LOF VAN ITAUAANS HANDWERK Het dierenpension 1 VAKANTIE Groenten uit eigen tuin BRITSE VROUW LINGERIE TASJES SCHOENTJES HOEDJES WAAK met maten tegen bederf ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 E*bi| P A G I NA Nieuwe haarlijn Stel de niet voor de hand liggende situatie, dat u erop uit bent een „kitsch"erig souvenir te zoeken. In een stad als Florence zal u dat bepaald moeite kosten, want deze historische plaats, terecht befaamd om haar handwerk, levert alle produkten, hoe gevarieerd ook, even fraai en esthetisch verantwoord. Op een rondgang door de stad moet men wel in vervoering raken over wat bou tiques en kleine, artistieke winkeltjes, op onnavolgbare wijze geëtaleerd, hebben te bieden. Humoristische tafereeltjes als Amerikaanse toeristen met smalle strohoedjes op - zeker niet in Florence gekocht - die onder het slaken van verrukte kreten ragfijne, handgeborduurde blousjes voorhouden en complimenteuze Italiaanse ver kopers, die onder het uitroepen van allerlei vleierijen en charmante aardigheidjes de aandacht van de prijzen weten af te leiden, krijgt u dan op de koop toe. PRODUKTEN VAN HET ARTISTIEK VERNUFT der Florentijnen, zoals sierlijke voorwerpen van edele steensoorten (o.a. het vaag doorzichtige lapis medicea), kun stig verwerkte marmermozaïek (ingelegde tafeelbladen, vazen, kistjes, enz.), de koste lijke kant- en borduurwerken, sieraden van edele en half-edele metalen en het prachtige leerwerk wedijveren met elkaar in schoonheid. De Ponte Vecchio met zijn aaneenschakeling van vitrines met sieraden en de schilderachtige stromarkt, de Par- cellino in het hartje van de stad, men moet er wel blijven toeven. Tijdens ons verblijf in deze stad geduren de het Italiaanse Mode Festival, werd in het Grand Hotel een speciale tentoonstel ling gewijd aan de accessoires en boutique- collecties. Alles wat we daar bijeenvonden Eenvoudige batisten blouse, slechts gegarneerd met drie geborduurde slippen. was handwerk. Met Amerikaanse en Duitse inkopers werd die dagen druk zaken ge daan, want vooral in die landen is de be langstelling voor het elegante en met een onbegrensde fantasie gecreëerde produkt van het handwerk groot. We hebben er met innig plezier rondge lopen, toen we nog eens extra waren terug gekeerd op een stillere ochtend dan ge durende de officiële rondleiding (met cock tail-party, waarbij het een echt Latijns gedrang was) en we willen er u graag wat van doorvertellen, want we zijn van de ene verrukking in de andere gevallen. De fraai geborduurde batisten blouses, die men overal in de Florentijnse vitrines ziet, waren ook hier vertegenwoordigd. Het had ons reeds lang geïntrigeerd hoe men deze zo goedkoop kon brengen: we zagen al eenvoudige voorbeelden voor 1500 en 2000 lire - negen tot twaalf gulden. Toen de ontwerpster van een blousecollectie ons echter vertelde, dat het loon voor het bor duurwerk circa 500 lire (drie gulden) be draagt, werd ons veel duidelijk. Veel Flo rentijnse huisvrouwen hanteren tussen de bedrijven door de borduurnaald en met De andijvie die u al eerder gezaaid hebt zal nu wel zo groot zijn, dat ze gepoot kan worden. Hebt u verzuimd om zelf te zaaien het is er nu te laat voor dan kunt u op de markt of bij de tuinders nog wel jonge planten kopen. Misschien zijn de bladeren wat ijl uitgegroeid, hal veer ze dan; ze verdampen veel minder water en zullen sneller doorgroeien. An dijvie houdt wel van een goed vochtop- gevende grondsoort en verlangt ook ruim bemest te worden. U weet het wel: oude stalmest is wel nuttig, maar als de grond voldoende voedsel