DE ONZICHTBAREN Engels en Frans Niemeijer Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem r R. KROESE IJmond-agenda Handig rollen Heerlijk roken! 4 Voor DCIJ in eerste kamp tegen Helderse dammers Wandeltochten van de „Kennemer Jagers" Door Velsens particuliere buitens Stormvogels-reserves waren tegen Hilversum op dreef IEV winnaar van het Kennemerland-toernooi „Watervliet" zette de competitie goed in half zware shag* In moderne plastic-verpakking Vitesse won met 5-1 van Kennemers Velsen begon competitie met ruime nederlaag v DOOR ALFRED KOSTNER eEG>6vyi<cr „Wijkertoren" uitgereikt MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 L_ VJ De Lustrum-BIMIJ is za terdagavond geëindigd met een speciale bijeenkomst voor alle standhouders en verdere medewerkenden die, nadat de tenten waren „schoongeveegd", nog eens lang en breed gingen na praten over de ervaringen die men in de afgelopen week zoal heeft opgedaan. En dit was niet gering want wanneer men weet dat er om en nabij de 16.600 kij kers en kopers naar de gro te tenten zijn getrokken dan begrijpt men dat er heel wat te vertellen was. Zestienduizendzeshonderd. Een respectabel aantal. En deze hoeveelheid bezoekers had nog groter kunnen zijn wanneer Haarlem het er deze keer niet wat bij had laten zitten. Daarentegen waren Santpoort en Bever wijk in behoorlijke mate vertegenwoordigd en dit had ook weer tot gevolg dat er op deze Lustrum-Beurs meer kopers dan kijkers kwamen. En dat is verheu gend voor de standhouders die over het algemeen van oordeel waren dat zij dit jaar weer betere zaken heb ben gedaan dan de vorige keer. Allen verklaarden dan ook met de hand op het hart dat zij het volgend jaar weer van de partij zullen zijn. Het volgend jaar ja, want het gerucht als zou de BIMIJ na deze vijfde keer niet meer op het Marktplein verschijnen is, - zoals alle geruchten - volkomen on juist. De BIMIJ-bestuurde- ren gaan door. Tot het zon nige einde. De laatste pretmakers op de BIMIJ waren zaterdag avond Thorn Kelling, Her- bert Joeks en Dick Engel- bracht die reeds drie jaar in het cabaret bij Tom Man- ders leuk heeft staan we zen. Dat werd f-k zaterdag wel duidelijk e mensen hebben gegierd. En dat wil in IJmuiden heel wat zeg gen. „The Gusonians" speel den weer vlot en gezellig. En dus niet zo hard als „The Larrysons" een paar dagen geleden, want dat stel maakte zoveel lawaai dat twee luidsprekers eerst ernstig protesteerden en vervolgens na een zacht kreuntje de geest gaven. Dat vergaten wij u nog te vertellen. En zo is alles weer achter de rug. Zeven dagen BIMIJ gaan een mens niet in de koude kleren zitten. Daar kunnen de bestuurders van de Beurs en de standhou ders over meepraten. Uw Beursbengel ook wel een beetje maar zijn werk is in geen enkel opzicht te ver gelijken met de arbeid van al diegenen die weer een behoorlijke duit in het laadje van de Doopsgezinde Gemeente gestort hebben. De BIMIJ is dus weer af gelopen. Maar morgen, of volgende week of volgende maand komen ze weer bij elkaar. De BIMIJ-mannen. Ze gaan praten en overleg gen, ze gaan rekenen en schrijven. Kortom ze gaan organiseren. Waarom zult ge vragen. Om de zesde BIMIJ weer op poten te zetten. Succes. BEURSBENGEL. ADVERTENTIE Studeert uitsluitend bij bevoegde leraren LERAAR M.O. Maasstraat 11 Telefoon 5036 Club- en privélessen. Opleiding handelsexamens, spreekvaardigheid. IJmuiden Deze week begint het jaarlijkse dam- toernooi in de hoofdklasse om het club kampioenschap van Noordholland. Als kanspaarden voor de eindstrijd der vier tientallen starten in de A groep het sterke Gezellig Samenzijn en St. Canisius. Maar ook de verrichtingen van „Het Oos ten", de pas gepromoveerde jonge Haar lemse vereniging, zullen hoogstwaarschijn lijk van invloed zijn op de resultaten van deze ontmoetingenserie. In groep B heeft „Jozeph Blankenaar" de beste kansen, als tweede kandidaat geldt DCIJ. 