Dit jaar kon wel eens berucht worden wegens de vele ijsbergen Havenberichten IJ mond-agenda Sturka- kleding DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Vanmorgen in de vishal en op zee w;-;- J SPORTKLEDINC bezing van J. Th. ter Horst werd groot sucecs Geslaagde conferentie van zondagsschoolleiders Speeltuinwerk naar besloten ruimte Hoe de duiven vlogen Om het kampioenschap van de tennisclub Bakkum Nieuw stuk van mr. Planten bij „KZOS" „Het Nederlands Ballet" naar Beverwijk „Aan d'oever van een snelle vliet" Gouden echtpaar in Castricum BEVEBW33K Doopsgezind zangkoor heeft ander repetitielokaal DüöDAG 17 SEPTEMBER 1957 tvr-iVr*- ÉEïl De internationale ijsbergpatrouilles moe ten overwerken. Deze beveiligers van de scheepvaart die met schepen en vliegtuigen de Atlantische Oceaan afzoeken naar de zo gevaarlijke witte kolossen hebben hun werk in juli niet kunnen staken. Andere jaren was dit wel het geval, doch dit jaar zijn reeds meer dan 460 ijsbergen de 48sle breedtegraad gepasseerd tegen het vorig jaar slechts 80, zodat de uiterste waak zaamheid op de drukke scheepvaartroutes geboden blijft. Een lijnschip dat op de Noord-Atlanti sche route tijdens zijn reis van Amerika naar Europa vijf ijsbergen ontmoet, is dit jaar dan ook geen uitzondering. Het aantal ijsbergen dat jaarlijks op de Noord Atlantic uit de Poolstreken wordt losgelaten bedraagt ongeveer 9000. Vooral de Westkust van Groenland is de grote ijs bergleverancier. Gelukkig blijven er c.a. 2300 van deze enorme ijsklompen in de omgeving van dit enorme eiland en van de overigen bereiken er slechts c.a. 400 de Noord-Atlantische Scheepvaartroutes. Dit jaar is het gemiddelde dus reeds overschre den en er is zelfs kans dat het recordjaar 1929 wordt overtroffen, toen 1351 ijsber gen zo ver zuidelijk kwamen. „Pasfoto's" De internatonale ijsbergpatrouilles be schikken sedert enige jaren over vliegtui gen, die de „moeders" van de ijsbergen, de gletsjers, in de poolstreken fotograferen. Door nauwkeurige observatie kan men de gedragingen van de gletsjers vaststellen en zelfs berekenen hoeveel ijsbergen men het komende jaar kan verwachten. Het is zelfs mogelijk van tevoren te bepalen wel- ADVERTENTIE verkrijgbaar bij i Beverwijk - Breestraat 6 Wormerveer Zaandam „De Kennemer Aquariaari' De eerste vergadering van „De Kenne mer Aquariaan" in het seizoen 1957-'58, werd maandagavond gehouden in het Sta- tenhuis aan de Zeestraat. Nadat de voorzitter, de heer Klaver, de leden een hartelijk welkom had toegeroe pen, gaf hij na enkele huishoudelijke me dedelingen, het woord aan de bondsmede- werker, de heer J. Th. ter Horst uit Den Haag. Spreker had tijdens enkele ruatuurstu- dieweken in Zuid-Limburg een serie fraaie diapositieven gemaakt, tijdens zijn zwerf tochten aldaar.Het is overbekend, zo zei de heer ter Horst, dat dit gedeelte van Zuid-Limburg, voorbestemd is om een nationaal park te worden, en door slechts zeer weinig vakantiegangers bezocht wordt. Vele natuurhistorische objecten worden daar aangetroffen, die praktisch uitslui tend daar te vinden zijn. Niet alleen tal rijke fossielen, maar ook levende, min of meer zeldzame vogels, insekten, planten en bloemen, vruchten en slakken worden daar aangetroffen. Na een kijkje in Nederland's oudste stad, Maastricht, te hebben genomen volgden de aanwezigen de natuurfotograaf op het witte doek naar bekende streken in de omgeving, zoals de Steen- Riessen- en Trichterberg met hun fraai begroeide hel lingen en holle wegen; de hoogten om het Albertkanaal, de nog in exploitatie zijnde mergelgroeve van Rooth bij Bemelen met de fossielenrijkdom; het Savelsbos bij Gronsveld, de omgeving van de