bevat of voldoende hu mus, kan men ook best gebruik maken van de bekende rose tuin- en gazonkorrel- mest. Boerenkool kan ook nog gepoot worden. Probeer flinke planten machtig te wor den. Reken er echter niet op dat dit nog extra zware planten zullen worden, maar voor de nawinter zijn ze uitstekend te ge bruiken. Evenals alle koolsoorten verlangt de boerenkool ook verse grond; zet ze dus liefst niet daar waar zojuist de bloemkool geoogst is. P.S.: Er zijn klachten over klimmende aardbeien. Ze zijn tegenge vallen. U moet er rekening mee houden dat ze zich eerst als gewone aardbeien gedragen en dat ze later, na de oogst, pas lange ranken gaan vormen waarop zich jonge scheutjes ontwikkelen. Ze raken in bloei en geven opnieuw later in de zomer vruchten. G. Kromdijk (Van onze correspondent in Londen) Eindelijk weet de Britse mode-industrie de „gemiddelde maten" van de Britse vrouw. Ze zijn aan het licht gekomen door een overheidsonderzoek, dat uniek in zijn soort is. Van 5000 vrouwen werden de lichaamsmaten genomen. Van elke vrouw niet minder dan 37 maten, die door een wiskundig expert gedurende een jaar zijn uitgewerkt, en met een overvloed aan schema's en statistieken, in boekvorm gepubliceerd door de Britse Landsdruk kerij. Doel van het onderzoek: de fabrikanten van confectiekleding te helpen bij de ver vaardiging van beter passende vrouwen kleding. Tot op heden kon slechts één op de vijf vrouwen confectie kopen, die haar paste. Het is gebleken, dat de Britse vrouw een gemiddelde lengte heeft van 1,60 m, een gewicht van 61,65 kg, een borstom- vang van 94 cm, een middel van 70 cm en een heupbreedte van 99 cm. Boven dien heeft men kunnen vaststellen, dat vrouwen in intellectuele beroepen groter zijn dan haar seksegenoten, die lichame lijke arbeid verrichten, dat Londense vrouwen groter zijn dan vrouwen in de provincie, dat getrouwde vrouwen met kinderen iets korter en zwaarder zijn dan ongetrouwde vrouwen, dat Britse vrou wen beneden 37 jaar gemiddeld 1,35 kg zwaarder zijn dan Amerikaanse vrouwen van dezelfde leeftijd, doch dat Ameri kaanse vrouwen boven 37 jaar 1,35 tot 2 kg zwaarder zijn dan de Britse. hard werken hebben zij in een dag een eenvoudige en in twee dagen een ingewik kelder ontwerp geborduurd. De ontwerp ster geeft dessin en kleur aan. Om alle bewerkingen vlot te laten verlopen, trekt één werkster de draadjes uit en verricht een ander uitsluitend het borduurwerk. Open naadjes, vaak in heel ingewikkelde motieven en versiering van smalle bandjes in een afstekende kleur met de hand op gezet, gelden als de meest en vogue zijnde toepassing. BIJZONDER CHARMANT is de Italiaan se lingerie van natuurzijde of batist met heel fijne borduursels en kantgarneringen. Er zijn ondeugende korte hesjes met opzij geborduurde splitten over kleine pofbroek- jes gedragen en peignoirs met wijde, thea trale rokken van ragfijne weefsels, gebor duurd met kleine bloemboeketjes. Snoezige en ook wel ietwat pikante foundations, speciaal voor zeer gedecolleteerde jurkjes, vonden we elders en ook hier fraai bor duurwerk, nogal eens in gouddraad of een garnering van wit kanten strookjes met lieve rose doorgehaalde lintjes. Frattegiani was vertegenwoordigd met suède handwerkschoentjes met hoge hak jes, die geheel bezet waren met mozaïek steentjes of verlucht waren met strasz. Heel koket stonden de kleine suède strik jes, gebonden om Watteau-hakjes. Van voren zijn de schoentjes diep uitgesneden en vaak van een wreef band je voorzien. AVONDTASJES zagen we van zwart satijn met een grote satijnen strik vanuit een band in het