E SPION IN BERLIJN Zondag kiezen de Westduitsers Adenauer of Ollenhauer €kefariite»4" Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem Blijf meester Kort en bondig 4 Liberalen blijven op de wip zitten tot verdeling der zetels in de Bondsdag bekend is BETER en SNELLER India oppert uitbreiding van ontwapeningscommissies „Beheers uw organen, en leef prettiger en langer" Gelijke kansen gevraagd voor Hongaarse vluchtelingen IATA wenst hogere tarieven voor luchtpassage Straalvliegtuigen maken het vervoer duurder Amerikaans vlootbezoek aan Nederland Parijs doet concessie aan de landbouwers Rekwest van nationale Unie aan de regering Vluchtelingen versterkten de economische positie van West-Duitsland Versailles, Volendam en de Zwitserse Alpen. A IA O Tl r 11F II A nfl 1 I k l" nl 1 i /i 4/i 6 VERVOLGVERHAAL DOOR HARRISON J WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 (Van onze correspondent in Bonn) De verkiezingscampagne in West-Duits- land loopt ten einde. Zondag zal er ge stemd worden en men verwacht, dat het resultaat maandagmorgen bekend zal zijn. De campagne is allengs uitgelopen op een wedstrijd tussen Adenauer en Ollenhauer, de leiders van de christen-democraten en van de socialisten. Een van beiden zal na de verkiezingen bondskanselier zijn. Merkwaardig is, dat op de vele bonte ver kiezingsplakkaten, die met kwistige hand worden verspreid, nergens de „Bondsdag" wordt genoemd, hoewel het er in de eerste plaats om gaat hoe de zetels in de volks vertegenwoordiging te Bonn zullen wor den verdeeld. Als Adenauer in zijn grote zwarte auto het hek der bondskanselarij uitrijdt, moet zijn oog vallen op de beeltenis van de 67- jarige dr. Reinhold Maier, de leider van de vrije democratische partij. De F.D.P. heeft daar een plakkaatzuil rondom met conterfeitsels van haar voorzitter, de ge wezen minister-president van Baden- Wurtemberg beplakt. De tekst van het plakkaat luidt: „Op hem komt het aan" en dat zou best zo kunnen zijn, want het staat niet vast of dr. Maier en zijn libe ralen zich bij Adenauer of bij Ollenhauer zullen aansluiten. Maier heeft op een gro te partijvergadering in Frankfort aan de Main verklaard, dat de nieuwgekozen fractie in de Bondsdag zal beslissen over de koers van de partij na de verkiezingen. Portretten op plakkaten Op de ronde aanplakzuilen doet de mar kante kop van Adenauer het best. Ook zijn „bolwangige" minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, een van de man nen die het „Duitse wonder" tot stand brachten, wordt door de C.D.U. als trek pleister gebruikt. De sociaal-democraten, die over minder „troeven" beschikken, hebben hun toevlucht genomen tot platen, waarop Eisenhower en Nehroe staan die Ollenhauer de hand drukken. De verkie zingsleuzen van beide grote partijen zijn eenvoudig. De sociaal-democraten gebrui ken de volgende: „Omlaag met de prij zen", „Geen dienstplicht, huizen in plaats van kazernes". De C.D.U. heeft het over „Welvaart voor allen", „Denk aan Hon garije", „Alleen de feiten tellen". (Reuter). Niet alle plakkaten, die straten en plei nen en zelfs de bomen langs de grote bui tenverkeerswegen ontsieren, spreken dui delijk en overtuigend. Een van de best geslaagde is een aanplakbiljet van de C.D.U.: een pijl wijst op de lege stoel van de bondskanselier en er staat bij „Op die plaats komt het aan". Een ander plakkaat van de C.D.U. zegt: „Geen experimenten". Met plakkaten alleen kan men een ver kiezingscampagne echter niet winnen en daarom zijn de ministers van de bonds regering en van de deelstaten, evenals talloze leden van de Bondsdag en andere