AGGI DE ONZICHTBAREN Ossestaartsoep Ouwe Job vertelt zijn avonturen Leidse sterrenwacht krijgt een filiaal te Hartebeestpoortdam HOE WERKT DE BEURS? Wat verstaat men onder een kapitaalsreconstructie biet V6LP0N out Je, <6nrft w Plechtige opening a.s. maandag Renault Frégate r J Kort en bondig üv£hke>i£ Agenda voor Haarlem 4 meer mensen baat Mislukte overval op bejaarde winkelierster „Heer in Holland" in het RAI-gebouw EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD Bloembollencultuur Beverwijk ook tegen de exportprijzen GARAGE ..DEN HOUT" „Toekomst van VHMO ziet er steeds somberder uit" v Trein ontspoord op station Doetinchem Vrouwelijke rechter in Haagse rechtbank Twee zwaar gewonden bij aanrijding in Hoofddorp DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 Evenzeer als men het kapitaal kan ver hogen zonder dat er geld in het laatje komt wij zagen dat bij het behandelen van de bonus en de uitkering uit de agio- reserve evenzeer kan men het kapitaal verlagen, zonder dat aandeelhouders een cent terugkrijgen. Het komt weliswaar voor dat een vennootschap overgaat tot een terugbetaling op het kapitaal, omdat het als bedrijfskapitaal overbodig is ge worden. Dit is bijvoorbeeld het geval bij mijnbouw- en petroleummaatschappijen, wier werkterrein raakt uitgeput en die om bepaalde redenen niet hebben omgezien naar nieuwe exploratiegebieden. Zo heeft de Tarakan Petroleum Maatschappij, werk zaam op het eiland Tarakan, in de loop der jaren tweemaal een terugbetaling op haar aandelenkapitaal gedaan, zodat haar aandelen, oorspronkelijk groot 600, tot 1 zijn teruggebracht, waarna de verhan deling in eensgevend geld geschiedt. De notering bedraagt terwijl wij dit schrijven 187, zodat er dus nog wel iets van wordt verwacht. Er is echter ook een andere vorm van kapitaalsvermindering en wel door af schrijving van een gedeelte van de nomi nale waarde van het aandeel, soms ook van de gehele waarde. In goede jaren keert een vennootschap een deel van de winst aan aandeelhouders en andere winstge rechtigden uit, terwijl zij het andere (door gaans overgrote) deel gebruikt voor af schrijvingen op de bedrijfsmiddelen, even tueel op debiteuren en voorts voor reser veringen. Met de afschrijvingen vermin dert zij de debetzijde van de balans, waar door de eigendommen voor een lager be drag op de balans komen te staan, soms zo laag, dat daarin een flinke reserve schuilt. De reserveringen boekt de vennootschap aan de creditzijde van de balans en zij verhoogt daarmee haar eigen vermogen. De reserveringen kunnen openlijk geschie den, zij zijn dan in een oogopslag zichtbaar op de balans; zij kunnen ook bedektelijk plaats vinden en bijvoorbeeld onder de post Crediteuren worden geboekt, waardoor dan weer stille reserves ontstaan. In verliesgevende jaren echter wordt de zaak anders. Aandeelhouders en tantiè- misten ontvangen geen uitkering, de ver liezen moeten op de reserves worden af geboekt en wanneer deze uitgeput raken, zit er niets anders op dan dat men de balans sluit met het niet meer te verwer ken verlies. Houden de verliesgevende jaren aan, zoals in de crisistijd na 1930, dan kan het aandelenkapitaal soms geheel verloren gaan. Door de bedrijfsverliezen kunnen geen voldoende afschrijvingen op de gebouwên, terreinen, machinerieën en verdere bedrijfsmiddelen worden toege past, zodat deze langzamerhand veel te hoog op de balans komen te staan, kort om, er moet een algehele reorganisatie plaats vinden om de balanspositie weer ge zond te maken. Intussen zijn de aandelen dermate in koers gedaald dat reeds reke ning wordt gehouden met een ferme ka pitaalsafschrijving of met een reeks van dividendloze jaren. Nu kan een vennootschap in zulk een geval twee dingen doen, gesteld dat betere jaren aanbreken en weer met winst wordt gewerkt. Haar eigendommen staan echter vaelite hoog op de balans eri/of