„TURKSTRA" beschuit 29 cent per rol geen 13 maar 14 in één rol PANDA EN HET DING „Betekenis niet uitsluitend economisch of politiek" Belastingambtenaren protesteren tegen salaris- en promotiebeleid Zuidelijke wind neemt toe Auto-tentoonstelling in „DREEFZICHT" ió Aet Draagwijdte van het verdrag kan nauwelijks worden overzien SPRUIT modeshow De radio geeft dinsdag Actie van officiële bonden gehekeld Garage Den Hout Wereldnieuws zo MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 2 TWEEDE KAMER OVER EUROMARKT Dagelijks vers bij uw bakker verkrijgbaar in speciale beschuitverpakking Een 103-jarige op Rozenburg Drieling geboren in Deurne Hoogleraarsaanbevelingen Amsterdamse universiteit „WIJ ZONDER FINANCIEN" II Auto schoof in het water terwijl zijn bestuurder drenkeling redde Nieuwe functie voor de heer A. Pelt Besmetting door bacteriën ff Bij het afdelingsonderzoek in de Tweede Kamer bleek men algemeen van oordeel te zijn dat de Staten-Generaal bij de beoordeling van de ter goedkeuring aan hen voorgelegde overeenkomsten tot oprichting van de Euromarkt en Euratoom geplaatst worden voor een beslissing van de allergrootste betekenis. De draagwijdte van deze verdragen kan nauwelijks ten volle worden overzien en beide verdragen zullen, indien zij worden aangenomen, diep ingrijpen in het politieke en economische leven van ons land, aldus wordt in de inleiding tot het uitvoerige Voorlopige Verslag van de Tweede Kamer gezegd. Een klein aantal leden verklaarde uitgesproken tegenstanders van beide verdragen te zijn. Een belangrijk aantal leden wilde, althans over de Euro- markt, nog geen eindoordeel uitspreken, doch wenste het antwoord der regering af te wachten. Verscheidene leden vroegen zich af of het niet dienstig geweest zou zijn indien de ontwerpverdragen vóór hun ondertekening voorgelegd waren aan de E.G.K.S.-assem- blée. Van verschillende zijden sloot men zich aan bij de opvatting der regering dat de betekenis van de Euromarkt noch als uit sluitend economisch noch als uitsluitend politiek mag worden gezien. De eenheid van Europa, zo merkten vele leden in dit verband op, welke thans op economisch gebied naderbij wordt gebracht, heeft een enorme politieke betekenis, maar ook het omgekeerde geldt. Bij de beschouwingen over de economi sche betekenis van de Euromarkt consta teerden vele leden met genoegen dat de hardnekkigheid, vakmanschap en avontuur ons land een sterke positie zullen verschaf fen. Toch meenden deze leden bezwaren te moeten maken ten aanzien van de econo mische opvattingen, welke aan het verdrag ten grondslag liggen. Moderne opvattingen van economisch beleid zijn daarin huns inziens nauwelijks terug te vinden. Zeer duidelijk verraadt dit verdrag, wat de daaraan ten grondslag liggende economi sche beginselen betreft, een compromis karakter. Krachtsinspanning Het zal Nederland een belangrijke krachtsinspanning kosten althans de eerste etappe van de overgangsperiode door te komen zonder het slachtoffer van prijs- en kosteninflatie te worden. Gedurende deze ning van deze leden worden de verdrags bepaling en door hun critici te veel geënt op de huidige toestand, terwijl zij juist ge schreven zijn om boven deze toestand uit te komen. Er komt een sterke stroming, waarbij de Nederlandse tradities van ADVERTENTIE regering van oordeel is, dat ook econo- vier jaar wor(jt de groei der nationale mid- misch gezien het verdrag een positieve <jelen geschat op 8 a 9 percent waarvan bijdrage vormt tot de Europese en zeker 7^8 percent zal worden opgeëist door de ook Nederlandse welvaart. Naar de me- directe verplichtingen tot sociale harmoni satie en het begin van de invoering van het buitentarief. In deze periode