politieke figuren, die zondag ook Bonds daglid hopen te worden, al sedert weken op reis om het publiek te bewerken. Aankondigingen als „der Bundeskanzler spricht" hebben een grote uitwerking op de bewoners van steden en dorpen, waar hij zelden of nooit komt. Waar hij komt, wordt Adenauer als een vorst ontvangen. De mensen jubelen hem toe, kleine kin deren wuiven met vlaggetjes en meisjes bieden hem boeketten aan. Het Duitse volk moet blijkbaar iemand hebben, tegen wie het als een halfgod kan (en mag) op kijken. Dat geeft men ook in intellectuele kringen toe. Evangelische vermaning Het Evangelische kerkelijk blad „Kirche und Mann" heeft een felle aanval gedaan op de C.D.U., die zowel rooms-katholieken als protestanten omvat. Het blad ontzegt de C.D.U. het recht zich „christelijk" te noemen en moet de letter C maar schrap pen. De C.D.U. heeft niet altijd christelijk ADVERTENTIE Chefarine ,,4" helpt niet alleen beter maar bovendien sneller. De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook dan, wanneer andere midde len falen en doet werkelijk wonderen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helarox. NEW YORK, (Reuter/AFP) India heeft de secretaris-generaal van de UNO, Ham- marskjoeld, verzocht de ontwapenings commissie en haar subcommissie te ver groten. India is van mening, dat de sub commissie in haar huidige samenstelling weinig kans maakt de ontwapeningskwes tie nader tot een oplossing te brengen. De ontwapeningscommissie, opgericht in 1952, telt twaalf leden,namelijk de in de Veiligheidsraad vertegenwoordigde landen plus Canada. De subcommissie bestaat uit vertegenwoordigers van de vijf grote „atoom"-mogendheden: de V.S., Groot- Brittannië, Canada, Frankrijk en Rusland. De laatste zittingen van deze commissie eindigden verleden week. India vraagt de kwestie op de agenda van de UNO-Assem- blee te plaatsen die volgende week haar zitting begint. Hammarskjoeld zou alle UNO-leden en in het bijzonder die welke in de sub-commissie zijn vertegenwoor digd, „wegens het belang en de urgentie van een debat over ontwapening", moe ten verzoeken dit punt het eerst te be spreken. gehandeld, zo zegt het blad met een ver wijzing naar de herbewapeningsdebatten in de Bondsdag en aan de afwijzende hou ding van de partij tegenover het waar schuwende appèl van achttien Duitse kerngeleerden in het begin van dit jaar. Het blad is het niet eens met Adenauers uitlating, dat het er in de strijd tussen christen-democraten en socialisten om gaat of Duitsland en Europa christelijk blijven of niet. Daarover, aldus „Kirche und Mann" wordt niet door een overwin ning van de C.D.U. beslist, maar dat ligt in hogerhand. Ook met de S.D.P. kan het blad het niet altijd eens zijn, want het protesteert tegen een verkiezingsplakkaat van deze partij, waarop Adenauer als opvolger van Hitier werd voorgesteld. Roomse aanbeveling KEULEN (Reuter) De rooms-katho- lieke bisschoppen hebben in een herder lijk schrijven, dat in alle kerken is voor gelezen, gezegd, dat ieder bij de verkie zingen moet stemmen volgens zijn ge weten. „Maar het is duidelijk", aldus de brief, „dat de stem van het geweten elke gelovige rooms-katholiek gebiedt, zijn stem te geven aan de kandidaat of lijst, die werkelijk voldoende waarborgen geeft voor de bescherming van de rechten van God, het gezin en de maatschappij, in overeenstemming met Gods wetten en de christelijke leer". In sommige gevallen hebben de priesters de kiezers openlijk aangespoord, voor de C.D.U. te stemmen. De socialisten hebben verklaard, dat geen enkele partij zich de enige christe lijke kan