EN OP Z Visserij-varia Poolse heldenherdenking wordt wèl pijnlijk voor de Russen Spanjaarden maakten pijpleiding van 800 km. voor Amerikanen Het epos van Warschau in 1944 Rode leger liet bevrijde stad eerst heroveren DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Critiek op dit werk krenkte hun trots Ronde van Heemskerk met 210 deelnemers Inbraak in Driehuis Jaarvergadering van de damclub „Sportief" Morgen in Velsen Veilig verkeersdag Verkeersbrigadiertjes in optocht door de stad BEVERWIJK Agathakerk krijgt beiaard DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 (Van onze correspondent in Wenen) Polen kan nu eindelijk na zovele jaren openlijk de nagedachtenis vieren van de 250.000 helden, die in augustus en septem ber 1944 door de Russen in de steek werden gelaten en die schijnbaar tevergeefs hun leven hebben gegeven voor het vaderland. In de afgelopen dertien jaar was een der gelijke herdenking niet mogelijk, maar nadat de Russische troepen het land niet meer beheersen en maarschalk Rokossovski Polen heeft verlaten en vooral nu Polen onder Gomoelka zijn eigen weg kan in slaan, mag men in dit land de waarheid horen over een stuk heldhaftige Poolse geschiedenis. In de juli-dagen van 1944 had de spreker van radio Kosciusko - een Russische zender in het Pools - telkens weer een onder meer door Molotov ondertekende oproep aan de bevolking van Warschau laten horen: „Polen, het ogenblik van de bevrijding is aangebroken. Grijpt naar de wapenen. Ieder Pools huis moet een vesting worden in de strijd tegen de indringer. Er is geen ogenblik te verliezen". Daarop organi seerde zich het ondergrondse verzetsleger en begon op 1 augustus met zijn actie tegen de Duitse bezetter. Na een strijd van veer tien uur was twee derde van Warschau in handen van de Poolse strijdkrachten. Men wachtte nu op de komst van het Russische leger, welks hulp noodzakelijk was, omdat AMSTERDAM De door de beurs met. spanning ver wachte halfjaarcijfers van het Philips- concern, waaruit is gebleken dat de netto winst met 27 percent is toegenomen, heb ben op de beurs een gunstige indruk ge maakt. De koers van de aandelen steeg met ongeveer 9 percent boven de slotkoers van dinsdag; ook de converteerbare obli gaties waren 3% percent hoger. De handel bleef echter kalm. Koninklijke Olies waren vast ingevolge Wallstreet, dat over de gehele linie met veel betere koersen was afgekomen tenge volge van de Russische bekendmaking over het bezit van intercontinentale ge leide projectielen. Mogelijk ligt hierin op gesloten dat de V.S. toch niet zo drastisch zullen bezuinigen op de bedragen voor de bewapening. Hiervan kan dan de gehele industrie blijven profiteren. Koninklijke Olies haalden het grote verlies van dins dag bijna geheel in en waren 5 gulden (oude omrekening 25 punten beter dan dinsdag. Het fonds lag echter toch nog iets beneden pariteit New York, waarvan middenkoersaanbod van het publiek de oorzaak was. De arbitrage was in de olie hoek niet te zien. De koers schommelde rond de 202, tegen vorig slot 197 gulden. Unilevers deden het ook niet slecht en verbeterden ongeveer 3 punten, maar deze winst viel uiteindelijkk iets tegen. AKU was 2 punten beter in een rustige markt. De publikaties van de KLM hadden een gunstige uitwerking op de koers. De uit breiding van de vluchten van dit concern naar Amerika werden gunstig beoordeeld, v ardoor wat vraag was binnengekomen. De aandelen lagen 1.40 gulden boven dinsdag. Scheepvaartaandelen waren wederom over de