Scheggelder en Schone Grub en tenslotte naar het be roemde Boven-Geuldal, waar het carboon (steenkool) op sommige plaatsen aan de oppervlakte komt en waar zinkflora groeit. Een zorgvuldige selectie uit de grote hoe veelheid van het prima kleurenmateriaal van de spreker gaf een uiterst natuurge trouwe- en kleurweergeving te zien. Ver schillende van deze fraaie diapositieven hebben in wedstrijden een hoge onderschei ding ontvangen. Met zeer veel belangstel ling hebben de in groot aantal opgekomen leden, de lezing van de heer Ter Horst ge volgd en zij brachten hem na afloop een hartelijk applaus. Het Noorse bevoorradingsschip „Po- larbjoern" Poolbeeris voor de kust van Groenland in het pakijs geraakt en moest door de 23 opvarenden verla ten worden. De houten romp werd door de kruiende schotsen gekraakt. De be manning is tijdig door helikopters van boord gehaald. Deze foto werd genomen toen het schip nog dreef. Een deel van de bemanning heeft echter de betrek kelijke veiligheid van een ijsschots verkozen boven het gevaarlijke ver blijf op het vaartuig. ke routes de ijsmassa's zullen nemen, het geen een belangrijke stap voorwaarts is in de beveiliging van de scheepvaart. Prac- tisch iedere ijsberg die zuidelijk genoeg komt om de scheepvaart te bedreigen, wordt nauwkeurig geobserveerd. De ramp van de Titanic zal zich, gezien de intense patrouillevaart, niet spoedig kunnen her halen. De grootste ijsbergen en vooral diegene die het gevaarlijkste onderwateropper vlakte hebben, krijgen, indien zij te ver zuidelijk komen, zo spoedig mogelijk een schip van de ijsbergenpatrouille naast zich, die het gevaarte begeleiden tot het afgebrokkeld is tot een ongevaarlijk brok ijs, dat geen schade meer zal kunnen aan richten. Tijdens dit „ijsbergenconvooi" wordt de scheepvaart in de omgeving her haaldelijk gewaarschuwd, zodat via koers wijzigingen de vele duizenden passagiers ongestoord en gevaarloos over de oceaan kunnen worden geloodst. Uit alle hoeken en gaten van Noordhol land waren zaterdagmiddag zondagsschool leidsters en -leiders in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden bij elkaar geko men om deel te nemen aan de regionale najaars-conferentie, die elk jaar door de „Nederlandsche Zondagsschool Vereeni- ging" wordt georganiseerd. De directeur van de N.Z.V., de heer A. Kroese, zette na de begroeting de bedoe ling van dit soort conferenties uiteen en verbond hieraan tevens de nationale* vriendschapsactie, zoals die deze week in IJmuiden op het Marktplein is begonnen. In dit kader werden de aanwezigen aan het werk gezet om kleine geschenken voor „vriendjes in andere landen" te maken. In de grote zaal van het Jeugdgebouw zaten de diverse dames en heren tenminste met een bordje op hun knieën, ijverig doende om zonnepitten aan elkaar te rijgen en papieren vlaggetjes te plakken. Na de be sprekingen werden Ida Blok uit de Elzen straat en Ineke Borst uit de Alexander Bellstraat op het podium neergezet omdat zij de eerste twee prijswinnaresjes waren van het balonnenfeest van afgelopen week. Hun balonnetjes waren in Wuthem en in Holstein (Duitsland) terecht geko men en dit feit werd gevierd met een ge schenk in de vorm van een flanelbordje. De middagvergadering van deze confe rentie, waarvan de organisatie in handen lag van de Hervormde Kinderkerk te IJmuiden-Oost, werd geopend met een aanvangsliturgie „Hij schiep het al". Onder leiding van de voorzitter van de N.Z.V. ds. J. W. van Kooten, werd er gezongen en gesproken, waarna ds. J. M. Hoekstra van Oegstgeest met de aanwezigen het onder werp „godsdienstige opvoeding in het atoom-tijdperk" behandelde. Het zwaarte punt van zijn rede lag wel