IdUil Gebrs. Beekman D DE ONZICHTBAREN Billy Graham „Sociale belangstelling basis voor werk in Santpoort Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem UIT ANDERE BLADEN Oud-Katholieke Kerk in de ether Kort en bond ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 4 KERKELIJK LEVEN Roomse critiek op resolutie van Wereldraad van Kerken DS. G. H. VAN WILLENSWAARD de nieuwe Folklore van Schagen Kerk en televisie Kerkelijk Nieuws Kleine man op grote markt Vier bergbeklimmers op Eiger in moeilijkheden Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Prof. F. A. Eschauzier ter aarde besteld Examens ONS VERVOLGVEÏ DOOR ALFRED KOSTNER J De meesten van u zullen zeker van Billy Graham gehoord hebben, de weredbekende Amerikaanse evangelist, die overal enorme campagnes georganiseerd heeft om de mo derne mens met het Evangelie in aanra king te brengen. Toen hij enkele jaren geleden ook ons land bezocht en er onder zijn leiding onder anderen in het Olym pisch stadion in Amsterdam een massale bijeenkomst werd gehouden, waren ook velen uit Haarlem en omgeving daarbij aanwezig. Dit bleek ons uit reacties die wij ontvingen, naar aanleiding van wat wij in deze rubriek over de tournee van Billy Graham schreven. Deze zomer heeft Graham in zijn vader land weer volop in de publiciteit gestaan door een omvangrijke campagne in New York. Toen deze enkele weken aan de gang was, gaf „The Christian Century" (een toonaangevend Amerikaans-protes tants blad) zijn indrukken weer, waarvan wij u deze week een en ander willen ver tellen. Toen Billy Graham naar New York kwam, zat daar kopij in voor ieder dag blad en ieder radio- en televisiestation in de stad. De geïllustreerde bladen, die ge woonlijk weinig aandacht schenken aan godsdienstige berichten, ruimden een even grote plaats in voor Billy Graham als voor moordzaken. De laatste dagen voor het begin van de campagne verscheen Graham als gast in verscheidene van de voornaam ste televisieprogramma's. Op de openings avond waren alle televisiestations in Madi son Square Garden aanwezig, evenals tien tallen fotografen, verslaggevers en men sen van de radio. En zo leek het, tenminste enkele dagen, alsof de campagne van Billy Graham ge heel New York in haar ban had weten te krijgen. Doch na twee weken was het enige orgaan van de niet-kerkelijke pers, dat nog aandacht schonk aan de campagne, de Associated Press, die op verzoek van lezers in het zuiden en het midden-westen ver slagen opnam. Enkele kranten stuurden af en toe nog een verslaggever naar Madison Square Garden, maar de geïllustreerde bladen keerden weer terug tot de moorden uit minnenijd en tot de sport. Indien de grote geestelijke opwekking, die over Ame rika zou moeten gaan, hier begonnen is, dan hebben de meeste New Yorkers hier van niet gehoord via hun dagbladen. Niet dat Billy Graham moeite heeft zich staande te houden. Ook preekt hij niet voor lege banken. Slechts tweemaal ge durende de eerste twee weken was het aantal aanwezigen beneden de zestiendui zend. Als regel was dit achttienduizend. Gewoonlijk ging vijfenzestig a zeventig percent van het aantal handen omhoog wanneer Billy, zoals altijd, vroeg: „Hoe- velen van u zijn hier voor de eerste keer?" Aan het einde van de eerste twee weken had men vijfentachtighonderd zevenen twintig „beslissingen voor Christus" ont vangen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de getallen, die door het bureau van Graham werden opgegeven, gewoonlijk aan de lage kant waren. Hij zelf heeft meegedeeld, dat zestig percent van de mensen die een beslissing namen, zich voor het eerst voor Christus uitspraken. „The Christian Century" zegt vervolgens dat de bekende theoloog Reinhold Niebuhr de vraag gesteld heeft, waarom de officiële protestantse kerken van New York zich in Graham achter een theologie scharen van een „eenvoudig perfectionisme", dat over het algemeen