FILATELIE Sukarno blies inderdaad enig „nieuw leven" in Djakarta Filmfestival te Venetië wil kwaliteitsfestival zijn Succes van zijn beweging hangt echter van zijn voorbeeld af J. G. M A R T I N t^iiikDAG 31 AUGUSTUS 1957 Benito Mussolini's overschot Lijk na tien jaar aan de weduwe overgedragen ;;B UN DES POST Opnieuw uitstel voor Caryl Chessman Het recht op studie is in Zweden nog dubieus Douglas maakte bijzonder groot transportvliegtuig 'T DANSSEIZOEN BEGINT 7 OKTOBER DANS-ACADEMIE Inlichtingen Inschrijvingen (Anno 1875) elke dag ZONEN 1112 uur 1417 uur 1921 uur DANS-ACADEMIE MARTIN - SCHAGCHELSTR. 29 HAARLEM - TEL. 10806 Liberale Internationale congresseert in Oxford Niet tien, maar 22 lepra lijders in Korea gedood Canberra met afzetraket steeg tot 21 kilometer Twee Britse alpinisten per vliegtuig gered WEEKABONNEMENTEN Benoemd in Raad voor de Kinderbescherming Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 26 tot en met 30 augustus Olie-vulkaan in het Duitse grensgebied „Wilde" put spuit tonnen aardolie per dag weg Drie Hagenaars in arrest voor diefstal vakantiebonnen Termijnlesgelden onder toonkunstenaars met 15 percent verhoogd Internationaal concours hippique in Rotterdam gisteren begonnen v DJAKARTA (ANP) Ministers met opgerolde mouwen en bezems, die ijverig straten vegen en marktplaatsen en slop pen schoonmaken is een gewoon beeld in Djakarta, sinds president Sukarno op 17 augustus zijn „nieuw-leven"-beweging heeft ingezet. Het staatshoofd zelf heeft het voorbeeld gegeven, toen onder zijn leiding pasar Senen, de smerigste van alle markten in de Indonesische hoofdstad, de de dag na de viering van de onafhanke lijkheidsproclamatie werd schoongemaakt. Binnen twee uur vormde zich een enorme hoop afval, rottende groenten en vuil in een hoek van de marktplaats, waarnaar de kooplui met enige verlegenheid konden kijken. Binnen twee dagen na dit opzien barend begin waren hooggeplaatste re geringsautoriteiten, officieren en tech nische deskundigen druk bezig met het herstellen van wegen en bruggen, met het schoonvegen van straten en het opruimen van kantoren. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat Djakarta een goede beurt nodig heeft. Er bestaat ook weinig twijfel onder de Indo nesische leiders, dat iets gedaan moet worden om de veelzijdige crisis, waarvoor de jonge republiek zich ziet geplaatst, te overwinnen: het betwisten van het gezag van de centrale overheid door vele buiten gewesten, onrustbarende stijging van prij zen der dagelijkse levensbehoeften, com munistische overwinningen bij de provin ciale verkiezingen op Java, verdeeldheid tussen de grote niet-communistische par tijen, groeiende onverschilligheid onder de kiesgerechtigden, corruptie op grote schaal en het ontstaan van bewegingen, die er op uit zijn de regering door geweld te ver drijven en die als paddestoelen uit de grond verrijzen. Terwijl nationalistische en communis tische bladen de nieuwe beweging verwel komden als een middel om een nieuwe nationale geest te scheppen en de presi dent prezen voor zijn wijsheid, noemden andere bladen, zowel in Djakarta als in de provincie haar „onzin zonder meer". Het onafhankelijke rechtse blad „Soera- bajapost" schreef onder meer „Het kan slechts een slimme tactiek zijn van de lei ders om het volk in slaap te wiegen, een middel om falen en misdaad te bedekken". Dit blad betoogde voorts, dat geen van de vijf grondslagen, die de beweging bepleit eenheid, eenvoud, nationaal bewustzijn, gehoorzaamheid