Valuta-onrust aanmerkelijk verminderd maar kapitaalnood schept nog problemen PANDA EN HET DING en gemeenten in de knel Rijk „PUMA" Effecten -en Geldmarkt v BRYLCREEM Denemarken weifelt tussen aansluiting bij Euromarkt of Noordse markt Weinig verandering TccU ió het zo J De radio geeft zaterdag NAAIMACHINES Goede reis, Brylcreem-winnaars Stelsel van gemeenschap pelijke commissies nuttig Wereldnieuws rn VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 2 voetbal-, hockey-, trainingsschoenen SPORTHUIS SCHOLTE Gaat u met vakantie? Brits-Nederlands overleg over vrijhandelszone Revaluatiegeruchten deden Duitse deviezen stijgen ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Ifie perfect hairdressing Ooievaars- gerichten NIET ALLEEN FEITEN EN CIJFERS, maar ook stemmingen beïnvloeden de koersontwikkeling. Het bewijs daarvan kan men zien in het koersherstel voor Ne derlandse staatsfondsen dat deze week is ingetreden, hoewel er ten aanzien van de positie van de gulden en de stand van 's Rijks schatkist geen verbetering is ingetre den. Integendeel, de weekstaat van de Nederlandsche Bank heeft per 26 augustus een nieuw verlies aan goud en deviezen te zien gegeven van f 161 miljoen, waardoor de voorraad thans tot f 3200 miljoen is gedaald, terwijl voorts blijkt dat het Rijk zijn schuld aan de Nederlandsche Bank met f 21 miljoen tot f 131 miljoen heeft ver groot, hetgeen er dus op wijst dat de belastingstroom nog altijd niet voldoende is om de uitgaven van de Staat te dekken. Er zijn echter „op hoog niveau" enkele ver klaringen geweest met de bedoeling de publieke onrust te verminderen en dit is tot dusver gelukt. De Nederlandsche Bank, die overigens niet erg mededeelzaam is, heeft ditmaal de weekstaat van de geruststellende verklaring vergezeld doen gaan dat het deviezenverlies aanzienlijk is beïnvloed door transacties van vóór 19 augustus en dat sindsdien de dagelijkse afgiften van deviezen belangrijk zijn teruggelopen. Te recht is er op gewezen dat de Nederlandse goud- en deviezenvoorraad nog altijd respectabel is en het er voorlopig slechts om gaat een verdere teruggang te remmen. Dat devaluatie geen reële oplossing is van de moeilijkheden, waarin wij thans verkeren, is door vooraanstaande bank directeuren nog eens met nadruk ver klaard en dit heeft blijkbaar op de publie ke opinie een kalmerende invloed gehad. Ook de handel is er vermoedelijk van on der de indruk gekomen, zoals wel blijkt uit het verminderde agio op de termijn affaires in vreemde valuta. Het is van grote betekenis dat de Nederlandse rege ring en met name de minister van Finan ciën zich met grote ernst rekenschap ge ven van de gevaren, welke onze economie bedreigen en al kan men niet met alle maatregelen, welke genomen zijn en geno men zullen worden, sympathiseren, men zal toch moeten hopen dat die resultaat zullen hebben. Vast staat ook wel dat de sterke afvloeiing van de deviezenvoorraad bij de Nederlandsche Bank, althans ten dele, een geforceerd karakter heeft ge dragen als gevolg van speculatieve trans acties; maar deze zijn reeds aanmerkelijk verminderd, hetgeen uiteraard aan een gunstige uitwerking van de genomen en te nemen maatregelen ten goede zal komen. De jongste discontoverhoging tot 5 per cent en de hogere banrente, welke daar van het gevolg is, zal ongetwijfeld tot een inperking van de investeringen en een vermindering van de kredietvraag leiden, ook al wordt de kapitaalschaarste er niet door opgeheven. Het feit ligt er nu een maal dat de besparingen, met name die in de particuliere sector tot dusver elke maand teleurstellen en beneden het per centage blijven dat in deze tijd nodig is. Oud-minister Van de Kieft had met zijn bewering dat de rentevergoeding op de besparingen niet van invloed is, in zover re wel gelijk dat deze rentevergoeding een steeds kleinere rol gaat spelen naarmate het vertrouwen in de valuta afneemt. Maar als de mening veld wint dat de gul den zijn positie in het internationaal ka pitaalverkeer kan handhaven en maatre gelen worden genomen om de inflatie te gen te gaan, wint toch de rentevergoeding aan betekenis. De vele jaren gêvolgde ADVERTENTIE Gierstraat 59 Tel. 21346 - Haarlem HILVERSUM I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.05 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pianospel. 