een vei RIPOLIN DE GNZICHTBAREN Kirk Week Binnenkort de eerste proeven met duwboten op de Rijn Havenberichten Ouwe Job vertelt zijn avonturen Tweede fabrieks trawler van Duitsland in de vaart TELEVISIE Fa. de Vilder Agenda voor Haarlem r Sterft de binnensleepvaart uit? GEERT HOOGEVEEN Z»LWEGD26EA.LETel. 17296 - 16270 Ook Polen start bouw van deze schepen Kort en bondig ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 4 KERKELIJK LEVEN Sumual weert Russisch schip uit Menado Te Dordrecht in aanbouw PREFECT - CONSUL - ZEPHYR - ZODIAC - THAMES Verzekeraars in actie Morgen feestdag voor Oud- Katholieke gemeente Kerkgebouw bestaat 50 jaar v. J Kirk Week, tot stand gekomen door de samenwerking van zeven Schotse ker ken, heeft deze maand in Aberdeen onge veer twaalfhonderd afgevaardigden bij elkaar gebracht. Het is geen massale bij eenkomst geworden, maar opzettelijk een beperkte ontmoeting van „delegates" om hierdoor te bevorderen, dat vooral de dis cussie tot haar recht komt en om iedere deelnemer in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken. In de grote bijeenkomsten, 's ochtends en 's avonds, werden de grote lijnen ge trokken, de problemen aangewezen en de vragen geformuleerd. De antwoorden daarop werden in ongeveer vijfenzeventig discussiegroepen gezocht en op deze wij ze waren de gemeenteleden bezig zich te bezinnen op hun taak in de wereld. De zaterdagavond was dan gereserveerd voor een samenvatting van de resultaten. Doch daarmee was Kirk Week niet ten einde, want allereerst zullen de „delegates" in hun gemeenten verslag doen van het be sprokene en daarna zal in de gemeenten van de zeven samenwerkende kerken de zaak van „Aberdeen" opnieuw aan de orde komen. Want Kirk is voluit een zaak van gemeenteleden. Na de aankomst van de af gevaardigden op de maandagavond werd de openingssamenkomst gehouden. De Principal van de Universiteit van Aber deen, wees de bedoeling van deze week aan: „Kirk Week is nodig, omdat het nodig is, dat de leken in beweging komen. Niet het optreden van predikanten en ambts dragers helpt de kerk verder, maar de daad van gemeenteleden, die zich bewust moeten worden van hun opdracht in de wereld en die daarom moeten weten, ten eerste waarom het gaat in de bijbelse boodschap en ten tweede wat er te koop is in de moderne wereld. Hierbij wil Kirk Week hen helpen". Na hem sprak dr. Klaus von Bismarck uit Duitsland, die met zijn referaat over „De leken in Europa" hierbij onmiddellijk aansloot. „Hoeveel werk er ook gedaan wordt door de kerk aldus Von Bismarck het wordt langzamerhand wel duidelijk, dat het toch maar één vorm van werk is, die wij kennen. En het feit ligt er, dat deze vorm ten enenmale niet in staat is om bijvoorbeeld arbeidersmannen en -vrou wen in bedrijf en beroep in de kerkelijke organisatie op te vangen. Daarom moet die vorm verdwijnen. Allen behoren samen te werken om de mensen in hun werk te bereiken. Van de kerk bestaat negenen negentig percent van de leden uit leken. De oude vorm moet plaats maken voor een bewuste werkzaamheid van het gemeente lid. De wereld heeft broeders nodig. Wij moeten de naaste zien als partner in Gods schepping. Dinsdagavond werd gesproken over „de toekomst van Schotland". Een zeer boeien de inleiding hield de secretaris van de Scottish Council over de toekomst van de Schotse industrie. Wij mogen menen, dat de dingen in de laatste tien, twintig jaar een enorme verandering hebben onder gaan, maar voor de komende tien tot vijf tig jaar mag een nog veel grotere verande ring verwacht worden. Atoomenergie en automatisering zijn de eerste resultaten van de nieuwe situatie. De veranderingen