DE ONZICHTBAREN Bevredigend verloop van proeven fabricage steen uit zeezand IJmond-agenda Ouwe Job vertelt zijn avonturen Havenberichten Agenda voor Haarlem In zes jaar stenen voor 35.000 woningen Kort en bondig 4 Bij Kalkzandsteenfabriek „IJmuiden" peen ...maar «EEN RIJK BEZIT 1 dat is een SPAARBOEKJE van Beslissingsmatch om de clubtitel van DGIJ Examens „Friesland" escorteert schip van 10.000 ton Hugo Stinnes" van Falmouth naar Antwerpen Drie gewonden naar het Antoniusziekenhuis Stichting „Zonnebloem-Klimop" Arbeider bij Hoogovens viel van ladder af Opening clubhuis „De Brulboei" in september „Barentsz Zee" brengt dokdeur naar Venezuela „Zilveren Underground" ■01 VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 DE REEDS ENIGE TIJD DURENDE PROEVEN van de Kalkzandsteenfabriek „IJmuiden" n.v. aan de IJmuidense Haringhaven om zeezand te gebruiken voor de fabrikage van kalkzandsteen, hebben een bevredigend verloop. Dit meldt de directie van deze fabriek in een artikel in „De Bouwrevue", welk tijdschrift, zoals gemeld, ditkeer geheel aan de gemeente Velsen is gewijd. De proeven kunnen gelukkig in alle rust worden uitgevoerd omdat te IJmuiden nog voor vijftien jaar over duinzand kan worden beschikt. Dit duinzand moet toch worden weggegraven voor de uitbreiding van de gemeentelijke bebouwing van de stad. In de toekomst blijft echter de zee als een schijnbaar onuitputtelijke zandbron over. Schijnbaar, omdat ook een ongebrei delde verdieping van de zeebodem te dicht bij de kust althans zo dicht bij, dat een economische zandwinning mogelijk is aantasting van strand en duinen tot gevolg zou kunnen hebben. Uit zee, aldus de Kalkzndsteenfabriek, mag niet zo heel veel meer zand worden gehaald dan datgene wat de zee er brengt. Door de zoveel sterkere vloedstroom langs onze Noordzeekust vindt een regelmatige zandtransport noordwaarts plaats. Het gaat er nu om het meegevoerde zand te winnen op de plaats waar het zich regel matig afzet. Dit zal uiteraard voor een deel geschieden in de geulen, die voor de scheepvaart tot buiten onze kustlijn per manent moeten worden opengehouden. Voor dit doel laat Rijkswaterstaat te IJmuiden elk jaar vele honderdduizenden kubieke meters zand uit de vaargeul bui ten de pieren te IJmuiden zuigen en een eindweegs verder onbenut weer in zee storten. Het plan is nu om dit zand voor de fa brikage van de kalkzandsteen bij de Kalk zandsteenfabriek IJmuiden n.v. te gebrui ken. Hiermee heeft ook Rijkswaterstaat principieel ingestemd. Het welslagen van dit experiment zal uiteraard veelzijdige belangen dienen. Een voor de woningbouw uiterst belangrijke industrie wordt van zand voorzien en de kosten voor het op diepte houden van de vaargeul te IJmui den worden met de opbrengst van het zand verminderd. Duinen en cultuurgronden blijven door deze manier van zandwinning gespaard. Honderd miljoen per jaar De Kalkzandsteenfabriek IJmuiden n.v. is sinds 1951 te IJmuiden gevestigd met een produktiecapaciteit van 100 mil joen stenen per jaar. Dit is tien percent van de nationale produktie van kalkzand steen. Doorslaggevend voor de vestiging van de industrie te IJmuiden waren voor al de zandwinningsmogelijkhedèn in de ADVERTENTIE en 5%exJta 2 Vraagt vrijblijvend - mam a mtidtvgm Ttt. gcbtfK Marktplein IJmuiden I nterieurverzorgl ng VELSEN MAANDAG 19 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Carnaval in Wien". Rex, geen opgave. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, IJmuiden-Oost, geopend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, geopend van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, open van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Felison: expositie „Van grottekening tot abstracte kunst", in het gymnasium aan de Van Hoogendorplaan, open van 1017 en 1921 uur. DINSDAG 20 AUGUSTUS Thalia, 20 uur, „Carnaval in Wien". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. „Felison", als maandag. Gem. Openbare Leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal Wij kerstraatweg 77 geopend van 19 tot 21 uur. R.