Zwitserse stations melden een gevaarlijke radio-activiteit #Ii Geesteszieke vrouw, verdacht van moord te Beugen, wordt gezocht r Van dag tot dag Zondag voltrok zich de 18 maal uitgestelde kernproef in Nevada Renault Frégate sOp Je <:Pm atatoel ^^Brieven aan de redactie MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 3 Indonesiërs herdachten onaf b anhelükheidsd ag in Den Haag erkent: ..Er te veel negatiefs Lnbis erkent: ..Er is nog GARAGE „DEN HOUT" Bourguiba: Abbé Pierre komt naar Nederland „Frankrijk moet zelfbestuur voor Algerije afkondigen" Eisenhower vecht voor de buitenlandse hulp Griekse premier brengt een bezoek aan Egypte Wederzijdse steun in en buiten de UNO? Radio-Boedapest beweert: „Nehroe tegen bespreking van Hongarije-rapport" Britse troepen trekken uit Muscat en Oman weg Londen zet Washington onder lichte druk Bromfietser viel en brak enkele ribben Bentheim weer trefpunt van cultureel contact Van 27 juli tot 10 augustus hebben 32.000 jongelieden uit nagenoeg alle landen der wereld in Moskou het Wereldjeugd-festival bijgewoond. De Russische regering had kosten noch moeiten gespaard om de jon gens en meisjes hartelijk en vrijgevig te ontvangen, het programma der evene menten was overdadig en veelzijdig, de verzorging liet niets te wensen over en de politiek bleef buiten spel. In zoverre - een groot percentage van de jeugdige bezoekers was lid en afgevaardigde van communis tische jeugdorganisaties en de bedoeling van het hele feest was uiteraard, een in drukwekkende bevestiging te geven van de leuzen, waaronder het communistische re giem zijn staatsidee verwerkelijkt. Voor vele jongeren was de uitnodiging uit Moskou een welkome gelegenheid om een stuk van de wereld te zien, waarover zij slechts door horen en lezen waren inge licht op een manier, die moeilijk algemeen en objectief kon worden genoemd. Het ge heimzinnige, angstaanjagende en onbe kende gebied achter het ijzeren gordijn stelde plotseling een toegangsweg open en gaf gelegenheid tot bezichtiging en kennis making. Het valt te begrijpen, dat vele jonge mensen uit diverse landen buiten de communistische invloedssfeer het verlan gen in zich voelden opkomen, zelf eens te gaan kijken en met eigen oog en oor te constateren, wat er waar was van al die tegenstrijdige, extremistische, gekleurde, critiserende en lofprijzende verhalen, die buiten Rusland over de toestanden in dat land de ronde deden. Jongelieden die het communisme hadden leren verfoeien, wa ren niettemin nieuwsgierig naar de wer kelijkheid van het land, dat onder dit communisme zijn weg door de moderne wereldgeschiedenis had gebaand. Welnu, zij gingen - mèt al die zoons en dochters uit buitenlands-communistische gezinnen, waarin het heil van de hamer en sikkel tot familie-overtuiging was verheven en die met het fanatisme van onberede neerde voorkeur waren volgegoten van hun prille jeugd af. Zij trokken naar Moskou met de vrij moedigheid t van de jeugd, gelovend in hun eigen idealen en overtuigd van het nut, openhartig te praten over datgene wat naar hun mening in Oost en West te prijzen en te laken viel. In Moskou had men zeer tactisch afgezien van elke vorm van dwang of controle. Men liet de jeugd van alle landen vrij in hun omgang met de bevolking en in hun doen en laten. Men maakte weliswaar propa ganda voor de eigen zaak door manifesta ties en uitstallingen van allés, wat Rusland presteert, doch men liet de gesprekken toe tussen pro en contra, men stimuleerde het contact tussen de Russische en de buiten landse jeugd zonder acht te geven op de geaardheid en de opinie dezer buitenlan ders. Men nam echt de houding van gren zenloze gastvrijheid en onverstoorbare lankmoedigheid aan, om zich te doen ken nen als de onbegrepenen en miskenden, die zeker waren van hun eigen gelijk, doch volledig bereid waren anderen hun misver standen te vergeven. Deze houding moet