zal een deel van de groei der nationale middelen nodig zijn voor het verwezenlijken van enige los van de Euromarkt staande desi derata. Gedacht wordt aan de noodzaak van verdere huuraanpassing en het tot stand brengen van een nieuwe weduwen- en wezenverzekering en nieuwe invalidi teitsverzekering. Daarnaast kan er niet van worden uitgegaan dat het gedurende een reeks van jaren mogelijk zal zijn elke auto nome loonsverhoging van enige betekenis te voorkomen. Volgens deze leden wordt in onvoldoende mate rekening gehouden met de geogra fische positie van ons land, welke nood zakelijkerwijze een oriëntering met zich brengt niet alleen op Europa maar in het bijzonder ook op de landen overzee. Even min is in voldoende mate rekening gehou den met de grondstoffenarmoede. Nergens in het verdrag is een waarborg te vinden dat de politiek van de gemeenschap zodanig moet worden gevoerd dat aan ons land de mogelijkheid wordt geboden oplossingen te vinden voor zijn bevolkingsvraagstuk. Frankrjjk Het protocol waarbij aan Frankrijk wordt toegestaan speciale heffingen bij de invoer en hulp aan de uitvoer te hand haven, gaf aan tal van leden aanleiding tot het maken van opmerkingen. Frankrijk; zo betoogden vele "leden, plaatst zich hier mee als Tiet ware buiten de verdragsver plichtingen, welke voor de andere staten gelden. Naar het oordeel van deze leden zal de regering krachtig moeten aandringen op het opheffen van dit regime, wanneer bijvoorbeeld door de feitelijke devaluatie van de frank de Franse situatie zich zal hebben verbeterd. De landbouw Een streven naar economische integratie zonder daarbij de landbouw van het begin af te betrekken, zal zo merkte men op op grote moeilijkheden stuiten en kun nen leiden tot een scheeftrekking der han delsbewegingen tussen de zes landen. Ook de Nederlandse land- en tuinbouw heeft groot belang bij een agrarische Euromarkt met meer dan 150 miljoen consumenten, wier aantal gestadig toeneemt. Voor onze landbouw is een groot afzetgebied, waar invoerbelemmerende bepalingen niet meer zullen gelden, van bijzonder gewicht. Ver scheidene leden, die deze beschouwingen onderschreven, legden er echter de nadruk op dat een werkelijke gemeenschappelijke markt voor de landbouw slechts bereikt kan worden als onderdeel van een alge mene economische integratie. Deze leden verwierpen dan ook de opvatting die met name in Frankrijk leeft dat in de land bouw zelf een integratie per produkt dient te worden nagestreefd. Kapitaalverkeer Vele leden waren van mening dat de vrijheid van het kapitaal-verkeer stellig een bijdrage kan vormen voor een meer rationele arbeidsverdeling in Europa. Deze vrijheid is naar hun mening echter maar zeer ten dele in het verdrag tot uitdruk king gekomen. Zij vroegen, van regerings wege een uiteenzetting te geven over de te verwachten gevolgen van de inwerking treding voor de stand van de rente. Neder land is genoodzaakt een aanzienlijk per centage van het nationale inkomen te re serveren voor investeringen, nodig om de MODECONFECTIE nodigt u uit tot het bezoeken van haar in de VLEESHAL op MAANDAG 16 SEPTEMBER 's middags half drie en 's avonds acht uur. Thé complet f 5.50. Kaarten verkrijgbaar Gr. Houtstr. 136 HILVERSUM I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Viool en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinh.meded. 12.33 Theaterork. en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade orl$. en soliste. 13.55. Beursber. 14.00 Fluit, cello en piano. 14.30 BBC Dutch in de oorlog, caus. 14.50 Gram. 16.00 Sopr. en piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Amus.muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 De dierenwereld en wij, caus. 18.40 Amus.muz. 19 00 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Act. 22.10 Viool en Ham mondorgel. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.15 New York calling en act. of gram. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.45 „Lichtbaken" caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Idem. 10.50 Pianorecital. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijz. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansork. en sol. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Strijkkwart. en altviool. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Rechtspreken in primitief Nieuw-Guinea door mr. L. O. A. Moll. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Twee violen. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der boe ken, caus. 19.30. Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Radio-philharm. ork. 21.45 Wat weten wij van de ambtenaar?, klankb. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Film. 21.00 22.30 Filmprogr. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Symf.conc. 16.00 Koer sen. 16.20 Lichte muz. 16.30 Omr.ork. 16.40 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelspel. 17.15 Omr.ork. 17.45 Boekbespr. 18.00 Meisjeskoor 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Gram. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.11 Pianospel.. 22.40 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. ADVERTENTIE Zaterdag heeft de heer Willem de Ronde op Rozenburg zijn 103de verjaardag ge vierd. Hij werd door burgemeester J. C. Aschoff, wethouder Westdijk, en de ge meentesecretaris Kuiper namens het ge meentebestuur gelukgewenst. De plaatse lijke harmonie bracht hem een serenade. De heer De Ronde is nog goed gezond. Hij werd op 7 september 1854 te Vledder in Drente geboren. Hij was eerst landar beider, voer daarna gedurende vier jaar op de binnenvaart en werd vervolgens sluiswachter bij de rijkswaterstaat. In 1911 werd hij sluismeester op Rozenburg, waar hij is blijven wonen na zijn pensionering na 35 jaar dienst. Te Neerkant in de gemeente Deurne heeft mevrouw H. J M. Sonnemans-Hel- dens het leven geschonken aan een drie ling, drie meisjes. De kinderen zijn thuis geboren. Daarna zijn moeder en kinderen, die het goed maken, naar het ziekenhuis te Helmond overgebracht. De burgemeester van Deurne heeft de jonggeborenen in de registers van de Bur gerlijke Stand ingeschreven en met een woord van gelukwens een geschenk in couvert aan de vader aangeboden. toekomstige werkgelegenheid te waarbor gen. Verschillende andere leden zouden het op prijs stellen van de regering een uiteenzetting te krijgen over de invloed van de bepalingen in het verdrag die op de Nederlandse kapitaalmarkt betrekking hebben. Conjunctuurpolitiek Tal van leden spraken er hun teleurstel ling over uit dat het verdrag geen vol doende grondslag geeft voor een doeltref fende gemeenschappelijke conjunctuur- politiek. Het vraagstuk van een gemeen schappelijke conjunctuurpolitiek is van te fundamenteel belang dan dat dit in één artikel summier behandeld zou kunnen worden. Juist een conjunctuurgevoelig land als Nederland moet bij het toetreden tot een grotere economische eenheid de kans gebruiken om met de partnerlunden tot een betere beïnvloeding van het con junctuurverloop te komen. Zetel Een punt, dat ten nauwste samenhangt met het goed functioneren van de organen, vormt de keuze van de zetel, aldus betoog den vele leden. Zonder zich uit te spreken voor een bepaalde plaats van vestiging, pleitten zij met alle klem voor een zo groot mogelijke concentratie van de verschillen de Europese organen in één plaats. Vele andere leden wilden bij voorbaat wijzen op de ongunstige ligging van Straatsburg. Reeds thans is het voor tal van parle mentsleden niet doenlijk in E.G.K.S.