Overdracht van rectoraten aan Universiteiten en Hogescholen Sas Bunge introduceert tweede pianconcert van Darius Milhaud Veel aandacht besteed aan de lichte programma's VARA-w i n terprogramma De negen Muzen 7 Belangstelling voor de Antiekbeurs zeer groot Vocalistenconcours in Den Bosch begonnen Kort nieuws KLM-gasten uit Texas hartelijk ontvangen Trein reed arbeiders aan; een dode, een gewonde Examens Beurzen voor toekomstige operasolisten Dr. Th. H. Schlichting t Mijnwerkers kunnen in Duitse mijnen meer verdienen Volgens minister Zijlstra zal premieregeling het verloop niet stuiten Kasteel Staverden bleef in IJmuiden over Boekhouder verdacht van valsheid in geschrifte Ontwerpen voor nieuwe Nederlandsche Bank te bezichtigen Nederlander Kreisel al uitgevallen in Tour Nog eens: de misvormde kikkers Afschaffing van grensdocumenten •ZD AU i/ bjiFTEMBER 195 7 Aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen hebben gisteren de rectores magnifici hun waardigheid overgedragen aan hun opvolgers. Aan de Leid se universiteit droeg prof. dr. P. A. H. de Boer het rectoraat over aan prof. dr. S. E. de Jongh. Prof. De Boer hield daarbij een rede, waarin hij onder meer sprak over „een be denkelijke ontwikkeling van de univer siteiten naar een regionaal karakter, dat indruist tegen de universaliteit, die onder wijs en onderzoek aan de academie be horen te kenmerken. Een universiteit moet liever encyclo- depisch incompleet zijn dan terwille van het regionale belang de algemeenheid te verhogen ten koste van het niveau. Niet alle grote universiteiten behoeven alle denkbare faculteiten te bezitten. Leidende Gereformeerden en Rooms- Katholieken hebben gemeend, dat eigen vormen van universitair leven voor hen noodzakelijk zijn naast hun aandeel in het openbare universitaire leven, waarin onderzoek en onderwijs niet gebonden zijn aan confessioneel inzicht. Het is in korte tijd reeds gebleken, dat hun hoger-onder- wijsinstellingen niet zonder de steun van het gehele volk tot universiteit konden uitgroeien. Wanneer ons volk op het punt van hoger onderwijs geen eendracht leert, waarbij prestigevragen, lokale en regionale belangen en confessionele verscheidenheid ondergeschikt gemaakt worden aan het belang van de ontwikkeling der weten schap, dan is de vrees gerechtvaardigd dat wij onze kracht versnipperen en ons internationale aanzien verkleinen", aldus prof. De Boer. In Utrecht droeg prof. dr. H. W. Ob- bink zijn waardigheid over aan prof. dr. L. Seekles. Prof. Obbink sprak daarbij over pro blemen van huisvesting en personeel. Hij deelde mede, dat faculteiten een rapport over de studieduur hebben uitgebracht. De algemene indruk die men hieruit kreeg was, dat de toestand over het geheel niet verontrustend mocht worden genoemd. Dat de kwestie van de studieduur aan de orde moet blijven, achtte hij een gevolg van de steeds nieuwe loten schietende wetenschap. Men kan de specialisatie niet tegenhouden en dus ook niet de daarmee gepaard gaande toeneming van het aantal leerstoelen, aldus de rector. Dat men ver schillende opleidingen geheel of gedeelte lijk binnen de universiteit zou trekken hij dacht aan de notariële opleiding en aan de toelating van kweekschool-abitu- rienten voor bepaalde vakken was naar zijn mening toe te juichen. In G r o n i ng e n heeft prof. dr. J. Ariëns Kappers het rectoraat overgedra gen aan prof. dr. F. H. L. van Os. Hij con stateerde dat het internationale weten schappelijke verkeer sinds de laatste wereldoorlog hoe langer hoe intensiever is geworden. Het heeft er een enkele keer wel eens de schijn van, zo zei hij, dat dit verkeer te extensief en exuberant dreigt te worden. Hem bekroop wel eens het ge voel, dat de hoogleraren moeten oppassen geen commis voyageurs in wetenschap te worden en ook niet het gevaar te lopen als zodanig te worden beschouwd. Hij merkte verder op, dat het eenjarig rectoraat een weinig aanlokkelijke instel ling is. De nieuwe rector dient zich eerst in tal