midden en mooie lederen modellen in een brede, vrij platte lijn. Het meest weet de Italiaan echter zijn fantasie uit te leven in de tassen van stro en riet in de vorm van mandjes en korfjes. Nieuw is een combinatie van riet met leer en een eveneens charmant nieuwtje: een goud- beschilderd rieten mandje, waarbij gouden sandaaltjes of van gouddraad gehaakte ballerina's. Nieuw zijn ook gevlochten hoorntjes van overvloed van riet en als variatie hierop een gebogen cylinder van rotan, gevoerd met effen linnen in een sprankelende kleur. Een ander voorbeeld van pitrietverwerking is een wiegje, dat plat op de grond staat. Het is allerliefst bekleed met pastelkleurig linnen. Zijden rok uit de collectie van Bertoli, in ruitvorm gegarneerd met fluweel band en gouddraad. Ook met stro weet men te toveren: men maakt er grappige schortjes van, maar ook jasjes met forse zakken en stikselgarnerin gen, dan wel een geschulpte overrok over een rose katoenen rok met blauwe noppen en daarbij hoort dan een blauwe tas met dezelfde genopte voering. Mantels geheel van zwart stro in een bloemenpatroon gehaakt doen het prach tig. Veel van stro gehaakte of gevlochten rokken met het effect van een gouden glinsterdraad erin waren hier te vinden. Een nieuwe toepassing van stro is een rok van gekleurde stukjes, als een lappen dekentje in elkaar gezet. 7 K ft 06. t 1 DE ITALIAANSE SIERADEN hebben allure en de vrouwen uit dat land weten ze te dragen. De mannequins van Simo- netta hadden we reeds gezien met bijzon der lange oorbellen van schitterende ste nen, die bij iedere stap ritselend over de blote schouders vielen. Dergelijke sie raden zagen we ook op deze expositie, be nevens kettingen en armbanden van grote zilveren of goudkleurige schakels. Een ander genre vormen de klemarmbanden, die kostbare sieraden lijken door borduur sels van glinstersteentjes en pailletten. Ze hebben een satijnen voering aan de bin nenkant. Vooral mooi van kleur zijn de snoeren kralen van half-edelstenen. De van raffia gehaakte pothoeden van fel paars met een wit lint of in wit met een oranje band en een bijpassende tas trokken veel belangstelling. Ze stonden meer op de hoofden van bezoeksters dan op de grappige standaardjes. Och, we vrezen, dat we van al dit moois teveel een opsomming zullen maken als we nog verder gaan. Laten we volstaan Het Syndicat Haute Coiffure Frangaise heeft de nieuwe haarmodelijn onthuld voor winter en najaar 1957-1958. Deze nieuwe lijn, kort haar, is aangepast aan de nieuwe lijnen van de Haute Couture. Met de hand geborduurde blouses zijn typerend voor Florence. met het vermelden van de truitjes van angorawol, kunstig met kraaltjes, pail letten en bloemboeketjes gegarneerd en het brengen van een complimentje aan het Italiaanse vernuft. Tineke Raat In de zomer vraagt het bewaren van le vensmiddelen speciale aandacht. Niet alleen omdat de bacteriën, die van nature in het voedsel voorkomen of er uit de omringende lucht in geraken, zich bij warmte sneller ontwikkelen, maar ook omdat op een ver keerde manier bewaarde levensmiddelen broedplaatsen van vliegen en ander ge dierte kunnen worden. Hoe is dat te voorkomen? In de eerste plaats kan men zorgen niet teveel in huis te hebben van voedsel dat in kwaliteit ach teruit kan gaan tenzij men er een be slist veilige bewaarplaats voor heeft Moet men voor enkele dagen groente in voorraad nemen, dan kieze men de harde, stevige soorten: boontjes, zomerkooi, wor teltjes, komkommer. Van overgebleven boontjes, worteltjes e.d. kan een smakelijke sla worden gemaakt; vermeng ze daartoe, zodra