Vier in één Ontbijtlaken 3.49 Heemskerkse raad keurde bouw van 522 woningen goed j Manchesterkleding IBRUMMELKAMP „Willem Beukelszoon" behoeft zeker geen vervanging Eerste stuurvrouw monstert op de „Trude K" in IJmuiden DAGKOOPJE „De Pauw" Ab de Jong s» \«v Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Glasverzekering VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 a voor a a ei VZV naar Westzaans waterpolotoernooi V 4% N MINISTERS ANTWOORDEN OP VRAAG De scheepsramp op de Rio de la Plata tijssen textiel Scheepvaart Meer wapendragers in Oost- dan in West-Duitsland „De Hoop" terug van de augustus-reis Met negen patiënten in IJmuiden binnengelopen De gemeenteraad van Heemskerk heeft zich donderdagavond bezorgd afgevraagd waar het naar toe moet nu de huren van de nieuwe woningen steeds verder oplopen. Unaniem waren de leden van mening dat het voor een arbeider moeilijk zal zijn om zoveel geld aan huur uit te geven en men vreest dat dit boven de draagkracht van velen zal gaan. De huurprijs van een woning met drie slaapkamers zal komen op 16.40 per week en voor de huizen met twee slaapkamers 15.-. In „Oosterwijk" komen 252 etagewonin gen en 84 garages en in het uitbreidings plan „De Oosterzij" 270 etagewoningen, 10 winkels en 76 garages. Onder voorzitterschap van de loco-bur gemeester wethouder H. v. d. Kolk heeft de gemeenteraad aan dit agendapunt uit voerige discussies gewijd. De heer Mulder (K.V.P.) was van me ning dat het aantal garages wel wat ruim was opgezet en hij twijfelde eraan of al deze ruimten wel verhuurd kunnen worden. Wethouder De Ruyter (K.V.P.) deelde mede dat men hierbij het oog op de toe komst heeft gericht. Tijdelijk kunnen deze ruimten voor andere doelen worden gebruikt, een kantoorruimte of iets derge lijks. De gemeente wordt door deze plannen uitgebreid met ongeveer drieduizend men sen en de heer Roozen (K.V.P.) infor meerde waar de openbare voorzieningen blijven. Dit punt baart de meeste zorg, betoogde wethouder De Ruyter, maar verschei dene aanvragen van scholen lopen nog. Dit heeft de volledige aandacht van het col lege van B. en W. en dagelijks is men op pad om te trachten de nodige voorzienin gen te treffen. De gemeenteraad kan zich ervan overtuigd houden, dat al het moge lijke wordt gedaan. Noodgedwongen Van twee kwaden moet men het beste kiezen en de nood op het gebied van de volkshuisvesting dwingt ons dit plan te aanvaarden, was de mening van de heer Beentjes (K.V.P.). Wij kunnen ons ech ter niet onttrekken aan een gevoel van ongerustheid en wij komen op deze wijze aan de grens van ons kunnen, tenzij de gemeente meer zekerheid krijgt doordat de centrale overheid de weg wijst hoe de financiële problemen moeten worden op gelost. Wethouder De Ruyter deelde mede dat de raad met de aanvaarding van dit plan gerust kan zijn, Gedeputeerde Staten geeft alleen toestemming indien dit bedrag door een vaste lening is verkregen en dat is inderdaad het geval. De heer Muyen (Arb.): „De raad geeft met angstig hart toestemming." De heer Beentjes informeerde nog naar de bedragen die B. en W. nodig den ken te hebben voor de openbare voorzie ningen. „Dit weten wij nog niet", betoogde wet houder DeRuyter, „maar voor elke wo ning die bestemd is voor personeel van de K.N.H.S. wordt door dit bedrijf een bedrag van 700 gestort in een fonds voor de aanleg sportvelden etc." Culturele ontwikkeling Over de culturele ontwikkeling van de gemeente toonde de heer D e G r a a f (Arb.) zich niet helemaal gerust. Deze plannen worden wel goedgekeurd, maar als Heems kerk straks komt om de toestemming voor een openbaar gebouw, gaan hier misschien jaren overheen. Met een voorbeeld toonde spreker dit aan. Wethouder De Ruyter toonde zich