„Sodaproject" in Delfzijl nadert zijn voltooiing FILATELIE YLCREE dubbele BRYLCREEM TON THOOLEN Tien dagboeken van Mussolini in beslag genomen DE BEURS Miljoenenwerk verandert Groninger havenplaats in industriestad Zijn weduwe betwist de echtheid, maar niet iedereen is daardoor overtuigd van gisteren Renault Frégate 5 Nieuwe zeesluizen Luchtvaarttentoonstelling van de K.N.V.V.L. in Den Haag Nederlands rijbewijs geldig in Engeland en Noorwegen Houtprijzen tien maal hoger dan voor de oorlog CHAMPION OF LIBERTY" IÉ!t: West-Duitsland zal de mark niet unilateraal revalueren President van Italië in september naar Perzië Alleen gezond haar Is mooi haart heeft die werking! Iffe perfect hairdressing PERMANENT WAVE Auto schepte wielrijder en reed door Politie arresteert na vier dagen Zwarte Peter' uit Den Bosch GARAGE „DEN HOUT" Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 5 tot en met 9 augustus ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 Het is deze maand ongeveer drie jaar geleden dat een begin is gemaakt met de miljoenenwerken, die verband houden met de industriële ontwikkeling van Delfzijl. Medio 1958 denkt men alle werken te kunnen voltooien. Aan het eind van het volgend jaar zal alles in elk geval klaar zijn, althans wat de technische afwerking betreft. Dezer dagen zal de binnenhaven van de sodafabriek voor het eerst kunnen worden gebruikt. De aanvoer van grondstoffen, onder meer kalksteen, kan dan beginnen. Successievelijk zullen de onderdelen van de nieuwe Nederlandse industrie in bedrijf worden gesteld. Het tiental technici, dat een opleiding van vier maanden heeft gehad in de „Diamond Alkali Company" te Painesville (Ohio), zal binnenkort in Delfzijl terugkeren. Men hoopt dan tegen het eind van 1957 te beginnen met de produktie van soda. De Groninger havenplaats is de laatste jaren ingrijpend veranderd. Van de water staatkundige werken is de bouw van het complex zeesluizen zeker een van de meest spectaculaire voor het noorden van ons land. Het betonwerk is nagenoeg gereed en eind van dit jaar zullen de sluizen voor het grootste deel klaar zijn. Er zal dan dertigduizend kubieke meter beton en drie miljoen kilo wapeningsijzer zijn verwerkt. Zodra het betonwerk klaar is, zal de grote betonfabriek, die nu nog staat op de plaats waar het zogenaamde ontvangbed van de zeesluizen komt, verdwijnen. Deze beton- installatie heeft ook dienst gedaan bij de bouw van het droogdok Wilton Fijenoord, dat begin 1956 gereed kwam. Het complex zeesluizen bestaat uit een sluis van zestien meter breedte en een van zeven meter breedte. De kleine sluis, die bestemd is voor kleine schepen, dient tevens om zoveel mogelijk te vermijden dat zout water in het Eemskanaal komt. De dienstgebouwen voor de zeesluizen zijn dezer dagen ook aanbesteed en behalve deze gebouwen moeten dan nog worden gemaakt het binnen- en buitenstortbed van de sluizen, 't binnen- en buitentoeleidings- kanaal - de nieuwe uitmonding van het Eemskanaal - en twee van de vier beweeg bare bruggen over de sluizen. In de eerste helft van augustus wordt begonnen met de bekleding van de dijken voor het buitentoeleidingskanaal, dat te zijner tijd aansluit op de verbindingsgeul in de buitenhaven. De dijken, die met asfaltbeton worden bekleed, zullen vóór de herfst klaar moeten zijn. Aan het eind van het volgend jaar zal de verbinding met de buitenhaven tot stand worden gebracht. Dit is ongeveer het laatste werk, dat zal wor den uitgevoerd. De bruggen over de slui zen zullen de volgende zomer gereed zijn. De nieuwe arm van het Eemskanaal, die uitmondt in de sluizen en de binnenhaven van de sodafabriek, is reeds geheel op diepte (5.80 meter). Een persbaggermolen is thans bezig met het baggeren van de binnenhaven, die een diepte van 5.10 meter krijgt. Nog deze maand zullen de eerste schepen van deze haven gebruik kunnen maken. De vrij gekomen baggerspecie uit de kanaalarm en de binnenhaven