Ook Tito beschouwt de grens Oder-Neisse als definitief Italië ziet voorboden van de komende verkiezingsstrijd Pools-Joegoslavische verklaring Premier Zoli doet zich gelden als humorist en anti-neofascist DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 5 In New York begint vandaag het 12de UNO-zittingsjaar Ontwapeningskwestie is het grote probleem Samenwerking van Sukarno en Hatta „zal tijd kosten" Betaling abonnementsgeld per giro Nationale Vergadering snijdt de kwestie-Algerije aan Fransen in Algerije tot staking opgeroepen Bosbranden aan de Rivièra bedreigen twee dorpen Scheepsvrachttarieven op laagste peil in 3 jaar Kinderen en verkeer Onbloedige omwenteling in de hoofdstad van Thailand Legerleiding neemt de macht in handen Democratische critiek op Eisenhowers rassenbeleid Tunis protesteert te Parijs tegen grensschendingen Egypte wil Tunesië wel wapens leveren Twintigste kernontploffing in Nevada teweeggebracht Japans protest tegen proeven op Eniwetok Amerikaanse maatregel tegen Nederlandse firma Kleine verschuivingen in de Britse regering MacMUlan handhaaft de kern van zijn ploeg Egyptisch schip op rif in de Rode Zee gelopen BELGRADO (Reuter) Polen en Joego slavië hebben maandag als slot van het officiële Poolse bezoek aan het land van Tito een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin zij er by andere landen, die zulks tot nog toe niet gedaan hebben, op aandringen de Oder-Neisse grens als Polens definitieve landsgrens te erkennen. Ten aanzien van het Midden-Oosten wa ren beide regeringen ervan overtuigd dat het oorlogsgevaar daar gestegen is en dat er druk werd uitgeoefend op de onafhan kelijke politiek van Syrië. Zij zouden voorts elk opbouwend initiatief voor een gedeeltelijke ontwapeningsakkoord onder steunen en drongen aan op een onmiddel lijk op houden met kernproeven. Eenparig was men van oordeel dat rechtstreeks overleg tussen West- en Oost-Duitsland de eerste stap moet zijn in de richting van een Duitse hereniging. De toelating van communistisch China tot de UNO achtte men van wezenlijk belang. De verklaring gewaagde voorts van de noodzaak tot economische en technische hulp zonder politieke voorwaarden voor de onderontwikkelde gebieden in de we reld en tot versterking van het gezag der UNO. Wat de Pools-Joegoslavische betrekkin gen aangaat zijn de beide regeringen over eengekomen overleg met elkaar te plegen als dat nodig is, vooral als de veiligheid van hun volken en de vrede dat vereisen. Er zal een Pools-Joegoslavische commis sie voor economische samenwerking wor den opgericht en elke regering zal in de hoofdstad van de ander een voorlichtings centrum inrichten. Wat de kwestie van de Pools-Duitse grens betreft, wordt in het communiqué gezegd: „De Joegoslavische regering be schouwt de bestaande grens aan de Oder NEW YORK (UP) Vandaag begint het twaalfde zittingsjaar van de UNO-Assem- blée. Er is ditmaal slechts één probleem van wereldorde de ontwapeningskwes tie, die in een impasse verkeert sinds te Londen de besprekingen verdaagd werden. De Sovjet-Unie en de V.S. zijn het er over eens dat deze kwestie aan de orde moet worden gesteld. De voorzitter van de elfde Assemblée, prins Wan van Thailand, wil van de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromyko, die zondag in New York is aangekomen, toestemming pogen te krijgen voor zijn reis naar Hongarije. Aan het begin van de eerste vergade ring verwacht men de gebruikelijke ope- nings-ruzie over het al dan niet tot het lidmaatschap toelaten van communistisch China. Het is niet bekend of Gromyko zich met deze kwestie zal bezighouden. India heeft een volledige bespreking gevraagd van dit punt. De eerste taak van de Assemblée is het kiezen van een nieuwe voorzitter. De af gevaardigde van Nieuw-Zeeland, Sir Les lie Know Munro, en de minister van Bui tenlandse Zaken van Libanon, dr. Char les Malik, zijn de twee meest waarschijn lijke kandidaten voor de functie. Een an dere administratieve aangelegenheid is het kiezen van Malakka tot 82ste UNO-lid. Andere belangrijke problemen die in de Assemblée op een behandeling wachten zijn de Algerijnse kwestie de