zijn zo ingrijpend, dat zij alleen vergele ken kunnen worden met een drietal vroe gere momenten uit de Wereldgeschiedenis: de uitvinding van het wiel, de uitvinding van het vuur en het kweken van gewassen. In materieel opzicht is het 't belangrijkste gebeuren van de laatste tweeduizend jaar. Dé vraag is: wie controleert de machten, die hier opdagen? Er werd gewezen op de situatie in Rusland en Amerika, op het gevaar van staatscontrole en van te wei nig controle en de spreker besloot met te zeggen, dat de toekomst van Schotlands industrie materieel beschouwd gunstig is. Maar wanneer wij als christenen de nieu we krachten onderschatten, zullen zij binnen afzienbare tijd aan onze controle ontsnappen. Daarom zijn drie punten van groot belang: wie denkt hierover na? hoe denkt men hierover na?, wat is het resul taat van dit nadenken? In aansluiting hierop, stelde de volgen de inleider de vraag: wat is temidden van de grote nieuwe krachten de relatie tussen al deze dingen en de wil van God? Hoe voorkomen wij, dat wij slaven worden van onze nieuwe materiële beschaving? Als christenen is het onze plicht om na te den ken over het doel en het gebruik van de nieuwe krachten. Het tweede antwoord op de vraag was: opvoeding. Het verschil tus sen onze tijd en de tijd der reformatie is, dat de reformatoren en hun opvolgers zorgden voor een opvoeding in een morele omlijsting. Die omlijsting is verdwenen en er is niets voor in de plaats gekomen. Christenen beweerden, dat de mens ge schapen was naar Gods beeld, dat hij ver lost was door Gods daad in Christus en dat zijn leven een tijd van voorbereiding was voor een ander leven. Zij ontkenden, dat burgers een absolute en onvoorwaar delijke gehoorzaamheid aan de staat moe ten opbrengen. Zij ontkenden ook, dat er geen grenzen waren bij het gebruik van macht en in de leiding van wetenschappe lijke experimenten. Positief en negatief vormen deze standpunten het kader, waar binnen nieuwe krachten en een nieuwe techniek welkom zijn zonder vrees, omdat zij niet onbeheerst werken kunnen, maar onder controle staan. Behalve de grote bijeenkomsten en de discussiegroepen waren er enkele secties, die zich bewogen op cultureel gebied: film, litteratuur en muziek. Iedere morgen was er veertig minuten bijbelstudie, voor dat de afgevaardigden in discussiegroepen uiteen gingen. Bijbelstudie, discussiegroe pen, „worship", referaten waren harmo nisch bij elkaar betrokken, zodat Kirk Week een boeiend geheel is geworden van oriëntatie en bezinning op de verhouding van Kerk en Wereld DJAKARTA (ANP) Volgens een be richt van radio-Menado zijn aan het Rus sische schip „Chidkov", dat de haven van Menado, de hoofdstad van de provincie Noord-Celebes, wilde aanlopen, de gebrui kelijke havenfaciliteiten geweigerd. De gezagvoerder van het Russische vaar tuig, dat, naar werd gekneld, „onderzoekin gen in de wateren rondom Rabaul, ten oosten van Nieuw-Guinea, verricht", had toestemming gevraagd om de haven van Menado binnen te lopen voor het aanvul len van de brandstof- en levensmiddelen- voorraad. Dit verzoek werd geweigerd door luitenant-kolonel Ventje Sumual, de voor malige militaire commandant van Oost- Indonesië, en een van de leiders, die kort geleden de zelfstandige provincie Noord- Celebes in het leven riepen. OP DE RIJN tussen Duisburg en Rotterdam zal nog dit najaar een soort revolutie in de Rijnsleepvaart en de binnensleepvaart worden ingeluid. De eerste Duitse en Franse duwboten zullen dan in gebruik worden genomen. De vrachtaken zullen dan niet langer zoals tot dusver aan stalen lijnen worden voortgetrokken, maar de speciaal gebouwde aken worden