Isolement der eilanden wordt steeds groter DE ONZICHTBAREN C Ouwe Job vertelt zijn avonturen J Jan („Eén wrak per dag") Lolkus Agenda voor Haarlem Renault Frégate Kort en bond DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 4 VERKENNINGEN IN DE DELTA Auto's moeten vaak uren wachten bij pont over Haringvliet Dringendste vraag is: wanneer komt de brug? GARAGE „DEN HOUT" Korporaal gedood door helikopter Bank voor landbouw en visserij in Indonesië Draadomroep-abonnement wordt niet duurder Aalsmeer geïllumineerd Berger van internationale reputatie Nederland gebruikt na België - het meeste zeep r v ST QvtZhk&ib (Van een onzer redacteuren) Over twintig a vijfentwintig jaar zal het Deltaplan verwezenlijkt zijn het plan, dat zuidwestelijk Nederland veiligheid, zoet water en betere verbindingen xnoet brengen. Het voltooide Deltaplan is dus voor de volgende generatie. Maar over een jaar of tien reeds kan volgens minister Algera een belangrijk deel van het project zijn uitgevoerd: een van de drie grote afsluitingen (Haringvliet), de dammen door het Volkerak en de Grevelingen, de dijkverzwaring langs Wester- schelde en Nieuwe Waterweg, de bedijking van de Biesbosch en de kanalisatie van de Rijn. Doch ook 1968, streefjaar voor de voltooiing van deze werken, ligt in een ver verschiet. De mannen op de eilanden willen sneller resultaten zien, zo al niet op het gebied van de veiligheid en de zoetwatervoorziening (die pas na voltooiing van het gehele plan verzekerd kunnen zijn), dan toch voor wat betreft de verbindingen, de verlossing uit hun isolement. Het is inderdaad moeilijk om geduld te hebben voor de boeren op een eiland als bijvoorbeeld Goeree-Overflakkee. Want terwijl men in deze moderne tijd steeds betere en snellere verbindingen mag ver wachten, wordt hun isolement juist groter. Dit laat zich verklaren door het sterk toe genomen en nog steeds toenemende ver voer per as: het verdringen van het bin nenschip door de vrachtauto. In lange rijen verzamelen zich elke dag de trucks bij de pontveren, waar zij en dus ook de per sonenauto's vaak uren moeten wachten alvorens te kunnen worden overgezet. „En als er dan nog eens een boot defect is, hetgeen af en toe wel voorkomt, loopt de zaak helemaal in het honderd", ver zuchtte burgemeester P. W. Hordijk van Middelharnis, met wie wij dit probleem bespraken. De burgemeester vertelde, dat vrachtwagens met de produkten van Flak- kee's vette klei 's ochtends vaak van kwart voor zes tot kwart voor tien moeten wach ten voor zij aan de beurt komen op het pontveer Middelharnis-Hellevoetsluis, dat een uurdienst vaart. Uit eigen ervaring kon hij er trouwens ook van meespreken. Toen deze burgervader onlangs in Den Haag moest zijn en om half zes uit huis ging, wees de klok kwart over elf bij zijn aankomst in de residentie. Vijf uur en drie kwartier per auto over een afstand van hemelsbreed nog geenvijftig kilo meter! Geen wonder dan ook, dat al enige jaren geleden onder de bevolking van het zuidelijkste der Zuidhollandse eilanden het plan rijpte om met eigen middelen een brug over het Haringvliet te slaan. In de cember 1953 werd een n.v. opgericht met als doelstelling de bouw van een brug van Flakkee via het midden in het Haringvliet gelegen eilandje Tiengemeten naar de Hoekse Waard. Men zou zelf voor de finan ciering zorgen, al werd natuurlijk wel ge rekend op rijks- en provinciale bijdragen. Verschil van zeven jaar Die n.v. bestaat nog steeds, maar haar plannen zijn achterhaald door het in het kader van de Deltawerken ontworpen rijkswegenplan. Dit voorziet namelijk in zo'n brug als schakel in een nieuwe, snelle verbinding tussen Rotterdam en Antwer pen, via de Volkerakdam en Bergen op Zoom (de