noemen. Godsdienst diende bui ten de verkiezingscampagne gelaten te worden. De bevolking van West-Duits- land bestaat globaal voor de helft uit rooms-katholieken en voor de helft uit protestanten. De protestantse kerk heeft een neutrale houding in de verkiezings campagne aangenomen. Goerings trein? De socialisten hebben beweerd, dat Adenauer voor zijn verkiezingscampagne gebruik maakt van de vroegere luxe spoorwagon van Hermann Goering. De wagon is op „ongewoon kostbare" wijze ingericht met dure tapijten, panelen, luchtverversing en uitgebreide verlich ting, waarvoor alleen al tien kilometer draad verwerkt moest worden, aldus een socialistische verklaring. De socialisten stellen de vraag of het waar is, dat de ge nationaliseerde bondsspoorwegen de kos ten van de verkiezingstrein moeten be talen. De perschef van de C.D.U. heeft daarop verklaard, dat de wagon door de C.D.U. gehuurd is en dat iedereen hem huren kan. Hij zei niet te weten of de wa gon vroeger door Goering gebruikt was. Wel wist hij, dat de wagon niet comfor tabeler was dan een normale. De trein wordt voortdurend door rechercheurs bewaakt, die alle verdachte individuen op een afstand houden. Toch is het iemand bijna gelukt „aan boord" van de trein te komen. De man gaf zich uit voor correspondent in Duitsland van de Nederlandse staatscourant maar kon zijn identiteit niet waarmaken. Nieuwe Britse gezondheidstheorie DUBLIN (UP) Een vooraanstaand Brits zoöloog, prof. J. Z. Young, heeft donderdag op het congres van de „Britse Associatie voor de bevordering van de wetenschap" in Dublin, verteld dat hij het mogelijk acht voor de mens, zijn eigen organen te leren beheersen en daardoor zijn levensduur te verlengen en bovendien een prettiger leven te leiden. Young zette uiteen, dat niet alleen de hersenen, maar ook vele andere organen van het menselijk lichaam „herinneringen" kunnen bewaren. De mens zou moeten „leren hoe hij leeft", betoogde Young, „en op deze manier zijn maag, zijn hart, zijn lever en zijn spieren leren beheersen, even als zijn brein. Toch is er nog weinig weten schappelijk onderzoek hieraan gewijd. Wij hebben dat overgelaten aan kwakzalvers en aan moralisten", aldus de professor, die naam heeft gemaakt met zijn onderzoek van het zenuwstelsel van de octopus. ADVERTENTIE over Uw zenuwen. Neem Mijnhardi's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel WAT MUM HARPT MAAKT IS GOED „Na het eerste enthousiasme zijn de moeilijkheden gekomen: met de woningen, het werk en het eten. De eerst zo gastvrije inwoners der westelijke landen begonnen te vragen: „Wat doen die Hongaren hier?" Het is nu zover, dat de Hongaren zelf het zich ook beginnen af te vragen: Wat doen wij hier? Er is een grote stilte gevallen, maar die is geladen met grote geestelijke problemen". Aldus dr. B. Zöldy, een Hongaarse vluch teling die thans in dienst is van de Euro pese gemeenschap „Eiserne Vorhang" in Hannover, op het congres tot bestudering van het vluchtelingenvraagstuk te Arn hem. Hij schilderde, hoe de volkeren ach ter het ijzeren gordijn het westen ideali seren als een soort paradijs, vooral de jongeren. De ouderen echter, arbeiders bijvoorbeeld, vragen geen gebraden dui ven. Zij vragen, aldus dr. Zöldy, slechts dezelfde kansen als hun westelijke colle ga's. Dat is huns inzien niet veel: zij menen zekere rechten te hebben, omdat het westen hen militair in de steek heeft gelaten, als vergoeding waarvoor het wes ten nu de gevluchte vrijheidsstrijders moet helpen. Waarom een arts geen prak tijk toestaan, omdat hij niet het in de gastlanden vereiste diploma heeft? Laat hem