Van Steenbergen en Proost hielpen België aan wereldtitels op de weg Bleeker bleef Richardson heel ver voor in Enschedé Nederlanders speelden zowel bij de profs als amateurs belangrijke rol Hannie Bloemhof versloeg June Paul twee maal Schalk Verhoef stelde zaterdag de derde plaats veilig Piet van Est gaf mismoedig op De uitslagen Zaanse atleet prolongeerde zijn nationale titel op de marathon Tweede plaats voor Nel Zwier in Edinburgh MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 Maas viel Vier medailles voor Nederlandse renners p Goud: België (3) - weg profs en ama- teurs, stayers; Frankrijk (2) - achtervol- j ging profs en sprint amateurs; Neder- 8 land (Derksen, sprint professionals) en i 8 Italië (achtervolging amateurs). 8 Zilver: Italië (3), Frankrijk (2), Neder- land (Van Vliet, sprint professionals) en Zwitserland. j Vlucht Broer Dirks Nederlands kampioen in Eenrum Regen en modder V errassing Sprong Tegenstander voorlopig Oranjeteam verloor Flamingo's versloegen de Free Foresters Vriens bowlde 6-34 Rik van Steenbergen kan nog een jaar de regenboogtrui van wereldkampioen bij de profs op de weg blijven dragen. In een zeer emotionele eindsprint versloeg hij met ruim verschil de Fransen Louison Bobet en André Darrigade, zijn landgenoten Rik van Looy en Fred de Bruyne en de Franse tourwinnaar Anquetil. De duizenden Belgen in het stadion schreeuwen zich schor van vreugde. Het was ook te mooi. Zaterdag Proost, een landgenoot, kampioen bij de amateurs, en nu weer een van de grote favorieten van het publiek voor wie de Brabainjonne gespeeld werd. En dan nog wel een kampioenschap voor de tweede achtereen volgende maal, want de 32-jarige Van Steenbergen had het vorig jaar in Kopenhagen ook al de titel bij de profs op zijn naam gebracht. Is het een wonder, dat de rijkswachten niet al teveel tegenstand boden, toen duizenden Belgen de afzettingen verbroken en dwars over het veld naar de afgesloten ruimte voor de ceremonie protocolaire stroomden om hun renner van dichtbij toe te juichen? Het enthousiasme bereikte een toppunt toen Koning Boudewijn en Prins Alexander, die de laatste twee ronden van de wedstrijd hadden bijgewoond, de winnaar kwamen feliciteren. Drie Fransen en drie Belgen op kop. Deze boodschap uit de luidsprekers werd met luid gejuich ontvangen. Het had er in de laatste ronde om gespannen. De berichten waren vaak niet duidelijk geweest, maar nu had men zekerheid. Even voor Waregem hadden Van Steenbergen, De Bruyne, Van Looy, Bobet, Darrigade en Anquetil zich definitief los gemaakt uit het peloton en stormden eendrachtig samen werkend ,op het stadion af. De Bruyne leidde het groepje over de brug, die naar het laatste rechte eind voerde. Toen kwam Darrigade naar voren. De blonde Fransman trok de spurt aan voor Bobet en het ging hard. Maar niet zo hard of Van Steenbergen kon meekomen. Hij ging binnen door vlak langs de plaats waar zijn Koning net als andere Belgen in spanning zat toe te kijken, en hij greep zijn kans. Vijftig meter voor de streep had hij nog maar alleen Louison Bobet voor zich en met een extra inspanning ging van Steenbergen ook hem voorbij. De Belgische triomf werd volledig: Steenbergen eerste, Van Looy vierde, De Bruyne vijfde, Van Daele zevende, De Rycke achtste, Schepens negende, Janssens elfde en Impanis als laatste Belg op de negentiende plaats. Maar al kwamen de Nederlanders er in de slotfase niet meer aan te pas, z\j konden zich toch tevreden terugtrekken. Want het waren de