Fa. B. ENGELENBERG Nederland liet beste kans om tot goede resultaten te komen voorbijgaan HAP 4^ Van dag tot dag De Nederlands-Duitse besprekingen rees ^Praatótoel DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN J ALLE SOORTEN MENIEVERVEN Vijfjarenplan der FOM Nederland gaat kern- fusie bestuderen Kosten voor dit jaar: 3 miljoen Bij ontsnappingspoging bewaker neergeslagen Geen terugkeer naar de „zomertijd" Schipper in nood op de „platen" van Flakkee Hij moest zijn jas verbran den om de aandacht te trekken Britten willen starten met klein UNO-leger Moeilijkste punt: wie zal zo'n strijdmacht beheren Ook de Tuchtunie vraagt om „speelstraten" Selwyn Lloyd woensdag in Belgrado verwacht Ook president Vorosjilov zou Tito bezoeken Londen ontkent gebruik van napalm tegen Jemenieten i v (Op de Levenslang voor moord op dove medegevangene /""Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: SIKKEPIT Het Wereldfederalistencongres in Den Haag wordt bijgewoond door talrijke bui tenlanders, die door de Nederlandse rege ring zeer hoffelijk zijn ontvangen en aan wie een verheugende mate van gastvrij heid is verleend, ofschoon hun ideaal en de doelstellingen van hun congres niet overeenstemmen met datgene, wat natio nale regeringen nastreven. Het feit dat de Wereldfederalisten voor hun openingszit ting de beschikking over de Ridderzaal kregen en dat zij ontvangsten en concerten van officiële zijde te beleven krijgen, wijst op een welwillendheid en sympathie van deze officiële zijde die in het recente ver leden vaak duidelijk ontbraken. Is er dus enerzijds een bemoedigende vooruitgang in de betrekkingen, anderzijds heeft de Nederlandse regering deze vrien delijkheid slechts bewezen in formeel- zakelijke zin, en in ruil voor het feit dat alle buitenlandse wereldfederalisten ondanks hun wereldfederalistische over tuiging in het bezit waren van een vol komen legaal toegangs- en verblijfsbewijs, ook wel paspoort geheten. De enige man ter wereld die zijn wereld- federalistisch ideaal zo consequent en zo principieel tot levensbeschouwing aannam dat hij alle paspoorten afzwoer Garry Davis is niet in Nederland toegelaten en heeft het congres dus niet kunnen bij wonen. De enige feitelijke wereldfederalist ter wereld is bij de grens te Oldenzaal aangehouden, in bewaring gesteld en te ruggeleid over de Duitse grens, omdat hij geen paspoort had. Natuurlijk is dat formeel volkomen in orde. Geen enkele ambtenaar kan verwe ten worden dat hij daarmee iets heeft ge daan wat formele afkeuring verdient. En toch ware het verantwoord geweest, Garry Davis in Nederland toe te laten en een uitzondering op de formaliteiten te maken voor deze man aan wiens oprechtheid en goede bedoelingen niemand kan twijfelen en wiens dwaaltocht door de wereld één grote en voortdurende manifestatie is van een eerlijk ideaal. Een informele verblijfsvergunning voor Garry Davis gedurende de dagen van het Haagse congres zou niemand schade heb ben gedaan, zou de Nederlandse regering gesierd hebben met een stempel van men selijkheid en brede visie en zou Garry Davis een kleine bemoediging hebben ge schonken in de reeks van teleurstellingen, die de aan formaliteiten verknochte we reld hem dagelijks bereidt. Doch neen wet is wet, regel is regel, voorschrift is voorschrift, bevel is bevel, orde moet er zijn en wat de Letter beschikt zal de mens niet ontwijken. Geen stoel in de Ridderzaal zal ooit worden bezeten door een buitenlander, die geen paspoort in de zak heeft. Of misschien toch wel.... ooit? ADVERTENTIE V'-O ,i A .vv - .,1 Poolstraat S9 - Haarlem - Tel. 1J2S2 Evenals het Reactor Centrum Nederland heeft thans ook de FOM (de „stichting voor fundamenteel onderzoek der mate rie") tezamen met het IKO een vijfjaren plan opgesteld. Het plan is in het tijdvak 19571962 op een aantal nieuwe gebieden onderzoekingen te gaan verrichten en be staande vorsingsarbeid te stimuleren. Deze nieuwe gebieden zijn: 1. dat vrn de thermo-nucleaire reacties (kernfusie); 2. dat van de vaste stof; 3. dat van de omzetting van stralingsenergie in chemische of elektrische energie. Wat het eerste gebied betreft is beslo ten, een werkgemeenschap in te stellen, die zich speciaal zal bezighouden met thermo-nucleaire reacties: het terrein van de kernfusie, waarbij in tegenstelling tot de kernsplitsing niet of nagenoeg geen on controleerbare uitstralingen en geen ge vaar voor besmetting met radio-actieve afval ontstaan. Ook voor het onderzoek van de vaste stof is een werkgemeenschap ingesteld. De FOM merkt verder op, dat de kos ten van het moderne fysische onderzoek zich in stijgende lijn bewegen. Toch is het dringend nodig, dat de outillage wordt verbeterd en uitgebreid. In enkele geval len is de apparatuur echter reeds zo kost baar geworden, dat dit onderzoek door kleinere landen slechts in onderlinge sa menwerking kan worden verricht. Bij de opstelling van haar plannen heeft FOM telkens weer te maken met het feit, dat de subsidiëring van het fysisch zuiver wetenschappelijk onderzoek aan de uni versiteiten achtergebleven is bij de snelle groei van dit onderzoek. In Nederland zullen tijdig maatregelen getroffen moe ten worden om deze groei van het fysisch onderzoek te kunnen bijhouden. Bij voort during zal het zuiver wetenschappelijk onderzoek krachtig moeten worden ge steund en gestimuleerd. De jaarlijkse kosten, aan de uitvoering van het vijfjarenplan 19571962 verbon den, worden voorlopig geschat op onge veer f 3, miljoen in 1957, opklimmend tot ruim f 6 miljoen in 1961. (Van onze parlementaire redacteur). MET DE BESPREKINGEN tussen Nederland, in deze bovenal vertegenwoordigd door de oud-minister van Buitenlandse Zaken mr. Beyen, en Duitsland, waarvoor tot nu toe als gespreksdeelnemer prof. Erich Kaufmann optrad, wil het nog niet vlotten. Meer en meer is het wel duidelijk geworden dat onze regering de beste gelegenheid heeft laten voorbij gaan. Er was immers een tijd waarin Adenauer gaarne had gezien, dat hij tegenover het kiezerscorps zou kunnen zeggen, dat hij er dan toch maar in geslaagd was, de na 1945 door Nederland ingepalmde gebiedjes terug te krijgen. Zou dit tijdig vóór de verkiezingsveldtocht voor elkaar hebben kunnen komen, dan zou men van Duitse zijde ongetwijfeld bereid geweest zijn aan verschillende Nederlandse verlangens tegemoet te komen. Maar de Nederlandse regering heeft zo lang getalmd, dat toen mr. Beyen voor de te voeren onderhandelingen eindelijk tot regerings commissaris was aangesteld, eigenlijk de kans al verkeken was, om nog iets tot stand te brengen, dat nog dienst zou kunnen doen als verkiezingsreclame voor Adenauer. Nu is veeleer de stembusgang, die in de Westduitse Bondsrepubliek op 15 september moet plaats vinden, een reden voor prof. Kaufmann om een afwachtende houding aan te nemen. En er is tot dusverre dus niets van enige betekenis bereikt. Intussen kan het toch wel zin hebben gehad, dat mr. Beyen begin van deze week eens is gaan praten met Von Brentano, de Duitse minister van Buitenlandse Zaken. Er bestaat immers een goede kans, dat Adenauer en dus ook Von Brentano straks