indruk gemaakt heb ben op de jonge mensen van het Festival. Doch dat wil niet zeggen, dat zij er de zuivere blik door lieten vertroebelen, waar mee zij het nieuwe en ongekende bekeken en bespraken. Zij hebben zich fel geweerd, die Fransen, Duitsers, Nederlanders, Bel gen, Amerikanen, Indiërs, Engelsen en an deren, die de elementaire verwerpelijk heden van het communisme hadden leren begrijpen en afwijzen, en daarvan onver vaard in Moskou kwamen getuigen. Zij waren verre in de minderheid, doch hun geluid is blijkbaar niet verloren gegaan in het massale spreekkoor der geestelijk onderworpenen. Want nu het Festival voorbij is, heeft de secretaris van het centraal comité der Russische jeugdbeweging, Sjelepin, in een artikel in de „Jeugd-Waarheid" gewezen op de noodzaak, dat de Russische jeugd „de schadelijke invloeden zal bestrijden waar aan zij tijdens het Festival heeft bloot gestaan." „De Sovjet-jeugd kan niet ak koord gaan met wat zekere jeugdige afge vaardigden uit kapitalistische landen tij dens het Festival hebben gedemonstreerd," schrijft hij in grote bezorgdheid, en hij wekt de jeugd op „te strijden tegen de penetraties en ideologieën, moralen en ge bruiken die schadelijk voor ons zijn." Men moet uit dit artikel wel concluderen, dat de vrije gesprekken over communisme en kapitalisme, over persvrijheid, opvoe dingsmethoden, kunst, boeken, jazz en alles wat bij de jeugd ter sprake is gekomen, hun invloed op de Russische jeugd niet gemist hebben. Voor haar immers moet het Festival in vele opzichten ook een kennis making met iets verrassend nieuws hebben betekend, waardoor zij in conflict is ge komen met haar eigen, vastgesmede denk beelden. De Moskouse organisatoren van het Festival behoeven daar niet verbaasd over te zijn, al zijn ze er achteraf blijkbaar van geschrokken. BERN (UP) De meetstations van Zwitserland hebben de laatste tijd een verhoogde radio-activiteit gemeld. Er was een kleine stijging van de radio-activiteit in de lucht en in het water van rivieren en meren, maar in de regen was de toe neming van die aard, dat zij volgens de commissie van toezicht niet langer als onschadelijk beschouwd kan worden, voor al als zulk water direkt na de regenval gedronken zou worden. In sommige regenbakken in het gebied van de Jura is de graad van de radio activiteit hoger dan verantwoord is, zo wordt gezegd. De commissie bestudeert de mogelijkheden om deze radio-activiteit naar beneden te brengen. Ook van enkele stations in Beieren werd reeds gemeld, dat de radio-activiteit daar gedurende de regenval van de laatste tijd aanzienlijk gestegen is. LAS VEGAS (UP) Na achttien maal uitgesteld te zijn geweest, en bovendien eenmaal niet gelukt te zijn, is zondag dan eindelijk de kernproef „Shasta", een kern wapen op een stalen toren, succesrijk ver lopen. Het wapen, dat beproefd werd, had een explosieve kracht, die gelijk staat aan tienduizend ton tnt, en deze klap was de twaalfde van de huidige serie proeven met kernwapens. Zaterdagochtend om acht uur, toen de gokpaleizen van Las Vegas nog maar net tot rust gekomen waren en terwijl een groot aantal vliegtuigen in de lucht en militaire en civiele proefgroepen op de grond in spanning wachtten, kwamen dan eindelijk de lichtflits en paddestoel wolk. WASHINGTON (UP) De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, Lewis L. Strauss, heeft tegenover een subcommissie uit het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat een horloge met lichtgevende wijzerplaat ge vaarlijker is dan alle radio-actieve neer slag van de tot nu toe genomen kern proeven. Tijdens een op 10 juli afgenomen verhoor verklaarde Strauss tegenover een subcommissie van toewijzingen uit het Huis, in antwoord op critiek op kernproe ven, dat „een campagne" tegen lichtgeven de horloges, „heilzamer voor de mens heid" zou zijn dan een campagne tegen kernproeven. Hij zeide voorts, dat de Amerikaanse geleerden „prototypen van wapens hebben ontwikkeld, waarbij de radio-actieve neerslag is verminderd met zoveel als 96 percent". Hij zeide, dat het binnen vier of vijf jaar mogelijk zal zijn wapens zonder radio-actieve neerslag te produceren. Zondag heeft radio-Moskou gemeld, dat een transportvliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht, dat voor de kust van de 9t»DI9Tq2T] t f)« v ft bfïEJ: -r+rfé -r .