-K. Openbare Leeszaal en bibliotheek, Banjaerstraat 13, open van 1012 uur. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, zaal Abelenstraat, spreekuur. BEVERWIJK MAANDAG 19 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Anything goes". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De ondergang van Graf Spee". W.B. Theater, 20 uur: „De wet van de straat". Marktplein, 20 uur: Brandweerdemon stratie. Openbare leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 15—17 en 19—20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.30—20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 uur; lees- en studie zaal geopend van 1518 en 1921.30 uur; Jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 1718 uur. DINSDAG 20 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mozarts eerste liefde". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De ondergang van Graf Spee". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1517 en 18.30 20.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15—18 en 19—21.30 uur; lees- en studiezaal geopend van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur. „De Zon", bridgedrive. verre toekomst, waarbij dus het oog op het zeezand is gevestigd. Nadat op 1 november 1951 met de pro duktie werd begonnen, werkt de Kalk zandsteenfabriek n.v. sinds 1952 continu met dag- en nachtploegen. De produktie wordt van jaar tot jaar verhoogd, terwijl ook het assortiment van kwaliteiten en formaten een regelmatige uitbreiding on dergaat. Onder andere werd een kalk zandsteen van dubbel formaat in het fabri- kageprogramma opgenomen met het oog op het tekort aan metselaars. Mechanisatie Reeds bij de inrichting van de fabriek in de oude onderzeebootbunker werd ge streefd naar een voor een kalkzandsteen fabriek ongekend hoge graad van mechani satie. Men zag deze mechanisatie als een eis van de toekomst, maar bovenal omdat de gorte industriële activiteit in de IJmond altijd kans op een personeelstekort groot doet zijn. - Voor 35.000 woningen Wanneer over enige maanden het zesde bedrjjfsjaar is afgesloten zal de Kalk zandsteenfabriek IJmuiden n.v. de stenen hebben geleverd voor de bouw van 35.000 woningen. Intussen heeft de ontwikkeling niet stil gestaan. De woningbouw vraagt behalve kalkzandsteen voor kelders, funderingen en balkdragende muren ook lichter mate riaal voor lichte scheidingswanden. De IJmuidense fabriek is daarom enige maan den geleden gestart met de fabrikage van een lichte kalkzandsteen, samengesteld uit kalk en zand. Hiertoe werd een geheel nieuwe afdeling bijgebouwd. Deze steen bevat miljoenen kleine luchtcellen en heeft een soortelijk gewicht van slechts 0.75. De steen heeft zeer goede isolerende eigen schappen. De fabrikanten zijn van mening, dat deze nieuwe steen een grote toekomst heeft. Het ligt thans in de bedoeling deze soort steen ook als gewapende platen te gaan vervaardigen voor dakbedekkings doeleinden. Zowel de steen als de platen worden onder het merk Celbo in de han del gebracht. IVl In "het "afgelopen damseizoen kwamen Dukel en Tielrooy gelijk aan op de eerste plaats in de hoofdklasse van DCIJ. Een beslissingsmatch van drie partijen is noodzakelijk om uit te maken welke spe ler de clubtitel van DCIJ zal winnen. De eerste partij van deze match van drie par tijen werd door Dukel na zestien zetten gewonnen. In de tweede partij kwam Tielrooy de gehele partij onder druk te staan. In het eindspel wist Tielrooy nog juist remise te bereiken. De stand is nu Dukel 3, Tielrooy 1 punt. Huwelijk Op 14 september zal de 23-jarige DCIJ- hoofdklassespeler T. Tielrooy de IJmui- derstraatweg hebben verlaten om zich naar het dorpje Panker in Sleeswijk Hol- stein (Duitsland) te begeven. Hij zal daar in het huwelijk treden met de Duitse Christol Dose. Het jonge paar zal zich in Velsen vestigen. Haarlem: Aan de Rijkskweekschool slaagden voor het hoofdakte-examen (ge hele akte): mejuffrouw C. de Kunst, Am sterdam; de heren: B. H. Munnink, Haar lem; J. E. Drengers, Velsen en L. J. Bak ker, Hoofddorp; J. van Roekei, Broek op Langendijk en mejuffrouw A. T. Wasboer, Avenhorn. De sleepboot „Friesland" van n.v. Bureau Wijsmuller is vrijdagavond uit IJmuiden vertrokken naar Falmouth in Zuid-Engeland om het Duitse 10.957 ton grote Duitse motorvrachtschip „Hugo Stinnes" op te halen. De „Hugo Stinnes", die enige maanden geleden in de vaart kwam en een der grootste en modernste vrachtschepen der Duitse vloot is, kwam vorige week bij Falmouth in moeilijkheden toen de machi ne-installatie niet goed bleek te functio neren. Het schip liep bij Falmouth binnen en zal nu door de sleepboot „Friesland" (1200 pk) naar Antwerpen worden geës corteerd. De „Friesland" is zondagmiddag in Falmouth aangekomen. Zodra de weers omstandigheden gunstig zijn vertrekt het „konvooi". De „Hugo Stinnes" is eigendom van de Transozian Schiffahrt GmbH te Mulheim Ruhr in Duitsland. WB maakte vergeefse reis Het eerste elftal van de voetbalvereni ging „Breesaap", dat zondagmiddag met zijn bestuurders en aanhang per autobus op het Ripperda-terrein aankwam voor de KNVB-bekerwedstrijd tegen Geel Wit, kon evenals de scheidsrechter, onverrichter za ke terugkeren. Hoewel het speelveld in uitstekende conditie bleek te verkeren, was het terrein om onbegrijpelijke redenen af gekeurd. Voor de braad was het tot en met don derdag een slechte week, want ze was te kust en te keur te koop voor een gulden of twaalf, afgezien van de kisten die naar de vismeelfabriek zijn gegaan. Door wei nig aanvoer liep de prijs vrijdag en zater dag op. Zaterdag werd van f 16 tot f 20 be taald. Veel van het prijsverloop wordt verklaard door het feit dat het donderdag Maria Hemelvaart was en dat het vrijdag geen vastendag was. België was tot en met woensdag even eens rustig. Donderdag vloog de kabeljauw- prijs omhoog en brachten de grote regels f 120 op. Wat ongeveer f 40 meer was dan woensdag. De kisten kabeljauw liepen op tot f 150. Vrijdag en zaterdag lag de prijs weer op f 100 per kist. Haring is er genoeg geweest, maar goede kwaliteit was er niet veel te vinden. Als een trawler of grote logger een paar dagen in de haven moet blijven „overliggen", is dit funest voor de kwaliteit. Speciaal de makreel kan dit niet hebben. Dat de nog zomerse temperatuur van het water hier doorslaggevend is, staat voor een ieder vast. Vrijdag werd voor goede kwaliteit ma kreel weer ruim f 20 betaald, doordat de aanvoer in de voorgaande dagen aan de schrale kant was geweest. Zaterdag, toen er 1500 kisten werden aangevoerd, daalde de prijs tot f 14. De haringprijs draaide de hele week rond de fll en f12. Wat niet geschikt was voor de handel of de conser- venfabrieken bleef staan. Vrijdag stond er 30.000 kg tong en zater dag een goede 20.000 kg. Men denke echter niet, dat de prijs veel zakte. Zaterdag lag de prijs nog wat hoger dan vrijdag. De lappen sloten op f 5.40, grootmiddeltong op f4.25, halfpondjes f3.40, terwijl de tong I en tong II resp. f 2.80 en f 2.60 opbrachten. Ffankrijk is nog steeds niet open, terwijl België haar toewijzing een dag of tien ge leden kreeg. Menig Hollands tongetje is dan ook naar België gegaan om doorge zonden te worden naar Frankrijk. De aanvoer van grove schol blijft zeer schraal. Vandaar, dat er hoge prijzen wer den gegeven. Grote en middelschol zakten niet onder de f 55. terwijl de zetschol en schol I rond de f 50 opbrachten. Schol II zat vast op f 35. Alleen de schol III was betrekkelijk goedkoop: van f 15 tot f20. Over snurrevaad-schol wordt noch gespro ken, noch gedacht! De trawlers maakten over het algemeen korte reizen. Met goede vangsten kwamen de schepen toch nog aan een besomming, al was het geen „vetpot". De grote loggers maakten langere reizen, daar zij de vangst van de eerste dagen zouten. In het kort zou men kunnen zeggen, dat de trawlers het brood verdienen, doch meer ook niet. Op de kruising van