opnieuw aan het bewind zullen komen en dan zou toch kort daarop van de zijde van de heren in Bonn kenbaar moeten worden gemaakt, of er zaken met hen te doen vallen of niet. Daar is dan allereerst de wens om tesamen nu eens eindelijk een gezonde regeling te treffen ten opzichte van het vraagstuk van de Eems. De beide buurlanden zouden verstandig doen door te besluiten een gemeenschappelijk water staatkundig regime over de Eems in het leven te roepen. Bij de uitvoering van wer ken zou men het eerst in een te vormen gemeenschappelijke commissie moeten trachten eens te worden, en zo dat niet gelukt zouden de beide regeringen naar het treffen van een akkoord hebben te streven. In laatste instantie zou, indien ook langs die weg geen oplossing tot stand zou komen, een scheidsrechterlijke commissie te beslissen hebben. Bij zulk een regeling zou men over en weer voldoende waarborgen bezitten tegen aantasting van rechten of belangen. Het zou logisch zijn, want ook geheel en al passend in hetgeen volken rechtelijk gewoon is, indien de grens, die sinds onheugelijke tijden een twistpunt is, zou komen te liggen in het midden van de voornaamste vaargeul. Een dergelijke opzet moest voor West-Duitsland toch volkomen aanvaardbaar zijn. Helaas schijnt het land Neder-Saksen er zo niet over te denken en bijvoorbeeld te menen, dat een dusdanige vaststelling van de grens het afstaan van een te groot stuk souvereiniteit zou be tekenen. Behalve de hier besproken aangelegen heid, komen er nog enige andere kwesties aan de orde Ik noem de regeling van de aan Nederland te betalen vergoeding voor de zogenaamde Auslandsbonds; hier dunkt me, zal men in Den Haag goed doen om, indien overigens van Duitse zijde getoond wordt dat men voor de Nederlandse wen sen begrip heeft, een som te vragen, die Daders te Zwolle veroordeeld De rechtbank te Zwolle heeft de 25-jarige stoker-machinist L. G. en de 30-jarige fa brieksarbeider Ch. J. van E. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Deze mannen, die verpleegd werden in het rijksasiel voor psychopaten te Balkbrug (gemeente Evereest) hadden bij een ont vluchtingspoging een bewaker mishandeld. Van E stelde voor de bewaker neer te slaan met een zware stoelpoot en voerde dit plan uit. De bewaker, die enige slagen op het hoofd kreeg, bracht er op het nip pertje het leven van af. De officier van Justitie had tegen de mannen ieder twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, te ondergaan in de strafgevangenis te Groningen gerequi- reerd. ook van een Duits standpunt uit bezien, binnen de grenzen van het redelijke blijft. De vraag kan zelfs rijzen of het niet mo gelijk zou zijn de som arbitrair te doen vaststellen. Inzake de door Bonn te betalen vergoe ding aan Nederlandse slachtoffers van het Nazi-bewind kan men slechts hopen, dat Adenauer zal weten te bereiken dat ande ren evenals hij in zijn land zullen besef fen, dat er in dit opzicht op West-Duits land een zedelijke plicht rust en dat het dus juist zou handelen met de tot dusverre gevolgde gedragslijn, die daarvan niet be paald getuigde, om te buigen. Op het vraagstuk van de grensover schrijdende beken, te weten beken, die bijkans alle van Duitsland naar Nederland stromen en waar de methoden van afwa tering door Duitsland aan Nederland heel wat nadeel berokkenen, zou ook het stel sel van gemeenschappelijke commissies zeer toepasselijk zijn. Indien Bonn inder daad van goede wil is, en dus tot het slui ten van een alomvattende overeenkomst met Nederland wil komen, dan mag men aannemen, dat het op