Wachtend ap siechtece tijden - CULTURELE VEELZIJDIGHEID IN AUSTRALIË WORDT ONDERSCHAT Rotorfietsen in Amerika eri. IJ mui der Courant II^OI/IJ^ Ul/Uf u/l» IMjfililM (Van onze correspondent in Sydney) IS ER CULTUUR in Australië? Dit is een vraag, waarop het positieve antwoord al bij voorbaat op mijn tong ligt. Het hangt er van af wat men onder cultuur verstaat, zult u zeggen. Als we per se willen den ken aan de Sixtijnse kapel en aan de schatten van het Louvre, dan is het met de cultuur in het zuidelijk continent, waar wij uw tegenvoe ters zijn, droevig gesteld. Maar wanneer we onder cultuur verstaan de uitingen van een volksbescha ving, dan is Australië daarmee net zo goed begiftigd als elk ander Europees volk. AUSTRALIË is als jong land slecht be deeld met theaters, maar dat wil niet zeg gen, dat er geen toneel wordt gespeeld. Het tegendeel is het geval. Er is overvloed op dit gebied. Nemen we Sydney bijvoor beeld, dan zijn er in elk geval voldoende theaters, grote en kleine bij elkaar geteld, om ons de hele week bezig te houden. Het aantal beroepsgezelschappen moge gering zijn, het getal der serieuze amateurs, die beroepshalve spelen, is des te groter. On der hen zijn ook bekwame zangers en zangeressen. Er zijn ook genoeg andere bijeenkomsten, waar cultuur wordt bedre ven, maar waar merkwaardigerwijs de Nederlandse immigrant, die dikwijls zo hard om cultuur schreeuwt (omdat er vol gens hem gebrek aan is of er helemaal niet zou zijn), schittert door afwezigheid, zelfs op gelegenheden waar er juist voor hem een bijzondere aantrekkingskracht is. Zo werd onlangs in het Nationale Schilde rijenmuseum een door het Belgische con sulaat ter beschikking gestelde film over de Nederlandse kunstschilder Han van Meegeren vertoond. Er waren een kleine duizend bezoekers. Maar toen de voorzit ter de avond opende, kon hij niet getui gen van de aanwezigheid van Nederlan ders. Ik heb er althans niet één kunnen ontdekken. De toegang was gratis. Na de film over Van Meegeren (de première voor Australië en een knap stuk reconstructie- werk van diens vervalsingen en de ge schiedenis daarvan) werd een film ver toond over de tekeningen van Leonardo da Vinei. De Nederlanders ontbraken die avond ook. Ik durf bijna te beweren, dat er geen land ter wereld is, dat zoals Australië zoveel gelegenheid biedt om gratis cultuur te genieten (u vergeve mij deze uitdrukking, maar zij geeft het beste weer wat vele Nederlandse immigranten in Australië beweren te missen). Het Australische klimaat is lang niet zo koud als dat van Nederland, zelfs niét in de win ter. De winters zijn kort en daardoor is wellicht de kans om cultuur binnenshuis te genieten geringer dan in Nederland. De Australiër leeft meer buitens- dan bin nenshuis. Gelukkig kunnen vele cultuur uitingen echter buitenshuis worden geno ten. Australië buit zijn klimaat, wat dat betreft, goed uit. Er worden vele concerten gegeven in de openlucht, in Sydney onder meer, door de artiesten van de Australische radio-omroep, die daartoe het prachtige Hyde Park uitkiezen, dat midden in de stad is gelegen. Zulke concerten plegen te worden gegeven gedurende lunchtijd, zodat iedereen er van kan genieten. De gemeente heeft voor geluidsversterkers gezorgd. Er stromen duizenden mensen naar toe. Elk jaar organiseert het ministerie van Onder wijs een onderwijsweek. Als onderdeel van de feestelijkheden voeren leerlingen van de middelbare scholen scènes uit de toneel stukken van Shakespeare op, gekleed in de kostuums van die tijd. Zij doen dit op de trappen van het machtige oorlogsmonu ment, waarvoor zich de grote vijver uit strekt. Daar zetten de toeschouwers zich op het grasveld er omheen neer. Er zijn geen bordjes „Verboden op het gras te lo pen". Iedereen kan in de parken gaan en staan waar hij wil. Het is de beste omlijs ting, die men zich wensen kan voor een openluchtvoorstelling. Het is een open luchttheater bij uitnemendheid. Iedereen is er welkom en iedereen kan van het toneel spel genieten zonder dat het hem een cent kost. Het oorlogsmonument is een beziens waardigheid op zichzelf, zowel aan de bui tenkant, waar beeldhouwers hun kunst hebben