wordt gespoten op grote grondbergingsterreinen, die te zijner tijd als industrieterreinen zul len worden bestemd. Eveneens wordt thans druk gewerkt aan het baggeren van de buitenhaven, waarvan de dam van onge veer een kilometer lengte reeds klaar is. Deze nieuwe haven krijgt over een lengte van 265 meter, een diepte van elf meter en eeen bodembreedte van 75 meter. Schepen van 10.000 bruto register ton, zullen straks de buitenhaven kunnen bereiken. De nieu we sluizen bieden een schutmogelijkheid voor ongeladen schepen van 4000 ton; het kanaal zal bevaarbaar zijn voor kleine zee schepen tot ongeveer 1500 ton. Eind 1958 zal het baggerwerk voor de buitenhaven geheel voltooid zijn. Door een verbindings- Vandaag is in Den Haag een tentoon stelling geopend ter gelegenheid van het gouden jubileum der Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart. Vrij wel alle Nederlandse luchtvaartinstanties verlenen aan deze expositie haar mede werking. Zij wordt gehouden in een wa renhuis in de binnenstad van Den Haag. Behalve van de K.N.V.V.L. zelf zijn op de tentoonstelling stands te zien van de Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker, de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, de Marineluchtvaartdienst, de Stichting Na tionaal Luchtvaartmuseum, het Nationaal Luchtvaartlaboratorium, de Rijkslucht vaartdienst, de Rijksluchtvaartschool en de luchthaven Schiphol. Fokker toont een schaalmodel in door snede van het F-27 „Friendship" schroef- turbine-verkeersvliegtuig, de K.L.M. een vliegtuiginterieur, de Marineluchtvaart dienst, die dit jaar veertig jaren bestaat, vliegtuigmodellen uit de gehele loop van zijn geschiedenis, alsmede twee modellen van Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Door man", namelijk voor en na de modernise ring. Voorts komt er een rubberboot met inventaris en radio-apparatuur. Het Nationaal Luchtvaartmuseum expo seert de Fokker „Spin", die deel uitmaakt van de verzameling, welke volgend voor jaar in de daartoe op Schiphol verrezen hal een plaats zal krijgen. Het Nationaal Luchtvaartlaboratorium te Amsterdam ex poseert een maquette van zijn nieuw ge bouwencomplex alsmede een windtunnel model. De Rijksluchtvaartschool laat een en ander zien over de opleiding tot ver keersvlieger. De Luchthaven Schiphol toont een plat tegrond van de terreinen waarop door drukknoppen te bedienen lichtjes de be langrijkste punten aangeven. Tevens zal er een startbaanfundering in doorsnede zijn. Ook de internationale Schiphol-weg- wijzer zal er komen te staan. Voorts is er een luchtvaarthistorische verzameling van de heer W. Teuben, die curiosa uit de ge schiedenis van het vliegwezen omvat. De K.N.V.V.L. laat aan de hand van modellen en foto's vele facetten zien van haar zeer gevarieerd arbeidsterrein, onder meer van de sport- en zweefvliegerij, de modelvliegtuigsport en het parachutesprin gen. Voorts exposeert de K.N.V.V.L. een 'inktrainer waarmede sport- en zweefvlie gers op de grond blindvlieg-instructie krijgen. De Koninklijke Luchtmacht is op deze expositie niet vertegenwoordigd aangezien eveneens vandaag een luchtmachttentoon stelling is geopend op de vliegbasis Twente. geul zal de oude haven van Delfzijl aan sluiten op deze nieuwe buitenhaven. Een ander werk is de bouw van het kadeplatform en de 225 meter lange brug over de oude haven, een brug zowel voor het spoorweg- als het gewone verkeer. Begin 1958 moet deze brug klaar zijn, om dat dan het produkt van de in aanbouw zijnde chloorfabriek daarover per spoor moet worden vervoerd. De havenbrug ligt in de nieuwe rijksweg 33 (WinschotenDelfzijl) die aansluit op de nieuwe rijksweg 41 (TenboerDelfzijl, on derdeel van de nieuwe rijksweg Groningen Delfzijl). De Nederlandse spoorwegen moeten hier ook enige belangrijke voor zieningen treffen, onder meer een spoor wegaansluiting tussen de lijn Delfzijl Groningen en de sodafabriek. De haven- brug, waarvan nu de