Nijverheid van Kennemerland getoond aan Kamerleden Hoogovens heeft nog voldoende terrein achter de hand voor verdere uitbreidingen Parlementariërs zagen Enschedé, Droste, Hin in Haarlem en Polygoon Tweede basisindustrieeen zaak van grondig wikken en wegen Investeringsbeleid en personeels- schaarste ook hier tere punten WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 5 Produktie van staal in de EGKS stijgt, die van kolen daalt Volgebouwd Nederlandse bedrijven zoeken vestiging in Frankrijk Nederland krijgt een dee! van de schatten uit de „Vergulde Draeck" Prijzen en lonen Opnieuw massa-ontslag bij Schokbeton Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Kamerleden met diner in Frans Halsmuseum geëerd Krupp toont interesse voor Canadese ijzerertslagen Bont gezelschap maakt tweede KLM-vlucht naar Texas mee IN EEN OPEN DISCUSSIE na afloop van de excursie, die door de Nederlandse parlementariërs samen met Prins Bernhard over het Hoogoventerrein werd gemaakt, zijn gistermiddag enige openhartige vragen uit de bus gekomen, die door de voor zitter der Hoogovendirectie, ir. A. H. Ingen Housz met evenveel openhartigheid werden beantwoord. In dit „gesprek" werden zowel de mogelijke uitbreidingen van het bedrijf betrokken als de vestiging van een tweede basisindustrie in West-Neder land en voorts is het personeelsvraagstuk aangesneden, waarna voorts ook aandacht werd gevraagd voor de moeilijke positie, die de Hoogovens innemen, waar zij aan de ene zijde hun banden hebben met de Nederlandse regering en aan de andere kant met de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het gesprek bewoog zich via de instel- ling van de ondernemingsraad naar de Nederlandse schrotpositie. Een der Kamer- leden vroeg zich namelijk af, of het gezien llpl? de vaak moeilijke schrotsituatie ook mo- gelijk zou zijn, de staalfabrikage zonder schrot te doen geschieden en de heer In- i| I gen Housz repliceerde, dat inderdaad de ij schrotpositie menigmaal zorgen baart - men heeft 300.000 ton per jaar nodig - 5. Ut" T maar dat anderzijds de nieuwe oxy-staal- fabriek niet mee zal helpen deze druk op de schrotmarkt te verzwaren als gevolg van het daar toe te passen procédé der zuurstof-injectie in de staalovens. IrA. H. Ingen Housz. Een toenemend aantal Nederlandse be drijven verkent de mogelijkheid tot vesti ging in Frankrijk. Er zijn er die samen werking met Franse ondernemingen zoe ken, maar ook overwegen tal van bedrij ven vestiging van eigen dochteronderne mingen. Dit heeft de adjunct-directeur van de Nederlands-Franse Kamer van Koop handel in Parijs, jhr. H. M. J. van Asch van Wijck, op de Utrechtse jaarbeurs medegedeeld. Deze neiging is volgens jhr. Van Asch van Wijck merkbaar sinds er sprake is van een gemeenschappelijke Europese markt. Het gaat er deze Nederlandse bedrijven om direct op de markt te kunnen komen als de grenzen opengaan. Deze ontwikke ling heeft zich echter versneld, sinds Frankrijk gedwongen werd strenge im portrestricties in te stellen. Voor bedrijven, die een belangrijke export naar Frankrijk hebben, betekent dit een ernstige terug slag. Deze is slechts te ondervangen indien men op de een of andere manier de pro duktie in Frankrijk zelf ter hand gaat nemen. Voor Frankrijk stuit dit niet op bezwaren omdat hierdoor een financiële injectie van buitenaf wordt verkregen. Van Nederlandse zijde wordt thans doel bewust getracht in het kader van de ge meenschappelijke Europese markt samen te werken met de Fransen. Ook in Franse industriële kringen, aldus jhr. Van Asch van Wijck, is een soortgelijk streven merk baar. De doublure in de produktie van goederen noemde hij een van de proble men van de Europese economische inte gratie. Franse bedrijven zoeken thans naarstig naar bedrijven in andere Euro pese landen, die in dezelfde branches pro duceren maar andere artikelen vervaardi gen. Men tracht met dergelijke Europese ondernemingein in contact te komen ten einde met een gezamenlijke verkooporga nisatie in Europees