Curasao's luxe hotel is thans bijna gereed toonaangevende collectie hoeden SI]\iT'ONS speciaalzaak Russische inconsequentie: Nagy gekerkerd, Rakosi vrij LES openen wij het seizoen Boek van Nagy toont profetische blik John Stol DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 11 Centrum van nieuw programma, dat het eiland aan toeristendollars moet helpen Projectiel van basis in Florida gelanceerd Russische raket zou 1000 km hoog gekomen zijn Toch fatale gevolgen van aanvaring in Argentinië Zuidmoluks beroep op Veiligheidsraad Tariefsverlaging voor transatlantische vaart Luchtverdedigingszones in West-Duitsland uitgebreid Edisonlamp vervaardigd, die een eeuw moet branden Makarios krijgt geen belet bij Dulles en Eisenhower Critiek in China op rooms* katholieke leiders Na 16 jaar weer ziende Eigenaar van „La Prensa" van blindheid genezen Krantenbericht weerlegd Geen tyfusgevallen in Meppel Zonnevlam gezien Herstel van kaalgelopen kampeerterreinen Nijmegen zet restauratie van gobelins voort Twee dienstweigeraars voor de krijgsraad Rijksbijdrage voor melk- controle vervalt in 1958 Scheepvaart P. J. W. v. d. Toom Hser U IN DIT BLAD Na ons bezoek aan de vooraanstaande mode-centra met een LJ'iLX V JL kJ* DAMES- EN MEISJESHOEDEN Willemstad (ANP) Curagao hoopt zijn nieuwe, luxueuze „Intercontinental hotel" op 12 september te openen. Ook zal een aanvang gemaakt worden met een inten sief programma voor het vreemdelingen verkeer, min of meer naar het voorbeeld van landen als Trinidad, waar ook de ge hele lokale industrie is afgestemd op pro- duktie ten gunste van de toeristen-in dustrie. Op Curagao zyn daartoe reeds contracten geteekend met maatschappijen die vanuit de Verenigde Staten en het omliggende gebied aan de Caraïbische zee het grootste gedeelte van het toeristenvervoer verzor gen. Met de opening van de nieuwe KLM- liju uit de Verenigde Staten verwacht men reeds kort na de opening van het hotel een grotere toeloop van toeristen dan tot nu toe. De beheerders van het hotel argumen teren als volgt: van de tien miljoen rei zigers die Curagao aandoen, blijft slechts ongeveer zestig percent op het eiland om te overnachten, alvorens hun „Caribbean tour" voort te zetten. De oorzaak hiervan is het ontbreken van een hotel, dat niet alleen aan eisen van doelmatigheid maar ook aan die van luxe en extra comfort ruimschoot voldoening moet verschaffen. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft woensdagavond meegedeeld, dat van de basis in Florida een projectiel is afgescho ten. De woordvoerder van het ministerie wilde echter niet het type bekend maken. Het werd afgeschoten van het proef centrum der strijdkrachten in Cape Car- naveral in Florida. Van hieruit werd in juni het ballistische projectiel „Atlas", dat een middelgrote reikwijdte heeft, afge schoten. De „Atlas" bleek echter tijdens de vlucht fouten te vertonen en werd via de controletoestellen vernietigd. De woordvoerder van het ministerie wilde ook geen commentaar leveren, toen een verslaggever hem vroeg, of het lan- ceeren van het huidige projectiel een ant woord betekent op de Russische mede deling van maandag, dat onlangs met suc ces in de Sovjet-Unie een intercontinen tale raket is afgeschoten. Waarnemers te Cape Carnaveral heb ben gezegd, dat het projectiel een „Jupi ter" is geweest. Een dergelijk projectiel is reeds eerder met goed gevolg afgescho ten. Te Cape Carnaveral ging het gerucht, dat vrijdag een „Thor"-raket, die eenzelf de draagwijdte heeft als de „Jupiter", zal worden afgevuurd. BERLIJN (Reuter) Generaal-majoor Pokrofski, een Russische technische des kundige, heeft woensdag in het Moskouse blad „Sovjetskaya Aviata" geschreven, dat het Russische intercontinentale ballis tische projectiel een hoogte van duizend kilometer heeft bereikt in een karakteris tieke ballistische baan en met een on voorstelbare snelheid tot 25.000 kilo meter per uur naar beneden ging naar zijn doel. Het heeft een zeer