er „prijkt" een groter of kleiner verliessaldo aan de debetzijde van de balans. Zij kan nu, aan genomen dat er nog bedrijfskapitaal is of kan worden geleend, blijven doorwerken en proberen het verlies in te halen, het geen betekent dat de vennootschap in dit geval van haar winst geen belasting be taalt een voordeel ook voor aandeel houders, maar aan de andere kant zien aandeelhouders voorlopig geen dividend. De vennootschap kan dan jaren moeten werken om de balans te verbeteren en aandeelhouders zien langzaamaan hun aandelenkoers weer stijgen naarmate deze verbetering voortschrijdt. Dit is thans bijvoorbeeld het geval bij de Nederlands-Amerikaanse Fittingfabriek (in 1947 opgericht), welker aanloopperiode langer en duurder was dan werd verwacht en die met tegenslag had te kampen, waardoor een verlies op de balans ont staan is, dat echter de laatste jaren be langrijk kon worden verminderd. De aan delen, die een laagste koers zagen van 26 pet., noteren thans weer ongeveer 62 pet., terwijl de cumulatief preferente aandelen, die een dieptepunt van 49 pet. passeerden, inclusief het opgelopen dividend van toen 32 pet., thans kans hebben op het inhalen van het geaccumuleerde dividend en dien tengevolge naar pari opmarcheren! Vooral in de tijd na de economische crisis van de dertiger jaren hebben vele vennootschappen echter een andere methode toegepast, namelijk die van de kapitaalsafschrijving. Reconstructies van de balans waren toen aan de orde van de dag en met een gesaneerde balans en goede winstmogelijkheden begon men veelal aanstonds weer met de uitkering van een dividend. Aan de debetzijde van de balans ging men over tot het terug brengen van de waarde der eigendommen tot een redelijk peil en tot het wegstrepen van het opgelopen verlies, aan de credit zijde verminderde men het kapitaal met eenzelfde bedrag, waardoor de nominale waarde der aandelen werd teruggebracht, bijvoorbeeld van f 1000 tot f 500 of minder, soms ook moest het gehele kapitaal ver dwijnen en werden daarvoor restantbe- wijzen uitgereikt, waarover wij reeds eerder schreven. Een eenvoudig voorbeeld moge het bovenstaande duidelijk maken. Gesteld dat een vennootschap een aandelenkapi taal heeft van f 2 miljoen, dat dus aan de creditzijde van de balans staat. Reserves zijn er niet meer. Aan de debetzijde van de balans komt het opgelopen verlies voor met f 1 miljoen, terwijl naar schatting de eigendommen en de debiteuren f 500.000 te hoog geboekt staan. Alle andere posten buiten beschouwing latend, is er dus een bedrag van f 1^ miljoen af te boeken, waarvoor het kapitaal wordt aangespro ken, dat met hetzelfde bedrag dient te worden verminderd. Er blijft dan van het kapitaal f 500.000 over, zodat de aandelen tot op een vierde, dat is tot 25 percent, of f250 worden afgestempeld. Met zulk een gesaneerde balans is er dan veelal weer bereidheid tot het fourneren van nieuw kapitaal, wanneer althans kan worden aangetoond dat het bedrijf op een winstgevende basis staat. Er worden dan soms preferente aandelen uitgegeven om de risico's van de nieuwe aandeelhouders te verminderen. Door de afschrijving van een deel van het kapitaal en de afstem peling van de aandelen stijgt de koers dienovereenkomstig. Een aandeel van f 1000, dat 25 pet., dat is f 250 waard is, staat immers gelijk met een aandeel van f 250, dat 100 percent noteert. Doordat op het aandeel dan weer dividend mag wor den verwacht, zijn er ook nieuwe stijgings mogelijkheden. De houder van de afge stempelde aandelen ontvangt in ons geval slechts dividend over de nieuwe nominale waarde, dus over f 250, inplaats van over f 1000. Door de inbreng van nieuw kapi taal, een gewijzigde bedrijfsvoering, al of niet met een nieuwe directie, worden dan echter de winstmogelijkheden weer ver groot en in elk 'geval begint men dan weer met een schone lei. Het grote nadeel van