z.g. Zoomseweg). Volgens de laatste plannen zal deze brug niet meer over Tiengemeten lopen, maar ten oosten van dit eiland en Goeree-Overflakkee be reiken bij Ooltgensplaat, vlak bij het punt waar de Volkerakdam voor de vaste ver binding met Brabant zal zorgen. Voor de kust van Flakkee, op een zandbank in het Haringvliet, is een verkeersplein geprojec teerd voor een afsplitsing via de Greve- lingendam naar Zierikzee op Schouwen- Duiveland. Het plan is, deze brug in 1961 gereed te hebben. De grote dam aan het andere ein de van het Haringvliet zal pas in 1968 zijn voltooid. Dat maakt dus een verschil van zeven jaar. Minister Algera heeft ver klaard dat het brugproject zijn volle sym pathie heeft. Als de beste plaats reeds kan worden vastgesteld en het project kan worden uitgewerkt, zal de minister „met de provincie Zuid-Holland in overleg tre den over een samenwerking tot vervroegde uitvoering van brug en toegangswegen" zo staat te lezen in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Deltawet. Dit klinkt hoopvol, maar het is weinig concreet. In Middelharnis hoopt men ech ter vurig, dat Den Haag zich zal houden aan de afspraak van 1961, en dat de be stedingsbeperking geen uitstel zal brengen voor deze brug. Want al is de afdamming van het Haringvliet nu begonnen met het opspuiten van een ringdijk (die in oktober rond komt), voor een bouwput (begin vol gend jaar droog) en voor de sluizen (zes jaar werk), waarna een verbindingsdam (nog eens vier jaar) de eerste grote af sluiting voltooit het wordt alles bij elkaar toch een jaar of elf voor die dijk er zal zijn. En in vier jaar kan de brug er liggen voor het transport van aard appelen, het vlas, het stro en de werkers van Flakkee. Die werkers: elke dag trekken er een vijf- a zeshonderd mannen naar Rotter dam. Dat is niet gering op een totale be volking van 34.000 zielen. Zij gaan 's och tends voor zessen van huis en komen niet voor zevenen 's avonds terug. Het pont- veer vervangen door een brug betekent dat deze pendelaars twee uren per dag minder onderweg, en meer in het gezin kunnen doorbrengen. Forensen zien alleen 's zondags hun kinderen Vroeger bood de landbouw op Goeree- Overflakkee deze mannen volop werk, maar de boeren op het eiland burge meester Hordijk vertelt het met trots zijn met hun tijd meegegaan, zij hebben hun bedrijven spoedig gemechaniseerd en zijn hun collega's van het „vastteland" in dit opzicht eerder voor dan achter. En de Rotterdamse werven hebben deze zoons van landbouwers graag, want zij weten van werken! Het nadeel van deze trek naar de grote slokop is echter, dat het gezinsleven er onder lijdt. De „Rotter dammers" zien hun jonge kinderen, be halve zondags, praktisch niet meer, en hun vrouwen staan alleen voor de opvoeding van de kleintjes. Nieuwe werkgelegenheid ter plaatse zou een oplossing kunnen zijn voor dit niet ge- ^5°0000°OOOCOOOCO(X>OOOOOOOOOOOCOOOOOC)OOOOOCOCOOOC)C)OCOCOC 8 o HOEWEL het grote Deltaplan nog door ons parlement moet worden goed gekeurd - minister Algera zei onlangs I te hopen, dat de Tweede Kamer eind oktober de wet kan gaan bespreken, maar dat lijkt nog optimistisch gezien - zijn de eerste werken reeds aan de gang. f Bouwputten voor sluizen worden ge bouwd in Haringvliet en Zandkreek, terwijl twee werkhavens zijn voltooid en een derde binnenkort wordt aanbe- steedHet eerste begin is gemaakt met de beveiliging tegen stormvloeden, een betere zoetwatervoorziening en de ver- j lossing der eilanden uit hun isolement. Dat dit laatste aspect het meest spreekt tot de bewoners van het Deltagebied, die hunkeren naar betere verbindingen met het centrum van ons land, is niet zo verwonderlijk. Een onzer redacteu ren, die van het noorden naar het zuiden