grote nauw keurigheid met een maximale afwijking van tien tot twintig kilometer. „Daar de raket een waterstofbom kan vervoeren, garandeert deze nauwkeurigheid de ver nietiging van elk gewenst doel". Pokrofski schrijft voorts, dat het pro jectiel van een kleine en gemakkelijk te camoufleren plaats kan worden afgescho ten. Deze plaats kan ook gemakkelijk voor het afschieten worden gereed gemaakt. Het projectiel kan ieder deel van de aarde bereiken, aldus het artikel, dat in te Ber lijn ontvangen persberichten wordt aan gehaald. BUENOS AIRES (AFP) In Buenos Aires is officieel bekendgemaakt, dat 94 mensen vermist worden na het vergaan van het Argentijnse schip „Ciudad Buenos Aires", dat woensdag op de Rio de Ia Plata is gezonken na een aanvaring met een Amerikaanse schip. Eenenzeventig van de vermisten zijn passagiers. De an deren zijn bemanningsleden. Een overlevende- heeft verklaard, dat de davits van de sloepen defect waren, zodat geen der sloepen van het zinkende schip naar beneden gelaten kon worden. Veel opvarenden sprongen in hun wanhoop overboord, toen d^ „Ciudad Buenos Aires" slagzij ging maken. Het water was bedekt met een dikke laag stookolie. Een aantal drenkelingen werd door de sterke stroom tegen de romp van het schip geslagen. Het Amerikaanse schip zette direct sloepen uit om de mensen, die wanhopig tegen de stroom opworstelden, te redden. Volgens de jongste berichten hebben 87 passagiers en 66 bemanningsleden deze grootste scheepsramp in de geschiedenis van de Rio de la Plata overleefd. In Argentinië zal een dag van nationale rouw worden afgekondigd. NEW YORK (AFP) Een woordvoerder van „de republiek der Zuid-Molukken" K. Nikijoeloew, heeft woensdag medege deeld, in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad het verzoek te hebben gedaan, dat het gebied van de republiek der Molukken door de strijdkrachten van de Indonesische republiek wordt ontruimd. De „Republiek van de Zuid-Molukken" staat op het standpunt, dat zij vier maan den voor de vestiging van de republiek Indonesië reeds soevereiniteit en onafhan kelijkheid had verworven. Voorts, dat zij door Indonesische troepen werd bezet en dat reeds zeven jaar een staat van oorlog tussen de Republiek der Zuid-Molukken en de Indonesische republiek bestaat zon der dat de wereld ervan af weet. De vertegenwoordiger van de Zuid-Mo lukken heeft tot dusver zonder succes ge poogd de steun te verkrijgen van een lid van de UNO, dat de kwestie bij de Veilig heidsraad of een ander orgaan van de UNO aanhangig zou kunnen maken. Ook kleinere zaken, die zich hebben ge richt op de kooplust van de toerist, profi teren daardoor slechts incidenteel van het toeristenbezoek. „Hotel Curagao Intercontinental" ligt op de plaats waar Curagao's historie zich in de vorige eeuwen heeft geconcentreerd: het Riffort, dat uitziet op de Caraïbische Zee tegenover de rotsen van Coro in Vene zuela. Een schip vaart op weg naar de ha ven van Willemstad door de smalle ingang die naar de Annabaai leidt. De passagiers zullen in de toekomst vanzelf attent ge maakt worden op de uitdagend-moderne constructie van het hotel, dat aanstonds de grootste opzet uitdrukt van het toeristen centrum, dat men zich voorgenomen heeft op Curagao te vestigen. Men betreurt enerzijds op Curagao dat de okergele wallen van het oude fort plaats hebben moeten maken voor een architectuur van betonlijnen, effen vlakken en functionale ruimte. Anderzijds accep teert men dit echter gaarne, want de ruim veertig percent die de gemiddelde toerist op Curagao van zijn dollars uitgeeft aan hotel- en restaurantkosten zal, zo verwacht men, aanmerkelijk stijgen als dit luxueuze centrum eenmaal op volle toeren draait. Twee haaks op elkaar staande vleugels omvatten met hun terrassen en lobbies, het dagvermaak-centrum, bestaande uit een zwembad waar men door kijkgaten onder de waterspiegel de baders in het water kan gadeslaan, een promenade en een tropische tuin. Drie verdiepingen hoog