verband tot krachtiger en efficiënter ontplooiing te geraken. De twee Australische duikers, die nabij het tegenover de westkust van Australië gelegen eiland Lancelin een wrak hebben ontdekt, waarvan zij aannemen dat hel dat van de „Vergulde Draeck", een in 1656 daar gezonken Nederlandse vrachtvaarder is, hebben een overeenkomst gesloten met de Nederlandse consul-generaal in Can berra, volgens welke de vinders tachtig percent en de Nederlandse regering twintig percent zullen krijgen van de schat aan goud en zilver, die zich in het wrak moet bevinden. Alle vondsten van historische waarde zullen ter beschikking van de consul- generaal worden gesteld. De duikers, Robinson en Phillips, heb ben het wrak ontdekt toen zij voor het museum van Perth op zoek waren naar oudheidkundige schatten op de zeebodem. Toen het schip met een lading van 78.600 gouden en zilveren munten zonk, kwamen ongeveer 117 opvarenden om het leven. Verscheidene expedities hebben tevergeefs gezocht naar de schat van de „Gulden Draeck", die thans geschat wordt op een waarde van tien miljoen Neder landse guldens. Vier weken geleden hebben de beide duikers het wrak gevonden. Sindsdien hebben zij hun vondst geheim gehouden, uit angst dat vissers hun voor zouden zijn. Robinson en Phillips wachten nu kal mer weer af. Het wrak ligt in tien meter diep water, op ruim 350 meter uit de kust. De plaats waar het wrak ligt is onge veer 65 kilometer verwijderd van de po sitie, die de kapitein van de koopvaar der in zijn scheepsjournaal had ppge- tekend. Ten aanzien van de uitbreidingsmoge lijkheden van Hoogovens op het thans be staande terrein zette de president-direc teur voorop, dat bij de vestiging werd uit gegaan van een minimum-terreinomvang van 200 hectare, welk gebied thans zo goed als volgebouwd is. Er zijn 200 hectare in het Noorden bijgekocht en de Staat der Nederlanden heeft inmiddels toezeggingen gedaan, dat Hoogovens ook ten Westen van het huidige vestigingsgebied nog over enige reserves kan beschikken, waardoor de nodige uitbreidingen der havens niet in het gedrang komen. Hier knoopte de heer Ingen Housz de prognose aan vast, dat het rijk nog wel eens duchtig de investeringsrentabiliteit zal bekijken, voor er overgegaan wordt tot de vestiging van een nieuw ijzer- en staalbedrijf elders. Hij stelde, dat elders vele miljoenen nodig zullen zijn, om een dergelijke industrie op gang te helpen, waarbij men zich ongetwijfeld zal moeten afvragen, of er niet een juistere coördina tie kan worden verkregen door voort te bouwen op de bestaande installaties. Na tuurlijk was voor de heer Ingen Housz de IJmond niet het alleen-zaligmakend res sort voor een dergelijke industrie en de toekomst zal dan ook naar zijn opvatting wel leren, dat er bepaalde uitbreidingen of hier of elders aan de Nederlandse capa citeit zullen worden gegeven. Hoe en. waar zijn echter nog open vragen. Waardering had de president-directeur voor het begrip, dat de regering opbrengt voor de dubbele loyaliteit, die het Hoog- ovenbedrijf moet handhaven zowel jegens de Nederlandse overheid als de E.K.G.S. op het stuk der prijsstelling: enerzijds zal Nederland een zo laag mogelijke prijs wil len voor de industriële produkten, maar daarnaast moeten de tarieven voor het E.G.K.S.-gebied op internationaal niveau worden gebracht. De heer Gortzak stelde de vraag, of tegenover de prijsbepaling door de E.G.K.S. de Nederlandse lonen niet nadelig werken en hij kreeg ten antwoord, dat ten eerste de E.G.K.S. de prijzen niet vaststelt, maar dat de ondernemer dit zelf doet en dat bovendien het gunstige loonpeil van de Hoogovens nauwelijks „nadelig" in welk opzicht dan ook kan worden genoemd. Tot slot van deze dag heeft de heer J. van den Born als voorzitter van de vaste commissie voor de industrie uit de Tweede Kamer zowel Prins Bernhard als de direc tie van Hoogovens toegesproken en de laatste bedankt voor haar gastvrijheid en voorlichting. LUXEMBURG (ANP) De staalproduk- tie