gehele linie ongeveer 1 punt beter. Ook de cultures waren iets vrolijker voor Amsterdam Rubber en Deli Mij, plus 2 percent. HVA was echter in mineur, 3/4 percent lager. De cijfers van de weekstaat van de Ne- derlandsche Bank stonden nog onder in vloed van de devaluatie van de Franse franc en gaven een deviezenverlies te zien van f 162 miljoen; deze deviezenverminde- ring werd door de beurs kalm opgevat en de koers van de staatspapieren bleef vrij wel onveranderd bij het vorig slot. De vraag naar effectendollars is zeer sterk afgenomen, waardoor de koers van deze dollars aan de flauwe kant was op 3.85 5/8 (3.86 5/8). Prolongaties 5 percent. (ANP) NEW YORK Het herstel van dinsdag werd gisteren voortgezet tot ongeveer halverwege de beurs, toen winstnemingen de ontwikke ling afremden waardoor de markt uitein delijk vrijwel onveranderd bleef. Het aanvankelijk voortgezette herstel gaf stijgingen te zien van een tot drie dol lar over de gehele aandelenlijst. Halver wege de beurs bedroeg het herstel vanaf dinsdag al 4,5 miljard dollar voor de waar de van alle ter beurze genoteerde fondsen: omdat de vraag niet zeer sterk was namen velen snel hun winsten. Het industriegemiddelde kwam van 477,55 op 477,79; dat voor spoorwegen van 136,10 op 135,80 en dat voor openbare nutsbedrijven van 67,48 op 67,68. (UP). 3% °/o Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N Scheepv. Unie Phs v. Ommeren H V A Verg Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 81% 88 177% 344 189 293% 232 270% 278% 140 414% 226 950 201,60 69 123,80 163% 154% 241% 116% 79 199% 153 163% 156 57 46% 43 33% Voorbeurs koersen 276% 412 201,- de Duitse troepen zich hergroepeerdeh en de 73ste élite divisie „Hermann Göring" reeds naar Warschau was gedirigeerd. Daar echter de Russische hulp uitbleef en ook de zender-Kosciusko plotseling zweeg, begaven zich de Poolse politici Mikolajszyk, Romen en Grabski naar Mos kou om Stalin van de noodzakelijkheid van militaire interventie te overtuigen, maar wat zij van de dictator te horen kregen was alleen, dat Warschau binnenkort „met enige vertraging" zou worden ingenomen. De beloofde hulp is echter uitgebleven, ofschoon de Russische legers onder de rook van Warschau stonden, want Stalin wilde niet dat de hoofdstad en dat Polen door hun eigen niet-communistische legers be vrijd zouden worden. De bevrijding mocht alleen van het Rode Leger komen, dat zo doende het gehele land onder communis tische heerschappij zou brengen. Geen antwoord De verzetsstrijders hebben 63 dagen lang stand gehouden tegen de Duitse troepen, die straat voor straat moesten veroveren. Evenals in Boedapest hebben studenten, vrouwen en kinderen meegevochten en de Duitse tanks met Molotov-cocktails en andere primitieve wapenen aangevallen, terwijl aan de andere kant van de stad sterke Russische eenheden onder maar schalk Rokossovski werkeloos stonden. Op 26 september zond de opperbevelhebber van het Poolse verzetsleger, generaal Bor, een telegram aan Rokossovski met de mededeling, dat de stad nog slechts 72 uur kon stand houden, maar er kwam geen antwoord. Warschau was door de Duitse artillerie en door bommen vrijwel geheel verwoest, 250.000 Polen waren gevallen of omgeko men, men had geen levensmiddelen meer en van het grote verzetsleger was nu nog maar een kleine groep overgebleven. Toen alle hulp uitbleef, werd op 29 september de witte vlag gehesen en de capitulatie aangeboden. Vijf dagen later kroop gene- raa1 ^or met zijn laatste getrouwen uit de