-f- .f OR fTÉ? i Ïïiï 99 ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 15 liter op 150 km Prijs vanaf ƒ7.990. Ruim vierhonderd leden van de Indone sische gemeenschap in ons land hebben za terdag tijdens een bijeenkomst op de resi dentie van de Indonesische vertegenwoordi ger in Wassenaar de 12de onafhankelijk heidsdag van de Republiek Indonesië her dacht. Nadat de vlag was gehesen en een minuut stilte in acht was genomen ter na gedachtenis van de gevallen vrijheidsstrij ders, hield de waarnemende zaakgelastigde, de heer Lubis, een rede, waayin hij o.a. zeide, dat het Indonesische volk na twaalf jaar nog steeds strijdt om inhoud te geven aan de verworven vrijheid. „Hierbij doen zich duizend en een moeilijkheden voor", zeide hij, die veroorzaakt worden door het feit, dat de republiek werd geboren onder abnormale omstandigheden". Produktie te klein Volgens de heer Lubis, kan thans 50 per cent van het volk lezen en schrijven. Ook op economisch gebied is vooruitgang ge boekt, zeide hij, hoewel de resultaten „niet geheel bevredigend" zijn. De behoefte aan de primaire levensmiddelen, zoals rijst en vis, kon beter worden gedekt dan thans het geval is. De produktie is echter niet vol doende en nog steeds moeten levensmid delen worden ingevoerd. Ook wat kleding en schoeiselproduktie betreft, meende de heer Lubis een vooruitgang te kunnen con stateren, doch ook deze is nog niet vol doende om volledig in de behoefte te kun nen voorzien. Autonomie zonder inhoud Hij erkende, dat de overheid nog niet in staat is gebleken, de stabiliteit van de staat te handhaven. De in verschillende gebieden aan de gang zijnde bewegingen zijn ontstaan omdat aan het begrip auto nomie nog geen inhoud is gegeven. Er leeft in deze gebieden de wil tot opbouw vol gens de behoeften van de bevolking daar. „De bewegingen en zelfstandige stappen van deze gebieden kunnen echter door de centrale regering niet worden goedge keurd", aldus de heer Lubis. Financiële situatie De republiek Indonesia eist, dat alle wen sen van de bevolking langs officiële en legale wegen worden gekanaliseerd. De heer Lubis zei voorts, dat wat de economie betreft de uitvoer, zowel kwantitatief als kwalitatief, een negatieve kant heeft ge had, met uitzondering van olie en tin. Het gevolg was een daling van de deviezen voorraad. Ook de financiën vertoonden een negatief beeld met daling van de goud reserve en toeneming van de geldcircula tie. Deze twee verschijnselen hebben tot gevolg gehad, dat de bevolking in de Bui tengewesten het geduld niet hebben kun nen opbrengen deze kwesties voor een op lossing van de centrale regering in Dja karta voor te leggen, zei hij. Verhouding tot Nederland De heer Lubis herinnerde voorts aan de stappen, die Soekarno heeft genomen ter verbetering van de toestand. Over de ver houding tussen Indonesië en Nederland, zei hij, dat deze op het politieke vlak geen verwerkelijke verandering hebben ver toond. Wat het handelsverkeer betreft kunnen we echter enige verbetering con stateren, zowel wat het volume als de waarde betreft. staat New Jersey in moeilijkheden ge raakte, in ten hoogste 30 meter diep water een hoeveelheid atoombommen buiten boord heeft moeten gooien. Het zou hier gaan om 25 ton atoombommen en atoom koppen voor projectielen, die door de be manning van een „Globemaster" op 29 juli in zee zouden zijn gegooid. Radio-Moskou, waarvoor een artikel uit de „Pravda" over deze kwestie voorge lezen