niet door de protestantse kerken gedeeld wordt. Dr. Niebuhr wijst erop, dat Graham eerlijk gelooft, dat be kering tot het christendom het probleem van de waterstofbom zal oplossen, omdat bekeerde mensen de bom niet zullen laten vallen. Hij is er niet verontrust over, dat Graham dit inzicht heeft en geeft toe, dat hij misschien vele mensen kan helpen, die zich gesteld zien voor eenvoudige, niet al te ingewikkelde problemen. Wat wèl ver ontrustend is, zo zegt de theoloog, is dat het georganiseerde protestantisme zijn of ficiële goedkeuring geeft aan deze simpele benadering van het christelijk geloof te midden van de onrust van de atoom-eeuw en dat het gelooft, dat de kerk, die ter wille van de campagne afstand heeft ge daan van haar eigen overtuiging, ervan zal profiteren. De Protestant Council van New York (een overkoepelend orgaan van de protes tantse kerken) hoopt dat, wanneer de cam pagne voorbij is, de organisatoren de kaar ten van hen, die een beslissing namen, aan deze raad zal overdragen. De directeur van de Protestant Council sprak hierover wel enige twijfel uit, omdat Graham, on danks het feit, dat hij veel spreekt over de eenheid van het protestantisme, nooit de Protestant Council noemt. Wat het resultaat van de campagne in New York ook zijn mag, het is thans nog te vroeg om voorspellingen te doen. Gra ham zelf is tevreden over de voortgang. „Wij hebben hier meer zegen ondervonden dan in enige andere plaats in de wereld", zo zei hij op een avond vanaf het spreek gestoelte. En hij vervolgde: „Ik geloof dat het de plicht is van de christenen om hier iedere avond te komen. Slechts eenmaal in een mensenleven komt iets als dit in een stad." Mijn levenslijn ligt blijkbaar in het sociale vlak", zegt ds. G. H. van Willens- waard, die onlangs zijn intrede als Neder lands Hervormd predikant in Santpoort- Station heeft gedaan en die tevens belast is met de geestelijke verzorging van de pa tiënten en verplegend personeel van het Provinciaal Ziekenhuis aldaar. „Dat was al zo in mijn jeugd, die ik in Niewolde doorbracht, waar mijn vader predikant was en waar de sterke tegen stellingen tussen boeren en arbeiders op mij als kind al diepe indruk maakten. Dat was later in Rotterdam ook het geval, waar ik geconfronteerd werd met het werk- lozenprobleem, dat toen zijn dieptepunt had bereikt." Lange tijd heeft ds. Van Willenswaard in Zeeland gestaan. Op 8 mei 1938 kwam hij in Ellewoutsdijk in de classis Goes en op 4 mei 1947 verwisselde hij deze gemeente voor die van Domburg. In het kerkelijk en sociaal leven van Zeeland heeft hij in de loop van die jaren een vooraanstaande plaats ingenomen: hij vervulde tal van bestuursfuncties en had zitting in tal van collegs. Zo was hij lid van het classicaal bestuur van Middelburg en praetor van de ring Domburg, president van de provin ciale kerkvergadering van Zeeland, prae- ses van het college van kerkvisitatoren in de provincie Zeeland en voorzitter van de vereniging „Kinderzorg" aldaar. Vooral deze laatste functie heeft hem met tal van sociale noden geconfronteerd. „Na de watersnood van 1953 heeft Zee land een totaal andere structuur gekregen, met name door de herverkaveling en het Deltaplan. Schouwen-Duiveland bijvoor beeld krijgt door dit alles nu meer contact met Rotterdam, met de grote stad dus, waardoor de levensopvattingen van de eilandbewoners zich ook wijzigen en de geestelijke verzorging weer in andere ba nen moet worden geleid. Ik heb als predi kant en als voorzitter van „Kinderzorg" veel met de directeur van maatschappelijk werk te maken gehad en ik heb geleerd, dat „Kinderzorg" betekent leren vooruit zien, iets wat mij in mijn werk in het Provinciaal Ziekenhuis ook goed van pas zal komen. De arbeidstherapie is mij even min vreemd, want er zijn in Zeeland zo genaamde beschutte werkplaatsen ge sticht". Ook heeft ds. Van Willenswaard veel samengewerkt