de P. C. Hooftlaan en de Van den Vondellaan kwamen zater dagmorgen een bromfiets en een perso nenwagen met elkaar in botsing. Er ont stond wat materiële schade, maar boven dien liep de zevenjarige J. v. L. uit En schedé, die met vakantie in Velsen is en die achterop de bromfiets zat, een gebro ken bovenbeen cp. Op de Sluisweg bij de Noordersluis reed de schipper van een binnenschip zaterdag morgen met een fiets tegen een verkeers- paaltje. Zijn vijfjarig zoontje, dat achterop zat, kwam nogal ongelukkig terecht en werd ter observatie naar het Antonius ziekenhuis overgebracht door de Velsense ongevallendienst. De twintigjarige W. R. uit IJmuiden liep vrijdagmiddag tijdens het hevige onweer boven IJmuiden een shock op, toen de bliksem insloeg in een transportband bij het zoutoverslagbedrijf „De IJsbun- ker" aan de Haringhaven te IJmuiden. R. hield deze transportband vast op het mo ment, dat de bliksem vijftien meter verder op het hoogste punt insloeg. Hij werd in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden-oost Vele meisjes van zeventien jaar en ouder uit Beverwijk en omgeving hebben begin juli een brief ontvangen over de in sep tember te beginnen avondcursus, uit gaande van de Stichting Zonnebloem- Klimop. De cursus wordt gegeven van september tot mei gedurende twee avon den per week en wel op maandag- en vrij dagavond. De lessen worden merendeels gegeven in de Huishoudschool te Bever wijk, Moenstraat 5. De meisjes ontvangen er kook- en naailessen, kinderverzorging, handenarbeid, medische raad, ziekenver pleging, maatschappelijke- en levensvor ming. Daarnaast is er gelegenheid voor allerlei ontspanningsactiviteiten, zoals het gaan naar een goede film, concert of to neel, het houden van een weekeinde, het samenkomen in het clubhuis. Indien men iets meer van deze cursus wil weten, kan men zich wenden tot de leidster, mej. P. van Rijn, Alkmaarseweg 440, tel. 4950. Vrijdagmorgen toen de arbeider J. P. uit Heiloo van de n.v. Nelis bij Hoogoven IV van een ladder afliep liet hij deze lad der los toen hij meende op de begane grond te zijn. Dit was echter niet 't geval want hij moest nog enige treden dalen. Hij viel achterover, belandde op een sta pel planken en moest met pijn in de lin kerzijde naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk worden overgebracht. Zomercompetitie UTD De IJmuidense bridgeclub UTD speelde afgelopen week voor de onderlinge zomer competitie. De uitslag luidde als volgt: (in percenten) 1 Van OlstPrins 58.2 Mv. LeyenaarTen Broeke 55.00, 3 Korver Klinkenberg 54.4 Prins en echtg. 52. 5 en 6 Dms. SlaatsMuis, Mv. Klinken bergv. Loon 50.50, 7 Van Wester^pPie- terse 49:50, 8 GToenPonte 48.—, Éuerr 10 Kuipers-Nijssen, Rob en echtg.. 46.50, 11 Mv. PieterseGroot 45.50, 12 Mv. Berk houtv. d. Berg 43.50. „I/c was in die tijd nogal muzikaal op mijn manier", zei Ouwe Job. „Ik had een blikken fluit bij me, en daar speelde ik vrij aardig allerlei liedjes opDe matrozen vonden dat wel leuk. Als het avond werd en het voornaamste werk gedaan was, zaten we op het dek bij elkaar, en dan moest ik spelen. En de matrozen zongen dan dapper alle deuntjes mee. Maar de bootsman kon geen muziek uitstaan, en hij verbood het me. Nou, dan ging ik maar nu en dan hoog in het kraaienest zitten en floot in m'n eentje26-27 In het clubhuis „De Brulboei" aan de Kanaalstraat te IJmuiden wordt thans onder leiding van jeugdleider W. G. in 't Hout hard gewerkt aan de inrichting van het pand. De officiële opening zal plaatshebben op zaterdag 14 september. Hout en houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn in het weekeinde opnieuw twee zee schepen voor de steigers aangekomen. Za terdag arriveerde het Zweedse s.s. Norman- dia met een lading van ruim 900 ton hout- stof uit Gothenburg en zondagmorgen kwam het Duitse s.s. „Emmy Ottens" uit de Finse haven Vasa met een lading van ongeveer 600 vadem papierhout aan. De sleepboot „Barentz Zee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rot