oranjetruien die zondag de koers leven gaven. Piet van Est was dadelijk na de start de grote animator van een vlucht waarbij later ook De Groot en De Jongh betrokken waren. En die pas 200 km verder eindigde. En daarna was het Wagtmans die door een brutale solo leven in de brouwerij bracht. Neen, de Nederlanders mochten beslist niet ontevreden zijn, ook al waren zij uiteindelijk niet bij de eerste tien. Van der Pluym werd onze beste man in de eindklassering op de twaalfde plaats, dus vlak achter al die Belgen. De Jongh eindigde als dertiende, Wagtmans als zestiende, Wim van Est als 21ste en Mahn als laatste van de Nederlanders op de 27ste plaats met 2 min. 46 seconden achterstand op de winnaars. Maas, De Groot en Piet van Est waren dus uit de strijd verdwenen. Maas was in de derde ronde betrokken bij een valpartij waarbij zijn fiets gekreukeld werd, De Groot en Piet van Est hadden er genoeg van toen hun vlucht in de tiende ronde op niets was uitgelopen, en stapten af. Ruim 285 zware kilometers lagen voor de boeg, toen zondagmorgen aan zeventig renners uit West-Duitsland, Australië, Oos tenrijk, België, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Groot Brittannië, Italië, Lichten- stein, Luxemburg, Zwitserland en Neder land het vertreksein werd gegeven. De regen die in de nacht van zaterdag op zon dag weer overvloedig was gevallen, hield op, maar het was toch vrij fris. Iedereen verwachtte dan ook, dat de meute zich voorlopig wel kalm zou houden en min stens een honderd of honderdvijftig kilo meter geen activiteit zou ontwikkelen. Er was er echter een, die daar anders over dacht. De Brabander Piet van Est had zich direct na de start, in gezelschap van de Spaanse kampioen Ferra, de Zwit ser Favre en de Spanjaard Galdeano, naar voren gewerkt en reed aan het hoofd van de kleurige stoet door het stadion. Niemand geloofde, dat het serieus be doeld was en ook het peloton reageerde nauwelijks, omdat er nog 285 kiometers voor de boeg lagen. Het gevolg was, dat de vier in Gooighem na 9 km al 45 seconden voor lagen. Ferra kwam hier ten val, maar werd door Galdeano weer bijge sleept. De voorsprong op het peloton, dat een stoutmoedige Junkermann van een poging om naar de kop te komen af deed zien, groeide zienderogen. Na twee ronden 48 km duurde het 3 minuten voordat de groep zich na de koplopers in het stadion aandiende. En terwijl die vier koplopers in de derde ronde verwoed vochten om enkele secon den winst, werd Nederland in de achter hoede getroffen. Na ongeveer 53 km rijden ontstond bij Vichte een valpartij, waarbij Maas, de Belgische favoriet Van Looy, de Duitser Buchdahl en de Engelsman Belwell betrokken waren. De fiets van Maas was volkomen gekreukeld en de Pindorper stond huilend het in de verte verdwijnende peloton na te kijken. Voor hem was het kampioenschap afgelopen. Niet voor Van Looy. De Belg kwam er beter af. Op een nieuwe fiets overbrugde hij in zijn eentje in korte tijd de enkele honderden meters, die hem van de groep scheidden. Toen bij de derde doortöcht de voor sprong gegroeid was tot vier minuten en twee seconden werden de Italianen on gerust. Zij stuurden Sabbadin op verken ning uit. Zijn voorbeeld werkte aansteke lijk op De Groot, die in gezelschap van de Fransman Dupont naar de Italiaan toe sprong. Het was vooral aan het harde werken van de Amsterdammer te danken dat het drietal kort voor het einde van de vijfde ronde bij de leiders kwam. En die hulp was hard nodig, want Favre had zich terug