Tweede Kamer stemt in met Euratoomverdrag IJmuidense ingenieur half jaar naar Chili op verzoek van UNO Nationaal „Jos Mullens" circus SCHAPENWEIDE PANTER ROBIJN 22 ct OP ZEE Record-aantal bezoekers bij Aalsmeerse bloemencorso genieten verwende sigarenrokers voor 22 ct van een "dure" sigaar Waarom generlei samenwerking in Beneluxverband op het gebied der kernenergie Amsterdamse Beurs <*Praatótoel MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 Hockeyploegen volop aan het oefenen Teleurstellende nederlaag voor Wijk aan Zee IJmond-heren wonnen de eerste wedstrijd 0/3 de Hoofdprijzen Staatsloterij Klaver jascompetitie FLEURIG FEEST IN HET STADION De Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag over het Euratoomverdrag vrij algemeen met dit verdrag haar voldoening en instemming betuigd. Men onder schreef de opvatting van de regering, dat op vrijwel geen ander gebied de dringende noodzaak tot internationale samenwerking zo duidelijk naar voren treedt als op dat van de kernenergie. Vele leden betoogden dat het bij de beoordeling van het verdrag dan ook niet gaat om de vraag: voor of tegen een stuk Europese integratie op het gebied van de kernenergie, doch om de vraag of het verdrag in voldoende mate be antwoordt aan de zo noodzakelijke integratie op dit gebied. Naar de mening van deze leden zal de kernenergie een sector van de techniek tot ontwikkeling brengen, waar Nederland en de andere Europese landen niet dan op straffe van ernstige, technische achterstand buiten kunnen blijven. Met de regering was men vrijwel alge meen van opvatting dat de nationale in spanning door dit verdrag geenszins over bodig wordt. Verscheidene leden noemden de eigen inspanningen der landen de basis waarop Euratoom moet rusten. Zonder het in Nederland gedane werk ook maar enigs zins in zijn betekenis te willen verkleinen, stelden deze leden vast dat de ontwikkeling hier te lande wel zeer scherp de noodzaak van samenwerking met anderen heeft aangetoond, Zij vroegen hoe het komt dat er op het gebied van de kernenergie in Benelux-verband generlei samenwerking bestaat. Verschillende andere leden erkenden dat het verdrag het maximum vertegenwoor digt van wat thans bereikbaar is, maar zij wilden het verdrag niet zien als een bevredigende mijlpaal op de weg naar de toekomst. Zij stelden de vraag, of pogingen zijn gedaan om Groot-Brittannië aan het ver drag te doen deelnemen. Vele leden achtten een Nederlands over heidsorgaan met duidelijke bevoegdheden om de nationale activiteiten op kernener getisch gebied te coördineren in steeds dringender mate gewenst. Wat de structuur van Euratoom betreft spraken vele leden hun teleurstelling uit over het feit, dat deze slechts in zeer beperkte mate een supra-nationaal karak ter vertoont. Zij vroegen zich af of het niet meer voor de hand zou hebben ge legen meer aansluiting te zoeken bij het E.G.K.S.-verdrag. Coördinatie Vele leden bepleitten een nauwe co ördinatie tussen het beleid van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. en dat van de Euratoom-commissie. Verscheidene leden wezen erop, dat het verdrag weliswaar beoogt de vreedzame toepassing van de kernenergie te bevorde ren, doch dat het een gebruik voor mili taire doeleinden niet in de weg staat. Zij achtten dit juist, daar anders de Europese staten zich militair en politiek geheel in afhankelijke positie zouden brengen. Verschillende andere leden achtten