in een beschou wing over de moeilijkheden in de opvoe ding in de tegenwoordige tijd, die niet alleen gedaan kon worden. Hij drong daar om aan op samenwerking op welk gebied dan ook. Na dit gegeven ontstond er een zeer le vendige discussie, waaraan door tiental len aanwezigen werd deelgenomen. Een gezamenlijke broodmaaltijd vormde de trait-d'union tussen het middag- en het avondprogramma, waarin behalve bespre kingen over de kerstfeestvieringen en het zingen van enkele nieuwe liederen in de kerstliturgie ook een Franse kleurenfilm werd gedraaid. Deze film, „De boom des levens", werd geheel door kinderen ge speeld en was van een zeer goed gehalte, waarbij veel aandacht besteed was aan kleur en spelpeil. De rest van de avond werd besteed aan het uitwisselen van ge dachten en ervaringen, waardoor de lei ders onderling beter kontakt kregen en de conferentie aan zijn doel had voldaan door dat de leiders zich weer eens extra over hun werk hadden kunnen verdiepen. Toertocht van motor- en autoclub naar Den Haag Op zondag 22 september houdt de Ken- nemer motor- en autoclub een toertocht naar Den Haag. Het wordt ditmaal geen wedstrijdtocht maar een clubtocht waar bij men in Den Haag een bezoek gaat brengen aan de miniatuurstad Maduro- dam en aan het panorama Mesdag. Men vertrekt des morgens om negen uur uit Beverwijk. De besturen van de samenwerkende speeltuinverenigingen „Schulpen" en „de Meerweiden" hebben het raadzaam ge acht wegens de abnormaal slechte weers omstandigheden, die het bezoek aan de beide speeltuinen uiteraard zeer ongunstig beïnvloeden, thans reeds over te gaan het speeltuinwerk in besloten ruimte voort te zetten. Het jeugdhuis „De Pan", waarin de ac tiviteiten voor de kinderen worden voort gezet, is geheel gerestaureerd en geeft weer een demonstratie van wat de betref fende speeltuinbesturen voor de kinderen hebben kunnen en willen doen. Een nieuwe verflaag en interieurwijzi ging hebben van de bovenverdieping op nieuw een gezellig tehuis gemaakt, dat be halve op de zondag de gehele verdere week bezet zal zijn. De activiteiten ontplooien zich in een modelbouwclub, een toneelclub, handen arbeid, een operetteclub en als nieuwste aanwinst een ruilbeurs voor postzegels, si garenbandjes, suikerzakjes, lucifermerken, plaatjes enz. Voorts maakt één avond de klaverjas- club „de Meerweiden" gebruik van „de Pan". Optocht Op 28 september zullen de kinderen van de beide speeltuinen deelnemen aan de grote optocht van jeugdverenigingen ter gelegenheid van de tunnelopenstelling. Zaterdag 5 oktober worden in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de van Diepenstraat twee filmvoorstellingen gegeven met de nieuwste Engelse kinder film „Circusvrienden". De Reisduif Met 162 duiven heeft de Beverwij kse post- duivenhoudersvereniging ,,De Reisduif" deelge nomen aan de wedvlucht vanaf Vilvoorde, een afstand van 174 km. Eerste duif werd 11.26 uur geklokt; de laatste duif deed er tweeëntwintig minuten langer over. De uitslagen waren: P. v. d. Outenaar 1 11 12 14; P. v. Vuuren 2; S. v. d. Kolk 3 6 28; C. Weetrate 4; G. v. d. Winden 5 15; L. H. Kneppers 7 19; C. G. J. Dekker 8 16 24; H. Beentjes 9 17; J. Luntz 10 13 25; H. Zillig 18 20 30; M. Minneboo 21 29; M. Koorn 22 C. Hoeks 23 27; P. Dekker 26; G. Visser 31; S Smit 32. „Ons Genoegen" De Beverwijkse duiven van ,,Ons Genoegen" vlogen eveneens van Vilvoorde. In concours 82 duiven. Los 9.05 uur. Eerste duif 11.32 uur; laat ste prijsduif 11.58 uur. De uitslag was: B. de Smet 1 2 3; R. Zoontjes 4; J. Kramers 5 11 12 13; P. v. Dessel 6; W. Rijnders 7 10 14 16; W. de Raadt 8; T. v. Leeuwen 9; A. Goderie 15. De Vredesduif Van de 65 duiven