van zaken in te werken, welke hem te voren niet of nauwelijks bekend waren. Pas in het verloop van zijn ambtsperiode begint hij vaste lijnen te ontwaren, maar hij is reeds weer aan aftreden toe, wan neer het hem mogelijk wordt ondanks de bomen het bos te zien. Tenslotte deelde prof. Ariëns Kappers mee, dat er een rapport is uitgebracht over een voorlopig onderzoek over de gebits toestand der studenten. Deze blijkt meer dan deplorabel te zijn. Besloten is een proef te nemen met een in bepaalde vorm te organiseren tandheelkundige verzor ging. De rector magnificus van de gemeente universiteit te Amsterdam, prof. dr. M. W. Woerdeman, die deze waardigheid nog een jaar blijft behouden, heeft bij het begin van een nieuw studiejaar een rede gehouden, waarin hij onder meer zei, dat de Amsterdamse universiteit aan onge veer 21 percent van alle Nederlandse stu denten studiegelegenheid biedt, waardoor zij de grootste universiteit in ons land is. Naar aanleiding van het voorstel van de minister van Onderwijs tot verlichting der eindexamens van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en verrui ming van de toelating tot de universitaire studie, betoogde hij dat naar zijn mening niet al te star moet worden vastgehouden aan de eisen, die thans voor toelating tot de universitaire examens in ons land gel den. Naast een nader vast te stellen mini mum hoeveelheid feitenkennis voor iedere studierichting zouden die scholen vooral aandacht moeten besteden aan het leren zelfstandig studeren. Heeft iemand de studietechniek te pakken, dan vult hij ge makkelijk zelf tekorten in feitenkennis aan en behoeft de universiteit zich daar over niet te bekommeren. Haar taak kan en mag niet zijn de eventuele tekorten bij onvoldoende vooropleiding aan te vullen en zodoende een deel van de taak van het v.h.m.o. over te nemen. De rector magnificus van de r.-k. uni versiteit te N ij m e g e n, prof. mr. D. van Eek, droeg het rectoraat over aan prof. dr. W. K. Grossouw en gaf daarbij een uit voerig verslag van de lotgevallen der universiteit. Hij memoreerde ondermeer dat in februari de 2000ste student werd ingeschreven. Hogescholen Aan de Technische Hogeschool te Delft wordt de laatste jaren, na het uit spreken van de rectorale rede, niet het rec toraat overgedragen. De rector is daar voor een langere periode dan één jaar be noemd en daarom wordt volstaan met het houden van een redevoering, waarin de lotgevallen van de hogeschool worden ge memoreerd. De rector magnificus, prof. dr. O. Bottema, deed dit tijdens een senaats vergadering. Hij zei onder meer dat alle studie afdelingen stationair bleven of een lichte aanwas hadden, behalve de drie welke in Eindhoven haar spiegelbeeld hebben. Daar werd een betrekkelijk grote val geregis treerd. Sprekende over de studentenhuisvesting zei prof. Bottema, dat een enquête heeft aangetoond dat Delft enige honderden kamers te kort komt. Beweerd wordt, zei hij, dat dit getal van dezelfde grootte zou zijn als dat van hen, die op grond van hun studieprestaties bewezen hebben aan de hogeschool niet thuis te behoren. Aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam heeft prof. dr. J. Wisselink het rectoraat overgedragen aan prof. dr. Ch. Glasz. In de rede, die prof. Wisselink daarbij hield, zei hij onder meer dat Nederland op economisch gebied al tijd zeer internationaal georiënteerd is ge weest. De nog veel sterkere internationale oriëntering waartoe de Euromarkt zal nopen, maakt vele en snelle veranderin gen in het onderwijs nodig. De snelle ver schuivingen in Europa, vooral op econo misch gebied en de grotere dimensies, zullen een snelle manoeuvreerbaarheid noodzakelijker maken dan ooit tevoren. Aan de R.K. Economische Hogeschool te Tilburg heeft prof. dr. J. J. Dalmulder hef rectoraat overgedragen aan prof. dr. P. P. van Berkum. Hij zei daarbij onder meer dat, naar verwacht wordt, de deel neming aan het hoger onderwijs door de bevolking van de zuidelijke en oostelijke