Nescafé DE ONZICHTBAREN Jamboree vierde verjaardag van Prinses Irene mee Ouwe Job vertelt zijn avonturen Voortgaande ontbinding van Djakarta's centrale gezag Agenda voor Haarlem Nederlanders boden geschenk aan voor nieuwe internationale hoofdkwartier Eigenmachtige maatregelen op Zuid en Zuid oost-Celebes en de Molukken Renault Frégate Kort en bondig 4 coffeïnevrije Kerkelijk Nieuws Theologenconferentie in Duitsland Uitwijzing van journalist in de Ned. Antillen uitgesteld Vrouw met vermogen in oude kous kreeg ondersteuning Overwinning voor Gomoelka in Warschau's district GARAGE „DEN HOUT" Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs gedurende juli Aanklacht van hoogleraar tParool... VERVOLGVERHAAL ALFRED KOSTNEI Pakistan beschuldigt India inzake Kasjmir DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 (Speciale berichtgeving) SUTTON COLDFIELD, 5 augustus De jamboree heeft vandaag de verjaardag van Prinses Irene gevierd. In alle sub-kampen z^jn 's morgens ontvangsten gehouden en er heerste In het internationale kamp een Nederlandse sfeer als op Koninginnedag. De Nederlandse kampementen waren met oranje versierd. De verkenners droegen oranje feestbanden en werden overal har telijk gefeliciteerd. Het hoogtepunt van de dag was de ont vangst in het stafkamp van de Neder landse verkenners. Vertegenwoordigers van alle landen kwamen op de thee. Hoofd commissaris mr. F. B. I. M. Jansens van de V.K.J.B. was speciaal uit Nederland overgekomen. Lord Rowallan, hoofdver kenner van Groot-Brittannië, was de ere gast. Hij kreeg van de leider van het con tingent, de heer M. Kavelaars, een bronzen wapen van Nederland aangeboden. „Ik ben er trots op, gast te mogen zijn van de Nederlanders", zei Lord Rowallan, „omdat ik een grote bewondering heb voor uw Koningin, die evenals de onze zelf padvindster is. Namens de Engelse pad vinders dank ik u voor dit geschenk, dat in het nieuwe hoofdkwartier van de inter nationale padvindersbeweging, het Baden Powell-huis te Londen, een plaats zal krijgen". De Nederlandse jongens gaven hierna demonstraties en de Enschedése districts band speelde enkele marsen. Een groep verkenners danste in Veluwse costuums en er werd thee geserveerd door jongens in Zeeuwse klederdracht. Surinaamse meisjes boden de bezoekers repen choco lade aan. Improvisaties voor radio en televisie Was het bij de staf allemaal een beetje formeel de Nederlanders in de sub-kampen hebben er een „wild" feest van gemaakt Van alle vlaggemasten waaiden lange oranje papieren stroken. Iedereen mocht binnenkomen en werd onthaald. Niet al leen de padvinders maar ook de duizenden bezoekers maakten er een dankbaar ge bruik van. De padvinders hadden alles nauwkeurig voorbereid voor radio- en televisie-uitzendingen, maar Engelse en Amerikaanse radio-reporters ordonneer den zelf, wat er moest worden gezongen en welke volksdansen er moesten worden ge daan. Toen de radio klaar was, kwam de televisie met dezelfde verzoeken. Toen gaven de opstellers van de zorgvuldige plannen het maar op en improviseerden met succes allerlei nummers. Bij de jongens in sub-kamp Moisson klingelde het kleine carillon, dat een neef je van een bekende Nederlandse klokken gieter van zijn oom heeft meegekregen, allerlei vaderlandse wijsjes. De Engelse jongens waren vandaag aan de beurt om in de arena van de jamboree een, show te geven. Drieduizend verken ners hebben meegewerkt aan een pro gramma dat goed in elkaar zat. Het werd even opvallend stil oen by het overzicht van het leven van Lórd Baden Powell diens