een kapitaalsaf schrijving is echter wel dit, dat het de goede naam van een vennootschap in min dere of meerdere mate schaadt. Een kapi taalsafschrijving wordt praktisch bijna nooit vergeten en vergeven. Als gedurende een reeks van jaren weer flinke winsten worden gemaakt en nieuwe reserves zijn gevormd, komt het dan ook wel voor dat men de kapitaalsafschrijving ongedaan maakt. Dit was bijvoorbeeld het geval bij de Rubberfabriek Vredestein, die in 1928 60 percent op haar kapitaal afschreef, maar dit percentage in 1941 weer op de aandelen bij stempelde, zodat de aandelen van f 400 toen weer f 1000 groot werden. Vooral nu de vennootschapsbelasting zo zwaar is, dat bijna de helft van de winst der bedrijven naar de fiscus gaat, is het aantrekkelijker het opgelopen verlies te compenseren met de in de komende jaren te behalen winst. Maar als nieuw kapitaal in de vorm van aandelen wordt verstrekt, is dat niet mogelijk omdat, zolang er een verlies op de balans staat, geen dividend mag worden uitgekeerd en de nieuwe aan deelhouders uiteraard op een dividend niet willen wachten totdat het verlies saldo is ingehaald. ADVERTENTIE Over da hele wereld Tinden bfl BENNIES den bij enig ander maagtablet Rennies blussen brandend maagzuur onmid dellijk. Gewoon laten smelten op de tong en uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan u nodig had om deze advertentie te lezen. Twee jongemannen hebben gisteren een 76-jarige vrouw, die een klein kruide niers winkelt je in de Johan Kamphuis straat te Utrecht heeft, overvallen. Toen de vrouw uit een achter het winkeltje ge legen woonvertrek kwam, greep een hun ner haar beet en kneep haar keel dicht. Hij drukte de oude vrouw tegen een schot waaraan planken waren bevestigd. Op deze planken stonden flessen limonade en andere artikelen, die door de worsteling op de aanvaller vielen. Hij schrok hiervan zo, dat hij de vrouw losliet en op de vlucht sloeg, evenals de andere jongeman die op de uitkijk had gestaan. Op het gegil van de vrouw en het lawaai van de vallende flessen snelde een buurvrouw te hulp. Zij zag nog juist de knapen weghollen. Later heeft de buurvrouw met een rechercheur de buurt afgezocht en op haar aanwijzin gen werden drie kwartier na de overval de beide jongemannen aangehouden. In het RAI-gebouw te Amsterdam is de twaalfde herenmodebeurs „Heer in Hol land" geopend, die tot 6 september duurt en die des avonds ook voor het publiek toegankelijk is. Overhemden maken 60 pet. van de ge- exposeerde artikelen uit. De overjassen en regenjassen blijven kort en worden van stoffen met een geringer gewicht vervaar digd, evenals de colberts, die vooral in lichte kleuren met geprononceerde ruiten worden gemaakt. Op het gebied van hoe den wordt een nieuwe stof geïntroduceerd ter vervanging van kurk in de van poplin vervaardigde sporthoeden. Deze hoed is daardoor licht in gewicht, waterdicht en soepel, zodat „breken" uitgesloten is en de hoed zonder bezwaar plat in een koffer kan worden meegenomen. ADVERTENTIE Zoals de naam al doet verwachten is in deze soort extra vleesextract verwerkt Een pikante soep voor fijnproevers. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijns KONINGINNESOEP RIJST-JULIENNE POULETSOEP GROENTESOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP Maandagavond heeft ook de afdeling Beverwijk van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur met grote meerderheid van stemmen zich tegen de huidige minimum exportprijzen verklaard. Op deze bijeenkomst, die was belegd om een standpunt in te nemen voor de algemene vergadering, welke volgende week maandag in Haarlem wordt gehouden heeft de voorzitter de heer C. Broeze het huidige, volgens de kwekers onbevredigende, minimumexport- prijzenstelsel toegelicht. Als afgevaardig den naar de vergadering werden benoemd de heren Fr. van Wijngaarden en P. Amse. Het