laten vallen en de voorsprong van de kop op het peloton was inmiddels ge slonken tot 2 min. 39 sec. Het tempo dat in de eerste drie ronden rond 37 km per uur had bedragen, was in de vierde en vooral de vijfde ronde be denkelijk gezakt. Maar nu vloog het om hoog en halverwege 142.8 km was het verschil al weer 3 min. 09 sec. met het peloton. Inmiddels hadden Nencini en de Duitser Friedrich geprobeerd de groep te verlaten. Kooooooooooocxxiooocxxxxxxxjoooooaxiooooooooooooooooooooa 8 De 21 medailles voor de wereldkam- o pioenschappen werden als volgt ver- 8 deeld: Brons: Italië (2), Nederland (2) - Gel- I dermans, achtervolging amateurs en j Schalk Verhoef, weg amateurs, Frank- j rijk (2) en Australië. ^OXXXXXX3000000000000000000000C)CXÖ00000tX)0000<X)0C»000^ doch zij waren door De Bruyne tot de orde geroepen. De kilometers begonnen nu zwaar te tellen en tot overmaat van ramp ging het zo hard regenen, dat kleine ri viertjes over de macadamweg begonnen te stromen. De Groot en Sabbadin waren de sterke mannen in de kopgroep. Eerst reden zij in een klim naar de top van de Tiegemer Berg alle anderen los, en toen die weer bij waren gekomen, verhoogden zij het tempo. De Spaanse kampioen Ferraz werd er het slachtoffer van. In de achtste ronde moest hij lossen en verdween steeds meer naar achteren. Zo langzamerhand begon er echter ook activi teit in het peloton te komen. Het had in jachten op demarranten de achterstand verkleind tot ruim twee minuten en vooral de Belgen waren er belust op om die brutale Nederlanders terug te halen. Men kon immers niet weten. In de negende ronde probeerden Van Looy, de Spanjaard Botella en De Jongh weg te komen, maar het lukte niet. De koplopers begonnen tekenen van vermoeidheid te vertonen en zakten langzaam terug. Toen driekwart van de wedstrijd 216 km achter de rug was, lag het peloton nog slechts 1 min. 24 sec. achter. Opnieuw demarreerde Van Looy, weer in gezelschap van De Jongh, en samen zorgden zij kort daarna voor vers bloed in de leidersgroep. Maar de vlucht van Van Looy was teveel voor de groten in het peloton. Louison Bobet, Nencini en Huot openden de jacht, die het einde van het avontuur van Piet van Est en De Groot betekende. Kort na de elfde ronde was ingegaan na 240 km gaven zjj de strijd op en er ontstond nu een kopgroep van ruim dertig renners. Van de «aansluiting en het moment rust, dat daarop volgde, maakte Wagtmans ge bruik om er in zijn eentje van door te gaan. Hij pakte enige honderden meters en bleef daar vooraan meer dan 25 km solo rijden. Want pogingen van Van Looy en Van Steenbergen om hem te steunen liepen op niets uit. Wagtmans had zich de eerste 240 km gespaard. Hij had voort durend in de staart van het peloton ge reden, en probeerde nu zijn slag te slaan. Er kwam weer hoop in de harten der Nederlanders, vooral toen de kleine Bra bander de laatste ronde inging met een voorsprong van 26 seconden. Hij gaf teveel en in de laatste moordende 24 km moest hjj buigen voor het beslis sende Belgisch-Franse offensief. Van Looy, Van Steenbergen en Janssens gaven de stoot. Zij lieten het peloton achter zich en gingen op jacht naar de Nederlander, die steeds maar om zat te kjjken. Nog voor Tichem was Wagtmans ingelopen, ook door de grote groep, waarin Louison Bobet zich weer ging roeren. In de laatste beklimming van de Tie gemer Berg moest Van Steenbergen los sen. Vlak achter hem kwam Bobet, die enkele tientallen meters voor het peloton uitreed. En toen volgde de grote slag waar