dit punt geen moei lijkheden zal opwerpen. Aan de andere kant zal het dan op de weg van Nederland liggen om medewer king te verlenen aan een oplossing inzake Elten en Tudderen, die onze Oostelijke buren zal kunnen bevredigen. De regering meent dat de Midden- Europese tijd als wettelijke tijd gehand haafd moet blijven. Zij ziet bezwaren te gen wederinvoering van de middelbare zonnetijd van Amsterdam en de aparte zo mertijd, zoals ons land die voor de oor log kende. In 1946 is besloten dat de Midden- Europese tijd, in de oorlog door de Duit sers ingevoerd, voorlopig zou blijven gel den. Nu deze tijdelijke regeling door een definitief voorschrift moet worden ver vangen, is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, om de Midden-Euro- pese tijd in de toekomst tot „wettelijke" tijd te verheffen. Deze tijd geldt thans in alle Westeuro- pese landen, met uitzondering van Enge land en Portugal, zodat een afwijkende tijdregeling in Nederland grote nadelen zou opleveren, onder andere voor de Ne derlandse spoorwegen bij aanpassing van de binnenlandse dienstregeling aan de in ternationale treinen. Ook voor de bedrijfsuitvoering van de K.L.M. zou het weer invoeren van de mid delbare zonnetijd van Amsterdam moei lijkheden scheppen. Voorts is ook met het oog op het overige reizigers- en goederenvervoer en op het telegraaf- en telefoonverkeer met het buitenland handhaving van de huidige tijdregeling in Nederland zeer wenselijk. Voor de landbouw betekent bestendiging van deze tijd, waaraan men thans ge wend is, handhaving van een aanvaard baar compromis. Schipper C. de Keijzer van het motor- mosselvaartuig BRU 19 uit Bruinisse heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een collega uit Heiningen gered, die met een lekgeslagen en stuurloos geworden motor- vlet op een der „platen" van de Zuidvleije in nood verkeerde. Deze laatste schipper, J. Teeuwkens geheten, had gepoogd door schreeuwen de aandacht te trekken. Hij was daarin ook geslaagd, maar op de Bra bantse wal dacht men dat iemand op Goeree-Overflakkee om hulp riep en op Overflakke meende men, dat er iemand in nood verkeerde in Noord-Brabant. Toen de onfortuinlijke schipper zijn jas en ten slotte ook nog zijn pet in brand stak, kreeg men tenslotte in de gaten, dat het slacht offer op de platen zat. Zowel de politie te water uit Dordrecht als het reddingswezen werden ingeschakeld om te proberen de in nood verkerende schipper te redden. De redding werd tenslotte gebracht door schipper De Keijzer, die met zijn schuit op weg was naar de Waddenzee. Op Overflak- kee werd de dodelijk vermoeide heer Teeuwkens aan land gezet, waar de politie zich over hem ontfermde. Wereldfederalistencongres Op de werkvergadering van de World Association of World Federalists betoogde de voorzitter, het Britse Lagerhuislid C. L. Mallalieu, dat zowel in de V.S. als in Engeland de idee van een UNO-politie- macht snel veld wint. Hij herinnerde er aan dat een Engelse commissie de details heeft uitgewerkt van een dergelijke poli tiemacht. Begonnen zou worden met een licht bewapend leger van 20.000 man, waarvan de militairen gerecruteerd zou den worden in de landen die lid van de UNO zijn. Deze strijdmacht zou volgens de commissie, het vertrouwen der volken kunnen versterken en later kunnen leiden tot de oprichting van een volledig uitge rust wereldleger dat de afschaffing van iedere nationale bewapening mogelijk zou maken. Dit Engelse plan heeft in beide huizen van het parlement ondersteuning gekregen en ook de regering heeft hier aan