-ver- band alle vergaderingen van de assemblee en haar commissies bij te wonen. De keuze zal, naar het oordeel van deze leden, moe ten vallen op een hoofdstad in het westen bij voorkeur Brussel teneinde op een centraal, levendig en gunstig gelegen punt de aan de E.E.G. en de Euratoom verbonden werkzaamheden te kunnen aanvangen. Ter benoeming van een gewoon hoog leraar in het burgerlijk recht, recht op de industriële eigendom en burgerlijk proces recht aan - de Gemeente Universiteit >van Amsterdam hebben B. en W. aan de hoofd- 'stedelijke-raad de aanbeveling van-het-col lege van curatoren doen toekomen: 1 prof. mr. J. Eggens en 2 mr. J. M. Polak, beiden te 's Gravenhage. (Speciale berichtgeving) Onder het motto „Wij zonder financiën" (een parafrase op de titel van hun perso neelsorgaan ,,Wij van Financiën") hebben duizenden belastingambtenaren in Den Haag zaterdagmiddag een massabetoging gehouden tegen het salaris- en promotie beleid van hun werkgever de over heid en tegen het trage tempo, waarin de drie officiële ambtenarenbonden ARKA, ABVA en NCBO in het Ge organiseerd Overleg de besprekingen voe ren, die uiteindelijk tot verbetering van de levensomstandigheden der dienaren van de fiscus moeten leiden. Tien sprekers vertolkten de ontevredenheid der ambte naren in deze drie uur durende protest- vergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, ondersteund door vele luide bijvalsbetuigingen der aanwezigen, die meer dan tweeduizend in getal de zaal tot de nok toe vulden. Deze bij eenkomst was belegd door de Bond van personeel bij 's Rijks belastingen. De sprekers wezen op het feit, dat de lagere en middelbare rijksambtenaren en speciaal de belastingambtenaren wat hun salaris en promotiekansen betreft, zijn achtergesteld bij hun collega's van andere overheidsdiensten en de werk nemers in het vrije bedrijf. Een andere grief was gericht tegen de drie bovengenoemde bonden, die men ver weet, bijzonder langdurige en onvrucht bare besprekingen over de moeilijkheden en gorgen, der ambtenaren t£ voeren, De voorzittër' vande protesterende bond, de heer J. H. v. d. Meer, vergeleek dit over lég rüë't éëtf kfjf clie op sïënèiï' eïêren broedt. Hij hoopte dan ook, dat dit protest de besturen dezer vakverenigingen zou Gedurende het weekeinde stroomde koudere polaire lucht West-Europa bin nen. De warme lucht, waarin zaterdag in het zuidoosten van ons land maximum temperaturen van 25 graden voorkwamen, werd verdreven naar centraal-Europa. In de warme lucht ontstond zondag bo ven Zuid-Duitsland nog een klein sto- ringsgebied, waardoor het front werd ver traagd en de regenintensiteit langs het front tijdelijk toenam. Vooral in midden- Frankrijk, België, het zuidoosten van ons land en West-Duitsland vielen plaatselijk vrij grote hoeveelheden. Een van de oceaan afkomstig hogedruk- gebied breidde zich, na het wegtrekken van de storing, over Frankrijk naar het Alpengebied uit. Inmiddels is een nieuvfre depressie ten westen van Schotland aan gekomen. Deze gaat vergezeld van een frontensysteem, dat maandagmorgen op de Britse eilanden regen veroorzaakte. De activiteit van het front neemt echter af. Wel zal het in onze omgeving de wind uit zuidwest tot zuid wat doen toenemen. WEERRAPPORTEN Temperaturen Duiten- land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. c. S Dinsdag 10 september Zon op 6.08 uur, onder 19.09 uur. Maan op 19.13 uur, noder 7.31 uur. Maanstanden 9 sept. 05.55 uur volle maan. 17 sept. 05.02 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 september Hoog water: 4.22 en 16.43 uur. Laag water 0.11 en 12.27 uur. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geheel bew. zw 20 onbewolkt nw 19 regen wzw 19 zwaar bew zzo 17 licht bew. zzw 19 zwaar bew. zzw 17 regen w 19 mist z 13 mist zzw 17 regen no 28 licht bew. n 26 licht bew. nnw 26 geheel bew. wzw 26 regen w 27 geheel bew. windst. 27 regen zzw 27 zwaar bew. windst. 25 onbewolkt licht bew onbewolkt licht bew licht bew. zzo w O no no onbewolkt zzo zwaar bew. zw licht bew. zzw zwaar oew. zzw zwaar bew. zw zwaar bew. zzw geheel bew. zw Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw 27 29 29 25 32 12 13 12 12 12 13 12 12 - S ai c 41 - C.S 2 0 3 0 0 2 6 15 21 0,1 0 0 0 0,1 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 4 1 4 11 4 10 18 68. Op uitnodiging van Panda stapte Pro fessor Kalker dus mee in de kamer, waar Joris Goedbloed intussen bedenkelijk stond te kijken, alsof dit bezoek hem weinig welkom was. „Het is toch wel vreemd, nietwaar? Wat een belevenis om op Mars geweest te zijn! Daar had ik een aardige lezing over kunnen houden! Misschien had ik er zelfs wel een boek over kunnen schrijven!" mompelde Professor Kalker, terwijl hij een grote zakdoek uit zijn zak haalde om zich er het zweet der verlegen heid mee af te wissen. „Weet u wat ik denk, ProfessorehBloedgoed? Ik denk soms, dat mijn geheugen achteruit gaat! Het lijkt nét alsof ik zo nu en dan een beetje in de war ben „Onge twijfeld, ongetwijfeld, mijn waarde!" knikte Joris streng. „Ik raad. u ten sterk ste aan. om eens een zielsarts te raad plegen. Uw warhoofdigheid is opvallend en zo gij ooit verward waart, dan zijt gij het nu! Helaas kan ik u niet ontwarren. Uw vermeende vroegere kennismaking met Brr Tchotl is mij een raadsel. Eerlijk gezegd twijfel ik er zelfs ernstig aan Maar op dit ogenblik riep Panda met lui der stem: „O neen! Daar hoef je niet meer aan te twijfelen! Professor Kalker ként Brrr Tchotlen hier heb ik het be wijs!" En met deze woorden hield hij een papier omhoog, dat de professor uit de zak geglipt was toen deze zijn zakdoek greep aansporen een doelmatiger actie te gaan voeren. Andere sprekers bepleitten in dit verband een samenwerking der vier or ganisaties en een democratisering van het bestuursbeleid der drie ambtenarenbonden, zodat de leden invloed op, en contact met dit beleid zullen herkrijgen. Velen waren de sprekers, die het lot der belastingambtenaren in de schrilste kleu ren afschilderden en hun ongunstige uit zonderingspositie inktzwart deden uitko men tegen het blinkende en voor hun be gerenswaardige wit der toestanden bij de andere werknemersgroepen, zoals gemeen teambtenaren en onderwijzers. Men hekel de in het bijzonder de vele tussenrangen bij de belastingdienst, de pas op vrij hoge leeftijd aanwezige promotiekansen en de „naar verhouding hoge eisen", die aan de dienaren der fiscus worden gesteld. Deze factoren houden een discriminatie in ten opzichte van andere ambtenaren. Alle eisen werden tenslotte samengevat in een motie aan de regering, waarin te vens werd aangedrongen op de instelling van een commissie, waarvan ook de ver tegenwoordigers van vakorganisaties deel zullen uitmaken, en die na onderzoek van de positie der belastingambtenaren rap port aan de regering zal uitbrengen. Nabij Schoorld.atii ie. „een combi-ygJlcs- wagen van de Koninklijke Landmacht in het Noordhollands Kanaal gerederi. De bestuurder zag' ójiPweg 'van Alkmaar naar Den Helder nabij de brug van Schoorldam een kind in het water liggen. Hij stopte terstond, verliet de wagen, sprong ge kleed te water en redds het meisje. Juist stonden beiden op de kant of de volkswa gen, die vanwege de haast niet op de handrem was gezet, zette zich in beweging en reed het