dicht aan elkaar bevestigd door een boot geduwd. Op de scheepswerf „De Biesbosch" te Dordrecht is een van de twee duwboten voor de Rijn in aanbouw. De tweede wordt gebouwd te Mainz en zal 1250 pk sterk zijn om vier stuwlichters met een laadvermogen van 1250 ton voort te duwen. Tot dusver vaart in Europa zo'n stuwschip alleen op de Seine. Een tweede is daar in aanbouw. Het schip, dat bij de „Biesbosch" tot duwschip wordt verbouwd, is de met Voith Schneider propellors uitgeruste Franse Rijnsleepboot „President Herrn Schmidt". Deze sleper heeft twintig jaar normaal dienst gedaan op de Rijn, maar wordt nu met duwknieën uitgerust. Voorts worden drie aken verbouwd, daar deze schepen ook voorzien moeten worden van knieën. Als een eenheid zal dit viertal straks over de Rijn varen. De eerste proeven met deze duwboot zullen op dinsdag 27 augustus worden genomen. Verouderd? Kan men nu zeggen dat de sleepscheep- vaart is verouderd en dat de sleepboten op de Rijn weldra zullen verdwijnen? De om standigheid, dat bij de duwscheepvaart slechts de halve bemanning van de sleep- vaart nodig is, heeft voordelen, maar zij heeft ook nadelen. Een voordeel is, dat de door een sleep boot getrokken schepen gemakkelijk kun nen worden genavigeerd, waar de water weg smal en bochtig is. Een nadeel is, dat op iedere getrokken aak een bemanning nodig is en dus onderkomen voor haar en dat op iedere aak stuur- en ankerinstalla ties aanwezig moeten zijn. Voor de geduw de duwlichters is bemanning noch onder komen nodig en ook roer- en ankerinstalla ties vallen weg. Een dergelijke duwlichter, een grote bak dus zonder eigen motor kracht kost ongeveer een kwart minder dan een even grote sleepack. Ook de motor kracht van een duwboot voor dezelfde last schijnt 20 percent minder te kunnen zijn dan van een sleepboot. De voornaamste drijfveer voor het in Dordrecht en Mainz voorbereide experiment is: schippers zijn schaars. Naar Amerikaans voorbeeld Om deze reden zijn een aantal firma's in het Rijnland, die scheepsruimte voor erts transporten nodig hebben, op de gedachte gekomen het eens met deze duw-scheep- vaart te proberen. Op de Nederrijn zal dit experiment wel slagen. Of op de bochtige trajecten van de Midden- en Bovenrijn, deze vrij onbewegelijke stuw-scheepcolon- nes even gemakkelijk kunnen navigeren als slepen zal eerst moeten worden beproefd. Het klassieke voorbeeld voor deze duw scheepvaart is Amerika. Hier worden grote vierkante vrachtaken zonder beman ning en roer- en ankerinstallaties door een duwboot geduwd. De verhoudingen in Amerika liggen echter aanzienlijk anders dan in Europa. Bovendien moet rekening worden gehouden met de grote dichtheid van de scheepvaart op de Europese water wegen, die voor de duw-scheepvaart niet bevorderlijk is. Be Rijnvloot omvat van daag 10.327 transportaken zonder sleep boten, die voortdurend onderweg zijn. Er zullen nog vele proefnemingen nodig zijn, alvorens over de vooruitzichten van deze nieuwe vervoerswijze op de Rijn een defi nitief oordeel kan worden gevormd. Maar het voorbeeld van Mainz en Dordrecht toont, dat rederijen, die nieuwe schepen willen laten bouwen, overwegen of zij niet aan deze nieuwe duw-schepen de voorkeur zullen geven. Het gaat minder om het traject, dan wel om de goederen, die ver voerd moeten worden. Vooral wordt ge dacht aan het steeds herhaalde vervoer van massa-goederen, ertsen of kolen tussen twee vaste punten. Laden, vervoer en los sen zouden in veel kortere tijd kunnen ge schieden dan met sleepaken mogelijk is. De duwlichter of de duwboot zou bij voort durend verkeer tussen twee havens geen wachttijden meer nodig hebben. En - op een duwboot woont geen schippersgezin. Twintigduizend gezinnen onderweg De slepers varen vandaag met hun ge zinnen, met het gezin van de eigenaar van de aak, van de stuurman en de eerste matroos, zodat op een dergelijke vrachtaak voortdurend twee of zelfs drie gezinnen met de bemanning meereizen. De gehele levenswijze van de schippers is hierop in gesteld. Vandaag de dag varen op de Rijn ongeveer 20.000 gezinnen. Dat het ook anders gaat, toont de zee scheepvaart. Het is echter uitgesloten al deze gezinnen binnen afzienbare tijd van de Rijnvloot te verbannen. Daarvoor is evenveel tijd nodig als bijvoorbeeld voor de algehele vervanging van de sleepscheep- vaart door de duwscheepvaart. In de sleep- scheepvaart steekt kapitaal, dat men niet van vandaag op morgen kan stilleggen en een schip heeft een lang leven. Op de Rijn varen nog aken, die ruim honderd jaar oud zijn en velen, die vijftig, zestig jaren tellen. Grote toekomst Bij de waterstaat- en scheepvaartdirec ties van de bondsrepubliek geeft men deze duwscheepvaart wegens haar voordelen grote toekomstmogelijkheden. In de bin nenscheepvaart kan nog heel wat worden gerationaliseerd. Dit oudste aller verkeers middelen heeft nog lang niet de grens van zijn prestatie-mogelijkheden bereikt. Ook het gezinsprobleem in de binnen scheepvaart zal op eeh goede dag wel kun nen worden opgelost. Dit hangt niet direct met het begin van de duwscheepvaart sa men, die het gezin uitschakelt, maar het komt hierdoor wel aan de orde. Deskun digen menen, dat het schippersberoep aan trekkelijker wordt, wanneer men de gezin nen van boord haalt. Vooral jonge schippers kunnen vaak moeilijk hun meisjes bewegen met hen een soort zigeunersleven aan boord van een vrachtaak te beginnen. Bij voortschrijden de rationalisatie zou er aan kunnen worden gedacht de schippers beter te belonen, hen twintig dagen aan boord te houden en tien dagen naar huis te sturen. Dan zouden hun vrouwen een echte woning hebben en hun kinderen net als andere kinderen regel matig naar school kunnen gaan. DIT IS UW GEWICHT Iemand.die 75 kilo weegl.bevat KOOLSTOF 13 KILO f|. WATERSTOF 7,5 KILO STIKSTOF 2.3 KILO M KAlft 1,5 KILO I FOSFOR 750 GRAM. KALIUM 260 GRAM DIVERSEN 3A3GRAM" Op vrijdag kwamen in IJmuiden bin nen: Corstream van Hornillo, Wulp van Rotterdam, Reggeborg van Londen, Mas cotte van Leith, Ludo van Londen, Aludra van Hampton Roads, Helicon van Rotter dam, Frey van Londen, Ciudad de Baraca- manga van St. Martha, Noordzee van Rot terdam, Johanna te Velde van Delfzijl, Betty Anne S van Swansea, Vertrokken zijn: Texelstroom naar Manchester, Astarte naar de Perzische Golf, Lissy naar Frederikstadt, Valde naar Hamburg, Flottbeck naar Curagao, Swift naar Harlingen, Kennemerland naar Rio de Janeiro, Berend N naar Hansweert, Theresa naar Lulea, 5 Franse fregatten naar Brest, Mardu naar Kopenhagen, Ca pri Cornez naar Gent, Penhir naar Rotter dam, Tide naar Southampton, Ludo naar Gdansk, Lore Ottens naar Kirkeness, Noordzee naar Rotterdam, Roelf naar Ko penhagen, jelö naar Skiën, Wulp naar Manchester, Draco naar Kopenhagen, Ka liningrad naar Rotterdam, Oceaan naar Rotterdam, Jagersfontein naar Southamp ton, Greifswald naar Emden. Waar we bang voor waren, dat gebeurde ook werkelijkToen de zware mistbank was opgetrokken, doordat de wind weer was opgestoken, keken Govert en ik rond. Het schip was nergens te zien! Dat zag er lelijk voor ons uit... Toen de wind weer teruggekomen was en de zeilen van de Annemarie had gevuld, was het schip natuurlijk weer gaan varen. Maar wij dreven hier alleen rond in de sloep 36-37 ADVERTENTIE IN JUNI bracht Duitsland de eerste