op dit punt optimistisch: al zal de gemeente dan niet het volle pond krijgen, op zeventig percent van de nodige voorzieningen re kende hij toch wel en de heer De Ruyter veronderstelde dat hiervoor bij de centrale overheid ook wel begrip bestaat. Voor 270 woningen, 18 winkels en 76 garages in „Oosterwijk" voteerde de raad met algemene stemmen een bedrag van 6.210.000, gesplitst in 5.390.000 voor bouwkosten en 820.000 voor grondkosten en het bouwrijp maken. Een krediet van 5.419.000 werd ver leend voor 252 woningen en 84 garages in „De Oosterzij". De bouwkosten ziin 4.735.000 en grondkosten en bouwrijp maken 684.000. „Filmkring Heemskerk" Naar aanleiding van het verzoek van de in oprichting zijnde „Filmkring Heems kerk" voor de verstrekking van een één malige subsidie van 250, vroeg de heer Muyen (Arb.) zich af waarom in de com missie van voorbereiding uitsluitend katho lieken en christelijken zitting hebben ge nomen. Hij vond dit een bekrompen stand punt en waarom heeft men geen vertegen woordigers uit de gehele bevolking geno- ADVERTENTIE nannoiBBaBHBQaBBSBianBip al II Zeestraat 9 - Tel. 4455 - Beverwijk DE VAKKLEDINGSPEC1ALIST Het eerste team van VZV gaat zaterdag middag naar Westzaan om deel te nemen aan het traditionele waterpolotoernooi van „De Kroosduikers". VZV vaardigt af: doel: H. A. Hagedoorn, linksachter: L. Mossel; rechtsachter: P. Gottmer; midden: W. Ha mers; voor: P. Gravemaker, C. Bouwman, J. Kobes. Zoutzuurfles brak in auto Vanmorgen brak een mandfles met 50 ter geconcentreerd zoutzuur in een kleine istelwagen, toen deze de bocht van de anaalstraat naar de Kerkstraat in IJmui- len nam. Het bijtende vocht stroomde door iet autootje en de inzittenden namen de lenen, waarop de brandweer geruime tijd met de nevelspuit bezig is geweest met het verdunnen van het zoutzuur. Men ver moedde, dat er door het vocht aanzien lijke schade aan carrosserie en bekleding zou zijn aangebracht. De straat moest later eveneens worden schoongespoten. men. De heer Muyen vond het spijtig dat dit in een opkomende gemeente is gedaan, ook de bui ten-kerk elij ken hadden hier graag aan meegedaan. Spreker vond in de zijns inziens foute samenstelling van deze commissie reden om tegen dit voorstel te stemmen, echter niet om het initiatief als zodanig, dat hij buitengewoon lofwaardig vond. Wethouder De Ruyter betoogde dat dit een particulier initiatief is, waarop B. en W. geen invloed hebben uitgeoefend. Hij was het met de heer Muyen eens, maar als de gehele bevolking gaat meedoen, zal bij de verkiezing van een bestuur een even redige vertegenwoordiging gewaarborgd zijn, hetgeen hij ook graag zou doen. Het tegenstemmen van de heer Muyen vond de heer Beentjes (K.V.P.) niet de juiste weg. Op de wijze waarop deze com missie met het voorbereidende werk is be gonnen - waarvoor deze subsidie dan ook is bestemd - kan de gehele bevolking wor den bereikt. Iedereen kan nu immers lid worden. Na enige discussie bleek de heer Muyen alsnog bereid te zijn aan dit voorstel zijn stem te geven, zodat de subsidie met de gehele raad vóór werd verstrekt. Evenzo verging het met de overige agendapunten, die reeds werden gepubli ceerd. Straatnamen Door de gemeenteraad werd op 19 juli 1956 een besluit tot straatnaamgeving be treffende de in het plan „Poelenburg" ge projecteerde wegen genomen. Sindsdien is in het gedeelte, begrensd door het plan „Poelenburg" de Constantyn Huygensstraat en de G. van Assendelft- straat ingevolge raadsbesluit overgegaan tot de bouw van 35 woningen. Als gevolg hiervan dienen in dit gedeelte alsnog zes nieuwe straten een naam te verkrijgen. Bovendien is in het plan „Zaalberg" een aanvang gemaakt met het bouwen van 38 woningen, zodat dientengevolge