onderbouw wordt klaargemaakt, zal rusten op driehonderd fundatiepijlers van zeventien meter. Nieuw voor ons land is dat voor de brug zoge naamde vibropalen onder de waterspiegel worden gebruikt. Voorts zijn nu nog in aanbouw twee vaste bruggen over het af wateringskanaal van het waterschap Duurswold, terwijl eveneens een begin is gemaakt met de doorgang door de zeedijk. Deze moet begin 1958 klaar zijn met het oog op het vervoer van de chloor. De aanleg van een eterniet pekelleiding van het zoutwinningsgebied naar de soda fabriek nadert ook zijn voltooiing, evenals het grote pekelbassin, dat een capaciteit heeft van dertigduizend kubieke meter. Hierin kan een voldoende voorraad pekel worden opgeslagen, om bij technische sto ringen en noodzakelijke reparaties aan de transportleiding de bedrijven in Delfzijl ge ruime tijd in produktie te houden. Sodafabriek De sodafabriek zal een maximum pro duktie van ongeveer 170.000 ton soda per jaar kunnen bereiken. Het jaarlijkse ver bruik van soda in ons land bedraagt thans ongeveer 90.000 ton. Dit verbruik zal naar verwachting voortdurend toenemen. De sodafabriek zal onmiddellijk trachten de Nederlandse markt te voorzien, terwijl daarnaast de exportmogelijkheden worden bestudeerd. Het elektrolysebedrijf, dat in maart of april 1958 zal gaan draaien, produceert chloor en natronloog, voor het merendeel bestemd voor binnenlands gebruik, De pro- duktiecapaciteit zal respectievelijk 23.000 en 26.000 ton bedragen. De B.P.M. zal chloor afnemen, onder meer voor de vervaardiging van glycerine. Omdat voor de produktie van chloor zuiver zout nodig is, zal per jaar een 40.000 ton zout uit Hengelo worden aangevoerd, tot dat ook dit zout in Delfzijl zal kunnen worden geproduceerd. De capaciteit van de te stichten zout fabriek is nog niet definitief vastgelegd, doch deze industrie schijnt 300.000 ton zout te kunnen leveren, waarvan dan dus 260.000 ton voor de export zou worden bestemd. De drie fabrieken zullen in veel opzichten geheel op elkaar zijn ingesteld. Vast staat dat deze basisindustrie tal van andere be drijven zal kunnen aantrekken. Vele industrieën De gemeente Delfzijl, die een grote structurele verandering ondergaat, heeft de ontwikkeling tot nu toe vrijwel op de voet kunnen volgen, al zijn er verscheidene pro blemen die om een oplossing vragen. Dezer dagen keurde de raad een bouwplan voor een kleine vierhonderd woningen goed. In Delfzijl-noord ontstaat langzamerhand een nieuwe stadswijk, die aanzienlijk groter wordt dan het oude centrum, dat wordt ge saneerd tot een moderne zakenwijk. Vele van de nieuwe woningen zijn reeds betrokken door mensen die op de nieuwe en reeds eerder gevestigde industrieën werken. Een groot deel van hen is in dienst van de Nederlandse Kabel Fabriek, die daar nu met driehonderd mensen werkt, na enige jaren geleden met drie man te zijn begonnen. De bestaande industrieën ontwikkelen zich ook gunstig. Eén daarvan de metaalwarenfabriek Delka, zal verhui zen van tijdelijke barakken naar een mo derne industriehal. Daarnaast wordt in het groeiende Delfzijl een belangrijke sociale activiteit ontwik keld. Men probeert namelijk alles om de voortschrijdende industrialisatie zo goed mogelijk in maatschappelijk opzicht te be geleiden. Het hoofdmotief hiervan is, dat men wil voorkomen, dat door de industria lisatie spanningen en conflicten ontstaan die ernstige gevolgen zouden kunnen heb ben voor de samenleving van het haven stadje aan de Eems, dat over tien jaar dertigduizend inwoners zal tellen. Het heeft nu dertienduizend ingezetenen. Zo hebben het zout en soda dus een ge heel nieuwe periode voor deze Groninger havenplaats ingeluid. Engeland en Noorwegen hebben de in ternationale verkeersconventie van 1948 getekend, zodat thans in beide landen het Nederlandse rijbewijs en het kenteken bewijs worden erkend. In Engeland zijn bovendien het voor buitenlandse bezoekers verplicht gestelde tijdelijke