terdam vertrekt binnenkort uit Nederland met een bijzonder transport naar Vr ^e- zuela. De sleepboot, die enige maanden geleden in de vaart kwam, zal een 33 meter lange, 5 meter brede en 1314 meter hoge dokdeur moeten verslepen. Van deze hoogte zal slechts 6 meter onder water blijven. De dokdeur wordt geballast met cement en verder gedurende de sleepreis met water om een gunstiger stabiliteit te verkrijgen. De dokdeut werd te Duitsland gebouwd, liggend naar Dordrecht gesleept en daar overeind gezet. Zo ziet het nieuwe model van de trei nen voor de Londense „Underground" er uit. Het traditionele rood is ver vangen door de natuurlijke züverkleur van een aluminiumalliage, die niet ge schilderd behoeft te worden. Bovendien is het gewicht met een ton per wagon verminderd. Het is de eerste trein in Engeland die voorzien is van een rub bervering in 'plaats1 Van stalen véren. Deze foto werd gemaakt tijdens een proefrit van de nieuwe trein op het buitenstation „Northfield" illiiililIcPk ss l 49. „Hij heeft echter nog meer familie in Londen: de nakomelingen van de broer van zijn grootvader. U zoudt mij en de familieleden van Komoroff een grote dienst bewijzen, als u op de terugweg langs Londen zoudt willen gaan. U kunt hen dan zelf op de hoogte brengen van Komoroffs overlijden". Slechts met een half oor had ik naar McKings laatste woorden geluisterd. De mededeling, dat Komoroff een Brit was geweest, had mij bijzonder getroffen. Waarom zou hij dat tegenover mij steeds verzwegen hebben? Maar ach, eigenlijk ging mij dat niets aan. Ik beloofde McKing dat ik voor mijn vertrek nog een keer langs zou komen om de brieven te halen, die hij voor mij zou opzoeken. Ik begon ernstig aan pakken te denken. Over enkele dagen zou een karavaan naar Tsjita vertrekken. Ik wilde mij daarbij aansluiten en dan verder met de trein via Harbin naar Wladiwostok reizen. Als er niets tussen zou komen, dat mij onverhoopt zou ophouden, en het geluk met mij zou zijn, dan kon ik in Wladiwostok nog net de boot halen, die over 4 weken naar Amerika zou afvaren. Vóór Kerstmis zou ik dan weer in Wenen terug kunnen zijn. De vreugde, die de voorbereidingen van de reis mij schonken, werden echter al spoedig weer getemperd. Wat kon ik ook in Wenen verwachten! Ik had nie mand, die zich over mijn terugkeer zou verheugen, niemand, die naar mij verlangde. Toch haastte ik mij zo veel mogelijk met het pakken en telde de uren af, die ik nog in Mongolië zou moeten doorbrengen. HOOFDSTUK IV VISIOEN Het liep echter weer eens anders, dan ik had gedacht. De haast, waarmede ik uit Kiakhta was vertrokken, had kwade gevolgen, want ik was nog niet opgewassen tegen de ontberingen van de tocht naar Tsjita. Een nieuwe koortsaanval dwong mij het bed te houden. Het duurde vele weken, voordat ik weer in zoverre hersteld was, dat ik mijn reis kon voortzetten. Mijn gezondheidstoestand was echter nog zeer labiel. Kwellende, pijnigende gedachten lieten mij niet met rust en bezorgden mij slapeloze nachten. Vermoeid en lusteloos kwam ik begin maart in Lon den aan. Het was het oude, vertrouwde beeld, dat de stad mij bood. Ze klopte van leven. Autobussen, taxi's en luxueu- (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) ze personenwagens suisden door de straten, tegen het einde van de dag overvol met een haastige menigte. Een gestadige stroom nerveuze mensen trok door de huizen zee. De lucht rook naar benzine, damp, het Theems- water en de vele ander ondefinieerbare geuren van een grote stad. Ik overlegde lang of ik weer in Soho zou gaan logeren. Jaren geleden had ik mij in de typische bohemien- achtige sfeer van dit stadsdeel wonderwel op mijn ge mak gevoeld. Zou ik er dit keer weer heengaan? Ach, wat deed het er eigenlijk toe waar ik onderdak zou zoeken. Soho dus! Toen ik in de loop van de middag mijn hotel verliet, was de stad gevangen in een dichte mist. Slechts schimmen en schaduwen vielen te ont waren, geluidloos opgeslokt door de nevel. Alles sche