'De IJmuid'er dammers moeten deze weeft woensdag naar Alkmaar om daar Den Hélder té ontmoeten, een ontmoeting die kan worden gewonnen. Den Helder ontliep verleden jaar maar net de onderste plaats. De opstelling van beide ploegen luidt: Den Helder: Leibrand, De Vries, Hoijenga, v. d. Berg, Stoll, Bezemer, Zijderveld Dis sel, Ouwens en Stijf hoorn. DCIJ: Roozenburg, Laros, Dukel, v. d. Berg, Beukema, ir. M. Krijgsman, J. van Straten, L. Vooys, D. Ott en Jan Waal VELSEN MAANDAG 9 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „The Mountain". Rex, geen opgave. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 14.30—17.30 uur en van 1921 uur; filiaal Velsen Noord, open van 1417 uur. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en van 14 16.30 uur. DINSDAG 10 SEPTEMBER Thalia, als maandag. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30 uur en van 14.3017.30 uur. Filiaal Velsen-Nrd., Wijkerstraatweg 77, open van 1921 uur. R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Banjaertstraat 13, Velsen-Noord, open van 10 tot 12 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen straat. Spreekuur van 20 uur af. Circus Jos Mullens, 20 uur, Schapen weide, voorstelling. Velser Kunstkring, Rex, 20 uur: opera gezelschap „Forum". Velsense kinderkerken en zondagsscho len, 19 uur, Marktplein, Openluchtbij eenkomst (bij slecht weer in de grote Bimijtent) van zondagsschoolkinderen. Muziekkorps „Wilhelmina" vertrekt 18.15 uur van de Theo Thijssenschool, het tamboer en pijperscorps „IJmuiden" ver trekt om 18.15 uur van het Ensehedé- plein. BEVERWIJK MAANDAG 9 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Wat prettig om een vrouw te zijn". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Het brandmerk der schande". W.B. Theater, 20 uur: „De man met de dodende ogen". Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 en van 1920 uur; lees- en studiezaal geopend van 1517 u.; jeugdleeszaal geopend van 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1517 en van 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee: filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. DINSDAG 10 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Wat prettig om een vrouw te zijn". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes". Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees- en studie zaal geopend van 1517 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1517 uur. Wijk aan Zee: filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en van 17—18 uur. Op 14 en 15 september De IJmuider wandelsportvereniging „De Kennemer Jagers" houdt op 14 en 15 sep tember wandeltochten in IJmuiden. De parcourses zijn met de uiterste zorg samen gesteld en voeren de wandelaars door par ticuliere landgoederen, waar hij anders geen toegang heeft. Aan deze wandeltochten kan worden deelgenomen door iedereen, zowel indivi dueel als in groepsverband; er wordt ge wandeld over afstanden: 's zaterdags 10 en 20 km., 's zondags 10, 20 en 30 km en voor de leeftijden van 10 tot en met 13 jaar geldt 10 km, voor 14 tot en met 15 jaar 20 km; boven 15 jaar wordt 30 km gelopen. De start vindt plaats uit hotel „Kenne- merhof" te IJmuiden. Allen die de tocht binnen de vastgestelde tijd volbrengen, ontvangen een herinnering welke bestaat uit een medaille, terwijl groepen ter sterkte van 11 personen in aan merking komen voor een groepsherinnering De inschrijving kan gericht worden aan: H. C. Smit, Lange Nieuwstraat 408, IJmui den. „Wespennest" bij Hervormde Toneelgroep De leden van de Hervormde toneelgroep hebben voor de eerste uitvoering van het nieuwe seizoen het bekende blijspel van Henk Bakker, getiteld ,,'n Wespennest" in studie genomen. De uitvoeringen zullen plaats hebben in het Jeugdgebouw op zaterdag 21 en maandag 23 september. De regie is in handen van de heer C. de Jong. Op 16 september begint voor bejaarden het ontspanningswerk Op 16 september des middags om 2 uur zal het ontspanningslokaal voor de bejaar den in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat met een filmvoorstel ling worden geopend. Bejaarden, die ken nis willen maken met het ontspannings werk zijn van harte welkom. Behalve enkele tekenfilms, zal als hoofd film worden vertoond „De pastoor van Kirchfeld" (m.m.v. de Wiener Sanger Kna- ben). Het initiatief gaat uit van de sub commissie voor sociaal-cultureel ontspan ningswerk voor bejaarden. UTD in de onderlinge zomer competitie De IJmuidense bridgeclub U.T.D. speelde voor de onderlinge zomercompetitie. De stand in de bovenste regionen is nu als volgt (in percenten): 1. Prins xxx 603.92; 2. Prins en echtg. 594.59; 3. dames Slaats-Muis 555.19; 4. Klinkenberg-Korver 554.88; 5. Van Olst- Muller 553.35. Stormvogels 2 verscheen met een ten dele verjongd elftal in het veld: om de „oudjes" Van der Meer, Post en de gebroe ders Venus had men een aantal jongeren gegroepeerd en het dient gezegd, dat dezen over het geheel genomen een uitstekende indruk hebben gemaakt. Zo had het toch uitstekend partij gevende en over een goe de doelman beschikkende Hilversum met de rust reeds een vier-één achterstand. Na de rust deden de Vogels het wat kal mer aan en nu ging de strijd meer gelijk op. Beide partijen scoorden nog eenmaal, zodat Stormvogels tenslotte met vijf-twee won. De doelpunten der Vogels werden gescoord door Van der Meer (2), Doorne- veld (2) en Bannink. Het Kennemerland toernooi van Onze Gezellen is door de HVB-club IEV op fraaie wijze gewonnen. In de eerste ronde won IEV met 32 van Onze Gezellen, terwijl NAS met 30 de baas bleef over EHS. In de verliezersronde won EHS van Onze Gezellen met twee-nul. IEV deed het in de winnaarsfinale eveneens goed. Tegen NAS werd voor de rust een vier-nul voorsprong verkregen en uiteindelijk zegevierde IEV met zes-twee. De eindstand werd dus: 1. IEV, 2. NAS, 3. EHS, 4. Onze Gezellen. Flink bedrag voor IJmondfonds Een record aantal deelnemers aan een klaverjasdrive 118 personen heeft zaterdagavond een bedrag van 275,bij eengebracht voor het IJmondfonds. De hoofdprijs, een 59-delig theeservies, werd gewonnen door de heer Pijl. De andere prijswinnaars waren: 2. Dinkwaard 4883 p., 3. Daemen 4745 p., 4. mevr. Pirovano 4732 p., 5. mevr. Stam 4728 p., 6. Keizer 4673 p. Na afloop heeft de heer Van der Kolk de prijzen uitgereikt en dank gebracht aan de winkeliers, die voor dit doel prijzen beschikbaar hebben gesteld. De volgende avond is op 19 oktober. De eerste korfbal competitiezondag is door Watervliet uitstekend ingezet met een gelijk spel in de uitwedstrijd van het eer ste twaalftal te Amsterdam tegen het pas uit de eerste klas KNKB gedegradeerde DTV en een flinke overwinning van de reserves op eigen veld. Watervliet I moest de strijd aanbinden op een door regen overspoeld grindveld. Nadat Vos na tien minuten spelen de sei zoen-score had geopend (0-1) werd Water vliet sterker in de aanval met de steun van het prima spelende middenvak. De gladde bal speelde de Velsenaren parten, zodat scoren uitbleef en DTV gelijk kon maken (1-1) De tweede Watervliet-aanval was minder op dreef. Er kwamen weinig kansen voor. Hierdoor