stelb'-> "n om zich over te geven. Op de ruïnes van Warschau zette hij het oude Poolse strijdlied in dat door de nog over gebleven Poolse helden werd overgenomen: „Jeszcne Polsko nie zginelo!" „Nooit zal Polen ondergaan!" Om 9.45 waren zij krijgsgevangenen en terwijl de Duitse camera's snorden om dit historische ogenblik vast te houden, stond er op een stukgeschoten muur een Poolse aalmoezenier, die het laatste overschot van de Poolse helden zegende met een kruis teken. )QOOOC)OOOOOf)oonnnnnonnonofiooooooooooooo(XY«cx3ooooooocxxxx WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In samenwerking met de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" houdt de V.V.V. „Heemskerk" zondag 1 september voor de vierde maal de wielerronde van Heemskerk. Aan deze ronde nemen aspi ranten, nieuwelingen en amateurs deel. Het totaal aantal ingeschreven renners bedraagt 210. Evenals in voorgaande jaren worden de wedstrijden verreden op het twee kilo meter lange traject aan de Marquettelaan in Heemskerk. De aspiranten (38 deelne mers) starten om één uur voor een wed strijd over 25 kilometer en daarna (13.45 uur) vertrekken de 79 nieuwelingen, onder wie Lute en Klardi uit Castricum, A. v. d. Bos uit Beverwijk, de IJmuidenaar Olden burg, de Haarlemmer Van der Geest, Hop man uit Egmond, de Zaandammer Tel, Balk uit Badhoevedorp, de Sassenheimer Van der Lans en verscheidene anderen. Zij moeten vijftig kilometer afleggen. De wedstrijd voor amateurs over hon derd kilometer, waarvoor 93 renners heb ben ingeschreven, belooft een interessante te worden, want tot de deelnemers be horen onder meer: Piet Steenvoordën uit Heemstede (wegkampioen 1957), de Bever- wijker Ab Geldermans (achtervolgings kampioen 1957), de Amsterdammer Cees Rabe (vorig jaar winnaar in Heemskerk) en zijn broere Frits Rabe (onlangs winnaar in Castricum). Voorts zijn van de partij: de Beverwijkers Chris de Nijs, Henk de Droog, Ben Bosman, Coen Niesten, Aad Kuilman en Rem Bosscher; Henk Kuit- waard uit Velsen, de plaatselijke favo rieten Henk Hendriks en Van Keulen, de Noordwijker Jan van Wetten, de Amster dammers Harry Moolenijzer, Wim Klebach (kampioen van Noordholland 1957), Joop Wuurman, Klaas Blauw en Dik Enthoven, Mik Snijder uit Halfweg en de Alkmaar- ders Jan Bloedjes en Jan Ottenbros. Deze laatste renner (39 jaar oud) heeft bijna de leeftijd der veteranen bereikt. Zijn zestien jarige zoon rijdt bij de aspiranten mee. Van onze correspondent in Madrid) Bij het recente bezoek van de Spaanse minister van Marine aan Washington was, zoals gebruikelijk, de officiële gespreks toon bijzonder vriendelijk. Voor de - in Spaanse ogen - onvriende lijkheid zorgden enkele Amerikaanse bla den. Vooral het commentaar in de New York Times pijnigde het Spaanse eergevoel en dat niet ten onrechte. Er werd daarin onder meer gesproken over het .,met pijn en moeite" tot stand komen van de Ame rikaanse bases in Spanje, alsmede van de thans voor gebruik gereed zijnde olielei ding, die deze bases van brandstof zal voorzien. Vooral op die olieleiding zijn de Spanjaarden namelijk buitensporig trots. Bij het Amerikaans-Spaanse verdrag van 1953 werd onder meer overeengeko men, dat de Verenigde Staten op Spaans grondgebied de beschikking zouden krij gen over militaire bases, te weten vier vliegvelden en een vlootbasis. De vlootba- sis van Rota, helemaal aan de zuidpunt van het schiereiland, bij Cadiz, is al in ge bruik en zelfs wordt er al gemompeld, dat daar nog wel eens het hoofdkwartier zal kunnen