fabriekstrawler in de vaart, de „Heinrich Meins" toebehorende aan de Gemeinwirtschaftliche Hochseefischerei GmbH te Bre merhaven, welk schip gebouwd werd door de Rickmerswerft te Bremerhaven. De zelfde werf heeft thans een tweede schip van dergelijk formaat opgeleverd, dat in dertijd is besteld door de Hochseefischerei Carl Kampf eveneens te Bremerhaven. Dit schip, „Carl Kampf genaamd, is op 8 augustus in bedrijf gekomen. De werf heeft nog drie van deze schepen in bestelling, namelijk één voor de Duitse rederij F. Busse en twee voor Britse rekening. De nieuwe „Carl Kampf" is 64,87 m lang, 9,60 m breed en 7,15 m diep. De inhoud bedraagt 681 reg. ton bruto. De 1250 pk motor geeft het schip een snelheid van 14 mijl. Het is een fabriekstrawler met fileer en diepvriesinrichtingen. Het schip heeft een tussendek met vismeelfabriek en traankokerij. Het uitzetten en halen van het vistuig geschiedt op het achterschip. In tegenstelling tot de „Heinrich Meins", die de nodige dekhuizen met brug op het voorschip heeft, treft men dit bij de „Carl Kampf" aan in de midscheeps, zodat het schip het aanzien heeft van een klein koopvaardijschip. De „Carl Kampf" vaart met een uit 25 koppen bestaande beman ning. Er zijn echter 38 plaatsen beschik baar. De Hochseefischerei Carl Kampf, die in het voorjaar haar oudste stoomtrawler, de „Heinrich Baumgarten" naar Noorwegen heeft verkocht, heeft thans, na het in be drijf stellen van de „Carl Kampf" zes vis serijschepen in de vaart, waarvan de oud ste 8 jaar oud is. Ook Polen Ook Polen gaat na Engeland, Rusland en Duitsland fabrieksschepen voor de visserij in gebruik nemen. De Danziger werven zullen het volgend jaar met de bcuw be ginnen. Het worden fabrieks- en koelschepen, die twee maanden op zee kunnen blijven. Zij zullen uitgerust worden met fileer- en vis- meelmachines en een capaciteit krijgen van MAIDSTONE (UP) In het Zuid-Engel se stadje Maidstone, waar op het ogenblik veel kinderverlamming heerst, kan men zich nu tegen deze ziekte laten verzekeren. Reeds meer dan honderd polio-gevallen zijn in deze plaats en omgeving gemeld. Voor een premie van 1 pond sterling per persoon of 2 pond per gezin, bieden de ver zekeraars 1000 pond aan bij permanente, totale invaliditeit en tien pond per week bij tijdelijke totale invaliditeit. ADVERTENTIE V;v - 600 ton filets, 150 ton vismeel en 30 ton olie per reis. De schepen zullen speciaal voor de haring- en makreelvisserij worden in gericht. De Oud-Katholieke gemeente van de H. Engelmundus te IJmuiden zal morgen haar feestdag hebben met een uitgebreide kerkelijke viering van het gouden be- staansjubileum van de tegenwoordige en Velsens grootste kerk aan de Wilhelmina- kade, die op 20 augustus 1907 door de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. J. van Thiel werd gewijd. De jubileumviering begint morgenoch tend om tien uur met een plechtige Hoog mis ter herdenking van de Verjaardag van Kerkwijding, bij welke liturgie de 21ste Mis van de toonkunstenaar A. B. H. Ver- hey en de gezangen van de dag zullen worden gezongen. De plechtigheden van deze kerkdienst worden verricht door de pastoor der ge meente C. F. Nieuwenhuyzen met assis tentie van de IJmuidense priester in alge mene dienst J. Visser. Bovendien heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. van der Oord de wens te kennen gegeven dit heuglijke gebeuren bij te wonen. Als bij zonderheid kan worden vermeld dat het kerkkoor onder leiding van zijn directeur, de heer Joh. Tol aan het slot van de kerkdienst een compositie van de organist de heer Klaas Gouda zal uitvoe ren: Jubilete Deo", een lofzang naar Psalm 66: 1 en 2 en Psalm 84: 2 en 3 voor ge mengd koor en orgel, speciaal getoonzet ter gelegenheid van de 50ste viering van kerkwijding van de H. Engelmunduskerk te IJmuiden. Tijdens de dienst zal pastoor Nieuwenhuyzen de feestpredikatie houden en mededelingen doen inzake de voorne mens van verschillende restauratiewerk zaamheden van het kerkgebouw. Om zeven uur zondagavond zullen de plechtige vespers van kerkwijding met als slot de Gregoriaanse lofzang „Te Deum" de viering van het gouden kerk feest besluiten. 