werd, berichtte, dat Amerikaanse deskundigen hebben verklaard dat het moeilijk zal zijn „deze dodelijke lading" te bergen. Een woordvoerder van de Ame rikaanse marine zou geen verklaringen hebben willen afleggen over het gevaar van de 25 ton kernwapens, maar slechts hebben kunnen opmerken „dat er geen ogenblikkelijk gevaar bestaat". Maar deze verklaring had, aldus de „Pravda" en radio-Moskou, de hogelijk verontruste bewoners van de Amerikaanse oostkust niet gerust kunnen stellen. Overigens was deze „dropping" één van een reeks „ongelukken", waar de Pravda over schreef. Onder meer werd nog ver klaard, dat vliegtuigen van de Amerikaan se marine de onaangename taak hebben gehad om twee tanks met radio-actieve afvalstoffen, die niet willen zinken, met hun boordwapens te vernietigen. De toe stellen hadden, aldus de „Pravda", op een bepaalde hoogte moeten vliegen, omdat de tanks, wanneer zij open zouden gaan, levensgevaarlijk zouden zijn voor alles wat zich op het moment van de explosie binnen 1200 voet afstand bevond. Besmette oogst Tijdens experimenten op een proefboer- derij in het Engelse graafschap Berkshire is komen vast 'te staan dat het zeer lang duurt voor landbouwgrond, die onder be trekkelijk zware radio-actieve straling heeft gestaan bijvoorbeeld door een atoom-explosie weer bebouwd kan worden. De hoop, dat zulk land ooit nog vruchtbaar kan worden, wordt bijzonder klein genoemd. Voor de experimenten, die dit resultaat opleverden had men de grond van een boerderij bij Newbury, in Berkshire, met strontium-89 besmet. Landarbeiders in speciale kleding en landbouwmachines, die eveneens tegen de radio-actieve straling beschermd waren, zijn na deze besmetting op het land aan het werk gegaan. De gehele oogst was echter radio-actief besmet. NEW YORK (Reuter) De president van Tunesië, Habib Bourguiba, heeft er in een zondag te New York uitgezonden en tevoren, opgenomen televisieverklaring bij Frankrijk op aangedrongen officieel be kend te maken, dat het voornemens is Al gerije zelfbestuur te verlenen. „Er bestaat geen twijfel aan, dat Algerije onafhankelijk zal worden", aldus Bour guiba, „ik ben er zeker van dat, indien de Franse autoriteiten een dergelijke verkla ring zouden afleggen, de Algerijnse natio nalisten zouden instemmen met onder handelingen over de fasen, waarin een der gelijke onafhankelijkheid zou moeten wor den verwezenlijkt". Bourguiba beschreef de aanwezigheid van Franse troepen in Tunesië als „niet uitgenodigd, in verlegenheid brengend en een gevaar voor de openbare orde". In antwoord op een vraag over het smokkelen van wapens uit Tunesië naar de Algerijnse nationalisten zei Bourguiba: „Het is moeilijk, dit te voorkomen. Doch ik zal, zoals ik al eerder heb gezegd, niet pogen het te verhinderen". De Tunesische president, die tevens re geringsleider is, verklaarde verder, dat hij de totstandkoming van een Noordafrikaan- se statenbond voorzag, waarvan Tunesië, Marokko, Algerije en Liberia deel zouden uitmaken. Hij meende, dat deze federatie nauwe culturele betrekkingen met Frankrijk zou onderhouden, „indien de Fransen tenminste hun neiging tot overheersen laten varen". Bourguiba meende, dat een dergelijke statenbond het vormen van een federatie van staten in het Middellandse Zeegebied zou inluiden. Van de laatstgenoemde sta tenbond zouden ook Italië, Griekenland en Cyprus deel moeten uitmaken. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft besloten zijn minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, de aftredende voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf-chefs, admiraal Rad ford, en de eveneens scheidende directeur van de „International Cooperation Admi nistration" (ICA), de organisatie voor de Amerikaanse hulpverlening aan het bui tenland, vandaag in de Senaat te laten proberen de besnoeiingen die het Congres op de door de regering aangevraagde gel den voor de buitenlandse hulpverlening heeft toegepast, ongedaan te maken. Het Congres heeft thans een bedrag van 3.191.810.000 dollar voor deze hulpverlening toegestaan, 809.650.000 dollar minder dan de regering strikt nodig acht. De verminderingen door het Congres van de aangevraagde gelden voor de Ame rikaanse buitenlandse hulpverlening wor- dên te Washington gezien als een uiting van het toenemende verzet der Democra tische Congresleden tegen een republikein se president. (UP) Vele Congresleden stemden voor de inperking van de hulp aan het buiten land, met het oog op het oordeel van hun kiezers. Hun misnoegen over deze hulp, die Amerikta al zestien jaar aan het bui tenland geeft is gestegen, nu voor de twee de keer de welvaart van de Amerikaanse burger door de inflatie wordt aangetast. Gemiddeld heeft de hulp aan het buiten land in die zestien jaar vijf miljard per jaar bedragen. De hulp is begonnen, toen de Democra ten de leiding hadden. Nu komt het verzet van vele Democraten. Maar ook enkele Republikeinen vielen hun president af, hetgeen er op wijst dat dé stemmers zware druk op hun kandidaten uitoefenen. Op uitnodiging van de Centrale Cha- ritas in Maastricht zal Abbé Pierre uit Parijs een spreekbeurt houden in Maas tricht. Deze geestelijke, bekend dooi zijn werk voor de Parijse zwervers, houdt dinsdag 27 augustus een voordracht in de St. Servaaskerk te Maastricht. Abbé Pierre reist op 28 augustus door naar Am sterdam. CAIRO (UP) De Griekse premier Con- stantine Karamanlis is zaterdag in Cairo aangekomen voor een bezoek van vier da gen aan Egypte. De besprekingen tussen de Griekse ministerpresident en president Nasser zijn gisteren beëindigd zonder dat er een communiqué verschenen is. Men meent te weten, dat de besprekingen be trekking hadden op 1) de economische betrekkingen tussen beide landen 2) de kwestie van de Griekse minderheid van 80.000 zielen in Egypte, 3) de kwestie Cyprus. Naar verluidt heeft Nasser Karamanlis de verzekering gegeven, dat de wetgeving inzake de „Egyptianisatie" de positie der Griekse minderheid niet zal aantasten. Verder zou Nasser zich bereid verklaard hebben, steun te verlenen aan de Enosis- beweging op Cyprus, zowel binnen als buiten de UNO. Daardoor zou Egypte zich dan verzekerd hebben van de Griekse sympathie voor de Arabische problemen In de Egyptische bladen is een ver klaring van Karamanlis gepubliceerd, waarin gezegd werd dat Griekenland indertijd geweigerd had aan de Londense conferentie mee te doen na de naasting van de Suez-kanaalmaatschappij Grie kenland achte het niet toelaatbaar de rechten van een soeverein volk te beper ken in de leiding van zijn eigen hulp bronnen. Bij zijn aankomst gaf Karaman lis uitdrukking aan zijn bewondering voor Egypte en Nasser en zei dat Griekenland steeds verlangend is geweest de 'bSUe be trekkingen met de Egyptenaren en de Arabische wereld te handhaven. (Reuter) Waarnemers verklaren, dat Griekenland graag gebruik zou willen maken van de verwijdering die tussen de Arabische landen en de westelijke mo gendheden is ontstaan, om in het Nabije Oosten een afzetgebied te vinden voor textiel, glaswerk, lichte machines en an dere produkten. Men sprak tegen, dat Karamanlis propaganda zal maken voor het Eisenhowerplan voor het Nabije- Oosten. Wel zal hij wellicht uiteenzetten waarom Griekenland dit plan steunt. WENEN (Reuter) Premier Nehroe van India heeft Hongaarse diplomaten verteld, dat hij tegen een bespreking van het verslag van de UNO-commissie voor Hongarije op de komende zitting van de Algemene Vergadering is, zo meldt radio- Boedapest. De premier zou dit hebben verklaard in een gesprek met de Hongaarse onder minister van Buitenlandse Zaken, Karoly Szarka, die op het ogenblik een bezoek aan Nieuw Delhi brengt, en de Hongaarse gezant in India, Tamasz. (UP) De plenaire zitting van de Hon gaarse vakbondsraad heeft geprotesteerd tegen