ze zijn afgekoeld, met azijn en olie. Wat vlees en vis betreft: zure en gerookte artikelen zoals zult, plockworst, rookvlees, zure haring en gerookte bokking zullen zich beter houden dan b.v. zachte kookworst, de zeer aan bederf onderhevige leverworst en gestoomde viswaren. Verder lenen lapjes en grote stukken vlees, die men door en door gaar eet, zoals rollade, zich beter voor bewaren na de bereiding dan biefstuk, rib stuk of gehakt. Het spreekt vanzelf dat vlees en vis in de warmte niet rauw kunnen worden bewaard. Braad,kook of bak ze zo dra u ze in 'huis 'nebt! Dat geldt ook voor losse melk, die na het koken bovendien snel moet worden afge koeld.-Het afkoelen-kan gebeuren onVMge koele (tochtigg), plaats of in een bak niét koud water ct&t geregeld ververst worUt. Ook wanneer men b.v. een fles melk koel wil houden door er een natte doek om te slaan, moet die doek een paar maal per dag door koud water worden gehaald, an ders bereikt men het omgekeerde effect. Melk van de vorige dag moet men, even min als vleessoep, over laten staan zonder haar nog eens op te koken. Vers brood kan men beter niet in de trom mel bergen voor het helemaal is afgekoeld. Wilt u een rest voedsel opbergen, doe dit dan niet in een goedgesloten pan, maar leg er luchtig een deksel of een doekje op tegen stof en vliegen. Tegen al te felle zonnewarmte helpt het behangen van voorraadplanken en vliegen- kastjes met een witte doek of papier. Belangrijk is het, om ervoor te zorgen dat afval en vuil water niet open en bloot staan; daarom moet men er wel op letten, dat schillen- en vuilnisemmers telkens goed gesloten worden en na het legen worden schoongespoeld, gedroogd en met kranten bekleed. Ook lege blikjes e.d., die om het huis blijven slingeren, lokken ongedierte aan. Goed schoonhouden van het vaatwerk en van droog- en vaatdoeken is in de warmte nog meer nodig dan gewoonlijk. Een randje ingedroogde melk in de melkkoker, een restje in de botervloot, een laagje oud vet in het Keulse potje: de hele nieuwe, verse inhoud kan erdoor bederven. Tenslotte: twijfelt u of een gerecht of voedingsmiddel verzuurd of verrot is, ge bruik het dan liever niet. Daarmee voor komt u misschien wel heel wat narigheden! Tomatencocktail: Meng het sap van twee verse tomaten met dat van een citroen en drie druppels Worcestersaus. Sinaasappelcocktail: Meng drie delen si naasappelsap met één deel citroensap, voeg suiker bij naar smaak en wat ge stampt ijs. Irenadinecocktail: Meng een derde gre nadine met twee derden spuitwater, het sap van een sinaasappel en leg er een stukje ananas in. Frambozencocktail: Meng een derde fram- bozensiroop met een derde bessensap en een derde sinaasappelsap en voeg wat gestampt ijs bij. Citronnade voor de kleintjes: Smelt 200 gr suiker in een weinig water, voeg daarbij het sap van zes sinaasappels en drie citroenen, giet er één liter water bij en laat afkoelen, liefst in de ijskast. „Toettoetdeed het zwarte autootje voor de deur van het dieren pension. „Daar komt er weer één", blafte Hector, die het hele jaar door waakhond was en daarom ook in het dierenpension vlak bij de deur op wacht zat. De poezen deden slaperig één oog open en wachtten wat er ge beuren zou. De honden zetten hun oor tjes op en de kleine schoothondjes van mevrouw Sluik, die naar Zwitserland was, begonnen vast zenuwachtig te keffen. „Stel je voor dat het een groot beest is", kefte Mimi. „Ik kruip weg, hoor", jankte Loulou. In de gang hoorden ze stappen. De deur ging open en ja hoor, daar was de nieuwe gast. Wat het was kon je nog niet zien, want hij