Gat in Puttense dijk bijna dicht HET WEER Röntgenapparaten voor passen van schoenen blijken gevaarlijk te zijn A?e MORRIS Itoforet/ouóuy! Radio-Moskou: „Wij hebben intercontinentale raket" Haarlems Dagblad Schade aan de ringdijk in het Haringvliet valt mee Zowel ontstelde als ongelovige reacties uit het Westen Zaterdag 31 augustus - 2.30 u. OPENING LUSTRÜMBEURS MARKTPLEIN - I3MUIDEN Talrijke attracties De bus Haarlem-llmuiden stopt voor de Beurs Door douane beschoten Limburger weer thuis Nu en dan buien Sovjet-straalvliegtuigen mogen in V.S. landen Eisenhower krijgt steun in commissie van Senaat Bemanning „Van Ewijck" weer compleet Vijf doden in het verkeer Kroesjtsjev gedreigd met gijzeling in Polen? Gomoelka zou concessies hebben afgedwongen Het woord is aan Verkeersongelukken i DIT JAAR: 790 DODEN Aanklachten ingediend tegen Duitse fabrikant „Schucoskop"-apparaten niet gelijk aan oorspronke lijk goedgekeurd proefmodel Gabard. manleis in kleuren ƒ49.75 Chinese schrijfster weigert schuld te bekennen Fruitschade door stormen Oudste houten huis 72e JAARGANG No 41 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPBECHTE HAAELEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 194 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de loop van maandagmiddag is op het Zuidhollandse eiland Putten het gat in de Schuddebeursdijk bij Hekelingen bijna gedicht. Er lekt nog wel wat water door, maar volgens de burgemeester hebben het waterschap en de provinciale waterstaat de zaak zo goed als onder de knie. Voor de getroffen damwand is een nieuwe, ijzeren damwand geslagen, waar aan omstreeks half zes gisteravond nog door velen werd gewerkt. Het gat is ge dicht met meer dan 1500 zandzakken. De hoge waterstand van gistermiddag heeft geen verdere schade aangericht. Omtrent de op de ondergelopen polders toegebrachte schade is op het ogenblik nog niets bekend. Vannacht heeft de dijkwacht intensief gepatrouilleerd, maar door de afnemende wind was het gevaar voor nieuwe doorbraken toen al vrijwel ge weken. In het Haringvliet Bij nauwkeurige inspectie is gebleken, dat de storm- en waterschade aan de ringdijk in het Haringvliet niet veel groter is geworden, dan zondag werd geconstateerd. De met klei, stortsteen en zand aangelegde kromming in de dijk aan de kant van Hellevoetsluis blijkt over een afstand van ongeveer tweehonderd meter verdwenen te zijn. Dit nog onbe- ADVERTENTIE BEURS INDUSTRIE MIDDENSTAND UMOND (ONOa AUVlOtN SIICMTINO BOUWfOM» OOOPSOOMOi OtMCINTI UMUCIN>V Duitse kogel nog in zijn kaak Franz Duschak, de 24-jarige Limburgse dragline-machinist, die dinsdagavond ge wond werd door een pistoolschot van de Duitse douanier Lösch, is maandagmiddag uit het ziekenhuis te Bardenberg in Duits land ontslagen. Gisteravond laat is hij in de ouderlijke woning in Schinveld terug gekeerd. Hij vertelde nog gedurende 3 1/2 uur door de Duitse politie ondervraagd te zijn. De behandelende Duitse geneesheer heeft een brief meegegeven voor zijn huis arts in Schinveld. Vermoedelijk is de kogel nog niet uit Duschaks kaak verwijderd. Volgens mr. Rosingh, substituut-officier van justitie te Maastricht, zal het politie onderzoek in Duitsland nog geruime tijd duren. Daarna komt het gerechtelijk onderzoek op bondsniveau waarna ver schillende ministeries worden ingeschakeld. Zowel Bonn als Den Haag zullen dus moeten wachten op de gegevens van alle bij het onderzoek betrokken instanties. KXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXOOOOOCXXXXXXXXXXXXXX X^xxxx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Nu en dan buien, plaatselijk met onweer. Overwe'' nd matige westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 3 Volledige weerrapporten op pagina twee xxoouuuoauuouuuouuooouaoooooooooooooooacxxxxitxxxjoaoooco DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S schermde dijkdeel zal zo spoedig