aan God en het stellen van nationale belangen boven persoonlijke belangen voor het volk nieuw is. „Zij zijn slechts van toepassing op de leiders". „Voorbeeld geven" De „Times of Indonesia" deed een dringend beroep op president Sukarno zélf een voorbeeld van versobering te stellen, dat een inspiratie zou zijn voor het gehele volk. Hij zou zijn zomerpa leis in Bogor kunnen overdragen aan de landbouwkundige faculteit van de Indonesische universiteit, hij zou zijn grote, pralige auto's kunnen opgeven, hij zou het kunnen doen zonder zijn overdadige uniformen en kunnen te rugkeren tot het eenvoudige khaki- hemd, dat hij in de dagen van de re volutie droeg. „Het gehele land zal hem navolgen", schreef het blad. In dezelfde geest schreef het socialisti sche blad „Pedoman". De nieuw-leven be weging zou zeker een succes worden, in dien de president het voorbeeld zou geven, aldus het blad. „Naast het schoonvegen van straten zou de president spoorwegwa gons kunnen uitbezemen en de toiletten in kantoren en stations, hij zou een wit- week kunnen houden om de muren van de regeringsgebouwen schoon te maken. Het volk zou echter veel meer sympathie voor de beweging krijgen, indien de pre sident voorging met het leiden van een eenvoudiger leven". Het felst in de critiek was echter het on afhankelijke blad „Indonesia Raya", dat onlangs bij een nationaal opinieonderzoek werd gekozen tot het beste Indonesische dagblad. Hij schreef, dat de rede van de president op onafhankelijkheidsdag ge- ROME (Reuter/AFP). Het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het stoffelijk overschot van Benito Mus solini ter beschikking van zijn weduwe, donna Rachele, gesteld. De stoffelijke res ten van „De Duce" waren tot dusver op een geheime plaats bijgezet om fascistische betogingen te voorkomen. De dictator werd in april 1945 bij de Zwitserse grens zonder vorm van proces door communistische par- tisanen doodgeschoten. Het stoffelijk overschot zal vandaag worden bijgezet in het nieuwe familiegraf van de Mussolini's te Predappio, in het Noorden van midden-Italië. (AFP) De kist is gisteren in de kapel, behorend bij het familiegraf, opgebaard. Alleen de weduwe van de dictator was hierbij tegenwoordig. De bewaker van de begraafplaats, die een goede vriend van Mussolini was Mussolini was in Pre dappio geboren bedekte de kist met de vlag van de Italiaanse republiek. Twintig carabinieri betrokken de wacht in en op het ommuurde kerkhof. Later bewezen een duizend personen zwijgend de laatste eer aan Mussolini. (Reuter) Het stoffelijk overschot van Mussolini is in de afgelopen tien jaar ver borgen geweest in een capucijnenklooster, tachtig kilometer van Milaan. Het bevond zich in een kist, met het opschrift „stuk ken van het provinciaal bestuur". Slechts een kloosterling wist, wat zich in de kist bevond. Op het kerkhof werden de stof felijke resten geïdentificeerd en aan de weduwe overgedragen. (UP) De plaats waar Mussolini begra ven was, had de regering steeds geheim ge houden. Niettemin werd het stoffelijk over schot op 22 april 1946 door zijn aanhan gers weggehaald van het Musocco kerkhof te Milaan, waar het met geen ander ken teken dan „graf 16" had gelegen. De po litie ontdekte het stoffelijk overschot een maand later in een kerk in Pavia. Op het familiegraf is een fascistische pijlenbundel aangebracht en op de nabij gelegen tombe van Bruno, een zoon van Mussolini, staat een fascistische banier, waarop een goud gebordeurde lictor is