werden de Amster dammers sterker, zodat de rust met 3-1 in ging. Na de hervatting en met een droge bal liep de Watervliet-aanval meteen op toe ren. Eerst scoorde Berghuis (3-2) en even later had Veerbeek met een 'doorloopbal succes (3-3). In de beginopstelling schoot de DTV-aanval in eens van de lijn af in (4-3), doch v. Ladesteijn maakte uit een vrije worp weer gelijk (4-4). Na de wisse ling werd het lijnschot herhaald (5-4). Het was Hartman, die met nog 20 minuten spe len een kleine kans benutte (5-5). Water vliet speelde in de eerste wedstrijd zonder mej. J. Kluft en de heer J. de Boer, die pri ma opvolgers vonden in mej. B. Hoen en J. v. d. Berg. Watervliet 2 nam tegen het vrij sterke Swift 3 geen halve maatregelen, hoewel de eerste Velsense aanval niet bijster vlotte. Swift had na 20 minuten met 0-2 de lei ding, doch na een half uur scoorden G. v. d. Brink (1-2) en vlak voor de rust J. van Dijk (2-2). Na de hervatting ging Water vliet prompt met scoren door tegen de snelle Amsterdammers. Lenie Kloosterman had tweemaal succes (4-2) en in de be ginopstelling zorgden J. Ladesteijn en Ger- da Polak voor een nuttige 6-2 voorsprong. Daarna doelpuntte G. v. d. Brink (7-2), scoorde Swift tegen (7-3) en zorgde Lenie Kloosterman voor een 8-3 eindstand. ADVERTENTIE door de grote ruimte geen stuk trekken van de tabak en geen ver lies bij 't rollen Govert keek verschrikt op. Daar, op enige afstand was een inboorling tussen de struiken opgedoken; die stond daar nu en hield ons onder schot met z'n pijl en boog. „Duizend potvissen!" zei Govert. „Ik geloof, dat we 't haasje zijn, Joppie!" De inboorling keek ons erg onvriendelijk aan en maakte een gebaar, dat we moesten gaan staan. Dat deden we dan ook maar gauw, want we voelden er weinig voor zo'n venijnige pijl tussen onze ribben te krijgen. En daar stonden we dan 6263 ADVERTENTIE TEL.6000 DAG EN NACHT Op de Aagtendijk te Beverwijk heeft Vitesse in een vriendschappelijk duel de tweede klasser „Kennemers" met een 1-5 nederlaag naar de kleedkamers gezonden. Nadat vóór de rust een 0-3 voorsprong was behaald, heeft de thuisclub uit een penalty nadien de eer kunnen redden, waarna de bezoekers nog twee goede doel punten aan hun scoretal toevoegden. Na 19 minuten moest de Kennemers kee per tevergeefs grijpen toen v. d. Valk een goede pass van links gebruikte, 0-1. Het middentrio Zonneveld-Eyckhof-v. d. Valk voldeed uitstekend en van hen voerde Zon neveld na 34 minuten de stand nogmaals op 0-2. Rechtsbuiten Stuifbergen nam de derde goal voor zijn rekening nog juist voor de rust aanbrak. Een offensief ontplooiend Kennemers- team kon nadien het initiatief van de gas ten niet overnemen en moest lijdelijk toe zien dat hun goalie andermaal werd ge passeerd, nadat zij eerst zelf uit een penal ty, wegens ongeoorloofd aanvallen in het beruchte gebied, de achterstand hadden verkleind, 1-3. v. d. Valk nam zowel dit als het vijfde doelpunt voor zijn rekening toen hij vanuit een uitgooi linksback Schaap passeerde en keeper Groot het nakijken gaf, 1-5. Velsen is de competitie zwak begonnen door met drie-één van Alkmaarse Boys te verliezen. In de eerste helft werd er door Velsen niet onaardig gespeeld en de thuisclub had over het algemeen een licht veldoverwicht. Slecht schieten was er de oorzaak van dat de score geruime tijd blank bleef maar eindelijk had Bakkum bij een der vele aanvallen succes. Zijn doelpunt schonk bo vendien de nodige rust in het elftal maar de Velsense voorwaartsen konden van en kele goede kansen geen gebruik maken. Tot aan de rust bleef de één-nul score ongewijzigd en ook in de tweede helft had Velsen aanvankelijk weer het beste van het spel. De Alkmaarse verdediging gaf echter geen krimn en de bezoekers profiteerden van een inzinking in de Velsense gelede ren. Nadat de stand door Wagemakers in evenwicht was gebracht, namen de Boys het initiatief en door twee doelpunten van Van der Meulen nam de Alkmaarse club een drie-één voorsprong. Velsen trachtte hierna de strijd nog te forceren maar de aanvallen liepen dood op de hechte Alk maarse defensie. In de één-drie score kwam dus geen wijziging. 