aldaar naamgeving aan drie nieuwe straten dient plaats te vinden. Bij de straatnaamgeving voor het plan „Poelenburg" is gebruik gemaakt van na- ADVERTENTIE *Oi Kennemerlaan 59 - IJmuiden Telefoon 5326 men van letterkundigen. Gezien de plaatse lijke situatie dient naar de mening van B. en W. in het aansluitend gedeelte zoals hiervoren vermeld, eenzelfde gedragslijn te worden gevolgd, opdat aldaar een afgerond geheel ontstaat en een volledige „letter- kundigenwijk" aanwezig is. Voor de nieuwe straten in het plan „Zaal berg" zijn de gedachten uitgegaan naar de ambtgenoten van de oud-burgemeester van Heemskerk, te weten Hermanus Zaalberg, naar wie de reeds aanwezige Zaalberglaan genoemd is. Het plan „Zaalberg" zal hierdoor dan eveneens voor wat straatnamen betreft een afgerond geheel vormen. De raad aanvaardde het voorstel en de volgende namen werden vastgesteld: voor het aansluitende gedeelte van plan „Poe lenburg": Van Meursstraat, Schimmelstraat, Ten Katestraat, Hasebroekstraat, Helmers- straat, Cremerstraat. Voor het plan „Zaal berg": Bonkenburchstraat, Karshoffstraat, De Wildtstraat. Het in opdracht van de departementen van Verkeer en Waterstaat en van Land bouw, Visserjj en Voedselvoorziening ge bouwde onderzoekingsvaartuig „Willem Beukelszoon" behoeft zeker geen vervan ging. Het onderzoekingsvaartuig „Zuider zee" is voor het ogenblik in zoverre onge schikt, dat dit vaartuig voor het beoogde gebruik te levendig blijkt en bij grote windsterkte niet veilig is te achten. Dit hebben de betrokken ministers mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen, die hun waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer de heer Egas. Over de „Willem Beukelszoon" wordt nog opge merkt, dat geruime;,.,tij4';Woppdat\ bouw van het schip werd begonnen, het laboratorium voor scheepsbouwkunde van de Technische Hogeschuol^ë Seliï HVerd ingeschakeld voor advies inzake de stabi liteitseigenschappen van dit vaartuig. Zoals te verwachten was, bleek het schip aan de eisen van veiligheid te voldoen. Inmiddels is op grond van opgedane er varingen in zeegang besloten tot nog en kele verbeteringen, onder meer het inbren gen van 10 ton ballast en het voorzien van de motorkamer met een zuigventilator. Met betrekking tot de vraag of de „Zui derzee" reeds eenmaal is gekanteld, wordt medegedeeld, dat bij de tewaterlating van de dwarshelling de stopping aan de water zijde te vroeg is losgeschoten en het ten gevolge hiervan kantelende schip een slag zij van circa 80 graden aannam, waaruit het zich evenwel weer aanstonds oprichtte. Een onderzoek is gaande naar de oor zaken van de gebreken van dit schip en mogelijke maatregelen ter verbetering. Zoals zich bij elk nieuwgebouwd vaar tuig „kinderziekten" plegen voor te doen, hebben ook de „Willem Beukelsz" en de „Zuiderzee" niet aanstonds aan alle eisen voldaan. Op grond van dergelijke teleur stellingen mag naar het oordeel van de ministers niet worden gesteld, dat fouten zijn gemaakt. De controle van de rijks- vaartuigendienst op de bouw van beide vaartuigen is op deskudige wijze uitge voerd, doch deze kan nimmer de garantie inhouden, dat tegenvallers nooit zullen voorkomen. Schepen in ojJenbare dienst van het rijk vallen niet onder de bepalingen van de schepenwet en zijn derhalve niet onder worpen aan het voortdurend toezicht van de scheepvaartinspectie. Controle op de stabiliteit en veiligheid van nieuwgebouwde en te bouwen vissers schepen, met veelal sterk opgevoerd mo torvermogen, Këêft géfègéRT'plaatsgehad en zal onverflauwd de aandacht houden. Deze, controle wordt alleszins toereikend geacht. BUENOS AIRES (AFP) De Argentijn se autoriteiten hebben verscheidene be manningsleden van het Amerikaanse schip „Mormacksurf" dat in aanvaring is ge weest met de „Ciudad Buenos Aires", in arrest gesteld. Onder hen bevindt zich de stuurman, die op het ogenblik van de aan varing op de brug van het Amerikaanse schip stond. Ook de Argentijnse loods op het Amerikaanse schip staat onder arrest. De kapitein, Sommers, is donderdag een verhoor afgenomen. Geredden hebben verklaard, dat de meeste derde-klasse-passagiers zich op het ogenblik van de aanvaring in de grote slaapzaal onder het voordek ter hoogte van de waterlijn, bevonden. Velen van hen zijn met de „Ciudad Buenos Aires" onder ge gaan. ADVERTENTIE WIIK AAN ZEEëRWEG 4 hoek Velserduinplein Tel. 7533 In onze stand no. 37 op de BIMIJ laten wij zien hoe een corset en BH worden gemaakt. TEVENS TONEN WIJ U DE VOLLEDIGE E L J A-C O L L E C T I E Het meest verkochte rubbercorset in Nederland. De eerste Nederlandse vrouwelijke stuur man heeft deze week in IJmuiden gemon sterd bjj waterschout W. G. Meijboom. Zjj heet Maureen Koster-Santerson, een Engel se van geboorte, die in de functie van stuurman op de kustvaarder „Trude K", waarop haar man kapitein is, thans met een lading zout onderweg is naar Zweden. „Het begon als een grap en eindigde in volle ernst", aldus mevrouw Koster, die zich de eerste stuurvrouw kan noemen. Zij trouwde drie jaar geleden met kapitein Sietze Koster uit Hoogeveen en voer al die jaren mee op de in 1951 gebouwde „Trude K". Door bijzondere omstandigheden kwam de „Trude K" echter plotseling zonder stuurman te zitten. De eerste machinist verklaarde zich bereid de taak over te nemen, maar bij het kleine door kapitein Koster afgenomen examen bleek, dat Mau reen, die er bij zat, meer antwoorden op de vragen wist dan de machinist. „Neem jij het over", heeft de machinist toen bij wijze van grap gezegd. Mevrouw Koster dacht er niet lang over na. Zij be gon aan een driejarige stuurmanscursus. Reeds na achttien maanden deed zij examen. Zonder enige illusie was zij voor de examencommissie verschenen. Maar zij slaagde met glans. In het bijzijn van de waterschout te IJmuiden, de heer W. G. Meijboom, heeft mevr. Maureen Koster-Santerson woens dagmiddag op de „Trude K", die bij het overslagbedrijf „De IJbunker" aan de Ha ringhaven te IJmuiden lag, haar contract als stuurman getekend. ADVERTENTIE alleen zaterdag Snelliusstraat 23 Telefoon 5653 Vandaag weinig De aanvoer te IJmuiden bestond van daag uit 3800 kisten, waarbij 200 schel vis, 20 wijting, 25 gul en kabeljauw, 2000 haring, 500 makreel, 20 diversen, 15.000 kg. tong en 300 kisten schol. De „Postboy" was er met 1400 kisten haring en 50 kantjes en de „Tzonne" met 500 kisten makreel, 600 haring, 40 diver sen en 100 kantjes. De kleine vaart zorgde voor de platvisaanvoer en drie schepen waren present met rondvis. Bij dit drietal was de TX 5 met 185 kisten schelvis, die in één etmaal werden gevangen. Voor de export Voor de export werden vanmorgen kis ten kabeljauw verkocht voor f 150. Groot middel tong deed f 3.80f 3.50, klein- middel f 2.90f 3.20, tong I f 2.10f 2.60 en tong 2 f 2.10f 2.55, grote, middel en zetschol noteerden f 54f66 en schol I f 50—f 56. Het binnenland in De haring leverde vandaag f 11f 19 op en de makreel f 15f 27. Middel gul haal de f37f32, torgullen f 18f24. De grote schelvis bracht op f 46, grootmiddel f 41 f 53, kleinmiddel f 36f 40, pennen f 34 f 40 en braadschelvis f 12.f 20. Wijting haalde f 15f 19, grote tong f 4.40f 4.60 per kg. De schol 2 haalde f 35f 40 en de schol 3 f 17—f 30. Wat er komt Voor de zaterdagmarkt waren thuissto- mend: de KW. 176 (van 20 aug.) met 500 kisten haring; de KW. 81 (van 18 aug.) met 600 kisten haring van 350 kantjes; de „Polderman" (van 20 aug.) met 1000 ha ring, 20 diversen en 70 kantjes en de „Eve line" (van 20 aug.) met 850 kisten haring, 120 makreel en 40 diversen. Oudste boten: KW. 99 (van 17 aug); Beatrice IJm. 72, KW. 87, KW. 101 (van 20 aug.), Amsterdam, VI. 121 en HD. 79 (van 22 aug.). En op zee De vangstmeldingen van de trawlers lie pen gisteren nogal uiteen. Er werd ge klaagd door de schippers, maar er viel uit op te maken dat de dagvangsten van 200 250 manden haring bedroegen. De „Thori- na" had ondermeer 40 kantjes vol ge maakt. De loggers op 't Zand vingen 60 100 manden vis en 2025 stuks kabeljau wen en de scheepjes op de kust 60100 kg. tong en 1012 mandjes vis. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers van IJmuiden en Katwijk in de afgelopen nacht waren: KW 23—20, 25—30, 138—80, IJm. 75—3, KW. 16—7, 19—5, 54—28, 140 —20, 168—1, 22—10, 45—3, 175—£0, 163— 1, 67—50, 151—2, 39—5, 40—3, 41—2, 110 12. Geen vangst: KW. 9, 147, 70, 170, 127, 86, 20, 29, 15, 43, 44. De vangsten van de trawlschepen waren: KW. 73—95, 129—7, 95—40, 48—40, 101 70, 141—60, 74—70, 85—20, 135—70, 176 50. Thuisstomend 12385 k. Gemiddelde vangst: vleet 10 k. en trawl 50 k. x Ongelukje Tijdens het lossen van de trawler „Me- dan" voor de donderdagmarkt kreeg de vislosser-ruimgast A. Post een haak tegen het gezicht. Wellicht is de haak aan één kant niet goed aan de ton bevestigd ge weest, waardoor deze eraf gleed en Post aan het gezicht raakte. Na de schrik viel het ongeluk nogal mee. Proviand en water In de Vissershaven is aangekomen de Groningse coaster „Alba" om proviand en water te laden. Ook een tonnenlegger van het loodswezen kreeg een ligplaats bij de vishal. Motorpech De „Floris" KW. 59, die dinsdagavond naar de visserij vertrok, moest wegens een motormankement de reis afbreken. Zonder vis nam de logger ligplaats aan de Zuid zijde. Besommigen van heden Postboy 17.300, Tzonne 20.100, KW. 169 5200, RO. 2 6140, IJM. 3 1050. Jubileum Op 1 september hoopt de heer M. C. Hoogendijk de dag te herdenken, waarop hy vijfendertig jaar geleden in dienst trad van de firma wed. S. I. Groen te IJmui den. In 1946 ging hij over naar de „Interna tionale zeevishandel", waarvoor hij thans als bedrijfsleider van de vishandel op treedt. In Amerika In 1956 bedroeg de opbrengst van de grote visserij in de Verenigde Staten 1.128 miljoen dollar en verschafte werk aan ruim een half miljoen mensen. Door de ongeveer 150.000 vissers, die rond 90.000 boten van zeer verschillende afmeting be mannen, werd 2.358.720 ton vis voor mense lijke consumptie aan wal gebracht. De overige mensen zijn werkzaam in de ha vens, in de visverwerkende industrie of als groot- en kleinhandelaren. Minder tong Deze week hebben de Urker kotters kleinere vangsten tong dan vorige week. De grootste vangst van de Urker vloot was vanmorgen op de UK. 35 aan te treffen, die 1000 kg aanvoerde. Voor de zaterdag- markt worden enige kotters met vangsten, groter dan 1000 kg, verwacht. Het slechte weer windkracht 6 tot 7 blijkt de oorzaak te zijn geweest van het terug lopen der vangsten. Van een tiendaagse reis was de trawllogger KW. 169 binnen met 1700 kg tong en 40 manden vis. Aagtekerk 30 te Penang. Aalsdijk, 29 v. Semarang n. Tandjong Priok. Alcyone, 29 te Rotterdam. Alhena, 29 v. Bahia n. Las Palmas. Alioth, 29 te Rio Grande. Alphacca, 29 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Ampenan, 29 v. Aden n. Belawan. Amstelveen, 29 te Dakar. Amstelkroon, 29 te Amsterdam. Annenkerk, 30 te Rotterdam. Arkeldijk, 29 v. Alexandrië n. Port Said. Axeldijk, 30 te Antwerpen. Banggai, 29 te Kuwait. Barentsz, 30 te P. Ternate. Beninkust, 29 v. Antwerpen n. Hamburg. Bennekom, 29 450 m. w.z.w. Flores n. Rotterdam. Billiton, 30 v. Singapore n. Tandjong Priok. Bloemfontein, 30 te Southampton. Borneo, 