11.00 Buitenl. weekoverz. 11.15 Orgelspel. 11.40 Gitaarrecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Varia. 13.20 Gram. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Oude Drentse volksliederen. 14.50 Orkestconc. 15.15 Van de wieg tot het graf, caus. 15.30 Radio Philh. ork. en solist. 16.25 Boekbespr. 16.40 Lichte muz. 17.00 Vakan- tietips. 17.30 Radio-weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Orgel en zang. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. Nationaal programma: 20.00 Nieuws. 20.05 Felicitatie. 20.10 Gevar. progr. 20.40 Radio prijsvraag. 21.00 Het getij zal verkeren, hoorsp. 21.55 Promenade ork. 22.30 Mil ka pel en meisjeskoor. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage samenzangbijeenkomst. 23.20 Omr.ork. 23.5024.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 10.00 V. d. Kleuters. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. Zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Prom.- ork. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Lich te muz. 14.50 V. d. jeugd. 14.20 Lichte muz. 14.40 Boekbespr. 14.50 Amateursuitz. 15.10 Kron. v. letter en kunsten. 15.45 Amateurs- 16.00 V. d. jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Prom.-ork. (Om 17.50 18.00 Europese roeikampioenschappen). 19.15 Gram. 19.30 Rep. 20.00—24.00 Natio naal programma: Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA'S 14.2016.30 Eurovisie: Europese roei kampioenschappen te Duisburg. 17.00 17.30 V. d. kind. 17.45—18.30 Eurovisie: Europese roeikampioenschappen te Duis burg. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 De wereld één, filmpje en gesprek. 20.45 Instr. kwartet en soliste. 21.0022.00 Nationaal programma: Dóg Koninginnedag! BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gespro ken speritief. 12.45 Gram 13.00 Nieuws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gram. 15.30 Lichte muz. 16.00 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Gram. 17.30 Muz. v. miljoenen. 18.00 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.45 Gram. 20.00 Lichte muz. 2100 Gram. 21.15 Amus. ork. 22.00 Nieuws. 22.11 Verz. progr. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Gram. goedkoop-geld-politiek heeft niet alleen hier en daar tot excessieve investeringen geleid, maar ook op de uitgavenpolitiek in de particuliere sector invloed uitgeoefend en niet in de laatste plaats bij de lagere overheidsorganen de indruk gewekt dat men maar raak kon uitgeven. Aan deze politiek wordt nu paal en perk gesteld, waarbij zich thans echter moeilijkheden voordoen, waarvan men zich afvraagt op welke wijze de regering deze tot een op lossing zal brengen. Gemeenten in de knel De goedkoop-geld-politiek is steeds ge motiveerd met de wenselijkheid om de wo ningbouw te bevorderen, maar juist deze raakt nu in de knel, daar de gemeenten niet meer met kort geld mogen financieren en het rentegamma nog altijd aan de uit gifte van openbare leningen in de weg staat. De grote institutionele beleggers zijn voor het lopende jaar grotendeels uitge schakeld, nadat zij een bedrag van f 600 miljoen voor de woningbouw hebben toe gezegd tegen een rente van ongeveer 4!