die in concours waren van de Heemskërkse vereniging „De Vredesduif" (177 km.) werd de eerste duif 11.36.08 geklokt. De uitslagen waren: P. Lottermans 1, G. Duin 2 11 12; Ch. Bev 3; A. J. Bruins 4; A. Nielen 5; J. Knap 6; A. Cassee 7 G. Winter 8 9 10; G. de Boer 13; H. Gooyer 14. De Atoom De leden van de postduivenhoudersvereniging „De Atoom" hebben zondag met 97 duiven deel genomen aan de wedvlucht van Vilvoorde af over een afstand van 172 km. De vogels werden tijdens zuidwesten wind om 9.05 uur gelost en hadden tijdens hun thuis vlucht veel hinder van de zware regenval. Dit illustreerde trouwens de kilometer-uursnelheid, die met ongeveer 68 km. per uur beduidend lager lag dan op vroegere vluchten uit het zuiden. De eerste prijsduif van de heer W. Schouten kwam om 11.37.58 uur op het hok; de laatste prijsduif werd om 11.51.26 uur „geklokt". De uitslag werd: W. Schouten 1 10 14; A. Jongbloed 2; J. Stijnman 3; M. van 't Hof 4; A. Kat 5 12 17; A. de Bot jr. 6; N. G. de Graaff 7; D. v. d. Linde 8; Ph. F. Martinus 9; L. Veldt 11 15; J. Schoo 13 19; J. Vink 16; A. v. Leeuwen 18. Het slechte weer heeft de leden van de Tennisclub Bakkum er niet van kunnen weerhouden om het programma van de traditionele onderlinge wedstrijden gedeel telijk af te werken. Er werden dit weekeinde zelfs 34 wed strijden gespeeld hetgeen mogelijk was door het grote enthousiasme en de volle medewerking van de leden. Er waren hierbij tal van spannende ont moetingen en de verrassingen bleven even eens niet uit. Onder meer werd N. Koeman van de ouderen al dadelijk uitgeschakeld door de jeugdige Kitsz terwijl het zo sterk geachte dubbel KoemanBeid een geduchte ne derlaag kreeg te incasseren van de heren Heemeyer en Joosse. Bij de jeugd was de partij H. Uyterwijk M. v. d. Ende zeer goed en spannend. De uitslagen van dit eerste weekeinde waren: A-toernooi: Damesenkelspel: mevr. v. d. Horstmej. M. v. Mourik 75, 46, 64; mevr. L. v. Keekenmej. H. Smeets 61, 60; mej. J. Valkeringmevr. A. v. Overzee 61, 61. Heren enkelspel: M. v. Dijk—L. Nijhof 12—10, 6—3, G. Doods—W. Zaal 63, 64, H. KitzG. Koeman 75, 64, J. PaardekoperW. Uhl 62, 64. Gemengd dubbelspel: D. M. v. Dijk/mevr. A. TeerJ. Paardekoper/mevr. A. v. Overzee 6—4, 6—0; W. Uhl/mej. J. J. Val keringH. Heemeyer/mevr. Torken 64, 86; H. Uyterwijk/mej. E. v. Muylwijk P. Kronenburg/me j. M. v. Mourik 61, 62; hr. en mevr. NijhofN. Kuenen/mej. H. Smeets 64, 62. Herendubbelspel: H. Heemeyer/J. JoosseBeid/Koeman 61, 62; D. v. d. Horst/J. PaardekoperW. Uhl/G. Doods 64, 6—3. B-toernooi: Damesenkelspel: mevr. v. Goudoevermej. G. Sikking 64, 36, 62; mevr. W. Paardekopermevr. A. Veltman 61, 61; mej. C. Valkering mej. T. Seignette 62, 62; mej. T. Smeets mevr. B. v. Mourik 62, 63. Heren enkelspel: J. VeltmanA. v. Mourik 64, 63; J. HeusenDe Heus 63, 63. Da- desdubbelspel: mej. G. Sikking/mej. T. Seignettemevr. A. Veltman/mevr. B. v. Mourik 62, 61; mevr. Goudoever/mevr. Sjoerdsmamevr. G. Heuzen/mevr. W. Paardekoper 61, 61.Gemengd dubbel spel: Chr. Meyer/mevr. A. TeerJ. Hel derman/mevr. W. Paardekoper 61, 61; G. Mulder/mej. StamA. Kroonenburg/ mej. T. Seignette 62, 61; D. de Swart/ mej. G. Sikking—De Heus/mej. C. Valke ring 62, 62; hr. en mevr. Goudoever/ hr. en mevr. v. Mourik 62, 63. Heren dubbelspel: W. Sjoerdsma/G. Mulder mevr. v. d. Ende/R. Uhl 75, 1210. Jeugdkampioenschap: mej. C. Veltman mej. R. Middel veld 86, 61; mej. E. v. Kootenmej. N. Veltman 61, 62; H. Uyterwijk—M. v. d. Ende 60, 6—3; T. ZaalE. Sjoerdsma 61, 61. P.v.d#A.