mogelijk worden hersteld. Bij gunstig weer kan dit in drie a vier dagen gebeuren. Het op de ringdijk aangebrachte asfaltdek heeft be trekkelijk weinig geleden. Een stuk van ongeveer duizend vierkante meter, dat de vorige week gemaakt werd, is danig be schadigd en zal vernieuwd moeten worden. Van het materiaal, dat in de luwte van de ringdijk en in de werkhaven van Helle voetsluis lag, is niets verloren gegaan. Dit was de derde keer, dat tijdens een stormachtig weekend het werk van onge veer een week teloor is gegaan. Het reeds langer liggende asfaltdek op het dijkdeel van 3500 meter heeft het stormgeweld goed doorstaan. Duin weggeslagen De storm heeft bij Haamstede op Schouwen en Duiveland vijf meter duin weggeslagen. Daardoor zijn resten aan de dag gekomen van een oud scheepswrak. Aan het strand, bij de vuurtoren, zijn strandtenten, consumptietenten en cabines door de storm vernield. De schade beloopt duizenden guldens. Weer blank Een slagregen, die gisteravond omstreeks tien uur boven Den Haag losbarstte, heeft voor de tweede keer in twee dagen de Van Leeuwenhoekstraat aldaar onder water gezet, zodat in tal van woningen de vloe ren blank kwamen te staan. Drie auto spuiten pompten het water door slangen naar de Trekvliet. Pas om drie uur vannacht kon de brand weer inrukken. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft de Sovjet-Unie toe stemming gegeven om met twee van haar nieuwste passagiersvliegtuigen met straal aandrijving in september leden van de Russische delegatie bij de UNO naar New York te vervoeren. Naar gemeld wordt, zullen dit de eerste Russische burgervliegtuigen zijn die in de Verenigde Staten landen. In Gander (New foundland) zullen er Amerikaanse piloten aan boord komen om de toestellen naar hun bestemming te loodsen, deelt het State Departement mede. liet geldt hier twee Russische straal vliegtuigen van het type TU-104. De directie van de luchthaven Idlewild heeft ook speciale toestemming moeten verlenen omdat gewoonlijk geen straal vliegtuigen op Idlewild mogen landen vanwege het lawaai. Tot nu toe is daar op slechts één uitzondering gemaakt, na melijk voor de Franse „Caravelle", een toestel dat ook in Nederland is geweest. Het is de gewoonte, dat Amerikaanse vliegtuigen, die vrij regelmatig naar Mos kou vliegen, voordat zij boven Russisch gebied komen een Russische marconist en enkele andere Russen aan boord krijgen. Deze procedure zal ook gevolgd worden wanneer de Russische vliegtuigen in sep tember naar Amerika komen. WASHINGTON (UP) De Senaats commissie voor de toewijzingen heeft bij stemming besloten de besnoeiingen die het Huis van Afgevaardigden in de buitenland se hulp heeft aangebracht, met 500,900,000 dollar te verminderen. De commie,beveelt aan het nieuwe programma voor de bui tenlandse hulp op 3.025.660.000 dollar te stellen. President Eisenhower had de Senaat dringend verzocht de door het Huis aan gebrachte besnoeiingen te verminderen. Op 308 miljoen dollar na heeft de senaats commissie aan de wens van de president voldaan. De uitslag van de stemming in de commissie was veertien tegen zeven. Het wetsontwerp komt vandaag of morgen in de voltallige Senaat in behandeling. De grootste „winst" voor Eisenhower in de commissie betrof de gelden voor bui tenlandse militaire hulp. De commissie keurde hiertoe een bedrag van 1.475.000.000 dollar goed, 225.000.000 dollar meer was dan het Huis wilde toewijzen. Een motie om het cijfer van het Huis te handhaven werd met veertien tegen zeven verslagen. Met man en macht werkte het dijk- leger om de bres in de damwand bij Hekelingen te dichten. Kort voor hoog tij was het ergste gevaar bezworen en konden de honderdvijftig mannen het wat kalmer aan doen. LONDEN (AFP) De laatste twee op varenden van de „Van Ewijck", die nog in het ziekenhuis van Jersey werden ver pleegd, hebben dit gistermiddag kunnen verlaten. Het schip zou vandaag naar Den Helder vertrekken. In de nabijheid van Maarheze is tijdens een zware regenbui een personen auto met drie militairen tegen een tege moetkomende truck met oplegger ge reden. De 24-jarige dienstplichtige soldaat J. J. Gerritsen uit Bargh werd daarbij op slag gedood. Ernstig gewond werd de dienstplichtige soldaat M. A. G. J. van de Lande uit Tilburg; hij is opgenomen in het Sint Jans ziekenhuis te Weert. De derde inzittende van de auto, de 24-jarige dienstplichtige soldaat W. J. A. van Brück, werd licht gewond.