kanaal in. Het werd overigens een militaire zaak, want toevallig pas seerde een sleep van de Koninklijke Ma rine. De bemanning van de sleepboot schoof een strop onder de nog drijvende auto. Met het laadgerei van de gesleepte lichter kon de auto op het droge worden gebracht. ADVERTENTIE van zaterdag 13 uur tot maandag 17 uur. Alle modellen RENAULT personen- en bestelauto's. TOEGANG VRI] Neusafdruk. Een Amerikaanse maatschap pij voor het verzekeren van dieren is bereid honden, speciaal rashonden, te verzekeen, mits er een „neusafdruk" van de dieren wordt genomen. Afgeschaft. Op London Airport zijn de pas sagierslijsten voor aankomende en ver trekkende passagiers op korte Euro pese trajecten afgeschaft. Zowel de douane als de immigratie-autoriteiten hebben besloten vluchten naar en van de meeste landen toe te staan zonder volledig gedocumenteerde passagiers lijsten. Hoofd. Witold Chomentowsky, hoofd van de afdeling televisie en radio van de dienst voor buitenlandse betrekkingen der Poolse volksrepubliek is op het ogenblik dat hij op het vliegveld Le Bourget naar Nederland zou vertrekken arresteerd. Hij was in 1945 door een Franse rechtbank wegens heulen met de vijand bij verstek tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Wereldjamboree. In augustus 1958 zal de vogende wereldjamboree in Manilla ge houden worden. Verboden. De premier van Malta, Dom Mintoff, heeft de leden van zijn rege ring verboden deel te nemen aan enig officieel vertoon bij het bezoek van Lord Louis Mountbatten, de Britse „First Lord of the Admiralty". In nationalis tische kringen op Malta beschuldigt men Mounbatten van inmenging in Matlese aangelegenheden. Wijnrel. In het wijnbouwgebied van San Pietro Vernotico bij Bari, zijn politie- versterkingen aangekomen nadat wijn boeren daar twee belastingkantoren in brand hadden gestoken. Zij zijn on tevreden over de lage prijs die de han delaren voor de druiven bieden als ge volg van de overvloedige oogst. De boe ren wierpen barricaden op en gooiden met stenen naar de politie, die in de lucht schoot en gebruik maakte van traangasbommen. Negen wijnboeren zijn aangehouden. Bij de politie vielen 27 gewonden en onder de demonstranten vijf. Propaganda. De Zweedse jeugd zal leren reeds op de lagere school critisch te staan tegenover alle soorten propa ganda. Een bijzondere commissie, be noemd door de raad van onderwijs, zal voor het einde van september met voor stellen ter tafel komen. De commissie heeft ook opdracht na te gaan in hoe verre scholen kunnen deelnemen aan de militaire en psychologische verde diging. Aanslag. De leider van de progressieve par tij in de Philippijnen, Manuel P. Mana- han, is zaterdag nauwelijks aan een moordaanslag ontkomen, toen een man trachtte hem met een dolk in de rug te steken. De aanvaller werd tijdig door politiemannen overmeesterd en gear resteerd. Overleden. Gravin Sophie van Toerring Jettenbach, de enige zuster van konin gin Elizabeth van België, is te Kreuth overleden. De gravin, die 82 jaar werd was het oudste lid van het Beierse huis van Wittelsbach. Afgetreden. De voormalige premier van Canada, Louis St. Laurgnt, zal aftreden als leider van de Canadese conservatie ve partij. Hij is „tot de slotsom geko men dat hij niet langer over de krachT en de energie beschikt die nodig zijn om de partij in de verkiezingscampagne te leiden". Wolvenkind. Opnieuw hebben jagers in In dia, nu in de staat Madja Pradesj een „wolvenkind" ontdekt. Ze verdreven de wolvenmoeder en de rest van de horde, die zich over het kind had ontfermd, en gaven het kind aan zijn ouders terug. Zes jaar geleden had een wolvin het kind voor het huis van diens ouders, paria's, geroofd. In de rij. Een groep Russische deskundigen heeft voor een bezoek aan de lucht- vaartschouw in Farnborough in de rij moeten staan en vijf shilling moeten neertellen voor een toegangskaartje. De organisatoren hadden dit jaar geen Russen uitgenodigd, omdat er toch wei nig kans op Russische orders bestaat. De heer A. Pelt, die aan het eind van dit jaar aftreedt als directeur van het Europese bureau van de Verenigde Naties in Genève, is op de twaalfde plenaire ver gadering van de Wereldfederatie van V. N.