van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal steeg in augustus tot 4.876.000 ton; ook de cijfers over de eerste acht maanden van 1957 vertoonden een stijging ten opzichte van het vorige jaar. De produktie in de periode januari tot augustus 1957 bedroeg 39.042.000 ton ver geleken met dezelfde periode in 1956 (37.252.000 ton) een stijging van 4,8 percent. De produktie van ijzer en ijzeralliages bleef eveneens toenemen en bereikte in augustus 1957 3.780.000 ton. In de periode januari tot en met augustus 1957 werd 29.592.000 ton geproduceerd, een stijging van 3,1 percent vergeleken met dezelfde periode van 1956. De kolenproduktie van de EGKS bedroeg in augustus 1957 20.240.000 ton. De produk tie over de eerste acht maanden bedroeg 165.930.000 ton, 0,31 procent minder dan in dezelfde periode van 1956. Hoewel dus de produktie van de gemeenschap gedurende de eerste acht maanden lager was dan in 1956 steeg de produktie gedurende dezelfde periode in Frankrijk met 5,64 percent. Toen de leden van de Staten-Generaal, die vier dagen lang verscheidene indu strieën in ons land afreizen, dinsdagmiddag om één minuut over tweeën op het station in Haarlem arriveerden, snorden de camera's van Polygoon, een der bedrijven, die zij in Haarlem zouden bezoeken. En maar enkele uren later zagen zij hun aankomst reeds op het witte doek in dit bedrijf aan de Koudenhorn. Met een minder spectaculaire, maar even grote toewijding hebben ook de drie andere Haarlemse bedrijven zich op het bezoek van de parlementariërs voorbereid. Die andere bedrijven waren Joh. Enschedé en Zonen, Droste's Cacao en Chocolade fabrieken en de Kousenfabrieken Hin. De voornaamste conclusies, die dit be zoek heeft opgeleverd, verschillen nauwe lijks van die, welke de Kamerleden uit andere sectoren van het bedrijfsleven in Nederland hebben overgehouden: financie- ringsmoeilijkheden als gevolg van het in vesteringsbeleid en vooral wat de vrou welijke werkkrachten betreft - personeels- schaarste. In Haarlem waren het vooral Droste en Hin, waar deze moeilijkheden werden aangetoond. Bij Enschedé Rondgeleid door de president-directeur, de heer B. F. Enschedé, de directeuren jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk en J. L. Gun ning, de procuratiehouder ir. D. J. En schedé en het hoofd van het bureau orga nisatie F. Mayer verdeelde zich een groep van dertig Kamerleden, die dit bedrijf be zochten, over het uitgestrekte complex tussen het Klokhuisplein, het Spaarne en de Bakenessergracht. De belangrijkste fa cetten van deze grafische inrichting, die in de loop der eeuwen groeide van een een mansbedrijfje tot een onderneming van elfhonderd man, werden bekeken. De grondslag van de onderneming is - zoals de heer B. F. Enschedé in zijn welkomstwoord uiteenzette - vertrouwen, vooral ook van De trein van één minuut over twee bracht dinsdag een groot aantal Eerste en Tweede Kamerleden in Haarlem, waar zij studie kwamen maken van de bedrijven van Joh. Enschedé en Zonen, Droste, Hin en Polygoon. Naar elk van deze bedrijven vertrok een groep uit het gezelschap, waarvan men hier de „voorhoede" het perron ziet opwandelen. Een beeld van de rondgang door het bedrijf der Hoogovens. De chef van de mechanische dienst, de heer N. L. Jon ker, geeft Prins Bernhard en de parle mentsleden een toelichting bij een der installaties. Gevolg van bestedingsbeperking Binnen twee a drie weken zullen hij de n.v. Schokbeton te Kampen 93 werknemers worden ontslagen als gevolg van de beste dingsbeperking, welke in dit bedrijf zeer wordt gevoeld. Men probeert alles om vol doende opdrachten te krijgen, aldus deelde de directie mede, maar het aantal orders loopt steeds terug. In Februari van dit jaar moesten reeds 130 werknemers worden ontslagen. Er zjjn nu nog 580 personen werkzaam bij het be drijf in Kampen. De Europese houtmarkt In een overzicht voor de Europese hout markt voor de eerste helft van 1957, dat gezamenlijk werd opgesteld door de voed sel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties en de economische commissie voor Europa, wordt vastgesteld, dat op deze markt dit jaar de toestand van stabiliteit tenslotte werd bereikt, welke door alle bij de handel in hout betrokken partijen zo zeer werd gewenst. Ook wat betreft het verbruik van hout is een meer evenwichtige toestand ingetreden. Wijzigingen in de marktsituatie, zoals deze zich hebben voor gedaan in de periode 1948 tot 1956, worden minder waarschijnlijk geacht. de overheid en de circulatiebanken. Kwali teit, veiligheid en betrouwbaarheid vormen een dagelijks weerkerend axioma. De zor gen van een goed huisvader voor zijn kin deren, zo noemde de president-directeur de aandacht „waarmee de geldswaardige pa pieren tot hun volgroeidheid toe gekoes terd en verzorgd worden, van het maag delijk papier af tot zij als biljetten of als misdrukken worden afgeleverd aan de opdrachtgevers." Met name aan het drukken van de bank biljetten werd grote aandacht besteed. Vooral het veiligheidsstelsel met de vele verificaties tussen de bewerkingen door maakte diepe indruk. Men zag al die be werkingen tot het inpakken van de stapels bankbiljetten in cellofaanzakjes toe. Niet zonder trots werd erop gewezen, dat dit het enige particuliere bedrijf ter wereld is, waaraan door het eigen land het drukken van bankbiljetten wordt toevertrouwd. Men zag ook de nieuwe biljetten van 1000 (met de kop van Rembrandt) in het gravure-stadium. Ook de andere aspecten van de onderneming, zoals de kleurendruk, kregen veel aandacht. Om een indruk te geven van de omvang der postzegel-„produktie" werd medege deeld, dat er maandelijks twintig miljoen postzegels van tien cent nodig zijn. Nadat ér aan het eind van de rondleidin gen nog enkele vragen beantwoord waren, sprak het Eerste Kamerlid mr. E. M. J. A. Sassen een dankwoord, waarin hij onder meer zeide, dat het na de gigantische in drukken van de 's morgens bezochte Hoog ovens wel een bijzondere afwisseling was geweest dit bedrijf te bezichtigen, waarin vooral „de verfijndheid de aandacht trekt, die de menselijke geest heeft kunnen vin den om in een bijna eindeloze variatie het papier te bedrukken." Schertsenderwijs zei hij, dat twee spreekwoorden hier niet op gaan, namelijk: „in het veen kijkt men niet op een turfje" en: „eenvoud is het ken merk van het ware", hetgeen uiteraard sloeg op de bankbiljettendrukkerij. Hij hoopte, dat de eeuwenoude, roemrijke tra dities van dit bedrijf nog lang door de familie Enschedé tot heil en trots van Nederland zouden worden voortgezet. Bij Droste Een kleinere groep, bestaande uit vijftien Kamerleden, bezocht Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken en werd daarbij ge confronteerd met de problemen der ar beidsvoorziening en der financiering, wel ke voor de toekomst toch onzekere factoren vormen. De directeur, mr. J. C. Droste, die leze kwestie openhartig naar voren bracht, vestigde er de aandacht op dat de in vesteringsbeperking juist de mogelijkheden om de produktiviteit op te voeren inperkt - de belangrijkste voorwaarden om te kun- nen blijven concurreren. Hij verwees naar de in aanbouw zijnde nieuwe fabriek, waarin de cacaoproduktie zal worden ondergebracht, zodat de overige accommodatie vrijkomt voor de andere produktietakken. Vooral de instelling van de Euromarkt biedt goede kansen, gezien de kwaliteit der chocoladeprodukten. Ne derland bezet de derde plaats als import- land van cacaobonen, maar de totale ex portwaarde aan chocoladeprodukten over treft die van de import zodanig, dat hier door het land in grote mate deviezen wint. van de lagere school de fabrieken en de ateliers in, maar thans zijn ook voor haar de mogelijkheden ruimer om zich daarna nog andere elementaire ontwikkeling te verwerven. Bij Hin Een kleinere groep Kamerleden werd verwelkomd bij de N.V. Kousenfabrieken Hin door de directeur, de heer F. M. H. Hin. Zowel de onderdirecteur, drs. R. P. M. Hin als de voorzitter van de Vereniging van Tricotage- en Kousenfabrikanten, dr. C. N. F. Swarttouw, hebben het