met een zenuwarts uit Mid delburg, die hem als kinderpsychiater met een medisch wetenschappelijk onderzoek bij zijn herderlijk arbeid terzijde stond. In dat verband herinnert ds. Van Willens waard ook aan de SPA in Utrecht (de stichting voor practische psychologisch- pedagogische arbeid) uitgaande van de WASHINGTON (AFP) „De bespre kingen over de godsdienstvrijheid in de Wereldraad van Kerken, hebben aan de betrekkingen tussen rooms-katholieken en protestanten ernstige schade toegebracht", aldus heeft de voorlichtingsdienst van het Amerikaanse episcopaat bekendgemaakt. Op de bijeenkomst van de centrale com missie van de Wereldraad te New Haven in Connecticut zijn naar aanleiding van de positie der protestanten in het overwegend roomse Columbia, enige resoluties inge diend, waarin de roomse kerk fel werd aangevallen. Deze resoluties werden ech ter verworpen, waarna op voorstel van de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, het bestuur van de Wereldraad werd uit genodigd, een onderzoek in te stellen naar „de vrijheid van godsdienst in de roomse landen en elders". LONDEN Dr. Fisher heeft bij zijn te rugkeer uit de V.S. verklaard, dat het on derzoek wordt ingesteld met het oog op eventuele onderhandelingen met de room se kerk. „Wij geloven niet, dat de kerk van Rome dit als een offensieve actie zal be schouwen", aldus dr. Fisher. Hij zei, dat „er in sommige roomse lan den geen godsdienstvrijheid bestaat". Vooral de kleine protestantse gemeenschap in Columbia maakt „een zeer beroerde tijd" door. Nederlands Hervormde kerk, waar psy chologische rapporten worden opgemaakt, die ten dele in het sociologische vlak lig gen en ten dele het wezen van medisch- opvoedkundige adviezen dragen. „Zowel met arbeidstherapie als met.de nazorg heb ik in Zeeland te maken gehad en dat was dan ook de reden dat ik het beroep van Santpoort vol vertrouwen en met veel enthousiasme heb aanvaard, om dat mij dit werk niet vreemd is." ADVERTENTIE BLOEMENDAALSEWEG 54 BLOEMENDAAL TEL. 22165 WAGENWEG 72 HAARLEM TEL. 14160 In het kader van het Interkerkelijk Over leg in zake Radio-aangelegenheden (IKOR) zal zaterdagmiddag om zes uur over Hil versumJI, een uitzending in,,de ^udfiek ,De kerk aan het werk" worden gewijd aan een reportage over het nieuwe Oud- katholieke Seminarie te Amersfoort. Dan zal tevens te Zeist op „Woudschoten" de internationale jeugdliga-week van de Oud- katholieke kerken uit de verschillende landen worden geopend. Deze ligaweek waar elke dag de conferentie met een kerk dienst wordt begonnen, die wordt geleid door Nederlandse geestelijken en geestelij ken uit Engeland, Oostenrijk, Frankrijk, Zwitserland en Duitsland zal zondag 18 augustus met een plechtige Hoogmis in Utrecht worden besloten. Als sprekers zul len optreden reverend C. B. Moss D.D., prof. dr. P. J. Maan, Abbé Bekkens, Eeve- rend C. E. Varah, pastoor A. J. Glazema- ker en pastoor T. Horstman, voorzitter van de Bond van Jonge Oud-Katholieken in Nederland. Na de ligaweek zullen de buitenlandse deelnemers gastvrij in de verschillende' Oud-Katholieke parochies worden ontvan gen. Naar aanleiding van deze internationale jeugdconferentie wordt, eveneens via het IKOR op 18 augustus om kwart over zes 's avonds een reportage over de radio uit gezonden. De derde achtereenvolgende zondag, dat de Oud-Katholieken Kerk in de aether is, 25 augustus, wordt 's morgens te tien uur een kerkdienst uitgezonden vanuit de St. Jakobuskerk te Utrecht. Men verzoekt ons mede te delen dat het folkloristisch evenement in Schagen, waar van wij vrijdag een foto plaatsten, slechts donderdags te aanschouwen is. Op deze dag, marktdag in Schagen, zijn de inwoners gestoken in hun Westfriese kledij. In de vergadering van de Particuliere Synode van het Zuiden van de Chr. Gere formeerde Kerken is een instructie van de classis Dordrecht besproken, waarin van de televisie