in de Fransen en Belgen samen uitmaak ten wie dit jaar nu wel de grootste wieier- natie mag heten. Geen Italiaan, geen Luxemburger en geen Nederlander kwam er meer aan te pas. Baldini, Gaul, Defillip- pis, Padovan en Robinson, allemaal ren ners met klinkende namen, konden de kloof die hen van de kopgroep scheidde, niet meer overbruggen en moesten zelfs in de eindspurt van de groep de eer aan drie Belgen laten. In de spanning van de laatste seconden met die enerverende ontknoping lette bijna niemand meer op Nencini. Waar was de winnaar van de Giro gebleven? Volgens de aankomstcommissarissen was hij er helemaal niet meer bij; maar alle Italiaanse journalisten hadden hem duidelijk gezien en nog wel ongeveer op de 14de plaats. De film van de aankomst werd nog eens ge draaid en inderdaadNencini is daarop niet te vinden. Maar een Italiaanse fotograaf die juist van zijn favoriet een plaatje had gemaakt loste later het raadsel op. Op die foto is namelijk duidelijk te zien, dat Nencini vlak achter Boni, die als veertiende geklasseerd Is, over de streep is gegaan. Maar toen waren de aankomstcommissarissen al ver- verdwenen en was er aan de uitslag niets meer te veranderen. De uitslagen van de wedstrijd om de w< reldtitel bij de profs luidde: 1. Van Steen- bergen (België) 285.6 km. in 7.43.10; 2. Bobet (Frankrijk) op een lengte; 3. Darrigade f (Frankrijk) op anderhalve lengte; 4. Van Looy (België); 5. De Bruyne (België); 6. An- I quetil (Frankrijk); 7. Van Daele (België) 7.43.22; 8. Derycke (België) z.t.; 9. Schepens j (België) z.t.; 10. Ernzer (Luxemburg) z.t.; 11. Janssens (België) z.t.; 12. Van der Pluym (Nederland) z.t.; 13. De Jongh (Nederland) z.t.; 14. Boni (Italië) z.t.; 15. Robinson (G.B.) z.t.; 16. Wagtmans (Nederland) z.t.; 17. Bal dini (Italië) z.t.; 18. Gauthier (Frankrijk) z.t.; 19. Impanis (België) z.t.; 20. Huot (Frank- rijk) z.t.; 21. Wim van Est (Nederland) z.t.; 27. Mahn (Nederland) 7.45.56. De uitslag bij de amateurs was: 1. Proost j (België) 190.4 km. in 5 uur 5 min. 5 sec.; 2. Pambianco (Italië) z.t.; 3. Schalk Verhoef j (Nederland) z.t.; 4. Schur (Oost-Duitsland) j 5.05.17; 5. De Mulder (België) z.t.; 6. Fischer- keller (West-Duitsland) z.t.; 7. Van Tonger- loo (België) z.t.; 8. Dahlbom (Zweden) z.t.; 9. Magni (Italië) z.t.; 10. Pizoglio (Italië) z.t.; 11. Roman (België) z.t.; 12.. Huygens (Neder- land) z.t.; 13. Geyre (Frankrijk) z.t.; 14. Zuf- I felato (Zwitserland) z.t.; 15. Altweck (West- i Duitsland) 5.06.23; 16 Van der Putten (Neder- land) z.t.; 25 Teunisse (Nederland) 5.06.27. j De Nederlander Van Egmond werd 38ste in de tijd van 5.10.58, Steenvoorden eindigde als 44ste (5.12.00). XXXXXJOOOOOOOOOOCJOOOOOOCXDOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOClOOOf p I Rik van Steenbergen in de bloemen Broer Dirks uit Eindhoven heeft beslag gelegd op de titel van Nederlands kam pioen terreinrijden in de klasse senioren boven de 150 cc. Weliswaar werd hij in de zondag in Eenrum gehouden motocross om het kampioenschap van Groningen tweede achter zijn broer Albert Dirks, doch die tweede plaats was voor hem al voldoende voor de titel. Het eindklassement van de competitie om het kampioenschap van Nederland ter reinrijden senioren boven 150 cc luidt: 1. Broer Dirks (Eindhoven) 24 punten. 2. Al- bert Dirks (Eindhoven) 20 punten. 3. Jan sen (Eindhoven) 18 punten. 