-leden komen bijeen De afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid houdt op maandag 23 septem ber in de koffiekamer van ,,'t Centrum" een ledenvergadering. Op deze bijeen komst zal de heer H. J. Kortenoever een causerie houden over de provinciale wa terleidingduinen. Op maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Berwick van Halden, Marathon van Melbö, Willemstad van Dover, Beriot van Grangemouth, Mangen van Otterbacken, Odenwald van Antwerpen, Boreas van Kopenhagen, Hirondelle van Londen, Noor derlicht van Port Talbot, George Russ van Hurin, Froste van Leningrad, Rigel van Kotka, Clangula van Liverpool, Johan van Oldebarnevelt van New York, Ariadne van Hamburg, Roelf van Arhus, Slb Holland van Terschelling, Alstern van Kronestadt, Astrid Naes van Londen. Vertrokken zijn: Hammershus naar Ant werpen, Helcion naar Curagao, Ruhr naar Kopenhagen, Reinhold Krusemark naar Oskarshamn, Kaap Falga naar Malmö, Wexford naar Boston, Borculo naar Esb- jerg, Nyssater naar Bremen, Tilly naar Vestervick, Egbertha naar Kopenhagen, Franz naar Randers, Hast 5 naar Antwer pen, Netherlands Coast naar Rotterdam, Noordzee naar Gent, Maria S naar Gothen burg, Elena naar Palmbach, Herniston n. Rotterdam, Spaarnestroom naar Swan sea, Mudo naar de Noordzee. De r.k. toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" te Velsen opent haar wintersei zoen met twee opvoeringen van mr. M. H. Planten's nieuwe stuk „Pas op voor pad destoelen!" een komedie in drie bedrijven. De regie is van de heer A. H. Holtslag. De voorstellingen zullen zaterdag 5 en zondag 6 oktober in het Patronaatsgebouw wor den gegeven. In het kader van het winterprogramma voor Beverwijk en omgeving van de Ma ter Amabilisschool zal ook „Het Neder lands Ballet" onder leiding van Sonia Gas- kell een voorstelling verzorgen. Deze bal letavond vindt plaats dinsdag 24 septem ber in het Kennemer theater. AMSTERDAM Op de beurs van maandagmiddag was in de staatsfondsenhoek de stemming goed. Bij de opening kwamen vaste koersen uit de bus. De staffellening opende circa pet hoger, terwijl ook de overige papieren y2 pet beter waren. Tegen het slot werden deze winsten met circa pet gereduceerd. De grote overwinning van bondskanselier Adenauer had in de morgenuren op de in ternationale markten zeer vaste koersen voor de Duitse aandelen en obligaties te zien gegeven. De arbitrage werd door deze affaires volkomen in beslag genomen, waardoor de internationale waarden totaal werden genegeerd. Ook op de officiële beurs kwam de arbitrage er niet aan te pas. Kon. Olies openden op 206,40 tegen vrijdag 208,20. In het verdere beursverloop daal de de koers tot 205,50 en kwam hierdoor 2 beneden pariteit New York te liggen. Aandelen Philips trokken zich weinig aan van een eventuele belastingverhoging voor de televisietoestellen. Het fonds was 1 punt lager. Unilever opende op 384 y2 (382) en kwam tegen het slot op dezelfde koers van vrijdag.AKU kon zich 1 punt verbeteren. K.L.M. was veertig cent lager. Scheepvaarten waren over het geheel ge nomen punt beter. Ook hier waren de omzetten zeer gering. De verzoening van Hatta en Soekarno bleef op de beurs nawerken. De hoge koer sen, die voor de Indonesische waarden in de morgenuren waren betaald, werden in de middag niet gehaald. Toch waren HVA 2, Amsterdam Rubber 2 en Verenigde Deli 1 punt hoger. De aandelenkoersen van Duitse waarden werden door elkaar 5 a 7 punten hoger vernomen, terwijl de obligaties circa 2 pun ten beter werden geadviseerd. Prolongatie 5 pet. A.N.P.). NEW YORK De beurs te New York vertoonde giste ren weer een dalende tendens en het bleek onmogelijk de tijdelijke opleving van de vorige week te handhaven zonder nieuwe impulsen. De prijsveranderingen waren over het algemeen klein. De omzet was gering 1.290.000 tegen 1.620.000 op vrij dag. De daling was niettemin voldoende om de kleine netto-winsten van de vorige week in de gemiddelden van de industriële waarden en in het algemene marktgemid- delde, ongedaan te maken. Vroegbeurs waren de prijzen vrij onre gelmatig, zij bereikten het dieptepunt van de dag omstreeks het middaguur en liepen daarna enigszins op. Koperaandelen waren onvast, evenals sommige rubberfondsen, chemische en vliegtuigindustriewaarden. Van de 1128 verhandelde fondsen sloten er 564 lager. 