aangebracht. Bruno kwam om het leven bij het invliegen van een bombardements vliegtuig. heel gevuld was met „Sukarno-egoïme". „Hij verklaarde dat hij, met zijn devies voor het redden van de natie, met het door hem gevormde kabinet, met zijn nationale raad, met zijn nieuw leven-beweging en met zijn samenwerking met de communis ten slechts streefde naar het welzijn van het volk. Maar de leiders in de buitenge westen, die een senaat wensen inplaats van egn nationale raad, die de voormalige vice-president Hatta willen terughebben in de leiding van de staat, die zich ver zetten tegen toenemende communistische invloed, zijn er ook van overtuigd, dat zij het welzijn van de staat dienen. De ge schiedenis zal uitwijzen, wie gelijk had, wie oprecht is geweest en wie niet", schreef dit blad. Het voegde er aan toe: de geschiedenis zal ons niet beoordelen op de inhoud van de redevoeringen, die wij hebben uitge sproken, nóch op de goede en sublieme bedoelingen, die wij hebben gehad, maar op hetgeen wij hebben bereikt in de prak tijk van het dagelijkse leven. „Indien Bung Karno nog steeds meent, dat alleen hij gelijk heeft, indien hij nog steeds er op staat zijn eigen weg te gaan, dan blijft er niets anders over dan dat wij zeggen: vaarwel!" aldus Indonesia Raya. WEST-BERLIJN In de serie „Be roemde mannen uit de geschiedenis van Berlijn" wordt 7 september een post zegel van 20 10 pf. (rood en donker bruin) in circulatie gebracht. Het por tret van de zoöloog dr. Ludwig Heek l.UCïf)« HS'CK iShö.-TÖSi i«iI t (18611951), die 43 jaar van 1888 tot en met 1931 de leiding over de Ber- lijnse dierentuin had, vindt men er op afgebeeld. De zegel is ontworpen door prof. Arthur Degner en gegraveerd door Egon Falz, beiden uit Berlijn. BELGIë De Belgische posterijen hebben een postzegel van 2.50 fr. (bronsgroen) het licht doen zien naar aanleiding van de éde Biennale ten toonstelling voor Beeldhouwkunst, die momenteel in Antwerpen wordt ge- houden. Afgebeeld is „De Knielende Vrouw", dat als het meesterwerk van de Duitse beeldhouwer Wilhelm Lehm- bruck (18811919) wordt beschouwd. Tot 30 september a.s. zal de zegel aan alle Belgische postkantoren verkrijg baar zijn. ZWITSERLAND De Wereldgezond heidsorganisatie (W.H.O.) te Genève krijgt een eigen serie frankeerzegels in de waarden 5 rp. (grijs), 10 rp. (groen), 20 rp. (rood), 40 rp. (blauw), 60 rp. (bruin) en 2 fr. (purper). De zegels ver tonen het embleem van de Verenigde Naties met een esculaapstaf. Ook de Wereldpostvereniging (TJ.P.U.) te Bern krijgt een eigen serie frankeerzegels, die dezelfde waarden en kleuren heeft als de W.H.O.-serie, maar deze reeks is in tweg verschillende tekeningen uit gevoerd. Op de 10, 20 en 60 rp. is het Pegasusplastiek, dat zich bevindt aan het gebouw van de U.P.XJ. te Bern en op de 5, 40 rp en 2 fr. het U.P.U.-monu ment te Bern afgebeeld. Beide reeksen worden door de Zwitserse posterijen uitgegeven en wel op 16 september a.s., maar ze zijn slechts geldig voor fran kering van poststukken van de twee genoemde organisaties. Caryl Chessman, de auteur van drie in de gevangenis geschreven romans, die er ter dood veroordeeld wegens aanran ding negen jaar lang in geslaagd is zijn terechtstelling te voorkomen, heeft een nieuwe juridische overwinning behaald. Zijn zaak is terugverwezen naar het op- pergerechtshof van Los Angeles, dat hem in 1948 voor het eerst heeft berecht. (UP). (Van onze correspondent in Stockholm) In Zweden spreekt men niet meer van rijk of arm. Evenmin neemt