openlijk haar goedkeuring gehecht, aldus de voorzitter van het congres. De Canadees David Heaps, voorzitter van de World Veterans Federation waar schuwde dat een dergelijk politieleger, zou beschouwd moeten worden als een middel om tot een doel te komen en niet als een doel op zichzelf. Het politieleger zou ook als pacificatiestrijdmacht kunnen worden gebruikt als er reeds vijandelijk heden zouden zijn uitgebroken. Het zou ook tot taak krijgen, controle uit te oefenen op de ontwapeningssche ma's, de patrouillering in betwiste gebie den te verzekeren, politiedienst op inter nationale vaarwegen en kanalen te ver richten en toezicht te houden bij verkie zingen. Het beheer over dit politieleger vormt een delicaat probleem, aldus spre ker, daar de controle ervan verdeeld zou moeten worden tussen de secretaris-gene raal, de UNO-Assemblée en de Veilig heidsraad. Het bestuur van de Tuchtunie heeft er, in opdracht van deze federatie, bij de mi nister van Verkeer en Waterstaat op aan gedrongen het verzoek van de ANWB, om het wegenverkeersreglement zodanig te wijzigen, dat de gemeentebesturen „speel straten" kunnen instellen, in overweging te nemen. De Tuchtunie heeft ten doel „tuchte loosheid onder het Nederlandse volk te bestrijden, teneinde zijn zedelijke, geeste lijke en lichamelijke kracht te verhogen en het openbare leven te vermooien" BELGRADO (AFP) Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, wordt woensdag te Belgrado verwacht, waar hij de gast zal zijn van de Joego slavische regering, aldus meldt het perS' bureau Tan joeg. Lloyd zal vier dagen in Joegoslavië blijven. Van niet-officiële Joegoslavische zijde wordt vernomen dat ook een officieel be zoek van de Russische president, maar schalk Vorosjilov, wordt verwacht. Vo rosjilov zou dit bezoek reeds in de afge lopen herfst, bij wijze van beantwoording van Tito's bezoek aan Moskou in juni 1956, hebben gebracht. Het werd echter met het Selwyn Lloyd oog op de Hongaarse verwikkelingen, af gelast. Te Belgrado verluidt dat de Poolse pre mier Cyrankiewicz en partij-secretaris Gomoelka, aan het hoofd van afvaardi gingen van de regering en de communis tische partij van Polen, in de tweede week van september een bezoek aan president Tito zullen brengen. Het gezelschap zal waarschijnijlk 10 september in Belgrado aankomen, waar het ongeveer 5 dagen zou blijven. Officiële bevestiging hiervan kon te Belgrado niet worden verkregen. BERLIJN (DPA) Een Russisch ambte naar in Oost-Berlijn heeft in een gesprek een conferentie van de leiders van de Sovjet-Unie, China, Joegoslavië en Polen, respectievelijk Kroesjtsjev, Mao Tse Toeng, Tito en Gomoelka, „mogelijk en nuttig" genoemd. Of er reeds voorberei dingen voor een dergelijke conferentie werden getroffen, kon hij niet met zeker heid zeggen. De ambtenaar zei een en an der naar aanleiding van persberichten, dat een bijeenkomst in Moskou van de vier communistische leiders voor november op het program zou staan. (UP) - President Tito zal eind december bezoeken brengen aan Indonesië, Birma en Noord-Vietnam, zo verluidt in Belgrado. Men verwacht dat hij Egypte en India zal aandoen voor besprekingen met president Nasser en premier Nehroe. Voor het einde van het jaar zeu het Joegoslavische staatshoofd zich niet meer buitenslands begeven met het oog op het partijcongres dat in november in Belgrado zal worden gehouden. LONDEN (Reuter/AFP) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de RAF brisantbommen van minder dan tien kilogram heeft gebruikt tegen de stellingen van de Jemenieten op het grondgebied van de kolonie Aden aan de Rode Zee, doch geen napalmbommen. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat de Britse luchtmacht het soort bom men waarover in een Jemenitische ver klaring is gesproken bij geen enkele ope ratie gebruikt. (UP) Volgens de ambassade van Je men in Londen waren bij een bombarde ment brandbommen gebruikt met een vloeistof die dodelijke rook afscheidde. De mensen die deze rook inademden gaven bloed op en stierven dan, aldus de ver klaring. Een der duidelijkste herin neringen uit mijn kinderjaren wordt gedomineerd door het afschrikwekkende uiterlijk van een enorme bulldog, huis genoot van een familie waar ik bij tijd en wijle voor een visite werd heengevoerd. De bulldog heette Hap, wel ke benaming niet weinig bij droeg tot zijn indrukwekken de en angstaanjagende ver schijning. Hap had de onaange name gewoonte, op zijn ko lossale poten viervoets de gang in te rennen, zodra zich iemand aan de voordeur ver voegde. Vriend of vijand, dat maakte geen verschil. Als de deur openging, opende Hap zijn grondeloze muil en stootte een afschuwelijk gebas uit, dat in mijn kinderoren de indruk wekte alsof het de uitbars ting van een krater aankon digde. Men kreeg door deze onprettige ontvangst al dade lijk spijt van het vervoegen, doch ingewijden waren lang zamerhand vertrouwd geraakt met het idee dat het donde rende geweld van Hap niet de inleiding vormde tot een ver slonden worden, doch meer verstaan moest worden als een enigszins ruwe begroeting. Deze Hap met zijn platte aangezicht en zijn flapperende wangen is niettemin een soort van spookverschijning in mijn jeugdherinneringen gebleven, ofschoon hij reeds jaren onder de groene zoden moet rusten en hij mij ook op die groene zoden nooit enig kwaad heeft berokkend. „Hij doet niets", zei de eige naar altijd. „Maar bedelaars en ander onguur volk blijven van mijn deur weg en daar is het om begonnen". Ofschoon deze redenering aanvaardbaar was, heb ik toch altijd getwijfeld aan de ware bedoelingen van Hap. Het kan zijn dat hij niets deed, maar het lijkt mij niet onmogelijk "X hii iedere keer, wanneer hij mij in mijn nietigheid op de drempel zag staan, speelde met het interessante idee dat hij mij met één hap in zijn muil zou kunnen doen ver dwijnen, als hij daar plotse ling aardigheid in zou hebben. Van de doden niets dan goed echter. Hij heeft zijn eventuele neigingen uitstekend weten te beheersen en is ge storven met een reputatie van goedaardigheid als een lau werkrans om zijn rimpelige slapen. En nu moet ik telkens weer aan Hap denken. Zijn persoon lijkheid schijnt voort te le,ven in een gestalte, die oppervlak kig beschouwd moeilijk met een hond te vereenzelvigen is, doch bij nader inzien een soort Hap in gereïncarneerde vorm zou kunnen heten. Er zijn namelijk grote mo gendheden, beschikkend over een enorme vloot van bulldog- achtige vechtschepen, die er een gewoonte van maken hun eskaders internationale wate ren in te sturen aan welker kusten politieke verwikkelin gen opgestapeld liggen. Men bedoelt daar niets mee, men wil geen ernstige dingen doen, doch men laat die vloot wat kruisen en oefenen in de buurt van het gebied, waar het „on gure volk" mogelijk iets on guurs van zins is. „Hij doet niets", zeggen de eigenaren van de vloot, maar intussen staren de belangstellenden in de open muilen van de eska ders en horen zij het bulde rend geblaf van de kanonnen, die schijngevechten in onder ling verband kracht bijzetten. Nog een andere vergelijking met Hap dringt zich op. De vloot