307 hoger en bleven er 257 on veranderd. Het Dow Jones gemiddelde voor indus triële waarden daalde van 481.02 op vrij dag tot 478.08 op maandag, dat voor spoor wegfondsen van 132.72 tot 131.71, terwijl dat voor openbare nutsbedrijven steeg van 67.58 tot 67.86. (UP). ADVERTENTIE 3'/a °/o Nederl. '47 3 »/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 85 89% 170% 325 180% 286 225 265 265% 141 383 218% 963 205,70 70% 121,60 154 147% 228 117% 81% 199 152% 165 158% 55% 46 64% 41% 83% 32% Voorbeurs- koersen 171 265 380 204,- De toneelclub „Tavido", onderafdeling van de vereniging „De Gieteling" te Be verwijk, heeft thans onder regie van de heer A. H. Holtslag in studie „Aan d'oever van een snelle vliet" (Quiet weekend), een blijspel in drie bedrijven (vier tafere len) door Esther Mc. Cracken. De verta ling is van Jan Teulings. Hiervan zullen weer drie opvoeringen worden gegeven: de eerste donderdag 7 november in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan te Velsen; de tweevolgende vrijdag 8 en zaterdag 9 november in het Kennemer theater te Beverwijk. Zoals bij deze ver eniging gebruikelijk, wordt de laatste van de drie voorstellingen met een bal beslo ten. Wat er vanmorgen was Aan de afslag verschenen vanmorgen de Vikingbank (5 sept.) met 110 schelvis, 1000 makreel, 120 haring en 20 varia en de Allanwater (5 sept.) met 1200 haring en 60 kantjes, de Limanda (KW 33) met 253 ma kreel, 25 haring en 20 varia en de Stadt Enckhuysen .(3 sept.) met 50 kabeljauw en gul, 250 makreel, 400 haring, 120 stuks stijve en 220 kantjes, terwijl voorts de KW 153 Francina marktte (van 6 septmet 1300 haring. De Thorina voerde vanmorgen 600 haring en 185 kantjes zoute aan (van 6 sept.). Voor het buitenland De export nam de regels grote kabel jauwen af tegen f 162 a f 150 en betaalde voor de kleine f 90. De kisten grote kabel jauwen deden liefst f 232 tot f 212 en de kisten kleine zijn verkocht voor f 198. Binnenland De binnenlandse handel nam de groot- middelschelvis uit de markt en betaalde er van f 7 tot f 32 voor, terwijl de klein- middel eveneens van f 27 tot f 32 opbracht. De pennen haalden van f 23 tot f 27 en de braadjes haalden f 22 tot f 26. Wijting ging voor f 26 tot f 27 en de kisten zwarte ko len maakten f 100. Grove gul is mat f 56 betaald, de middelgul met f 36 en de torgul met f 20. Haring haalde f 11 tot f 14 en makreel f 12.50 tot f 15.50. Morgen of donderdag Vandaag was voor morgen al binnen de Ariadne met 500 haring en 100 makreel, voorts is de Job Gouda stomende met 1200 haring en de Medan komt naar huis van een gebroken reis (het schip heeft een net in de schroef) vangst 250 kisten haring De Annie staat eveneens op de non.'natie om thuis te komen, maar vanmorgen was nog niet bekend of het schip de woensdag- of de donderdagmarkt zal aandoen Haringvangsten van vannacht Vleetharing: KW 2 1 k, 9 2 k., 16 30 k.; IJM 75 4 k. (thuisstomende)KW 19 2 k„ 47 1 k., 70 25 k., 140 70 k., 168 28 k., 170 34 k., 175 4 k., 43 34 k., 44 4 k., 50 3 k. Geen vangst: KW 138, 147, 22, 163, 67, 130, 29 en 97. Trawlharing: IJM 283 20 k.; KW 610 k., 7 30 k., 73 40 k., 37 40 k., 135 60 k. Geen vangst: KW 129, 159, 38, 