voorstel werd gedaan om in de streek Kennemerland een monstertuin voor het planten van tulpen aan te leggen, men kan dan komen tot het selecteren van de „tulpenkraam". Ook werd het nut onder ogen gebracht van een ziek-zoek- wedstrijd, reeds zegde een der leden zijn bollenschuur toe, om deze wedstrijd in te houden. Nou, we voelden ons erg opgefrist, toen we de inhoud van de cocosnoot gegeten en gedronken hadden. En toen keek Govert aandachtig in het rond. „We moesten eerst maar eens wat rondneuzen", zei hij, en poolshoogte nemenik wil graag weten, op wat voor eiland we terechtgekomen zijn. We liepen dus samen onder de palmen en keken overal nieuwsgierig rond. Govert meende, dat het eiland wel onbewoond zou zijn, want het was overal erg stil. 52-53 ADVERTENTIE Van onze bijzondere medewerker) Op 9 september zal er in Zuid-Afrika een gebeurtenis plaats hebben, die voor de sterrenkunde in het algemeen en voor de Leidse sterrenwacht in het bijzonder, van grote betekenis is. Op die dag zal de Zuid- afrikaanse minister van Onderwijs, de heer Viljoen, in tegenwoordigheid van de presi dent-curator der Leidse universiteit en vele andere genodigden, het zuidelijk station van de Leidse sterrenwacht te Hartebeest poortdam bij Pretoria openen. Hierbij hoort een enkel woord ter toe lichting. Waarom heeft de Leidse sterren wacht behoefte aan een zuidelijk „filiaal"? Het antwoord op deze vraag kan kort zijn: omdat men te Leiden niet de gehele ster renhemel kan waarnemen. Ook de meeste leken zullen wel weten dat in Europa en Noord-Amerika, waar de belangrijkste sterrenwachten gevestigd zijn, vele zuide lijke sterren nooit boven de horizon ko men. Alles wat bezuiden 30 gr. zuidelijke hemelsbreedte ligt, is er niet waar te ne men en daarom zijn reeds in de negen tiende eeuw sterrenwachten opgericht in Zuid-Amerika, aan de Kaap en in Austra lië, dikwijls nauw verbonden met die op het noordelijk halfrond. Zo had Nederland destijds de sterrenwacht in Lembang te danken aan de liberaliteit van de planter Bosscha. Maar daarnaast werd in 1923 een overeenkomst gesloten tussen de direc teuren van de sterrenwacht te Leiden en van de Unie-sterrenwacht in Zuid-Afrika, aanvankelijk slechts ten doel hebbend de uitwisseling van waarnemers. Toch was dit reeds vóór de Lejdse astronomen van veel belang, orridat allerlei onderzoekingen, die daar werden verricht, nu over de gehele hemel konden worden uitgebreid. Dit werk van de Leidse waarnemers, speciaal van professor Herzsprung, trok zozeer de aan dacht, dat de Rockefeller Foundation in 1930 110.000 schonk om er een speciale kijker voor te bouwen. Met dit instrument is te Johannesburg door een reeks van Leidse astronomen (van wie er helaas twee later in interne ringskampen van de Japanners zijn omge komen) hard gewerkt. Vele tienduizenden foto's werden gemaakt, die later in Leiden werden uitgemeten en gepubliceerd. Nu is er de laatste jaren een storende factor bijgekomen. Toen de Unie-sterren wacht gebouwd werd, stond zij geheel bui ten de stad. Maar de sterke groei van Jo hannesburg heeft gemaakt dat zij thans aan alle zijden door huizen is omsloten. Het vele licht, maar vooral de combinatie van stof en roet, de „smog" zoals de Engel sen zeggen, maakt het waarnemen steeds moeilijker. Ideale omgeving Daarom is, na lang overleg en veel zoe ken, een nieuwe plaats voor het Leidse station gekozen te Hartebeestpoortdam, een veertig kilometers buiten Pretoria in een ideale omgeving, ver van alle woon plaatsen en verkeer. Ook de Unie-sterren wacht had er reeds één van zijn kijkers heen overgebracht. Dit terrein is belange loos afgestaan door de Zuidafrikaanse re gering, welke ook een belangrijke steun verleende bij de bouw der behuizing voor de waarnemers en de kijkers. Ik zeg „kij kers", want de Stichting 't Leidse Sterren wachtfonds heeft bij deze gelegenheid een tweede kijker laten bouwen, een zoge naamde „light-collector". En ook de vaste staf wordt met een tweede man uitgebreid. Hier zal dr. Walraven, die deze nieuwe kijker ontwierp en ten dele zelf constru eerde, met zijn assistent dr. Muller, die reeds drie jaar in Johannesburg gewerkt heeft, straks zijn arbeid aanvangen en we mogen vertrouwen dat ons in de komende jaren belangrijke resultaten uit Harte beestpoortdam zullen bereiken. ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik- 13 liter op 150 km Prijs vanaf ƒ7.990. Voorzitter Lerorengenootschap Drs. S. Roodenburg, voorzitter van het Genootschap van Leraren aan Nederland se Gymnasia en Lycea heeft in een rede, waarmee hij het openbare gedeelte opende van de 127e algemene jaarvergadering, die het genootschap in het Eykmanshuis te Driebergen heeft gehouden, na opsom ming van de besluiten, die van departe- mentswege waren getroffen, een rij van belangrijke onderwerpen genoemd, die nog niet tot oplossing waren gebracht. „Het is begrijpelijk, dat de toekomst van het V.H.M.O. er steeds slechter voor komt te staan", aldus de heer Roodenburg. Juist maatregelen, die onontbeerlijk zijn, blijven onafgedaan, zoals verbetering der salarissen, een doelmatiger opleiding van de leraar, versnelde scholenbouw en zovoorts. Vertrouwen dat de in uitzicht gestelde wet op het Voortgezet Onderwijs tijdig de nodige verbetering zal brengen heeft men in onderwijskringen niet, zo vervolgde spreker, die zei, dat in het al gemeen het onderwijs de belangstelling mist, speciaal van de ouders, die het als integrerend deel van het nationale leven verdient. Op het stationsemplacement te Doetin chem is gistermiddag een trein Arnhem- Winterswijk ontspoord, vermoedelijk door het te vroeg verzetten van een wissel. Nadat het voorste wielstel het normale spoor had gevolgd, volgde het tweede wielstel een ander spoor. In de vorm van een V kwam te trein, die nagenoeg geen vaart meer had, tot stilstand. T 62. „Dat heb je handig gedaan", zei Erna verheugd, omdat ze blij was dat ze kon blijven zitten. „Ach, de raderen van het dagelijkse leven willen altijd gesmeerd worden", antwoordde hij opgeruimd. „Dan lopen ze beter". Vogel vertelde daarop in het kort iets over de beleve nissen van Georg Bühler in Azië en over zijn liefde voor Maria, waarna hij Erna verzocht haar nicht naar Wenen uit te nodigen, zodat zij tenminste vaker de zieke zou kunnen bezoeken. „Wat interessant allemaal", antwoordde Erna. „Zeg, is die Bühler niet die dichter, die dat boek met die gekke titel heeft gesghreven?" „Georg Bühler is geen dichter, maar ontdekkings reiziger", zei Vogel. „Maar zijn boek is toch mooi, nietwaar?" „Ik weet niet, welk boek je bedoelt. Voorzover ik weet, heeft hij meerdere boeken over zijn reizen geschreven". „Wat spannend! Zeg eens, Hans, hoe ziet hij er eigen lijk uit?" „Op het ogenblik helemaal niet goed, dat zul je wel begrijpen. Hij moet dringend naar een sanatorium", ant woordde Vogel, terwijl er een ironisch lachje rond zijn mond speelde. „Maria is dus op deze dichter verliefd geworden! Hoe bestaat het!", riep Erna uit. Dichters waren voor Erna Kromer mensen, waaraan de dagelijkse zorgen voorbij gingen, die in een andere, mooiere wereld leefden. „Ik heb je toch al gezegd, dat Georg Bühler geen dichter is, maar een ontdekkingsreiziger, een ernstige, serieuze ontdekkingsreiziger!", zei Vogel met enige nadruk. „Als hij boeken schrijft, is hij voor mij een dichter", antwoordde Erna gedecideerd. Georg Bühler aarzelde om professor Beringer, de neuroloog, op te zoeken. Hij bestreed wel niet zonder meer de inzichten van zijn vriend, dat er misschien verbetering in zijn toestand zou kunnen komen als hij zich onder behandeling stelde, maar hij stelde het bezoek aan de professor steeds weer uit, als wachtte hij op iets. Zijn onrust en verstrooidheid werden steeds groter, 