/2 percent, welke thans ver beneden de markt ligt. Ook al zouden zij nog nieuwe kapitalen beschikbaar kunnen stellen, dan nog zou zulks alleen tegen een hogere ren te geschieden. Aan de financiering van de woningbouw met goedkoop geld is voor eerst een eind gekomen en de regering staat dus voor het dilemma: óf de gemeen ten toe te staan tegen een hogere rente nieuw kapitaal op te nemen en dan de subsidie voor de woningbouw te verhogen, óf zich bij een inkrimping van de woning bouw neer te leggen, waartoe zij uit een sociaal en politiek oogpunt niet gemakke lijk bereid zhl zijiE1 'tfiöeilijkheden worden nog vergroot door de toezegging, welke, naar verluidt; eajtde: institutionele beleggers zou zijn gegeven dat niet tot uit gifte van een staatslening zal worden overgegaan met een hogere rente dan die, waartegen de eerder genoemde f 600 mil joen ter beschikking zijn gesteld. Er blijft dan niets anders over dan een gedwongen lening tegen een lage rente, waartegen de minister van Financiën terecht zijn be zwaren heeft kenbaar gemaakt. Met span ning wordt nu afgewacht niet alleen wat de komende begroting voor het herstel van het budgetair evenwicht aan maatregelen zal doen zien, maar ook op welke wijze in de kapitaalnood van Rijk en Gemeenten zal worden voorzien. Leningen buitenslands Het is daarom als gezegd inderdaad te hopen dat de bestedingsbeperking, ook al heeft men tegen de wijze waarop zij wordt toegepast bezwaar, tot resultaat zal heb ben dat op de kapitaalmarkt geleidelijk enige ontspanning intreedt. Bovendien remt de bestedingsbeperking de invoer, hoewel zij vermoedelijk ook op de uitvoer van invloed is. Toch krijgt men de indruk dat de ka pitaalnood in ons land niet zal kunnen worden opgeheven zonder dat men in het Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE buitenland een of meer leningen plaatst, hetgeen dan alleen tegen een hoge rente mogelijk zal zijn, waardoor dan een oor deel wordt uitgesproken over de vervroeg de aflossing van buitenlandse schuld, waartoe onder minister Van de Kieft in een lichtvaardig optimisme werd overge gaan, een buitenlandse schuld, waarvoor slechts een lage rente gold. Hoe dit zij, er staan ons in de komende weken, hoogst belangrijke besluiten en maatregelen te wachten, met het oog waarop het niet kan verwonderen dat de beurs vooreerst een afwachtende houding aanneemt, vooral nu onzekerheid het voornaamste kenmerk van de Amerikaan se conjunctuur is. Oplossing controverse inzake landbouwprodukten mogelijk De Engelse minister zonder portefeuille Reginald Maudling, heeft donderdag in Den Haag overleg gepleegd met de staatssecre taris voor Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel over alle problemen ten aanzien van de plannen voor een vrij- handelsgebied in Europa. Aan de pers vertelde de heer Maudling donderdagavond dat hij niet naar Den Haag gekomen was om onderhandelingen te voeren, maar om het standpunt van de Nederlandse regering over deze vraagstuk ken te vernemen. Natuurlijk was daarbij ook het zeer belangrijke onderdeel land bouw aan de orde gesteld. Zijnerzijds had de Britse bezoeker een uiteenzetting ge geven van Engelands houding tegenover de plannen voor een vrijhandelszone. Het contact was uitermate nuttig en heeft ver helderend gewerkt, zo voegde de Engelse minister hieraan toe. De kwestie van de landbouwprodukten, die naar Nederlands inzicht wel, en naar Brits inzicht niet onder de bepalingen van een Europees vrijhandelsgebied dienen te vallen, zeide minister Maudling dat dit een „ontzaglijk moeilijk vraagstuk is". Er is echter hoop op een oplossing nu de weder zijdse standpunten zijn verduidelijkt. Beide partijen trachten een oplossing te vinden om de kwestie van de landbouw uit de atmosfeer van de volstrekte Nederlands- Britse tegenstelling te brengen. De deviezenvoorraad van de Deutsche Bundesbank is vorige week tot een nieu we recordhoogte gestegen en bedroeg aan het einde der week 222.717.000 D.mark. De