-verenigingen gekozen tot secretaris-ge neraal van deze organisatie. Hij volgt als zodanig de Engelsman John Ennals op, die tien jaar secretaris-generaal is geweest. Lang geleden hebben we al eens verteld, dat in de 17de eeuw reeds theoriën ver kondigd werden die merkwaardig veel overeenkomen met de opvattingen die men tegenwoordig heeft over het verspreiden van ziekten door bacteriën. De verkondi- den voor de meeste artsen niet minder dan abracadabra in de ongunstige betekenis van het woord. Daarom is het juist zo opmerkelijk dat ten tijde van het Hellenisme reeds een flauw vermoeden opdook van bacteriële besmetting en van ziekten die door bac- gers van deze denkbeelden werden echter teriën veroorzaakt worden. Dit, nog wat door de artsen van die dagen hartelijk uitgelachen, want het idee, dat kleine, onzichtbare wezentjes in het bloed zouden rondzwemmen en de organen zouden aantasten, waarna die zelfde onzichtbare diertjes, op anderen overgebracht, de ziek- ten zouden verspreiden, dat idee op zichzelf was te zot om even bij stil te staan. In dit verband is het wellicht nog merk waardiger te vernemen, dat soortgelijke gedachten ook reeds 1800 jaar eerder wer den geuit. Over de oorzaken van verschillende ziekten hebben de Griekse artsen in de oudheid scherpzinnige opmerkingen ge maakt, maar voor de moderne mens die niet erg thuis is in de leer der vier elemen ten en de werking der humeuren, zijn die leerstellingen, vaak vervat in een denk richting die de onze niet is en vermengd met opvattingen die ons irrationeel toe schijnen, hoogst onbegrijpelijk. Hoe het ook zij, de Grieken zochten de oorzaak der ziekte in het algemeen in de schadelijke invloeden die van de omgeving van de mens op zijn organisme inwerkten en ook zochten zij verband tussen psy chische en lichamelijke eigenschappen, twee denkbeelden die vrijwel iedere mo derne arts volmondig zal beamen. Maar voor de rest is het oorzakelijke verband dat de Grieken tussen een en ander leg- duistere vermoeden werd niet uitgesproken door een Griekse arts, maar door de grootste en cyclopaedist der Romeinen, t.w. Marcus Terentius Varro, wiens enorm oeuvre op grond van de overgeleverde titels en frag- mensen op 74 geschriften in ca. 620 boeken wordt berekend. In een van zijn geschriften dat over de landbouw handelt en „De re rustica" is getiteld, schrijft Varro, dat op vochtige plaatsen hele kleine diertjes leven, die met het oog niet zijn waar te nemen. Deze on zichtbare diertjes worden met de lucht door neus en mond ingeademd en komen aldus in het lichaam, waar zij ernstige ziekten veroorzaken! We zouden haast denken een populaire beschouwing van een modern arts onder ogen te hebben gekregen, inplaats van een landbouwkundig geschrift van een feiten verzamelaar, die van 11627 v. Chr. leefde. (De term „feitenverzamelaar" is overigens wel erg denigrerend tegenover iemand die ook veel zelfstandig werk heeft geleverd dat 2000 jaren heeft overleefd. Desondanks nemen we aan, dat hij de bacterie-theorie niet zelf heeft opgesteld, maar van anderen heeft overgenomen). Wist u, dat in de oudheid ook het af binden van aderen reeds bekend was? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2