in de praktijk bewijzen, dat hij het kan. Geeft de arbeiders dezelfde lonen voor dezelfde prestaties, zonder naar nationaliteiten te kijken, aldus dr. Zöldy. Hij vroeg meer begrip voor de Hongaarse vluchtelingen, die met moeilijkheden kampen, waar een westerling geen idee van heeft. MADRID (UP) Sir William Hildred, directeur-generaal van de Internationale Luchtvaartorganisatie (I.A.T.A.), heeft een beroep op de regeringen gedaan een geringe verhoging van de luchtpassage- tarieven toe te staan. De komst van het straalvliegtuig in het burgerluchtverkeer stelt de luchtvaartmaatschappijen voor zeer hoge kosten, die haar financiële si tuatie zullen aantasten, zo zei hij. „Wij hebben geen speelruimte. Wij zit ten in een financiële klem. De kosten stij gen sneller dan de inkomsten", zo betoog de Sir William in zijn jaarverslag op dë vandaag geopende vergadering van de In ternational Air Transport Association. Een tariefsverhoging van slechts enkele percenten maakt alle verschil van de we reld in een bedrijf dat zich of gezond zal ontwikkelen of met verliezen zal moeten werken en daardoor een beroep zal moeten doen op openbare steun", zo zei hij. Hildred zeide dat in 1959 op zijn laatst een totaal van honderd miljoen passagiers per jaar door de lucht zal worden ver voerd. Binnen twee jaar, „als alles goed gaat", zullen straalvliegtuigen in dienst komen. Straalvliegtuigen kosten ongeveer vijf miljoen dollar per stuk, ongeacht de bijzondere onderhouds-faciliteiten, een re organisatie van de gronddiensten en vele andere organisatorische wijzigingen. Deze bijkomende kosten zijn misschien even- hoog als de prijs van het straalvliegtuig zelf, ongerekend de uitgave die de maat schappijen moeten doen om de vluchten te ondernemen". Van 30 september tot 10 oktober zullen het Amerikaanse vliegkampschip „Tara wa", twee Amerikaanse torpedojagers en het marinetankschip „Allaghash" een be zoek brengen aan Rotterdam. Tezelfdertijd zullen twee Amerikaanse jagers een bezoek brengen aan Amsterdam en twee andere schepen van hetzelfde type aan Den Helder. Het vliegkampschip „Tarawa" behoort tot de Essex-klasse. Het schip werd kort geleden geheel gemoderniseerd. Het is uit gerust met een schuin vliegdek en meet ruim 30.000 ton. De jagers zijn alle zeer moderne schepen van ruim 2200 ton met een maximum snel heid van ongeveer 35 zeemijlen per uur. Zij beschikken over een uitgebreide on- derzeebootbestrij dings- en luchtafweerbe- wapening. PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft een concessie aan de landbouwers gedaan en het subsidie op de aankopen van landbouwmateriaal, dat bij de begro tingsbesnoeiingen was geschrapt, weer van kracht verklaard. Onder deze subsidieregeling, die de Franse staatskas gedurende de rest van dit jaar vier miljard frank zal kosten, ont vangen de landbouwers vijftien percent terug van hetgeen zij ten koste leggen aan de aanschaffing van landbouwmateriaal. Voorts heeft de regering zich bereid ver klaard de garantieprijs voor tarwe toe te passen op 85 percent van de oogst in plaats van op 80 percent, zoals aanvanke lijk was besloten. HET VERKEER SLAAT TOE AANTAL DODEN DOOR VERKEERS ONGEVALLEN PER 100.000 INWONERS. Eaptü OOSTENRIJK 23 DUITSLAND 26. Het hoofdbestuur van de Nationale Unie heeft een brief aan de ministerraad en aan de Staten-Generaal gericht, waarin ge wezen wordt op de zorgelijke toestand van het overheidspersoneel op wie het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 van toepassing is. Het bestuur van de Nationale Unie doet een dringend beroep op regering en Ka mers, zich ten