67. Hoe heette toch die man, die haar neef John ver pleegd had en tot zijn laatste dagen, die vergleden waren in een onmachtige waanzin, bij hem gebleven was? Die man, die zij haar ring met de geheime krach ten bezittende opaal gegeven had? Onrustig schoof ze in haar stoel heen en weer, en mompelde daarbij onver staanbare woorden. „Is er wat, grootmoeder?", vroeg mijnheer Komoroff, die, zittend achter het speeltafeltje, de stukken voor een schaakspelletje met zijn vrouw opstelde. „Ik heb wat geslapen en kreeg toen de indruk, dat iemand uit het verleden mij opriep. Toen ik de ogen opende, zag ik de man, die met John op reis is geweest, voor mij. Maar zijn naam is mij ontschoten". „Bedoelt u soms Georg Bühler, grootmoeder, die ongeveer een jaar geleden bij ons is geweest? Wij heb ben zo juist over hem gesproken. In uw slaap heeft u zijn naam waarschijnlijk opgevangen". „Ja, ja, maar dat begrijp ik niet. Jij staat voor deuren, die zich nooit voor jou zullen openen. Ja, ja, met woor den laat zich veel verklaren. Kun je echter bewijzen, of het inderdaad zo gegaan is als je beweert? Ik zag hem toch, toen ik de ogen open deed. Alleen zijn naam schoot me niet te binnen. De onzichtbaren hebben geen namen!" De stokoude vrouw ging dichter bij het vuur zitten en staarde gespannen in de vlammen. Haar dunne, bloedloze lippen bewogen zich voortdurend, maar haar zacht gemompelde woorden waren volkomen onver staanbaar. Komoroff speelde zonder al te veel aandacht. Steeds weer keek hij naar de grootmoeder en trachtte haar gefluisterde woorden op te vangen. Daardoor verloor hij al gauw zijn koningin, moest zijn torens opgeven en stond tenslotte zijn koning op het nagenoeg lege bord mat. Toen Komoroff de stukken opnieuw wilde opstellen, zei zijn vrouw: „Nee, ik speel niet meer. Je lette helemaal niet op en dan is er geen aardigheid aan. Ik vergeef je trouwens nog steeds niet, dat je mijnheer Bühler niet hebt mee genomen. Ik ga nu maar naar bed en nog wat lezen. Ga je mee?" (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN Komoroff borg de schaakstukken op en stond zuch tend op. „Ja", zei hij, ,,'t is nu al laat en ik ben trouwens moe". „Had je mijnheer Bühler nu meegebracht, dan hadden we nog gezellig een uurtje kunnen praten. Nee, ik kan werkelijk niet begrijpen, dat je hem alleen in de stad hebt gelaten, vooral niet omdat hij jou gezegd heeft, dat hij met Mary, mijn nicht. „Grootmoeder", zei mijnheer Komoroff, de woorden vloed van zijn vrouw onderbrekend, „zoudt u niet liever gaan slapen?" „Ga maar kinderen, ga maar", antwoordde de oude vrouw. „Ik heb niet zo veel slaap als jullie nodig. Doe de lichten maar uit. Het vuur is voldoende voor mij, de verwarmende, alles reinigende vlammen. Ja, ja, ik wil het hen vandaag nog vragen, de onzichtbaren Komoroff en zijn vrouw verlieten hoofdschuddend het vertrek. De stokoude vrouw was alleen. De lekkende vlammen wierpen haar schaduwbeeld reuzengroot op de wand. Terwijl de bejaarde vrouw met haar vermagerde handen allerlei figüren in de lucht tekende, staarde ze met glazen ogen in het vuur. Ze rekte haar hals zo ver mogelijk uit en het gerim pelde gezichtje werd door het vuur spookachtig door een rode glans