komen van de Amerikaanse Mid dellandse Zeevloot. De vliegvelden twee bij Sevilla, een bij Madrid en een bij Sara- gossa zouden in geval van nood ook ge heel of gedeeltelijk te gebruiken zijn door de Amerikaanse straalbommenwerpers en jachtvliegtuigen. Al deze bases zouden echter waardeloos zijn, als niet tevens gezorgd was voor een feilloze aanvoer van brandstof. Daar de Spaanse, dikwijls door zeer bergachtige streken lopende wegen slecht zijn, heeft men voor dat probleem een doortastende oplossing gevonden. Alle tankwagens en -wagons van heel Spanje zouden immers bij lange na niet voldoende zijn om de brandstof aan te voeren voor één dag van actie door de brandstof verslindende straalvliegtuigen. Wat op enkele plaatsen op kleine schaal werd aangepakt, deed men in Spanje grootscheeps: over acht honderd kilometer legde men een pijplei ding aan, lopende van Rota, in het zuiden, naar Saragossa. Een Amerikaanse groep aannemers voerde dit reuzenwerk uit, maar Spaanse onderaannemers en voorna melijk Spaanse arbeiders deden het eigen lijke werk. En de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat dit niet ging „met pijn en moeite", zoals het Amerikaanse dagblad schreef, maar met een zeer on-Spaanse voortvarendheid. Zware regenval en on verwachte vorst hebben het werk wel ver traagd, maar de eerste proeven met de nieuwe leiding worden al genomen. Oleoduct De leiding die de Spanjaarden naar analogie van de Romeinse aquaducten hun „oleoducto" nomen, kostte het lieve som metje van 160 miljoen Nederlandse gul dens. In Rota werd een speciale tankerha ven aangelegd, alsmede opslagruimte voor ruim 150 miljoen liter brandstof. Pompin- stallaties stuwen de vloeistof in de (in Spanje gefabriceerde) pijp, die tot Ada- muz, 220 km. verder, nog een doorsnede heeft van dertig centimeter. Vertakkingen werden gemaakt voor de twee vliegvelden bij Sevilla. een stad, die door de Ameri kaanse „invasie" zo langzamerhand de hoogste huishuren en de duurste schoen poetsers heeft van Spanje. Na Adamuz wordt de leiding 24 cm. dik en loopt verder naar de basis bij Törrejon bij Madrid. Zoals op andere punten, is ook hier weer een opslagplaats en deze heeft een capaciteit van 15 miljoen liter. Naar de laatste basis, die van Saragossa, meet de leiding nog maar twintig centimeter. Om dit gigantische project te kunnen uitvoe ren, moest eerst zes maanden lang worden gepraat met twaalfduizend landeigenaren, die voor dit merkwaardige gebruik van hun grond wel enige peseta's wilden zien. Aan de landbouwgronden werd echter zo weinig mogelijk schade aangericht. De lei ding ligt op een diepte van negentig cen timeter en de bodem daarboven mag tot een diepte van zestig centimeter weer rus tig worden gebruikt. Lang niet overal echter moest gebruik worden gemaakt van bouwgrond, want vele tientallen kilome ters loopt de „oleoducto" door de rotsfor maties van de bergen, die er in Spanje zo overvloedig zijn. Voor de arbeider was het aanleggen van de leiding een eenzaam, hard bedrijf, dat ze bovendien pas konden uitoefenen als ze gewend waren aan het aangevoerde Amerikaanse materiaal. De Amerikanen van hun kant stonden soms wel even vreemd tegenover de Spaanse volksaard en ze waren bijvoorbeeld vol onbegrip, toen ze na het tegen de advezen in te hoog vaststellen van het loon, een deel van de arbeiders slechts enkele dagen per week zagen verschijnen. De Spanjaar den redeneerden, dat ze met een paar da gen werken voor de Amerikanen net zo veel geld konden verdienen