zat in een rie ten mandje met een hengsel. „Een poes, het moet een poes zijn", riep Jeroen, de grote rode kater, die een hele hoek voor zich alleen had in het dierenpension. „Nee maar...." mauwde Madeleine, de Siamese poes en haar blauwe ogen werden zwart van verontwaardiging, kijk eens wat daar aankomt!" „Foei", mauwde Blanche, de sneeuw witte kat van de burgemeester, „wat een schande!" Jeroen en Pom, Kardoes, Bommel en Pirandello, allemaal dikke katers uit deftige huizen, zetten hoge ruggen op en gromden, gromden als een onweer. „Wat een ellende, wat een ellende!" zuchtte het lapjeskatje, dat net uit het mandje gekropen was. „Nou, ik kan wel aan jullie zien dat je het ook niet leuk vindt. Wat kijken jullie lelijk!" Krummel, het magere lapjeskatie, begreep helemaal niet dat al die lelijke gezichten voor haar waren bedoeld. Ze keek met grote ogen naar al die deftige poezen en katers en naar de glanzende en gekrulde ruggen van de honden. Bommel, de kater liep op hoge poten naar Blanche en zei: „Ik ken haar. Weet je wie ze is? Ze woont in dat kleine huisje achter onze villa!" „Weet je het zeker?" vroeg Blanche verschrikt. „Is het dat mormeltje dat 's nachts het dak opgaat en van wie ze vertellen dat ze wel eens muizen eet?" „O, maar dan ken ik haar ook", mauwde Madeleine zachtjes. „Ze hoort bij al die lawaaimakers. Weet je wel, die troep kinderen op klompjes!" „Schande, schande!" riepen de katers en poezen nu in koor. „En zoiets dur ven ze bij ons in een deftig dieren pension te brengen!" Krummel, het kleine lapjeskatje dat alles gehoord had, keek verlegen naar het boze groepje. „Wat heben jullie?" vroeg ze. „Ik kan het toch ook niet helpen. Mijn baas en vrouwtje zijn met alle kinde ren kamperen. En ik kon niet mee. Ze ..Mwrep, bang .dat. jlp in een .boom ?.ou klimmen en zoek raken in het bos. Nóu, 'tóen hébben ze- me hiér. g'cbraéht. Zo zal het toch met jullie ook wel ge gaan zijn, denk ik". „Kamperen.Poeh.Madeleine trok haar neusje op. „Mijn vrouw is met een vliegtuig naar de iMddellandse Zee". „Mijn baas is in de bergen om gezond heid op te doen", pochte Blanche en ook de katers noemden de moeilijkste namen en woorden om maar dik te doen over de reis van hun vrouwen en bazen. „Ik begrijp niet waarom jullie zo op scheppen", zei Krummel eigenwijs. „Als jullie nou in de bergen of in een vlieg tuig zaten, maar je zit net als ik, zon der vrouw en zonder baas, in een die renpension". De deftige katers en poezen sloegen hun ogen neer, want ze moesten toe geven dat Krummel gelijk had. „Ik be grijp eigenlijk niet waarom jullie het nemen", piepte Krummel. „Als je zo voornaam en deftig bent als jullie hóef je niets te nemen. Ik neem het niet. Ik heb het hier wel bekeken. Ik loop eruit!" „Hè.zeiden de anderen verbaasd en ze vergaten opeens, dat Krummel maar een mager lapjeskatje was. „Er uit lopen? Waarom?" „Ik ben een dier, een vrij dier!" riep Krummel. „Een afstammeling van de roofdieren! Ik laat me niet opsluiten. Nog door geen honderd mensen. Ik ga op roof uit!" De schelle stem van Krummel maak te opeens iets wakker in de harten van die deftige slaperige poezen. „Roof!" fluisterde Jeroen. „Wat een heerlijk woord!" „Vrijheid!" mauwde Madeleine. „Vrij heid Blanche, voel je daar iets voor? Het klinkt verrukkelijk!" „Op naar de vrijheid!" brulde Krum mel en ze kreeg opeens iets van een dappere tijgerin, die uit haar kooi breekt. „De mensen wel vrijheid in de bos sen en op de witte bergen en aan de blauwe zee? En wij in een dieren pension?" gilde Madeleine, die opeens weer een echt roofdier werd. „Kom