Garry Davis weer in cel 1 op bureau Marnixstraat Ihetweer V.S. achten Rusland nog lang niet aan de productie toe Beide vliegers van neergestorte Twin Pioneer omgekomen Haarlems Dagblad ee MORRIS 'Se/orei/ottóui// Voor mij bestaan geen grenzen Na illegale grensoverschrijding in Amsterdam gearresteerd De raket-successen Otto Suhr overleden „De Schelde" wil een atoomcentrale bouwen Het woord is aan Vijf doden in het verkeer De hulp der Papoea's bij de ramp met de Neutron Resident van Biak heejt niemand de deur uitgezet Veel bewolking 8 wind tussen noordwest en zuid- jj Hongaarse vicepremier wil proces tegen Nagy Verkeersongelukken DIT JAAR: 806 DODEN j Molotov tot ambassadeur in Buiten-Mongolië benoemd Verjaardag Prinses Wilhelmina Vleugelbreuk vermoedelijke oorzaak van het ongeluk Tandartsen hervatten 4 sept. praktijk voor fondsen Beperkte kernproef Het ontwapeningsoverleg Stassen: „we zijn dichter bij akkoord dan ooit" Ondanks vinnigheidvan onderhandelingen Garry Davis, allias „wereldburger num mer één", wie vorig week zaterdag bij Oldenzaal de toegang tot ons land ont zegd was, omdat hij geen geldig paspoort bezit, is toch illegaal de grens overge komen om deel te nemen aan het con gres van zijn geestverwanten, de we reldfederalisten, dat deze week in Sche- veningen gehouden wordt. Gisteroch tend werd hij daar in een werkvergade ringen van het congres in het Kurhaus „ontdekt" door enkele journalisten. Later op de dag heeft Garry Davis zich naar Amsterdam begeven, waar hij gisteravond op de Prinsengracht ge arresteerd werd. Hij zit nu weer op precies dezelfde plaats, waar hij op Oudejaarsavond 1956 belandde, name lijk in cel 1 van het hoofdbureau van politie aan de Marnixstraat. Hij zal nog dit weekeinde over de Duitse grens worden geleid. Aan de journalisten, die hem vrijdag ochtend tussen de wereldfederalisten in het Kurhaus ontdekten, vertelde Garry Da- vis, dat hij, na door de grensbewaking in Oldenzaal te zijn teruggestuurd naar Duitsland, „het recht om vrij te reizen in eigen hand had genomen en zich niets meer van de grens had aangetrokken". Donderdagavond om halftwaalf was hij in Nederland aangekomen en door vrienden per auto naar Den Haag gebracht. Hij zei, met alle geweld aan het congres te hebben willen deelnemen om nog eens te getuigen van zijn hechte geloof in de noodzaak van een wereldregering. Daar hij op het ogen blik vrij in Duitsland mag reizen op een zogenaamde Fremdenpas, hem door de Bondsregering uitgereikt, hoopt Gary Da vis volgende week in Keulen een perscon ferentie over zijn idealen te houden. Even ontstond er gisteren in het Kur haus verwarring toen wereldburger no. 1 da wens te kennen gaf, de congressisten ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING te vergezellen op een uitstapje, dat 's mid dags naar Amsterdam gehouden zou worden. De organisatoren van het congres weigerden echter hem mee te nemen, om dat zij als gasten van Nederland bepaalde verplichtingen hebben. Na een korte woor denwisseling is Garry toen boos wegge lopen en op eigen gelegenheid naar de hoofdstad gegaan, waar hij, onder het wakend oog van de inmiddels gewaar schuwde politie, eerst in alle rust een concert ter gelegenheid van het bezoek der wereldfederalisten in de Westerkerk kon beluisteren. Men liet hem daarna rustig de gelegenheid, zijn idealen nog eens kenbaar te maken aan de verslag gevers, maar toen hij zich om kwart over zes naar een restaurant wilde begeven greep de politie in. Op de Prinsengracht, schuin tegenover het huis van Anne Frank, dat door de wereldfederalisten werd bezichtigd, hielden twee recher cheurs hem aan. Garry Davis toonde hen op hun verzoek zijn eigen gemaakte „we reldpaspoort nummer 00001", en een fraai bewerkte penning van de politie der wereldburgers, want zo zei hij „Ik ben mijn eigen politie". De recherccheurs vroegen toen of hij bereid was, gewillig met hun mee te gaan en in een daartoe wachtende auto te stap pen. Davis echter verzette zich onder het uitroepen van kreten als „Is dit nu een vrij land?", daarin bijgestaan door de hem omringende aanhangers. Hij klemde zich aan de deur van de auto vast, om de pers fotografen alle gelegenheid te geven zijn arrestatie te vereeuwigen. Toen