als anders in een hele week en de rest van de dagen namen ze dus prompt vrij af. Ook die moeilijkheid werd echter opgelost. Het bijzondere van de Spaanse pijplei ding is, dat er verschillende soorten brand stof in kunnen worden vervoerd. Gedacht wordt aan vier soorten, namelijk diesel olie, benzine voor motoren, benzine voor vliegtuigmotoren en brandstof voor straal motoren. Verschillende transportproble men worden thans nog bestudeerd. De pijpleiding en de bases zijn gelukkig aangelegd met vrij weinig fanfare en met betrekkelijk weinig wrijving tussen Ame rikanen en Spanjaarden. Juist daarom ver kropt men in Spanje crtiek op dit project maar heel moeilijk. Naar thans pas bekend kan worden ge maakt is in het afgelopen weekeinde voor de tweede maal ingebroken in de bloemen- zaak van de heer De Ruyter te Driehuis. De ongewenste bezoekers zouden door in klimming zijn binnengekomen, hebben nogal wat vernield bij hun pogingen om waardevolle artikelen te vinden, maar moesten zich tenslotte met een bedrag van f 20.vergenoegen. Van de daders ont breekt nog elk spoor. MILITAIR ZEVENTAL. Als voorberei ding voor het toernooi om het internatio naal militair waterpolokampioenschap, dat begin september in Cannes wordt gehou den, speelde het Nederlands militair ze vental in Woerden een wedstrijd tegen de ploeg van WZC. De wedstrijd eindigde on beslist: 22. Bij rust was de stand 11. Woensdagochtend heeft Koningin Ju liana op huis Ten Bosch in Den Haag een delegatie van het tiende congres van wereldfederalisten ontvangen. Op de foto ziet men de Koningin, de presi dent van de „World Association of World Federalists"de Engelsman Lord Boyd Orr (links), de voorzitter van de Unie van Parlementariërs voor We- reldfederalisme, de Noor generaal-ma- joor H. Riisserlarsen (rechts) en de Franse priester Abbé Pierre (rechts achter de Koningin). De damclub „Sportief" te IJmuiden houdt vrijdagavond, 30 augustus, de jaar vergadering in een van de zalen van het Cultureel Gebouw te IJmuiden. Als voor zitter is aftredend de heer H. Andrea, die zich niet herkiesbaar stelt. Volgende week vrijdag begint voor „Sportief" al weer de nieuwe wintercom petitie. De vereniging heeft de laatste maanden aan ledental gewonnen en zal met twee tientallen aan de competitie deelnemen. Het eerste tiental komt uit in de .eerste klasse, het tweede in de tweede klasse. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN Vangstbericht van hedenmorgen uit vol le zee: Scheveningen 64 10 kantjes, 66- 25, 72 gisteren weinig vangst, -81-10, 97- 45 mijl, 180 gisteren 50, 243-45 nog 10 net ten, 275-weinig vangst, 3-20, 14-15, 47-5, 302 nog 100 mijl, 4 weinig vangst, 195 nog 160 mijl, 48-90, 342-0, 402 idem, 412 w.v., 2 gisteren 55, 9 gisteren w.v., 25-8, 30-5, 35-72, 37-3, 45 gisteren 50, 84-8, 130-22, 236 gisteren w.v., 297-8 gisteren 52, 40-4, 49-15, 132-52, 133-6, 189-2, 200-17, 233-22, 266-7, 79-7, 141-10, 104-30, gisteren 85, 39- 0, 224-idem, 78-15, 305 gisteren 25, 7 gis teren w.v., 229-9, 105-17, 20-0, 223-120 nog 153 netten, 225 gisteren w.v. Vlaardingen 115-6 uit de h.v., 142 giste ren 20, 197 gisteren 40, 99 gisteren 100, 61- 136 uit 55 netten, 83-25, 56-65, 89-25. 