bedekt. „Ja, ja", fluisterde ze, „zo velen komen vandaag. Zo velen. Ja, ja, de weg is nu niet meer versperd, het uit zicht is vrijen daar.Oh, was de weg, die voor je lag, zo gevaarlijk? Ja, ja, honger en dorst kwelden je, en doornig en met stenen bezaaid was het pad, dat je voorbij de afgrond voerde. Door rook en vuur ben te moeten gaan om de weg naar jezelf terug te vinden! Maar de opalen ring heeft je geleid. Ik wist wel, dat die steen je op de rechte weg zou brengen...." „Slapend zie ik je in de jurtte voor het klooster liggen, dat je zo veel onheil heeft gebracht. Gebedsmolens draaien in de wind. Het is stil, spookachtig stil en de steppedie oneindige steppedie je omgeeft en de onrust in je, die rusteloze onrust Ja, ja, wat is dat? Daar.op het witte sneeuwvlak van één der daken.... ja, ja, die zwarte vlek? Steeds groter wordt zij.... ja, ja.... nu lekken vlammen uit het huis op. De wind speelt met ze.drijft ze hoog op.... De omgeving baadt in een hel licht.... Lama's komen aansnellen, ja, ja, maar ze rennen slechts schreeuwend rond.Nu word je door het lawaai wakker Hij, die boven alles staat, Hutuktu, de levende Boedhha, is door vlammen ingesloten. Ja, ja, hij kan de weg, die uit de vlammenzee leidt, niet meer vinden. Hoe knettert, sist en huilt het niet om hem heen! Ner gens is redding voor hem! Nu ren je uit je jurtte, Georg Bühler.... ziet, wie nog in het brandende gebouw is, doet een doek om je mond, om je neus! Ongelukkige, wat doe je nu? Wil je je doelloos opofferen?" De stokoude vrouw had zich moeizaam van haar zetel verheven en trippelde met kleine pasjes tot vlak bij het vuur. Ze boog zich voorover tot vlak bij de vlammen. „Waarom heb je je in de vlammen gestort? Onzicht baren, waarom heeft hij dat gedaan? Ja, ja.... Plot seling is het stil. De wind houdt zijn adem in, de vlam men lekken nog hoog op, maar ze knetteren niet meer. Niets stort meer naar beneden, geen muur, geen bran dende balken. Ik zie geen regen van vonken meer. Het is doodstil.... Ja, ja, maar waarom? Waarom? Waar om staan die lama's plotseling doodstil, het hoofd naar beneden gebogen? Bidden zij voor de twee, die het Nir wana binnengaan? Ja, ja, alleen hun vingers vertonen tekenen van leven. Ononderbroken laten zij de kogeltjes van hun rozenkransen door de vingers glijden: Om mani padme hum! Om mani padme hum! En nuzien mijn ogen goed....? nu stort je je uit de vuurmassa, wan kelt, ja, ja, je haar is verbrand, je gezicht is zwart geworden en zit vol blaren. Ja, ja, aan je kleren lekken kleine vlammetjes. Ohohenin je armen. Ja, jain je armen.... in je sterke armen draag je...* de Hutuktu.. (Slot volgt) Er zijn in de afgelopen week grote aan voeren van haring geweest. De export kwam woensdag en donderdag een beetje op gang, maar vrijdag en zaterdag was ze weer heel rustig. Het gevolg was, dat de helft van de haringaanvoer zaterdag bleef staan voor de vismeelfabriek. Door de „hoops" werden er toch nog lonende reizen gemaakt. Terwijl er de ene dag een paar duizend kisten makreel waren, was er de andere dag geen aanvoer. Zo ging het deze week. De makreel ging nu eens voor een prijs, die net boven de opvangprijs lag, en dan weer voor een prijs, die grif zes tot acht gulden hoger lag. Ook de schelvisprijs lag niet hoog. Spe ciaal de piepers waren aan de goedkope kant. Menig kistje goede braad vond geen koper en ging naar de vismeelfabriek. Iedere dag waren er flinke aanvoeren. Daarnaast was er veel haring, zodat er een teveel moest komen met als gevolg een zakkende prijs. Van de kabeljauw wordt nog steeds wei nig aangevoerd. Vandaar de hoge prijs, die er wordt betaald. Dat ook de gullen hier van profiteren - temeer, daar