„Alleen een wereldregering kan de vrede redden" Opvolgers van De Lesseps Koopman sloeg uit angst man met hamer op het hoofd „Jaarbeurs moet in Utrecht blijven" Twee prominente Britten pleiten voor internationale politiemacht Nieuwe expansiemogelijkheden in Euromarkt-verband DINSDAG 27 AUGUSTUS 1957 5 WERELDFEDERALISTENCONGRES IN DEN HAAG Internationaal wiskundig congres in Amsterdam HAARLEMSE POLITIERECHTER Beide wethouders van Geulle ontslagen Raad nam geen genoegen met B. en W.'s huisvestings beleid K.L.M.-vliegdiensten op Amerika goedgekeurd De ramp met de Neutron Perstelegram kreeg acht uur vertraging Kerkelijk Nieuws Engelse atoomgeleerde Dunworth niet naar Delft Tsjechen vluchtten per vliegtuig naar Wenen Monseigneur Ronald Knox overleden Classicus, bijbelvertaler en detective-schrijver Prof. Hildebrandt overleden Vijf papoeajongens voor studie naar Nederland Nog eens: de verdwenen marine-ambtenaar Officier van Inlichtingen dienst berispt Gereformeerden begonnen hun generale synode Vier arrestaties ter zake van botersmokkelarij „Een afdoende bescherming tegen kern wapens bestaat practisch niet en dit maakt de vorming van een wereldregering tot een eerste vereiste. Wil de beschaving niet ten onder gaan, dan zal deze wereldregering dwingende maatregelen moeten treffen om te geraken tot een afschaffing niet alleen van de onconventionele wapens zoals de atoombom doch ook van de conventionele wapens. Daarnaast dienen er te komen een wereldparlement, een uitvoerende macht, een gerechtshof en een politiemacht, die de enige formatie van strijdkrachten in de wereld zou zijn". Dit alles betoogde de Engelse liberale leider Clement Davies, voorzitter van de wereldorganisatie van parlementsleden, tijdens de maandag onder voorzitterschap van de Noor Riissen-Larsen in de Ridder zaal gehouden openingsbijeenkomst van de World Association of World Federalists, die tot 31 augustus in Den Haag vergadert om van gedachten te wisselen over een herziening van het handvest der UNO en de instelling van een internationale po litiemacht. Meer dan zeshonderd gedele geerden uit twintig landen nemen aan de besprekingen deel. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns en door verscheidene ambassadeurs, ge zanten, parlementsleden en leden van de Haagse gemeenteraad. Visie van Lord Orr Ook de Nobelprijswinnaar Lord Boyd Orr, ere-voorzitter van het congres, ver klaarde in een toespraak dat slechts een wereldregering het gebruik van de H-bom zal kunnen verhinderen. „Ik heb het ge voel, zo zeide hij, dat wij reeds halfweg zijn naar ons doel en het de mensen in de gehele wereld meer en meer duidelijk wordt dat wij de een of andere vorm van een wereldregering moeten scheppen om de vrede te verzekeren. Hij legde er de na druk op, dat slechts een tiende deel van de 40.000 miljoen pond welke thans aan de vervaardiging van H-bommen wordt uitgegeven, voldoende zou zijn om al de ellende, armoe en ziekte, waaronder 2/3 van de wereldbevolking thans nog gebukt gaat, uit de weg te helpen. Engeland is bezig de idee van een wereldregering te accepteren, zo verklaarde Lord Boyd Orr, waarbij hij een uitspraak van Churchill aanhaalde, volgens welke er geen hoop voor de wereld is zonder wereldregering. De in nationaal costuum geklede minis ter van Financiën van de nieuwe neger staat Ghana, K. A. Gb'edema, verklaarde dat de tijd rijp is, er bij de UNO op aan te dringen, haar handvest te wijzigen. „De po litiemacht waarover een wereldregering zal moeten beschikken, zal echter niet al leen oorlogen moeten verhinderen doch ook moeten beletten dat het ene volk het andere onderworpen houdt", zo zei hij. De minister verwachtte dat er over tien jaar „geen volk meer in slavernij zal zuchten". „Op de barricaden De voorzitter van de Nederlandse afde ling van de „World Association of World Federalists", mr. Chr. N. van Wijngaarden betoogde dat het de taak der federalisten is de volken zo op te voeden, dat zij begrij pen in een wereld te leven. „Wij moeten de volken tonen dat zij niets verliezen doch integendeel een gehele toekomst te winnen hebben. Wij zijn er zeker van dat de normale evolutie