SER-advies over wettelijke regeling der vakantie Speciaal UNO-debat verwacht over de Hongaarse kwestie Atoombomaanval herdacht Hirosjima en elders m 0p de Van dag tot dag j Hongaarse regering vraagt schrijvers hun stakingsactie te motiveren De mode ziet vooruitnaar de zvinter Zij acht werken in de vakantie bij anderen een sociaal ongewenst verschijnsel ^Praatótccl <"Hoe is het ontstaan?^ 3 Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Anti-semitisme in Rusland is niet verdwenen Piloot eti priester-slachtoffer verschillen van mening over eventueel gebruik Kerkelijk Nieuws Rode Pimpernel van Triëst tijdens een missie gedood Joegoslavische soldaat schoot hem neer Griekse regeringsdelegatie deze maand naar Egypte Duitse illegalen in Polen gearresteerd Dit woord: JOVIAAL WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 Het kan moeilijk als een geheim worden beschouwd dat diverse geheime diensten" in voortdurende actie zijn om landen van andere nationaliteit, vijandige zowel als bevriende, zoveel mogelijk geheimen te ontfutselen. Spionage en contraspionage zijn verschijnselen die zich weliswaar zel den in het openbaar plegen te manifeste ren, maar desondanks tot de officieuze „huisvlijt der mogendheden" kunnen wor den gerekend. De hoge kosten en grote risico's van dit verborgen bedrijf maken het tot een kost baar onderdeel der politiek, waaruit men de gevolgtrekking zou menen te mogen maken dat het streven gericht is op een zo efficiënt mogelijke exploitatie dezer kostbare diensten; des te meer verwonde ring wekt daarom een mededeling van een Amerikaans Congreslid, dat massa's gedo cumenteerde gegevens uit Russische bron die door Moskou zijn vrijgegeven en op basis van uitwisseling aan de Amerikaanse regering zijn verstrekt onvertaald en ongelezen liggen opgestapeld in de rege ringsarchieven te Washington. Misschien is men in Amerikaanse re geringskringen uitgegaan van de stelling, dat vrijwillig beschikbaar gestelde gege vens niets interessants kunnen bevatten, doch dat lijkt een gevaarlijk vooroordeel. Natuurlijk zullen de Russen hun technische en wetenschappelijke topgeheimen niet naar Washington zenden, doch voor een algemene indruk van de ontwikkeling der Russische wetenschap en van de Russische techniek moeten die oninteressante gege- wens toch onmisbaar zijn. Oninteressant betekent trouwens in dit verband natuur lijk slechts: niet van belang voor de mili taire machtsverhoudingen. Doch er zijn nog andere factoren van waarde voor de betrekkingen tussen Oost en West dan de louter politiek-militaire. Vooral met be trekking tot een land als Rusland, waar industrie en techniek zo volkomen onder geschikt zijn gemaakt aan de staatsidee, moet de zo volledig mogelijke kennis van alle onderdelen der maatschappelijke be drijvigheid van belang zijn om een goed denkbeeld van politieke en militaire ont wikkelingen en strevingen te krijgen. De veronachtzaming van deze documen ten komt wellicht voort uit een ongemoti veerde minachting voor de prestaties der Russische geleerden en technici, een min achting die de Amerikanen reeds meer malen voor onaangename verrassingen heeft gesteld rtien denkè 'sl'echts 'aan de atoomenergie. Wanneer men echter naast veiligheids overwegingen en het streven naar het be houden van een militair-technische voor sprong een ernstig verlangen koesterde tot een zo uitgebreid mogelijke kennis van het Russische volk en zijn prestaties, zouden de documenten in Washington zorgvuldig zijn nageplozen. De achteloosheid, die door het Congreslid is gesignaleerd, lijkt echter veel meer een bevestiging van de veron derstelling, dat dit verlangen niet bestaat en dat niet alleen het communistische staatsapparaat, maar het gehele Russische