reed de wagen snel weg in de richting van het hoofdbureau, de van niets wetende, maar als immer bij een arrestatie verontwaar digde burgers, en de luid „foei" roepende wereldfederalisten mopperend achterla tend. Hoofdkwartier aangeboden Uit het korte contact dat Garry Davis op straat met zijn bewonderaars voor zijn arrestatie had, resulteerde een toezegging van mevrouw M. van Dijken uit Scheve- ningen, dat zij niet minder dan vijf huizen zal huren bij Wiesbaden in Duitsland „om de vrienden van alle landen en daarmee ook de wereldburger Davis te herbergen". Dit aanbod kreeg Davis, nadat hij had opgemerkt dat hij in Duitsland het hoofd kwartier van zijn beweging wil Vestigen. Naar wij vernamen heeft zijn arrestatie geheel in overleg met het ministerie van justitie, en waarschijnlijk ook van buiten landse zaken, plaats gevonden. Intussen ligt de zaak thans anders dan op en direct na Oudejaarsdag 1956. Garry kan nu namelijk naar Duitsland terug vanwaar hij vrijdag ook gekomen is. Vandaar dat men besloten heeft hem nog dit weekeinde derwaarts te vervoeren. Juist voor het ter perse gaan van deze editie vernamen wy dat Garry Davis van ochtend door de Nederlandse politie by Glanerbrug over de Duitse grens gezet is. St. Augustinus: De deugd is het juiste gebruik van de vrije wil. 72e JAARGANG No 45 Lange Nieuwstraat 427, IJ muiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 198 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het Tweede Kamerlid Geugjes heeft de minister van Zaken over Zee gevraagd of het juist is, dat de resident van Biak enkele Papoea's, die zich bij hem gemeld hadden om een beloning te vragen voor hun hulpverlening aan de slachtoffers van het K.L.M.-vliegtuig „Neutron", zonder meer de deur heeft uitgezet. De minister zegt in zijn antwoord, dat dit onjuist is. „De resident", aldus het ant woord, „ontmoette op 17 juli j.l. bij het verlaten van het K.L.M.-hotel in Biak een drietal Papoea's, die in gesprek waren met enige K.L.M.-employés. Deze laatsten vroegen de resident advies omtrent een eventueel aan deze Papoea's uit te betalen beloning wegens verleende hulp en red ding van de slachtoffers van de „Neutron". Op dat ogenblik was nog onvoldoende be kend, wie bij de ramp hulp hadden ver leend en in welke mate dat was geschied. De resident verzocht de Papoea's, voor lopig huiswaarts te keren in afwachting van het onderzoek naar ieders aandeel in de redding. Later is gebleken, dat betrok kenen bij de eigenlijke redding niet aan wezig zijn geweest. Zij behoren niet tot de groep Papoea's die een koninklijke onder scheiding en/of een beloning in de vorm van een horloge hebben ontvangen". xxx5ocoooococooooocooooooooooooocoooooooocoooooooooooooo 8 VERWACHTING, medegedeeld door p het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 8 zaterdagavond tot zondagavond, op- gemaakt om 11.15 uur: jj Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige jj 8 west. Dezelfde temperaturen als s 8 vandaag, of iets hogere. 8 Volledige weerrapporten op pagina twee 8 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Professor Otto Suhr, de „regierende Bürgermeister" van West-Berlyn en pas gekozen voorzitter van de Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) te Bonn, is gisteravond op 63-jarige leeftijd overleden aan leukemie (bloedkanker). Hij werd bur gemeester nadat de socialistische party van Berlijn, waarvan hij sedert 1946 alge meen secretaris was, de verkiezingen van eind 1954 had gewonnen. Pref. Suhr heeft grote bekendheid ge kregen door zijn verzet tegen de Russische druk op Berlijn, in de eerste jaren na de oorlog. In 1948 wees hij een bevel van de toenmalige Russische commandant in Ber lijn, generaal Kotikov, van de hand, dat alle anti-Russische propaganda in de stads raad, waarvan Suhr voorzitter was, moest ophouden. Prof. Suhr was overtuigd socia list. Als tegenstander van Hitier verloor hij in 1933 zijn functie als secretaris van het Duiste vakverbond en als docent aan de Berlijnse politieke academie. Hij was twee jaar werkloos en begon toen als free-lance journalist onder andere voor de Frankfurter Zeitung. Als secretaris-generaal van de sociaal democratische partij in Berlijn verzette