4. R. Selling (Amsterdam) 17 punten. Piet Bleeker uit Krommenie heeft za terdag de zesde internationale marathon in Enschedé gewonnen en zjjn titel van Nederlands kampioen geprolongeerd. Het werd een zege met ruime voorsprong op de als tweede aankomende Engelse interna tional Edward Richardson. Velen van de rond 3000 toeschouwers in het Diekman- stadion in Enschedé hebben alle middelen te baat genomen om hun enthousiasme te uiten. Zij klapten, stampten met de voe ten en schreeuwden alsof niet 3000 maar 30.000 toeschouwers de sintelbaan omzoom den, toen de atleet met een zegevierende armbeweging over de eindstreep ging. Het heeft Bleeker lang dwars gezeten, dat hij destijds voor de officiële landen ploeg werd gepasseerd. Geladen kwam hij dan ook aan de start. En hij is degene ge weest, die de groep van 40 lopers, waar onder de 56-jarige Rotterdammer Pleun van Leenen, deelnemer aan de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam met zijn record aantal van 26 marathons, naar een hoog aanvangstempo heeft gedrongen. Het wekte dan ook geen al te grote verbazing dat ondanks de tegenwind en enige regenbuitjes over de eerste 10 kilometer een snelle tijd van 35 min. 06 sec. voor de vier koplopers, Bleeker, Smits, Van Hoorn en Muurlink werd afgedrukt. Op korte afstand volgden de Deven- tenaar Frederiks, de Fransman Henri Chène, de Engelsen Joyce, Richardson, Honney en Winchester. In de buurt van de Buurse beek, waar de vakantiegangers uit hun zomerhuisjes gelokt de deelnemers luide aanmoedigden, liepen Smit en Blee ker om beurt voorop. En zo hard, dat na 15 km. deze twee atleten op de voet gevolgd door Van Hoorn 52 min. 45 se conden noteeerden. Het was te veel voor de Amsterdammer Muurlink, die moest lossen en 20 seconden later als vierde doorkwam. Frederiks, die inmiddels gezelschap had gekregen van de Haarlemmer Kroezen, deed er 3 en de Fransman Chène hij sneed alle bochten af en de Britten Joyce, Richardson, Honney en Winchester, ongeveer 4 minu ten langer over om deze afstand af te leggen. Verder ging het over de links en rechts door prachtige bossen geflankeerde asfalt weg naar het met vlaggen versierde dorpje Haaksbergen. Hier maakte Bleeker zich los van Smits en met 400 meter voor sprong kwam hij als eerste bij het op 3 km voorbij Haaksbergen midden op de weg staande tafeltje „rondde" dan 1 uur 14 min. 20 sec. voor Bleeker, 1 „uur 15 min. 25 sec. voor Smits. Ook Van^Hoorn leek tevreden toen hij als derde loper zijn tijd hoorde: 1 uur 16 min. 10 sec. Terug in de hoofdstraat van Haaks bergen trokken de Engelsen Richardson en Joyce er tussen uit. Zij lieten hun land genoten Honney en Winchester met de Fransman Chène achter. Daarna kwam de grote aenval van Richardson. Onweer staanbaar ging hij, met korte pas lopend, naar voren. Was het na 25 km. nog zo, dat hij alleen Van Hoorn voorbij was gegaan, vier kilometer verder bij het kerkje van Buurse, bleek ook voor Smits het tempo van Richardson te machtig. Twee lopers bleven toen nog over in dit slopende gevecht. Bleeker met zijn lange, soepele pas en Richardson met korte schokkende bewegingen proberend op De 22-jarige Belg Louis Proost, een boerenzoon uit de Antwerpse Kempen, was zaterdag waarschijnlijk de gelukkigste Belg in Waregem. Na een zeer spannend slot veroverde hij de regenboogtrui bij de amateurs vóór de Italiaan Pambiaco en de Nederlander Schalk Verhoef, die een bijzonder goede wedstrijd heeft gereden. Proos bevocht zijn zege in de laatste vier van de ruim 190 zware kilometers, toen Pambiaco zeker 30 kilometer alleen op kop had gelegen. Juist op het moment, waarop de Italiaan tekenen