30 te Penang. Breda, 28 440 m. n.n.o. Fayal n. Willemstad. Britsum, pass. 29 Ouessant n. Southampton. Clavella, 29 v. Abadan n. East-London. Cleodora, 30 te Abadan. Cradle of Liberty, 28 650 m. o.z.o. Bermudas n. Rotterdam. Caltex Leiden, 31 te Rotterdam verw. Caltex Rotterdam, 29 te Bandarmashur. Camerounkust, 30 te Freetown. Congokust, 29 te Takoradi. Coryda, 29 te Pulubukom. Crania, 30 te Birkenhead. Diemerdijk, 30 te Londen. Enggano, pass. 29 Gibraltar n. Swansea. Esso Den Haag, pass. 29 Ouessant n. Antwerpen. Etrema, 29 v. Vitoria n. Fortaleza. Felipes, 30 te Pladju. Fairsea, 26 v. Le Havre n. New York. Giessenkerk, pass. 29 Str. v. Messina n. Pt. Said. Guineekust, 28 v. Lagos n. Duala. Gadila, 31 te Singapore verw. Ghanakust, 29 v. Freetown n. Dakar. Gooiland, 30 te Recife. Groote Kerk, 30 v. Sydney n. Brisbane. Hathor, 30 v. Sevilla n. Tunis. Hispania, 30 te Bilbao. Helena, 30 te La Guaira verw. v. Cd. Trujillo. Iberia, 29 Ouessant gepass. Isis, 30 te Ciudad Trujillo verw. Japara KPM, 31 te Singapore. Karimun, 29 dw. Landsend n. Rotterdam. Koningswaard, 28 1200 m. n.o. Martinique naar Curagao. Kylix, 30 v. Maracaibo n. Curagao. Kieldrecht, 30 te Barcelona. Kosicia, pass. 29 Azoren n. Rotterdam. AMSTERDAM De flauwe stemming voor de aandelen Unilever van verleden week, heeft zich, na een tussentijds herstel, gisteren op nieuw voortgezet. De grote ruilingen voor Engelse rekening van aandelen Unilever Limited in aandelen n.v., komen niet meer voor, waardoor de belangste vraag achterwege blijft. Er was weer behoorlijk middenkoersaanbod in de aandelen van het margarinefonds. Er circuleren geruch ten ter beurze dat de eerste halfjaarcijfers van dit concern, die vermoedelijk in de eerste week van september gepubliceerd zullen worden, niet bepaald optimistisch zijn, in verband met de minder goede gang van zaken van de n.v. in Indonesië. De beurs verwacht onveranderde winstcijfers vergeleken bij het eerste halfjaar van 1956. De koers van de aandelen was op 403, na een opening van 405, 11 punten lager dan de slotkoers van woensdag. De omzetten waren niet van grote omvang. Ook in Koninklijke Olie ging heel wei nig om en de weifelende tendentie van Wallstreet, vormde hier geen stimulans. Na een lage opening op f 200.50 trok de koers aan tot f201.40 op kleine aankopen door Parijs. Ten opzichte van woensdag waren de aandelen vrijwel onveranderd en in verband met de flauwe koers van de effectendollar, 384% (385 5/8), lagen aan delen Koninklijke Olie een fractie boven pariteit New York. In de Philipshoek was het zeer rustig en moest op de mooie winst van gisteren ongeveer 4 punten worden prijsgegeven. AKU was kalm, pnjn. 2 percent; KLM een paar dubbeltjes la^er. De gunstige stemming van de laatste dagen voor de scheepvaartaandelen ver anderde in mineur. Aandelen Holland Amerika Lijn, van Nievelt Goudriaan, Van Ommeren en Rotterdamsche Lloyd ver loren 2 tot 4 punten. Ook de overige fond sen waren beneden woensdag. De rust in de staatsfondsen is terugge keerd en de koersfluctuaties bewogen zich binnen nauwe grenzen. Alleen de staffel- lening lag een fractie hoger. De overige papieren goed prijshoudend. Van de cultuurwaarden vroegen aan delen Deli Mij. wederom de aandacht en noteerde op goede vraag weer ruim twee punten beter. Er zijn ter beurze vermoe dens, dat op de terreinen van de Deli Mij in Amerika olie in de grond zit. Tevens was de mening dat de aandelen op onge veer 80 percent met een dividend van acht percent een goede belegging vormen. Am sterdam Rubber en HVA waren vrijwel onveranderd. Prolongatie 5 percent (ANP) NEW YORK De koersen zakten weer in bij winst nemingen, maar halverwege de beurs kwam er een ommekeer waardoor de ver liezen