gebeiteld in het steen, als binnen, waar de oorlog verbeeld is in een bi onzen beeld van een stervende soldaat. De toe gang tot dit monument is gratis. DE AUSTRALISCHE radio-omroep en het symfonieorkest van Sydney houden op gezette tijden zondagmiddagconcerten in de grote zaal van het stadhuis van Sydney, dat boogt op het bezit van het grootste orgel van het zuidelij k halfrond. De toe gang tot deze concerten is gratis. Meer dan tweeduizend toehoorders zijn er als regel te vinden. Honderden worden telkens te leurgesteld omdat zij geen plaats meer kunnen vinden. Dit stadhuis van Sydney is een waarlijk huis van de stad. Men kan er vrij in en uit lopen en er soms genieten van orgelspel op een willekeurig uur van de dag zonder dat iemand-met-een-uni form of de bode-van-het-stadhuis u weg jaagt of entreegeld heft. Sydney komt als miljoenenstad in een jong land ruimte te kort voor muziekuitvoeringen, maar ook hier opent de nabije toekomst perspectie ven, nu de regering kort geleden een be loning van vijftigduizend gulden heeft toe gekend aan de Deense architect Jörn Ut- zon voor een ontwerp van een operage bouw, dat aan de boorden van Sydney's schilderachtige haven zal verrijzen. Het ontwerp heeft de belangstelling getrok ken van architecten en kunstenaars in de hele wereld om de bijzondere vormen, die Utzon eraan heeft gegeven. Intussen be schikt Sydney toch nog wel over theater gelegenheid. Zojuist is het opera-seizoen begonnen en brengt het Symfonieorkest „La Bohème" „Othello", „Hoffman's ver tellingen", „Tosca" en andere opera's met de Australische zangeres Joan Hammond, die wereldbekendheid geniet. Ook worden er balletuitvoeringen gegeven. Opvoerin gen zols „Het dagboek van Anne Frank" wisselen 'af met het optreden van bekende artiesten uit Europa. Het gezelschap „Old Vic" is hier geweest met Katherine Hep burn, maar ook zonder buitenlandse to neelspelers brengt het Australische toneel voldoende cultuur om de meest verwende immigrant te kunnen laten genieten. Er is licht amusement in Empire en ernst in Royal en er zijn theateropvoeringen voor kinderen. De balletdanseres Margot Fon- teyn uit Engeland maakte hier een tour nee. De Australiërs gaven veel geld uit om deze cultuur te genieten. Zij betaalden graag vijftig gulden per plaats. Wie beweert dat er geen cultuur te vin den is in Australië, loopt met z'n ogen dicht en is doof aan beide oren. Wie graag gedichten hoort reciteren, kan eveneens terecht. De Londense toneelspeler John Trevor is hier op tournee. Hij is een uit stekend declamator. Zijn alleen gegeven creaties met stukken van Shakespeare zijn een genot om te zien en te horen. Terug naar de muziek: het symfonieorkest, dat lange tijd de ook in Europa bekende Eugène Goossens als dirigent heeft gehad, staat nu onder afwisselende leiding van Nicolai Malko en Ephraim Kurtz, namen die in Europa welbekend zijn, evenals die van Claudio Arrau, de wereldberoemde pianist, die hier recitals geeft. De toevloed van immigranten heeft natuurlijk geleid tot een grotere stroom van kunstenaars uit Europese landen dan eertijds het geval is geweest. Onder hen zijn Italiaanse zangers en zangeressen van wereldnaam. Zij oog sten hier groot succes. DE CULTUURUITINGEN zijn vele en velerlei. Ik kan ze niet alle in één enkel artikel opnoemen. Australië biedt uiteraard niet zo'n verschei denheid als Europa, maar ook in de schilderkunst kan de liefhebber grasduinen in een keud van expo sities, welke het gehele jaar door worden gehouden in openbare en particuliere galerijen. De musea zijn alle gratis toegankelijk. Al kent Australië geen festivals zoals in Holland, Engeland, Griekenland, Frankrijk of België en al bergt het niet de schatten van Florence, van Madrid of van Amsterdam (hoewel erin Melbourne enkele Rembrandts zijn, die Nederland Australië kan benijden), en ook al is er geen Ver sailles en geen Louvre, er is nog wel zoveel cultuur, dat er voldoen de is voor een mensenleeftijd om de behoefte te bevredigen. Autoslopers, kleine handelaars in lor ren en oud roest, opkopers en allerhand andere scharrelaars vormen de entou rage van het Waterlooplein in Amster dam, een der