54. „We zullen er maar niet over twisten of zijn hart zo goed was", zei mevrouw Komoroff en rukte mij met die woorden uit mijn droomtoestand. „Zijn houding tegenover Mary spreekt eerder van het tegendeel. John was met mijn nicht verloofd, moet u weten, maar hij trok op een gegeven moment, zonder afscheid te nemen en zonder iets te zeggen, weg. Pas maanden later hoor den wij uit een brief, dat hij zich bij een expeditie aan gesloten had, die naar Tibet ging. En geen woord voor Mary!" „Ja, ja", zuchtte het oude vrouwtje. „Hij wilde niet naar mij luisteren. Ja, die jeugd! Ik had hem verteld, dat hij een slechte dag voor het vertrek had uitgekozen. Had ik soms niet gezegd, dat hij de steen niet zou zien, waarover hij dan ook gestruikeld is? Ja, ja, die jeugd! Zij luistert niet, zij ziet niets!" Had ik deze woorden al niet eerder gehoord? Voor de zoveelste keer overviel mij weer dat onverklaarbare gevoel, dat mij gisteren al zo benauwd had en waarvoor ik geen verklaring had kunnen vinden. Mevrouw Ko moroff gunde mij echter geen tijd om er lang over na te denkên. „Mary, dat arme kind, huilde de hele dag, maar ze beklaagde zich niet. Ze pakte haar koffers en vertrok naar haar vader. Ze ging terug naar Oostenrijk, naar mijn broer, die in de omgeving van St.-Pölten een buiten bezit. Kent u soms het buitengoed „Tausendblum", mijn heer Bühler? Mijn broer heet Peter Techen". Toen was het alsof er plotseling een sluier voor mijn ogen werd weggetrokken en ik zag opeens de boodschap per voor mij staan, hoorde zijn stem, hoorde zijn woor den: „Uw slaap zal u vannacht beelden te zien geven, die u zullen verbazen. U zult het verleden zien in een ver afgelegen land, dat u goed kent, maar dat niet uw vaderland is. U zult mensen zien, die u bekend zijn, maar die u desondanks niet zult herkennen. Behoudt deze beelden bij het ontwaken en bewaar ze. U zult er later profijt van kunnen trekken. Wat u nu zinloos toeschijnen mag, zult u pas later begrijpen en verstaan. Ofschoon u de sleutel reeds bezit, kunt u de deur nog niet zien, die toegang zal geven tot een nieuw, schoon leven!" Was het werkelijk mijn herinnering, die deze woorden bij mij opriep, of was het de oude vrouw, die ze sprak? Ik wist het niet, ik hoorde haar alleen nog maar zeg- (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse- titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN gen: „Ja, ja, zo was het toen!" Of deze woorden echter een antwoord waren op wat mevrouw Komoroff zo juist over Mary had verteld, of dat zij een bevestiging waren van de woorden van de boodschapper, die zo juist in mijn herinnering naar boven waren gekomen, kon ik niet uitmaken. Mary en Maria waren dus één en dezelfde vrouw! En Maria was vrij! Mijn harte wilde jubelen, maar de vreugde, het geluk, dat in mij wilde opstijgen, werd direct daarop weer gedoofd. Al was Maria dan vrij, mocht ik haar wel vragenWas ik niet ziek en kwijnend? Toen was het echter alsof er nieuwe krach ten in mij opborrelden en mijn bloed sneller en dwin gender door de aderen stroomde. Het was goed, dat ik mevrouw Komoroffs vraag of ik misschien haar broer Peter Techen