van vermoeidheid begon té tonen, demarreerde Proost uit een groepje van tien renners, dat in die laatste ronde jacht op de leider maakte. Nog vóór Waregem had de Vlaming Pambiaco ingehaald en hij versloeg hem op de eindstreep met enkele seconden. Inmiddels had Verhoef het voorbeeld van de Belg gevolgd, was eveneens weggesprongen en had genoeg voorsprong genomen om de derde plaats voor Nederland veilig te stellen, voor de sterke Oostduitser Schur, vierde in Melbourne. Een prachtig resultaat voor Nederland, want bovendien eindigde invaller Hugens op de twaalfde plaats, Van der Putten op de 16de en Teunisse op de 25ste. Van Egmond en de Nederlandse kampioen Steenvoorden reden de wedstrijd wel uit, maar werden niet onder de eerste dertig geklasseerd. Op het ereschavotje dus een Belg op de hoogste trede, met aan zijn rechterzijde de ontroostbare' Pambiaco en aan de andere zijde Schalk Verhoef, die door zijn lengte bijna even hoog als Proost reikte. De Italiaan had de laatste ronde als in een roes gereden. Aan zijn voorsprong van ruim 20 seconden kon niet getornd worden, zo dacht hij, en hij zag zich al gehuldigd worden als de nieuwe wereldkampioen. Hij kon na afloop niet over zijn teleurstelling heen komen en toen het Italiaanse volks lied werd gespeeld, werd het hem te mach tig en sprong hij van het schavotje af. Voor Schalk Verhoef werden twee grammofoon platen gedraaid. Eerst het „Wien Neerlands bloed" en daarna - om de fout te herstellen - het „Wilhelmus". De regen had de terreinen rond het circuit veranderd in een reusachtige modderpoel, toen zaterdagmiddag - natuurlijk tijdens een regenbui - de amateurs werden weg geschoten. De eerste ontsnappingspogingen werden al in de eerste van de acht ronden gedaan, maar liepen op niets uit. De Nederlanders hielden zich rustig en toen het grote pelo ton zeven seconden na de Brit Reynolds en de Pool Grabowski voor de eerste maal door het stadion reed, waren de oranje truien niet in de voorstel gelederen te vinden. Het weer klaarde op, af en toe brak het zonnetje door de wolkenflarden heen en dat gaf de karavaan moed voor nieuwe ac ties. De groten waren echter waakzaam en smoorden iedere brutale poging in de kiem. Meer dan honderd neter kreeg niemand, totdat de Limburger Hugens tezamen met de Oostenrijker Durlacher kort na het in gaan van de derde ronde - na ongeveer 50 km - de benen nam. In Vichte.- er waren toen 54 km gereden - hadden zij een voor sprong van 100 meter op de Rus Kapitanov, de Nederlander Teunisse en de aanstaande wereldkampioen Proost, die op hun beurt het peloton 100 meter achter zich hadden gelaten. De drie achtervolgers werden ingelopen, Durlacher raakte achter door een val op de gladde kasseien van Tiegem en Hugens ging onverstandig alleen door. Hij had zijn krachten beter kunnen sparen, want lang zamerhand werd zijn voorsprong kleiner, ook al ontwikkelde hij „berg"-afwaarts na Tiegem een zeer hoog tempo. Na drie ron den - 71 km - lag Hugens nog 6 seconden voor op Schalk Verhoef en de Rus Petröv, terwijl het peloton met alle andere Neder landers op 12 seconden volgde. Het duurde dan ook niet lang of de situatie was weer helemaal veranderd. Hu gens was ingelopen en nu formeerde zich een nieuwe kopgroep van elf man, waaruit de Deen Dalgaard terugviel. Halverwege de koers, na 95 km, had deze kopgroep waarin Nederland niet vertegenwoordigd was, het peloton 31 sec. achter zich gelaten. Ook deze vlucht was tot mislukken gedoemd en op het moment dat het jagende