's Nacht lag hij, zonder slaap te kunnen vatten, in bed en piekerde urenlang, terwijl het maanlicht door zijn kamer speelde. (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN Als in een droom zag hij steeds weer het klooster met de zeven tempels voor zich oprijzen. De oneindige steppe lokte hem steeds sterker. De stilte en eenzaamheid riepen hem. Zijn hart vertélde hem, dat hij hier moest blijven en ook zijn verstand trachtte hem er van te weerhouden nogmaals op reis te gaan, maar de onrust, die steeds weer opnieuw beelden uit het verre Mongolië voor zijn ogen toverde, begon hem gestadig sterker te kwellen. In zijn binnenste trokken zware wolken teza men, die ieder spoor van opgewektheid verduisterden en zijn gemoed langzamerhand somberder deed worden. Pas toen dokter Vogel dreigde samen met professor Beringer langs te komen, gaf Bühler éindelijk toe en beloofde hem op te zullen zoeken, doch niet zonder eerst nog krachtig tegengestribbeld te hebben. De oude arts met de witte puntbaard en de goed moedige ogen achter de brilleglazen, maakte het hem echter niet moeilijk. Vogel had hem reeds uitvoerig ingelicht over Bühlers 'toestand. Hij maakte een gemoedelijk praatje met hem, zoals hij gedaan zou hebben met een oude vriend. Hij vermeed iedere vraag, die al te subjectief zou zijn, onderzocht hem niet en voelde hem niet de pols. Pas nadat ze een half uur gezellig gesproken hadden, juist toen Bühler op wilde stappen, merkte de professor op: „Uw toestand lijkt mij bepaald niet zo erg te zijn. Wij, moderne mensen, zijn bijna allemaal enigszins neuro tisch. Haast, haast, is al sedert jaren ons parool en dit haasten, dit jagen gaat ten koste van de zenuwen. Komt u maar een paar weken naar Perchtoldsdorf. Daar zullen wij u snel genezen". Veel rustiger geworden keerde Bühler naar huis terug. Hij vroeg zijn huishoudster om alles klaar te maken voor een verblijf van enkele weken in professor Berin- gers sanatorium. Reeds de volgende dag wilde hij er heen gaan. Zelf moest hij in de bibliotheek nog orde op enkele zaken stellen. In de open haard van zijn studeervertrek brandde een vrolijk houtvuur. De weergoden waren niet vriendelijk gestemd: een koude noorden wind rukte in de tuin het jonge, prille groen van de bomen, terwijl nu en dan de regen tegen de ruiten kletterde. Georg Bühler ging achter zijn schrijftafel zitten, bladerde in een bundel aantekeningen en maakte enkele notities. Plotseling hief hij het hoofd op, keek met wijd open gesperde ogen om zich heen, sprong zó haastig op, dat zijn stoel op de grond viel, en snelde naar de open haard. Met een ruk bleef hij er vlak vóór staan en staarde ontsteld naar de vlammen Nadat dokter Vogel het ziekenhuis had verlaten, keek hij ongeduldig om zich heen op zoek naar een taxi. Wrevelig wilde hij al naar de bushalte lopen, toen er juist een taxi voorreed. De passagier stapte uit en betaalde de chauffeur. Snel sprong Vogel in de wagen en gaf de chauffeur Georg Bühlers adres op. „Zo hard mogelijk, ik heb verschrikkelijke haast!" Vogel had weer eens één van zijn nerveuze dagen. Zijn das hing scheef en was slecht geknoopt en zijn hoed had hij verkeerd opgezet. Maar dat was ook geen won der. Bühler had hem namelijk geschreven, dat hij on mogelijk naar professor Beringers sanatorium kon komen, omdat hij op stel en sprong naar Azië terug moest! Vogel had dus met recht de grootste haast om zo spoedig mogelijk bij zijn geestelijk gestoorde vriend te zijn. Hij wilde proberen hem van dat dwaze plan af te houden en hem linea recta naar het sanatorium brengen. Het elektrische slot van de voordeur sprong enkele seconden, nadat Vogel gebeld had, open. Hij snelde naar binnen. De huishoudster bracht hem naar de bibliotheek. Ze had rood-betraande ogen en moest, terwijl ze de arts vertelde wat ze allemaal met Georg Bühler had mee gemaakt, telkens met een