zijn verder de bars, de restuarants annex bars, de casino's, de een- en tweepersoons kamers en een vernuftig systeem van sui tes, o.a. de „Prins Bernhard-suite", die eenvoudig kunnen worden getransfor meerd in verblijven van een of meer ver trekken. De meubilering is luxueus te noemen, met Europese en Amerikaanse bank- en slaapkamerstellen. Het suite-systeem is ook toegepast in de bouw van de lounges: door schuifdeuren kunnen afzonderlijke lokalen worden ge creëerd die dienst doen als vergaderzalen, salons voor modeshows, exclusieve festivi teiten enz. NEW YORK (UP) De grote stoom vaartmaatschappijen zullen tussen 1 sep tember 1957 en 31 maart 1958 de tarieven van 7 tot 25 percent verlagen voor de overtochten van Amerika's oostelijke ha vens naar Europa, aldus berichten van de conferentie voor Trans-Atlantisch passa giersvervoer. Die verminderde tarieven voor het bui tenseizoen zullen geldig zijn voor alle overtochten van de Verenigde Staten naar Europa, waarbij ook inbegrepen de Cana dese havens Quebec en Montreal. Voor an dere Canadese havens gelden de verlaagde tarieven van 1 september tot 7 april 1958. Voor overtochten van Europa naar de Verenigde Staten en Canada zullen de ta riefsverlagingen in werking zijn van 1 no vember 1957 tot 31 mei 1958, zo heeft de 28 transatlantische stoomvaartlijnen om vattende organisatie medegedeeld. De tariefsvermindering zal voor wat het juiste percentage betreft, afhankelijk zijn van het schip, de klasse en de accommo datie. De organisatie deelde mee, dat de maatschappijen, die lid zijn, merendeels al hebben bericht, dat de boekingen groter in aantal zijn dan in voorafgaande jaren, „wat er op wijst, dat het reizen naar Europa in het „buiten-seizoen" populair blijft en dat die populariteit nog toeneemt". BONN (Reuter) De luchtverdedi- gings- en herkenningszone in West-Duits- land. die zich thans uitsluitend langs het zuidelijke gedeelte van de oostgrens uit strekt, zal met ingang van 10 september tot de gehele Westduitse/ grens met Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland wor den verlengd, aldus heeft het Westduitse ministerie van Verkeer bekendgemaakt. Vliegtuigen in deze zone moeten ge bruik maken van speciale routes, tenzij zij een speciale vergunning hebben gekregen. Zij moeten van tijd tot tijd hun positie opgeven. De zone zal ongeveer dertig kilo meter breed zijn. In welingelichte kringen te Bonn is ver nomen. dat dit besluit onlangs is genomen op een vergadering van een gemengde Duits-geallieerde commissie voor coördi natie op het gebied van de burger- en militaire luchtvaart. (Van onze correspondent in Wenen) Waarschijnlijk hebben Tito en Kroesj- tsjev tijdens hun besprekingen in Roe menië ook over Imre Nagy onderhandeld. Sommige commentatoren zijn van mening, dat Tito een betere behandeling voor de vroegere Hongaarse 'premier heeft geëist en tevens een waarschuwing aan het adres van Kadar heeft gericht, die zich naar het voorbeeld van Rakosi tot een terrorist blijkt te ontwikkelen. Misschien heeft Kroesjtsjev dit ter sprake gebracht, toen hij Kadar in Moskou ontmoette. Hef is zelfs voor communisten vreemd, dat Ra kosi en zijn stalinistische aanhang, die toch volgens Kadar gedeeltelijk verant woordelijk zijn voor de jongste ontwik keling in Hongarije, ergens in de Sovjet- Unie buiten schot blijven, terwijl Nagy hoogst waarschijnlijk in de beruchte Roe meense gevangenis van Doftana wordt vastgehouden. Het is in dit verband echter opvallend, dat de stemmen in Hongarije, die aanvan kelijk een openlijk proces tegen Nagy hebben geëist, beginnen te verstommen. Intussen zijn gedeelten van het boek bekend geworden, dat Nagy kort voor het uitbreken van de revolutie heeft geschre ven. Nadat hij Rakosi op 4 juli 1953 als premier had opgevolgd en na zijn ge matigde koers te hebben geproclameerd, werd hij in april 1955 als anti-marxist door Rakosi afgezet en in november uit de partij gezet. Ofschoon Nagy werd uit genodigd