aanzien van deze werk nemers van hun verantwoordelijkheid be wust te zijn. ,Men is zeer ontevreden over het feit dat na 12 jaar lang georganiseerd overleg bij gebrek aan een wettelijke rege ling thans nog geen behoorlijke wettelijke voorziening voor deze werknemers zijn ge troffen", aldus de brief. Toen begonnen de inboorlingen tegen ons te kakelen in 'n koeterwaals taaltje, waar we geen sikkepit van verstonden. Ik keek Govert aan en Govert keek mij aan. „Ik mag 'n gespikkelde schol zijn, als ik daar een woord van snap!'' zei Govert. Maar toen de inboorlingen gebaren maakten en met hun vingers wezen, begonnen we toch wel te begrijpen dat we moesten lopen. Toen brachten ze ons naar een dorp van palmhutten en sloten ons in één van die dingen op6667 Het economische effect van de inpas sing der vluchtelingen in West-Europa sinds 1945 kan over het algemeen gunstig worden genoemd. Tot deze conclusie kwam dr. F. Edding, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het „Weltwirtschaft- liches Institut" van de Universiteit te Kiel, die maandag op het congres over vluchtelingenproblematiek in Arnhem sprak. Als voorbeeld noemde hij de ont wikkeling in West-Duitsland, welks be volking tussen 1945 en 1956 als gevolg van immigratie toegenomen is met bijna tien miljoen zielen. In tegenstelling tot wat werd verwacht, heeft deze toevloed van mensen niet geleid tot verarming van West-Duitsland. Sinds 1955 is het inkomen per hoofd van de bevolking gestegen bo ven dat van 1939, in welk jaar het hoogste peil werd bereikt dat ooit voor de oorlog is gehaald. Dr. Edding stelde, dat de integratie van vluchtelingen de economische ontwikke ling zowei heeft vertraagd als gestimu leerd. Vertraagd doordat oudere vluchte lingen ten laste van de gemeenschap kwa men, en door tal van andere oorzaken. Gestimuleerd daarentegen doordat het aantal consumenten toenam, waarbij pro- duktie en investeringen zich moesten aan passen, en door de ontembare wil van de vluchtelingen zich een nieuw bestaan te verschaffen. Daardoor kwamen nieuwe ondernemingen en zaken tot stand. Boven dien had het steeds durende aanbod van arbeidskrachten invloed op het loonpeil. Dr. Edding kwam tot de conclusie, dat er bij het toelaten van steeds meer vluch telingen uit Oost-Duitsland geen vrees be hoeft te bestaan voor de economie van het land. CXXXXXXXXXXJOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXDOOOOOOOOOOOOOOa Uit Londen zijn in 2 vliegtuigen, één van de P.A.A. en één van de K.L.M. ruim 60 employé's aangekomen van diverse kantoren in Amerika van de American Express Company. Deze reis- bureau-mensen van wie een groot deel j bijna niets anders doet, dan de wereld j door te trekken, maken voor de eerste maal in de geschiedenis als toeristen een gezelschapsreis van 16 dagen naar j Europa. In een nieuwsbrief, die in New York door het reisbureau is opgesteld en rondgestuurd, kan men een voor Neder land even merkwaardig als opvallend zinnetje aantreffen: „Het voornaamste j doel van de op vakantie gaande be- roepsreizigers zal zijn om nu met eigen f ogen, juist als iedere andere toerist, j Versailles, het land van Shakespeare, 9 Volendam en de Alpen te zien 8 XXXX>OOCOOCOOC>OC)OOOOOGOOOCXXXXXXXX>OCOOOOOC>OOOOCOOOOOCXX>0' ADVERTENTIE ft'-*.