men het woord „kapitalist" of „werkman" in de mond. Men maakt slechts een verschil tussen „sociale groepen". Tot groep 1 be hoort 5 percent van de bevolking, tot groep 2 wordt 38 percent gerekend, terwijl de meerderheid (57 percent) bij groep 3 wordt geteld. Het is echter wel teleur stellend te moeten constateren, dat nog steeds 59 percent van de studenten uit groep 1 komt, terwijl de veel grotere groep 3 slechts met 6 percent is vertegenwoor digd. Uit een onderzoek is gebleken, dat het voor de sociale groep 3 twee generaties duurt om op de universiteit te komen. De grootvader is arbeider geweest, de vader komt tot mulo en eerst de zoon haalt het eindexamen hbs. Het zijn geen financiële moeilijkheden, welke de zoon van een ar beider de weg naar de universiteit blok keren, maar eerder het ouderwetse den ken in klassen. Het is in Zweden niet moeilijk een studiebeurs te krijgen. Het rijk, de gemeente en vele instellingen zijn gaarne bereid de jeugd te helpen, maar wie een beetje trots van aard is en dat zijn nogal heel veel knappe hoofden wenst deze hulp niet. Bovendien krijgt men meteen weer een splitsing: studen ten mèt en zonder geld. Thans stelt men zich voor om iedereen een studiebij slag te geven, een soort doorbetaling van de kinderbijslag. Het zou dan niemand iets aangaan, hoe de student zijn studie geld wil besteden. Een naar voorbeeld van de huidige toestand is het verhaal van twee beursstudenten. Beiden worden door de gemeente geholpen en van beiden wordt een zekere dankbaarheid verwacht. Na enkele weken harde studie veroor loven zij zich een ietwat uitbundig diner in een luxe restaurant. Zij worden echter geobserveerd en moeten zich verantwoor den. Het is een onaangename situatie en op dat ogenblik zouden de jongelieden veel liever de eenvoudige, maar goed be taalde betrekking hebben aanvaard, die hun weliswaar geen toekomst zou hebben gegeven, maar hen financieel onafhanke lijk zou hebben gemaakt. Alleen staart is al 15 m hoog DOVER Op 28 augustus werd het eerste type van de C-133a, een super transportvliegtuig van de Douglas-fabrie- ken, aan de Amerikaanse luchtmacht overgedragen op het Mats-vliegveld in Dover, in de Amerikaanse staat Delaware. Het vliegtuig is het grootste, dat tot nog toe ooit gebouwd is: spanwijdte 54 meter, lengte 45 meter, hoogte van het richtings roer 15 meter. Voortgestuwd door vier schroefturbines kan het toestel een afstand van 6500 km met een lading van ongeveer 20.000 kg af leggen. Meer dan 200 volbepakte soldaten kunnen in één keer worden vervoerd. In plaats daarvan kunnen ook 16 volbeladen jeeps of 20 straalmotoren worden medege nomen. De inhoud van de drukcabine is 370 m3. Het toestel is thans in seriepro- duktie genomen. ADVERTENTIE A J OXFORD (Reuter, AFP) Ter gele genheid van het tienjarig bestaan is te Oxford een congres van de Liberale In ternationale geopend, waaraan tweehon derd afgevaardigden uit twintig landen deelnemen. Na de opening werden bood schappen van de Westduitse president, dr. Theodor Heuss, en de voormalige Itali aanse president Luigi Enaudi voorgele zen. Heuss zei onder meer, dat het libera lisme als gevolg van de kracht van geves tigde belangen hier en daar in moeilijkhe den was geraakt, maar het blijft naar zijn mening een onmisbaar element in een geesteshouding, waarbij men aanspraak maakt op vrijheid voor zichzelf en tege lijk de vrijheid van anderen eerbiedigt. Prof. Einaudi verklaart, dat de staat wel iswaar bepaalde maatregelen moet nemen om het