goudvoorraad bedroeg op 23 aug. 9,4 mil jard D.mark. Deze staging wordt toege schreven aan de hardnekkige geruchten dat West-Duitsland een revaluatie van de D.mark van plan zou zijn, waardoor veel vraag naar D.marken ontstaan is. ADVERTENTIE InnsNiint -9^ si?wo-i ■<- Alle merken, dus ruime keuze ADVERTENTIE Vijf gelukkige u/innaars van de Brylcreem vakantie-prijsvraag vertrekken naar zonnig Italië. De uitslag is bekend! Na lang wikken en wegen heeft de jury vij f Brylcreem- vrienden beloond voor hun geestige, originele slagzinnen. Hun oplossing van de rebus was natuurlijk ook de juiste.Brylcreem voor mooi en gezond haar.' Goede reis, winnaars, en veel plezier! De hoofdprijs is voor: B. v. DIJK, Hartenstraat 6 U, Amsterdam. Overige prijzenN. BOUMAN, L. de Coligny str. 78, Alphen a/d R.- H. C. v. MOURIK - BLOEMINK, C. Erzeystraat 30, Utrecht - A. v. d. MEIDEN, Burg. Tijmes straat 28, Emmen en N. SPAINK, Vermeerstraat 28, Amersfoort. Btecbam (Nederland) N.V. Voorengros: Jacq. Mot N.V., Amsterdam (Van onze correspondent in Stockholm MET ENIGSZINS GEMENGDE gevoe lens zien de Zweden, hoe de landen van West-Europa naar elkaar toe groeien en in zeker opzicht vinden ze het helemaal niet erg, dat de laatste Franse maatrege len deze ontwikkeling zouden kunnen ver tragen. De kans is namelijk groot, dat Denemarken zich economisch bij „de zes" zal aansluiten en aldus de lang gekoesterde plannen inzake een gemeenschappelijke Noordse markt ineen zal doen storten. Men voelt in Kopenhagen zeer weinig voor de Noordse markt, omdat deze alleen indus triële goederen zou betreffen, terwijl voor al Zweden zijn protectionistische land bouwpolitiek dan zou kunnen handhaven. Ook Noorwegen is bang de grenzen voor de Zweedse industrie te openen. Vooral de grote Zweedse bedrijven zouden élan de kleine Noorse bedrijven vlug overvleu gelen. De Zweden komen echtgj; steeds met nieuwe argumenten aanzetten, waar om een gemeenschappelijke markt van 20 miljoen Scandinaviërs voordeliger moet zjjn dan de af zetgebied jes van thans. Een diepe bij de zuidpunt van Groen land gelegen depressie heeft de afgelopen 24 uur op de westelijke oceaanhelft in de bovenlucht een krachtige rug doen ont staan. In verband hiermede begon bij IJs land de daar aanwezige straalstroom naar het zuidoosten af te buigen en ging de depressie, die gisterochtend IJslands noordkust passeerde, naar de kust van zuid-Noorwegen. Een hogedrukgebied, dat zich over de Britse eilanden en het vaste land van West-Europa uitstrekt werd hierdoor aan zijn noordflank aangetast, maar bleef toch het weer in een groot deel van ons land beheersen. Het koufront van de depressie, die waarschijnlijk naar zuid-Zweden trekt, zal tot in midden- Nederland kunnen doordringen en daar bij plaatselijk enige regen veroorzaken. In de buurt van de Azoren begint de barometer nu weer te stijgen. Er komt daar een gebied van hogedruk tot stand, dat zijn voortzetting vindt in het West- europese maximum. Dit betekent het her stel van een west-circulatie, waarbij af en toe fronten Nederland kunnen passeren, maar waarbij vooral in het zuiden van het land de regenkansen klein blijven. WEERRAPPORTEN Zaterdag 31 augustus Zon op 5.51 uur, onder 19.32 uur. Maan op 13.40 uur, onder 22.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 augustus Hoog water: 7.38 en 20.06 uur. Laag water: 3.22 en 15.38 uur. Temperaturen buiten- 60 00 land maxima van giste 1 5 s ren. Binnenland: neden "o 5 d "w 5 e 7 uur. Neerslag: laatste B o B 0) 24 uur. sSÜ O g3 Stockholm onbewolkt O 18 1 Oslo geheel bew. ono 19 0 Kopenhagen half bew. wzw 17 2 Aberdeen onbewolkt w 15 0,2 Londen mist w 20 0 Amsterdam regenbui zzw 17 0,1 Luxemburg onbewolkt no 16 0 Parijs nevel windst. 19 0 Bordeaux onbewolkt n 23 0 Grenoble zwaar bew. windst. 