merde in een bruin-grijzig, vaal licht, om na een paar passen weer ingekapseld te worden door de grauwe damp. Na twee uur trok de mist echter op, het werd weer lichter en de lucht straalde in een lichtend blauw. Hoe snel kon alles toch veranderen! Ik werd overvallen door het bittere gevoel, dat mijn leven verknoeid, waardeloos en nutteloos was, gelijk een oude krant, die iemand ergens had laten slingeren. Wat was eigenlijk het doel van mijn leven? Wie trok enig profijt uit mijn reizen? Waren ze niet steeds een vlucht geweest? Een vlucht van mijzelf vandaan? Een strijd, die ik met inzet van al mijn krachten voerde om slechts te kunnen vergeten? Had ik echter in de Aziatische steppen vergetelheid gevonden? Wat was het resultaat geweest van mijn zinloos najagen van een even zinloos doel? Dat mijn ziel vergiftigd was, mijn lichaam krach teloos! Dat was het resultaat! Wat restte mij nog? Waar waren mijn verwachtingen gebleven? Het fan toom, de hersenschim, die mij gelokt had, was verdwe nen, juist op het moment, dat ik haar meende te kunnen grijpen. Gelijk een schipbreukeling was ik door het leven aan land geworpen, weggesmeten. Ik lag in de goot, precies zoals die oude krant. Weggeworpen, nutteloos, waardeloos. Ik liep een café binnen, vond een onbezet tafeltje naast een open venster, dat uitzicht op de Theems bood, en ging zitten. Een vrachtschip lag voor de kade. Dikke rookwolken stegen uit de schoorsteen op. Kleine motor bootjes zwierven om het schip heen, terwijl de onder gaande zon het water rood kleurde. Ik gaf mijn bestelling op en staarde weer uit het venster naar het steeds wisselende beeld. Veren, sloepen en sleepbootjes doorploegden het wa ter; het geloei van sirenes en verwaaide commando's drongen door het venster naar binnen. De vrachtboot gaf drie stoten op de fluit en ik zag de witte damp opstijgen. De wind viel er op aan, drukte de witte wolkjes eerst naar beneden, hief ze toen op en ver scheurde ze tenslotte. Langzaam schoof het schip naar het midden van de rivier en zette toen koers in de rich ting van de zee. Hoog schuimde het water bij de boeg op en golfde in lange, hoge welvingen naar de oever. Lange tijd keek ik het schip na. Een wild verlangen naar het vreemde overviel mij O, hoe weinig was er voor nodig om dat steeds smeulende, ongeneeslijke verlangen plotseling weer te doen opvlammen! Het schip, dat zojuist het anker had gelicht, had dat ondefinieerbare verlangen weer aan de oppervlakte gebracht. Die oude, smartelijke en zoete koorts was weer bij mij verwekt. Gelijk een bedwelming had het nimmer te stellen verlangen naar de verte, de lokkende roep, die ik tot nu toe hooit had kunnen weer staan, mij plotseling weer in haar greep. Ik schudde echter energiek dat gevoel van mij af. Wat had het voor zin? Wat kon het vreemde, het onbekende mij bieden? De lokkende verten, die mij voor ieder vertrek toege lonkt hadden met duizenden betoverende beelden? Nee, ik wilde aan die drang, die mij al zo vaak weg getrokken had naar het onbekende, geen gevolg geven! Reeds lang geleden was bij mij het besef gegroeid, wat mij steeds weer het vaderland had doen verlaten. Maar wat schoot ik daar mee op? De loop van het nood lot kon ik daar niet mee keren. Alles was nu voorbij. Ik moest trachten er overheen te komen. Op de een of andere manier. Misschien zou de tijd wel eens alles doen vergeten. Eerder of later. Maar dat moment zou komen! En in mijn hart zou dan nog slechts een zacht, wee gevoel overblijven, een schone herinnering, ve'rguld door de jaren, die zich er onmerkbaar tussen geschoven zouden hebben. Maar wat te doen tot dat moment? Zou ik het leven wel verdragen kunnen? (Wordt vervolgd). Hoogleraren benoemd. Met ingang van de dag, waarop hij zij ambt zal aan vaarden, is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de Nederlandse rechtsgeschiedenis mr. J. Ph. de Monté Verloren, thans belast met het geven van genoemd onderwijs. Voor het tijdvak van 1 januari tot en met 20 juni 1958 is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Leiden om onderwijs te ge ven in de theoretische natuurkunde: dr. W. E. Heitler, hoogleraar aan de universi teit van Zürich. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden de volgende schepen binnen: Es- caut van Rotterdam, Baldur van Lulea, Jan Brons van Kristinahamn, Vega van Mantyluoto, Skogaland van Londen, He ron van Swansea, Oberon van Antwerpen, Leonard T van Londen, Deo Favente van Gdynia, Transatlanta van Lulea, Gaaster- land van Buenos Aires, Spirit van Londen, Elsa van Vestervick, Thor van Ransate, Ameinthas van Farö, Munttoren van Rot terdam, Giesenkerk van Rotterdam, Quick van Vadsaala, Hanna Boge van Antwer pen, Rudolf van Klaipeda, Astarte van Rastanoure, Normandia van Gothenburg, Berkelstroom van Parr, Mantho van Ant werpen, Zaanstroom van Huil, Imming- ham van Zeebrugge, Hontestroom van Portsmouth, Leo van Kotka, Emmy Ottens van Vaasa, Nieuwe Waterweg van Rouen, Spaarnestroom van Fowey, Dido van Gütha,-.Oceaan, van Gothenburg, Hathor van Hamburg, Delfzijl van Rotterdam, Netherlands' Goast van New. Castle, Aeneas van Kopenhagen, Diana van Borga, Karl Grannersdorff van Antwerpen, Madjoe van Kristinahamn, Kaap Falga van Ant werpen, Zanzibar van Karlstadt, Helvetia S van Hamburg, Lore Ottens van Abö. Vertrokken zijn: Luhesand naar Onega, Madzi naar Norrköping, Sandringham Queen naar Immingham, Marion naar Gothenburg, Aurora naar Hamburg, Joge- la naar Norrköping, Tryonia naar Ant werpen, Ella naar Rouen, Zingst naar Stockholm, Mylady naar Vaasa, Resus naar Djakarta, Lisboa naar Lissabon, Es- caut naar Le Havre, Nederland naar Delf zijl, Balong naar Antwerpen, Hampshire Coast naar Middlesborough, Bloemgracht naar Scheveningen, Archangelsk naar Liverpool, Plato naar Hamburg, Kentung naar Liverpool, Skogeland naar Hamburg, Willem I naar Londen, Wexford naar Londen, Amasus Fluvius naar Behus, Vega naar Londen, Berna naar Kóping, Bolbergen naar New Castle, Holwierde naar Londen, Buenos Aires naar Liver pool, Wiros naar Stockholm, Gerd naar Londen, IJstroom naar Leith, Vera naar Halden, Alby naar Alemari, Rijnstroom naar Londen, Vechtstroom naar Huil, Ca- merounkust naar Antwerpen, Atlantic naar Swansea, Anker naar Hampton Pasch naar Rotterdam, Oklawaga naar Montreal, Hollandia naar Gothenburg. Pasch naar Rotterdammer, Oklawaga naar Bremerhaven, Angolakust naar Antwer pen. MAANDAG 19 AUGUSTUS Minerva: „Het balboekje", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „The kid", alle leeft., 19 en 21.30 uur. Frans Hals: „Zet je zorgen op zij", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De babysitters van de ma rine", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Studio: „Daar is de dokter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Lido: „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijk Evangelisatie comité, onder werp: „Bij God is alles mogelijk", 20 uur, zangdienst van 19.30 uur af. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. DINSDAG 20 AUGUSTUS Minerva: „Annie get your gun", alle leef tijden, 14.30 en 20.15 uur. Roxy: „De klok kenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace. Va kantiejeugdprogramma, alle leeft., 10.30 u. „The kid", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.30 uur. Frans Hals: „Zet je zorgen op zij", alle leeft., 14.30 en 20 uur. Luxor: „De woestijn leeft" en „Stormy", alle leeft., 10 30 uur: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 4, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Montagne's jeugd- variété", alle leeft., 10.30 uur. „De baby sitters van de marine", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: kinderprogramma, alle leeft., 10.30 uur. „De knock en rol- film", alle leeft., 14.15 uur. „Daar is de dokter", alle leeft. 19 en 21.15 uur. Lido: „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 20 uur. Lin naeushof: Zomertuin, dagelijks geopend.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6