meer dan half werden ingelopen. Het herstel kwam na het nieuws, dat Rus land de westelijke ontwapeningsvoorstel len vierkant van de hand heeft gewezen. De meeste fondsen rezen flink boven hun daglaagtepunten en enkele boekten zelfs goede winsten, vooral Chrysler dat een dollar opliep. Van de 1.115 verhandelde fondsen slo ten er 257 hoger, 611 lager en 247 onver anderd. Het industriegemiddelde sloot 1,73 lager op 476,06; dat voor spoorwegen 1,77 lager op 134,03 en dat voor openbare nutsbe drijven 0,16 lager op 67,52. De omzet nam gaandeweg de beurs af en bedroeg uiteindelijk 1.630.000 aandelen, de geringste van deze week en 210.000 lager dan die van woensdag. (UP). Voorbeurs koersen Slotkoers gisteren 3% »/o Nederl. '47 81% 3 »/o Nedl 1962/64 883/i6 A. K. U 175 Calvé Delft 337 Van Gelder Zonen 189 K. N Hoogovens 292 Nederl Ford 226 N. Kabelfabriek 265% gew. PhilipsGloeil 274 pref.Philips Gloeil 140 X Unilever 403 Wilton Fijenoord 225 K Dordtsche Petrol. 944 K Konkl. Petroleum f 200,60 A'dam Rubber 68 K. L. M f 123,60 Holl. Amer. Lijn 160 a N. Scheepv. Unie 152 Phs v Ommeren 238 H. V A 115 Verg. Deli Mijen 81 Amsterd. Bank 198 Ned. Handel Mij 153% Rotterd. Bank 163 Twentsche Bank 158 Anaconda Copper 56% Bethlehem Steel 45% U. S. Steel 65 General Motors. 42 Shell Union 83% Tidewater 33% 275 401 202,- ADVERTENTIE DIRECT HERSTEL - LAGE PREMIE Vraagt vrijblijvend inlichtingen en premie-opgave Schildersbedrijf - Glas- en Verfhandel Marktplein 27 - Tel. 4854 - IJmuiden Kota Inten, 30 te Beira. Karossa, 31 te Samarinda. Kara, 30 v. Singapore n. Suva. Lindekerk, 29 nog te Kuwait. Loppersum, 29 v. Savannah n. Bremen. Leuvekerk, 2/9 te Rotterdam verw. Liberty Bell, 30 te Port Said. Malvina, 29 v. Hongkong n. Miri. Myonia, 29 v. Balikpapan n. Sorong. Minjak, 30 verm. v. Olehleh n. Sabang. Maas, 3/9 te Rotterdam verw. Meerkerk, 31 te Karachi verw. Musilloyd, 30 te Surabaja verw. Naess Commander, 29 te Gibraltar. Orestes, 30 30 m. w. Guataloupe n. Baltimore. Oranje Nassau, 29 v. Dover n. Trinidad. Orion, 30 te Rotterdam. Oostkark, 30 te Genua. Ootmarsum, pass. 29 Key West n. Houston. Ouwerkerk, 29 v. Aden n. Port Sudan. Peperkust, 28 v. Porto Amboin n. Lobito. Phrontis, 29 v. Singapore n. Bangkok. Poelau Laut, 30 te Surabaja. Polydorus, 29 te Singapore. Purfina Hellas, 29 v. Genua n. Perzische Golf. Prins Casimir, 29 v. Muskegm n. Chicago. Pr. Will. George Fred., 30 v. R'dam n. Montreal. Perna, pass. 29 Minikoi n. Abadan. Purf. Nederland, 30 v. rede Fiumicino n. Kuwait. Roti, 30 te Singapore. Raki, 28 te Manilla. Roebiah, 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Rondo, 29 v. Amsterdam n. Hamburg, Rijndam, 30 te Le Havre. Sambas, 30 te Singapore. Sliedrecht, pass. 30 Aden n. Mena A1 Ahmadi. Solon, 30 v. Amsterdam n. Guanta. Stanvac Selo, 30 te Sungeigerong verw. Sloterdijk, 30 te Rotterdam. Straat Lombok, 29 v. Lour. Marques n. Zanzibar. Singkep, 29 v. Penang n. Port Swettenham. Sirrah, 30 te Bahrein. Stad Alkmaar, 29 te Bagnoli. Stad Gouda, 30 te Vlaardingen. Stad Leiden, 29 v. West-Hartlepool n. L. Palmas. Stad Schiedam, 29 v. Savona n. Bona. Stad Utrecht, 29 v. Vlaardingen n. Narvik. Stentor, 29 te Georgetown. Straat Banka, 29 v. Bombay n. Cochin. Straat Torres, 29 v. Sydney n. Melbourne. Sarpedon, 30 te La Guaira verw. v. Aruba. Themisto, pass. 29 Lizardhead n. Rotterdam. Trajanus, 28 te Barranquilla n. Maracaibo. Tomocyclus, pas. 29 Azoren n. Curagao. Telamon, 29 v. Hamburg n. Bremen. Taria, pass. 29 Azoren n. Rotterdam. Van Noort, 30 te Singapore verw. Vasum, 30 te Mena Al Ahmadi. Weltevreden, pass. 29 Str. v. Messina n. Pt. Said. Westland, 28 330 m. z. St. Vincent n. L. Palmas. Willemstad, 29 v. Curagao n. La Guair. W. Alton Jones, 