provincies sneller zal toenemen dan in de overige, vooral westelijke, landsdelen. Deze verwachting, aldus prof. Dalmulder, is niet alleen op demografische overwegin gen gebaseerd, doch mede op onderwij s- sociologische. Onder invloed van sociale structuurverschillen hebben de zuidelijke provincies vergeleken bij de westelijke een zeer grote achterstand in de deelneming aan het hoger onderwijs. Deze achterstand in de deelneming door de zuidelijke katho lieken kan in belangrijke mate worden verklaard door hun tekort in de deel neming aan het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Gezien echter de stijging (groter dan elders) in het aanmel- dingscijfer voor het r.-k. middelbaar on derwijs kan binnen afzienbare tijd veran dering in deze situatie worden tegemoet gezien, aldus prof. Dalmulder. Prof. ir. W. de Jong, die voor de tijd van drie jaar tot rector magnificus van de Landbouwhogeschool te Wageningen is benoemd, heeft een rede gehouden, waarin hij zei, dat de bestedingsbeperking ook aan de Landbouwhogeschool niet voor bij gaat. „Laat de regering er toch voor zorgen, dat de bestedingsbeperking, die grotendeels door overmatige particuliere investeringen noodzakelijk is geworden, niet ten gevolge heeft, dat uiterst nuttige overheidsdiensten te veel beknot worden", aldus prof. De Jong, die voorts het nijpend ruimtegebrek aan de hogeschool besprak, dat ontstaan is doordat men bij stichting van nieuwe gebouwen te veel gelet heeft op de behoefte van het ogenblik. Tenslotte zei hij dat de dalende lijn der studenten bevolking is omgebogen, zodat nu een stij ging geconstateerd wordt. De belangsetlling voor de Oude Kunst en Antiekbeurs in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" in Delft is afgelopen zondag nog groter geweest dan vorige week zondag. Omstreeks drie uur werd bekend gemaakt dat de houder of houd ster van het toegangsbewijs met controle- nummer 27523 als tienduizendste de poort was gepasseerd. Naar schatting waren er op dat moment een kleine tweeduizend mensen in het museum en vermoedelijk is het aan die drukte te wijten, dat de tien duizendste zich niet meldde. De organisa toren besloten daarom de ontvangst, wel ke zij in petto hadden, maar te bewaren voor de vijftienduizendste, die in de ko mende dagen wordt "Verwacht. De organi sator, de heer Marcel B. Keezer, heeft medegedeeld, dat de Beurs ook zakelijk een succes is. Er zijn verscheidene grote aankopen gedaan. Onder andere zijn drie van de vier aanwezige Jan Steens door particuliere verzamelaars aangekocht. Zo als bekend duurt de beurs ditmaal zeven tien dagen en wordt zij zondag 22 sep tember in de namiddag gesloten. Dcmiddplenv.d begroHnq bedragent»75miljardgkj DIT IS7.5IV11LJARD GULDEN... Dinsdagochtend is in Den Bosch de halve finale van het Internationale Vocalisten concours begonnen en daarmee is met het concours zelf officieel een begin gemaakt. Er zijn vierentwintig dames en heren op het podium verschenen: negen sopranen en vijf alten, vier tenoren en zes bassen. Zij zijn tijdens de voorselectie op zondag en maandag door de jury gekozen uit vier enzestig zangers en zangeressen. Van de vijfentachtig zangers en zangeressen die ingeschreven hadden, hebben er eenen twintig hoofdzakelijk tengevolge van de A-griep, verstek moeten laten gaan. Het percentage dat de jury voor de halve- finale heeft goedgekeurd is hoog te noe men en wijst op een goed gemiddelde van het gehalte der deelnemers en deelneem sters. Brandstichting? Vier mannen uit Nijmegen zijn gearresteerd omdat zij ervan verdacht worden de hand gehad te hebben in de brand in een isolatiebedrijf (Isome- ta) aan het Maas- en Waalkanaal. In dit bedrijf zijn reeds meer branden voorgeko men, doch toen werd nimmer aan kwaad willigheid gedacht. Het is opvallend hoe zelden men op een concertprogramma een werk van Darius Milhaud vermeld ziet, hoewel deze toch geldt als een der belangrijkste der nog levende componisten. De keren dat wij bij het Noordhollands