het daarentegen een zwakke plek in het ver drag, dat het militaire gebruik van kern energie buiten de gemeenschap wordt ge houden. Frankrijk Vele andere leden vroegen zich af welk nut het heeft dat Frankrijk aan zijn na tionale produktie van kernwapens voor militair gebruik heeft willen vasthouden. Zij meenden dat de vraag, in hoeverre de zes landen apart of als geheel kernwapens moeten vervaardigen, in de NAVO moet worden opgelost. Zij drongen er bij de regering op aan, pogingen te doen Frank rijk er toe te bewegen af te zien van zijn bijzondere voorrechten. Vele leden be pleitten een zo doeltreffend mogelijke co ördinatie van de nationale ontwikkelings programma's met die van Euratoom. Van vele zijden werd echter de vrees uitgespro ken dat een geconcentreerde Europese op leiding vele specialisten der deelnemende landen zou doen afvloeien waardoor de nationale programma's bemoeilijkt zouden kunnen worden. Ook werd de vraag ge steld of over het in Petten geprojecteerde Nederlandse onderzoekingsinstituut nog overleg met de Beneluxpartners is ge pleegd. Bescherming De bepalingen van het verdrag die de bescherming van de gezondheid raken wer den door zeer vele leden in het bijzonder voor ons dichtbevolkte aan de riviermon dingen gelegen land van vitaal belang genoemd. Vele andere leden meenden dat de controle op de radio-activiteit te veel in handen van de aangesloten landen is gelaten. Voorts wilden enige leden weten welke regelingen voor de bescherming van de gezondheid zullen gelden bij de toe passing van de kernenergie op militair gebied. Het hoofdstuk der investeringen heeft bij vele leden teleurstelling gewekt. Nu men zich beperkt heeft tot een systeem van mededelingsplicht ten aanzien van Slotkoers Voorbeurs vrijdag koersen 314 Nederl. '47 81% 3 Nedl. 1962/64 88/ A. K. U 174 174 Calvé Delft 335/4 Van Gelder Zonen 185/4 K. N. Hoogovens 290 Nederl. Ford 230 N. Kabelfabriek. 270 gew. Philips Gloeil •274)4 272 pref. Philips Gloeil 143 'A Unilever 394 388 Wilton Fijenoord 222 Dordtsche Petrol. 988/4 Konkl. Petroleum 211,70 208,50 A'dam Rubber 67 K. L. M f 123,10 Holl. Amer. Lijn 157 N Scheepv. Unie 151/4 'hs. v Ommeren 236)4 I V. A 115 'erg. Deli Mijen 7814 msterd. Bank 197 led. Handel Mij 158 'olterd. Bank 167/» ventsche Bank 160)4 naconda Copper 5454 "thlehem Steel 47 S. Steel 66 43)4 neral Motors.. k41 Union 85)4 33)4 nieuwe investeringen zou het volgens hen wel zeer moeilijk worden de nationale in vesteringsprogramma's in te passen in het Europese investeringsbeleid. De mogelijk heid van een doeltreffend investerings beleid is nu naar de mening van deze loden wel zeer sterk afhankelijk gemaakt van het gezag van de commissie. Splijtstoffen De regeling met betrekking tot de voor ziening met ertsen en splijtstoffen achtten vele leden weinig bevredigend. Zij meen den dat de verantwoordelijkheid voor de voorziening in belangrijke mate verplaatst is van de gemeenschap naar de nationale staten en de individuele gebruikers. Zij vroegen zich af of er in de nu voorge stelde regeling vooral als geval van Franse zijde gestelde nationale eisen, nog wel sprake is van een gelijke behandeling der partners. Frankrijk en België die over eigen uranium zullen kunnen beschikken, waren volgens deze leden in het voordeel. Vele leden waren van mening dat het optierecht van Euratoom voor de verkrij ging van bijzondere splijtstoffen wordt uit gehold zowel door