volk uitsluitend als een mogelijke tegen stander in een mogelijke oorlog wordt ge zien, met veronachtzaming van de kans dat bet tot een partner zou kunnen wor den gemaakt. ADVERTENTIE Haarlem NEW YORK (AFP) De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammars- kjoeld, peilt op het ogenblik de meningen van de landen-leden van de UNO over de kwestie Hongarije. Hij wil onderzoeken of de meerderheid een speciaal debat over Hongarije wil houden voor de nieuwe zit tingsperiode van de UNO-Assemblee, die op 17 september aanvangt. De Ameri kaanse delegatie heeft, gesteund door de landen, die er voorstander van waren dat er een enquêtecommissie voor Hongarije in het leven werd geroepen in juni voor gesteld dit speciale debat van 10 tot 17 september te houden. Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat het Amerikaanse standpunt op dit punt ongewijzigd is gebleven. (Reuter) In UNO-kringen verwacht men, dat in de komende dagen een besluit vallen zal. De westelijke delegaties zouden reeds een resolutie uitwerken die op de bijzondere vergadering ingediend zou moeten worden. De Scandinavische landen, Italië, Frankrijk, Canada en Ceylon zouden wei nig voor een speciale vergadering voelen. (AFP) De Amerikaanse Senaat heeft dinsdag eenstemmig een resolutie aange nomen, waarin de UNO wordt uitge nodigd te streven naar bevrijding van de Oosteuropese landen. De Amerikaanse UNO-delegatie wordt verzocht het ver slag van de speciale UNO-commissie over Hongarije te steunen. Dreigende chaos PARIJS (AFP) De Hongaarse re gering heeft de Hongaarse schrijvers die nog steeds staken opgeroepen hun klach ten kenbaar te maken en hun voorwaar den voor beëindiging van hun staking uit een te zetten, „opdat er een einde kan komen aan de chaos die de ontwikkeling van het culturele leven in Hongarije be dreigt". In het jongste nummer van het week blad „Leven en Letterkunde", dat in Boe dapest verschijnt, schrijft Georges Bo- loni als woordvoerder van de regering, dat het voornaamste obstakel voor hervat ting van de culturele activiteit gelegen is in het feit dat bepaalde schrijvers „nog steeds geen rekening willen houden met de werkelijkheid". Hij spreekt de hoop uit, dat „een openlijke discussie" in het LONDEN (UP) Een verhulde vorm van anti-semitisme wordt in het Russisch bestuursapparaat in praktijk gebracht, waardoor voor joden de dreiging is ont staan te verdwijnen als afzonderlijke groep in de Sovjet-Unie. Deze conclusie wordt getrokken in een analyse, opgesteld door het „Congress for Cultural Freedom", een Britse organisatie die materiaal pu bliceert over het Culturele leven in de Sovjet-Unie, op basis van inlichtingen uit Russische bronnen. In deze analyse wordt geconstateerd dat in de Sovjet-Unie een bewuste politiek ge voerd wordt om de joden te weren uit be langrijke posities in het politieke en eco nomische leven. „Omringd door een vijandige bevolking, gedwarsboomd in hun sociaal en econo misch leven, en beperkt in hun religieuze en culturele activiteit, moeten de joden in de Sovjet-Unie vrezen als een afzonder lijke groep te verdwijnen", zo heet het in de analyse. In de analyse wordt beweerd dat zich sedert de dood van Stalin opnieuw zekere onrustverwekkende symptomen hebben voorgedaan. De conclusie wordt getrokken dat Kroesjtsjev de joodse minderheid ken nelijk als een potentieel deloyaal element beschouwt. De enkele feiten die op de kredit-zijde van de officiële Sovjet-houding jegens de joden geschreven kunnen worden, wegen niet op tegen de negatieve punten, zo wordt in de analyse gezegd. Bij de overheidsinstellingen is het per centage joden thans minimaal en uit de diplomatieke dienst lijken zij volledig ver dwenen te zijn. De positie der joden in de