door het Deltagebied trok, zal u uiteen zetten waarom. Dit is het eerste van een drietal artikelen, waarin hij zijn indruk- l ken en gesprekken beschrijft. CXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖ ringe maatschappelijke probleem. Onlangs is d» N.V. Electro Smit uit Slikkerveer op Goeree-Overflakkee begonnen met een fabriek van elektrische apparaten in Som- melsdijk. Wellicht zijn er meer mogelijk heden. Maar voor industrialisatie op grote schaal voelt men op dit eiland niets. Bur gemeester Hordijk vindt de denkbeelden der planologen, die in deze richting gaan, zelfs een gevaar. Goeree-Overflakkee is bijzonder geschikt voor de land- en tuin bouw. En het vergt slechts één brug in 1961! opdat het steeds benauwender isolement niet langer duurt dan strikt noodzakelijk is. ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf 7.990. Maandagmiddag is in Rijswijk onder de Gelderse gemeente Maurik de 28-jarige beroeps-korporaal le klasse L. L. Breuer, Amsterdam, in aanraking gekomen met de draaiende staartrotor van een helikopter. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde tijdens de tien daagse oefening van de genieschool uit Soesterberg. Bij deze oefening worden twee helikopters gebruikt voor luchtver- kenning. Het was de bedoeling dat korpo raal Breuer, die chauffeur was, ook met een helikopter de lucht in zou gaan, zodat hij zich een indruk kon vormen van de camouflage van zijn auto. Toen hij zich naar het toestel begaf, is hij met het hoofd tegen de staartrotor van een van de toe stellen gelopen. Onmiddellijk werd hij met het tweede toestel naar het militair hospi taal „Oog in al" te Utrecht vervoerd, maar toen de machine daar in de tuin aan de grond was gezet, bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. Het Indonesische kabinet heeft een ont- werp-noodwet goedgekeurd inzake de op richting van een tani- en visserijbank. De regering acht het nodig dat deze bank spoedig wordt opgericht in het belang van de opbouw op het gebied van de land bouw, veeteelt en visserij. Het doel is de produktie van landbouw-, visserij- en veeteeltbedrijven te verhogen en de be werking der produkten voor de verkoop te bevorderen. Voorts gaat het erom aan vullende werkgelegenheid te verschaffen aan landbouwers en vissers buiten hun arbeidsterrein; de tani's en vissers te ver lossen van de greep der woekeraars en hun de gelegenheid te bieden hun bedrij ven tot bloei te brengen, alsmede de aan koop te regelen van belangrijke grond stoffen en materialen voor de bedrijven der landbouwers en vissers. Het aandeel van de regering in deze bank zal 130 miljoen rupiah bedragen. De aandelen kunnen verdeeld worden onder de centrale regering en de autonome ge bieden, die deze aandelen kunnen over dragen aan tani- en vissers-coöperaties, alsmede aan andere rechtspersonen die hetzelfde doel nastreven. Midden in het kilometers brede Haringvliet wordt gewerkt aan de eer ste grote afsluitingsdam, die tussen Hellevoetsluis en Stellendam de zee van het Rijn- en Maaswater zal schei den. In deze dam komen grote spui- sluizen om het water (en het ijs) van de rivieren te kunnen lozen, wanneer dit nodig is. Eerst worden deze sluizen Velsen nodig gebouwd en men is reeds begonnen met de aanleg van een bouwfiit, die 1450 meter lang en 600 meter breed zal worden. In oktober komt de ringdijk om die bouwput klaar en begin volgend jaar zal de put droog zijn. Voor de sluizen zal men dan nog zes jaar nodig hebben. Daar wordt meer beton in verwerkt dan voor de twee tunnels in is geweest. De centrale directie van PTT deelt mede, dat het, in tegenstelling tot andersluidende geruchten, niet in het voornemen ligt over te gaan tot een verhoging van de abonne