overwinning op de boeren in Zuid-Afrika ADVERTENTIE Er is gelui voor U, diecoffeïne-gevoelig' bent V Als U niet goed tegen „gewone" koffie kunt, is coffeïnevtije Nescafé dè oplossing voor U. Daarvan kunt U ongestraft genieten, zo vaak en zo veel U maat wilt. En ze is even lekker, even geurig, even pittig en even vers als gewone Nescafé. Normale buj met rood etiket voor ten minste 35 koppen f 2.90 Familie bus voor ten minste 140 koppen f 10.45 /fffê-' "1 Geniet ervan met een gerust hart •Nescafé is «en jedeponetrd handelsmerk voor Nestlé's koffie-extracc in poedervorm Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht (toez.) T. Poot te Haaften. Aangenomen naar Musselkanaal (toez.) dr. J. W. Doeve te Holwierde. Bedankt voor Kinderdijk G. H. van Koo- ten te Genemuiden. Benoemd tot vicaris te Zoelen JG. Weerthuis, kand. te Hilversum. Geref. kerken Beroepen te Nieuwdorp A. F. Goeden- dorp te Den Burg (Texel) te Schoon- dijke H. J. Koffrie, kand. te Ede. Bedankt voor Goes (vac. R. Flinterman) P. de Bruijn te Woerden. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Mariënberg D. Deddens te Wetsinge-Sauwerd te Appingedam-Gar- relsweer W. Vis, kand. te Bovenknijpe. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Aalsmeer C. Noordegraaf te 's-Gravendeel en S. Wijnsma te Broek op Langendijk tweetal te Bunschoten G. J. Buys te Papendrecht en H. C. van der Ent te Werkendam. gereleveerd werd, waarbij het contingent uit Zuid-Afrika zat toe te kijken. Regen verjoeg de toe schouwers niet 's Avonds, nadat de Royal Canadian Mounted Police in de arena een voorstel ling had gegeven, besloot de Hollandse band de dag met een taptoe. De jongens uit Enschedé met hun witte bandelieren marcheerden de arena binnen en vormden op het grasveld het teken van de jambo ree. Toen gingen alle lichten uit en vijf honderd Nederlandse verkenners begon nen lampions aan te steken, die met elkaar in letters van zes meter lengte het woord Irene vormden, waarboven een kroon, die door de verkenners van de Antillen werd gevormd. Hoewel het toen hevig begon te regenen, bleef iedereen in de arena, om dit lichtfestijn tot het einde toe mee te maken. Na het feest hield de regen aan en wel dra stond een deel van het jamboreeter rein blank. Honderden padvinders waren genoodzaakt hun tenten elders op te slaan. Nadat het drie uur achtereen bijzonder hevig had geregend stond het water op sommige plaatsen zestig centimeter hoog. De padvinders hebben onderdak gevon den bij inwoners uit de omgeving en in Birmingham. De hevige regenval ging met onweer ge paard, waarbij huizen in Birmingham en het dak van een kerk door de bliksem werden getroffen. Ook een hoogspanningskabel werd door de bliksem getroffen, waardoor Birming ham tijdelijk in het duister werd gehuld. Oorlog en Vrede Van 29 juli tot en met 1 augustus werd in Iserlohn (bij Dortmund) een theologen conferentie gehouden. Het merkwaardige van deze ontmoeting was, dat hier ver tegenwoordigers van de zgn. Vredeskerken (Mennonieten, Quakers, Brethren) in ge sprek kwamen met in meerderheid luther se theologen uit de Duitse landskerken. De laatste bekostigden ook de conferentie en hadden afgevaardigden gezonden. Reeds in Puidoux (Zwitserland) was precies twee jaren geleden een dergelijke conferentie gehouden, die toen uitging van de Vredes kerken. Het uitgangspunt is: Jezus Chris tus is Heer over Kerk en Staat. Het aldaar begonnen gesprek is thans voortgezet. De bedoeling was om in zo breed mogelijk verband de vragen van oorlog en vrede opnieuw theologisch