de inmenging in de interne zaken van Hongarije door de UNO, zo heeft radio-Boedapest vandaag gemeld. „Uit naam van twee miljoen arbeiders" werd verklaard, dat dit rapport geen basis kan zijn voor een objectief debat over Hongarije en dat zulk een debat een fla grante inmenging in de interne zaken van Hongarije zou zijn. In de resolutie werd voorts geklaagd over de „buitenlandse imperialistische propaganda" welke las terlijke aanvallen doet op de „door het ge hele land gesteunde" regering. Radio-Boedapest beweerde, dat overal in het land vergaderingen in de fabrieken gehouden worden om tegen het UNO-rap- port te protesteren. Op al deze vergade ringen worden „spontane" telegrammen naar de regering en naar de UNO ge stuurd, waarin tegen het debat over Hon garije geprotesteerd wordt en solidariteit met het Kadar-regime betuigd wordt. Drie executies (UP) Drie Hongaren, onder wie een katholiek priester, zijn in Boedapest ter dood gebracht voor beweerde deelneming aan de Hongaarse opstand tegen het com munisme. De Hongaarse dagbladen zeggen, dat de priester Laszlo Mindszenti lid was van een revolutionair comité in de stad Per, in het noordwesten van Hongarije ge legen, en dat hij schuldig werd bevonden aan het verborgen houden van wapenen. Mindszenti is geen familie van de Hon gaarse katholieke primaat Joszef kardi naal Mindszenty, die asiel heeft gevonden in de Amerikaanse legatie in Boedapest. De twee andere geëxecuteerde vrij heidsstrijders zijn Zsigmond Sipos, 23 jaar oud en Jozsef Erdesz, 30 jaar oud, die ter dood veroordeeld werden wegens moord op een communistische veiligheidspolitie man. Zij waren er in geslaagd uit de ge vangenis van Boedapest uit te breken, maar werden een paar dagen later weer gevangen genomen. MANAMAH (Reuter) Transportvlieg tuigen van de R.A.F. zijn zondag begonnen met de evacuatie van de 350 Britse mili tairen, die de sultan van Oman en Muscat hebben geholpen tegen de opstandige iman van Oman. De militairen worden naar Cyprus en Bahrein gebracht. Men ver wacht, dat de operatie heden voltooid zal zijn. CAIRO (AFP) De vertegenwoordiger van de opstandige imam verklaarde zon dag in Cairo, dat de troepen van de sultan bij Fakkhara een zware nederlaag hebben geleden. Hij zei, dat van het leger van de sultan reeds tweehonderd man gesneuveld zijn. De gevechten duren nog voort, zo voegde hij hieraan toe. Deze beweringen zijn in Londen tegengesproken, zo meldt UP. LONDEN (AFP) Een woordvoerder van het „Foreign Office" heeft in Londen verklaard, dat de Britse regering de theorie inzake de „onafhankelijkheid, soevereini teit en territoriale integriteit" van het imanaat Oman verwerpt. Volgens de Britse opvatting valt het imanaat onder het ge zag van de sultan. De Britse woordvoerder zei, dat Groot-Brittannië morgen in de Veiligheidsraad als bewijs van de inter nationale erkenning van deze opvatting het verdrag zal aanhalen, dat India in 1953 met de sultan sloot. Ook in vroegere ver dragen, onder meer met Nederland in 1877 en de V.S. in 1833 is dit erkend, aldus de woordvoerder. Waarschuwing WASHINGTON (UP) De Britse am bassadeur Sir Harold Caccia heeft het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken gewaarschuwd dat Groot- Brittannië de natie zal noemen welke agressie gepleegd heeft tegen de sultan, indien deze kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst wordt, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Volgens de regering te Londen zou een volledige discussie over Oman alleen maar tot voor deel kunnen strekken aan Rusland, Egypte en Syrië in hun streven de westerse in vloed in het gebied van de Perzische Golf uit te wissen. De Britse regering zou be wijzen hebben dat de rebellen wapens hebben ontvangen van Saoedi-Arabië en dat sommigen van hen militaire opleiding in dat land hebben ontvangen Groot-Brit tannië is er niet op gebrand Saoedi-Ara bië te