welzijn der burgers te beschermen, maar er is een kritiek punt, dat niet ge passeerd mag worden, daar een dergelij ke politiek anders geen zegen meer is voor een vrije gemeenschap maar deze juist dreigt te ondermijnen. De leider van de Britse liberale partij, Grimond, drong er bij de Westeuropese landen op aan hun soevereiniteit enigs zins te matigen, omdat het een „absolute, misdadige dwaasheid" is, indien de Wes telijke wereld verdeeld blijft in haar bui tenlandse politiek en defensie en tracht vast te houden aan een negentiende- eeuwse opvatting van de soevereiniteit. „Ik geloof niet, dat de overwinning van het Westen door krachts- en machtsver toon tot stand zal komen. Het zal geschie den door de aantrekkingskracht van idee ën en een succesrijker beschaving". SEOEL (Reuter) De Zuidkoreaanse politie heeft meegedeeld, dat de dorpe lingen van Satsjon woensdag 22 lepralij ders hebben gedood en 73 gewond. Eerst was melding gemaakt van tien doden en 23 gewonden. De dorpelingen wilden geen leprozenkolonie in de buurt hebben en meer dan honderd van hen gingen de le pralijders, die met de aanleg bezig waren, met knuppels en stenen te lijf. De politie heeft zeventig personen gearresteerd, op beschuldigingen variërend van mishande deling tot moord. Vijftien dorpelingen lie pen bij het gevecht verwondingen op. Er zijn ongeveer zevenduizend lepra lijders in Zuid-Korea, die in 22 kolonies leven. LONDEN (UP) Het wereld-hoogtere cord voor vliegtuigen is volgens de Britse Koninklijke Aeroclub gebroken door de Engelse testpiloot Mike Randrup, die met een Canberra straalbommenwerper woens dag op een hoogte is gekomen van 21.000 meter. Het bestaande wereldrecord stond met 19.762 meter op naam van de Britse piloot Walter Gibb, die het twee jaar ge leden vestigde, ook in een Canberra. Het wereldsnelheidsrecord voor vlieg tuigen staat ook op naam van een Engels man. Napier and Son, fabrikanten van raket motoren, hebben medegedeeld dat Mike Randrup eerst 13.500 meter gestegen is met de gewone straalmotor van het vlieg tuig en dat hij toen een afzetraket af vuurde, die het toestel tot 21.000 meter hoogte bracht. Met een vliegtuig op ski's en een heli kopter zijn vrijdag twee zwaargewonde Britse bergbeklimmers uit hun benarde positie op de Dent Blanche nabij Sion in Zwitserland bevrijd. Het vliegtuig op ski's werd bestuurd door de bekende Zwitserse vlieger Geiger. De beide Britten zijn, naar aangenomen wordt, uitgegleden toen zij nabij de top van de Dent Blanche waren. Zij moeten tientallen meters over de harde sneeuw naar beneden zijn gegleden. De twee Brit ten zijn in een ziekenhuis in Sion opge nomen. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot leden van de Raad voor de Kinderbe scherming in het arrondissement Haarlem de heren drs. W. Hazevoet, gemeentelijk adviseur voor het maatschappelijk op bouwwerk in Haarlem, en mr. H. Lager waard, subsituut-officier van Justitie bij hét' Haarlemse 'Kantongerecht. LIDO Dl VENEZIA Opnieuw is de filmwereld bijeen, ditmaal te Venetië, waar het festivalseizoen naar traditie wordt besloten. De festivalbezoekers, waarvan een kern bij elk van deze mani festaties aanwezig is, begroeten elkaar elk naar zijn aard. De quasi-vermoeide en verveelde zegt: Daar begint 't dan maar weer, hè; de scepticus: Ik heb altijd weer de hoop, dat er ditmaal iets goeds zal wor den vertoond. Nog nooit heb ik iemand meegemaakt, die ronduit zei: We zijn er eens lekker uit, hè, voor een paar weken. Toch dénken ze