peloton in de vijfde ronde de leiders achterhaalde, probeerden de Nederlanders hun slag te slaan. den voorsprong bevocht op vijf achtervol gers ën ruim een minuut op het peloton, sterk genoeg om voor te blijven. Maar het liep heel anders uit. Want de vijf achtervolgers hadden na de zesde ronde de kop bereikt en het peloton was op mars gegaan om de stoutmoedigen tot de orde te roepen. Nederland telde de eerste tegenslag. Op 1 min. 22 sec. na de leiders kwam Steenvoorden door in de groep van tien man en daarachter reed geheel alleen Van Egmond. i VJS7S9 3D qo tlBU 2l[tl9b In de zévendë ro'ndë'Trwam een' niéuwe groepering. Pambiaco nestelde zich alleen aan de kop, achter hem op 13 seconden kwam een groep van tien man onder wie weer Schalk Verhoef en Proost, op 50 se conden reed Hugens alleen en het peloton met Teunisse en Van der Putten lag op 1 minuut. Toen de laatste 24 km ingingen had Pam biaco zijn positie versterkt. Hij leidde met een voorsprong van 20 seconden, waarbij hij onderweg naar de eindstreep nog vijf kostbare seconden voegde. Het was niet genoeg, want 4 km voor het einde sloeg Proost zijn slag. Zienderogen liep de Belg op de Italiaan in en aan de rand van Waregem had hij hem te pakken. Zijn landgenoten konden hun ogen niet geloven, toen hun man daarna onbedreigd als eerste het stadion binnenkwam. Want de voor lichting was maar droevig geweest. De mededelingen, die onderweg vanuit een meerijdende auto werden verstrekt, waren, vooral tot wanhoop van de honderden jour nalisten op de tribunes, door storingen bijna niet te verstaan en tot hun geluk waren de organisatoren zo wijs geweest op de tribunes een aantal televisie-ontvangers op te stellen, zodat de repo ters nog iets van de wedstrijd zagen. Door dit gebrek aan voorlichting werd de zege van Proost voor de duizenden toe schouwers in het geïmproviseerde stadion dan ook een zeer grote verrassing. Pam biaco was net onbereikbaar voor Schalk Verhoef, die op zijn beurt in de laatste pedaaltrappen de snel spurtende groep met Schur aan het hoofd de. baas kon blijven. Schalk Verhoef. Tijdens de aansluiting schoot Steenvoor den naar voren en voordat de anderen het zich realiseerden was hij 100 meter weg. Achter hem kwamen de Belg Roman en Schalk Verhoef in een poging om het Nederlandse element in de kop zo sterk mogelijk te maken. Het drietal kwam bij elkaar en nu gingen de Fransen en de Italianen die dit toch wel iets te veel van het goede vonden, broederlijk aan de kop van het peloton trekken. Er ontstond een tweede groep, die na de vijfde ronde - 120 km - 27 sec. achter lag op de drie leiders, terwijl het peloton met nog altijd de overige vier Nederlanders, op 38 sec. volgde. Steenvoorden en Roman konden het niet vol houden en vielen in de zesde ronde terug. Schalk Verhoef bleek echter uit beter hout gesneden te zijn en legde toen reeds de basis voor zijn derde plaats. Hij bleef doorvechten ook toen zeven van de dertien achtervolgers erin slaagden bij de eenzaam zwoegende Rotterdammer te komen en de slag gestreden leek. Want met de Belgen Van Tongeren en Roman, de Rus Kapitonov, de Italianen Magni en Pam biaco, de Fransen Geyre en Mastrotto en i Schalk Verhoef leek de groep, die 30 secon- Piet Bleeker Bleeker in te lopen. Nog vijf minuten ver schil was er tussen beide atleten, met nog ruim 7 kilometer te lopen. In angstige spanning wachtte het publiek op het bin nenkomen van de atleten. Zou het een Engelsman of een Nederlander zijn? Het werd een Nederlander. Met