20 0 Nice zwaar bew. n 24 0 Berlijn zwaar bew. z 18 2 Frankfort mist windst. 18 0 Zürich half bew. windst. 18 o - Genève licht bew. no 19 0 Locarno regen ozo 23 0,1 Wenen zwaar bew. w 19 0 Innsbruck regenbui windst. 18 0,1 Rome onbewolkt ono 28 0 Ajaccio zwaar bew. ono 23 0 Den Helder zwaar bew. z 15 2 Ypenburg geheel bew. zw 12 0 Vlissingen zwaar bew. zw 12 0 Eelde zwaar bew. zzw 11 0,2 De Bilt zwaar bew. zw 11 1 Twente zwaar bew. z 10 0,3 Eindhoven half bew. zzw 10 2 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z 9 0,4 60. Toen Joris Goedbloed zijn toespraak beëindigd had, trad de televisie-omroeper weer naar voren. Deze deskundige was nu intussen van de schrik bekomen en had het besluit genomen om aan deze moeilijke uitzending een aardig besluit te geven. „Dames en heren!", sprak hij dus op vro- lijke toon, „na dit leerzame praatje van Professor Goedbloeddank u wel, Pro- fesor!ik zeg; na dit aardige praatje willen we toch nog wel even aan de Ge zant zelf vragen, of hij misschien nog een opmerking heeft. Wat denkt u, meneer de gezant, - kunt u ons misschien nog iets vertellen over Marseen aardig voor valletje misschien, of iets interessants over de Martiaanse zeden en gebruikenTer wijl hij zo losjes babbelde, hield hij de microfoon voor het Ding. De kijkers thuis zagen de vreemde steeltjes-ogen weer in het beeld verschijnen, en de meer opletten den merkten op, dat hierin een voldane uitdrukking kwam; maar te horen was er niets. En geen wonder; in de studio was nu eindelijk gebeurd, wat Panda al zo lang had gevreesd; het Ding had namelijk met een snelle beweging de microfoon los gezaagd en deponeerde deze in zijn gulzige inlaat-klepje. „Een aardig Martiaans ge bruik, nietwaar?", merkte Joris op. „En het zegt ons belangrijk méér dan woorden konden doen!" Wat evenwel niet rechtstreeks kan wor den klaargespeeld, gaat soms via een kleine omweg. Zo maken de Noren bijvoorbeeld nu een bepaald onderdeel voor de Zweed se auto's en in ruil hiervoor hebben de Zweden 1000 van die wagens geleverd. De bouw van een Zweedse oliehaven in de Trondheimfjord wijst ook op samenwer king en er zijn nog andere voorbeelden te noemen. Niettemin zijn er ook tegenwer kende factoren. Men behoeft er in dit op zicht slechts aan te herinneren, dat Dene marken en Noorwegen lid van de NAVO zijn, Zweden en Finland daarentegen niet. „Een toetreding van Denemarken tot de groep van zes zou tot een grotere split sing van de Noordse landen kunnen leiden dan destijds de aansluiting bij de NAVO heeft gedaan", is nu van hooggeplaatste Zweedse zijde gezegd. De Zweden zien de samenwerking van de zes namelijk niet alleen economisch. Er zitten ook culturele, sociale en politieke aspecten aan. Politiek wil Zweden zich niet binden en vele Zweden, die in de afgelopen jaren vooral in Frankrijk en Italië zijn geweest, voelen ook weinig voor een eventuele sociale ge lijkschakeling. Zij zijn er immers van overtuigd, "fle "höogSte1 levensstandaard van Europa te hebben. Aan de andere kant kan men echter niet blind zijn voor de ontwikkeling. Dene marken staat thans voor een groot dilem ma: zal het West-Europa of het Noorden kiezen? „Allebei", zeggen weer andere Zweden, die een gemeenschappelijke Noordse markt als kleinere eenheid van een West-Europese markt zien. De vraag is echter, of deze Noordse markt niet te lang op zich laat wachten. De Zweden en Noren zien heel goed de Deense moeilijk heden. De woordvoerder der Zweedse liberalen, Bertil Ohlin, heeft reeds voor gesteld dat de overige Scandinaviërs ge meenschappelijk de klachten van de Denen ten opzichte van de Engelse bevoor deling van het Gemenebest-produkt zullen steunen. Men zou dan ook van andere Westeuropese landen, zoals Frankrijk en Nederland, hulp kunnen verwachten. De Engelsen hebben er evenwel vlug op ge reageerd en te verstaan gegeven, dat men door