hij zich na de oorlog tegen Russische po gingen om de communistische en socialis tische partijen in Berlijn samen te smelten. Die fusie kwam in West-Berlijn dan ook niet tot stand. De 49-jarige heer A. Pels uit C u 1 e m- b o r g is met een bestelwagen tegen een boom gereden en later aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Hij is bij een inhaalmanoeuvre waarschijnlijk de macht over het stuur kwijt geraakt. WASHINGTON (AFP, Reuter) Uit goede bron wordt vernomen dat Ameri kaanse deskundigen er zo goed als zeker van zijn, dat de Sovjet-Unie in de loop van de laatste drie maanden minstens vier en misschien zelfs wel zes ballistische lange-afstandsraketten heeft beproefd in Noord-Rusland en Siberië. De projectielen zouden met een snelheid van zes a zeven duizend km op een bepaald doel zijn af geschoten. Het zouden prototypen zijn ge weest en aan de produktie zou men nog lang niet toe zijn. De Amerikaanse inlichtingendienst wist al verscheidene weken van de Russische prestaties. De Amerikaanse Commissie voor kernenergie is in dit geval afgewe ken van haar gebruikelijke politiek om een Russische kernontploffing dadelijk bekend te maken, mogelijk omdat zij benieuwd was, welk politiek gebruik Rusland van zijn succes zou maken. Sinds de Russische bekendmaking heeft men in Amerika herhaaldelijk laten door schemeren, dat men in dit land verder is met de ontwikkeling van lange-afstands raketten dan het departement van Defen sie voorgeeft. Zo zou een Amerikaanse raket voor middelgrote afstand op het punt staan in produktie te worden geno men. „Vrees niet" PARIJS (Reuter) De opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten, gene raal Norstad, heeft vrijdag in een te Pa rijs uitgegeven verklaring gezegd, dat on danks de Russische proef met een inter continentaal projectiel het overwicht on omstotelijk bij de NAVO-landen ligt en zal blijven liggen, omdat deze landen dui delijk sterker zijn, wat betreft bemande vliegtuigen. Bovendien werkt het Westen ook aan lange-afstandsraketten. Generaal Norstad zei geen reden te hebben eraan te twijfelen, dat de Sovjet- Unie een proef heeft genomen met een dergelijk ballistisch projectiel, maar van een operationeel wapen met de voorge nomen reikwijdte zullen de Russen nog wel ver verwijderd zijn. Er is, zo was het oordeel van generaal Norstad, geen reden tot ongerustheid in de NAVO-gemeenschap. Hij herinnerde er aan, dat de Sovjet-Unie twee jaar geleden alle middelen tot vreesaanjaging, die haar ten dienste stonden, had gebruikt om te pogen te verhinderen dat de Duitse bondsrepubliek lid werd van de NAVO. Een jaar geleden, aldus de generaal, spra ken de Russen tegen Europa over een aan- WENEN (UP) De Hongaarse plaats vervangende premier, Antal Apro, heeft om een proces gevraagd tegen de Hon gaarse oud-premier Imre Nagy. Apro, die op een communistische partij vergadering sprak in de Zuid-Hongaarse stad Kapos- var deed een beroep op de Hongaarse communistische regering om Imre Nagy voor een gerechtshof te brengen „om ver antwoording af te leggen van zyn mis daden". Imre Nagy is, naar iedereen weet, Hon gaars premier geweest in de dagen van de Hongaarse opstand in oktober van het vorig jaar. Nadat die opstand door de Rus sische troepen was neergeslagen zocht hij een toevlucht in de Joegoslavische legatie in Boedapest, maar werd toen hij die legatie enkele weken later op erewoord van een vrijgeleide had verlaten, toch ge vangen genomen en naar Roemenië ge deporteerd. Apro zei in zijn toespraak tot de ver gadering, dat „onze gerechtshoven alle misdadigers moesten berechten". Hij zei, dat „niemand daarvan uitgesloten moest worden, dus ook geen schrijvers en pre miers". „Imre Nagy is volledig verant woordelijk voor zijn misdaden, hij is geen kind, maar tien jaar lang minister ge weest." Op het particuliere terrein van de Heine- kens Brouwerij te Amsterdam is de 31- jarige chauffeur W. F. van Ingen door een trekker aangereden. Hij werd met inwen dige kneuzingen naar het Weesperplein ziekenhuis overgebracht, waar hij is over leden. Op de Hoofdstraat te Terapel stak de 66-jarige wielrijder R. Potze onverhoeds de weg over en werd hij aangereden door een juist passerende auto, waardoor