- Aan de gevolgen van een hem op 15 augustus overkomen ongeluk is de 68- jarige heer J. Plaatsman uit Oost op Texel overleden. Op die dag werd hij op zijn fiets door een groepje jeugdige wiel rijders aangereden. Hij verloor het be wustzijn en is niet meer bij kennis ge komen. In Nieuw Roden (Drente) is het negenjarig zoontje Albert van de familie Pater, toen hij zonder uit te kijken plot seling de straat overstak, aangereden door een personenauto. Het jongetje was vrij wel op slag dood. De zeventigjarige J. van Dieden is te M e t e r e n met zijn bromfiets in botsing gekomen met een autobusje. Hij werd zo ernstig gewond dat hij overleed. De 58-jarige ongehuwde Fijke Boonstra uit Steenwijk is in Wilhelminaoord dood aangetroffen op de weg naar Noord- wolde. Een voorbijganger vond het lichaam van B. Vermoedelijk is de man bij een aanrijding om het leven gekomen. De voorbijganger had even tevoren een klap gehoord. PARIJS (Reuter) Twee Franse parle mentsleden zeggen in een artikel in het conservatieve blad „Paris-Presse", dat in Polen een verhaal de ronde doet, volgens hetwelk de Poolse leiders in oktober van vorig jaar de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev, als gijzelaar gevangen heb ben gehouden. Als Russische strijdkrach ten in de Poolse oktoberrevolutie van vo rig jaar zouden hebben ingegrepen, zou Kroesjtsjev zijn doodgeschoten. De beide parlementsleden, Lipkowski en July, deelden verder mee, dat volgens sommigen de Poolse partijsecretaris Go- Cervantes: Hij is een goed prediker, die goed leeft; dat is alle theologie die ik ken. moelka, Kroesjtsjev met een revolver heeft bedreigd. Na deze voorvallen hebben Kroesjtsjev en de andere Russische leiders de Poolse voorwaarden aangenomen, zo wordt ge zegd. Volgens Lipkowski en July heeft iedereen, met wie zij in Polen hebben ge sproken, hun een dergelijk verhaal ver teld. Ook als deze „legende van oktober" niet historisch juist is, maar het gehele Poolse volk neemt aan, dat het verhaal waar is, is dit op zich een politiek feit, aldus „Pa ris-Presse". Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 790 personen, van wie 156 kinderen. ENKELE HONDERDEN DUITSE röntgenapparaten van het type „Schucoskop", die in Nederlandse schoenenzaken voor het passen van schoenen worden gebruikt, vol doen niet aan de voorschriften die door het fysisch-technisch bondsinstituut te Braunschweig, dat met de keuring van deze apparaten is belast, worden gesteld. Er zijn toestellen in Nederland geplaatst, waarvan de straling-dosis drie maal zo groot is als op het door dit instituut afgegeven keuringsrapport is aangegeven. De klanten en het bedienend personeel der schoenenzaken staan hierdoor aan grotere doses röntgenstralen bloot dan de internationaal vastgestelde toelaatbare hoeveelheden. Dit is geconstateerd na demontage van een groot aantal toestellen. Op grond van metin gen die in Nederland zijn verricht en uit Nederland ontvangen rapporten over de ernstige afwijkingen die het afschermmateriaal vertoont, heeft het fysisch-technisch instituut te Braunschweig het op deze toestellen afgegeven keuringscertificaat in getrokken en de Nederlandse arbeidsinspectie van deze ernstige onregelmatigheden op de hoogte gesteld. Door de Nederlandse importeur van deze toestellen, die enige maanden geleden het contract met de Duitse