afspraken gebonden is. Bovendien kunnen de Engelsen steeds weer wijzen op de protectionistische politiek der Zweden. De economische ontwikkeling van West- Europa heeft zich in een tempo voltrok ken, dat door de Noordse landen nauwe lijks kan worden bijgehouden. En deze ontwikkeling kan Denemarken tot stappen dwingen, die op een verwijdering van het noorden neerkomen. Beschuldiging. Radio-Warschau heeft donderdag de Wereldgezondheidsorga nisatie (W.H.O.) de verantwoordelijk heid gegeven voor de huidige Azia- tische-griepepidemie. De ziekte zou in maart j.l. zijn ontstaan in Peking, maar omdat communistisch China geen lid van de organisatie is, zou hieraan door de W.H.O. geen aandacht zijn besteed. Overvallen. De autoriteiten van Oeganda stellen een onderzoek in naar het voor komen van een reeks overvallen van gewapende benden uit Zuid-Soedan. Verscheidene leden van plaatselijke stammen in het grensgebied van Oe ganda, Kenya en Soedan zijn om het leven gebracht. Teerug. De Italiaanse autoriteiten hebben donderdag zeventig Joegoslaviërs, die illegaal Italië waren binnengekomen, aan de Joegoslavische autoriteiten overgeleverd, aldus meldt radio-Bel grado. Sinds 15 augustus zijn ongeveer zeshonderdvijftig naar Italië uitge weken Joegoslaviërs, die daar politiek asiel gevraagd hadden, teruggezonden. Zij zijn allen bij hun terugkomst vrij gelaten. Onbekende. In de Sovjet-Unie wordt thans geld ingezameld voor een monu ment voor de Russische onbekende sol daat, dat in Moskou zal worden opge richt. Oneens. Een Birmaanse communistische leider, Maoeng Maoeng, heeft zich na negen jaar strijd tegen de regerings strijdkrachten aan de commandant van Meiktila overgegeven. Hij zei, dat hij het niet meer met de daden en poli tieke lijn van de Birmaanse commu nistische partij eens is. Hoofdvak. De studenten van de Hongaar se universiteiten zullen aan het eind van het tweede studiejaar een examen in het Russisch moeten afleggen. In dien zij dit niet doen, zullen zij hun studie niet mogen voortzetten, aldus meldt het orgaan der Hongaarse com munistische partij, „Nepzabadsag". Klant. Een boekhandelaar te Williams- town in de Amerikaanse staat Massa chusetts heeft donderdag gezegd, dat hij een chèque heeft ontvangen ten be drage van 65,25 dollar van een klant, die thans in Johannesburg in Zuid- Afrika verblijft en die in 1949 een re kening voor boeken ten bedrage van 36,30 dollar niet had betaald. De klant had het oorspronkelijk bedrag ver hoogd met een samengestelde interest tot 22,42 dollar en een vergoeding voor de vermindering van de koopkracht van de dollar sedert juli 1949, namelijk 6,53 dollar. Krantloos. De staking bij de kranten van Boston, waardoor 1.250.000 gezinnen gedurende 21 dagen van hun dagblad verstoken waren, is donderdagavond geëindigd. Ongeveer 300 krantenbezor gers, die op 9 augustus in staking gin gen voor een hoger loon, hebben een overeenkomst, die aan de staking een einde moest maken, aanvaard. Onderzoek. De Ierse premier Eamon de Valera heeft een onmiddellijk onder zoek bevolen naar de juistheid van berichten;- dat Britse troepen, die naar nationalistische extremisten speuren, de grens tussen Ulster en Ierland zijn overgestoken. Zij zouden ten zuiden van de grens gezien zijn en versper ringen hebben gelegd op wegen, die naar Ulster leiden. Botsingen. Boven Duitsland zijn donder dag twee Amerikaanse straaljagers van het type Thunderflash met elkaar in botsing gekomen. Het ene vliegtuig stortte neer en de piloot kwam om, het andere landde veilig. Voorts kwamen ten oosten van Saarbrücken twee Ca nadese straaljagers in de lucht met el kaar in botsing. Een van de piloten kwam om en de andere maakte een geslaagde parachutelanding. Eén per uur. In een overzicht van het Franse ministerie van Vervoer wordt medegedeeld, dat in Frankrijk op elk