Sovjet-Unie lijkt onverbrekelijk verbonden te zijn aan de Sovjet-politiek jegens Israel. Moeilijk heden met Israel betekenen ook moeilijk heden voor de joden in Rusland. weekblad de schrijvers, onder leiding van de communistische partij, zal vereni gen „voor een wedergeboorte van de let terkunde en de welvaart van het land". Antwoord aan P.E.N. Boloni, die de nieuwe voorzitter van de Hongaarse PEN-club is, heeft in een tele gram aan de secretaris-generaal van de internationale PEN-club verklaard, dat de Hongaarse schrijvers Tibor Dery, Istvan Bibo en Laszlo Kardos gevangen zitten. Hun gezondheid is goed en er is geen re den voor ongerustheid over hun lot, aldus dit telegram, dat een antwoord is op een verzoek van de secretaris-generaal, David Carver, om bijzonderheden over de drie schrijvers. Het telegram is de eerste offi ciële mededeling dat ook Istvan Bibo, die minister in de laatste regering van Imre Nagy is geweest, en de historicus Laszlo Kardos gearresteerd zijn. Antwoord aan l.V.V.V. LONDEN (Reuter) Drie Hongaren, beschuldigd van samenzwering tegen het regime, zijn op voorstel van de openbare aanklager, hangende het onderzoek, voor lopig op vrije voeten gesteld, aldus heeft het Hongaarse persbureau MTI gemeld. Het zijn Albert Lachy, Joszef Burgemeis ter en Attilah Olah, tegen wier gevangen neming het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen onlangs heeft ge protesteerd. Reuter meldt nader dat al leen Olah in vrijheid is gesteld. De open bare aanklager heeft een nieuw onderzoek van de zaak gelast. Dinsdagmiddag zijn de bekende voor drachtkunstenares Georgette Hage- doorn en haar begeleider Pierre Ver- donck per vliegtuig naar Djakarta vertrokken van waaruit zij een tournee voor de Bond van Kunstkringen zullen maken. Half december hopen zij in Nederland terug te zijn. Rechts op de foto ziet men de heer T. J. Pajak, die als assistent de reis meemaakt. HIROSJIMA (Reuter) In Hirosjima is dinsdag het feit herdacht, dat twaalf jaar geleden de eerste atoombom boven deze stad tot ontploffing werd gebracht. Op een plechtigheid in het Nakanosjima- park, die door twintigduizend mensen werd bijgewoond, werden eerst de na men voorgelezen van de 185 mensen, die het afgelopen jaar alsnog aan de gevol gen van de aanval in 1945 het leven heb ben gelaten. Bij het monument ter na gedachtenis van de zestigduizend slacht offers van de bom werden onder meer bloemen gelegd door prins en prinses Mikasa, als vertegenwoordigers van de keizerlijke familie. Onder voorzitterschap van de Zweed Andrea Andreen kwamen later vijfduizend Japanners en honderd buitenlanders bijeen om te getuigen van hun streven tegen kernwapens. NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse piloot, die de atoombom boven Hirosjima heeft losgelaten, en een Duitse rooms-katholieke pater, die de ontplof fing van de bom ondanks verwondingen heeft overleefd, hebben dinsdag op een persconferentie van de universiteit van Fordham in de Verenigde Staten een ver schillend oordeel gegeven over een even tueel gebruik van kernwapens in de toe komst. De piloot, de 39-jarige majoor Robert Lewis, bleek van oordeel te zijn dat der gelijke wapens nooit moeten worden ge bruikt behalve in laatste instantie en dan nog op militaire doelen. De pater-Jezuiet, Hubert Schiffer, zei: „Omdat bekend is, dat de Sovjets mis dadigers zijn, en wij hebben daar veel bewijzen van, zou ik als eerste de bom willen werpen, als er een oorlog uit breekt". Lewis en Schiffer kennen elkaar sinds 1950. Overtreding LAS VEGAS (Reuter) Elf betogers tegen kernproeven zijn dinsdag gearres teerd toen zij probeerden het proefterrein in Nevada via de hoofdingang binnen te komen. De betogers zijn aangesloten bij pacifistische