- ^AASTlE VfcN atinc&ifiGBaBEa HOOFDSTUK I Een vreemde bezoeker 1. Duizenden keren hebben liedjeszangers en verlief den hun goede, oude Kurfürstendamm bezongen. We schrijven mei 1955 en de oorlog is alweer lang ge leden. Berlijn herstelt zich van zijn wonden. Moderne huizenblokken rijzen overal op. Maar de Duitsers zijn sentimenteel en hoewel zij de geleidelijke verandering van hun stad gelaten hebben aanvaard, hebben zij zulks niet gedaan met de Kurfürstendamm. Direkt na de wa penstilstand haastten zij zich aan hun brede winkel straat het aanzien van vroeger terug te geven. De Kur fürstendamm heeft dan nu weer zijn oude luister en uit mijn raam kan ik, als van de brug van een schip af, de stroom mensen volgen die van de Gedachteniskirche naar de Halensee drentelt, aan de andere zijde van de boulevard. De grote theaters, de bioscopen met de imposante gevels, de winkels, wier luxe bijna ongelooflijk lijkt, dingen met de cafés om het hardst naar onze gunst. De kunstgalerijen, de reisbureaus, de modezaken, dat alles doet in de Kurfürstendamm denken aan een we reldstad. Zelfs de voorbijgangers zijn bijna sympathiek Terwijl ik mijn pijp met een heerlijke Virginia stop. denk ik aan dat alles. Ja, we hebben weer vrede. De vrede heeft de wereld „bezet". Het Berlijn van 1955 ont vangt zijn toeristen evengoed als Partijs, Londen, New York of Rio. Men heeft de oorlog vergeten, of liever: men wil die vergeten. Want de uitspraak: „Dansen op een vulkaan", is nooit zo van toepassing geweest als juisi hier. Berlijn is een vulkaan. Duizenden geheime agenten doorkruisen als in een mierenhoop door deze voormalige hoofdstad van de nazis. Iedere dag verdwijnen er man nen en vrouwen, iedere dag vindt men een lijk dat nie mand kent of niemand wil kennen. Iedere dag doen er zich incidenten voor die de Grote vier moeten berech ten. Iedere dag tenslotte komen er vluchtelingen uit Oost-Berlijn aan, mannen en vrouwen die de schaduw van Sovjet-Rusland zijn ontvlucht. In speciale centra worden deze mensen, die de toch al dichtbevolkte stad komen uitbreiden, opgevangen, maar uiteraard wordt de herkomst van elke vluchteling nauw keurig uitgeplozen. Indien de ontvangstcommissie, waar ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) beurtelings een Engelsman, Fransman of Amerikaan voorzitter is, gunstig beschikt, wordt de man of de vrouw ,n Berlijn „losgelaten". Dan zal deze nieuwe inwoner werk gaan zoken en gaan sparen voor een plaats in het vliegtuig naar West-Duitsland en de hel vergeten. Want de enige manier om niet weer in de handen van de Russen te vallen, is het vliegtuig te nemen. Berlijn ligt als een eiland in de Russische bezettings zone en wie de stad wil verlaten, heeft alleen maar het vliegtuig ter beschikking. Per trein of per auto stelt men zich aan verscheidene Russische controles bloot. Men loopt gevaar weer gevangen genomen te worden. Het is werkelijk een te gevaarlijke manier te ontsnappen. Dus, degene die wil vluchten, werkt tot hij zijn vliegtuig biljet bijeen heeft en verlaat Berlijn. Vandaag, 16 mei, heb ik dienst bij het Britsh Centre op het bureau van majoor Alec Hoyle, wiens beurt het nu is voorzitter te zijn van de commissie die het verle den van de vluchtelingen onderzoekt. Zoals alle dagen hebben ook vanmorgen meer dan driehonderd mensen de ondergrondse in Oost-Berlijn genomen om een der geallieerde sectoren te bereiken. De ondergrondse, dat heerlijke transportmiddel om on gemerkt van sector naar sector te reizen. Staande tus sen de arbeiders en werksters hebben deze driehonderd mensen voor altijd de Russische zone verlaten. Hun hoop is „Het Westen". Elke man, elke vrouw neeft verscheidene malen een verhoor ondergaan, ze rijn gefotografeerd. Men heeft hun vingerafdrukken ge nomen en in de boeken worden weer nieuwe namen ge schreven De Russen weten dat allemaal heel goed en dikwijls sturen zij bij die dagelijks aankomende groep jes