om zelfcritiek uit te oefenen, heeft hij daaraan geen gehoor gegeven. Hij schreef daarentegen in het geheim een boek, waarvan nu grote stukken be kend zijn geworden. Volgens Nagy be stond de grote fout van Rakosi daarin, dat hij de oude stalinistische koers weer wil de invoeren: „Dit betekent echter een catastrofe zowel voor de partij als voor het land. De scheiding van partij en volk zal er het gevolg van zijn met onafzien bare consequenties voor de binnenlandse toestand en de internationale verhou dingen", zo schreef Nagy. In tweeëntwintig hoofdstukken be schrijft hij de jongste politieke ontwik keling van Hongarije en critiseert daarin voornamelijk het werk van Rakosi en van zijn driemanschap Gerö, Farkas en Revai, die zich alleen konden handhaven door massale arrestaties en vervolgingen: „Het is" - zo vervolgt Nagy - „onverenigbaar met de openbare moraal, dat zulke mensen de leiding hebben, die gefabriceerde mas saprocessen dulden, die verantwoordelijk zijn voor het folteren en doden van on- schuldigen en die zich door het misbrui ken van hun macht aan het volk zelf hebben vergrepen". Nagy is zelf weliswaar van zijn stu dententijd af communist gebleven, maar de ontwikkeling van de laatste jaren heeft hem tot een gematigd communist ge maakt. Bovendien wilde hij rekening hou den met de nationale tradities en gevoe- SCHENECTADY (USIS) In het labo ratorium van de General Electric is een gloeilamp vervaardigd, die naar men ver wacht, ten minste honderd jaar zal blijven branden. Deze lamp is - met gebruik making van nieuwe lateriaalsoorten - een nauwkeurige navolging van de eerst bruik bare gloeilamp van Thomas A. Edison, die in 1879 veertig uur brandde. Door middel van een speciale krachtbron heeft men een constante stroomtoevoer zonder onderbre king naar de lamp verzekerd tijdens de ge schatte levensduur van honderd jaar. De lamp zal in deze vorm niet bruikbaar zijn vooi algemene toepassing, omdat het grote stroomverbruik de lamp te duur maakt. lens van elk volk en daarom eiste hij ook dat de goede relaties met Joegoslavië zou den worden hersteld. „Wij, Hongaarse communisten", zo schreef hij verder, „willen het historische marxistische communisme met zijn motto „proletariërs van alle landen verenigt u" hooghouden, maar wij willen het verbon den zien met 'de parolen van ons volks lied, waarin ons diep ingeworteld volksbe wustzijn en onze vaderlandsliefde weer spiegeld zijn. Ik verloochen mijn Hon gaarse nationaliteit niet en ik koester een warme liefde voor mijn volk". Daarom verzet hij zich met kracht tegen een onderdrukking van buiten, waardoor Hongarije ondergeschikt wordt gemaakt aan het communisme van Moskou: „Een volk kan niet vrij zijn, wanneer het land niet onafhankelijk is en wanneer het geen volledige souvereiniteit bezit of wanneer vreemde invloeden de overmacht hebben in de interne aangelegenheden". Hij be schouwde de toestand als zeer gevaarlijk en er valt niet aan te twijfelen, dat hij de catastrofe heeft zien aankomen: „Er zijn maar twee mogelijkheden om uit de ern stige crisis te geraken: ófwel wij moeten zélf een einde maken aan de stalinistische politiek voordat het te laat is, of wij kun nen de loop der gebeurtenissen niet tegen houden en in dit geval kan het land door de toenemende spanning in een gevaar lijke crisis komen...." Nagy heeft goed gezien, want het is inderdaad zo ver ge komen op 23 oktober 1956. WASHINGTON (AFP) Amerikaanse officiële kringen achten het weinig waar schijnlijk, dat aartsbisschop Makarios, die op 11 september in de Verenigde Staten aankomt om de kwestie-Cyprus van zijn kant te belichten, door president Eisen hower of door minister Dulles zal worden ontvangen. Men wijst er op, dat het bezoek een par ticulier karakter draagt en dat een ont moeting met Amerikaanse staatslieden zou kunnen worden uitgelegd als een stel ling nemen van Washington ten gunste van Griekenland. PEKING (AFP) De rooms-katholie- ken van Tientsin hebben de vice-voorzitter en een ander bestuurslid van de afdeling Tientsin van de rooms-katholieke vader landslievende beweging aan de kaak ge steld als „rechtse elementen", omdat deze twee leiders de godsdienspolitiek van de regering heftig hadden bestreden, aldus meldt radio-Peking. Men verweet hen, al dus de zender, dat zij het hebben opgeno men voor zekere „contra-revolutionaire" rooms-katholieke figuren, zoals de onlangs in hechtenis genomen aartsbisschop van Sjanghai, mgr. Koeng Pin Mei. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: s.s. „Highland Brigade" 3 sept.; Australië: via Engeland 31 aug., via Engeland 7 sept.; Brazilië: s.s. „High- land Brigade" 3 sept.; Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" 31 aug., s.s. „Lukse- fjell" 4 sept., s.s. „Nieuw Amsterdam" 7 sept.; Chili: via New York 5 sept.; Indo nesië: m.s. „Oranje" 7 sept.; Ned. An tillen: m.s. „Telamon" 3 sept.; Nieuw- Zeeland: via Engeland 31 aug., via Enge land 7 sept.; Suriname: m.s. „Mentor" 4 sept.; Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Edin burgh Castle" 31 aug. en Zuidwest-Afrika: m.s. „Winchester Castle" 7 sept.; Brits- Oost-Afrika: via Frankrijk 7 sept. De broer van de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer A. D. Jonckheer, eigenaar van het dagblad „La Prensa" in Willemstad (Curagao), is na behandeling van zijn ogen in de kliniek van prof. Weve in Utrecht, thans als gene zen ontslagen. De heer Jonckheer, die zes tien jaar blind is geweest, kan weer zien. In het hotel waar de heer Jonckheer thans logeert, heeft een ANP-redacteur een onderhoud met hem en zijn echtgenote gehad, die beiden ontroerd en zeer geluk kig waren door het slagen van de operatie. De heer Jonckheer heeft zijn blindheid al die jaren moedig gedragen. Wie hem in die tijd bezocht, bemerkte vrijwel niets, want door een fijn gehoor en een scherpe op merkingsgave wist de heer Jonckheer zijn gemis vrijwel geheel te verbergen voor zijn bezoekers. „Wanneer bemerkte u het herstel van uw gezichtsvermogen het eerst?" vroeg de ANP-redacteur. „Dat was tijdens de ope ratie", zei de heer Jonckheer. „Ik zag op eens de omtrekken van de professor in zijn witte jas, daarna een fel licht en een diep blauw licht daaromheen. Maar het diepst bewust ben ik mij geworden van het grote geluk dat ik weer zien kon, toen ik de trap pen afging van het gebouw, waarin de kli niek van prof. Weve gevestigd is. Toen zag ik op de stoep een autoped met twee jongetjes er op voorbijgaan. Ik kan u niet zeggen, wat ik toen voelde". De heer Jonckheer, die op voorschrift van prof. Weve nog veel rust moet houden, heeft meegedeeld, dat hij verder niemand zal mogen en kunnen ontvangen. Hij blijft nog enige tijd in Nederland voor een na behandeling onder controle van prof. Weve. Sinds maandag heerst in Meppel enige ongerustheid als gevolg van een bericht in een landelijk dagblad, als zouden in deze gemeente drie kinderen aan tyfus lijden als gevolg van een onvrijwillig bad in het water het Mallegat dat rioolwater af voert. In de vergadering van de Merpeler gemeenteraad stelden vier raadsleden hier over vragen. Mocht hier inderdaad sprake zijn van tyfus als gevolg van besmet wa ter in het Mallegat, wat denken B, en W. dan te doen om hieraan zo spoedig moge lijk een einde te maken, zo vroegen zij. B. en W. antwoordden, dat de drie kin deren in kwestie niet aan tyfus lijden, doch vermoedelijk aan paratyfus. Van een verband tussen hun valpartij in het Malle gat en het optreden van deze ziekte is bij een onderzoek niets gebleken. B. en W. za gen dan ook geen redenen om andere maatregelen te nemen dan voort te gaan met de plannen tot aanleg van een riool waterzuiveringsinstallatie, voor het ont werpen waarvan de raad enige tijd gele den reeds een krediet beschikbaar stelde In het Mallegat loost het rioolwate» uit de stad na eerst een bezinkingsins+allatie te zijn gepasseerd, die echter onvoldoende canaciteit heeft. De raad kon