het Franse militaire programma als voor de overeenkomst tus sen de Verenigde Staten en België ten aanzien van het in de Congo gewonnen uranium. Wat de financiële bijdrage betreft werd door vele leden de vrees uitgesproken, dat de zuinigheid de wijsheid zou kunnen be driegen. Zij drongen er daarom op aan, er naar te streven de Nederlandse en Belgische bijdragen gelijk te maken. Hoewel de hockeycompetitie nog niet is begonnen hebben verscheidene verenigin gen reeds vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. Zo speelden de elftallen van de r.-k. hockeyclub DEM uit Beverwijk gis terenmiddag enige wedstrijden tegen HIC uit Amsterdam. DEM wijdde hiermede tevens haar tweede terrein in en kreeg tevens de beschikking over een tweede kleedlokaal. Van het bestuur vernamen wij, dat het eerste kleedhuis in samen werking met Openbare Werken te Bever wijk verbouwd zal worden tot clublokaal, waardoor bijeenkomsten en trainings avonden voortaan in eigen omgeving ge houden zullen kunnen worden. Over het verloop van de vriendschappelijke wed strijden kunnen wij kort zijn. Het eerste herenelftal won zeer verdiend van het tweede van HIC met niet minder dan 73, terwijl het eerste dames-team ge noegen moest nemen met een puntenver deling. De uitslag hiervan was 22. Het tweede herenteam speelde eveneens gelijk met 22. De overige elftallen leden allen een nederlaag. HIC won het toernooi met 2513. In het algemeen waren het aan trekkelijke wedstrijden. Het eerste herenelftal zal in de compe titie de strijd moeten aanbiden met enkele plaatselijke ploegen. O.a. is DEM ingedeeld met Strawberries 2; Eechtrop 2. De overige elftallen in deze competitie zijn HIC 2, Hurley 2, Hermes 1 en Randwijk 1. De dames spelen tegen AMVJ 1, Alkmaar 1, Fit 1, Hermes 1HIC 1, Randwijk 1 en ten slotte Eechtrop 1 ADVERTENTIE NU met alle kenmerken van een kwaliteits - sigaar licht van smaak en kleur. heerlijk aroma, krijtwitte brand, afgesneden puntl Iedere sigaar apart verpakt in cellofaan, de doos en kistverpakking exclusief en zeer gedistingeerd. Ook Uw sigarenwinkelier heeft Panter Robijn in voorraad Enigszins tegen de verwachting heeft Wijk aan Zee de eerste competitiewedstrijd verloren. Na het fraaie succes in de Wij- kertoren had men over het algemeen Wijk aan Zee wel een zege toegedacht in de strijd met Alcmaria Victrix maar het heeft niet zo mogen zijn. De Alkmaarse club speelde ongetwijfeld beter voetbal dan de badplaatsbewoners en na enkele vergeefse pogingen in de eerste helft slaagde Nieuwveen er in voor de be zoekers de score te openen. Hoewel Wijk aan Zee flink van zich afbeet en Scholten de gelijkmaker scoorde door een vrije trap, bleef Alcmaria Victrix toch de betere ploeg zonder dat dit nog voor rust in tastbaar resultaat tot uiting werd gebracht. Ook na de thee was Alcmaria Victrix sterker en Wijk aan Zee moest fel van zich afbijten om de talrijke aanvallen met suc ces te keren. Dit lukte geruime tijd maar toen eindelijk Smit zijn kans schoon zag was het tweeéén voor de bezoekers. Nog even trachtte Wijk aan Zee terug te slaan. Enkele goede kansen werden om zeep ge bracht maar tegen het verstrijken van de tweede speelhelft nam Alcmaria Victrix toch weer het initiatief over. Doch ook hier bleef succes verder uit en bij het eindsig naal was de stand nog tweeéén in het voordeel van de bezoekers. Tegen het Haarlemse Concordia 2, dat door het behalen van het kampioenschap