112-25, 132-50 nog 15 netten, gisteren 144, 153 is thuisstomende. Binnen te Sche veningen: SCH. 56-67 last, 302-34 last, 54- 30 last, 1200 kisten verse haring en 30 kis ten diversen. Aanvoer voor donderdag De aanvoer te IJmuiden bestond van morgen uit 4000 kisten vis, waarbij 380 schelvis, 25 wijting, 75 gul en kabeljauw, 2850 haring, 40 makreel, 115 stokkebit, 30 stuks stijve kabeljauwen, 12.000 kg tong en 350 kisten schol. De trawler „Medan" (van 17 aug.) voerde aan 1200 kisten haring, 40 diversen en 275 kantjes haring; de „Ada" VL 7 (van 15 aug.) 825 kisten haring, 50 diversen en 530 kantjes; de „Arie Ouwehand" KW 122 (van 20 aug.) 750 kisten (slechte) haring, 40 ma kreel, 10 diversen, 30 stuks stijve en 400 kantjes haring; de KW 124 250 kisten schelvis en 50 diversen; de „Hoop I" IJM 45 230 kisten, waarbij 130 schelvis en 60 gul en kabeljauw en 40 diversen. De kleine vaart was present met 12.000 kg tong en 350 kisten schol. Wat er komt Voor de vrijdagmarkt zijn present de trawler „Postboy" (van 20 aug.) met 1400 kisten haring en 50 kantjes; de „Tzonne" (van 19 aug.) met 500 kisten makreel, 500 haring, 40 diversen c i 100 kantjes. Oudste boten zijn vervolgens: „Maria The- resia" (van 17 aug.); „Beatrice", „Eveline", „Albatros" (van 20 aug.); „Polderman", „Amsterdam", „Willem" VL 121 (van 22 aug.). Voor de export De export nam vandaag regels grote kabeljauw af voor 184, kleine voor 100. De grootmiddel tong bracht per kg op 4.103.50, kleinmiddel 3.503.30, tong I 2.752.50, tong II 2.50—2.35. Grote, middel en zetschol deden 5870 en schol I 5660. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de haring vanmorgen voor 11—17, makreel voor 1930. Van de KW 122 werd bijna de gehele aanvoer afgekeurd. Grote gul no teerde 76—69, middel 42—36, tor gullen 2520. De grote schelvis haalde f 43—53, middel 40—47, kleinmiddel 3i45, pennen 30—46 en braad- schelvis 13—26. De wijting maakte 17 20, schol II 3444 en schol III 30 21. Grote tong leverde per kg 5.10 5.40 op. Vistrein exit Hardnekkige geruchten doen in de vis- hallen de ronde, dat de Nederlandse Spoorwegen per 1 oktober van dit jaar de vistrein niejt meer laten rijden. Het vervoer van vis uit IJmuiden naar de handel in binnen, en buitenland zou op die datum worden overgenomen door Van Gend en Loos, zodat dan auto's worden ingescha keld. Van Gend en Loos heeft de laatste weken in IJmuiden een onderzoek ingesteld en zou, aldus vernemen wij, het transport ge durende drie maanden als proef over nemen. Deze overschakeling van rail- naar weg transport heeft bij de IJmuidense groot handel grote onrust teweeg gebracht. We hopen hierop eerstdaags terug te komen. En op zee De loggers en kotters op de kust vingen woensdag van 60 tot 120 kg tong en 10 tot 12 manden vis. De kotters die om de Oost bij de P. 5 en P. 10 vissen, vingen meer tong. De dagvangsten waren ongeveer 300 kg. Een Katwijkse kotter meldde van drie j dagen een vangst van 1100 kg. De loggers i op 't Zand boekten dagvangsten van 60 tot 80 manden schelvisjes en gul. De trawlers probeerden op 't Zand de visserij op kuit- zieke haring. De vangsten van deze sche pen bedroegen van 200 tot 300 manden per etmaal. De „Curasao" meldde van twee trekken een dagvangst van 120 manden. De „Beatrice" meldde een slechte visserij. De visserij op de westkust van Engeland j schijnt goed te verlopen. Enige trawlloggers meldden een beste visserij. Besommingen heden j „Medan" 14.500, KW 124 6550, IJM 45 j 7740, KW' 94 490, KW 65 1360, TX 33 j 2970, VL 7 12.000, KW 122 9000, KW 35 400, KW 61 1090, KW 53 780. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren: KW. 25 25 k., 138 35, IJm. 75 20, KW. 16 45, KW. 54 5, KW. 45 35, KW. 127 70, KW. 175 20, KW. 67 10, KW. 86 65, KW. 151 50, KW. 20 30, KW. 40 3, KW. 78 25, KW. 43 20, KW. 44 100, KW. 50 75, KW. 147 120 uit '/a vleet, KW. 15 50 uit V2 vleet. De vangsten van de trawlloggers waren: IJm. 283 40, KW. 73 117, KW. 129 30, KW. 37 80, KW. 48 40, KW. 38 40, KW. 101 60, KW. 141 20, KW. 74 80, KW. 135 250. Ge middelde vangst: vleet 32 k.,; trawl 50 k. Vette verse Omdat de verse haring vooral in de maanden augustus en september vet is, worden hal C en D speciaal voor de aan voer van verse haring gebruikt. In Hal A wordt veelal groene haring verkocht en in hal B de verse vis. In hal E lossen de kleine schuitjes en wordt de per auto aan gevoerde platvis verkocht. Als het op zeer drukke dagen niet anders kan wordt vaak van dit programma afgeweken, 's Maan dags moeten de visloggers wel eens de vis in de haringkisten lossen. De „Job Gouda" moest woensdag de verse haring in hal B lossen. De „Vios" had woensdag een lange ha- ringreis achter de rug. De kwaliteit was over het algemeen niet erg best. Ofschoon er behoorlijk vraag was aan de woensdag- markt, zijn verschillende partijen van de VEM-trawler afgekeurd. Van de westkust v/as de Vrolijk-logger Sch. 117 met grote haring present. De haring, die werd afge keurd, ging over de tafel en de uitgezochte grote haring bracht f 15 a f 16 op. Omzet hoger De omzet in de IJmuidense vishallen is in 1956 ruim 7 miljoen gulden hoger ge weest dan geraamd. Dit heeft ook hoger dan geraamde inkomsten meegebracht voor het staatsvissershavenbedrijf. Een en ander blijkt uit een wetsontwerp tot wij ziging van de begroting 1956 van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden. Deze wijziging houdt in, dat de baten van het bedrijf met een bedrag van totaal f 317.865 worden opgevoerd en de lasten met een gelijk bedrag. De uitgaven van het bedrijf zijn namelijk ook hoger ge weest dan geraamd, onder meer door ho gere kosten voor baggerwerk, personeels lasten en kosten voor elektriciteit. Voorts worden de lasten opgevoerd door een voorstel, de afschrijving op de voor een deel in slechte toestand verkerende ka den te verhogen met bijna f 119.000. Vis met snavel Door een importeur werd over land aangevoerd een partijtje geep vis. Deze lange „snavel-vis" wordt zelden in IJmui den aangevoerd. De vishandel kan deze vis hier in kleine hoeveelheden wel ver kopen. De geep komt veel in Deense, Noorse en Duitse havens aan de markt. Slechte haring Van de trawllogger „Arie Ouwehand" KW 122 werden van de 950 kisten haring, makreel en „bijvis" ruim 700 kisten afge keurd. Door de lange reis en het verwer ken van de 397 kantjes kaak-haring was de kwaliteit aan boord al hard achteruit gegaan. Aan de donderdagmarkt was de Hoop IJM 45 met 200 kisten rondvis. Opnieuw profiteerden de rederij en bemanning van de hoge rondvisprijzen. Vorige week be- somde de kotter f 7900 gulden. Vandaag besomde de kotter f 7740. Na maandag was er dinsdag en woens dag vrijwel geen platvisaanvoer door de slechte weersomstandigheden. Donder dagmorgen lagen er 25 kotters, grote en kleine vaartuigen. Van Texel waren er negen schepen. Vele kotters losten nog vis van vorige week. De Texelse vissers ver kopen bij voorkeur op woensdag en don derdag in IJmuiden. Na de afslag wordt dan in de richting van Texel gevaren om tot zaterdagmiddag te vissen. De vis wordt dan aan boord gehouden of per auto naar IJmuiden vervoerd. Na de maandag gaat men weer ter visserij om op woensdag in IJmuiden te verschijnen. Prijzen van woensdag Heilbot 3.202.30, gr. tong 5.404.50, grm. tong 4.504, kim. tong 43.50, kl. tong I 3—2.60, kl. tong II 2.70—2.60, Tar bot