organisaties. Aan het hoofd van de eerste groep stond de 48-jarige oud-baptistenpredikant Lawrence Scott. Van alle elf betogers werden foto's en vingerafdrukken genomen. Intussen baden ongeveer twintig betogers, die zich buiten de ingang bevonden (AFP) De elf betogers tien man nen en een vrouw zijn later tot een boete van vijfhonderd dollar en zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. „Ik voel dat ik geen kwaad heb gedaan", zei Scott, „ik werd geleid door de geest van God en ik moet God meer gehoor zamen dan de mensen". De demonstranten gaven te kennen, dat zij zich vandaag op nieuw in gebed zullen verenigen aan de poort. Spijt WASHINGTON (UP) Amerikaanse afgevaardigden van de internationale vrouwenliga voor vrede en vrijheid heb ben dinsdag een bezoek gebracht aan de Japanse ambassade te Washington om uit- Voor de komende winter heeft de Parijse modekoning Jean Desses dit korte astrakan vest ontworpen, waarbij een bonten muts wordt gedragen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Kethel: J. E. L. Brum- melkamp te Westervoort; naar Opende (Gron.) (toez.): B. C. Juckema, luchtmacht predikant te Volkel; naar Middelharnis: J. Wieman te Oudewater. Beroepen te Heems kerk (toez.)M. C. Wendte te Dedemsvaart. Benoemd tot vicaris te Leeuwarden: mej. M. C. de Wilde, vicaris te Utrecht. Bedankt voor de benoeming tot hulpprediker te Beekbergen: A. K. de Groot, laatstelijk zen dingspredikant te Djakarta. Geref. Kerken Beroepen te Houwerzijl: W. H. M. Rein- ders, kand. te Apeldoorn; te Wilsum (Graaf schap Bentheim, Duitsland): K. G. Idema te Oud-Beijerland; te Broek onder Akker- woude: G. J. Heersink, kand. te Aalten. Bedankt voor Emmen: mr. dr. J. Ozinga te Lunteren. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Vlissingen: N. Brandsma te Sneek en J. M. Visser te Dokkum. drukking te geven aan haar spijt over het bombardement van Hirosjima 12 jaar ge leden. MOSKOU (UP) Zeventigduizend men sen, onder wie veel buitenlandse deel nemers aan het jeugdfestival, hebben dinsdag deelgenomen aan een demonstra tie voor stopzetting van de proeven met kernwapens. Uit luidsprekers weerklon ken redevoeringen en n iziek en verder werd een film vertoond over Hirosjima. Ernst NEW YORK (UP) Volgens het Ame rikaanse weekblad „Newsweek" heeft het laatste onderzoek van de commissie voor atoomenergie uitgewezen, dat de gevolgen van de proeven met waterstofbommen, die in 1954 op de Marshall-eilanden werden gehouden, ernstiger! zijn dan in vorige rapporten werd aangenomen. Volgens het blad wordt in het verslag over dit onder zoek, dat in de herfst gepubliceerd zal worden, melding gemaakt van het feit, dat de groei van tweederde van de kin deren die wonen in het gebied waar uit straling plaats vond, belemmerd is. TRIEST (UP) De „rode pimpernel" van Triëst is dood. Carmelo Jurissewitsj is zondagavond door een salvo uit de ma chinepistool van een Joegoslavische grens wacht gevallen aan de grens van de „B- zone" van Triëst. Als zo vaak begeleidde Jurissewitsj vluchtelingen over de grens. Het was een gezin uit Cittanova (Novi- grad), dat zijn toevlucht wilde zoeken op Italiaans gebied. De dood van deze romantische figuur uit het grensgebied is bevestigd door de Joe goslavische autoriteiten, die verklaarden dat Jurrisewitsj degeen was die het vuur gevecht opende. Carmelo was niet de enige uit de familie der Jurissewitsj, die aan mensensmokkela rij deed. In de nacht van 18 november 1949 viel zijn broer Emilio op een buitenweg in de toenmalige geallieerde zone van Triëst door moordenaarshand. Later werden twee gewezen soldaten van het Joegoslavische volksleger als de daders veroordeeld. Car melo zelf ontsnapte tijdens het proces te gen drie moordenaars ternauwernood