wordt gesproken als van „een Godonterend kwaad". De instructie heeft de Particuliere Synode aanleiding gegeven tot een zeer brede bespreking, waarin zo wel voor- als tegenstanders aan het woord kwamen. De synode heeft zich tenslotte verenigd met een voorstel van de predi kanten ds. M. Baan te Dordrecht en ds. I. de Bruyne te Rotterdam, waarin zij uit spreekt, het met de kern van de instructie ,eens te zijn, maar het noodzakelijk te ach ten heel de zaak betreffende de televisie n;ader te bezien, opdat duidelijk geargu menteerd worde vastgelegd wat de houding der Chr. Gereformeerde Kerken tegenover de televisie in het algemeen en het gebruik daarvan voor de dienst des woords in het bijzonder behoort te zijn. De synode be noemde een commissie om haar daarover te rapporteren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beverwijk: G. W. IJzerman te Blokzijl; te Oude- en Nijehorne (toez.): G. M. Spelberg te Warga; te Apeldoorn - Het Loo (voor bijzondere werkzaamheden): G. W. B. A. Th oden van Velzen, voorganger Ver. van Vrijzinnig-Hervormden aldaar. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O Aangenomen naar Drogeham: Tj. Boers- ma, kand. te Enschedé, die bedankte voor Oosterbeek-V elp. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Bergum: J. I. van Wijck te Gouda. In het augustusnummer van het maand blad „Nederlands Fabrikaat" schrijft de redactie over de gevaren, welke haars in ziens de Nederlandse industrie te duchten heeft van de Europese markt. De redactie is allerminst gekant tegen deze markt en ziet in dat er veel goeds uit voort kan ko men. Zij meent echter, dat de Euromarkt een instrument zal blijken te zijn, dat men moet weten te bespelen. Het zou verkeerd zijn, wanneer degenen, die nogal eens betogen dat het werk van de Vereniging Nederlands Fabrikaat geen zin meer heeft, de Euromarkt niet anders kunnen zien dan een juist voor hen ge maakt middel tot vergroting van hun af zet. Zij schijnen te vergeten, dat de Euro markt er niet alleen zal zijn voor de Ne derlandse ondernemers en kooplieden, maar ook voor die van West-Duitsland, Frankrijk, Italië, België en Luxemburg. Nederland mag vrijelijk trachten zijn pro- dukten in de gemeenschappelijk geworden markten van die landen af te zetten, maar die andere landen hebben evenveel recht in Nederland hetzelfde te doen. Het maand blad waarschuwt dat Nederland te maken zal krijgen met een enorme concurrentie, waarin de zwakke broeders het zullen moeten ontgelden. Daarbij komt dat de Nederlandse koper nog altijd de neiging heeft eerder buitenlandse artikelen te ko pen dan de burgers van andere nationali teiten. Het blad wijst er op dat de Nederlandse nijverheid haar kracht nog zal moeten be wijzen en dat zij die in de eerste plaats zal dienen te zoeken op de eigen, dus de Ne derlandse markt. Die alleen kan haar springplank zijn voor een mogelijke ont plooiing naar buiten. Kennis van het Ne derlandse volk over hetgeen zijn industrie, de grootste nationale werkgeefster en in komstenbron, vermag en presteert, zal van zelf tot een waardering leiden, waarop de ondernemers een basis kunnen bouwen voor de toekomst, aldus het blad. Op de Eiger, een top in de Alpen bij de Zwitserse plaats Grindelwald, zijn sedert het begin van deze week vier bergbe klimmers geïsoleerd. Drie van de vier zijn vrijdag waargenomen, toen zij zich langs de noordelijke bergwand omhoogwerkten. Het is waarschijnlijk hun bedoeling om van de top af een weg naar beneden te zoeken. De vierde bergbeklimmer bleef achter op een sneeuwveld, zodat wordt aangenomen, dat hij gewond of uitgeput is. Er is vrijdagmiddag een reddingsbri gade op weg gegaan. Men sprak over de mogelijkheid, dat een aantal redders via een beter begaanbare weg naar de top (3.975 meter) zal gaan om de geïsoleerde bergbeklimmers uit hun benarde positie te bevrijden. Een poging van de Duitse vlieger