Britse rijbewijs en de Britse registratiekaart afgeschaft. Bij aankomst in Engeland behoeft men zich nu nog slechts te voorzien van een „international circulation permit", op grond waarvan men vrijstelling van wegenbelasting ge niet. De A.N.W.B. wijst er op, dat in beide landen de „groene kaart", het internatio naal verzekeringsdocument, met voor Engeland nog een extra-copie, verplicht is. In de algemene jaarvergadering van de n.v. Houthandel voorheen Van Wessem en Co. te Zaandam heeft de directie desge vraagd aan aandeelhouders medegedeeld, dat de houtprijzen momenteel nog steeds aan de hoge kant zijn. Dit is een gevolg van het feit dat de exportlanden hun ex port hebben beperkt, vooral Finland. De daling van de zeevrachttarieven is niet van invloed op de houtprijs. De n.v. im porteert niet alleen gezaagd (vuren- en dennenhout) uit Zweden en Finland, maar ook uit Rusland, Duitsland, Tsjechoslo- wakije enzovoorts. De houtprijzen liggen momenteel tien maal hoger dan voor de oorlog. De op de balans vermelde voorraden ad f 1.316.980 zijn laag gewaardeerd en houden een goe de reserve in. Dit geldt tevens voor de voorraden van de dochtermaatschappijen. Deze belangrijk grotere voorraad was het gevolg van de aanhoudende vorst in de Scandinavische landen, waardoor het pro dukt later dan aanvankelijk verwacht ar riveerde. De liquiditeitspositie is in 1956 aanzienlijk verbeterd. De directie deelde mede, dat de eerste acht weken van het lopende boekjaar zeer bevredigend zijn geweest. kaanse posterijen gaan een serie post zegels „Voorvechters der vrijheid" uit geven, waarmee beroemde personen zullen worden geëerd voor hun strijd tegen de onderdrukking en slavernij. Als eerste waarde van deze nieuwe reeks wordt een postzegel van 8 cents (rood, blauw en goudkleurige oker) in circulatie gebracht, waarop het portret van Ramon Magsaysay (1907- 57), in leven president van de Philippijnen, is afgebeeld. De zegel zal voor het eerst verschijnen op 31 augustus a.s. - zijn 50ste geboortedag. niwHtiimii WEST-DUITSLAND. - Op 15 augus tus a.s. is het 100 jaar geleden, dat Albert Ballin (1857-1918), directeur-ge neraal van de Hamburg-Amerikalijn, die hij tot een der grootste scheepvaart maatschappijen ter wereld maakte, werd geboren. Hij was een vriend van keizer Wilhelm II en pleegde zelfmoord na Duitslands nederlaag in de eerste we reldoorlog. De Westduitse posterijen herdenken zijn 100ste geboortedag met een postzegel van 20 pf. (rood en zwart), die 15 augustus in een oplage van 20 miljoen zal worden uitgegeven. Het ontwerp is van de hand van Alfred Goldam.mer uit Berliin. LUXEMBURG. - Op 16 september geven de Luxemburgse posterijen ge lijktijdig met de postadministraties van België, de Duitse bondsrepubliek, Ne derland, Frankrijk en Italië een serie „Europa"-postzegels uit onder het the ma „Een verenigd Europa, factor van de vrede en bron van de welvaart". In tegenstelling tot de „Europa"-uitgifte van 1956 zal de serie in de zes K.S.G.- landen geen gemeenschappelijke, maar in elk land een eigen voorstelling dra gen. De Luxemburgse serie, waarvan wij het ontwerp hierbij afbeelden, be staat uit de volgende waarden: 2 fr. (donkerbruin), 3 fr. (blauwachtig rood) en 4 fr. (violet). De zegels zijn gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem en ontworpen door de Luxemburger Gusty Mersch. West-Duitsland is niet van plan de mark te revalueren, heeft een woordvoerder van de regering gezegd. Engelse dagbladen hebben deze week een aantal artikelen gepubliceerd, die de veronderstelling op perden, dat de mark, die door de fenome nale opbloei van West-Duitsland na de oorlog op de buitenlandse beurzen omhoog is geklommen, gerevalueerd zou worden. De regering heeft met nadruk herhaalde lijk verklaard, dat zij de mark niet uni lateraal zal revalueren en in die politiek is, zei de regerings-woordvoerder, geen verandering gekomen. Het Duitse Industrie Instituut heeft