hun eigen agenten mee. Een knappe list, oud als de wereld. De gastvrijheid van de westelijke wereld is be kend, laten we er dus maar van profiteren! De ont vangstcommissie heeft nu tot taak uit de stroom van vluchtelingen de verdachte elementen op te sporen, hen naar de Russische zone terug te sturen of te interneren. Majoor Alec Hoyle zit achter zijn bureau en kijkt een dossier in, terwijl ik nog steeds uitkijk over de Kur fürstendamm Luiten nt Holden. Ja, majoor. Wat denkt u van die jeugdige Anna Fuller? Haar verklaringen zijn te controleren. Ik geloof dat het Amerika-Huis een dossier heeft van studenten. U kunt me haar papieren geven, dan hebben we mor gen antwoord. Goed, luitenant! Wat blijft er voor vandaag over? Nog twee Duitsers. Dat geloof ik tenminste. Luitenant Holden, ik zou graag willen dat u een beetje meer aandacht schenkt aan de taak die ons is toevertrouwd. Ik begrijp de mentaliteit van uw meer deren niet. Deze commissie houdt elke dag zitting en elk op zijn beurt heeft één dag de leiding. maandag en dinsdag Frankrijk.woensdag en donderdag Engelandvrijdag en zaterdag Amerika. Ik heb daar al eens enkele opmerkingen over gemaakt. Als u de rol van toeschouwer is toebedeeld neemt u bijna niet deel aan de werkzaamheden. Maar als u dienst hebt, als ik die term mag gebruiken, kent uw ijver geen grenzen. Hoe komt dat toch. Majoor ik ben niet meer dan een luitenant en ik voer de bevelen uit, die men mij geeft. Vandaag moet ik uw secretaris zijn. Hebt u klachten? Nee, maar uw nonchalante houding hindert me. Dat is mogelijk, maar persoonlijk ben ik geneigd het de vluchtelingen niet te moeilijk te maken. Pardon, luitenant Holden. Verleden week nam een van mijn mensen de post in die u vandaag bij mij be kleedt. Hij heeft me verteld dat u een jonge Duitser drie uur lang in uw bureau heeft vastgehouden.... u hebt alles gedaan om er zoveel mogelijk inlichtingen uit te krijgen. En toch wist u dat deze Duitser een ge wone arbeider was. De waarheid is dat hij deel uitmaakte van een cel van Ka row. Wanneer zult u die spookgedachten over het com munisme toch eens kwijtraken? Elk individu kan lid worden van de partij welke hij verkiest, daar gaat het niet om, maar wat wij tweeën zoeken, is de agent, die hier komt om te spione ren.... Dat is alles. De Russen zijn geen koorknapen, majoor Hoyle, verre van dat. Als zij onder de vluchtelin gen een paar van hun mannetjes smokkelen, dan doen zij dat in de vaste hoop dat die ons vertrouwen zullen win nen. (Wordt vervolgd) Dief nam kans waar. Uit een bestel auto van een Haagse broodfirma is de dag opbrengst van vier filialen gestolen. Ter wijl de bestuurder en zijn bijrijder voor een filiaal brood stonden uit te laden, zag iemand kans uit de cabine van de wagen vier geldzakjes met een totale inhoud van 1600 weg te nemen. Gelijkenis. Een Franse onderwijzer, die op een caféterras in Scheveningen van zijn vakantie zat te genieten, was zeer ver baasd toen twee rechercheurs hem ver zochten mee te gaan naar het politiebu reau. Daar kwam aan het licht dat er een misverstand in het spel was. Een andere terrasbezoeker had juist in een krant het signalement gelezen van een Engelsman, die gezocht wordt wegens moord op een vierjarig Londens meisje. De Frafisman, die zijn bestelling aan de kellner in het Engels opgaf, beantwoordde zo precies aan dit signalement dat zijn terrasbuurman de politie opbelde. Deze nam de Fransman mee. Gelukkig biedt de Franse taal ruime mogelijkheden om hoffelijke excuses te maken. Nieuw schip. Het 7800 ton metende m.s. „Straat Singapore" is teruggekeerd van