levendigste rommelmark ten van West-Europa. Sinds de beste dingsbeperking is de handel in tweede hands en in ongeregeld trouwens al weer zienderogen toegenomen en op „Het plein" ziet men de toekomst dan ook algemeen met vertrouwen tege moet VOOR alien, die tijdens de spitsuren de behoefte koeste ren aan het drukke verkeer te ontstijgen, bereikte ons interes sant nieuws van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst. Het betreft de vorderingen van de Ameri kaanse fabrikanten van hef- schroefvliegtuigen in het ont werpen, bouwen en beproeven van goedkope eenmans-toe stellen. Zij streven ernaar een machine te maken, die de eigen schappen van het hefschroef- vliegtuig heeft, namelijk: zich vrij naar alle richtingen te kun nen wenden en vrijwel onbe weeglijk op geringe afstand bo ven de grond te kunnen blijven zweven. Tevens moet zo'n toe stel een behoorlijke kruissnelheid kunnen halen, gemakkelijk be stuurbaar zijn en dan ook nog goedkoop in aanschaf en in het gebruik. Op de foto's hiernaast zijn enkele van hun spichtige creaties uitgestald. DE EERSTE van de rij wordt heel eenvoudig het Molentje (the Pinwheel), genoemd. Het ding munt dan ook uit door eenvoud, anders zou het nooit zevenenzeventig kilo kunnen wegen. Het is eigenlijk niet veel meer dan een rechtopstaand frame met een schroef- vlak. De piloot zit op een soort fiets- zadel en is met riemen aan het toestel vastgebonden. De Rotorcraft Corpora tion of Glendale in California produ ceerde hiermee de lichts te en kleinste helikopter die tot nu toe in de Ver enigde Staten is gemaakt. Zij kan hon derdvijftig kilo vervoeren en met een snelheid van zeshonderd meter per mi nuut naar een hoogte van zesendertig honderd meter stijgen. De kruissnelheid is vijfennegentig tot honderdtien kilo meter per uur. Lawaai is er ook al bijna niet want er is geen zuigermotor, geen elektrische installatie, er zijn geen smeerolie- en koelwaterleidingen, geen koppeling, geen transmissie en geen starter. Hoe dan? Op het eerste gezicht lijkt het dat de piloot met zijn rechter hand aan een slingertje draait, maar dat is nu weer een ander uiterste. Neen, aan de uiteinden van het rotorschroef- blad zitten kleine raketmotoren, die slechts een halve kilo wegen en met waterstofperoxyde worden aangedreven. Die houden het zaakje draaiende. Van dit Molentje wordt nog een lichter mo del vervaardigd, dat nog geen vijfen dertig kilo weegt en de kleine auto zou moeten vervangen. Kosten: vierduizend gulden. HET daaronder hangende model kan in een lange doos worden meegenomen en in tien minuten bedrijfsklaar worden gemaakt. Het is de XROE-1 „Rotor- fiets" van de Hiller Helikopter Com pany. Een kleine staartrotor voorkomt het draaien van het aanhangsel in tegengestelde richting. Het weegt hon derddertien kilo en wordt door een kleine benzinemotor aangedreven. DAN komt, op de derde foto van boven, de Stable Mabel, die weer extra bedrijfszeker is door een speciaal gyro- stabilisatiestelsel. Het is dus beslist niet nodig om er, zoals deze bestuurder, al door met uitgebreide armen in te zitten. De Stable Mabel heeft ongeveer het zelfde gewicht als de opvouwbare van zoeven, maar draait evenals het Molen tje op raketten, aangedreven door wa terstofperoxyde. De snelheid ervan is zesennegentig kilometer per uur en het vliegbereik vijfentwintig kilometer. Fa brikant is de Kellett Aircraft Corpora tion. IETS van het principe van de vroe gere autogyro keert terug in het daar onder afgedrukte beeld van de B-7M Gyrokopter van de Benson Aircraft- Corporation. Het is maar één van de toestellen, waarmee dit bedrijf experi menteert. Het krijgt door een verticale schroef achter de piloot een voor waartse beweging, waardoor de rotor bladen, vanzelf „freewheelend", het toe stel in de lucht verheffen. Gevaar voor tegendraaien van de romp is afwezig hetgeen staartvinnen en dergelijke overbodig maakt. ■m"' j ,r'r ml EN tenslotte de „Rotorfiets" van de Gyrodyne Company, die door twee ro tors een groter hefvermogen heeft. De piloot bedient met zijn voeten een spe ciaal remsysteem aan de rotorbladen. I ♦-

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13