er op gewezen, dat de bezwaren tegen een herwaardering van de Duitse mark in op waartse richting steeds groter worden, vooral van de zijde van deskundigen op het gebied van de valutapolitiek, alsmede in kringen van industrie en handel. Het instituut eist een duidelijke uiteenzetting over de balansverliezen van het Duitse be drijfsleven ingeval het tot een herwaar dering zou komen en legt er de nadruk op, dat bijvoorbeeld een herwaardering van de mark van 10 percent in de ba lans van de Centrale Bank een gat van meer dan 2 miljard D.M. zou doen ont staan. Veel belangrijker zouden echter de verliezen zijn, die handel en industrie zouden moeten lijden. ROME, (UP) De Italiaanse president Giovanni Gronchi en zijn minister van Buitenlandse Zaken Giuseppe Pella zullen de volgende maand een officieel bezoek brengen aan Perzië, waarmee Italië on langs een belangrijk olieverdrag heeft af gesloten. Gronchi en Pella zullen vertrek ken op 7 september ADVERTENTIE 1 Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond! Ja, deze beroemde Engelse hairdressing verzorgt uw haar langs twéé wetenschappelijke wegen a Brylcreem is geëmulgeerd. Daar door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meerl Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! f HAAST U! Want de inzending voor de i Brylcreem VakantieprUsvraag sluit op 15 Augustus a.s. Beecham [Nederland] N.V. - Voor engros: Jacq. Mot N.V., Amsterdam ADVERTENTIE Voor 'n werkelijk mooie Marnixstraat 119 - Haarlem - Tel. 23138 Geen constructiewerkplaats aan de Narcissenstraat Burgemeester en Wethouders van Vel- sen hebben bij besluit van 30 juli 1957 in gevolge de hinderwet vergunning gewei gerd aan de heer E. de Vries, Planetenlaan 94 X te Haarlem tot het oprichten van een constructiewerkplaats-lasirrrichting in het perceel Narcissenstraat 6-8 te Santpoort. (Van onze correspondent in Rome) De politie heeft onlangs een inval ge daan in de woning van mevrouw Pandoni Rosati te Vercelli in Piemont en bij deze dame, weduwe van een commissaris van politie, beslag gelegd op tien deeltjes van „Mussolini's dagboek", dat al enkele jaren door de wereldpers spookt. Naar het heet AMSTERDAM De discontoverhoging in verschillende staten van Amerika met l/i .tot 3'% pet. eb het hoogste sinds 1934, heeft op het Dam rak niet alleen, maar op alle Europese beurzen een zeer gereserveerde houding teweeg gebracht. Temeer was dit het geval, doordat de verhoging pas laat in New York bekend werd en men dus nog niet weet, hoe de volledige beursreactie aldaar zal zijn op deze discontoverhoging. De arbi trage heeft alles in het werk gesteld om tot zaken te komen, maar slechts inciden teel kon iets met Parijs, als verkoper, tot stand worden gebracht. Indien de minister van Financiën in Frankrijk het klaart, waardoor het vertrouwen in de thans wankele franc zal worden verbeterd, ver wachten insiders te Amsterdam belangrijke verkopen van Parijse zijde, dat de laatste maanden op grote schaal koper is geweest van de internationale waarden, speciaal van Kon. Olie. Deze schommelde thans rond 214 ofwel 2 lager dan donderdag en evenzoveel beneden pariteit New York. De aandeelhouders van Philips moesten genoegen nemen met een verlies van onge veer 5 punten, die van Unilever eveneens met 5 en van de AKU met 2 punten; K.L.M. verloor ruim twee gulden. De scheepvaarten lagen wederom heel zwak in de markt en dit werd weer duide lijk bewezen doordat bij zeer geringe affaire over de gehele linie opnieuw 1-3 punten lager genoteerd. Cultures waren aangeboden waarvan zelfs in Deli Mij. een klein open hoekje met een daling van 21h pet. beneden donderdag. Hierna trad een licht herstel in. Amsterdam Rubber en H.V.A. leden een verlies van 1 punt. Staatsfondsen die bij de opening fractio- neel lager waren, zakten in het verdere beursverloop verder in. De staffellening daalde van 82% tot 81%, ruim een vol per cent lager. Ook de kortlopende papieren