broeders, op naar de vrijheid!" Krummel zat al in de vensterbank en morrelde aan het ijzerdraadje, waarmee het raam op een kier werd gehouden. In een paar tellen was het open en verdween Krummel met een reusachtige sprong uit het raam. „Dat is pas leven!" ioelde Blanche en: hup, weg was ze. Ze kreeg de schrik van haar leven, want in jaren had ze niet meer zo'n grote sprong gemaakt. Boem, Madeleine viel boven op haar. Kardoes, Bommel, Pom en Pirandello en als laatste Jeroen vielen met zware ploffen naast haar neer. Hijgend en bevend keken ze om zich heen, nog niet eens bekomen van de schrik. Maar Krummel was met opgestoken staart al weer op pad. Het ging langs een smalle modderige dakgoot, waar de fluwelen pootjes van Madeleine en Blanche groën en zwart werden. Maar niemand zei daar iets van. Ze zongen en gilden maar wat over vrijheid en roofdier zijn. Door een gebroken ruit ging Krummel voor in een oud stoffig pakhuis. Op de zolder van het pakhuis klonk geritsel en gerommel. „Muizen!" fluis terde Krummel. „Kom mee, de jacht begint!" Met hun dikke hangbuiken van het vele eten volgden ze het vlugge Krum- meltje de trap op. „Ga je gang", zei ze bovenaan, wijzend met een poot over de halfdonkere zolder, waar je overal muizen hoorde piepen van angst. „Ik blief niet", zei Madeleine ver legen, want ze wist al lang dat zij nooit zo'n vlugge muis te pakken zou krij gen. „Ik ook niet", mauwde Blanche, die nu al buiten adem was. En zelfs de grote katers zeiden dat ze geen trek hadden, alleen maar omdat ze niet eens meer wisten hoe je een muis vangt. Op dat ogenblik klonken er voet stappen en hondengeblaf op de trap en daar was de mevrouw van het dieren pension, die door Hector gewaarschuwd was en zich nu door hem naar het pak huis liet brengen. Alle poezen en ka ters, klein en groot, lieten zich in een mand stoppen en Krummel ging voor de gezelligheid ook maar mee. Nu zitten ze hun vakanties uit in het pension onder het oppassende oog van de hond. Ze praten heel veel over vrij heid en roof en ze hebben zonder één tegenstem Krummeltje tot hun aan voerster gekozen. Ze hebben afgespro ken dat ze-na de vakantie een club zullen oprichten van echte roofdieren. Iedereen gelooft er vast in, maar als je het mij vraagt en als je denkt aan de zachte mandjes en de heerlijke schoteltjes, die thuis op hun staan te wachten, dan ben ik er nog niet zo zeker van of die club er ooit komt. En hoe denken jullie daar over? Gek, zegt het haantje op de kerk, het maakt me bijna bang. Ik hoor de kinderen haast niet, ja, nu al dagenlang.' Het haantje vraagt het aan de duifjes: die zitten twee aan twee en schudden langzaam met hun kuifjes: wij weten het niet, nee Maar Flip, de valk, die alles ziet met scherpe valkenogen, die zegt: maar weet je dat dan niet? De kindren zijn gevlogen! Gevlogen Flip? Maar waar naar toe? Maar Flip, hoe kan dat nou? Wat zegt de meester daar dan van? Wat zegt de schooljuffrouw? De meester en dé schooljuffrouw? Die liggen op hun rug Maar Flip? En al die kindren dan? Komen ze nooit meer terug? Ze liggen languit in de hei, ze dansen door het bos, ze spartlen in de grote zee en spelen er op los. Maar dan, zegt Flip, nog eventjes, jij domme gouden haan, dan zie je ze, mooi bruinverbrand weer voor de schooldeur staan. Mies Bouhuys Trek met rood potlood de lijn over van de zwarte stip af, die je links boven ziet. Tenslotte kom je weer bij dezelfde stip uit. Doe dat ook van de rechter stip af maar gebruik daarvoor een blauw potlood. Welke dieren zie je dan?

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 16