te doordenken. De conferentie was dus niet een verga dering van uitsluitend pacifisten. Een tweetal themata hield de vergade ring bezig. In de eerste plaats de vraag: wat betekent de navolging van Christus in het Nieuwe Testament, in de Reformatie, en bij de zgn. dissidenten van de Reforma tie? Een theoloog uit Oost-Duitsland (er waren een vijftal aanwezig) sprak over de gedachte van de: navolging Bij Dietrféh Bonhoeffer. Het tweede thema was de verhouding van de bijbelse liefde tot de gerechtigheid. Tenslotte werd besloten een schrijven aan de kerken te richten, waarin onder meer het volgende wordt gezegd: „Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat in wat de Kerk sinds Constantijn over de vraag van oorlog en vrede gezegd heeft, weinig te herkennen is van de gehoorzaam heid, die de Heer van zijn Kerk mag ver wachten. De conclusies zijn: a. Jezus Christus de Vleesgewordene, Gekruisigde en Levende, is de Heer over Kerk en Staat. b. Christus roept ons tot de navolging, c. Terwille van Hem, die mensgeworden is voor ons, die gestorven is en leeft, kan de christen niet in dienst staan van het doden, doch zal in eenvoudige gehoorzaamheid het leven moe ten dienen". Uit Duitsland waren figuren aanwezig als prof. Ernst Wolf (een der beste Luther- kenners); prof. Schrey; prof. Siegmund- Schultze. Uit Amerika kwamen „oude mennonieten" als de professoren Bender en Hershberger, Uit Nederland waren 4 deelnemers gekomen, namelijk de doopsge zinde predikanten H. Bremer (Amsterdam) en C. F. Brüsewitz (Utrecht) en de her vormden prof. dr. J. de Graaf (Utrecht) en dr. G. Hartdorff (Amsterdam). De uitwijzing van de journalist A. de Wit uit de Nederlandse Antillen wegens de artikelen die hij schreef in het dagblad „Beurs- en Nieuwsberichten", is uitgesteld totdat een nieuwe procureur-generaal be noemd is. De waarnemend procureur-gene raal, mr. Van Binsbergen, werd ontslagen omdat hij geweigerd had het uitwijzings bevel van de regering der Antillen uit te voeren. In een verklaring tot het Antillaanse parlement heeft de minister van Justitie, dr. S. W. van der Meer, de regeringsmaat regel verdedigd. „De Wit's critiek", zei hij, „was niet scherp, maar ruw en zijn opmer kingen waren niet ter zake dienende en beledigend. Als de opmerkingen in zijn artikelen afzonderlijk beschouwd worden, dan zou men er niet te veel waarde aan hechten maar als een blad dag in dag uit schrijft over omkoperij door de regering,, bescherming van misdadige elementen, over politiestaat en afwezigheid van rechtszekerheid, dan is zo'n blad bezig de stemming van zijn lezers te vergiftigen en de naam van het land in diskrediet te brengen". Het dagblad „Amigo di Curasao" heeft hierop geschreven: „Het zou juist geweest zijn als men de zaak-De Wit voor het ge recht gebracht had. Het is voor de rege ring uiterst moeilijk om als politiek lichaam te stellen, dat critiek tegen haar niet in het algemeen belang is, als deze critiek betrekking heeft op de politiek van de regering". Een 59-jarige koopvrouw in Zwolle kwam kwam van tijd tot tijd bij de ge meentelijke dienst van sociale zaken om ondersteuning te vragen. Enkele keren kreeg de vrouw steun of een lening, omdat iedereen meende dat zij in behoeftige om standigheden verkeerde. Zij was door haar man verlaten en stond met snoepgoed op de markt. Thans is gebleken dat de vrouw een klein vermogen bezat, dat zij aan kennissen in Zutphen had toevertrouwd. De politie nam daar een kous in beslag die gevuld was met bankbiljetten. Tegen de vrouw is procesverbaal