zich met het antwoord van B. en W. verenigen. Door de sterrewachten in Utrecht en Nederhorst den Berg is woensdagmorgen een zeer grote zonnevlam geobserveerd. Nadat de gehele ochtend de zon reeds te kenen van onrust vertoond had in een ge stoord gebied, werd omstreeks half elf een zeer felle zonnevlam waargenomen. Naar men ons mededeelde, is dit een van de grootste zonnevlammen die dit jaar zijn waargenomen. In omvang en helderheid war hij vrijwel gelijk aan de grote uitbar sting van 3 juli. De uitbarsting van deze morgen echter duurde langer dan normaal is voor zonnevlammen. Een normale zon nevlam heeft namelijk een levensduur van 20 tot 30 minuten, terwijl deze vlam om half één nog niet afgelopen was. ANWB stelt studiecommissie in Een der zorgwekkende problemen van de steeds toenemende stroom van de ont spanningzoekenden is de „slijtage" van recreatieterreinen, in het bijzonder van kampeerterreinen op wei- en heideland. Tal van terreinen zijn aan het eind van een seizoen veranderd in dorre, woeste vlakten, die niet in één winter en voorjaar hersteld kunnen worden. De bodembegroeiing dezer terreinen is een zodanig vraagstuk geworden, dat de ANWB een commissie van deskundigen heeft aangezocht, dit te bestuderen en richtlijnen te geven voor behoud of her stel der begroeiing. Deze studie is thans reeds aan de gang. Men heeft proefvelden aangelegd. Defini tieve resultaten zullen pas over een paar jaar bekend zijn. Om echter het verlies door intensief gebruik van gras- en heide velden zo gering mogelijk te houden, heeft deze commissie een voorlopig rapport uit gebracht. Op grond van dit rapport kan men reeds maatregelen voor behoud of vernieuwing nemen. In het bijzonder wordt aangedrongen op juiste behandeling van heide. De ANWB-commissie raadt de beheer ders van alle recreatieterreinen aan, de situatie van begroeiing en bodemgesteld heid danig in de gaten te houden om niet voor onaangename verrassingen gesteld te worden. Bovendien verdient het aanbeve ling het weerstandsvermogen van de bo dembegroeiing zoveel mogelijk te vergro ten, waarvoor eveneens aanwijzingen ge geven worden. Op de ontwerpbegroting van Nijmegen voor 1958 is weer zestigduizend gulden uitgetrokken voor restauratie van de go belins in het raadhuis. De restauratie ge schiedt in de Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel in Haarlem, welke voor een groot deel door Nijmegen in stand wordt gehouden. De krijgsraad te velde West in Den Haag heeft enige uren besteed aan de behande ling van een aantal gevallen van princi piële dienstweigering. Onder de beklaagden bevonden zich twee jongelui uit zuidwest Friesland, die zich hadden beroepen op de Dienstweigeringswet, doch wier principiële bezwaren door de commissie van onderzoek niet waren erkend. De auditeur-militair eiste tegen de jongelui, die ondanks de af wijzing van hun beroep bleven volharden in hun weigering om militaire dienst te verrichten, gevangenisstraffen van twee- eneenhalf jaar met aftrek, met ontslag uit de dienst, zonder ontzetting uit het recht, bij de gewapende macht te dienen. De jeugdige beklaagden werden verde digd door mr. J. H. van Wijk. Deze be schreef de „binnenlanden" van zuid-west Friesland als „armoeland van zand en veen", waar de bewoners veelal een „vege tatief" leven leiden van „mens-dier, dat in het onderhoud moet voorzien". Zij kunnen hun principes dan ook niet. onder woorden brengen, omdat de ontwikkeling van de be klaagden staat op het peil van een leerling van de vierde klas der lagere school. De commissie van onderzoek wenst van dienstweigeraars goed gefundeerde argu menten te horen en zij wenst door deze argumenten overtuigd te raken. Men mag van deze onontwikkelde primitieve mensen niet verwachten, dat ze hun afkeer van geweld kunnen beredeneren op een wijze zoals intellectuelen dat zouden doen. In de onderhavige gevallen blijkt trouwens uit de psychiatrische rapporten veelal, dat hun bezwaren tegen geweld