zal leiden tot een we reldfederatie, maar de tijd is kort. In deze beslissende tijd zullen wij op de barricaden moeten staan om de beschaving te verdedigen", zo zei deze spreker. Tot de vele sprekers die verder het woord voerden, behoorde het Engelse parlementslid Henry Usborne, die met een voorstel kwam dat Engeland „de club der landen met atoomwapens" zou verlaten en het maken en beproeven van kernwapens zou stopzetten. Daarna zou Engeland dan met Frankrijk en Duitsland besprekingen moeten voeren teneinde te komen tot een algemene afschaffing van de atoombewa pening. Dertig vooraanstaande wiskundigen uit Zwitserland, de V.S., Groot Brittanmë, Po len, West-Duitsland, Hongarije, Frankrijk, Rusland en Nederland nemen deel aan een congres, dat maandag in het Mathematisch Instituut te Amsterdam is begonnen. Doel, de laatste resultaten en methoden te bespreken op het gebied van de grond slagen van de wiskunde. De bijeenkomst is georganiseerd in op dracht van de tot de Unesco behorende International Union for history and phi losophy of science, die in ons land een af deling heeft onder de naam Nederlandse Vereniging voor logica en wijsbegeèrte der wetenschap. Voorzitter daarvan is prof. dr. A. Heyting, die ook het colloquium pre sideert. Hij herinnerde er aan, dat 160 Engelse parlementsleden een groep hebben ge vormd die deze idee propageert. Lord Orr betoogde verder dat slechts de uitbanning van de oorlog zelf de wereld kan redden en dit slechts kan geschieden door de in stelling van een wereldregering en een sterke internationale politiemacht. Het doel van dit congres is, zo zeide hij ten slotte de wereldbevolking voor een alter natief te plaatsen: een chaos, een wildernis of wel een wondervolle nieuwe wereld. Een tussenweg bestaat namelijk niet, zo zei hij. „Nu alle bewoners der aarde eigenlijk buren zijn geworden, moeten er wetten komen en een orde die voor de gehele wereld gelden", zo verklaarde de voorzit ter van het congres generaal-majoor R. Riissen-Larsen. „Denk aan de kinderen" De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, betoogde dat meer dan 600 van de 900 miljoen kinderen op de aarde te weinig voedsel krijgen en zonder medische verzorging zijn. Slechts een we reldregering zou een einde kunnen maken aan deze ontoelaatbare toestand. ADVERTENTIE h De gemeenteraad van Geulle (Limburg) heeft maandagavond in een bewogen ver gadering met vier stemmen tegen één tus sentijds ontslag verleend aan de twee wethouders P. H. Muijtjens en H. P. J. Sas sen. Direkt na de opening van de vergade ring werd het woord gevoerd door de wet houder Muijtjens, die zijn verdediging op schrift had gesteld, onder andere inzake het standpunt van B. en W. in de zoge naamde Groene Kruis-kwestie. B. en W. hadden destijds de bovenwoning van het Groene Kruisgebouw toegewezen aan een ingezetene van de gemeente. De raadsle den waren echter van oordeel dat men deze woning aan een arts had moeten toe wijzen. Wethouder Sassen wenste zich in het belang van de gemeente niet te ver weren tegen de ernstige beschuldigingen, door de raad over zijn beleid geuit. Voor de stemming wees burgemeester Van de Ven de raad op de ernst van deze zaak en vroeg hij de leden, zich wel te bezinnen op hun besluit. Er bestond voor deze vergadering een ongekend grote belangstelling. De publieke tribune was propvol en vele nieuwsgieri gen die geen toegang meer konden krijgen, trachtten door de openstaande ramen van de vergaderzaal de beraadslagingen te volgen. De kernachtige discussies bleven echter binnen redelijke grenzen, zodat de vergadering ordelijk verliep. Waarschijn lijk zullen vrijdag nieuwe wethouders wor den gekozen. Deze standbeelden van een Egyptische boer en boerin zullen aan de noorde lijke ingang van het Suezkanaal wor den geplaatst op het voetstuk, waar eens het beeld stond van de Fransman Ferdinand de Lesseps, de ontwerper en uitvoerder van het kanaal. Zijn beeld werd na de ontruiming van Port Said door de Brits-Franse strijdkrachten op geblazen en omvergehaald. President Nasser heeft onlangs in een toespraak gezegd, dat er een nieuw standbeeld zou komen om de nagedachtenis te