aan een moordaanslag. Ook nadien bleef Car melo zijn gevaarlijk „beroep" uitoefenen er. loodste honderden landgenoten naar de vrijheid. (Reuter) De broers waren geboren in Istrië, dat na dc oorlog aan Joegoslavië werd overgedragen. In 1949 verhuisden zij naar Triëst. Sinds het einde van de oorlog zijn tenminste veertigduizend mensen uit dit gebied naar Italië gekomen. CHIETI (UP) Een groep van zestien Joegoslaven, onder wie zes vrouwen, is zondagavond in een motorboot in Chieti (Italië) gearriveerd, waar zij om politiek asyl vroeg. De Joegoslaven waren in de nacht van 2 op 3 augustus uit Spalato (Split) vertrokken. BELGRADO (UP). De Joegoslavische onderministers voor Binnenlandse Zaken Pekitsj en Pejovitsj hebben te Belgrado een bespreking gehad met functionarissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, over de Hongaarse vluchtelingen die nog in Joegoslavië ver blijven. ADVERTENTIE augustus. (behalve zondag 25 aug.) 'savonds 9 tot 10.30 uur. Prijzen 1.50 t/m f 6- Inlichlingen bij alle V.V.V.-kantorerr Kaartverkoop van 1 aug. af. nstoci De minister van Justitie en de staats secretaris van Sociale Zaken hebben 12 september 1955 de Sociaal-Economische Raad verzocht een advies te verstrekken over een ontwerp tot wettelijke regeling van de vakantie met behoud van loon. Op 28 juni heeft de S.E.R. dit advies uitge bracht, dat voorbereid was door een spe ciale ondercommissie van de sociale com' missie, welke onder voorzitterschap stond van prof. A. van Oven. Daar de aanspraak op vakantie is gebon den aan het bestaan van een arbeidsover eenkomst, is geen afzonderlijke vakantie- wet ontworpen, doch wordt voorgesteld de wettelijke bepalingen - vastgelegd in een twaalftal artikelen - in te voegen in het Burgerlijk Wetboek en wel na artikel 1638aa. Het ontwerp bevat enkele minimum be palingen, in die zin, dat voor arbeiders, ouder dan 18 jaar, de vakantie per jaar ten minste 2 weken dient te bedragen en voor jongere arbeiders, voor zover technisch mogelijk, tenminste 3 weken. Van deze vakantieduur - die dus een privaatrechte lijk karakter draagt - dient die voor de eerstgenoemden tenminste één week aan eengesloten te zijn en die voor de jongeren tenminste tweemaal één week of eenmaal twee weken. In geval van een onvolledige dienstbe trekking wordt de vakantie naar even redigheid berekend. Tijdens de vakantie - zo zegt het S.E.R.-advies - blijft de aan spraak op loon behouden, behalve in die bedrijven, waar een stelsel van vakantie bonnen geldt. Een en ander zal burgerrechtelijk ge regeld dienen te worden slechts enkele S.E.R.-leden verhieven hiertegen hun stem en wel door uitbreiding te geven aan de regeling van de verplichtingen, welke in gevolge het B.W. uit de arbeidsovereen komst voortvloeien. In het ontwerp is verder bepaald, dat in sommige gevallen bij Koninklijk Besluit voor jeugdige arbeiders een kortere vakan tieduur dan 18 werkdagen kan worden vastgesteld. De S.E.R. is hierbij van oor deel, dat de mogelijkheid aanwezig moet blijven bij c.a.o. of verordening van een publiekrechtelijk lichaam een kortere va kantieduur voor jeugdigen vast te stellen, met inachtneming van een minimum van 15 dagen. Al is in het ontwerp geen bepaling in zake een vakantiebijslag opgenomen, de meerderheid van de S.E.R. acht het ver strekken van zulk een bijslag belangrijk. Volgens haar mening behoort dit facet van de arbeidsvoorwaarden niet uit het geor ganiseerde overleg te worden geëlimineerd, mede met het oog op een zo groot mogelijke eigen verantwoordelijkheid van het georga niseerde bedrijfsleven, temeer daar het be hoort tot de sfeer van het loon. Een deel van de S.E.R. stelt hiertegen over, dat een regeling van de vakantie - als onderdeel der arbeidsvoorwaarden - over gelaten kan worden aan het georganiseerd overleg in de onderscheiden bedrijfstakken. Op deze wijze is het ook mogelijk met de aard en de bijzonderheden van de bedrijfs takken rekening te houden, hetgeen met een collectieve wettelijke regeling, waarin dwingende bepalingen voorkomen, niet mo gelijk is. Gelet op de van verschillende zijden geuite wens, de vakantieregeling bij de wet te regelen, meent dit deel van de S.E.R., dat zulk een regeling toch niet on aanvaardbaar moet worden geacht, mits zij zich aansluit bij hetgeen in het bedrijfs leven op het gebied van de vakantievoor zieningen in het algemeen gebruikelijk is. Enkele leden van de S.E.R. hebben echter overwegende bezwaren tegen een regeling bij de wet van vakantierechten, daar naar hun mening een wettelijk consolideren niets anders dan uitholling van de verant woordelijkheid van het georganiseerde be drijfsleven betekent om de arbeidsvoor waarden zelf te regelen. Daarnaast hebben deze S.E.R.-leden grote bezwaren tegen een regeling van de vakantie door dwingend recht. De S.E.R. acht het een sociaal ongewenst verschijnsel, dat sommige werknemers tijdens hun vakantie arbeid bij derden ver richten. Een civielrechtelijke maatregel, welke dit euvel op bevredigende wijze zou kunnen ondervangen, wordt evenwel niet als een reële mogelijkheid gezien. De S.E.R. beveelt dan ook aan de regeling van deze materie over te laten aan het georgani seerde bedrijfsleven. Enkele S.E.R.-leden achten evenwel - hoewel zij overigens de waarde van een zinvolle vakantie erkennen - met betrek king tot deze materie een grote voorzichtig heid geboden, gelet op de vrijheid van de mens om naar eigen inzicht over zijn vrije tijd te beschikken. CAIRO (AFP) De correspondent van „Belga" in Egypte meldt dat een Griekse regeringsdelegatie, onder leiding van pre mier Karamanlis en minister van Buiten landse Zaken Averoff, zaterdag over een week voor een officieel bezoek van vier j dagen in Cairo zal aankomen. Doet het niet Wij hebben, bedacht als wij altijd zijn op de medisch-hygiënische toestand van de lezer, onlangs waargenomen hoe enkelen uwer door daden van ondoordachte over moed de volksgezondheid in de waagschaal stelden. Wij hebben gezien hoe deze lie den, misleid door een emotie van warmte, kledingstukken afwierpen. Hoe zij warme, wollen slip-, pull- en andere onontbeerlijke overtjes terzijde legden en daar, vrijwel naakt, kan men rustig zeggen, door de straten gingen. Gij, weldenkende lezer vraagt ontsteld: „Hoe gaat zoiets dan wel toe?" Wij zullen het u zeggen: des morgens reeds schijnt de zonne. Vogel en krekel zingen hun lied. Goed, houdt u dat even vast. Er is, ogen schijnlijk, een verwarrende aanwijzing van zomerwarmte in de lucht. Men zingt aan de wastafel. Men gorgelt als een beest. Men denkt: „Het is zomer! Joechei!" Dat is reeds verkeerd: let u daar eens op. Dat is reeds verkeerd. Dat is de begin fase van een eigenaardige psychose, neu rose zeg maar, die men omschrijven kan met de volksuitdrukking: keputsowarm. Zo begint het. 's Morgens al Keputsowarm. Men spant de borst voor het open(!) ven ster. Men snuift de ochtend in. Zo onge veer als Gorter in Mei. En dan ineens denkt men (op die wijze besluipt de aandoening, de idiosyncratische impuls, de mens): „Wat zal ik nou verder met dit vieze, warme wollen vest doen?" Een verschrikkelijke, een noodlottige gedachte. Die zich echter niet meer laat verdringen. Die opzwelt in het gemoed als de ballon van mevrouw. Boesman. Men staat daar, lezer en ook lezeres, samen desnoods, argeloos en ver doold en de geest is vertroebeld. Men staat daar (samen dus) mèt dat wollen vest, dat jumpertje, dat sweatertje, dat twinsetje, dat orlonnetje, dat jersietje, dat borstrok