dat vermoedelijk allemaal anders zijn ze te beklagen! Nu is zo'n festival er allerminst voor het plezier van die festivalgangers, maar in het belang van de filmindustrie. Dat klemt vooral ook in Italië, waar de film ongetwijfeld een zware strijd heeft te voe ren tegen de televisie. Zeker, internatio naal zijn er vergevorderde plannen tot sa menwerking van film en televisie in één organisatie, maar dat neemt niet weg, dat wie 's avonds bij zijn televisie-apparaat zit, niet naar de bioscoop gaat. In Italië heeft zich bovendien de hotel- en café televisie zeer sterk ontwikkeld; je kunt hier 's avonds langs geen hotel of café komen (en er zijn er nogal wat) of je ziet het publiek in de tuin of binnen rijen dik geschaard voor het televisie-apparaat, waarop zich druk-pratende mannen laten zien en horen. Propaganda voor de goede film Enig tegenwicht in de vorm van een grootscheepse propaganda voor de film is dus juist in dit land niet ongewenst. Een internationaal filmfestival is een belang rijk element van zulke propaganda. Ge lukkig betekent dat te Venetië propagan da voor de goede film, want sinds eni ge jaren wil het festival hier zich onder scheiden als een kwaliteitsfestival, een festival van de film, die aan hoge artis tieke eisen voldoet. De organisatoren van deze Venetiaanse manifestatie, onder lei ding van de energieke nieuwe directeur Floris Ammannati, hebben zich daarmee zowel het vorige jaar als nu tal van moei lijkheden met de organisaties der filmpro ducenten op de hals gehaald, maar ze bij ten door ze laten geen films toe waarin ze niet geloven. Natuurlijk zijn het niet al tijd meesterwerken, die op het scherm van het Palazzo del Cinema komen, maar meestal onderscheiden ze zich althans van de „doorsnee-produktie" van het inzen dende land en dat kan men lang niet van iedere film op de andere festivals zeggen. Met deze nieuwe politiek hangt samen, dat men ook bij de prijstoekenning nieuwe wegen wil volgen. Er zijn tal van festivals en vroeger was het ook zo te Vénetië waar men ernaar streeft, ieder zoveel mo gelijk tevreden te stellen. Krijgen de Rus sen een belangrijke prijs, dan moeten de Amerikanen er ook een hebben, hebben de Italianen al enige jaren achtereen geen prijs gehad, dan moeten ze maar weer eens bedacht worden, enz. Te Venetië heeft men gebroken met dit kolen-en-gei- ten-sparende systeem; men geeft de prij zen aan wie ze verdienen. De naam van de president van de jury, René Clair, de be- van dat de bekroningen zullen getuigen een goede smaak. Films in groepen verdeeld Men heeft de films verdeeld in twee groepen: die welke op grond van hun kwa liteiten in de wedstrijd mogen worden vertoond en dus meedingen naar de prij zen en die welke men in de zogenaamde informatieve voorstellingen vertoont. Er nemen zeventien landen aan het festival deel. Tien vertonen tezamen veertien films in de wedstrijd en bovendien nog een aan tal in informatieve voorstellingen; de ze ven andere, waaronder Nederland, vertonen uitsluitend films in de informa tieve voorstellingen. Nederland is verte genwoordigd door een herziene en verbe terde versie van Stranding, de door de jonge Louis van Gasteren gemaakte speel film met documentaire inslag, die op de laatste dag van de Haagse Filmweek ver toond is. Nieuwe film met Pablito Calvo Het festival is geopend met de vertoning van een in Spaans-Italiaanse coproductie gemaakte film van Ladislao Vajda, Un Angel volo sobre Brooklyn (Er vliegt een enkel over Brooklyn). De kleine