eren van de „tienduizenden boeren", die bij de aanleg van het kanaal om het leven zijn gekomen. Deze Egypti sche bewering is van Franse zijde her haaldelijk tegengesproken. President Eisenhower heeft vernieuwing van de tijdelijke vergunning van de K.L.M. om diensten tussen Amsterdam en New York en de Nederlandse Antillen en Florida te onderhouden, goedgekeurd, zo heeft de Amerikaanse Raad voor de Bur gerluchtvaart maandag in Washington be kendgemaakt. De raad heeft voorts toe stemming gegeven voor twee nieuwe dien sten van de K.L.M., van Amsterdam naar Houston (Texas) en van de Nederlandse Antillen naar New York. Naar aanleiding van de ramp met het KLM-vliegtuig „Neutron" nabij Nieuw- Guinea heeft het Tweede Kamerlid Vrolijk aan de minister van Zaken Over zee gevraagd of het juist is, dat enkele perstelegrammen over deze ramp, die door de correspondenten van Nederlandse dag bladen op Nieuw-Guinea ter verzending aangeboden waren, pas na uren vertraging naar Nederland doorgeseind zijn. De minister erkent in zijn antwoord, dat het hier om twee perstelegrammen ging, die beide zijn aangehouden op grond van het reglement voor de telegramdienst, daar gemeend werd, dat de publikatie van de daarin voorkomende mededelingen met het oog op het onderzoek naar de oor zaken van de vliegramp op dat ogenblik ongewenst zou zijn geweest. Beide telegrammen zijn de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea ter beoor deling voorgelegd, hetgeen in het ene ge val geleid heeft tot een vertraging in de afzending van acht uur. In het andere ge val is volgens de minister geen vertraging van betekenis ontstaan. Het is niet juist, zo besluit de minister, dat in het algemeen perstelegrammen uit Nederlands Nieuw-Guinea slechts verzon den mogen worden na goedkeuring door de procureur-generaal. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode (als legerpredikant) Joh. den Draak, vic te Maasland. Aangenomen het beroep der Generale Synode (als legerpredikant) H. J. Eggink, laatstelijk Geref. predikant te Loenen a. d. Vecht. Beroepen te Oranjestad op Aruba A. H. C. Jacobs te Puttershoek, die dit beroep ook aannam. Benoemd tot geestelijk verzorger van de rijkskampen en -internaten voor sociale jeugdzorg F. J. Dun te Hummelo. Bedankt voor St. Maartensdijk J. Bak ker te Giessendam-Neder-Hardinxveld. Geref. Kerken Beroepen te Edmonton (Alberta, Canada) G. J. Hoytema te Glinton (voorheen te Monster, met verlof in Nederland). Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Dordrecht-Breda H. D. Woelinga te Hollum op Ameland. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ede G. J. Buys te Papen- drecht m K. G. van Smeden te Utrecht- Noord. Aangenomen naar Zwijndrecht E. Venema te Maassluis. De Britse atoomgeleerde dr. John Dun worth zal bet hoogleraarschap, dat hem door de Technische Hogeschool te Delft was aangeboden, niet aanvaarden, zo is te Londen officieel bekengemaakt. De onlangs benoemde nieuwe voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, acht Utrecht de meest geschikte plaats voor jaarbeursmanifesta ties, ook wanneer straks in het kader van de Euromarkt taak en opzet van de Ne derlandse jaarbeurs groter zullen worden. Dit verklaarde dr Van der Wal naar aanleiding van de vraag of, in verband met de groeimogelijkheden van de jaar beurs, verplaatsing van dit instituut naar Amsterdam of Rotterdam wordt overwo gen. Wel zal Utrecht naar de mening van dr. Van der Wal, bij groeiende handelsactivi teiten de drang naar uitbreiding van de jaarbeurs moeten verstaan. Het gebrek aan een vermaakscentrum dat door exposanten en bezoekers van de jaarbeurs in Utrecht steeds gevoeld wordt, behoeft, aldus de heer Van der Wal, geen reden te zijn om de jaarbeurs te verplaatsen, daar men slechts een gering aantal kilometers van het vermaakscentrum in Amsterdam, ver wijderd is. Met betrekking tot de taak van de jaar beurs in de komende Euromarktsituatie, zei dr. Van der Wal, dat het Nederlandse bedrijfsleven ernstig op ziet tegen de peri ode van aanpassing. Dit vraagstuk van aanpassing maakt voorlichting dringend Door het opstuwende water van het spui is omstreeks