Philharmonisch Or kest - ook toen dit nog H.O.V. heette - muziek van Milhaud hoorden, zouden gauw opgesomd zijn. En ik geloof, dat de telling bij andere Nederlandse orkesten al niet veel gunstiger zou uitvallen. Het lijkt mij daarom niet ondienstig met een be knopte voorbespreking er de aandacht op te vestigen, dat op het eerstkomend zomer- concert van het N.Ph.O. (donderdag aan staande) de Haarlemse pianist Sas Bunge, als medewerkend solist, onder meer het Pianoconcert no. 2 van Milhaud op zijn programma heeft. Het is wel echt iets voor Bunge om een bres te slaan in de traditie van het concertbedrijf en - de platgetreden paden ontwijkend - zich in te zetten voor een onbekend werk van een tijdgenoot. Hij bezorgt ons zodoende een Nederlandse pre mière, want ofschoon het Tweede Concert van Milhaud reeds vijftien jaar geleden ontstond is het in ons land nog nooit uit gevoerd. Laat ik er bijvoegen dat de Franse componist sindsdien nog twee pianocon certen schreef, die hier eveneens onbekend bleven. Men kan er naar gissen wat de redenen zijn voor deze geringe belangstelling, die trouwens ook geldt voor zoveel werk van andere tijdgenoten. De pluritonale schrijf wijze, die hij invoerde en trouw gebleven is, kan voor de aanvaarding van zijn mu ziek geen bezwaar zijn. Het systeem, op redelijke wijze toegepast, heeft zijn bruik baarheid bewezen en tegenover de produk- •ten van de „atonalen" verhouden de com posities van Milhaud zich dan ook als be houdend. Het is de stuwing van een melo dische vormgeving, dus van de spontane inspiratie, die hem drijft en die hij in ge waagde, maar consequente polyfone weef sels als richtsnoer neemt. Voor zover ik zijn werk ken ervaar ik steeds, dat het als voorbeeld kan dienen om aan te tonen, dat niet een systeem maar de scheppende kracht de waarde van een muzikale com positie bepaalt. Zijn werkwijze verraadt de virtuoos, de geest van zijn werk een De familie Doorsnee zal binnenkort bij de intrede van het VARA-winterprogram- ma weer acte de presence geven, want Annie M. G. Schmidt en Wim lbo hebben opnieuw een aantal belevenissen ver gaard, waarmede de VARA de maandag avond zal openen. Voor de zondagavond staat een nieuw cabaretprogramma, eveneens van Wim lbo op het programma en wel onder de titel: „Annemarieke". De muzikale il lustraties hierbij zullen van Cor Lemaire, Jan Blok en Dubois zijn. Woensdagavond zal men kennis kunnen maken met „de Kattebel", een maande lijkse rubriek met een dialoogje, een lied je, een deskundig commentaar en wat mu ziek, alles gewijd aan de dingen van het dagelijkse leven. Dit cabaretprogramma zal worden opgebouwd aan de hand van brieven, die door de luisteraars worden ingezonden. Het wordt voor de microfoon gebracht door Cees Cabout en alweer Wim lbo, die de regie voert. Vrijdagavond om de veertien dagen wordt een muzikaal kolderjournaal, tekst van Stan Haag, onder zijn leiding door de Wama's voor de microfoon gebracht. Op de andere vrijdagavond zendt de VARA van negen tot half tien een politiek caba ret uit, samengesteld en geregisseerd door Adri Kaan. Het vernieuwde zaterdagavondprogram ma van de VARA zal uit drie delen be staan, uit te brengen onder de titel: „Plein 8 uur 13". Medewerkers zijn Dolf van der Linden's Metropole-orkest, Wim Sonne- veld, Luc Lutz, Diny van Amstel, Jan Pruis en Thom Kelling. Piet Heil schrijft voor de laatste de calypso-rijmpjes en verder werken als auteurs mee Simon Carmiggelt, Kees Stip en Chiel de Boer. Een wandelingetje naar de Kriebelstraat is een nieuwe kolderstrip van Wim Meul- dijk met muzikale illustratie van Cor Steyn en tenslotte verschijnt Tom Man- ders weer als Dorus. Joop Koopman voert de regie, evenals van het programma „Klaver Vier", dat om 22 uur begint, een uitzending met charitatieve doeleinden. Muzikale medewerking wordt gegeven door de Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman. T elevisie „De wereld waarin wij leven" is een programma-onderdeel van de VARA- televisie