Geiger om de mannen per vliegtuig te redden is vrijwel onmogelijk geworden door het slechte weer. Toen de wind begon af te nemen, werd de top van de berg in een wplk gehuld- -Men .heeft gezien,, dat de vierde man met een doek heeft gewuifd naar een vljegtyig. .jToen kort daarop de top door dé wolk aan het oog wérd ont trokken, waren de drie anderen 45 meter gestegen. De namen van de vier bergbe klimmers zijn niet bekend. De noordelijke helling van de Eiger is zeer verraderlijk. Meer dan dertig alpi nisten hebben er de laatste jaren hun leven verloren. Een plan om met vlieg tuigen een reddingspoging te wagen moest worden opgegeven vanwege de slechte weersomstandigheden. Deskundigen ver klaren, dat de vier die nu al vijf nachten onder moeilijke omstandigheden op de berg hebben doorgebracht, zeer veel van hun krachten verloren moeten hebben. Men neemt aan dat iemand onder zulke om standigheden in één nacht al 60 percent van zijn krachten verliest. TENNISTOERNOOI IN OOSTENDE Tijdens de tweede ronde heren enkelspel van een internationaal tennistoernooi, dat in Oostende wordt gehouden, is Van Mee geren uitgeschakeld door de Belg Nijs met 6-1, 6-1. „Ik had daar aan boord van de Annemarie van alles op te knappen", vertelde Ouwe Job verder. „Dat waren niet allemaal lichte karweitjes, hoor Zo moest ik ook het want in. De bootsman gaf zijn bevelen aan de matrozen om de zeilen te veranderen. En ik moest ook de touwladder op. Dat was erg hoog! Maar ik wou niet bang lijken en klom langs de touwladder naar boven... 12-13 ADVERTENTIE HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TÏLEF.: 20340 Onder zeer grote belangstelling heeft vrijdagmiddag op de algemene begraaf plaats „Westerveld" te Driehuis de teraar debestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van professor F. A. Eschauzier, die woensdagmiddag in de leeftijd van achtenzestig jaar op zijn landgoed „Swa- nenburgh" te 's-Graveland plotseling ten gevolge van een hartverlamming is over leden. Prof. Eschauzier, één der meest be kende Nederlandse architecten van deze tijd, was onder meer hoogleraar in de de coratieve kunsten aan de Technische Hoge school in Delft. De teraardebestelling werd bijgewoond door hoogleraren en studenten van de Technische Hogeschool, architecten, ver tegenwoordigers van musea en vele vrien den en familieleden van de overledene. In de aula sprak ds. N. van Gelder als eerste een kort woord ter nagedachtenis aan de overledene. „Allen zijn wij vervuld van een onuitsprekelijke dankbaarheid voor alle goede en schone dingen die wij door prof. Eschauzier deelachtig zijn geworden", aldus ds. Van Gelder, die besloot met het voorlezen van psalm 91. Professor A. Hammacher, de directeur van het Kröller-Müller-museum op de Hoge Veluwe. noemde dit heengaan der mate overrompelend en schokkend, dat het ■stellig ondoenlijk-is--te trachten enige orde te brengen in de vloed van gedachten, die de achterblij-venden thaijs bezielt. „Het is- nog te vroeg om enige afstand te kunnen nemen, maar wel staat vast dat de over ledene met zijn gehele wezen verbonden was aan de gemeenschap van Delft. Daar naast is professor Eschauzier niet alleen uiterst vruchtbaar werkzaam geweest als bouwmeester, maar hij wist ook in vele an dere sectoren actief aan het Nederlandse beschavingsleven deel te nemen. Bij dit alles slaagde hij erin een geheel eigen stijl te handhaven, als een creatieve behoefte van zijn persoonlijkheid". Vervolgens her innerde spreker aan de karaktereigen schappen van professor Eschauzier, waar bij hij hem een persoonlijkheid noemde met een grote passie voor alles wat zuiver en edel was. Vervolgens hield ds. Van Gelder op nieuw een toesprak die met het uitspreken van een gebed werd besloten. Aan de groe ve bad hij het ,,Onze Vader", waarna een zoon van de overledene, de heer F. Eschau zier namens de familie een kort dankwoord