vijf uur maandag ochtend een gat in de damwand bij Hekelingen op het Zuidhollandse eiland Putten geslagen. De Schudde- beurspolder liep geheel onder. De tweede foto geeft een indruk van het geweld waarmee het water zich een weg door de vernielde damwand baande. WENEN (UP) Een Tsjechisch vlieg tuig met twee inzittenden is op het vlieg veld Sierning bij Mistelbach, ten noord oosten van Wenen, geland. De twee in zittenden hebben politiek asiel in Oosten rijk gevraagd, aldus een mededeling van de Weense politie. Naar werd meegedeeld hebben de twee Tsjechen het vliegtuig ergens in Tsjecho- slowakije bemachtigd, waarna zij ermee naar het Westen gevlucht zijn. Een 34-jarige Haarlemse koopman stond maandagmorgen wegens zware mishande ling voor de Haarlemse politierechter, mr. N. Reeling Brouwer, terecht. Hij werd con form de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie weken. In augustus was de koopman in Haar lem een avondje uitgeweest en had op een feest vele glazen bier gedronken. „Het wa ren er wel vijfentwintig of dertig", verze kerde hij. In het café, waar het feest op uitbundige wijze werd gevierd, kreeg hij ruzie met een man. Er ontstond een hand gemeen en de caféhouder moest er aan te pas komen om de vechtersbazen te schei den. Toen de koopman later bij zijn wo ning stond en de sleutel in het slot stak, zag hij plotseling de man, waarmee hij even tevoren ruzie had gehad. „Ik sla je in elkaar", schreeuwde deze. Dat nam de koopman niet. Hij opende de deur en haalde een hamer, waarmee hij zijn „vijand" een gevoelige tik op het hoofd gaf. Bloedend zakte de man ineen. „En toen heeft u hem nog enige tikken met de hamer gegeven", merkte de politie rechter op. „Ja misschien wel", antwoord de de verdachte. „Ik dacht, misschien gaat ie dan wel weg". De man ging echter niet weg, maar bleef in de gang liggen. „Waarom heeft u hem met een hamer geslagen?" „Ik was bang voor hem, edelachtbare", bekende de koopman. Omdat het slachtoffer ook zeer ongunstig bekend staat, eiste de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman, drie weken gevangenisstraf, bij welke eis de rechter zich aansloot. Ruziënde buren Een ruzie tussen twee buurvrouwen in een straat nabij de Kraandijkstraat in Haarlem, waarop een scheldpartij volgde, was de reden, dat een 36-jarige vrouw we gens belediging op het matje moest ver schijnen. Herhaaldelijk had de vrouw ru zie met haar buurvrouw en op een dag in juli werd het haar te machtig. Zij slinger de haar buurvrouw een paar lelijke woor den naar het hoofd. Twee getuigen namen het ter zitting van de politierechter voor de verdachte op. Een van de getuigen, een 31-jarige Haar lemse vertegenwoordiger zei, dat de hele buurt met de buurvrouw van de verdach te overhoop lag. De politierechter vond niet, dat men een dergelijke kwestie kon oplossen door te gaan schelden. „Als zij weer eens bezig is, dan lijkt het mij beter om maar niets te rug te zeggen. Dan is de lol er gauw af", was zijn mening. „Nee hoor", zei de ver dachte, „ik geloof, dat er nooit een einde aan zal komen". De officier vond haar houding erg dom en eiste veertig gulden boete. De politierechter maakte er twintig gulden van. noodzakelijk, zo meent hij, en in deze voorlichting kan een taak voor de jaar beurs liggen. Het instituut kan zich hier, volgens hem, bij uitstek dienstbaar maken omdat het fungeert als klankbord van het bedrijfsleven. Nederland behoeft, naar zijn mening, niet bevreesd te zijn, dat het in de Euro- markt een onvolwaardige partner zal wor den, terwijl ook de Utrechtse jaarbeurs niet tot een regionale manifestatie behoeft te degraderen. Meer ruimte Gegronde hoop bestaat er volgens dr. Van der Wal, dat op korte termijn meer ruimte op het Croeselaanterrein beschik baar komt. Geen „Eurobeurs" Plannen om het internationaal karakter van de Utrechtse beurs prijs te geven voor een „Eurobeurs" in het kader van het ge meenschappelijke verdrag bestaan er bij de Nederlandse jaarbeurs bepaald niet, zo zei dr. Van der Wal, omdat zulk een Euro beurs het protectionisme in de hand zou werken. Binnenkort zullen de afgevaar digden van verschillende internationale