mentsprijs van de draadomroep. Mocht, geheel los hiervan, besloten worden tot een verhoging van de luisterbijdrage, dan zal deze zowel gelden voor toestelbezitters als voor draadomroepabonné's. Deze week heeft Aalsmeer de feestver lichting ontstoken, een feestverlichting, die werd aangelegd langs een route van dertig kilometer door het dorp van bloe men en water. Het maakt een feeërieke indruk. De illuminatie is door de bevol king zelf aangelegd, waarbij men de bloe men en de tuinen heeft geaccentueerd, die voor de huizen en de gigantische broei kassen liggen uitgestrekt. Over al deze bloemen en tuinen schijnen de meest vreemdsoortige lichtbronnen; lampen weggewerkt in bloempotten en soms zelfs in oude emmers, maar het resultaat is verbluffend en doet iedereen genieten van zoveel schoonheid. t-■ - „Nou, we zaten er lelijk in", vertelde Ouwe Job verder, terwijl Kees en Ankie met grote ogen luisterden. „We konden niets doen; Govert roeide urenlang, en soms nam ik de riemen van hem over, om hem af te lossen. Maar toen de avond viel, hadden we niets anders gezien dan water rondom". Moe en terneergeslagen legden we ons in de boot te slapen. Ergens op de zee moest nu de Annemarie varen met volle zeilen, zonder Govert en mij. Zou men ons gemist hebben? Maar hoe konden zij weten, waar wij waren? 40-41 Na een ernstige ziekte is maandag in Maassluis op 51-jarige leeftijd overleden de heer J. Lolkus, algemeen procuratie houder en hoofduitvoerder van de n.v. W. A. van den Tak's bergingsbedrijf in Rot terdam. Sinds 1930, toen hij bij dit bedrijf in dienst trad, heeft Jan Lolkus vele spec taculaire bergingen op zijn naam ge bracht. Het opruimen van de wrakken in het Suezkanaal is zijn laatste en grootste werk geweest. De heer Lolkus was, voor hij bij de ber ging kwam, koopvaardij officier. Hij stu deerde aan de Rotterdamse zeevaartschool en voer enkele jaren als stuurman bij de Rotterdamsche Lloyd. In 1930 kwam hij bij Van den Tak als assistent-uitvoerder. Hij had daar goede leermeesters in het bergingswerk. Maar gaf bovendien blijk, veel „feeling" voor dit moeilijke werk te hebben, dat niet alleen ervaring maar ook goed inzicht en vooral improvisatiever mogen eist. Al spoedig kon hij als uitvoerder van bergingen zelfstandig optreden. Groot werk heeft hij vlak na de bevrijding ge leverd bij de opruiming van tientallen wrakken uit de Hollandse binnenwateren, vooral in de omgeving van Dordrecht. In 1947 werd hij benoemd tot algemeen pro curatiehouder en hoofduitvoerder. Zijn werkzaamheden brachten hem dik wijls in het buitenland; onder andere in 1948 naar Recife, waar het Belgische schip Flandre op de rotsen was gestrand en ver loren scheen. Lolkus trok met een ber- gingsploeg per vliegtuig naar Zuid- Amerika en zag kans het schip te bergen. Zijn faam was daarmee gevestigd. Ook in Indonesië heeft hij met veel succes ge werkt. Naam maakte hij voorts met het vlotbrengen van het s.s. Carthage dat hoog op het strand in Scheveningen was geworpen. Eén bijzondere berging was ook die van het Duitse m.s. Vesta, dat en kele jaren geleden na een aanvaring in de Westgeul zonk. Een zeer groot aandeel heeft Jan Lolkus gehad bij het weer be- Een beeld van het moeilijke werk waarmee de nu overleden berger Lol kus naam maakteIn het Suezkanaal licht een Nederlandse drijvende bok het wrak van een Egyptisch tanklan- dingsschip dat bij Ismailia tot zinken werd gebracht. vaarbaar maken van het Suezkanaal in de loop van dit jaar. In de haven van Port Said werd onder zijn leiding een reeks van wrakken boven water gebracht in het tempo van tenminste één per etmaal. Dat bezorgde hem bij de Engelsen de bijnaam „Wreck-a-day-John". De wrakken van de grote baggerzuiger Louis