op maandagavond. Dr. C. van Rij singe beantwoordt er vragen in van kijkers, die getroffen zijn door bepaalde verschijnselen in de wereld om hen heen. Maandagavond zal een cabaretprogramma van Milo Anstadt, of „Dit is uw leven" (regie: Gijs Stappershoef) worden ge geven. De spiegel der kunsten, reportages (van Ben Steggerda) en actuele filmdocumen taires staan voor de donderdagavond op het programma en zaterdagavond is er het filmverzoekprogramma, voorafgegaan door Pension Hommeles (van Annie M. G. Schmidt) en „Weet wel wat je waagt" on der leiding van Theo Eerdmans. De burgemeester van Houston Texas, de heer Oscar Holcombe, heeft maandag zijn ambtgenoot van Amsterdam, mr. G. van Hall, de „gouden sleutel" van zijn stad overhandigd tijdens een receptie, die het gemeentebestuur van Amsterdam de groep K.L.M.-gasten uit Texas in het raadhuis aanbood. Burgemeester Van Hall memoreerde, dat er al zeer oude banden tussen Am sterdam en Houston bestaan, ook zake lijke relaties, want reeds omstreeks 1870 had een Amsterdamse bankier in Texas de aanleg van een daar ook nu nog func tionerende, belangrijke spoorweg gefinan cierd. De American Businessmen's Club te Amsterdam bood de groep uit Texas een lunch aan. Gisteravond bood de K.L.M. haar gasten in Scheveningen een diner aan. Nabij Best zijn zondagavond om om streeks half twaalf twee arbeiders door een trein aangereden. Eén van hen, de heer N. Mannersteeg uit Nieuwdijk, werd op slag gedood. De ander, de heer L. Sie gers uit Heeze, werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. De beide arbeiders verrichtten werk zaamheden aan de spoorlijn in opdracht van een particulier aannemersbedrijf. Van de zijde der spoorwegen wordt medegedeeld, dat de voorgeschreven vei ligheidsmaatregelen waren genomen. De rijkspolitie te Best heeft een onderzoek ingesteld. aanpassingsvermogen, dat voor alle in vloeden open staat, zowel voor spirituele capriolen en vulgaire effecten, als voor be zonken reflecties. Alleen starre bedenksels moet men van Milhaud niet verwachten. Zijn levendig en lenig temperament hoedt hem voor het louter cerebrale. En dat maakt, dat men nooit ongevoelig kan blij ven voor deze muziek, die bij al haar echt- menselijk accent en opwindende stuwing een teer poëtisch sentiment niet ontbeert. Het tweede pianoconcert kan worden beschouwd als een geregelde dialoog tus sen het solo-instrument en het orkest. Dat die beide elementen vaak in bitonale ver houding tot elkaar staan, maakt de con versatie des te pikanter. Bij die polytonali- teit voegt zich dan nog een polyritmiek, die de tegenstellingen nog meer markeert. Maar Milhaud zou zichzelf niet zijn, indien hij ook zijn lyrische geaardheid niet toon de. Dit gebeurt dan onomwonden in het middendeel van het drieledige stuk. Dat hij deze middenmoot als „Romance" beti telt, zegt trouwens genoeg voor de aard van het lyrisch rustpunt. Het converse rende karakter wordt hierbij bewaard, in deze zin, dat eerst de solist en daarna het orkest de gevoelige melodie vertolken maar dan de tweede keer vergezeld van een zelfstandige tegenmelodie van de piano. De beide hoekdelen worden gekarakteri seerd door de aanduiding „animé". Het is dan ook de bezieling der interpretatie die deze merkwaardige muzikale dialogen hun suggestieve kracht geven. Men zal het als een bijzondere tractatie ervaren, dat Sas Bunge, behalve dit werk van Milhaud ook de „Ballade" voor klavier en orkest van Gabriel Fauré zal vertolken, muziek die - in 1881 gecomponeerd door een negentien jarige - naar een toekomst wees en in hagr aristocratische voornaamheid, haar mildheid en gevoelswarmte, die toekomst overleeft. Jos. de Klerk WAT Wil PRESTEERDEN ALS produktie van onze industri e en de pro OUKTIE PER WERKNEMER Amsterdam (Vrije Universiteit). Ge slaagd voor het doctoraal examen Engels J. J. M. Echtela, Halfweg. Eind september zullen zangeressen en zangers, die over bijzondere stemmidde- len en over enig speeltalent beschikken