beurzen in Leipzig bijeenkomen om zich te beraden over de positie van hun instituten in de Euromarkt. Geen heer in het verkeer Een 43-jarige vracht,autochauffeur uit Haarlem had op 15 juni een bromfietser in de Schalkwijkerstraat te Haarlem een klap gegeven. Wegens mishandeling moest de man daarom voor de politierechter ver schijnen, die hem veroordeelde tot honderd gulden boete. De officier van justitie had eveneens honderd gulden boete geëist. De bromfietser reed in de Schalkwij kerstraat en zag waarschijnlijk de vracht auto, die werd bestuurd door de Haarlemse cchauffeur, te laat. De bromfietser kon de vrachtauto nog bijtijds ontwijken, maar slipte en viel. Hij krabbelde weer overeind en liep naar de vrachtauto toe, die even verder was gestopt. Er ontstond een woor denwisseling met de chauffeur, waarbij deze een klap uitdeelde. „Hoe kon u dat nu doen", vroeg de politierechter. „Nou", zei de verdachte, „opeens wordt m'n por tier opengerukt en daar staat die brom fietser. Hij rukt me aan m'n kleren. En dat kon ik niet hebben. Toen heb ik hem een klap gegeven". De officier was van me ning, dat iemand met een dergelijke men taliteit niet achter het stuur hoort en eiste honderd gulden of dertig dagen. Een andere chauffeur, een 33-jarige ex pediteur uit Bergen (N.-H.), had zich voor een dergelijk misdrijf te verantwoorden. Op 25 juni had hij zich in Haarlem ge- ergerd aan een fietser en zodanig met zijn wagen gemanoeuvreerd, dat de fietser er tegen opreed. Een hevige scheldpartij was hiervan het gevolg. De twist liep zelfs zo hoog op, dat de chauffeur zich niet meer kon bedwingen en de fietser een klap gaf. „Dat iemand zich kwaad maakt op fietsers dat komt aan de lopende band voor", zei de politierechter, „maar dan hoeft u nog niet te slaan". Conform de eis werd de chauffeur veroordeeld tot een boete van honderd gulden of dertig dagen gevange nisstraf. MELLS SOMERSET (UP) Monseigneur Ronald Knox is zaterdag in Melis over leden. Hij was 69 jaar oud. Hij stond be kend als een groot geleerde. Zijn meest bekende werk was een nieuwe Engelse versie van de bijbel, die hij alleen tot stand bracht. Hij is dikwijls een van de ver- maardste bekeerden tot het katholicisme genoemd in de geschiedenis van Engeland. Hij was de zoon van een Anglicaanse bis schop, dr. E. A. Knox, bisschop van Man chester van 1903 tot 1921. Op de leeftijd van 10 jaar schreef hij Griekse en Latijnse verzen. In 1900 won hij een beurs voor Eton en later, in Balliol College Oxford won hij de Hertford Ire land en de Gaisford en Chancelor's Latijnse gedichten-prijzen. In 1910 werd hij tot „fellow" van Tri nity College (Oxford) gekozen, waarvan hij kapelaan werd na zijn inwijding in de En gelse kerk in 1912. Hij werd in 1917 rooms-katholiek en evenals zijn eerwaarde voorganger kardi naal Newman, schreef hij een apologie over zijn geloofsverandering, die in 1918 werd gepubliceerd. Het zeer brede terrein van zijn belang stelling hield ook de omroep en het schrij ven van detectives in „The viaduct-mur der" en „The body in the silo" van zijn hand werden zeer bekend. Een van zijn radio-fantasieën over een revolutie in Engeland, uitgezonden in 1926 bracht talrijke mensen, die de aankondi ging van de uitzending niet gehoord had den in paniek. Zij hoorden onder meei door de radio, dat de Big Ben en het Savoy- hotel in Londen in brand stonden. In Stuttgart is zondag op 79-jarige leef tijd overleden de kunsthistoricus dr. Hans Hildebrandt, de eerste professor die mo derne abstracte kunst doceerde op een hogeschool in Duitsland. Ook maakte hij het Duitse publiek bekend met de eerste werken uit de zogenaamde blauwe periode van de toen nog onbekende Picasso. HOLLANDIA (ANP) In de loop van deze maand zullen wederom, onder aus piciën van het studiefonds Nieuw-Guinea, een vijftal Papoea-jongens voor verdere studie naar Nederland vertrekken. Hun reis- en verblijfkosten zullen deels door het gouvernement van Nederlands Nieuw- Guinea worden gedragen. De ervaringen met Papoease leerlingen, die in de afgelopen twee jaren in Neder land kwamen studeren, zijn zeer gunstig te noemen. Van de acht jongens ging een over naar de vijfde klas HBS, een naar de vierde klas van het gymnasium, drie naar de vierde klas HBS en een naar de derde klas gymnasium. Een jongen moet de derde klas van de HBS overdoen. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Vrolijk heeft de staatssecretaris van Marine meegedeeld, dat op 8 augustus 1957 op een vraag van journalistieke zijde door het hoofd van de Marine Voorlichtingsdienst nadrukkelijk is onkend, dat een technisch hoofd ambtenaar reeds geruime tijd niet van ver lof zou zijn teruggekeerd. De genoemde chef deed deze mededeling te goeder trouw, nadat hij naar aanleiding van de hem gestelde vraag inlichtingen had ingewonnen bij de Marine Inlichtin gendienst en een bevoegd officier van die dienst hem zeer positief had medegedeeld, dat geen technische hoofdambtenaar werd vermist. Daarbij verzwijgend, dat dit wel met een lager ambtenaar het geval was. Er bestond voor het hoofd van de Marine Voorlichtingsdienst geen enkele aanleiding aan de juistheid en volledigheid van deze informatie te twijfelen. Op 9 augustus 1957 heeft het hoofd van de Marine Voorlichtingsdienst, nadat hem de juiste situatie duidelijk was geworden, onverwijld en eigener beweging de betrok ken journalistieke instantie telefonisch omtren' de feitelijke toestand ingelicht. Hoewel het voor de hand had gelegen, bij dit gesprek uitleg ten aanzien van de mededelingen van de vorige dag te geven, bleef deze uitleg ichterwege en werd evenmin gevraagd. De staatssecretaris betreurt de onvolle dige voorlichting die in deze aangelegen heid aan de betrokken journalist werd ge geven als gevolg van het gebrek aan ernst, waarmede de officier van de Marine Voor lichtingsdienst deze zaak heeft behandeld. Van zijn ontstemming over het voorge vallene heeft hij te bestemder plaatse op duidelijke wijze doen blijken. In Assen is de gewone generale synode van de Gereformeerde Kerken in Neder land begonnen. Zij werd geopend namens de „roepende kerk" van Assen door haar oudste predikant, ds. D. Scheele. Deze constateerde, dat het er voor hereniging van de kerken van gereformeerde confes sie in Nederland maar somber uit ziet. Daarnaast is er het beklemmende gevoel dat men elkander soms ook in het eigen kerkverband niet geheel verstaat. Het spreken met elkander noemde ds. Scheele ook voor de synodale praktijk van groot gewicht. De voorzitter van de Asser ker- keraad wees op het agendum voor deze synode, waaruit hij enkele actuele zaken aanstipte, onder meer de nieuwe kerk orde. De zelfstandigheid van de plaatse lijke kerk is een belangrijk goed, maar anderzijds dwingt de tijd soms tot het ne men van beslissingen, waarbij men op een volgende synode niet altijd wachten kan. Ook het rapport over de industrialisatie en de film achtte hij van betekenis, om van de psalmen in de eredienst en de zen ding nu maar te zwijgen. Het zal nu moe ten blijken of het vergaderen van de sy node om de twee jaar een bekorting van het agendum betekenen zal. Aan de synode ging maandagavond een bidstond vooraf in de Noorderkerk, waar in voorging ds. C. van den Woude van Leeuwarden, praeses van de vorige sy node, die sprak over Corinthe 1 30 en handelde over „de zelfwaardering van Christus' kerk". In Maastricht zijn door ambtenaren van de centrale velddienst vier botersmokke- laars aangehouden, die bezig waren met de voorbereiding van smokkelarij van on geveer 3000 kilo botei naar België. Het zijn de Maatrichtenaren H., D. en H., en de Belg B. uit een plaats bij Visé, allen oude bekenden van de douane. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Zij worden ervan verdacht in de afge lopen weken 's nachts enkele grote par tijen Nederlandse boter per auto over de grens gesmokkeld te hebben, via telkens andere grensposten bij Maastricht. De smokkelauto, die dan met grote snelheid reed en geen gevolg gaf aan het stopsein van de douane, is reeds herhaaldelijk door ambtenaren van de centrale velddienst be schoten. Bij iedere rit werden er naar scatting 2000 tot 3000 kg boter naar België gesmokkeld. De douanerecherche te Nij megen is bezig met het onderzoek.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9