29 380 m. w.n.w. Alexandrië naar Mena. Wonosari, 29 te Abadan. IJssel, 30 te Amsterdam. Zeeland, 30 te Djibouti. Zuiderkerk, 29 te Mombasa. KLEINE VAARC Alcetas, 30 te Bari verw. Bab T, 27 te Zaandam v. Mantyluoto. Bernard John, 30 v. Triëst n. Reyka. Concepcion, pass. 28 Vlissingen n. Londen. Cornells Houtman, 31 te Birkenhead verw. Elsa, 28 te Gruvon v. Karlstad. Gazelle, 30 v. Goole te Rotterdam verw. Hondsbosch, 30 v. Londen te Rotterdam verw. Hoogvliet, 30 v. Rotterdam te Fowey verw. Hos, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Import, 6/9 v. Oporto te Rotterdam verw. Joost, 28 te Zaandam v. SundsvalL June, 29 te Cromer n. Boston. Kaap Falga, 27 te Gefle v. Gent. Kaap St. Vincent, 28 te Rotterdam n. Mantyluoto. Myfem, 30 v. Kiel n. Parijs. Mypuck, 31 v. Londen te Swansea verw. Myson, 30 V. Vestervicken te Rouen verw. Olivier v. Noort, 31 v. Casablanca n. Engel. verw. Nero, 28 te Amsterdam n. Rotterdam. Phidias, 29 te Rotterdam n. Palermo. Pavo, 26 v. Sundsvall n. Zaandam. Ponza, 28 te Karlstad v. Otterbacken. Tilly, 28 v. Zaandam n. Pataholm. SLEEPVAART Blankenburgh, 30 v. Ferrol n. La Figueira Da Foz. Barendszee, 30 v. Ferrol n. Puerto Cabello. Clyde, 30 26.35 n. 162.03 o., v. Tokuama naar New Orleans. Cycloop, 28 330 m. n.w. Golf v. Maracaibo naar Maracaibo. Ebro, 30 53.17 n. 4.46 o„ van Avongarth naar Bremerhaven. Hudson, 28 50 m. z. Kaap Passero n. Calcutta. Humber, 28 v. Blyth te Maassluis. Loire, 30 44.58 n. 23.47 w., v. Philadelphia n. Gent. Oceaan, 30 28.08 n. 149.43 o., van Tokuama naar Korinthe. Oostzee, 28 ten anker te Ras Piedras. Poolzee, 28 110 m. n.n.w. noordp. Aruba naar Maracaibo. Rode Zee, 30 45.55 n. 8.36 w., v. Charleston naar St. Nazaire. Thames. 30 v. Brunsbüttel (haven binnengelopen Titan, 28 900 m. n. Belem n. Barbados. Zeeland, 28 100 m. n. Amba n. Maracaibo. voor slecht weer). BONN (UP) Volgens een officiële Westduitse regeringsmededeling blijkt, dat Oost-Duitsland relatief tien keer zoveel mannen onder de wapens heeft dan West- Duitsland. In Oost-Duitsland is een man onder de wapens op elke 45 inwoners, in de bondsrepubliek een op elke 415 burgers. Het vijftig miljoen inwoners tellende West-Duitsland heeft 121.000 mannen on der de wapenen: 100.000 man Bundeswehr, 11.000 man politie en 10.000 man douane. Het 17.8000.000 inwoners tellende Oost- Duitsland heeft 393.000 man onder de wa penen: 110.000 man volksleger, 20.000 man politie, 40.000 man douane, 8.000 man transportpolitie en 215.000 arbeidersmilitia. Van de augustusreis is h^ hospitaal kerkschip „De Hoop" vanmorgen vroeg in IJmuiden binnen gelopen. Aan boord be vonden zich aan het einde der reis negen patiënten. In totaal werden gedurende de augus tus-reis 86 patiënten geholpen, waarvan 80 Hollanders, 3 Polen, 1 Westduitser en 2 Oostduitsers. Het aantal in het scheeps- hospitaal opgenomen patiënten bedroeg 15, met in totaal 111 verpleegdagen. Een envijftig recepten werden afgegeven en 31 maal werd per radio een medisch ad vies gegeven. Dee scheepspredikant had ondanks het vrij slechte weer gelegenheid 17 loggers te bezoeken. Van de dagsluitingen en kerkdiensten in welke hij voorging wer den er 4, respectievelijk 2 per radio uit gezonden. In de Engelse havens werden 4 kerkdiensten gehouden. De radiodienst van „De Hoop" verricht te 15 reparaties aan boord van de loggers; 21 maal kon volstaan worden met een technisch advies via de radio. Het K.N.M.I. te De Bilt ontving geregeld de weerrap- porten en van 10 augustus af werden de gegevens van de visserij concentraties aan de afdeling Hydrografie van de Konink lijke Marine gezonden. Op 4 september vertrekt het schip weer naar de visgronden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3