opgemaakt wegens oplich ting van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. Onderzocht wordt, of de vrouw wellicht gelden heeft onttrokken aan het faillissement van haar man. Dit faillissement was uitgesproken voor hy de vrouw verliet. WARSCHAU (Reuter) Het voltallig bestuur van de communistische partij van het centrale district Warschau, met inbe grip van de eerste secretaris Kalinowski, is afgetreden na de critiek die op het be stuur was uitgebracht tijdens een bijeen komst van het centrale comité van het district. Volgens waarnemers is dit een overwinning voor Gomoelka, die leider is van de Poolse communistische partij. Het Poolse blad „Zycie Warszawy" meldt dat Kalinowski een felle tegenstander van Gomoelka's democratiseringspolitiek en een veteraan uit de stalinistische periode, met het hele bestuur aftrad op een vol tallige zitting van het bestuur van het cen trale partij district Warschau, die vrijdag en zaterdag werd gehouden. Op deze ver gadering werd een nieuw bestuur van elf man gekozen. Tot eerste secretaris is gekozen een aan hanger van Gomoelka, K. Stepanski. Twee andere aanhangers van Gomoelka werden tot adjunct-secretaris gekozen. Daar waren ze weer, Ankie en Kees. Ouwe Job lachte al, want hij wist al, wat er komen zou. „Job, vertel je nog wat?", vroeg Kees. „Hmzei Ouwe Job, en hij blies een rookwolk de lucht in. „Ja, toe, Job doe je 't?", soebatte Ankie. Hun vriend deed net, of hij diep nadacht, terwijl hij een vers pijpje stopte. „Nou, vooruit dan maar", lachte hij. 4-5 Vanonze correspondent in Djakarta) De ontbinding van het gezag in Indone sië, die einde vorig jaar is begonnen met de „rebellie" van een aantal territoriale commandanten, zet zich nog steeds voort en plaatst de regering steeds weer voor de noodzaak langs de tijdrovende weg van overleg te trachten de „afgedwaal- den" op het rechte pad terug te brengen. Een sprekend voorbeeld hiervan vormt de regeringsmissie, die naar Celebes ging om te praten met overste Sumual, die zich nog steeds bevelhebber van het territo rium Oost-Indonesië noemt, alhoewel hij van die post door de regering werd ont heven. Hij riep daarop eigenmachtig de provincie Noord-Celebes in het leven. De missie is dezer dagen in Djakarta terug gekeerd, na meer dan twee weken weg te ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 15 liter op 150 km Prijs vanaf ƒ7.990. Vrijdag 2 augustus 1957 llJSV r» hfp Aljg. Kunstzijde Unie Van Berkei's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon Ned Stoomboot Mij Ned Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H VA Ver. Deli Maatschappijen1) 3H»/o Staffellening 1947 3°/o Invest cert. Nederland 3°/o Nederland 962—64 Omzetten (nominaal): juni 1957 (def.) Aandelen f juli 1957 (voorl.) Aandelen f jan.-juli 1957 Aandelen 264.928.498, juli 1956 Aandelen f 41.675.255, jan.-juli 1956 Aandelen f 310.394.540, Nieuwe noteringen: In juli 1957 nieuw tot de beurshandel toegelaten: ex 6°/o dividend d.d. 26 juli 1957. Laagste Hoogste r Laatste Kpersv«rschil koers 178 koers tijdvak t.o.v. 28 juni 199 179% 19 197% 208% 197% 10 184 li 194% 185% 4% 290 312% 296 6 270 289% 270 17 282 303% 287% 2% 430 482% 436 34 222% 249% 226 20 218,20 230,20 220,75 0,80 169% 183% 169% 95% 144% 152% 145% 2% 157% 170% 158 1% 246 269 247 22 70 77 70% 5% 114 118% 115 10% 84 8916/i6 84 91S/l6 84% 87VI« 84% 2'ht 88% 907/i« 89% Vu 88'/i« 90% 8815/i6 I7/32 41.120.609,— 38.255.721,— Obligaties Obligaties Obligaties Obligaties Obligaties 37.828.022,- 51.976.116,- 308.313.971,- 49.675.016,- 