van Aland komt op bezoek in de havens van het bevriende Beland. Zodra de machtige gasten op de ree verschijnen, richten zij hun lopen op de in vriendelijke gastvrijheid afwachtende be volking en spuwen zij hun donderende geweld uit over de hoofden van de gastheren. „Saluutschoten", noemt men dat. Het is een groet van de arriverende logé's, die even aankomen om beleefdheden en vriendschap uit te wisselen. Ik begrijp niet goed, waar om men de gewoonte heeft el kander op een zo bijzonder onaangename manier te groeten. Het zou immers met een vrindelijk gekleurd vlag getje in de top van de mast óók kunnen? Waarom moet men op deze bulldogse manier zo onbehouwen elkanders oren verscheuren? Kanons zijn om te schieten op vijanden. Kwa de honden zijn om te bijten in vijandelijke kuiten. Is het no dig, dat het geweldmiddel van de oorlogsuitrusting zijn la waaierig getier doet horen uit louter beleefdheid? Het zou mij liever zijn ge weest, wanneer de eigenaar van Hap indertijd dit ondier een gewillig pootje had laten geven als ik op bezoek kwam. De hete ademstoten van het oorverscheurend geblaf bete kenden voor mij geen groet, doch een brute waarschuwing: „Ik doe je nou wel niets, maar dat is ook maar toevallig. Hou daar rekening mee". In het diplomatieke verkeer wordt de beleefdheid overi gens toch zo pijnlijk nauwkeu rig onderhouden men wis selt handdrukken op recepties, ook al zou men elkander gaar ne wurgen. Men toast en glim lacht naar elkander, ook al zou men elkander met genoegen de gifbeker reiken. Men schrijft elkander in sierlijke bewoor dingen gecamoufleerde nota's, overvloeiend van hoofdse fra sen. Maar zodra men met de vloot gaat werken, is het flu welen gedoe van de baan en schiet men elkanders trom melvliezen aan flarden uit lou ter genegenheid. Ik kan daar niet bij. Het komt mij overigens voor, dat dit vlootvertoon van enigszins verouderde stempel is. Het maakt de indruk van het dreigen met een helle baard, die men zuinig in een museum heeft bewaard. Er zijn dan ook mogendheden, die bij gebrek aan een vloot en bij een overvloed van moderne ideeën voortaan een Hap ge bruiken in de vorm van een geleid projectiel, dat de halve aarde kan omspannen. Dat heeft enige zin, aangezien zulk een Hap inderdaad moderne gebruikswaarde heeft in een afdoende mate. Men behoeft met deze Hap niet te manoeu vreren boven de hoofden der betrokkenen, men behoeft slechts in eenvoudige bewoor dingen mede te delen, dat men zulk een Hap heeft. Het „ongure volk" weet dan, hoe laat het is. Toch kan men dagelijks nog lezen, hoe vlooteenheden in structies krijgen die gericht zijn op itimidatie van bepaal de lieden in bepaalde delen van de wereld. Het varen met schepen heeft in de enigszins verouderde gedachten van sommige staatslieden altijd nog de betekenis van een in drukwekkende waarschuwing, mwijl het in het licht van -lie moderne Haps die hier en daar in grote hoeveelheden worden opgefokt die be tekenis reeds lang verloren heeft. Het lijkt mij dat de „Hap- ter-zee" in de gedachten van de moderne wereld ineenge schrompeld is tot een onoog- 'ik klein keffend hondje, dat niemand meer werkelijk ont zag inboezemt en met veel vertoon op open deuren af stormt zonder enig effect. Als de Hap uit mijn kinder jaren een pinchertje was ge weest, zou ik hem een koste lijke grappenmaker hebben gevonden. Wat vreemd dat honden en mensen zoveel gemeenschap pelijke problemen hebben. J. L. Mijn eigen prijsvraag Op mijn vorige „thans uw sjans-prijs- vraag" zijn 326.000 antwoorden binnenge komen, alle vergezeld