fabrikant verbro ken heeft, is bij de Duitse en Nederlandse justitie een aanklacht ingediend tegen de Duitse fabrikant, de firma S. te Hagen (Did), op grond van vermeend bedrog, het in gevaar brengen van de volksgezondheid in Nederland, het misbruik maken van een officieel rapport en valsheid in geschrifte. Ook het fysisch-technisch bondsinstituut te Braunschweig heeft een aanklacht inge diend tegen de fabrikant wegens het mis bruik maken van het officiële keuringsrap port en valsheid in geschrifte. De appara ten van de betrokken Duitse fabrikant werden geëxporteerd naar Nederland, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, België, Fin land en Luxemburg; in Duitsland zelf wer den ook enkele duizenden toestellen ge plaatst. Een toestel was goed Het fysisch-technisch bondsinstituut te Braunschweig heeft het eerste toestel van de fabrieksproduktie gekeurd en een certi ficaat van „geen bezwaar" afgegeven voor het gebruik van deze toestellen in niet-me- dische bedrijven. Het certificaat is van kracht voor alle toestellen die conform het eerste toestel worden vervaardigd. Thans is gebleken dat slechts één toestel werd gebouwd volgens de eisen, die door het Duitse instituut worden gesteld, en die in het keuringsrapport werden omschreven. De andere toestellen, waarvan er dus en kele honderden in Nederland zijn ge plaatst, vertonen aanzienlijke afwijkingen met betrekking tot het afschermmateriaal. De Nederlandse importeur kwam achter deze onregelmatigheden toen het vorig jaar in de Nederlandse dagbladpers publikaties verschenen, waarin deze. apparaten door ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 röntgenologen in het algemeen als gevaar lijk bestempeld werden. Ondanks het ver zoek van de Nederlandse importeur aan de fabrikant om de fouten te herstellen, bleek deze daartoe niet bereid. Daarop is het contract tussen importeur en fabrikant verbroken. De Duitse fabrikant vond in Nederland een nieuwe importeur en een groothandel in schoenfournituren belast zich thans met de verkoop van deze appa raten. De vroegere importeur heeft zich be reid verklaard de toestellen zo te wijzigen, dat het stralingsgevaar wordt uitgesloten. In opdracht van de Duitse fabrikant heeft de nieuwe importeur echter de bezitters van een „Schucoskopapparaat" erop gewe zen, dat deze veranderingen niet noodza kelijk zijn en hij heeft een uittreksel van het keuringscertificaat laten drukken, dat echter een verkeerde voorstelling van zaken geeft. PEKING (Reuter) De Chinese schrijf ster Ting Ling, die onlangs werd beschul digd van activiteit tegen de communis tische partij, heeft volgens het Pekingse Volksdagblad nog niet willen toegeven, dat zij schuldig is. Ting Ling heeft vijf maal gesproken op bijeenkomsten van de Chi nese schrijversbond, maar „haar houding is nog altijd buitengewoon onoprecht", al dus het partijblad. De harde wind vart de afgelopen dagen heeft geen goed gedaan aan het fruit dat aan de bomen hangt. De meeste vruchten zijn afgewaaid bij de peren en dan speciaal bij die rassen welke spoedig plukrijp zijn. Ook bij de appels zijn vruchten afgewaaid maar toch valt over het algemeen het per centage wel mee. Het oudste houten huis in Neder land is weer bewoonbaar. Twee jaar geleden is men begonnen het huis, dat aan het Begijnhof in Amsterdam staat, te restaureren. In de loop der tijden waren alle vijftiende eeuwse bestanddelen vergaan. Men heeft niet helemaal de bouwstijl uit de vijftien de eeuw kunnen aanhouden. Ven sters en schouw zijn achttiende eeuws. Men ziet op de foto het ex terieur van pand Begijnhof 34. MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau Tass meldt, dat in de Sovjet- Unie als onderdeel van een wetenschap pelijk program van onderzoek een inter continentale ballistische raket is beproefd en atoom- en waterstofbommen tot ont ploffing zijn gebracht. De raket vloog met grote