uur van de dag en de nacht één Frans man aan het verkeer ten slachtoffer valt. In 1956 zijn, rekening houdend met de verhouding in lengte van het wegennet in Frankrijk en dat in Groot- Brittannië en de Verenigde Staten, in Frankrijk tweemaal zoveel verkeers ongelukken voorgevallen als in de twee andere landen. Afgemaakt. Tussen Agra en Bombay, in India, is woensdagavond een vracht auto van de weg geraakt en met grote snelheid op de deelnemers aan een openluchtbijeenkomst ingereden. Er werden vijf mensen gedood en zeven tig ernstig gewond. De bestuurder van de auto is door het publiek afgemaakt. VELE trekvogels verzamelen zich tegen i gens, want verleent de akinese in het nest het einde van de zomer op bepaalde plaat- een zekere mate van bescherming, tijdens sen om zich voor te bereiden op de lange het gevecht met soortgenoten betekent het tocht naar hun winterverblijven. Dit doen bijv, de zwaluwen, maar ook de ooievaars, die op de weidevlakten, moeraslanden of andere laaggelegen gebieden bijeenkomen. Wat op deze vergaderingen alzo bespro ken wordt, weten we helaas niet, maar één ding is zeker: het terrein waar de ooievaars zich verzameld hebben is niet uitsluitend vergaderzaal, maar dient vooral ook om de jonge re dieren gelegenheid te geven hun reeds eerder aangevangen vliegoefeningen voort te zetten. En juist met het oog op die vliegoefenin- oordelen, gen is het zeer goed mogelijk, dat de grote j vaarsjong een vrijwel zekere dood, omdat het jonge dier zonder enig tegenweer wordt dood- gepikt. Uit deze activiteiten op de ooievaars-ver gaderplaats moet voor een groot deel de oorsprong van de zogenaamde „ooievaarsgerichten" worden verklaard, de fabel, die ons vertelt dat de ooievaars voor hun vertrek naar het zuiden een soort vierschaar spannen en iedere soortgenoot die niet waardig wordt geacht de tocht mee te maken, ter dood ver- Het tot akinese vervallen ooie- zou dan het bewijs geleverd vleugels van de nog weinig ervaren vogels hebbendat de delinquent het vonnis zon- in elkaar verward raken, waardoor de on- der protest heeft aanvaard en ondergaan vermijdelijke vechtpartijen ontstaan, die het moet helaas erkend worden ook in de ooievaars-wereld wel eens tot ongeluk ken met dodelijke afloop leiden. Ontstaat de vechtpartij tussen een stel jongeren, waarvan één der vechtenden duidelijk de mindere van de tegenpartij is, hetzij door geringere lichaamsgroei, hetzij door een minder krachtig gestel, dan vervalt dit jong tot het merkwaardige gedrag, dat door bio logen als akinese wordt aangeduid. Dit pro ces van verstarring en bewegingloosheid is de normale reactie van jonge nestdieren bij benadering van gevaar. Dan is het „zich dood houden" een middel om zo min moge lijk de aandacht te trekken van de roof vogel die het op de inhoud van nesten heeft voorzien. Maar ditzelfde proces van ver starring kan zich ook meester maken van onvolgroeide jonge vogels die in het gevecht kennelijk de mindere van hun tegenstander zijn. Met het omgekeerde resultaat overi- In zijn boekje over de ooievaars heeft dr. R. Mell krachtig stelling genomen tegen deze „dwaas-menselijke" opvatting. De dode ooievaars die wel eens op de ooie vaars-vergaderplaatsen worden aangetrof fen, ziet hij als een gevolg van de hierboven weergegeven gang van zaken, maar hij voegt er aan toe, dat de slachtoffers niet altijd tengevolge van gevechten om het leven zullen zijn gekomen, maar ook door het feit dat zij hoewel op het oog geen zichtbare afwijkingen vertonend in vele gevallen toch niet tot de normale exempla ren gerekend kunnen worden en tengevolge van instinctieve animositeit ten offer zijn gevallen. Van een „gericht" wil hij echter niets weten. Wat u misschien wél wilt weten is de af meting die sommige nesten kunnen krijgen. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2