van het vereiste be drag van f 10,Er was niet één goede oplossing bij. Van de 3.260.000 gaat f 62,af aan administratiekosten, alsmede f 713.488 voor directie en commissarissen, in totaal f 713.550. Derhalve is het aardige bedrag van f 2.546.450 in de pot gebleven. De kans is dus groot dat tezamen met de nieuwe inzendingen, ditmaal een bedrag van ruim vijf miljoen guldens minus de normale onkosten voor mijn nieuwe prijs vraag ter beschikking zal staan. Derhalve geldt de kreet „Thans uw sjans" meer dan ooit. En hier volgen dus de nieuwe vragen: 1. Ik zou best een kopje met u wil len gaan drinken, zeide de heer tot de mooie dame (thee of koffie). 2. De toren van Pisa staat vertelde tante Lies, toen zij van haar vakantie terukeerde (schuin of scheef). 3. De moppen die oom Jan altijd ver telt, vind ik helemaal niet aardig, zij zijn mij te merkte nichtje Jetje bits op (schuin of flauw). 4. Je kunt zeggen wat je wilt, maar Jehudi Menuhin speelt beter viool dan zei de muziekcriticus tegen zijn slager (minister Hofstra of Toon Hermans). 5. Ten slotte zal Willem Kloos' naam altijd voortleven als een van de grote mannen van de riep de spreker uit (Beweging van Tachtig of Nieuwe Gids). 6. Wat mij van minister Staf altijd zo opvalt is de snit van zijnzij de be zoeker van de publieke tribune van de Tweede Kamer (pakken of kleren). 7. Een prijsvraag als deze berust geheel op (toeval of gokken). 8. In Zwitserland zijn meer dan in Nederland (Zwitsers of Alpen). 9. Je moet je mond dicht houden als je zeide de verbolgen vader tegen zijn zoon (pap spreekt of pap eet). 10. Als de Gouden Koets door de straten van Den Haag rijdt is het (Prinsjes dag of de derde dinsdag in september). Oplossingen vergezeld van f 10,(in contanten) aan „Thans uw sjans", postbus 3516 Den Haag. In de linker bovenhoek van de envelop: „Intelligentiespel". En nu allen aan het werk! Elias ADVERTENTIE Radicale vernietiging van Het modernste en voordeligste insecten bestrijdingsmiddel REDWOOD CITY (AFP) De achttien jarige Dan Lee Howard en de negentien jarige Joseph Veitenheimer, die in de ge vangenis van Redwood City in de Ameri kaanse staat Californië, een medegevan gene om het leven brachten, omdat hij hun vragen niet beantwoordde de ongeluk kige was doof en de politie had hem zijn gehoorapparaat afgenomen zijn tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. „Het doodvonnis zou een te zachte straf voor jullie zijn", aldus de rechter. De veroordeelden hadden alvorens hun medegevangene te wurgen, een soort „te rechtzitting" onder voorzitterschap van een derde gevangene gehouden, waarop de vermoorde ter dood was veroordeeld Toen het „vonnis" voltrokken werd, werd door medegevangenen, op verzoek van de moor denaars, luid gezongen, opdat de bewakers de kreten van het slachtoffer niet zouden horen. Het woord sikkepit wordt altijd in ontkennende zin gebruikt. Men zegt: het interesseert me geen sikkepit voor: het interesseert me geen zier, helemaal niets. Eigenlijk is een sikkepit niets an ders dan een geitekeutel, dus iets van uitermate weinig betekenis. In Noord holland zegt men in gelijke zin: geen schapepitje. In het Middelnederlands drukte men zich wat grover uit. Daar luidde de term: niet enen stront. Het woord zier in: geen zier is de naam van een mijt; snars in: geen snars betekent: teug, slok; kriezel in: geen kriezel is: gruis en spaan in: geen spaan is natuurlijk: spaander, houtkrul. Al deze woorden hebben het begrip: ^waardeloos, onbelangrijk gemeen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5