snelheid op ongekende hoogte. „Gebleken is", aldus het bericht, „dat het mogelijk is raketten naar elk deel van de wereld te zenden. Veraf gelegen gebieden zullen kunnen worden bereikt zonder gebruikmaking van een kwetsbare strategische luchtmacht. De defensie wordt er zeer door versterkt. De kern- en warmtekernwapens zijn met het oog op de veiligheid op grote hoogte tot ontploffing gebracht. Ook deze proeven zjjn geslaagd", aldus Tass. Tass zegt voorts, dat de Russische rege ring zal blijven streven naar overeenstem ming over het verbod van kernwapens en de ontwapening in haar geheel, maar dat de negatieve houding van het Westen tot nog toe een akkoord onmogelijk maakte. Mislukt in V.S. LONDEN De eerste Amerikaanse proef met een intercontinentale ballistische raket de „Atlas" is in juni mislukt doordat het projectiel kort na de start ontplofte. Er is nu weer zo'n raket in aan bouw de „Titan" genaamd die moge lijk dit jaar nog zal worden beproefd. Ook Engeland werkt aan een ballistische raket. De ballistische raket kan, in tegen stelling tot het geleide projectiel, alleen in het begin van haar vlucht door radar van de grond worden bestuurd. (AFP) Verscheidene leden van de Amerikaanse Congrescommissie voor de strijdkrachten en kernenergie toonden zich zeer sceptisch toen zij het Russische nieuws vernamen. De senatoren Saltonstall en Bush zeiden, dat men de Russische „bewe ringen niet zonder meer kan geloven". MIAMI BEACH (UP) Senator Sy mington, de vroegere minister voor de Luchtmacht, heeft gezegd, dat Rusland „de strijd" om de raket-suprematie al half heeft gewonnen, indien tenminste de mede deling, dat Russische geleerden een inter continentaal geleid projectiel hebben ver vaardigd, juist is. „Maar", voegde hij eraan toe, „wij hebben allen in het verleden kunnen constateren, dat als zij zeiden een type wapen te bezitten het later waar bleek te zijn". Engeland: nog 3 jaar Onze Londense correspondent tekent hierbij aan: Met een schok van ontzetting heeft de Britse pers kennis genomen van Ruslands verrassende mededeling, dat het enige da gen geleden met succes een intercontinen taal ballistisch projectiel heeft gelanceerd. De bladen wijzen er op dat het minstens nog drie jaar zal duren eer Engeland een projectiel heeft ontwikkeld met een draag wijdte van drieduizend kilometer, terwijl de Russen, hoewel zij geen prestatiecijfers noemen, in staat zijn een projectiel een afstand van minstens vijfduizend kilometer te doen afleggen. Zij noemen hun raket immers „intercontinentaal". De Amerika nen zijn weliswaar verder dan de Britten, maar hun enige intercontinentaal projec tiel de „Atlas", kwam onlangs kort na de start tot ontploffing. Volgens de Daily Ex press moet de Russische voorsprong zijn te danken aan het feit, dat de Russen zich concentreren op ontwikkeling van vaste brandstoffen, terwijl zowel Engeland als Amerika in hun wetenschappelijk onder zoek zich baseerden op vloeibare brand stoffen, die een veel ingewikkelder con structie van het projectiel noodzakelijk maken. De News Chronicle is van oordeel, dat Rusland voortaan in een veel sterkere onderhandelingspositie is geplaatst, omdat het Westen nog minstens vijf jaar zijn de fensie moet baseren op bemande vliegtui gen, terwijl de Russen elk punt ter wereld, als zij dat willen, kunnen aanvallen met geweldige geleide projectielen, die zo snel zijn, dat hun komst zelfs niet door radar kan worden aangekondigd. MOSKOU (UP) Diplomatieke waar nemers te Moskou gaven als hun oordeel dat de Russische aankondiging kennelijk bedoeld is ter beïnvloeding van de ontwa peningsbesprekingen, die te Londen wor den gehouden. Men verwacht, dat de Rus sische onderhandelaars het standpunt zul len innemen dat de Sovjet-Unie thans een betere positie in het ontwapeningsoverleg inneemt dan de Westelijke wereld.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1