sprak. ADVERTENTIE Taptoe. De kaarten voor alle voor stellingen van het militaire muziekfestival Taptoe Delft, dat van 23 augustus tot 1 september wordt gehouden, zijn uitver kocht. In totaal zijn bijna vijftigduizend plaatsen verkocht. Bevorderd. Ir. P. A. Taselaar, hoofd inspecteur van de Arbeid, is bevorderd tot hoofdinspecteur-directeur van de Arbeid. Amsterdam. Aan de Academie van Bouwkunst slaagden voor het architecten examen V.B.O.: A. Bakker te Baarn, F. J. Cinqualbre te Haarlem, M. K. Grevenstuk te Nieuw Loosdrecht, J. den Hartog te Amersfoort, J. J. Hinten te Amsterdam, W. Ingwersen te Zandvoort, H. Morshuis te Amsterdam, J. H. Mulders te Hilversum, G. Prins te Amsterdam, W. G. Quist te Amsterdam, H. Rademaker te Bussum, J. Rodenburg te Maarssen, G. van Saane te Amsterdam, B. A. J. Spangberg te Amster dam, C. C. van Strien te Amsterdam, P. van der Wal te Amsterdam. Voor het architectenexamen H.B.O. slaagden: W. van Diest te Wassenaar, W. G. Elshuis te Amsterdam, W. Eijkelenboom te Vlaardingen, J. Heres te Amsterdam, J. van der Jagt te Enschedé, M. L. Koopman te Amsterdam, A. Middelhoek te Rotter dam, A. A. Oosterman te Emmen, P. Pais te Beemster, H. Schultinge te Beverwijk, P. Selle te Amsterdam, F. Tesser te Nij megen, H. A. M. van der Velden te Voor burg, J. Verster te Amsterdam, M. D. van Wensveen te Rotterdam, G. Wiljouw te Den Haag, S. van der Zee te Velp. Haarlem: Geslaagd voor hoofdakte examens (gehele akte): mej. W. de Vries te Zaandam; de heren: C. Boerman te Den Helder, A. Schotten te Blokker, J. A. Smith te Den Helder, J. H. Tijm te War- menhuizen, G. B. Waagemans te Amster dam, A. J. Tamse te Medemblik, G. J. C. Snoek te Ouderkerk a. d. Amstel. Voor gedeelte A: de heren R. Otto te Haarlem, S. Meekma te Zaandam. Voor het gedeelte B: de heren H. Cla- renburg te Obdam, H. Cobelens te Uit hoorn, W. P. v. d. Geest te Haarlem. 42. Ik sliep een groot stuk in de dag! Toen ik ont waakt was en naar buiten liep, stond de zon al hoog aan de hemel. De met veel bloemen bedekte steppe lag in de warme zonneschijn voor mij uitgestrekt. Ik voelde mij door een geluk overweldigd, toen ik deze oneindige grasvlakte zag. Nog maar een paar dagen geleden had de storm rond mij gehuild en zo ver ik had kunnen blikken, was het wilde, tal van kloven en sple ten tonende rotsland met sneeuw bedekt geweest. Hier echter bloeide het lieftallige leven van de lente. Ik ver ademde en voelde mij gelukkig. Al het verschrikkelijke, dat ik de laatste weken te doorstaan had gekregen, was nu niet meer dan een boze droom. Ik wilde hier blijven, totdat ik mijn oude krachten weer gevonden had. Volgegeten en goed uitgeslapen, zat ik in de wonder baarlijk warme zonneschijn en onderzocht het sieraad zorgvuldig. Eerst probeerde ik het vuil met een mes te verwijderen, maar ik zag al na enkele ogenblikken, dat dit al te veel tijd zou kosten. Ongeduldig als ik was, ging ik vastbesloten de jurtte van mijn gastheer binnen en wierp de armband in een ketel met kokend water. Toen ik hem er na een goed half uur weer uithaalde, kon ik het vuil, dat er nog aankleefde, met een doek gemakkelijk verwijderen. De ongeveer vier vingers brede armband was aan de buitenzijde geheel met schrifttekens bedekt, die wonder baarlijk fijn gecalligrafeerd waren. Ongetwijfeld was het sieraad oud, bijzonder oud zelfs, maar of het zo oud was, als Oebar-Tschur had gezegd? Vele uren besteedde ik er aan om de schrifttekens te ontcijferen. Afzonderlijke woorden meende ik te kunnen lezen, doch een ook maar losse samenhang, waaruit ik de betekenis van het geheel zou kunnen afleiden, ver mocht ik niet te ontdekken. Alle moeite was tevergeefs. Mismoedig gaf ik tenslotte het vruchteloze werk op. De dagen vergleden en ik herwon mijn krachten. Ik kreeg weer frisse moed om verder te trekken naar Oeljasoetai. Twee dagen na mijn verrtek uit het kamp kwam ik bij een