355.212.440,- Aandelen 8.064.625, Obligaties f 48.604.000, Pandbrieven f 8.270 000, zijn geweest. De voorlopige berichten wij zen er niet op, dat zij succes heeft gehad. Inmiddels hebben zich weer nieuwe verwikkelingen voorgedaan. De militaire gouverneur van Zuid- en Zuidoost- Celebes, kolonel titulair Andi Pangerang Daeng Rani, heeft bekend gemaakt, dat de bij presidentiële besluiten en verorde ningen vastgestelde invoerrechten voor handelsgoederen naar Oost-Indonesië niet van toepassing zijn voor zijn ressort. Hij acht deze invoerrechten te hoog, waar door het economisch leven in zijn gebied wordt bedreigd en het werk in de haven van Makassar stil kan komen te liggen. Deze stap is te meer verrassend, omdat gouverneur Daeng Rani de toetreding tot het „bartergebied" Celebes, door Sumual ingesteld, had afgewezen en dus de in druk had gevestigd achter de regering te staan. Het tweede opmerkelijke verschijnsel van de jongste tijd is het eigenmachtig be sluit van de dienst voor Posterijen, Tele foon en Telegraaf voor de Molukken en de provincie West-Irian, zich af te schei den van de P.T.T.-inspectie Oost-Indone sië, die haar zetel in Makassar heeft, en een aparte inspectie voor de Molukken en West-Irian in het leven te roepen. Als reden wordt opgegeven, dat het P.T.T.-personeel aldaar zich stiefmoeder lijk behandeld voelt door de centrale P.T.T. in Bandoeng, hetgeen wordt ge weten aan het inspectiehoofd in Makas sar. Deze afscheiding zou zijn geschied met medeweten van de commandant van het militaire ressort voor de Molukken, overste Pieters. Prof. dr. J. Mulder, hoogleraar in de interne geneeskunde aan de Leidse univer siteit, heeft een eis tot schadevergoeding ingesteld tegen „Het Parool". Prof. Mul der acht zich beledigd door een artikel van de medische medewerker van „Het Parool", dr. F. Dekking te Amsterdam, waarin naar aanleiding van de verwar rende berichten, die indertijd de ronde deden over de Aziatische griep in ons land, in zeer scherpe bewoordingen mede delingen werden gelaakt, die prof. Mul der, die een leidende positie inneemt in het Influenza-centrum, over het verloop van de ziekte had gedaan en waarbij in bedekte termen de mogelijkheid werd ge suggereerd, dat de positie van prof. Mul der aan een vaccin-vervaardigende me- dische-chemische fabriek aan de aard van deze mededelingen niet vreemd zou zijn. De zaak zal voor de Amsterdamse recht bank behandeld worden. COËXISTENTIE De hoofdstad van het eiland Okinawa, Nahaan, krijgt de komende drie jaar een communistische burgemeester, Kamejiro Senaga. Okinawa is de voornaamste Ame rikaanse basis in het Verre Oosten. 38. Ik bereidde mij dus zo goed mogelijk voor op de tocht door de nog in de greep van de winter ver kerende bergen. Ik wist, dat het nog lang zou duren voordat ik mij weer opgewekt zou voelen. De dood van Komoroff had een grote schaduw over mij geworpen. Ik bevroedde echter niet, hóé lang het nog wel zou duren voordat ik weer onbezorgd kon lachen. De dood van de Rus was een harde slag voor mij geweest. Er zouden echter nog andere slagen volgen en steeds donkerder schaduwen zouden mij omringen HOOFDSTUK III KOORTS Drie dagen na de dood van mijn reisgezel bevond ik mij al hoog in het gebergte en ik hoopte vóór het inval len van de duisternis de pas te kunnen bereiken. Had ik eenmaal de bergen achter mij liggen, dan had ik het zwaarste deel van de tocht achter de rug en zou het doel van mijn reis niet meer zo ver weg zijn. Mijn sombere stemming was er intussen niet beter op geworden en mijn