en die gaarne een volledige operaopleiding zouden genieten, in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan een auditie in het Amsterdams Conservatorium, dat enkele schoolgeldbeurzen voor dit doel beschikbaar heeft. De commissie van be oordeling bestaat uit de heren Piet Tig- gers en Frans Vroons, respectievelijk direc teur en adjunct-directeur van het Amster dams Conservatorium, Felix Hupka, mu zikaal leider en Heinrich Altmann, regis seur van de operaopleidingscursus van laastgenoemde instelling. Kandidaten, die een zekere stemtechnische vorming moe ten hebben doorgemaakt, moeten zich voor 25 september schriftelijk opgeven bij de administrateur van het Amsterdams Conservatorium, Bachstraat 5, Amster- dam-Zudi. In Amsterdam is op 63-jarige leeftijd overleden dr. Th. H. Schlichting, lector in de geschiedenis der geneeskunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam, publicist van populair-weten- schappelijke artikelen en bekend huisarts te Amsterdam. Hij wordt morgenochtend op de r.-k. begraafplaats in Diemen ter aarde besteld. prof. Zijlstra, heeft de vragen beant woord, die het Tweede Kamerlid de heer Maenen (K.V.P.) gesteld had over het ver loop van Nederlandse mijnwerkers naar Duitse kolenmijnen. De miilister erkent, dat het nominale loon voor ondergrondse arbeid in Duitse mijnen hoger is dan dat voor ondergrondse arbeid in de Nederland se steenkolenmijnen. Inderdaad heeft een aantal Nederlandse mijnwerkers ontslag genomen om in Duitse mijnen te gaan wer ken. Het is te verwachten, dat in de naaste toekomst nog een aantal mijnwerkers ont slag zal vragen, aldus de minister. Dit heeft uiteraard een daling van de kolen- produktie ten gevolge. Op 31 juli heeft de Mijnindustrieraad een vijftal verordeningen tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden vastgesteld, waarvan er inmiddels vier zijn goedge keurd. Reeds vóór de definitieve vaststel ling van een premieregeling voor mijnper- soneel hebben minister Zijlstra en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksge zondheid aan de Mijnindustrieraad mede gedeeld, dat daartegen ernstige bezwaren bestaan, met name wat betreft een verbe tering van de beloning voor de boven- gronders. Er is opnieuw advies gevraagd aan het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid. Dit advies is op korte termijn te verwachten, waarna zo spoedig mogelijk een beslissing zal worden genomen. Naar het oordeel van minister Zijlstra mag niet als vaststaand worden aangeno men, dat een verder verloop van arbeids krachten uit onze mijnindustrie zou wor - den tegengegaan door goedkeuring van alle door de Mijnindustrieraad vastgestelde verordemngen Gok daarvoor was er ver schil in beloning van de ondergrondse mijnarbeid m ons land en in de aangren zende mingebieden. Dit onderscheid zou door de inwerkingtreding van de premie regeling niet worden opgeheven. Verloop van mijnwerkers naar het buitenland hangt niet uitsluitend af van de beloning, maar ook van fiscale regelingen en de omstandigheden, waaronder de arbeid wordt verricht. De minister wijst erop, dat in de Duitse mijnen het zogenaamde een- mansakkoord wordt toegepast, een belo ningssysteem, dat in de Nederlandse mijn industrie uit sociale overwegingen onaan vaardbaar wordt geacht, maar dat indivi dueel hogere verdiensten mogelijk maakt. Zieken werden hartelijk verwend De salonboot „Kasteel Staverden", die met de Rode Kruisvlag in top al zovele reizen voor het Rode Kruis heeft gemaakt in het vaarprogramma van deze organisa tie voor de chronische zieken uit de ver schillende provinciën, is gisteravond met Zuidhqllamjlers paar IJmuiden gekomen, omdat men in Rotterdam door het hoge water de gasten voor de trip langs de Vecht niét kon embarkcr'en. Dit is toen in Haarlem gebeurd, maar daar waren de omstandigheden niet zo ge makkelijk, wat de water- en stroomvoor ziening betreft, zodat het schip met zijn 76 zieken voor de nacht naar IJmuiden kwam, ook al omdat er hier