kende en het buitengoed „Tausendblum", met stokkende stem beves tigen kon. De op mij aanstormende gedachten lieten echter de woordenstroom van degene, die tegenover mij zat, aan mijn oor voorbij gaan.... Slechts langzaam en geleidelijk kwam ik tot de wer kelijkheid terug en kon toen weer, doch nog slechts ten dele, de woorden van mevrouw Komoroff volgen. Zij maakte vergelijkingen tussen Engeland en Oosten rijk in het algemeen en tussen Baxton en Tausendblum in het bijzonder, sprak over haar broers Peter en Paul en haar zuster Erna, vertelde over Maria, die zij Mary noemde, en haar broer, die zich, tot verdriet van de vader, als advocaat gevestigd had, in plaats van zich om het landgoed te bekommeren. Gelijkmatig en zonder een enkele pauze, gelijk een uurwerk, stroomde haar woordenvloed over mij heen. Zo verliep de namiddag en zo verliep ook de avond. Na het diner kreeg ik echter het heftige verlangen geheel alleen te zijn, niemand te zien, geen woord te horen en mij slechts bezig te houden met mijn eigen gedachten. Ook de volgende dag verliep met vertellen. Het weer liet gelukkig toe, dat wij enkele uren op het terras in de zon doorbrachten en door het park wandelden. Het neerdrukkende gevoel, de vreemde beklemming, was uit mij geweken en ik voelde mij weer vrijer en lichter van gemoed. Toen tegen de avond de heer des huizes terugkwam, overhandigde ik hem de dingen, die ik de dode in het verre Mongolië ontnomen had. Toen ik de armband op tafel legde, greep mevrouw Komoroff er haastig naar en riep: „Nee, hoe is dat mogelijk! Dat is Mary's armband, waar wij destijds overal naar gezocht hebben, maar die wij nergens konden vinden. Herinner je je dat niet meer, Austin?" Haar man keek peinzend, maar ik zag aan hem dat hij het zich onmogelijk meer herinneren kon, doch hij beaamde het om te voorkomen, dat zijn vr.ouw opnieuw een woordenstroom over ons zou loslaten. „Ach, mijnheer Bühler", zei mevrouw Komoroff, „u gaat straks toch naar Wenen terug. Het is dus verreweg liet gemakkelijkste, als u Mary's armband dan met u meeneemt. Zij zal vast en zeker graag uit uw mond willen horen, hoe die arme John aan zijn einde is ge komen. Zij is toch met hem verloofd geweest en het was bovendien haar neef! Zoudt u ons en Mary dat genoegen willen doen?" Wat kon ik zeggen? Ik beloofde het en stak de arm band weer bij me. Ik kreeg het gevoel, dat ik hierdoor dichter bij haar was komen te staan. Maria's armband! Daarom was het slot met de twee valken mij zo bekend voorgekomen! Ik had het sieraad vroeger vaak aan haar arm gezien, maar het later niet meer herkend. De volgende dag wilde ik vertrekken. Ik werd wel vriendelijk en allerhartelijkst geïnviteerd om nog enkele dagen te blijven, doch ik hield het niet langer uit. Ik móést nu werkelijk naar huis! Ja, ik kón niet langer wachten. Op deze laatste avond bleven wij langer dan gebrui kelijk bij elkaar. Toen ik eindelijk mijn kamer wilde opzoeken, hield het oude vrouwtje mij tegen. Zij zat, zoals steeds, in de grote stoel bij het vuur. Haar voeten rustten op een klein bankje en de knop van het stokje lag in haar schoot. De lampen van de hal waren reeds gedoofd. Slechts de vlammen verlicht ten de ruimte nog flauw. Buiten huilde de wind onheil spellend om het huis heen. Dakpannen werden losgerukt en met veel geraas naar beneden gesmeten. Deuren en vensters rammelden, de kruinen der bomen bogen diep door en in de schoorsteen huilde de wind onheilspellend. Het klonk gelijk orgelmuziek. (Wordt vervolgd) Kindje gestikt. Aan de Korfmakers- straat te Rotterdam is een kindje van ze ven maanden door verstikking om het le ven gekomen. De ouders