klooster, buiten welks muren ik mijn tent opsloeg. Fraai gewelfde daken glansden in het licht van de ondergaande zon. Het gelui van klokken, de schrille tonen van hoorns en dof rollende paukenslagen vervul den de lucht. De avond viel en de schemering deed alle contouren vervagen. (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJ1N) Van een hoge toren, die buiten de kloostermuur op rees, verkondigde een in een rood en geel gekleurd zijden gewaad gestoken lama het invallen van de nacht, waarbij hij aan een hoorn lage, lang aangehouden tonen ontlokte. De laatste stralen van de ondergaande zon lieten de daken van de tempel nog éénmaal oplichten, waarna de aanbrekende nacht nog slechts donkere silhouetten liet onderscheidden. Hier en daar begon een ster aan het firmament te flonkeren, doofde weer uit en verscheen dan weer aan het uitspansel. Steeds meer sterren begonnen de duisternis te doorbreken. De rood en blauw, wit en groen gelakte gebedsmolens rond het ver vooruitspringende dak van het klooster begonnen zich in het avondbriesje te bewegen en het „Om mani padme hum" steeeg ononderbroken de donkere hemel tegemoet. Uit het binnenste van het klooster drongen vreemde, doffe geluiden naar buiten, die de lamaïstische dienst begeleidden. Vaak ook droeg de wind de typische geur van brandend reukwerk, in welks dampen de Goden wonen, naar mij toe. Later hoorde ik een een tonige zingzang, die steeds weer aanzwelde en dan weg ebde. Vermanend hoorngeschal klonk daar tussendoor en dof tromgeroffel overstemde meerdere malen de vreemde klanken, die dan weer klagend, dan weer vleiend waren. Plotseling zwegen de hoorns, de posaunen en trommels en weerklonken de zachte tonen van cim balen, bijkans overstemd door een helle tenor. Ik kreeg het gevoel alsof deze frisse, heldere stem een opge wekte boodschap verkondigen wilde. Deze godsdienstoefening, of wat het dan ook mocht zijn, beroerde mij. Na een snelle werveling van pauken slagen jubelde de tenor nog één keer zuiver en helder, waarna de stem verstomde. Daarna weerklonken nog maals de hoorns en begon ook het zingzang opnieuw. Lange tijd luisterde ik naar deze merkwaardige wissel zang. Ik kon mij nauwelijks aan zijn vreemde invloed onttrekken. Toen ik mijn tent nabij de kloostermuur opgesteld had, kwam een lama naar buiten en vroeg naar mijn wensen. Ik verlangde echter niets, daar ik niets nodig had. Ik was van alles goed voorzien. Ik kon echter de verleiding niet weerstaan om te onderzoeken, wat voor indruk de gouden armband op de kloosterlingen zou maken. Ik vroeg daarom of de lama of de abt misschien bij mij wilde komen, omdat ik hem dringend wilde spreken. De lama vertrok daarop, maar de abt kwam niet opdagen. Zou de lama mijn verzoek soms vergeten hebben? Ik wilde juist gaan slapen, toen ik schreden hoorde. Het licht, dat de sterren verspreidden, was niet zo fel, dat ik het gezicht van de naderbij komende monnik kon onderscheiden. Slechts het silhouette van de enigszins gedrongen, vrij dikke gestalte, die al spoedig voor mij stond, kon ik duidelijk onderscheiden. „Bent u de abt?", vroeg ik, nadat ik hem had begroet. „Nee", antwoordde hij. „De Gulun laat vragen wat u wenst". De abt was dus een Gulun. „En wat bent u?", vroeg ik. „Gusul", antwoordde hij waardig en wees op de wijde jas, die hij over zijn rode kiel droeg. Ik vroeg hem plaats te nemen en vertelde hem over mijn belevenissen met Oebar-Tschur, hoe en waar ik hem had gevonden, hoe hij was gestorven en dat hij mij zijn armband had gegeven. Zonder mij ook maar met één woord te onderbreken, luisterde de Gusul geduldig. Hij bleef zelfs zwijgen, toen ik was uitgesproken. Ik wilde eindelijk echter wel eens weten, of die geschiedenis nu waar was of niet. „U zwijgt? Bent u soms niet op de hoogte van de din gen, die Oebar-Tschur mij vlak voor zijn sterven heeft verteld?" „Ja, ik weet daarvan", antwoordde