het slacht offer vrijwel op slag gedood werd. De 55-jarige arbeider J. Engelaar is, toen hij op onvoorzichtige wijze de rijksweg te Rilland Bath overstak, aangereden door een auto, bestuurd door de wielrenner W. van Est en op slag gedood. Bij zijn poging, de man nog te ontwijken, raakte de heer Van Est met zijn auto in een grep pel. Hij werd licht gewond. Een passagier brak een sleutelbeen. Bij een verkeersongeval op het Rijswijkse Plein in Den Haag, is de dertienjarige scholier R. W. A. Bulens, uit de Alberdingk Thijmstraat, om het leven gekomen. Hij viel van zijn fiets vlak voor een rijdende vrachtauto. Hij was op slag dood. i Tengevolge van verkeersonge- I lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 806 personen, van wie 159 kinderen. S De n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft aan een Ne derlandse elektriciteitsmaatschappij een aanbieding gedaan voor de levering van een complete atoomcentrale met een nut tige produktie van 150.000 kilo watt. Deze activiteiten bij „De Schelde" op atoomgebied konden ontplooid worden in samenwerking met de Nuclear Power Plant Company in Knutsford, hoofdont werpers en fabrikanten van de eerste atoomcentrale te Calderhall in Engeland. MOSKOU (Reuter) De voormalige Russische premier Molotov is benoemd tot ambassadeur in Buiten-Mongolië. De be noeming is geschied door het presidium van de Opperste Sovjet van de Sovjet-Unie. V. I. Pisarev, de huidige ambassadeur bij de Mongoolse volksrepubliek, is benoemd tot raad en gevolmachtigd minister bij de Russische ambassade in de Mongoolse volksrepubliek. Molotov, eertijds minister van Buitenlandse Zaken, is vorige maand, tezamen met oud-premier Malenkov en vice-premier Kaganovitsj, uit zijn rege- rings- en partij functies gezet. Hij en Ka- ganovisj waren eerste vice-premiers. Ma lenkov was vice-premier en minister van elektrische energiebedrijven. Het regeringsblad „Izvestia" bracht het nieuws van Molotovs benoeming in een klein bericht op de achterpagina. Buiten-Mongolië is in 1924 tot volksrepu bliek uitgeroepen. Het is eens een Chinese provincie geweest en stond van 1912 tot 1919 onder Russische bescherming. De hoofdstad, Oelan Bator, ligt ongeveer 4800 kilometer van Moskou en ongeveer 1200 kilometer ten noorden van Peking. Molotov is de tweede van de afgezette Russische leiders die een nieuwe functie gekregen heeft. Malenkov werd vorige maand aangesteld als directeur van een energiebedrijf in Oost-Kazachstan, ruim 3000 kilometer van Moskou. BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegoslavië en de premier van Mon golië Tsedenbal, hebben in Belgrado een vriendschappelijke bespreking gehad. In een communiqué wordt gezegd dat Joego slavië de aanspraak van Mongolië op ver tegenwoordiging in de UNO zal blijven steunen. Er zullen spoedig handelsbespre kingen worden geopend. Tito heeft de uit nodiging aanvaard om op nader te bepalen datum een bezoek aan Mongolië te brengen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina zal jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer in het nationaal programma van de N.T.S. vandaag om 21.00 uur een korte gelukwens uitspreken. Uit Hollandia wordt gemeld dat de bei de vliegers, B. Gottschalk en J. Weekhout, van de gisteren tijdens een lesvlucht enige mijlen ten zuiden van Biak neergestorte Twin Pioneer, zyn omgekomen. Het vlieg tuig, van de Nederlands-Nieuw Guinea Luchtvaartmaatschappij „De Kroonduif", is neergestort nadat een vleugel was afge broken. Dat het vliegtuig in brand zou zyn geraakt is slechts ten dele bevestigd. Er waren geen andere personen dan de beide vliegers aan boord. In afwachting van de uitslag van het onderzoek is door de K.L.M., waarvan „De Kroonduif" een dochteronderneming is, een verbod tot op stijgen uitgevaardigd. Vrijdagavond is voor radio-Biak een boodschap van gouverneur Van Baal voorgelezen, waarin hij onder meer zei: „Met groot leedwezen heb ik vernomen dat hedenochtend twee vliegers bij de uit oefening van hun beroep met een Twin- Pioneer om het leven zijn gekomen. Zij behoorden tot de eerste groep echte Kroonduifpiloten die met kleine vlieg tuigen het luchtverkeer op Nieuw Guinea opbouwen. Wij gedenken hen als vrien den