hadden de baby bij de grootouders gelaten en het kind werd te slapen gelegd in een van twee leunstoe len geïmproviseerd bedje. Toen de groot moeder 's morgens vroeg ging kijken lag haar kleinkind nog rustig te slapen. Haar man kwam enige uren daarna tot de ont stellende ontdekking, dat het kind door woelen met het hoofdje in het beddegoed was verward geraakt en was gestikt, Minister Staf. De Nederlandse minis ter van Defensie, de heer C. Staf, heeft donderdag een bezoek gebracht aan het centraal-europese commando van de strijd krachten van de NAVO. „Oranje" in Amsterdam. Het m.s. „Oranje" van de Mij. Nederland is met aan boord ongeveer 650 passagiers, waar van 250 repatrianten, uit Indonesië in Amsterdam aangekomen. Visa afgeschaft. Het Griekse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat Grieken voortaan voor reizen naar Nederland geen visa meer no dig hebben. Victoria Regia bloeit. Vanavond zal in de Amsterdamse Hortus, Plantage Mid denlaan 2 de Victoria Regia weer een mooie witte bloem ontplooien. De verlichte plantenkassen zijn van acht tot tien uur voor het publiek te bezichtigen. Medicina Revuo. In Japan wordt een nieuw medisch tijdschrift in het Esperanto uitgegeven. De bedoeling is, de contacten te vergemakkelijken met de medische we tenschap in de gehele wereld. De titel is „Medicina Revuo". ADVERTENTIE DE NIEUWSTE PHILIPS 775 en 995 gulden Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Gedipl. Radio - Televisie monteurs. ZATERDAG 24 AUGUSTUS Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 19 en 21.15 uur; „De verboden vrucht", 18 jaar, 23.30 uur. Roxy: „De stad zonder wet", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een thee huis voor Tobiki", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Der Bettelstu dent", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Linnaeushof: avondfeest met 250 medewerkenden, 20 uur. Openluchttheater Bloemendaal: „Stu dio" met „Les romanesques", 20 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling met bloemen, kaarsen en oude muziek, 20.30-22.30 uur. ZONDAG 25 AUGUSTUS Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor Tobiki", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De stad zonder wet", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Lassie's grootste avontuur", alle leeftijden, 11 uur; „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Vakantie-kinder programma, 10.30 uur; „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea", alle leeftijden, 14 en 16.15 uur; „De man met de wassen beel den", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeftijden, 11 uur; „Der Bettelstudent", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Concert door het N.Ph.O., 15 uur. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld, 10 en 17 uur. Jeugddienst door H. Spoor, 20 uur. Immanuëlkapel: Opwekkingssamenkomsten van de Pink stergemeente, 10 en 19.30 uur. Linnaeus hof: Zomertuin, dagelijks geopend. MAANDAG 26 AUGUSTUS Minerva: „Fra Diavolo", alle leeftijden, 14.30 uur; „Anna Karenina", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor Tobiki", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Der Bettelstudent", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Vakantieprogramma voor kinderen van alle leeftijden, 10.30 uur; „Bij de kannibalen van Nieuw Gui nea", alle leeftijden, 14.15 uur; „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Begijnhofkapel: Evangelist J. van Gijs over: „De kracht van het gebed", 20 uur. Zangdienst van 19.30 af. Linnaeus hof: Zomertuin, dagelijks geopend.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6