leden verliezen variërend van pet. Dividendvoorstel van Fokker 12 pet. (onv.) viel tegen en deed de koers 10 punten dalen tot de prijs van 240 pet. De Borneo Sumatra Handel Mij. zal het dividend pas seren (v.j. 6 pet.). De koers stelde zich 2 punten lager op 58 laten. Prolongatie 4% pet. (ANP) NEW YORK De beurs toonde gisteren het normale beeld van het naderende weekeinde. De belangrijkste aspecten ervan waren de vastheid van de autowaarden en enkele individuele fondsen, en fluctuaties met een flinke marge bij de chemicaliën en olies. De affaire was zeer gering de geringste zelfs sinds maart en de beleggers hiel den zich afzijdig in afwachting van de ver dere ontwikkeling van de geldkrapte en in verband met het naderend weekeinde. De omzet bedroeg 1.570.000 tegen 1.690.000 op donderdag. Van de meeste fondsen waren de koers wijzigingen vrij onbelangrijk, zoals blijkt uit de gemiddelden: dat voor industrie waarden daalde met 0.09 tot 496,78, dat voor spoorwegen met 0.49 tot 146,02 en dat voor openbare nutsbedrijven met 0,20 tot 69,21. Het gemiddelde voor de 65 fondsen daalde met 0,24 tot 172,06. Metaalwaarden waren de voornaamste zwakke plekken. U.S.Smelting, American Smelting en Aluminium verloren een dol lar of meer. Bij de staalwaarden verloor Inland bijna twee dollar. Het industriege middelde werd beïnvloed door een daling van bijna drie dollar bij Eastman Kodak. Bij de chemicaliën rees Allied Chemical bijna een dollar en Schering bijna 2V2 dollar. Chrysler leidde de autowaarden met een stijging van een dollar; Ford en General Motors liepen een fractie op. Van de 1112 verhandelde fondsen sloten er 486 lager, 349 hoger en 277 onveranderd. (UP). bestond het oorspronkelijk uit dertig de len, die in 1945 werden toevertrouwd aan de commissaris van politie Pandini Rosati, die vier jaar geleden gestorven is. Zij werden hem ter hand gesteld (het waren twee grote pakken en hij heeft ze pas twee jaar later geopend) door Zerbino, minister van Binnenlandse Zaken der fascistische republiek van Salo. Daar deze Zerbino door de partisanen tegelijk met Mussolini te Dongo werd terechtgesteld, is het moei lijk na te gaan of dit juist is. Volgens het verhaal zou het dagboek eerst worden toevertrouwd aan de Japanse gezant bij Salo, met de bedoeling dat hij het in Zwit serland in veiligheid zou brengen. Zer bino kende echter een betrouwbaarder persoon. Het klopt, dat Zerbino's carrière als fascist te Vercelli is begonnen en dat hij Pandini Rosati dus wel zal hebben ge kend. Toch is er iets vreemds met die 'dagboeken. Op zijn sterfbed heeft Pandini tegen zijn vrouw gezegd, dat zij niet voor 1955 moest trachten er een uitgever voor te vinden. Inderdaad doken de deeltjes, al thans vier ervan, in dat jaar voor het eerst op. Zij werden tegelijkertijd aangeboden aan Max Ascoli, correspondent van het Amerikaanse tijdschrift „Reporter" en aan de „Corriere Delia Sera". Ascoli, wien men 150.000 dollar vroeg, liet handschrift, inkt en papier te Lausanne onderzoeken, met naar het heet, gunstig resultaat. Toch ging de zaak niet door. De „Corriere" legde de vier deeltjes, die handelen over de jaren 1940 tot eind juni 1943, voor aan de weduwe van Mussolini, Rachele, die met grote stelligheid ver klaarde dat het een vervalsing was en er zelfs bijvoegde: „Mochten die papieren toch gepubliceerd worden, dan zal ik iets doen wat ik in mijn hele leven nog niet heb gedaan. Ik zal een persconferentie bijeenroepen en het overtuigend bewijs leveren dat het dagboek vals is". Rachele is dezer dagen op de zaak teruggekomen. Zij publiceert sedert enkele weken in het weekblad „Oggi" memoires onder de titel „Benito, mijn man". In de tweede afleve ring kon men lezen, dat het handschrift van Mussolini in de eerste jaren van hun samenleven (van een huwelijk wilde Mus solini eerst niets weten en het werd pas voltrokken, toen hij al minister-president was) heel anders was dan in zijn histo