in de handbalafdeling Haarlem naar de vreemde omgeving van de districtsklasse promoveerde, heeft het eerste IJmond- herenelftal op „Watervliet" de eerste over winning in het nieuwe competitieseizoen behaald. De Haarlemmers boden goede tegen stand, maar dernonstréerdèn toch wél het klasseverschil. De Concordia-doelman moest dan ook vele keren zijn kunnen tonen om doelpunten te voorkomen. Doch ook de IJmonders hadden hun oude, ener gieke aanvalsvorm van het vorige seizoen nog niet terug. De vleugelspelers werden te weinig in het spel betrokken, waardoor bijna voortdurend de aanvalsspits strand de op de Haarlemse achterhoede en ver rassing uitbleef. Het IJmond-team, dat enige veelbelo vende nieuwe en jonge krachten telde, had de gehele wedstrijd een klein over wicht. De 64 voorsprong bij de rust was geen zekerheid voor de volle winst. Het kleine doelpuntenverschil bleef tot de stand 97 bestaan, doch in het laatste gedeelte van de strijd waren het G. Kramer en E. Jonker, die de zege veilig stelden en de eerste winstpunten voor IJmond verover den (11—7). Door twee IJmond-dameselftallen werd de laatste zondag voor het begin van de competitie gebruikt voor een goede oefen- strijd, die in de uitslag 21 eindigde. Enige IJmondjeugdteams speelden voorts oefenwedstrijden tegen combinaties van Full Speed. Wat er vandaag was De aanvoer te IJmuiden bestond van morgen uit ongeveer 10.000 kisten vis. Hierbij waren 2300 kisten schelvis, 400 wijting, 200 gul en kabeljauw, 5200 haring, 50 makreel, 1250 schol, 500 diversen, 30 stuks stijve kabeljauwen en 12.500 kg. tong. De „Job Gouda" (van 29 aug.) was bin nen met 1235 kisten verse haring, 50 ma kreel en 15 diversen; de „Postboy" (van 31 aug.) met 1775 kisten haring, 50 diver sen en 50 kantjes; de „Tzonne" (van 31 aug.) met 1500 kisten haring en de KW. 80 Dirk Maria (van 27 aug.) met 625 kisten haring, 5 diversen en 400 kantjes haring. Een aantal loggers en kotters verscheen met schelvis en wijting aan de afslag. De UK. 3 was er met 150 schelvis, 65 wij ting, 25 schol; de KW. 24 met 280 schel vis en 20 gul; de WR. 25 met 280 schelvis en 20 diversen; de WR. 51 met 115 schelvis, 15 schol, 4 inktvis en 50 diversen en de KW. 33 Limanda met 290 kisten schelvis en 10 diversen. Voor de tweede beurt loste de „Swift" 260 kisten schelvis. De schol- en tongaanvoer kwam van de kleine vaart. Voor de export Regels kabeljauw er waren slechts dertig stuks tong en schol waren van morgen bij de eerste afslag nog niet ver kocht. Enige kisten noordschol 2 deden f 43, noordschol 3 f 34f 25. De kisten grote kabeljauw maakten f 124f 146 en kleine f 136. Grote schelvis leverde op f 33 f 46 en grootmiddel f 28f 32. Het binnenland in De kleinmiddel schelvis voor de binnen landse handel deed f 21f 25, pennen f 23 f 18 en braadschelvis f 13f 10. Een deel van de braadaanvoer verdween bij ae eerste afslag al in de pufschuit. Wijting noteerde f 13f 10. De haring deed 'f 13—f 10. Van de KW. 80 werd vrijwel de gehele aanvoer opge houden de kwaliteit was slecht. Van de 50 aangevoerde kisten makreel werden er 10 verkocht. De rest moest worden afge keurd. En voor die tien kisten werden prijzen genoteerd tussen f40 (gestript) en f35 (dichte makreel). Wat er komt Voor de dinsdagmarkt zou de „Herman" (van 27 aug., van de westkust) komen met 1030 kisten haring, 70 diversen, 200 kleine kisten haring en 150 kantjes ha ring. Ook de „Arie Ouwehand" (van 