eerlijk en ernstig gemeend zijn. Deze bijzondere mensen moe ten volgens'bijzondere maatstaven worden behandeld, aldus ongeveer het pleidooi van mr. Van Wijk. In de uitspraak toonde de krijgsraad, iets voor de argumenten van de verdediger te hebben gevoeld. Het geval, waarop het pleidooi voornamelijk betrekking had ge had, werd door de krijgsraad afgedaan met een vonnis van negen maanden gevange nisstraf rpèt aftrek en ontslag uit de dienst zonder ontzetting uit het recht bij de ge wapende macht te dienen. In de andere zaak wees de krijgsraad vonnis conform de eis. De minister van Landbouw, Visserij en Voedelvoorziening heeft het Produktschap voor Zuivel meegedeeld dat met ingang van het begrotingsjaar 1958 de bijdrage uit het Landbouw Egalisatie Fonds in de kosten voor de controle op consumptie- melk in het westen des lands, zal komen te vervallen. Het ging hier om een jaar lijkse bijdrage van f 350.000. De controle maatregelen, welke werden uitgevoerd door de melkcontrolestations hadden be trekking op het vetgehalte, de kwaliteit van losse melk, de kwaliteit van gepas teuriseerde flessenmelk en de kwaliteit van door de detailhandel afgeleverde losse melk. De mededeling van de minister is door het bestuur van het produktschap nogal laconiek ontvangen. De heer G. J. Blink, vertegenwoordiger van de particuliere zuivelindustrie, merkte, op, dat wanneer de bijdrage van de overheid ophoudt, het bedrijfsleven deze controle zelf ter hand zaï moeten nemen. Van een bestedings beperking is dan uiteraard geen sprake Het bestuur van het produktschap be sloot de bestaande verordeningen waarin de controle op consumptiemelk in het westen des land is geregeld, op te heffen. In de kring van het bedrijfsleven zal on dertussen overleg worden gepleegd over de wijze, waarop de controle onder ver antwoordelijkheid van het bedrijfsleven zelf, zal worden voortgezet. Het is waar schijnlijk. dat deze taak zal worden over genomen door de onlangs opgerichte Stichting voor Melkhygiëne, die een en ander zou moeten financieren door middel van vrijwillige heffingen. Aalsdiik, 29 te Semarang. Aludra, 28 Scillys gepass. n. Hampton Roads Aldabi. 29 te Rotterdam. Arnedijk, 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alcor, pass. 28 St Vincent n. Rio de Janei' Astrid Naess, 29 te Aruba. Arkeldijk, 29 te Alexandrië verw. Artemis, 29 te La Guaira verw. Angolakust, 29 te Amsterdam. Amstelkroon, 29 te Amsterdam verw. Arts PRAKTIJK HERVAT Wedstr. Training. Opl. Danskamp. v. Ned. 1958. Voor beg. en gev. „Snelprivéles" op elk uur. JULIANAKADE 18 Tel. 4733 Amstelslot, 29 v. Vancouver, 30 te Portland verw. Balong, 29 te Marseille. Batu, 28 te Khorramshar. Bengalen, 29 te Singapore. Bintang, 29 te Pankal Pinang. Bali, pass. 28 Gibraltar n. Amsterdam. Batjan, 29 te Baltimore. Britsum, 28 95 m. n. Finisterre n. Falmouth. Bennekom, 28 820 m. w.z.w. Flores n. Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 28 Burlings n. Rotterdam. Cinulia, pass. 28 Gibraltar n. Curasao. Camerounkust, pass. 28 Dakar n. Freetown. Cistula, 28 v. Dakar, 19/9 te Abidjan verw. Caltex Utrecht, 30 v. Suez te Rastanura verw. Callisto, 30 te Bremen verw. Cradle of Liberty, 2/9 te Rotterdam verw. Caltex Nederland, 29 te Rotterdam. Drente, 28 te Port Swettenham. Dalerdijk, 29 v. Londen n. Bermuda. Daphnis, 29 te Punta Cardon. Duivendijk, 28 te Vancouver. Delft, 29 te Curasao. Dordrecht, 28 a 29 v. R'dam, 15/9 te Philadelphia verwacht. Erinna, 28 v. Chittagong n. Pladju. Esso Den Haag, pass. 28 Kp. Vilafio n. Antw. Esso Rotterdam, pass. 28 Gibraltar n. Antwerpen. Eos, 29 te Piraeus. Elizabeth B, 29 1250 m. w. Balboa n. Balboa. Friesland KRL, pass. 28 Gibraltar n. Mobile. Garoet, 28 te Tandjong Mani. Guineekust, 28 v. Lagos n. Duala. Haulerwijk, 29 te Port Churchill verw. Hestia, 29 te Ciudad Trujillo verw. Iberia, 27 v. IJmuiden n. Bilbao. Hos, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Ittersum, pass. 28 Key West n. Avonmouth. Johan