zijn tijd van 2 uur 32 min. 30 sec. bleef Bleeker slechts 3 min. 01.8 sec. boven het record van Janus van der Zande. Hij heeft zich hiermede wel volkomen gerehabiliteerd. De officiële uitslag was: 1. P. Bleeker (Lycurgus, Krommenie) 2.32.39, 2. E. Ri chardson (Engeland) 2.37.00, 3. K. Honney (Engeland) 2.41.53, 4. Trevor W. Joyce (Engeland) 2.44.25, 5. J. Frederiks (Daven- tria Deventer) 2.44.40, 6. G. Winchester (Engeland) 2.44.59, 7. G. J. Kroezen (RKAV Holland) 2.49.40, 8. F. Muurlink (AAC A'dam) 2.49.55, 9. Gottfried Knecht (Zwit serland) 2.50.15, 10. Walter Suter (Zwit serland) 2.52.35. Zaterdagmiddag is in Hannover een wedstrijd gespeeld tussen een vertegen woordigend elftal van Neder-Saksen op 28 augustus in Groningen de tegenstander van het voorlopig Nederlands elftal en de Engelse kampioensploeg Manchester United. De Britten wonnen met 42, na dat zij bij de rust reeds een 41 voor sprong hadden gehad. Hannie Bloemhof behaalde zaterdag twee overwinningen tijdens de „Highland Ga mes" in Edinburgh, waarbij zij de Engelse favoriete June Paul, die ook aan de Olym pische Spelen in Melbourne deelnam, naar de tweede plaats verwees. Hannie Bloem hof won de 100 yards in 11,3 sec., June Paul enkele centimeters achter zich latend, en op de 220 yards herhaalde zij die pres tatie in 25,4 sec. De tweede plaats werd door Nel Zwier veroverd bij het hoogspringen. Nel Zwier miste de 1,57 meter, een hoogte die wel werd gehaald door de oud-recordhoudster Thelma Hopkins. Maar met 1,55 meter volgde onze landgenote onmiddellijk op Thelma Hopkins. Een felle strijd werd geleverd op de 80 meter horden, welke door de Engelse Ca role Quinton werd gewonnen in 11,4 sec. en waarbij de Nederlandse Willy Cysouw als vierde eindigde in 11,6 sec. De vierde plaats was eveneens voor Eef Kamerbeek op de 120 yards horden heren. Winnaar was de Ier Kinsella in 14,6 sec. De tijden van de overige deelnemers wer den, zoals in Engeland gebruikelijk is, niet officieel opgenomen, doch onze landge noot moet over dit nummer ongeveer 15 seconden hebben gedaan. Henk Heida had in de eerste ronde van de 880 yards de kop genomen, maar in de beslissende tweede ronde werd hij gepas seerd en hij eindigde als 5e in ongeveer 1 min. 57 sec. Winnaar was de Engelsman Mike Rawson in 1 min 55,4 sec. Ook Del- noye, die op de mijl gedurende vier ron den in de voorste gelederen had gelopen (bij het ingaan van de vijfde ronde lag hij tweede), werd verdrongen Hij eindigde op de zesde plaats in ongeveer 4 min. 12 sec., terwijl Wim Roovers achtste werd met 4 min. 15 sec. De snelste tijd werd genoteerd door Ken Wood met 4 min. 9,4 sec. Frans Kunen kwam in de race over 2 mijl als vijfde aan de finish in ongeveer 9 min. 8 sec. Bij het hoogspringen werd Rob Pommee uitgeschakeld na 1,77 meter. De winnaar, Wilson, kwam tot 1,85 meter. Het Flamingo cricketteam, dat een tour nee door Engeland maakt, heeft de twee daagse cricketwedstrijd tegen de Free Foresters, gespeeld op het terrein van de Hurlingham cricketclub, met 5 wickets gewonnen. De Free Foresters scoorden in de eerste innings 200 voor 5 en in de tweede 111. De Flamingo's kwamen in de eerste innings tot 157 en in de tweede tot 156 voor 5. De HCC-er Vriens was op de tweede dag bijzonder succesvol. Hij bowlde 6 voor 34. Wally van Weelde was beide dagen de beste Nederlandse batsman. In de eerste innings scoorde hij 62 runs, in de tweede bleef hij met 88 runs not out.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7