noemen, wegens de nauwe betrek kingen tussen de Verenigde Staten en Sa oedi-Arabië en wegens het feit dat koning Saoed niet langer dicht bij de heersers van Egypte en Syrië staat. NIEUW DELHI (UP) - Premier Nehroe j van India heeft het Indische parlement meegedeeld dat zijn regering bij Engeland haar „bezorgdheid" heeft te kennen ge geven over de Britse militaire actie in i Oman. Verdienste Er zijn altijd mensen die met een zekere ontsteltenis en met een heel zekere jaloe zie in hun stem, vertellen dat er allerlei beroepen-waarvan-je-dat-niet-denken-zou zijn, welke beoefenaren schatrijk dreigen te worden: kelners die honderd gulden per dag verdienen, portiers die met een slap open handje en „bolleefd" een weekgeldje halen tweemaal zo hoog als dat van een referendaris, en consumptie-ijs-magnaten die miljonair zijn geworden en in ziikke sleeën rondrijden. De mensen die met de welstand van an deren komen aandragen, blijken daar altijd dodelijk van geschrokken te zijn en bo vendien ontlenen zij aan deze economische feiten het recht, het einde der wereld te voorspellen. Zij plegen ook altijd dat aem- echtige zinnetje uit te blazen: „Nou, ik weet wel, dat ik het verkeerde beroep heb uitgekozen; ik had portier of kelner motte- worre". Ik ben het in alles met dit soort verve lende mensen oneens. In de eerste plaats zou ik echt nooit kelner of portier willen zijn. Ik ben voor die vakken ongeschikt: voor dat van kelner omdat ik alles uit mijn handen zou laten vallen en omdat ik per manent slaande ruzie zou hebben met ver velende klanten, en voor dat van portier omdat ik het een vervelende gedachte zou vinden alleen met „bolleefd" mijn brood te moeten verdienen. Maar dan nog Waarom zou een ijsbereider minder moe ten verdienen dan een koekjesfabrikant, of dan een man die - in plaats van ijs - boe ken, schoenen, chocola, juwelen of wat dan ook verkoopt? Hoorntjes ijs verkopen is precies even oirbaar als sigaretten, wasmiddelen of soep-in-envelop verkopen. En als die ijs man zulk goed ijs maakt, dat hij véél ver koopt, dan verdient hij het ook, dat hij véél verdient. Ik vind dat iedereen die een eerbaar vak beoefent, het volste recht heeft daar veel m.ee te verdienen. Ik ook. En de ijsm.eneer evenzeer. Het enige dat ik jammer vind is dat de m.eeste mensen het verdiende geld op zo on-intelligente manier besteden, maar dat heeft niets m,et bepaalde beroepen te ma ken: dat is op alle sociale linies en niveaus hetzelfde. Van mijn gezichtspunt gezien maken zij er zo weinig van en ik kan nooit geloven dat zij écht plezier hebben van o.lles wat zij kopen; het is te dikwijls na doen van anderen en men ontmoet bijzon der weinig lieden die op een beetje per soonlijke en originele wijze hun geld be steden. Maar ook dit is een zaak die niemand aangaat en waarop wij niet het recht heb ben critiek te oefenen. „Ze kopen er allemaal televisie en brom fietsen voor" hoort men dan verwijtend zeggen. Maar maakt dat zo'n verschil met edelstenen en slanke sleeën? Ik zie dat niet in. Elias 1 T"* 1 J tl Het onderzoek betreffende de roofmoord te Beugen op de 79—jarige weduwe Van Wonderen door de officier van Justitie te 's Hertogenbosch heeft ertoe geleid, dat deze de opsporing, aanhouding en voorge leiding heeft verzocht van de 36-jarige Hendrika (Riek) Jansen, een zuster van een schoondochter van het slachtoffer. Men vermoedt dat zij z'ch in de oude binnen stad van Amsterdam bevindt. Uit het feit dat het slachtoffer met niet minder dan negentien bijlslagen gedood was, heeft de politie afgeleid dat de dader door het slachtoffer is herkend en daarom Namens de Officier van Justitie ver zoekt de groepscommandant der Rijks politie te Boxmeer de opsporing, aan houding en voorgeleiding van Hendrina Adriana Jacoba Jansen, geboren te Venray (L.) 20 juni 1921, roepnaam Riek. Zij wordt gezocht in verband met de roofmoord te Beugen op maandag 12 