risch belangrijkste jaren. In de eerste tijd was het klein en kriebelig. Later werd het forser en duidelijker leesbaar. Juist aan die eigenaardigheden, zo vertelt Rachele, kon ik onmiddellijk de vervalsing onder kennen. Het dagboek, zo schrijft zij, heeft wel degelijk bestaan. Het was niet zozeer een regelmatig bijgehouden dagboek, dan wel een verzameling van losse aanteke ningen, die Mussolini steeds heeft bijge houden van 1919 tot eind 1943. Hij schreef die aantekeningen op ka lenderbladen van vrij groot formaat, een kalender die werd uitgegeven door het Rode Kruis. Elk deeltje was gekaft in bruin imitatie-leer. De politie van Tilburg is er in geslaagd de autobestuurder te arresteren, die naar haar ovetuiging op zondag 4 augustus des avonds op het rijwielpad langs de rijksweg Tilburg-Den Bosch een wielrijder heeft aangereden en die daarna zonder zich om het zwaar gewonde slachtoffer te bekom meren, is doorgereden. De gearresteerde is een caféhouder uit 's Hertogenbosch, bij genaamd „Zwarte Peter". Het slachtoffer van de aanrijding is de 26-jarige luitenant der commando-troepen P. J. W. Dirks, die reed met zijn echtge note op het rijwielpad in de richting Den Bosch. Hij werd plotseling van achteren door een auto geschept en over de motor kap tegen de voorruit gesmakt. Hij liep een hoofdwond en een bekkenfractuur op. De auto reed met een vernielde rechterkop- lamp en een verbrijzelde voorruit de weg weer op en stoof even later het rijwielpad aan de linkerzijde van de weg op, waar twee jongens slechts hun leven wisten te redden door in een sloot langs de weg te springen. De politie beschikte aanvankelijk slechts over weinig gegevens. Na een oproep in de kranten en via de radio kreeg zij meer aanwijzingen. Het spoor leidde naar 's Her togenbosch. Rechercheurs gingen daar ook eens een praatje maken met „Zwarte Pe ter", die naar naderhand wel bleek de po litiemannen op een dwaalspoor probeerde te leiden. In samenwerking met de Bos sche politie wist men in een afgelegen ga rage de auto van de caféhouder te vinden. Hoewel de beschadigingen waren hersteld kreeg de politie na een minitieus onderzoek de overtuiging, dat met deze auto de aan rijding was geschied. Vastgesteld kon wor den dat „Zwarte Peter" zondagavond met de auto had gereden. Hij was toen in ge zelschap van een jongeman. Dit werd niet ontkend, maar zowel de caféhouder als de jongeman beweerden niets van een aanrij ding gemerkt te hebben. Wel was er tij dens de rit een steen of een tak tegen de voorruit geslagen. Bij het verder onderzoek kon worden vastgesteld, dat „Zwarte Peter" in Tilburg twee café's had bezocht en zoveel bier had gedronken dat hij onpasselijk was gewor den. Hij is in bewaring gesteld. De toe stand van luitenant Dirks, die in het zie kenhuis te Tilburg wordt verpleegd, is redelijk. ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik 13 liter op 150 km Prijs vanaf 7.990.— Vrijdag 9 augustus 1957 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkei's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned Hoogovens Ned Kabelfabriek Philips 1 Unilever Wiiton-Fijenoord Holland-Amerika Lijn Kon Ned Stoomboot Mij Ned Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H V.A Ver. Deli Maatschappijen1) 3H°/o Staffellening 1947 3°/o Invest, cert Nederland 3°/o Nederland 196264 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 2 aug. 177 181% 179% 2% 196y2 198 186% 188 187% 293 297 295 3 271 2741/Z 274 1% 276 287 280% 7% 430% 444 435% 8% 220% 228% 220% 8% 210,70 219,10 214,60 f 5,60 164y2 169% 166% 4 145 147% 145 2% 152 158 153% 45% 237 246 240 7 691/2 71 691/2 Vs 115 116% 115% 80% 84 80% 37/l6 81% 843/ie 81% 225/S2 891/2 90% 89"/ie »/i« 88% 89% 8815/ss I7/S2 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.742.434,— Deze week (voorl.) Aandelen 6.822.819,— Obligaties 12.238.276,— Obligaties 11.336.709,-

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7