Perrier en de sleepboot Edgar Bonnet werden eveneens onder zijn leiding en toezicht boven water gebracht. Jan Lolkus was een bescheiden en be minnelijk mens. Men werkte graag onder hem, omdat hij begrip had voor ieders moeilijkheden en omdat men hem kende als een uitzonderlijk knap vakman. Donderdag zal zijn stoffelijk overschot in Maassluis begraven worden. Het Westduitse verbond der chemische industrie heeft op grond van gegevens van de O.E.E.S., van het Amerikaanse Verbond van Zeepfabrieken en van het Verbond van Duitse zeepfabrieken berekend, dat in 1956 per hoofd van de bevolking het ver bruik van zeep en wasmiddelen in België het grootste is geweest met 14.5 kg., ge volgd door Nederland met 13.7 kg., Zwit serland met 13.4 kg., Australië en de Ver enigde Staten met elk 12.5 kg., gevolgd door Frankrijk, Engeland, Denemarken, Canada, Argentinië, Nieuw-.Zeeland, Noor wegen en West-Duitsland. 56. Het was of zich vóór hem de oneindige steppen uitstrekten, waarover hij zojuist gelezen had, alsof schaduwen en schimmen, zwarter dan de nacht, rond slopen. Een afschuw wilde hem besluipen, maar hij schudde snel alles van zich af, wat Georg Bühlers ge schrift op hem af wilde doen stormen. Toen zijn blikken op het klokje vielen, dat op zijn schrijftafel stond, vroeg hij zich af hoe het mogelijk kon zijn, dat het al zó laat was. De restaurants waren al gesloten, zodat hij zijn honger dus maar met een paar biscuits moest stillen. Vogel voelde zich uitgeput en doodmoe, maar hij was geagiteerd door wat hij ge lezen had. Hij zette zich wederom achter zijn bureau en bladerde nog eens in de map. Tenslotte legde hij de bundel papieren in een lade en ging naar bed. Lange tijd echter woelde hij nog, zonder dat de slaap hem wilde overvallen. Professor Kettner had de volgende ochtend voor de tweede keer een onrustige assistent, die nerveus en haas tig door de ziekenzalen liep. Toen de enkele ernstige gevallen besproken waren, zei de arts plotseling: „Ik heb gisteren met een oude studievriend, Georg Bühler, gesproken, professor. De man is lichamelijk bijna een wrak en geestelijk nagenoeg geheel gebroken. Hij heeft mij zijn aantekeningen over zijn laatste reis meegegeven om door te lezen. Ik moet toegeven, pro fessor, dat ik diep geschokt ben door wat hij heeft geschreven". „Zo", zei de professor, „heeft Bühler zoveel mee gemaakt?" „De lichamelijke ontberingen hebben niet bovenmatig veel invloed op hem gehad, maar het komt mij voor, dat wat hij geestelijk beleefd heeft, hem geheel en al uit zijn evenwicht heeft geslagen". „Dat is interessant", antwoordde de professor. „Ver telt u mij er eens iets meer van". De beide mannen gingen zitten en de arts vertelde de professor in grote lijnen het wezenlijke van de ge schiedenis. Toen hij daarmede klaar was, voegde hij er echter nog aan toe: „Ik ben bang, dat het niet gemakkelijk zal zijn om Bühler van zijn waandenkbeelden te bevrijden. Het mysticisme van de Mongoolse geestelijkheid schijnt hem volkomen in haar ban getrokken te hebben en hem zó te hebben verward, dat hij rotsvast aan de uitwerkingen van die vervloeking gelooft...." (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN „Het is merkwaardig, dat een geestelijk hoogstaande Europeaan uit onze tijd op zulk een patologische wijze kan bezwijken voor de verleidingen, die ongetwijfeld uitgaan van de Aziatische relegies. Praat u nu eens rustig en verstandig met uw vriend en houdt mij van de resultaten op de hoogte". Een half uur later zat Vogel in Bühlers studeerver trek. De huishoudster had Turkse koffie geserveerd en Georg Bühler had voor zijn vriend het kleine rooktafel tje binnen zijn bereik geschoven. Dokter Vogel keek ontroerd naar zijn vriend. De