31 aug.) wordt verwacht met 840 kisten ha ring, 10 makreel, 90 diversen en 340 kant jes. Voorts zou de „Emma" (van 27 aug.) stomende zijn. Oudste boten zijn nu: Sch. 153 (van 24 aug.); Sch. 117 en VI. 27 (van 29 aug.); Medan en VI. 7 (van 31 aug.) en „Polder man" en KW. 81 (van 2 sept.). KW. 72 voor de raad Vanmiddag om twee uur is de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam begon nen met de behandeling van het vergaan t 1, Hermes 1; HIC 1, Randwijk 1 en ten- voorts oefenwedstrijden tegen combinaties voor de Scheepvaart te Am >tte Eechtrop 1. van Full Speed. nen met de behandeling v HET AVONTUUR is op derweg, want een mens wordt Krijgsman in Santiago uit de 29 maart begonnen met een s rr - Z d®n duur wat sceptisch in K.L.M.-vogel te stappen, die HET AVONTUUR is op 29 maart begonnen met een advertentie in het vakblad „De Ingenieur" en het zal op de negentiende van deze maand voor ir. M. Krijgsman secretaris van de Damclub IJmuiden, maar bovenal me dewerker op het Centraal Laboratorium van Hoog ovens worden voortgezet met een lange vliegreis via Lissabon, Recife, Rio en Buenos Aires naar Santiago in Chili. Die advertentie vroeg namens de organisatie der Verenigde Volken advi seurs voor Chileense zaken betreffende de verwerking der bijprodukten en afval stoffen van petroleumraffi- mderijen, kooksfabrieken, de Huachipatostaalfabriek en de suikerbietenindustrie en me neer Krijgsman dacht: „kom, laat ik er eens op schrijven - het wordt tóch niets". Nu had meneer Krijgsman er voor alle zekerheid bij ver teld in zijn sollicitatie, dat hij na zijn Delftse jaren als jong ingenieur vier jaar in de In dische rietsuiker had gezeten en daarna vier jaar in de olie op Palembang voor de S.V.P.M. en daarna in de Japanse be zetting, zodat hij niet veel zin meer had naar Indonesië terug te gaan. Hij had verteld, dat hij in Veendam terecht was Ir. M. Krijgsman. gekomen in een fabriek van dextrine en plastics, in het Haagse gasbedrijf hoofdinge nieur was geworden van de produktie-afdeling, zodat hij wel wat van kooks wist ook, om tenslotte op het Centraal Laboratorium van Hoogovens terecht te komen voor het semi-technisch onderzoek naar nieuwe procedé's. Dat lijstje bleek zo precies te passen in de petroleum- kooks-staal-suiker verlangens van Chili, die de UNO om een expert had verzocht, dat er twee maanden later een bede uit Den Haag kwam om eens op het ministerie van Buiten landse Zaken te komen praten. „DAT WORDT ook niets", dacht meneer Krijgsman on derweg, want een mens wordt op den duur wat sceptisch in die dingen, maar daar zat een commissie van Amerikaanse experts op hem te wachten, die hem het textiel van het lijf hebben gevraagd en ten slotte kwam er, pas geleden, tot zeker des heren Krijgs- mans eigen grote verbazing, een telegram, dat hij voor zes maanden zou worden uitge stuurd naar Chili. Hoogovens leende hem ge durende die tijd met een enigs zins bezwaard gemoed, maar aan de andere kant een lichte lijk trots hart uit, met de be paling, dat hij na die zes maanden beslist weer in IJmuiden moet zijn. En dus vertrekt meneer Krijgsman Donderdag de 19e met een fonkelnieuw paspoort en een indrukwekkend passepartout van de UNO naar Schiphol, om aan een half jaar Chili te beginnen. HET IS allemaal nog een beetje een droom voor het echtpaar Krijgsman, dat zich nog heel goed het vertrek naar het toenmalige Indië herinnert in de jaren, dat de banen voor de technici schaars waren en het aanbod van een suiker onderneming om als „chemi- ker" te komen werken, uiter mate dankbaar werd aan vaard. De ervaring, daar op gedaan, gaat nu echter dubbel en dwars van pas komen,want toevallig vroeg men voor Chili immers ook „suiker". Zaterdag de 21e hoopt ir. Krijgsman in Santiago uit de K.L.M.