gezondheidstoestand was uiterst labiel. Een naderbij sluipende koorts, die mij al lang bedreigde, teeerde mijn krachten op en de kleine rant soenen, waar ik wekenlang op aangewezen zou zijn, zouden niet bij machte zijn mij aan te sterken. De af schuwelijke belevenissen van de laatste dagen hadden mij zó aangegrepen, dat ik mij tot het uiterste moest inspannen om niet in elkaar te storten. Mijn gestorven vriend had ik onder een lage stapel stenen begraven, die ik na lang zoeken eindelijk bijeen had kunnen garen. Na een laatste blik op zijn stil gelaat, had ik zijn laatste rustplaats zó met zware stenen afge sloten, dat noch een wolf, noch een vos het stoffelijk overschot zou kunnen bereiken. De stijf gevroren grond had mij verhinderd een graf te delven. Toen ik van mijn treurige werk terugkwam, dreef ik de paarden bijeen en zocht de krachtigste twee uit. Ik kon en mocht het niet wagen met al onze bagage de tocht over het gebergte te ondernemen. De paarden, die ik achter moest laten, ontnam ik het tuig en legde dit met al het andere, dat ik eveneens achter moest laten, in de jurtte. De dieren dreef ik de vlakte op. Ik wist uit ervaring, dat zij geleid door hun instinct spoe dig een kamp van een groep nomaden zouden weten te vinden. Moeilijk was het om te bepalen, wat ik mee zou moeten nemen. De tent en de noodzakelijkste levensmid- (Vertaald uit het Duit». Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN delen maakten al een grote last uit. Mijn persoonlijke eigendommen en de bezittingen van de dode, voorzover zij tenminste enige waarde hadden, moesten eveneens meegenomen worden. Het pakken was een tijdrovende en moeizame arbeid. Eindelijk was ik er echter mee gereed gekomen en verliet de plek des onheils. Op de kaart had ik de reisroute nauwkeurig aangetekend. Ik reed tot diep in de nacht door, zolang de maan mij het oriënteren nog mogelijk maakte. Na een korte rust in de slechts provisorisch opgestelde tent, ging het de volgende morgen weer verder. Steeds maar verder! Dat was toen mijn enige parool! Ik had het gevoel, alsof er iemand achter mij stond, die mij geen rust wilde gunnen. Oeljasoetai was voor mij een eiland temidden van de oceaan der eenzaamheid. Wilde schapen kreeg ik geregeld in het oog op de meest ontoegankelijke bergtoppen en -kammen. Hun indrukwekkende horens staken vaak duidelijk tegen de hemel af. Zij sprongen licht en alsof zij geen gewicht bezaten over afgronden en rotsspleten en beklommen met speels gemak de stijlste rotswanden. Op een ge geven moment volgde ik met mijn blikken een schaap, dat een bijkans loodrechte rotswand opklom, toen plot seling een grote schaduw langs mij voorbij vloog. Snel wendde ik mij om, terwijl ik naar mijn revolver greep. Niets viel echter te ontwaren. Toen kwam die schaduw even snel weer terug. Geluidloos gleed zij over de sneeuw voort. Ik keek toen naar boven en zag hoog in het helle blauw een machtige adelaar met wijd uitgespreide vleugels grote cirkels beschrijven. Mijn hart begon feller te kloppen en ik erkende beschaamd, dat mijn zenuwen heel wat geleden moesten hebben door de gebeurtenissen van de laatste tijd, want anders had de onschuldige schaduw van een vogel mij niet in zulk een opgewonden en nerveuse stemming kunnen brengen. Lange tijd volgde ik met mijn ogen de rustige vlucht van de ade laar, totdat hij tenslotte een puntje aan de hemel was geworden. Mijn paarden dampten hevig. Het gedurige stijgen vergde veel van hun krachten, maar ik durfde hen niet van een reeds lang verdiende rust te laten