48, 85, 122 en 123. Gemiddel: vleet 10 k.; trawl 20 k. Op het Zand De trawlers en loggers vingen gisteren voor de middag op 't Zand weinig als ge volg van de harde bries. Na de middag ging het beter, zodat de dagvangsten opliepen van 100 tot 400 manden per schip. Men kampte echter met steeds vastlopende en kapotte netten de „Amsterdam" gaf er zelfs de brui aan en verstoomde naar de 53. De „Herman" deed gisteren een trek van 100 en één van 150 manden haring en haal den bovendien 150 kabeljauwen boven wa ter. De „Dirkje" trok 100 manden, de „Tzon- ne" 100 en de VIOS 80, de Job Gouda 200 en de Medan 250 in vier trekken. De loggers, die op verse vis langs 't Zand visten, vingen weinig: dagvangsten van 50 a 80 manden hoops. Op 58 n.b. deed de Polderman trekken van 60 manden haring en makreel. JOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE V eilingber ichten BEVERWIJK, 16 september: Andijvie 8-18, sla 4-12, bospeen 10-27, waspeen 10- 23, snijbonen 64-104, sperziebonen 45-86, pronkbonen 16-37, tomaten 23-78, kom kommer 10-23, prei 10-19, spinazie 34-49. Donderdag 3 oktober viert het echtpaar H. Wulp en M. Wulp-Zonneveld te Castri cum het vijftigjarig huwelijksfeest. Nadat het paar in 1907 in het huwelijksbootje was gestapt werd al gauw een stuk land gekocht waarop met noeste vlijt een flinke boterham werd verdiend. Helaas kwam de bezetter als een plaag en huis zowel als grote schuur werden afgebroken terwijl aan de Vinkenbaan ook slechts een klein gedeelte van de bollentrekkas bleef staan. Dit wilde evenwel niet zeggen dat men nu na de oorlog maar bij de pakken ging neerzitten. Zeer beslist niet want er werd opnieuw stevig aangepakt, en in 1953 kon een nieuwe woning aan de Zanderij weg worden betrokken. Zowel in de tuin dersorganisatie als op het gebied van het bollenbedrijf was de heer Wulp ook in het openbare leven actief. Hij was name lijk van 1920 af tot en met 1932 bestuurs lid en verscheidene jaren secretaris van de plaatselijke L.T.B.-afdeling. Bovendien was hij ruim 25 jaar een zeer verdienste lijk medebestuurder van de Coöperatieve Tuinbouwvereniging „Ons Belang". Aangezien de Doopsgezinde kerk aan de Meerstraat in Beverwijk een grondige res tauratie ondergaat, kon het Doopsgezind Gemengd Zangkoor, directeur de heer G. J, Moed, zijn gebruikelijke repetities maandagavond niet in het gebouw houden. Het bestuur van het koor is er thans in geslaagd een oplossing in deze impasse te vinden en zal voorlopig voor de koorrepe tities gebruik mogen maken van het kerk gebouw der Vrijzinnig Hervormden in de Prinsesselaan, te beginnen maandagavond 23 september te kwart over acht. Tijdens deze repetitieavond zullen voor de leden de bandopnamen ten gehore wor den gebracht van het op 13 augustus in Wijk aan Zee gegeven concert. ADVERTENTIE in IJmuiden verkrijgbaar bij Kledingbedrijf sedert 1899 KENNEMERLAAN 100 VELSEN DINSDAG 17 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „De wet van de prairie". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur, Cultureel Gebouw, IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, IJmuiden-Oost, geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraat- weg 77, geopend van 19 tot 21 uur. Velser Kunstkring „Voor Allen", opvoe ring van de opera „De Parelvissers" door het operagezelschap Forum in het Rex Theater te IJmuiden-Oost, 20 uur. WOENSDAG 18 SEPTEMBER Thalia: als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: als dinsdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, ge opend van 14 tot 17 uur (jeugd). Fotokring Velsen, 20 uur, bijeenkomst Cultureel Gebouw, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15