parlemen taire gezelschap op de hoogte gesteld van de geschiedenis en van de huidige stand van zaken in deze sector van het bedrijfs leven. Daarbij deed de laatste de suggestie de vorming van een algemene vakschool voor deze tak van nijverheid te bevorde ren. De Kamerleden konden kennis nemen van de geschiedenis der kousenfabricage in ons land, de Duitse concurrentie van vóór de oorlog en de Amerikaanse concur rentie van thans. Ih 'de na-oorlogse jaren kon er behalve de bevrediging der binnen landse behoefte, ook voor een exportmarkt gefabriceerd worden, maar inmiddels is dat hoogtepunt alweer voorbij en stijgt het invoercijfer. Twee bedrijven in deze sector hebben reeds hun werktijden ingekort. Ondanks de goede outillage, waarin de Nederlandse kousenindustrie nog kan wed ijveren met de Amerikaanse, komt zij toch in produktiviteit bij de V. S. 34 percent ten achter. In de V. S. worden per jaar per employé 880 dozijn dameskousen afgeleverd en in Nederland 600. Het personeelspro bleem is de voornaamste schuldige aan deze ontwikkeling. Nadat een aantal kleurendia's over het bedrijf waren vertoond, maakten de par lementariërs een rondgang door het bedrijf. Het Tweede Kamerlid mr. N. Stufkens, besteedde in zijn dankwoord voor de ont vangst en de rondleiding („we weten nu het naadje van de kous") ook aandacht aan het nijpende tekort aan vrouwelijke werk krachten. Bij Polygoon Mr. J. M. Landré, directeur van de N.V. Polygoon, ontving deze middag een tiental Kamerleden, en vestigde hun aandacht vooral op de toekomst van de filmindu strie. „De toekomst is aan de kleur", zei hij, zich gelukkig prijzend, dat hij hen nog juist het kleurenlaboratorium kon tonen, dat over twee weken naar Hilversum ver huist. Juist dit aspect van de onderneming geeft echter, zoals later in de discussie bleek, aanleiding tot bezorgdheid. De im port van het hiertoe bestemde materiaal is duur, met name door de hoge invoerrech ten. Op de vraag waarom er nog geen kleuren journaals komen, luidt het ant woord daarom: technisch mogelijk, maar financieel onmogelijk. Hierin is ook het contact van de overheid met Polygoon teleurstellend gebleken. De regeringsvoorlichtingsdienst bij voorbeeld maakt zelf kleurenfilms, maar zendt deze naar Engeland om ze te laten ontwikkelen en wanneer de films terugkeren worden er geen in voerrechten op geheven. Men wil de diensten van Polygoon wel aanvaarden indien dit bedrijf even goedkoop werk levert als de Engelsen. En dat kan nu juist niet door de hoge invoerrechten op het filmmateriaal, die voor dit par ticuliere bedrijf onbeperkt gehand haafd blijven. De regering van de Verenigde Staten ziet de belangrijke rol welke de journaal films voor de voorlichting in het buiten land spelen beter in: zij dekt de exploita tietekorten van bedrijven als Fox-Movie- tone in het buitenland. Mr. Landré noemde als voorbeeld van het belang van de ver toning van Nederlandse journaals in het buitenland de reportage van de overstro mingsramp in 1953: zij waren een belang rijke oorzaak van de hulp, die uit alle landen toestroomde. De Kamerleden maakten een rondgang door het bedrijf aan de Koudenhorn, waarbij het kleurenlaboratorium, het zwart-witlaboratorium, de geluidsproduk- tie, de archiefruimte en de afdeling tru cage alle aandacht kregen. Ook het in Venetië bekroonde journaal werd vertoond, alsmede een film over een deel van de Hoogovens, dat de Kamerleden bij hun excursie eerder op de dag niet hadden gezien. De heer H. van Eijsden (A.R.) zegde de directeur in zijn dankwoord toe, dat de Kamerleden zich in eigen kring zullen be zinnen teneinde een beter begrip voor de Na het bezoek van de leden van de Eer ste en Tweede Kamer aan vier Haarlemse bedrijven zaten deze met hun gastheren aan aan een diner in het Frans Hals museum. De tafelpresident, de heer B. F. Enschedé, stelde een dronk in op de Koningin en merkte in zijn toespraak onder meer op, dat de visie en de durf, sprekende uit het werk van Frans Hals, voortleven in diens