genieten. Een scherpe oostenwind begon te waaien, die de zware, laag hangende wolken voor zich uit dreef. Een uur geleden had de zon nog uit een wolkenloze lucht ge straald, maar nu zag het er naar uit alsof de winter nog eenmaal in volle heerschappij naderbij zou komen. Nergens viel een boom, nergens viel een struik te ont waren. Koud en wild rezen de rotsen op, bruisende gletsjerbeken en enkele watervallen, die gelijk sluiers over het pad waaiden, stortten zich naar beneden. Spoedig vernauwde zich het dal en begon het sterker te stijgen. Bij een buiging van de weg zag ik hoog boven mij de pas. Er verhief zich een obo, een hoge pyramide ran ruw tegen elkaar gezette boomstammen. Door de regen verbleekte en door de wind verscheurde wimpel tjes van katoen en zijde fladderden wild in de storm, die daar boven nog sterker scheen te woeden dan in het dal. Gelijk reuzen rezen aan beide zijden van het pad de gespleten rotsen hoog op, hun met ijs bedekte kruinen de grijze lucht inpriemend. Het wilde uiterlijk van het landschap en het naderbij komende onweer maanden tot de uiterste voorzichtigheid. Om mij heen strekte zich een steenwoestenij uit, zonder vegetatie, zonder een spoor van leven. De lucht was vochtig, zware wolken balden zich tezamen. Een sneeuwstorm was op komst. Ik spoorde de paarden tot de grootste spoed aan. Wij moesten de pas zien te bereiken, vóórdat het steeds dreigender wordende onweer zou losbarsten. Gewillig en met knikkende hoofden liepen de zwaar dampende dieren voort en zij versnelden uit zichzelf hun gang alsof zij het gevaar onderkend hadden, dat hen bedreig de. Snel nam de wind in sterkte toe. Spoedig begon de storm al grote sneeuwvlokken voor zich uit te drijven. Ik reed regelrecht mijn ondergang tegemoet! Vertwijfeld speurde ik naar een plek, waar ik beschutting zou kun nen vinden. Tevergeefs echter. De wind liet de sneeuw in spiralen om mij heen wervelen. De vlokken vielen al dichter en dichter en benamen mij steeds meer het zicht. Zware, ijzige buien dreven witte wervelingen voor zich uit, die mij in een draaiende dans voorbij snelden. In enkele minuten wakkerde de wind tot een huilende storm aan. Alle oriënteringspunten, zoals het pad, de rotsen en de bergen vóór mij, en zelfs het zwakke schijnsel van de zon verdwenen in het geweld van de witte vlokken. Nog steeds worstelde ik mij vooruit, maar na korter of langer tijd zou ik mij gewonnen moeten geven, (Wordt vervolgd). c Scheepsbotsing. De 2.000 metende „Gelantik" van de Indonesische dienst voor de Scheepvaart is na een aanvaring met de „Plancius" van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij in de haven van Soe- rabaja gezonken. Alle opvarenden van de „Gelantik" werden gered. Tachtigduizend. De burgemeester van Rijswijk heeft de nieuwe telefooncentrale te Rijswijk geopend door een nieuwe abonné op te bellen. Het telefoonnet van 's-Gravenhage heeft nu 80.000 aansluitin gen. Jubileum. Op initiatief van de Ne derlandse Jeugdherberg Centrale is 25 jaar geleden de „International Youth Hostel Federation" opgericht, waarbij nu 27 lan den zijn aangesloten. Daartoe behoren alle West-Europese landen, de Verenigde Sta ten, Canada, Australië, Marokko, Algiers, Egypte,, Israel, India, Pakistan, Japan en Nieuw-Zeeland. Het zilveren jubileum zal gevierd worden tijdens de jaarlijkse con ferentie der federatie, die van 19 tot 24 augustus op „Woudschoten" te Zeist wordt gehouden. Burgemeester. Aan de heer J. M. van de Veerdonk is op zijn verzoek met ingang van 1 september eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Dinther en Heeswijk. Overdracht. Meer dan honderd jaar geleden waren de Koningsweg en de Put- terweg te Garderen in de wintermaanden zo drassig, dat zij voor de kerkgangers onbegaanbaar waren. Koning Willem I, die vaak in de omgeving van Garderen en het Uddelermeer vertoefde, liet deze wegen op zijn kosten verbeteren. In de loop der ja ren werden deze beide zandwegen grint wegen en later zelfs asfaltwegen, maar het eigendom en het onderhoud ervan bleef berusten bij het Koninklijk Huis. Aan deze merkwaardige toestand zal nu waarschijn lijk spoedijpëëri einde komen. Op verzoek van de ..opperhoutvester van Prinses Wil- helmina=«eOen BYAYAV. vSn~Bameveld de raad voor het eigendom en het onderhoud van deze wegen van Prinses Wilhelmina over te nemen, waarvoor het gemeente bestuur een bedrag zal ontvangen als ge kapitaliseerde afkoopsom voor het onder houd. NEW YORK (Reuter). Pakistan heeft India ervan beschuldigd, dat het probeert de Mohammedaanse meerderheid in het door India bezette deel van Kasjmir te niet te doen door vestiging van niet-Mo- hammedanen. In een nota aan de voorzit ter van de Veiligheidsraad noemt Pakistan dit een schending van de UNO-resoluties. Volgens de Pakistaanse regering, die zegt inlichtingen te hebben ontvangen over „re cente vestiging van een groot aantal niet- Mohammedanen in Nowsjehra, Nawasjehr, Riasi en Radjairi", wil India hiermee de uitslag van eventuele volksstemming over aansluiting van Kasjmir bij India of Pa kistan beïnvloeden. Volgens Pakistaanse kringen is Pakistan van plan in het begin van september een bijeenkomst van de Veiligheidsraad over de Kwestie-Kasjmir te vragen. DINSDAG 6 AUGUSTUS Minerva: „De glorie van het leven", 18 jaar, 20.15 uur. Lido: „Piloot Quax in Afrika", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Studio: „Charlies tante", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Koning Voetbal", alle leeft., 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2. 4.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Nattigheid", alle leeft., 20 uur. Luxor: „Trouw nooit in Monte Car lo", 14 jaar, 2, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De hel van Silverrock", 14 jaar, 2.30, 19 en 21.15 uur. EDO-terrein: Luchtacrobaten Bügler, 20.30 uur. Grote Kerk: Orgelcon cert door Piet Kee, 20 uur. Openlucht theater: Austin College Choir, 20 uur. WOENSDAG 7 AUGUSTUS Minerva: „Abbott en Costello e, de rock 'n roll", alle leeft., 2.30 ,-ur. „De glorie van het leven", 18 jaar, 20.15 u-r. Lidm „Piloot Quax in Afrika", alle leeft., 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Kinderprogram ma, alle leeft., 10.30 uur. „Marcellino brood en wijn", alle leeft., 2.15 uur. „Charlies tante", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Sjors van de rebellen club", alle leeft., 10.30 uur. „Koning Voet bal", alle leeft., 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: Montagne's jeugdvariété, alle leeft., 10.30 uur. „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Nattigheid", alle leeft., 2.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Citylights", alle leeft., 10.30 uur. „Trouw nooit in Monte Carlo", 14 jaar, 2, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De hel van Silverrock", 14 jaar, 2.30, 19 en 21.15 uur. EDO-terrein: Luchtacrobaten Bügler, 20.30 uur. Grote Kerk: Avondstilte. Spreker: ds. J. W. van Nieuwenhuijzen uit Heemstede, m.m.v. Piet Halsema, orgel en Didi Sanders, sopraan.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6