I 3.202.90, alles per kg. Kl. schol I 52, kl. schol II 47—27, Bot 3022, verse haring 19.4011, Makreel 1810.80, gr. schelvis 55, grm. schelvis 5442, kim. schelvis 3828, kl. schelvis I 28—22, kl. schelvis II 19—13, Wijting 20— 15, gr. gul 6754, mid. gul 4538, kl. gul 2925, kl. koolvis zw. 3731, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 260180, gr. koolvis zw. 9890, alles per 125 kg. Aanvoer van woensdag 43 k. tong en tarbot, 3 heilbot, 105 schol, 30 bot, 4280 haring, 1185 makreel, 540 schelvis, 93 wijting, 175 kabeljauw en gul, 15 koolvis en 29 diversen, tot. 6500 kisten. Ondermaatse vis Ambtenaren van de C.C.D. zien dagelijks in IJmuiden goed toe, dat de ondermaatse vis wordt vernietigd. De trawler- en log- gervloot heeft zelden of nooit ondermaatse vis aan boord. Daarom kijken de ambte naren in hoofdzaak bij de kustvissers, die nogal eens ondermaatse tong en schol aan voeren. Vorige week is tegen een visknecht procesverbaal opgemaakt wegens het voor handen hebben van een partij schol, die voor de handel te klein was. De door het Nationaal Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht georganiseerde Veilig Verkeersdag wordt morgen, vrij dag 30 augustus in Velsen gehouden. Drie propagandawagens van het verbond rij den de gehele dag door de gemeente om jong en oud attent te maken op de nood zakelijkheid voor eigen en anderer veilig heid voortdurend waakzaam te zijn op de weg. Op het Plein 1940-1945 wordt morgen een stand betrokken door een dames comité, dat boekjes, speldjes en vlaggetjes ten verkoop zal aanbieden. De drie wa gens trekken door alle delen van de stad. Een groot aantal filmvoorstellingen voor de leerlingen van alle vijfde en zesde klassen der lagere scholen en van alle scholen, die op het l.o. aansluiten, worden verzorgd in Thalia te IJmuiden, het Pa- tronaatsgebouw te IJmuiden-Oost, het Hervormd Wijkgebouw te Velsen-Noord en de Weyman te Santpoort. Vierduizend leerlingen zullen deze tentoonstellingen voor een kwartje kunnen bijwonen. 's Avonds omstreeks zeven uur wordt verzameld op het Plein 1940-1945. In op tocht gaan de IJmuider Harmonie, de drie wagens van het verbond Veilig Ver keer en de Velsense verkeersbrigadiertjes door de stad. De optocht zal ongeveer drie kwartier duren en weer eindigen op het Plein 1940- 1945. Om acht uur volgt dan de grote pro- paganda-filmavond in het Patronaatsge bouw. Met het doel om op de St. Agathakerk te Beverwijk een carillon te doen plaatsen is aldaar in het leven geroepen „de Stich ting Vrienden van de beiaard". Het bestuur is samengesteld uit vertegenwoordigers van de burgerij. Beschermheren van de stich ting zijn ir. A. H. Ingen Housz, president- directeur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en J. G. S. Bruinsma, burgemeester van Beverwijk. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ 2000: 15159. 1000: 4235, 6366, 7071, 10582, 16582, 19700, 19901, 21129. 400: 1430, 3260, 7709, 8689, 10161, 15155, 17429, 19379, 19722, 21533, 21576. 200: 1567, 1607, 1828, 1852, 3497, 3904, 4486, 4736, 6010, 8765, 10931, 12436, 12506, 13619, 14244, 14576, 15003, 16331, 17515, 18025, 20110, 20169, 20240, 20329, 20889, 21381, 21431. Woensdagochtend heeft Prins Bern- hard een bezoek gebracht aan het ma rine-opkomstcentrum te Voorschoten. De Prins tijdens de inspectie van het centrum. Hij wordt vergezeld door de commandant van het centrum, kapitein ter zee R. M. Crommelin (rechts). ---X ,72S v^.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7