de Gusul, en ik maakte uit de klank van zijn stem op dat hij opgewon den was. „Zoudt u mij die armband willen geven?" „Nee", antwoordde ik. „Ik wil die zélf op het graf leggen". Hij zweeg wederom en scheen kennelijk na te denken. „Nee, dat zult u niét doen", zei hij tenslotte. „Die misdadige opzet zou u zeker ten ondergang voeren. „Ik ben daar niet bang voor en ik hoop, dat u mij de weg zult wijzen, die ik moet gaan om bij het graf van de grote Khan te komen". „Overhaast u niet", zei de Gusul. „Wacht totdat ik met de Gulun heb gesproken, die op het ogenblik bij Boeddha is. Wilt u mij dat beloven?" (Wordt vervolgd). ZATERDAG 10 AUGUSTUS Minerva: „Het leven van Vincent van Gogh", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Daar is de dokter", alle leeftijden 19 en 21.15 uur. „Een vrouw zonder geweten, 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „De geheime dienst grijpt in", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Het nichtje uit Texas", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Ty foon over Nagasaki", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Heuvels in vlammen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Een huis houden van Jan Steen", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De drie muske tiers", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Viktor Lukas, 20 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Ural Ko- zakkenkoor met dans, 20.30 uur. ZONDAG 11 AUGUSTUS Minerva: „Het Tom en Jerry festival", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Het leven van Vincent van Gogh", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Lassie's grootste avon tuur", alle leeftijden, 11 uur. „Daar is de dokter", alle leeftijden, 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Kinderprogramma, alle leef tijden, 10.30 uur. „De geheime dienst grijpt in", 14 jaar, 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: Vakantie-jeugdprogramma, alle leeftijden, 10.30 uur. „Het nichtje uit Texas", alle leeftijden, 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Naar het rijk der In ca's", alle leeftijden, 11 uur. „Tyfoon over Nagasaki", 14 jaar, 2, 4.15, 19 en 2.15 uur. Frans Hals: „Heuvels in vlammen", 14 jaar, 2, 4.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Een huishouden van Jan Steen", alle leeftijden, 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De drie musketiers", 14 jaar, 2. 4.15, 19 en 21.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Ural Kozakkenkoor, 20.30 uur. Zuiderkapel: Dienst o.l.v. Jan van Gijs, 10 uur. Dienst o.l.v. ds. J. Visser, 17 uur. Jeugdsamen- komst o.l.v. G. Abbink, 20 uur. MAANDAG 12 AUGUSTUS Minerva: „Het Tom en Jerry festival", alle leeftijden, 2.30 uur. „Anna Karenina", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Daar is de dokter" alle leeftijden, 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Kinderprogramma, alle leeftijden, 10.30 uur. „De geheime dienst grijpt in", 14 jaar, 2.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace Vakantie-jeugdprogramma, alle leeftijden. 10.30 uur. „Het nichtje uit Texas", alle leeftijden, 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: Montagne's jeugdvariété, alle leef tijden, 10.30 uur. „Tyfoon over Nagasaki", 14 jaar, 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Heuvels in vlammen", 14 jaar, 2.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft" en „Stormy", alle leeftijden, 10.30 uur. „Een huishouden van Jan Steen", alle leeftijden, 2, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Niets dan pech", alle leeftijden, 2.30, 19 en 21.15 uur. Begijn hofkapel: Interkerkelijke samenkomst. Spreker ds. A. van Gent uit Wormerveer. Zangdienst van 19.30 uur af. Gebouw „Ons Nest" (Bloemendaalse strand) Grote Youth for Christ-rally, 20.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6