augustus 1.1. Aanwijzingen kunnen Verkort weergegeven) Velsertunnel. Op 28 september zal de Velsertunnel door hare majesteit Koningin Juliana officieel in gebruik gesteld worden. Bij de definitieve ingebruikneming zul len alleen gemotoriseerde voertuigen wor den toegelaten. Deze zullen, met het oog op de te verwachten intensiteit van het verkeer, met een snelheid van 30 a 40 km moeten rijden. Voor een rustige bezichtiging van het grootse bouwwerk, waarbij vele technische nieuwigheden werden toegepast zal weinig gelegenheid bestaan. Zou het niet mogelijk zijn om vóór of né de officiële ingebruikstelling, gedurende enige dagen de tunnelwerken voor belang stellenden (voetgangers) open te stellen. Een en ander zou b.v. door de dienst van de Rijkswaterstaat in samenwerking met het Comité tunnelfestiviteiten geregeld kunnen worden. ABONNé voorgoed door de dader het zwijgen werd opgelegd; deze mening werd gesterkt door het feit dat, zonder dat er veel door de da der gezocht is, twee portemonnaies en een geldkistje werden meegenomen. Bovendien meende men uit het zinloos grote aantal slagen met de bijl te kunnen opmaken, dat de moord door een geesteszieke is ge pleegd. De thans gezochte Riek Jansen is in het begin van dit jaar uit een inrichting te Grave ontsnapt. De politie heeft verder meegedeeld, dat er op de middag van de moord bij het slachtoffer een vrouw op bezoek is geweest, gekleed in een rode jurk, zoals Riek Jansen er een bezit. De vrouw is daar tegen zes uur, dus kort na het moment van de moord weggereden. De betreffende Riek Jansen was op die dag in de streek. Zij was 's mor gens bij familie in Boxmeer geweest, maar was de verdere dag spoorloos totdat zij 's avonds bij familie in De Rips aankwam en daar een verhaal vertelde over haar be zoek aan de weduwe in Beugen, dat achter af verzonnen blijkt te zijn. Bij familie in Helmond overnachtte zij en liet daar ook de bovenbedoelde jurk achter, die nu door de recherche in beslag is genomen. Dit kle dingstuk wordt thans onderzocht op sporen van het misdrijf. Zaterdagmiddag om tien minuten voor drie reed een negenen veertigjarige vis- knecht uit IJmuiden op zijn bromfiets op de Rijksstraatweg te Haarlem-Noord. Ter hoogte van het Spaamhovenplein is hij door tot nu toe onbekende redenen geval len; hij schoof naar de linkerkant van de weg. Met enkele gebroken ribben is de IJmuidenaar naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo vervoerd. Toen de IJmuidenaar op de weg lag naderde uit de richting stad een vracht auto, bestuurd door een eenentwintigjarige chauffeur uit Velsen. Volgens diens ver klaring aan de politie is zijn auto niet in aanraking gekomen met de bromfietser. Daar hierover nog geen zekerheid bestaat verzoekt de politie getuigen van het onge val zich in verbinding te stellen met de afdeling verkeerspolitie aan de Lange Wijn gaardstraat te Haarlem. In Bentheim bij Enschede zullen van 31 augustus tot 4 september Duits-Nederland se cultuurdagen worden gehouden, waar voor de erfprins van Bentheim zijn slot ter beschikking heeft gesteld. Deze cultuur- dagen zijn het vervolg van de in 1954 ge houden Duits-Nederlandse cultuurweek, die van meer dan gewestelijke betekenis is geweest. Op de eerste avond zal in het openluchttheater „Der Reiter", een stuk van Heinrich Kaulen, worden opgevoerd. Prof. dr. Garmt Stuyveling zal er voorts onder meer voorlezen uit eigen werk. Ook worden voor de schooljeugd uit het graaf schap Bentheim vier Nederlandse culturele films vertoond, waaronder „En de zee was niet meer" van Haanstra. Enkele journa listen zullen er spreken over de scheppende taak van de kritiek. De cultuurdagen wor den op het binnenplein van het slot be sloten met een opvoering van „De wereld heeft geen wachtkamer" van Maurits Dek ker door het stedelijk toneelgezelschap van Remscheid.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5