-vogel te stappen, die eens per week een dienst op Zuid-Amerika onderhoudt en hij gaat dan zes maanden te gemoet in een land, dat met de zuidelijke voeten vlakbij het drijf ijs ligt en met het noordelijke hoofd in de tropen steekt, om daar, met stand plaats Santiago, de verschil lende industrieën van advies te dienen. Het zijn stuk voor stuk za ken, die het dienstbaar maken van afvalstoffen betreffen en dat is nu net, wat deze inge nieur van jongs af aan ge trokken heeft. Vandaar, dat hij met dubbel plezier gaat. Er zit wat weemoed door het genoegen, want door de studie der kinderen kan het gezin niet mee, maar aan de andere kant is een half jaar maar zes maanden lang. En als de Hoogovens het zo lang zonder hem kunnen stel len, moet D.C.IJ. het ook maar even proberen. Overigens kan de heer B. Dukel mooi als secretaris inspringen. Nee ir. Krijgsman gaat graag naar het smalle, 4300 kilometer lan ge land van de Chilenen, naar de olie, de kooks, het staal en de suikerbieten. Niet als Ne derlander of IJmuidenaar, maar als vertegenwoordiger der Verenigde Naties en in het bewustzijn van de grote ver antwoordelijkheid, die deze ■"•""nisatie hem met de uit- vti kiezing op de schouders legde. van de motorkotter „Prinses Beatrix" KW. 72 op 15 juli van dit jaar. Nadat brand was ontstaan in de motorkamer zonk het scheepje in de Noordzee. De bemanning werd gered. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de nacht van zondag op maandag: KW 16 75 k., 47-1, 54-6, 70-5, 140-120, 168-3, 170- 17, 130-8, 29-1, 43-5, 97-45, 50-8, 45-5, 175- 10, 163-60. Geen vangst: KW 86, 20, 40, 41 en 44. Trawllogger KW 74-70 k. Gemid delde vangst 18 k. Afscheid In de afgelopen week zijn de IJmuidense havenarbeiders-vislossers in vergadering bijeen geweest om op waardige wijze af scheid te nemen van de oude havenarbei ders. Dit afscheid van de werkzaamheden geldt voor deze groep alleen in de stille perioden. Bij grote aanvoeren komen de oudere havenarbeiders als reservekrachten aan bod. De loskracht bestaat van vandaag af uit 14 ploegen. De reserve- en oude havenarbeiders vormen nog eens ongeveer vier ploegen. Bruidegom Het is vooral onder de Katwijker vissers gebruik om een boomtak in de voormast aan te brengen, wanneer een der opvaren den gaat trouwen. Dit is thans het geval op de KW 162 „De drie gebroeders". Ook de zoon van Riekel Slot van de HD 87 is thuisgebleven voor een reis. Deze week trouwt hij in Den Helder. De oud-IJmui- denaar schipper J. Fopper maakt een reis als schipper mee. Naar de Haringhaven De motorlogger „Cornelis Marinus" KW 48, die begin vorige week in IJmuiden binnenkwam na een aanvaring met een Duitse trawler, is naar de Haringhaven gebracht. .Het. schip, is aan de voor steven flink beschadigd. Vismeelprijs verlaagd Met ingang van vandaag betalen de vis- meelindustrieën nog slechts ƒ7.voor een kist verse haring van 50 kg. Dit bedrag was tot nu toe 8.75 per kist. Verwacht wordt, dat de trawlers en trawlloggers in nog grotere mate zullen overgaan tot het aanvoeren van kantjes gezouten haring. Prijzen van zaterdag Gr. tong 5.704.60; grm. tong 4.404.00; kim. tong 3.20—3.00; kl. tong I 2.60-2.40; kl. tong II 2.30—2.05; tarbot I 3.00—2.40. Alles per 1 kg. Tarbot IV 82—47; gr. schol 54; grm. schol 54; kim. schol 5851; kl. schol I 51—41; kl. schol II 40—12. schar 27—14; bot 17—12; v. haring 13—11; ma kreel 22—14.40; gr. schelvis 32—26 grm. schelvis 34—24; kim. schelvis 24—18; kl. schelvis I 22—13; kl. schelvis II 14—8; wijting 148; gr. gul 4933; mid. gul 32 23; kl. gul 13.30—10.30. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 200108 per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 434 kisten tong en tarbot, 1060 k. schol, 80 k. schar, 45 k. bot, 4485 k. haring. 210 k. makreel, 1160 k. schelvis, 480 k. wijting, 160 k. kabeljauw en gul, 1 k. haai, 35 k. diversen. Totaal 8140 kisten. Besommingen van zaterdag VL 131 f 8500; KW 124 f 4260; IJM 283 f 3330; KW 165 f 3530; KW 31 f 3120; KW 56 f 640; KW 92 f 1860; KW 61 f 1300; KW 30 f 1390; KW 35 f 1010; KW 65 f 1020; KW 53 f 930; KW 60 f 810; KW 21 f 990 IJM 221 f 3440; IJM 7 f 3070; IJM 3 f 6W; IJM 59 f 3710; IJM 31 f 2140; RO 29 f 750; WR 7 f 2490; WR 67 f 1910; WR 34 f 3000; Vios f 14.200; Allanwater f 20.400. Aanvoer op Urk Door 54 vaartuigen werd donderdag aan de Visafslag op Urk aangevoerd: 9124 pond aal en paling; prijs 91 tot 114 ct per pond; 380 pond snoekbaars 82 tot 94 ct per pond; 283 pond baars 62 tot 73 ct per pond.; 85 pond voorn 8 ct tier pond; 850 bakken nest 250 tot 300 ct per bak van 75 pond. Liever geen olie Kunt u het allemaal bij-benen? Als u nu de kranten leest met al die berichten over het Midden-Oosten, kunt u dan alle Ali's, sultannen en opperbevel hebbers uit elkaar houden? Weet u nu nog hoe de sultan van Oman, de president van Syrië en de opperbevelhebber van het Transjordaanse leger heten? Acht autonome Arabische staten hebben een of ander vertoog tot de Joenaaitut Neesjuns gericht. Kunt u ze alle acht op noemen? Met de hoofdsteden? Met de na men van de staatshoofden? En kunt u ze op een blinde kaart aanwijzen? Ik niet. Soms denk ik: nu heb ik ze. Nu weet ik alle namen. Nu kan ik precies vertellen waar ze liggen. En twee dagen later komt er weer een of andere Ali ibn Hoessein of Hoessein ibn Saoed voor de dag en dan ben ik 'm weer kwijt. Dat hele Midden- Oosten zit mij geweldig dwars. Het enige dat ik weet is, dat het een gevaarlijke geschiedenis is met al die olie. En lastigEn vervelend. In een paar dagen ben ik door dat gezanik f 3.422.360,46 armer geworden. Alleen omdat een Syrische ge neraal Moskou leuker vindt dat Washing ton. Want daar komt alles op neer. Ik drink nu elke dag twee koppen koffie minder dan gewoonlijk en ik ben op siga retten van zeventig cent de twintig over gegaan om het verlies althans een beetje in te lopen. Overigens doet het er niet toe of wij al die namen precies weten, want of wij nu door Ali of door Hoessein gebeten wor den, de pijn is even hevig. Het beste is, de andere kant uit te kijken en ze gewoon te negéren, haat Washington de boel maar uit elkaar houden en op knappen. En laten wij liever naar Corrie Broeken kijken dan naar al die engerds in bumoezen. En blij zijn dat in óns voortuintje geen boortoren staat. Je kunt van wat die olie je opbrengt dan wel iedere dag sjokolade- hagelslag op 't brood hebben en balletjes in de soep, maar er komt ook altijd een reuze-gezeur over met Moskou. Al die generaals en veldmaarschalken Het is zo