Haarlemse nazaten. Hij betoogde, dat ge poogd moet worden de technische revolutie de baas te blijven en uitte goede wensen voor de bloei van Haarlem. Burgemeester Cremers noemde Haarlem een stad vol verrassingen. De stad bruist van initiatieven op cultureel en economisch gebied, maar ook op industrieel terrein. Namens de parlementsleden heeft de heer H. Algra, lid van de Eerste Kamer, hier een geestig dankwoord gesproken. De naar Leiden doorgereisde groep Kamerleden, die de Nederlandse Rotogra vure Maatschappij, de Meelfabriek De Sleutels v.h. De Koster en Co. en Royal Typewriters (Holland), alsmede Sikkens Lakfabrieken bezocht had, dineerde in de sociëteit „Amicitia". In de avond vertrokken de deelnemers per extra trein naar Breda. Woensdag ochtend en woensdagmiddag worden be drijven in Zuidwest-Brabant bezocht en wel Hispano Suiza, Hero Conserven Breda, machinefabriek Breda v.h. Backer en Rueb, de Bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers", de Hollandse Kunstzijde Industrie, Centrale Suikermaatschappij, Fabriek Wittouck en De Faam, P. A. de Bonts Fabriek van cho colade en suikerwerken, alle te Breda; de Ligafabrieken te Roosendaal, Tornado Fa briek van metaalwaren te Etten-Leur, de Zuidnederlandse Spiritusfabriek te Bergen op Zoom en de Philips gloeilampenfabrie ken te Roosendaal. Na een maaltijd in hotel Mastbos wordt een concert van het Bra bants orkest onder leiding van Hein Jor- dans in de Grote Kerk te Breda bijge woond, waarna het gemeentebestuur de Kamerleden ten stadhuize zal ontvangen. Bij rondgangen in drie groepen werd het produktieproces gevolgd en daarna werden bij de thee nog enkele problemen bespro ken, in het bijzonder dat van het geringe aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten. Het Tweede Kamerlid, mevrouw A. C. Ploeg-Ploeg (Arb.) zeide in haar dank woord, dat er ook een positieve kant zit aan de spanning op de arbeidsmarkt, vooral wat betreft meisjes en jonge vrou- I noden van dit bedrijf van overheidszijde wen. Vroeger gingen velen harer meteen I te bevorderen. QUEBEC (Reuter) De premier van de Canadese provincie Quebec, Maurice Du- plessis, zal deze maand met de Duitse in dustrieel Alfred Krupp en de in Canada geboren Amerikaanse industrieel Cyrus Eaton de mogelijkheid bespreken uitge strekte lagen ijzererts van laag gehalte in het noorden van Ungava voor mijnbouw- werkzaamheden te ontsluiten. Vermoede lijk zouden industrieën van Krupp een groot deel van de produktie afnemen. Het gebied ligt aan de Ungavabaai. Volgens Eaton kan men daar 150 km op ijzererts lopen. Een maatschappij, waarover de Ameri kaanse industrieel grote zeggenschap heeft, de Atlantic Ore Limited, heeft reeds ver scheidene jaren in dit gebied exploratie werkzaamheden verricht. Het ontwikkelen van dit gebied tot mijn- bouwcentrum zou zeer kostbaar zijn en de ruggesteun van stabiele markten moeten hebben. Dinsdagavond om kwart over elf is de KLM DC 7-c „Baltic Sea" met tien ver tegenwoordigers van vervoersondernemin gen uit even zoveel West-Europese landen naar Houston vertrokken. Dit is de tweede vlucht op de nieuwe KLM-lijn naar Texas. Voorts maken tien buitenlandse journalis ten, fotografen en cameramensen van jour naal en televisie deze vlucht mee. Ons land wordt vertegenwoordigd door de oud-KLM-commodore J. J. Moll. In de wachtkamer op Schiphol vormden zij gis teravond een bijzonder kleurrijke groep. Een Deense postbode, de 59-jarige Th. An dersen uit Odense, de stad waar zijn be roemde naamgenoot de sprookjesschrijver Hans Christiaan Andersen heeft geleefd, viel het meest op in zijn helrode jasje. Verder waren er een Parijse taxichauffeur, een inspecteur van de Brusselse tram, een bestuurder van de ondergrondse spoorweg te Stockholm, een buschauffeur uit Londen een conducteur van een Zwitserse kabel baan, een Noorse scheepskapitein, een Duitse machinist van de Deutsche Bundes- bahnen en een Italiaanse gondelierzanger uit Venetië.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9