Spaanse jongen Pablito Calvo, die al in meer films van Vajda optrad (Marcellino, Pepote), speelt ook ditmaal een grote rol, naast een acteur van wereldnaam als Peter Usti- now, Brit van Russische origine, en naast groten van de Italiaanse en de Spaanse cinematografie. De film is wat minder ge slaagd dan vorige werken van deze be kwame cineast, realiteit en poëzie erin zijn net niet voldoende met elkaar verwe ven, maar Vajda's onmiskenbare kwalitei ten komen er toch wel in tot uiting. Het Scène uit „Er vliegt een engel over Brooklyn" van de in Spanje filmende Hongaar Ladislao Vadja. werk is dan ook met levendige bijval ont vangen. Op de tweede avond zagen we een Joe goslavische film vol edele bedoelingen, die echter zijn blijven steken in de zeer con ventionele vormgeving: Samo Ljudi (Slechts mensen), van Branko Bauer. Deze film handelt over mensen, die tengevolge van de oorlog invalide zijn geworden en zij betoogt, dat ook die mensen, mits zij een sterke wil tonen, nog iets van hun le ven kunnen maken. Na de te Cannes ver toonde Vallei van de Vrede, eveneens van Joegoslavische makelij, betekent dit werk een duidelijke teruggang. Haar toelating tot het festival zal dus verklaard moeten worden uit een ietsje teveel aan conside ratie jegens een filmproduktie, die pas na de oorlog is begonnen en daardoor ver moedelijk nog in de periode van de kin derziekten verkeert. Jan Koomen Vrijdag 30 augustus 1957 Alg Kunstzijde Unie Van Berkei's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned Hoogovens Ned Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned Stoomboot Mij Ned Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H V.A Ver. Deli Maatschappijen 3 %°/o Staffellenlng 1947 3°/o Invest, cert. Nederland 3% Nederland 196264 Laagste Hoogste Laatste Koersvi-rschi koers koers tijdvak t.o.v. 23 aug 174% 178 175% 3% 197 198%. 187% 189% 187% 4 290 294 290% 4% 265 276 265 17% 268 280 277% 1 402 417% 411 12 224 229% 224 16 196,- f 205,30 204,80 0,90 160% 164 162 4 138 142 140 y2 4 i5i y2 155 153% 4% 237 y2 242% 241% 6% 66 69 67% 1% 115 117% 115 5 76 82 so y2 si y2 82% 81I8/i« 8/i» 8815/ie 89% 897/s2 V/s 87% 88"/ie 887/S2 l8/32 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen f 6.745.982,— Obligaties 11.154.879, roemde Franse regisseur, is er borg voor, Deze week (voorl.)Aandelen 10.519.469,— Obligaties f 15.300.269, Op het meest westelijke deel van het Duitse olieveld Georgsdorf, op nog geen tien kilometer van de Nederlandse grens nabij Denekamp, spuit sedert zondag morgen met donderend geweld een dikke oliestroom over enkele weilanden langs de Lee, een zijstroompje van de Vecht Eén van de ongeveer tweehonderd produ- ceerende putten op dit veld begon plotse ling te spuiten, en deze spuiter kon niet worden bedwongen. Machteloos moesten de technici aanzien, hoe de afsluiter-in stallatie en het zware blok beton, waarin een en ander was verankerd, geleidelijk aan werden ontwricht. Ook een zware, in allerijl aangebrachte pomp sneuvelde. Naar voorzichtige schattingen moet er ze ker al ruim 20.000 ton dikke parafine- houdende olie uit verloren gegaan zijn. Twintigduizend ton in nog geen zes et malen dat is dus een produktie van ze ker drieduizend ton goede olie per dag. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd, deze „olievulkaan" onder controle te brengen. Drie inwoners van 's-Gravenhage Z. en B. en de echtgenote van B. zjjn geares- teerd, verdacht van de diefstal van de va kantiebonnen ter waarde van 270.000 gul den, die in de nacht van 12 op 13 augustus uit de woning van de heer P. de Vries aan de Glaslaan te Eindhoven, correspondent van het Sociaal Fonds voor de Bouw nijverheid, werden ontvreemd. De arrestatie geschiedde in samenwer king tussen de recherche te 's-Gravenhage en Eindhoven. Het grootste deel van de vakantiebonnen heeft de politie kunnen achterhalen. Het onderzoek wordt voort gezet. Op de algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandsche Toonkun- stenaars-Vereeniging, gehouden in En schedé op 23 juni werd met algemene stemmen besloten, dat alle termijnles gelden voor zover deze sedert 1955 geen herziening hebben ondergaan met ingang van 1 september 1957 met 15 percent be horen te worden verhoogd. In Rotterdam is een begin gemaakt met het tiende internationale concours hip pique. De eerste wedstrijd om het natio naal dressuurkampioenschap, de „Prix Saint Georges", werd gewonnen door mej. T. van Doorne met „Hamlet", gevolgd door mej. H. J. E. M. ten Bos met „Rezimar". De uitslag luidde: 1. mej. T. van Doorne uit Deurne met „Hamlet" 364 punten. 2. mej. H. J. E. M. ten Bos uit Almelo met „Rezimar" 357 punten. 3. mevr. F. Bene- dictus-Lieftinck uit Putten met „Kobold" 322 punten. De prijs van Kralingen, een nationaal springconcours over een parkoers van 870 meter lengte met een maximum toege stane rijtijd van 150 sec. met 14 hinder nissen van 1,20 meter (max) hoogte en totaal 16 sprongen, is gewonnen door J. van Tiel uit Amsterdam met „Heidgrafin". Er waren 14 deelnemers. De uitslag luidde verder: 2. J. B. Kos ters (Rotterdam) met „Mascotte" 8 fouten 119,6 sec. 3. mej. M. Englebert (Scheve- ningen) met .Pretmaker" 8 fouten 124 sec. In de middag is een internationaal springconcours gehouden om de prijs van de Rotterdamse Jockeyclub. De deel nemers waren in twee groepen verdeeld: groep B bevatte de ruiters die ingeschre ven zijn voor het Europees kampioen schap springruiters en in groep A waren de overige deelnemers. Elke deelnemer moest het parkoers tweemaal afleggen, telkens met een ander paard. De klassering werd verkregen door optelling van het aantal fouten en de tij den in beide ritten gemaakt. De lengte van het parkoers bedroeg 760 meter. Er waren 15 hindernissen opge steld, waarvan 3 dubbelsprongen. De maximaal toegestane rijtijd bedroeg 131 sec. Resultaten: Groep A: 1. A. Lütke West- hüs (Did.) met Ala en met Flagrant, totaal 0 fouten 216,2 sec. (0 fouten en 108,6 sec., 0 fouten en 107,6 sec.). 2. mej. J. Harper (G.B.) met Rosalyn en met Ecky, totaal 4 fouten, 203,8 sec. (4 fouten en 101 sec., 0 fouten en 102,8 sec.). 3. mej. D. Palet- horpe (G.B.) met Earlsrath Rambler en met Holywell Surprise totaal 4 fouten en 204,6 sec. (4 fouten 103,2 sec. en 0 fouten en 101,4 sec.). 4. E. Edgar (G.B.) met Jane Summers en Larry 3 totaal 4 fouten en 206 sec. (0 fouten en 107,6 sec. en 4 fouten 98,4 sec.). Groep B: 1. Kapt. G. Lefrant (Frank rijk) met Caballero en met Etendard 0 fouten en 180 sec. (0 fouten en 88,4 sec. en 0 fouten en 91,6 sec.). 2. H. G. Winkler (Did.) met Halla en met Sonnenglanz 0 fouten en 211,6 sec. (0 fouten en 99,8 sec. en 0 fouten en 111,8 sec.). 3. G. Poffe (Bel gië) met Hicanboy en met Kalbarry 0 fou ten en 216,2 sec. (0 fouten en 99,4 sec. en 0 fouten en 116,8 sec.). 4. Markies L. de Medici Tornaquinci (Italië) met Irish Ro ver en met Sea Leopard 4 fouten en 187,4 sec. (0 fouten en 94,2 sec. en 4 fouten en 93,2 sec.).

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8