je, dat pak thermische watten, dat kami- sooltje en dingetje in de hand, en vogel en krekel zingen dus. Maar pas op! Terwijl men daar staat, doorspelen geheime krachten en machten u. Zij doen u aarzelen: „Zal ik? Zal ik niet?" Zomerse impulsen, stuwingen, drif ten-zelfs hebben u in hun felle greep. Dan besluit men tot zijn domme daad: men werpt het bewuste kledingstuk achter de kast. Achter het naaitafeltje. Achter de kommode. Op de alleronderste schap van de kast waar de schaatsschoenen staan en de haltertjes. Wij huiveren hier. Men snelt de deur uit, Joecheisasa, al weer. Jodel- dedie, jodeldeda. Maar nu dit, deze vraag: hoe reageert het weerloze, zwakke lichaam op de on verhoedse aanval? Reeds trekken de huid orgaantjes en hoornlaaglapellen zich be ducht samen. Reeds vormen de poriën en asemkanaaltjes kleine valkuiltjes en reeds, lezer èn lezeres, loert het gevaar op u en uw dondertje. En als de wind een beetje mee zit, ligt gij de volgende uchtend öf dood öf doodziek in uw bed. In ieder geval als een wrak in spe. Naakt en wel zijt gij een candidaat voor professor Mulder's eigen griep. Voor de zogenaamde Chinese kroep. Voor de Mon goolse fluu. Daarom: als het opnieuw warm lijkt te worden,, treh,niets.uit! Dames: houdt alles aan; denk aan de hoornlaag lapellen,- nietwaar. Aan de poriën en dingen. Wij zien u liever in een degelijk wollen pakje dan roekeloos met blote schoudertjes, met doorzichtige tenuutjes met shortachtige frivoliteitjes. Veel liever. En heren: transpireer liever eens in uw waan-van-warmte dan met opgerolde mouwenf!) de dag tegemoet te snellen. Ldót krekel en vogel en professor Mulder zin gen aan uw raam. Blijf beraden! Doe niets uit! Niet het wollen vest. Niet de jumper. Wij hebben u gewaarschuwd. Dat gij later geen verwijten tot ons richt, aan de brie venbus kleppert of anderszins. Want in onze wollen vesten zullen wij u dan, ver drietig maar ook misprijzend, aanzien uit het gesloten venster. Doe het niet! Duif WARSCHAU (Reuter). De Poolse vei ligheidsdienst heeft leden van een Duitse illegale organisatie in Opper-Silezië gear resteerd, aldus meldt het Poolse pers bureau PAP. In het gebied van Katowice in het zuiden van Polen zijn bij leden van de organisatie vuurwapens gevonden. Ver der zijn een groot aantal vlugschriften in de Duitse taal in beslag genomen, die klaar lagen om te worden verspreid. MAYEN (UP) Een 25-jarige officier van het Poolse leger is, verborgen in een lading hout, naar West-Duits] and gevlucht en heeft daar politiek asiel gevraagd. De reis uit Pommeren duurde een week. Col lega's hadden hem geholpen zich te ver bergen in de vrachtwagen. Hij zei bevreesd te zijn geweest wegens spionage te worden gearresteerd. Verscheidene belangrijke papieren die hij onder zijn berusting had waren namelijk verdwenen. WARSCHAU (Reuter) Eenenveertig le den van de Poolse communistische partij, die van zwarte handel zijn beschuldigd, zijn geroyeerd, zo meldt het partijblad Trybuna Ludu. De uitspraak van joviaal met een Franse j wijst al op de afkomst. De Fransen namen het over uit het Ita liaans gioviale, dat letterlijk het La tijnse jovialis is. Nu is Jovis de tweede naamval van Jupiter en joviaal be tekent dus eigenlijk: onder invloed van Jupiter. Het is een term uit de astro logie, die immers de aard en het karak ter der mensen verklaart uit de planeet onder welke zij geboren zijn. De planeet Jupiler nu symboliseert geluk en vreugde. Vandaar dat men joviaal be zigde in de zin van: opgeruimd, gulhar tig, vrolijk, blijgeestig. Het woord dat het begrip het beste weergeeft is: rond, bij ons vooral gebruikt als eigenschap van varensgezellen. Men spreekt van een ronde zeeman.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5