eenvoudig als iets: de olie inter nationaliseren en de generaals pensioneren. Waarom doen wij dat eigenlijk niet? Elias ADVERTENTIE Schapenweide Velsen-IJmuiden Gewijzigde voorstellingen GALAPREMIèRE dinsdagavond 10 sept. - 8 uur Verder woensdag 11 en donderdag 12 september, elke avond 8 uur. MATINEE: woensdagmiddag 3 uur. Het Circus is geplaatst op de aan de Van Ostadestraat, IJmuiden, dus NIET op het Marktplein. Slechts 3 dagen: dinsdag, woensdag en donderdag. (4e klas 13e lijst) f 10.000: 18168 f 1.000: 5382 7457 11905 15462 17148 f400: 1357 3328 3683 5300 8815 11147 12062 13748 20998 21739 f200: 1416 3313 3885 4561 4661 4782 4791 5223 5640 5981 6842 6906 8668 10364 10740 11958 12783 13715 14251 14420 14614 15057 16670 16878 17438 17600 17677 18461 18730 19216 19916 20451 21033 21572 Deze week begint een klaver jascompe titie van verenigingen in midden-Kenne- merland. De volgende clubs nemen deel: Hollandia, Holland Sport. Vriendenkring, Geel Zwart, P. W. Boys en Schulpen Meerweide. Voor deze competitie heeft de heer Hoogewerf een wisselbeker beschik baar gesteld. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst meer clubs aan deze com petitie te laten deelnemen. De eerste wed strijden worden gespeeld tussen Holland Sport en Schulpen Meerweide en tussen Vriendenkring en Geel Zwart. Het tiende Aalsmeerse bloemencorso, dat zaterdagmiddag in Amsterdam is gehouden, heeft ruim 45.000 toeschouwers naar het Olympisch stadion gelokt, een record-aan tal dat nog nimmer op Aalsmeerse bloe- menfeesten bereikt werd. Het schouwspel werd ook gadegeslagen door de Koningin en Prinses Marijke. Ook minister-president dr. W. Drees en de bur gemeesters van Amsterdam en Aalsmeer, waren aanwezig. De bloemenstoet, ditmaal onder het motto „bloem en operette", om vatte 24 praalwagens, elk de titel van een operette uitbeeldend, en twintig personen auto's. De bekendste melodieën uit de di verse operettes werden bij het binnenrijden van de wagens gespeeld. Dadelijk daarop verschenen enkele hon derden operettefiguren en vier groepen meisjes, die uit alle hoeken van het stadion het met bloemen versierde veld op storm den. Enkele honderden in Hollandse kleder dracht gestoken jongelui voerden op de grote grasmat een klompendans uit. Daar na werden scenes opgevoerd uit „Hansel und Gretel", Czar und Zimmermann", „Die i Geisha", „Die Puppenfee", en „Der Vogel- handler" waarin verscheidene zangers en zangeressen van naam de soli en duetten zongen. Een eerste prijs en de zilveren medaille van de Koningin waren voor de praalwagen „Hansel und Gretel" van het buurtcomité Haarlemmermeer-Zuid; een eerste prijs met ereprijs voor: „Grafin Maritza", aangebo den door het bestuur van de coöperatieve transportonderneming Bloemen-expres, „Czar und Zimmerman", van de Amstel- veense technische school, „Rosemarie", (Haarlemmermeer-Noord), „Die schone Galathee" van buurtcomité Helpt Elkander en „Fanny Elssler" aangeboden door het gemeentebestuur van Aalsmeer, eerste prijs met lof en ereprijs: „Die blume van Ha- wai" van buurtcomité „De oude spoorbaan". Eerste prijs en zilveren medaille van Prins Bernhard: fa. Van Maanen en Man tel, bloemenexporteurs te Aalsmeer, eerste prijs met ereprijs: C. Ofman, tuinarchitect Aalsmeer, gebr. Stokman, Aalsmeer, Coö peratieve tuinbouwbank, Aalsmeer, C. Nell, Aalsmeer, en Joh. van Dijk, bloemenhandel te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5