grote zakdoek haar tranen drogen. „Georg ach, ik noem hem altijd bij zijn voornaam, omdat ik al van zijn vijfde jaar af voor hem zorg Georg gaf me eergisteren, toen hij van professor Berin ger terugkwam, opdracht om alles in te pakken, wat hij voor een verblijf van enkele weken in het sanatorium nodig kon hebben. Ik ben daar direct mee begonnen, maar moest hem enkele ogenblikken later iets belang rijks vragen, zodat ik naar zijn kamer ging. Juist toen ik wilde kloppen, hoorde ik Georg opgewonden praten. Ik vond dat nogal vreamd, want hij sprak nooit luidop als hij alleen was en bezoek was er niet. (Wordt vervolgd Studentenflat Groningen. In het nieu we uitbreidingsplan „Corpus Den Hoorn" ten zuiden van het stadspark te Groningen zal waarschijnlijk over twee jaar een stu dentenflat worden gebouwd, die huisves ting zal kunnen bieden aan 120 tot 130 stu denten. Dit is medegedeeld door de heer M. P. Galema, praeses van het Centraal Studentenbureau in een uitzending voor de regionale omroep Noord. Nieuwe weg. De verbinding tussen rijks weg 13 Rotterdam-Den Haag en Voorburg is zaterdag opengesteld. Deze weg, die bij vliegveld Ypenburg aftakt naar een ver- k.eersrotonde met viaducten boven de rijksweg 12 Den Haag-Utrecht, is voor het doorgaande verkeer Amsterdam-Rotter dam van groot belang en ontlast het ver keer door Rijksweg-Den Haag en Voor- burg-Leidschendam aanzienlijk. Tijdens een speciale zitting van de Haag se rechtbank heeft de president, jhr. mr. G. Witsen Elias, de eerste vrouwelijke rechter in Den Haag, mej. mr. dr. A. A. L. Minkenhof, geïnstalleerd. „Amsterdam en Rotterdam zijn ons voorgegaan", aldus mr. Witsen Elias. In Den Haag bleef het man nelijk isolationisme gehandhaafd. Thans heeft mej. Minkenhof dit bolwerk van con servatisme veroverd. De president zei ver der dat mej. Minkenhof een vrouw is van uitzonderlijke juridische capaciteiten, het geen zij bewezen heeft door haar geschrift „strafvorderingen" en vele publikaties op civielrechtelijk terrein, voornamelijk over het familierecht. Op de kruising van de Hoofdweg en de Lisserweg in Hoofddorp is zondagmorgen omstreeks negen uur een motorrijder uit Haarlem aangereden door een personen auto, bestuurd door een Lissenaar, die waarschijnlijk geen voorrang heeft ge geven aan de motorfiets. De motorrijder en duopassagier, beiden uit Haarlem afkomtig, werden zwaarge wond naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. De motorrijder kreeg een ernstige wond aan de ruggewervel en zijn duopassagier liep een bekkenfractuur op. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE ROODKAPJE voor BABY en KLEUTER Grote Houtstraat 116 - Tel. 13339 DINSDAG 3 SEPTEMBER Minerva: Toneelgezelschap „Johan Kaart" met „Potasch en Perlemoerin textiel", 20.15 uur. Frans Hals: „Ball im Savoy", 18 jaar, 20 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Cupido op een dolfijn", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Luxor: „Bonsoir Paris, bonjour l'amour", alle leeft., 19 en 21.15 u. Rembrandt: „Tante's laatste stunt", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Verdoolde bus", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Istanbul", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 20 uur. WOENSDAG 4 SEPTEMBER Minerva: „Desiree", alle leeft., 20.15 uur. Frans Hals: „Ball im Savoy", 18 jaar, 14.30 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Cupido op een dolfijn", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Bonsoir Paris, bonjour l'amour", alle leeft, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tante's laatste stunt", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Verdool de bus", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur Roxy: „Istanbul", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geopend.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6