sleepboothulp bij de hand was. In de loop van de ochtend is de boot naar Haarlem teruggegaan en de Zuidhol landse gasten van het Rode Kruis zijn daarna aan hun tocht langs de Vecht be gonnen. Tijdens het verblijf in IJmuiden heeft het plaatselijke Rode Kruis voor een aan zienlijke verrassing gezorgd in de vorm van versnaperingen en fruit, waarvoor in het bijzonder de colonnewerkers en het bestuur zich inspanden, terwijl een groen tegrossier uit de Kennemerlaan spontaan aanbood de ravitaillering met fruit op zich Haarlemse rechtbank De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft maandagmiddag tegen een achtenveertigjarige boekhouder een boe te van duizend gulden, subsidiair drie maanden hechtenis en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar geëist wegens valsheid in geschrifte. Verdachte was vroeger werkzaam als boekhouder in IJmuiden en had onder meer een bouwbe drijf als klant. Op verzoek van de firman ten (twee broers) en later van de enige eigenaar van het bedrijf noteerde hij ook de ontvangsten en uitgaven van een an dere broer, die op de Veluwe een aanne mersbedrijf had, maar geen erkenning bezat, in de boeken van de broers uit IJmuiden. Ook vermeldde de boekhouder, dat de broer uit Gelderland in loondienst was en recht had op kinderbijslag. Toen er later zwarte lonen betaald moesten worden werden boekingen gedaan die niet met de waarheid overeen kwamen. De boekhouder gaf de feiten toe, maar merkte op. voldaan te hebben aan de ver zoeken van zijn opdrachtgevers. Zwarte lonen moesten weggewerkt worden en voorkomen diende te worden, dat geen extra belasting betaald werd. Toen een onderzoek werd ingesteld naar een ver moedelijke belastingontduiking van de aannemers kwam aan het licht, dat ver dachte als boekhouder was opgetreden en valse boekingen had gedaan. De verdediger, mr. J. A. Schuering, merkte op, dat uitkeren van zwarte lonen niet geoorloofd is, maar dat het ooglui kend wordt toegestaan, omdat men geen oplossing weet voor het probleem. Een en ander moet leiden tot financiële manupu- laties. Boek' ouders willen hun principalen helpen, omdat zii op de hoogte zijn van de moeilijkheden. Pleiter concludeerde tot vrijspraak; overigens vroeg hij bij veroor deling een lage boete op te leggen. De uitspraak volgt op 26 september. Churchill exposeert Voor de eerste keer zullen volgend jaar in de Verenigde Staten schilderijen van Winston Churchill worden geëxposeerd. De tentoonstelling, die dertig werken omvat, komt het eerst in Kansas City. Daarna gaat de collectie naar het „Smithsonian Institute" in Wa shington, door de bemiddeling waarvan de expositie mogelijk is geworden. Boekverkopers. Op donderdag 3 ok tober bestaat de Nederlandsche Boekver kopersbond vijftig jaar. Dit zal worden gevierd in Delft, de stad waar het secre tariaat van de bond is gevestigd. Op de ochtend van de jubileumdag zal een ten toonstelling worden geopend in het stede lijk museum „Het Prinsenhof". Exposities in Arnhem In het gemeen temuseum in Arnhem zal van 6 oktober tot 15 december een tentoonstelling wor den gehouden van werken van R. de Bruyn Ouboter, Jan van Heel en Jan Wie- gers. Ook staan op het programma een tentoonstelling van werken van Kees Verwey van 17 november tot 5 januari 1958 en een internationale fototentoonstelling van 22 december tot 2 februari 1958. De expositie van kunstschatten uit het Kunst nijverheidsmuseum in Keulen is verlengd tot 25 september. Dr. M. W. Holtrop, president van de Ne derlandsche Bank, heeft maandagmiddag in aanwezigheid van vele genodigden in het gebouw van „Arti et Amicitiae" in, Amsterdam de tentoonstelling geopend^ die alle ontwerpen laat zien voor epfc nieuw hoofdgebouw van onze centrölë, bankinstelling aan de Oude Turfmarkt in het centrum van de hoofdstad. In zijn toespraak memoreerde de presi dent, dat de behuizing van de Nederland sche Bank feitelijk altijd een probleem is geweest. Dat was zij honderdvijftig jaar geleden al. Het heeft