v. Oldenbarnevelt, 28 v. R'dam n. N. York Jagersfontein, 28 v. Las Palmas n. Kaapstad. Kalinga, 28 v. Buenos Aires n. Curasao. Kertosono, 29 te New York. Kieldrecht, 29 v. Genua n. Barcelona. Kabylia, 29 te Punta Cardon v. Curasao. Katefysia, 29 te Buenos Aires verw. I.eopoldskerk, 2/9 te Antwerpen verw. Limburg, pass. 28 Kp. Tenez n. Beyrouth. Langkoeas. pas. 28 Guardafui n. Padang. Leersum, 28 te Leith. Louis Lantz, 29 te Las Palmas. Lieve Vrouwekerk, 29 te Bremen verw. Liberty Bell. 30 te Port Said verw. Loosdrecht, 29 te Aden verw. Laertes, 29 te Swansea. Marisa, 29 te Curasao. Mataram, 29 te Suez. Meliskerk, 29 te Antwerpen. Modiokerto. 29 te Marseille. Musilloyd, 30 te Surabaja verw. Moordrecht, 31 te Gibraltar verw. Mijdrecht. 2/9 te Suez verw. Mvladv. 29 te Velsen. Maashaven, 29 te Rotterdam. Notos. 27 Kreta gepass. n. Tunis. Nestor. 29 te Paramaribo. Ouwerkerk, 29 te Aden. Overiisel, 28 v. Aden n. Port Said. Ondina. pass. 28 Azoren n. Gent. Oranie Nassau. 28 v. Amsterdam n. Dover. Parkhaven, oass. 28 Kaap Verdische eil. n. Antw. Prins Willem III, 28 v. Quebec n. Zeebrugge. Plancius, 30 te Semarang verw. v. Tj. Priok. Prins Willem van Oranje, 29 te Hamburg verw. Pandrecht. 16 9 te Mena Al Ahmadi verw. Rotti, 30 te Singapore verw. Saidja, 28 v. Surabaja n. Pladju. Singkep, 29 v, Belawan te Penang. Stad Alkmaar, pass 28 z.p. Sardinië n. BagnoII. Stad Gouda, nacht 29/30 te Vlaardingen verw. Statendam. 28 te Southampton. Statue of Liberty, 28 v. Mena Al Ahmadi naar Philadelphia. Sommelsdiik. 28 v New York n. Antwerpen. Steenwijk, 28 v. Norfolk n. Nederland. Senegalkust, 28 v. Bordeaux n. Dakar. Sibajak, 29 v. Melbourne n. Surabaja. Slamat, 29 te Houston. Stanvac Riou, 29 te Oran. Sarpedon, 29 te Aruba verw. Sliedrecht. 5/9 te Mena Al Ahmadi verw Stad Vlaardingen, 29 te Rotterdam. Stentor, 27 eil. Margarita n. Georgetown. Ternate, 29 te Makassar. Tiba, 29 te Rio de Janeiro. Tibia, pass 28 Trinidad n. Port Elizabeth. Tiisadane, 29 te Singapore. Tlitjalengka, 29 te Singapore verw. Themisto, in nacht 30/31 te Rotterdam verw. Telamon, 27 te Hamburg n. Bremen. Tiberius, 28 v. Trinidad n. Grenada. Tarakan. 29 te New Orleans verw. Van Waerwijck, 28 v. Kaapstad n. Durban. W. Alton Jones. 31 te Suez verw. Westland, 27 640 m. z.w. St. Vine. n. Las Palmas. Witmarsum, 29 te Amsterdam. Willem Ruys, 29 te Tandjong Priok. Willemstad, 28 te Curagao. Weltevreden, pass. 28 Rome n. Port Said. Wieldrecht, pass. 28 Finisterre n. Bremen. Wonogiri, 29 te Penang. Willem Ruys. 29 te Priok verw. Zuiderzee, 28 v. Lourenco Marques n. Baltimore. Zaanland, 29 te Ilheus v. Rio de Janeiro. KLEINE VAART Alcetas, 28 10 m. n.o. Malta n. Malta. Bab T, 27 v. Mantyluoto te Zaandam. Badzo, 28 v, Rotterdam n. Londen. Concepcion. 28 v. Hamburg te Antwerpen. Elsa, 26 v. Rotterdam te Karlstad. Flevo, 28 dw. Longstone n. Blyth. Hondsbosch, verm. 29 v. Londen n. Rotterdam. Ilias, 28 15 m. z.o. Malaga n. Faro. Inspecteur Mellema, 28 dw. Dnugeness n. Brest. June, 28 te Cromer n. Boston. Julia Mary. 29 v. Manchester n. Lissabon. Kaap St. Vincent, 27 Brunsbüttel gepass. naar IJsselmonde. Marianne, 28 20 m. z. Pittboei n. Rotterdam. Maasym N, 29 v. Swansea te Rotterdam verw. Marcella. 29 v. Stockholm te Frederikstad verw. Nero, 28 20 m. w.n.w. Hoek v. Holl. n. A'dam. Pavo, 26 v. Sundsvall n. Zaandam. Plato. 27 te Amsterdam. Ponza, 27 v. Rotterdam te Otterbacken. Stella Prima, 1-2/9 v. Haifa te Rotterdam verw. Tilly, 27 v. Kristineham te Zaandam. Westerdok, 28 te Gravesend n. Amsterdam. SLEEPVAART Argus, 27 v. zee te Hoek van Holland. Ebro, 27 met Ali S te Rotterdam. Gele Zee, 27 v. Maracaibo n. New Orleans. Humber, 27 te en van Blyth n. Maassluis. Noordholland, 28 te New Orleans. Noordzee, 27 te Hoek van Holland. Oostzee, 27 te Amuay Bay. Witte Zee, 27 65 m. w.n.w. Oron n. Pt. Moresby. PAKKIST0N 1ËKQQP GED OUDE GRACHT 99-101 - HAARLEM - TELEFOON 10232

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3