zenuwinstorting van zijn vriend had hem méér van zijn stuk gebracht, dan hij tegenover zichzelf wilde toegeven. De stiften, die het leven tekenen, hadden diepe groeven in Bühlers gezicht getrokken. Een onpeilbaar groot leed sprak uit zijn trekken en tegelijkertijd lag er in het wezen van deze beklagenswaardige mens een onrust verscholen, een opgewondenheid, die ziekelijk werkte. „Heb je mijn aantekeningen gelezen, Vogel?", begon Bühler. „Ja, met de grootste belangstelling". „Kun je mij helpen? Bén ik nog wel te helpen? Zou ik die vervloeking ooit kunnen kwijt raken? En Maria. De arts poogde hem te kalmeren. „Je moet dat, wat je beleefd hebt, niet al te zwaar nemen. Het ergste ligt nu achter de rug. Je moet blij zijn, dat je gezond bent terug gekomen. De naweeën van je ziekte zullen gauw voorbij zijn en je zult dan weer tot rust komen. Spoedig zul je weer de oude zijn!" „Hoe kan ik ooit tot rust komen, als ik dat afschuwe lijke niet van mij af kan schudden, dat mijn leven ver nietigd en bijna tastbaar met mij meeloopt?" De knokkels van zijn handen waren bleek, zo stevig omklemde Bühler de leuning van zijn stoel. Vogel begreep, dat in Bühler een bezetenheid school, die zijn gedachten en gevoelens steeds maar in een kring liet ronddraaien. „Je moet het me maar niet kwalijk nemen, Bühler, maar wat je zegt is klinkklare onzin. Je hebt je zenu wen niet meer in bedwang, dat is alles. Ik geloof dat het het beste zou zijn, als je je voor enkele weken in een sanatorium zou terugtrekken". Het scheen alsof Georg Bühler de woorden van zijn vriend in het geheel niet gehoord had. „Wie kent de geheime kracht van een vervloeking?", mompelde hij. „Wat kan het verstand daar tegenin brengen? Het gevoel, denk ik, dat kan mij eerder helpen". „Luister nu eens, Bühler! Een vervloeking kan toch oalleen maar op primitieve mensen uitwerking hebben! Jouw wetenschappelijke opleiding Hij maakte een ontkennend gebaar. „Je zenwstelsel is geschokt, je zenuwen kunnen niets meer verdragen. De ziekte, die je daar hebt opgelopen, en de ontberingen hebben je lichamelijk aangegrepen. Met veel rust ben je weer gauw helemaal de oude!". „Ach, Vogel, ik wilde dat je gelijk kon hebben!", zei Bühler zuchtend. Zijn gezicht had de gespannen uitdrukking gekregen van een tobber, die met zijn gedachten afgedaald was tot de diepste afgronden van zijn sombere ziel en die door namenloos leed gepijnigd wordt. De arts veegde omstandig zijn bril schoon. „Nietzsche heeft eens gezegd: „Wie een „waarom" om voor te leven heeft, verdraagt bijkans ieder „hoe". Ik ben bang, dat het jou aan het „waarom" ontbreekt". Bühler begreep direct de diepere betekenis van het stille verwijt, dat de woorden van zijn vriend inhielden. Met een ongeduldig gebaar streek hij een haarlok, die over zijn voorhoofd hing, weg. „Het waarom?" herhaalde hij nadenkend. „Meen je soms dat ik geen doel, geen levenstaak heb?" De arts knikte lachend. „Ja, dat bedoelde ik nu precies. Wie een vast doel voor ogen heeft, kan zich ook onder de meest ongun stige omstandigheden staande houden". Nadenkend schudde Bühler het hoofd. „Wat voor nut heeft het, een doel uit te stippelen? Men kan het toch nimmer bereiken. Wat men ook be reikt, het is slechts één stap verder in het eeuwig durende zoeken, streven en pogen". „Ja", antwoordde Vogel. „Het leven stelt ons steeds weer voor nieuwe opgaven. Wij moeten niet uit het leven vluchten, maar in het leven". „Als je dat tenminste kunt! Ik geloof vaak het leven niet meer aan te kunnen". (Wordt vervolgd) c D Spoorprofessor. Als opvolger van prof. K. H. C. W. van der Veen aan de Techni sche Hogeschool te Delft is benoemd tot buitengewoon hoogleraar om onderwijs te geven in het vak „spoorwegen" ir. J. L. A. Cuperus, directeur der n.v. Het Spoorweg bouwbedrijf te Utrecht. De benoeming gaat in per 1 februari 1958. Sociale Jeugdzorg. Ds. F. J. Bun, Her vormd predikant in Hummelo, is benoemd tot protestants-christelijk geestelijk ver zorger van de rijkskampen en -internaten voor sociale jeugdzorg. Vacatures Gereformeerde Bond. In de Ned. Herv. kerk zijn op het ogenblik 62 predikantsplaatsen vacant, die behoren tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond. Zeventien daarvan moeten niet vervulbaar worden geacht, zodat er reëel 45 vacatures zijn, welk aantal zich de laatste jaren slechts zeer langzaam beweegt in dalende lijn. Victoria Regia. Voor de laatste maal dit jaar zal in de Hortus Botanicus aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam de bloeiende Victoria Regia te zien zijn, na melijk op donderdagavond 29 augustus van 2022 uur. Verkeersomlegging. Zondag 1 septem ber zal in verband met het bloemencorso te Zundert en het daardoor te verwachten verkeer, de rijksweg Breda-Antwerpen worden afgesloten. Alle doorgaand verkeer tussen Breda en Antwerpen zal via Roo sendaal en de grenspost Essen moeten rij den. De ANWB raadt het rechtstreekse verkeer naar en van Brussel aan, de ooste lijke route via de grenspost Strijbeek te kiezen. Veergeld. De minister van Verkeer en Waterstaat kan geen verlaging van de ta rieven voor het vervoer van auto's met het veer Middelharnis-Hellevoetsluis bevorde ren. Hij heeft dit medegedeeld in ant woord op vragen, die hem schriftelijk wa ren gesteld door het Tweede Kamerlid Van Dis. Hij meent dat de tarieven, gezien de grote exploitatiekosten van het veer, niet te hoog zijn. Mr. J. van Doorn f Dezer dagen is na langdurige ziekte op de leeftijd van 47 jaar overleden mr. J. van Doorn, directeur van de afdeling sociale bijstand en complemen taire arbeidsvoorzieningen aan het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Op verzoek van de familie is zijn stoffelijk overschot in alle stilte te Utrecht ter aarde besteld. Mr. Van Doorn had zitting in tal van besturende en raadgevende colleges. Hij was officier in de orde van Oranje- Nassau. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE ROODKAPJE i voor BABY en KLEUTER Grote Houtstraat 116 - Tel. 13339 DINSDAG 27 AUGUSTUS Minerva: „Anna Karenina", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Dwars door de vuurlinies", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De ben de van Walter Black", 14 jaar, 20 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur: Lido: „Het licht aan de over kant", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor Tobiki", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Der Bettelstudént", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lin- naeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. Groote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 20 uur: Terrein Wagenweg: Circus Jos Mullens, gala-première, 20 uur. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Minerva: „High society", alle leeft., 14.30 en 20.15 uur. Roxy: „Dwars door de vuur linies", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de over kant", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor To biki", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Der Bettelstudent", alle leeftijden 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Vakantieprogramma voor kinderen van alle leeftijden, 10.30 uur; „Bij de kanniba len van Nieuw-Guinea", alle leeftijden, 14.15 uur; „De man met de wassen beel den", 18 jaar, 19 en 21.15 uur: Linnaeus- liof: Zomertuin, dagelijks geopend. Terrein Wagenweg: Circus Jos Mullens, 15 en 20 u.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6