een geslaagde vierdaagse proefvaart en wacht thans in Rotterdam op de offi ciële overdracht aan de Koninklijke Java- China -Paketvaart Lijnen, voor welke rede rij dit vaartuig is gebouw bij de scheeps werf „De Merwede" te Hardingxveld- Giessendam. De „Straat Singapore" is een van de grootste schepen die door deze werf zijn gebouwd. Beurstrommeldag. De jaarlijkse „beurstrommeldag" een manifestatie van een groot aantal tamboer- en pijper korpsen, gevolgd door het trommelen van speeltuinkinderen in de Amsterdamse Koopmansbeursis vastgesteld op zater dagmiddag 14 september. Uitbreiding. De directie van Esso Ne derland heeft medegedeeld dat tussen de Nederlandse regering en de Standard Oil Company of New Yersey overeenstem ming is bereikt om de capaciteit van de olieraffinaderij in het Botlekgebied te Rotterdam te vergroten van 2 tot 4Vï mil joen ton per jaar. Een aanzienlijk deel van de produktie zal voor de export bestemd zijn. Naar de 100.000. Het aantal inwo ners van Hilversum was op 1 juli 98284. Er wordt reeds een comité samengesteld, dat de feestviering zal organiseren wan neer de 100.000ste ingezetene zal worden ingeschreven. Men verwacht dat dit zie lental van de gemeente in de zomer van 1959 bereikt zal worden. Geen speelgoed. In Dordrecht namen twee veertienjarige jongens een ontste kingsapparaat van een granaat mee naar huis, dat zij ergens buiten de stad hadden gevonden. Thuis gingen zij ermee experi menteren, waarbij het apparaat ontplofte. Een der jongens werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Hij zal waarschijnlijk een oog moeten missen. Verduistering. De officier van Justitie bij de Alkmaarse rechtbank heeft tegen de 44-jarige A. B., ambtenaar ter secre tarie te Koedijk, twaalf maanden gevange nisstraf geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. B. heeft als administra teur van de woningbouwvereniging „Goed Wonen" te Koedijk ten nadele van deze vereniging 4500 verduisterd en ten eigen bate aangewend. Bevorderd. De Nederlander drs. P. C J. Kien is door de secretaris-generaal der Verenigde Naties bevorderd tot hoofd van de financiële administratie van het secre tariaat der Verenigde Naties. De heer Kien is reeds sedert 1956 werk zaam als ambtenaar van het secretariaat, waar hij zijn loopbaan begon als accoun tant. WOENSDAG 11 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De tuinschuur", 20 uur. Concertge bouw: Winter-modeshow 19571858, 20.30 uur. Linnaeushof: Zomertuin dagelijks ge opend. Roxy: „De wraak van de woudlo per", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Hot Blood", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De verloren zoon", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 19 en 21.15 uur.. Chinema Palace: „Sym- phonie in goud", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verleiding", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 20.15 uur. DONDERDAG 12 SEPTEMBER Concertgebouw: Zomerconcert door het N.Ph.O., o.l.v. Henri Arends. Soliste is Eli sabeth Lugt, sopraan, 20.15 uur. Linnaeus- hof: Zomertuin, dagelijks geopend. Roxy: „De wraak van de woudloper", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Hot Blood", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „De verloren zoon", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes" 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in goud", alle leeftij den, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „De grote verlei ding", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leeftijden, 20.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6