vijftig jaar geduurd voordat aan de bouw van een nieuwe hoofdzetel voor de bank kon worden ge dacht, dezelfde waarin zij thans nog ge huisvest is. Reeds in 1915 kwam een ont werp voor een beter gebouw tot stand. De toestand is nu zo, dat de bank in de stad nog andere kantoren heeft, en onder an dere gevestigd is in de vroegere Lutherse kerk aan de Kloveniersburgwal. De be huizing werd vooral na de oorlog in toene mende mate onvoldoende. Deze tentoon stelling wil laten zien de mogelijkheden, die er zijn om op dezelfde plek een nieuwe hoofdbank te stichten. Of echter het ge bouw uiteindelijk aan de Turfmarkt of el ders, met name op het Frederiksplein, zal komen, is nog onzeker. Dr. Holtrop bracht dank aan al degenen, die tot de totstand koming van de tentoonstelling hebben bij gedragen, met name aan de bouwmeesters en de adviseurs. De genodigden bezichtigden daarop de ontwerpen, waarvan dat van prof. M. F. Duintjer, zoals reeds werd bericht, de, meeste waardering heeft gevonden. De tentoonstelling blijft geopend tot 30 sep tember. Na motorpech Messteek. De Nederlandse soldaat J. H. C. Liebregts uit Eindhoven is op een kermisterrein in Paramaribo door een Surinaamse arbeider met een mes in de buik gestoken. De soldaat moest in het hospitaal onmiddellijk geopereerd worden. Zijn toestand, die levensgevaarlijk was, is daarna verbeterd. De Nederlander Hans Kreisel, winnaar van de 9e internationale Tulpenrally, die tezamen met de Fransman Claude Cornu aan de Tour de France voor automobielen deelneemt, heeft maandag de strijd moe ten staken. Met een Renault Dauphine had de equi pe ongeveer 1500 km van de 5500 km lange tocht afgelegd, toen het team maandag wegens motorpech de tocht niet kon voortzetten. De Tour de France voor auto mobielen is een lange afstandswedstrijd met tien klassementsproeven. De deel nemers zijn zondag 15 september in Nice gestart. De rit eindigt zaterdag 21 sep tember. Naar aanleiding van de verklaring van de Franse bioloog Jean Rostand, als zou den de misvormingen bij een aantal in een Amsterdamse sloot gevonden kikkers, waarschijnlijk niets te maken hebben met radio-activiteit, verklaarde drs. D. Hille- nius van het Zoölogisch Laboratorium in Amsterdam desgevraagd, grote waarde te hechten aan het oordeel van deze zijn in ziens deskundige en ervaren Franse bio loog. Drs. Hillenius zei voorts: „Diens me ning, dat de afwijkingen bij de dieren wellicht een gevolg zijn van een externe factor, is een van de vele mogelijkheden die thans in Amsterdam worden onder zocht. Hoewel het hoge percentage af wijkingen bij de kikkers in de sloot nabij het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek in Amsterdam opvallend is, is nooit met zekerheid verklaard, dat de deformaties een gevolg zouden zijn van radio-activi teit in slootwater". „In de bewuste sloot zijn, na het be kend worden van de afwijkingen, 55 dit iaar geboren kikkertjes gevangen Zesen twintig hiervan waren normaal, tweeën twintig hadden meer tenen dan normaal, zeven vertoonden de monsterachtige de formaties", aldus drs. Hillenius die voorts zei te „hebben geconstateerd, dat de meer- tenigheid ook voorkomt als erfelijke fac tor, hoewel zeer zeldzaam. Men zal nu foto's van de kikkers sturen naar de heer Rostand met het verzoek, deze te bestu deren op overeenkomst der afwijkingen met de dieren door hem in Bretagne ge vonden". Aangezien het instituut thans nikkelzout heeft geloosd in de bewuste sloot, is na genoeg alle leven daaruit verdwenen. De A.N.W.B. deelt mede, dat zowel Duitsland als Zwitserland het voornemen hebben :r 1 januari 1958 de grensdocu menten voor de tijdelijke invoer van bui tenlandse motorrijtuigen af te schaffen. Voor deze landen zal echter wel vereist blijven het bezit van het internationale verzekeringsdocument, de „groene kaart". Voor vrachtauto's en autobussen zullen voor Duitsland en Zwitserland de grens documenten noodzakelijk blijven.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3