en pioniers". De boodschap eindigde met het uitspreken van deelneming aan de weduwen en kinderen van de slacht offers. Naar het ANP verneemt, waren de echt genote van de verongelukte vlieger Week hout en haar twee kinderen, zondagavond per vliegtuig uit Nederland naar Nieuw Guinea vertrokken. Na het ongeluk zijn gouverneur Van Baal en de directeur van Verkeer en Energie, dr. Schregardus, per vliegtuig naar Biak vertrokken. ben vrijdag in Rotterdam de eerste dag van het Concours Hippique bij gewoond. Prins Bernhard behoorde tot de deelnemers aan de dressuurproef. Tijdens een pauze in de strijd kwam de Prins zijn dochters even opzoeken. Van de zyde van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid wordt medegedeeld, dat het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft besloten zijn le den te adviseren met ingang van woens dag 4 september 1957 de medewerking van de ziekenfondsen, georganiseerd in het gemeenschappelijk overleg van zieken fondsorganisaties te hervatten. ANGELS PEAK, NEVADA (UP) Een nieuwe kernproef, deze keer een zeer be perkte, heeft vrijdag plaatsgehad op het proefterrein in Nevada. De proef had voor al ten doel, de bruikbaarheid van be schermende materialen te onderzoeken, met name materialen, die het menselijk oog beschermen moeten tegen verblinding door het felle lichtschijnsel bij nucleaire explosies. Hier wordt „wereldburger no. 1" met zachte dwang door twee rechercheurs in de gereedstaande politie-auto gewerkt NEW YORK (Reuter) Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde naar het ontwapeningsoverleg te Londen, heeft vrij dag te New York verklaard, dat de Weste lijke mogendheden en de Sovjet-Unie nooit in de afgelopen twaalf jaar dichter bij een akkoord over een eerste stap tot ontwape ning zijn geweest dan thans. De krachtige aanval, welke de Rus Zorin donderdag op de jongste voorstellen van het Westen heeft gedaan, noemde Stassen „slechts een onderdeel van vinnige onderhandelingen". Zorin had weliswaar „enige negatieve com mentaren" geleverd, maar dat was te ver wachten. Op de vraag, hoe het kwam dat hij zo optimistisch was, antwoordde Stassen, dat hij nooit een optimistisch, maar steeds een realistisch standpunt had trachten in te nemen. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de Westelijke voorstellen te Moskou op hoog niveau zullen worden bestudeerd. Hoewel de V.S. en de Sovjet-Unie „over ongeveer elk onderwerp zeer verschillend denken", hebben zij beide belang bij vrede. Daarom was Stassen van mening, dat men geduld moest hebben. Over de jongste Westelijke voorstellen zei hij, dat de Westelijke mogendheden hier geheel achter staan, „evenals andere landen welke zijn geraadpleegd". Stassen zei niet, welke landen dit waren. Hij is voor het weekeinde naar de V.S gekomen voor overleg. val met raketten. Bij beide gelegenheden bleef het bondgenootschap ongeschokt, het kwam er zelfs niet van onder de indruk. Dat zal ook nu weer zo zijn, aldus gene raal Norstad. Langzame Thor CAPE CANAVERAL (UP) Toeschou wers op de kust van Cape Canaveral in Florida waren er vrijdag getuige van, hoe een raket, gelanceerd op het centrum voor proeven met geleide projectielen, zeer langzaam in oostelijke richting over de Atlantische Oceaan vloog. Hij bleef tien minuten lang in zicht. Volgens wel ingelichte bronnen was het een „Thor", een ballistisch projectiel voor tussenaf standen, ontwikkeld door de Amerikaanse luchtmacht. Er werd niet meegedeeld of de proef geslaagd was. Twee vorige proe ven met de Thor mislukten. De Thor is een tegenvoeter van de „Ju piter", ontwikkeld door de landmacht, waarmee reeds verscheidene keren ge slaagde proeven zijn genomen, onder meer afgelopen woensdag nog. Beide projectie len kunnen uitgerust worden met een kernlading en zijn bedoeld voor afstan den tot 2400 kilometer. Prinses Beatrix en Prinses Irene heb- Apro volgt met dit verzoek om een proces tegen Imre Nagy de voetsporen van het lid van het bestuur van de partij, Jozsef Revai, die enige maanden geleden eveneens vroeg om een berechting van Nagy. Volgens de meeste berichten zou Imre Nagy nog altijd gevangen zitten in communistisch Roemenië.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1