er geen koolvis wordt aangevoerd en Duitsland veel geld vraagt voor de filets - ligt voor de hand. Grote gullen deden f 40 tot f 50, terwijl de middel gullen rond de f 30 op brachten. Ook de torren profiteerden van het tekort aan kabeljauw en koolvis-filet, en deden tussen de f 15 en f20. Grove schol bleef een gevraagd artikel voor Engeland en ook voor België. De drie grootste soorten bleven hangen tussen de f 50 en f 60 per kist. Schol II deed f 35. Alleen de schol III was goedkoop en was tegen het einde der week te kust en te keur te koop voor f 15. Dat ook België met de schol III goedkoop is bleek wel, toen er woensdag enige auto's met schol III uit België waren. De vis was voor export. In de tongprijs zit niet veel schomme ling. Grote tongen worden bijna niet aan gevoerd en brengen grif f 5 per kg op, grootmiddel komt niet onder de f 4, ter wijl de halfpondjes rond de f 3 liggen. Veel of weinig tongen I en II. Het doet er niet toe, want tong I deed f 2.50, tong II f 2.30, met in het midden der week voor alle soorten een paar dubbeltjes meer. De vismeelprijs voor de haring is ver laagd tot f 7 per kist. Daar de vismeelprijs van de makreel op f 4 ligt, is het wel zaak voor de trawlers, de grootste aandacht aan de kwaliteit te besteden. Anders kunnen ook de „hoops" het niet meer redden. In hotel Borst te Bakkum is zaterdagavond de slotbijeenkomst van het Wijkertoren- toernooi gehouden. In een programma van muziek, zang en conferences presenteerde zich het Beverwijkse muziekgezelschap „De Klavierschippers". De voorzitter van de Supportersvereni gingen, de heer W. Groot, heeft de avond geopend met een kort welkomstwoord, waarin hij, evenals de voorzitter van het organiserende CSV liet uitkomen, dat men dit jaar niet met tevredenheid kan spre ken van een zeer geslaagd toernooi. Hij ging hierna over tot het uitreiken der prijzen, waarbij de aanvoerder van „Wijk aan Zee" elf shirtjes, een keepers trui en de zilveren Wijkertoren ontving. Vitesse, dat als tweede eindigde, kreeg 11 paar kousen; CSV en Limmen, die derde en vierde werden, mochten 11 broekjes en 11 handdoeken in ontvangst nemen Na dit officiële gedeelte was het woord en de daad aan „De Klavierschipper*", die met een uitstekend verzorgd programma de bezoekers een prettige avond hebben bezorgd. MAANDAG 9 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend. Wjjkiokaal Bethel (Voorhelmstraat): Film over Australië „Wijder horizon" voor de Christelijke Emigratiecentrale. Spreker is ds. Van der Bom uit Sydney, 20 uur. Grote Kerk: Evangelisatiebijeenkomst van het Interkerkelijk Evangelisatiecomité, 20 uur. Zangdienst van 19.30 uur af. Roxy: „De wraak van de woudloper", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Onsterfelijke mu ziek", alle leeftijden, 20.15 uur. Frans Hals: „Hot Blood" 18 jaar 19 en 21.15 uur Studio: „De verloren mon", 14 jaar, 19 en 21 15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in goud", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 j., 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verleiding", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DINSDAG 10 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge- I opend. Roxy: „De wraak van de woud loper", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur Mi nerva: „Onsterfelijke muziek", alle leeft 20.15 uur. Frans Ilaïs: „Hot Blood", 18 jaar, 14.30 en 20 uur Studio: „De verloren zoon", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in goud", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur! Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verleiding", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6