vergade ring heeft het vorig jaar de hoop uitge sproken dat er een vreedzame oplossing mogelijk is de eis van de Griekse Cy prioten die zelfbestuur wensen, de Neder lands-Indonesische kwestie over Nieuw- Guinea, en het Palestijnse vluchtelingen probleem. De hereniging van Korea staat ook op de agenda, die 64 punten vermeldt. DJAKARTA (Reuter) De secretaris generaal van de Indonesische nationale raad, Ruslan Abdulgani, heeft in een ra dio-uitzending verklaard, dat president Sukarno en oud-vice-president dr. Hatta tijd nodig hebben om „een meer concrete samenwerking tot stand te brengen". Ab dulgani zei dit in een overzicht van de resultaten van de conferentie voor „na tionaal overleg", die de vorige week in Djakarta is gehouden. Ruslan, een goede vriend van de president, deelde mede, dat een speciale commissie tijdens het natio nale overleg „meer concrete voorstellen" had gedaan voor de samenwerking tussen Sukarno en Hatta. „Sukarno heeft geen bezwaren tegen deze voorstellen", aldus Ruslan Abdulgani, „doch", zo voegde hij er nog aan toe, „er is meer tijd nodig". 5pCOOOCOOCXXXXXXXXXX)OOCC<XXXXXXXXXXX>OOOOOOOOOOOOOOOCOOOO U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f7.65, post- abonnés f 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingev (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking, In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ,y»oooootxxiooooooocx>coocoooooooococoooooococa3ocoocoooo en de Neisse, die krachtens de besluiten van Potsdam getrokken werd en die door de democratische republiek Duitsland er kend is, als de definitieve Pools-Duitse grens. De erkenning van de westelijke grenzen door de staten, die dat tot dus verre niet hebben gedaan, zou bijdragen tot een stabilisatie van betrekkingen in Europa alsmede tot de consolidering van de vrede in dat deel van de wereld". Gomoelka, premier Cyrankiewicz en andere leden van de Poolse delegatie zijn onmiddellijk na de ondertekening van de verklaring per vliegtuig naar Warschau teruggekeerd. PARIJS (UP). - Premier Bourgès-Mau- noury heeft gisteren de steun gevraagd van de politieke leiders in het debat in het parlement over de Algerijnse kwestie en de eisen der Franse boeren, waarbij het bestaan van zijn drie en een halve maand oude regering op het spel staat. De Natio nale Vergadering komt vanmiddag in bui tengewone zitting bijeen voor de behan deling van de „raam-wet" voor Algerije en van de regeringspolitiek inzake de landbouw. Volgens de Franse pers zal de zitting een van de meest beslissende zijn in de geschiedenis van de vierde republiek, omdat de besluiten die genomen moeten worden, niet alleen betrekking zullen heb ben op Algerije, maar mogelijk ook op de positie van de franc. Het wordt waar schijnlijk, doch niet zeker geacht, dat de Nationale Vergadering het ontwerp zal goedkeuren. De oppositie ertegen komt zo wel van rechts (de wet gaat te ver) als van links (de wet gaat niet ver genoeg). De rechts-radicale groep van de minister van Defensie Morice heeft verklaard tegen te zullen stemmen. Bourgès-Maunoury heeft reeds concessies moeten doen aan de ex-Gaullist Soustelle bijvoorbeeld, de ex-gouverneur in Algerije. Soustelle heeft geëist dat het inheemse bestuursapparaat geleid wordt door een afgevaardigde van de Franse regering. De meeste politieke waarnemers zijn van mening, dat het parlement Bourgès-Mau noury niet ten val zal brengen aan de vooravond van het UNO-debat over Alge rije en vlak voor het vertrek van minister Gaillard naar de zitting van het Interna tionale Monetaire Fonds, vermoedelijk voor het verkrijgen van kredieten. ALGIERS. - De Franse bevolking van Algerije is opgeroepen morgen tot een rustige staking over te gaan, uit protest tegen de „kaderwet" van Bourgès-Mau noury, die aan Algerije een zekere mate van autonomie zou geven. Rechts-georiën- teerde veteranen, studenten en professoren hebben hun organisaties opgeroepen in geheel Algerije te staken uit protest tegen het wetsontwerp, dat, naar zij zeggen „Algerije wordt opgedrongen" met „anti democratische methoden". De Franse militaire en politie-autoritei- ten hebben niettemin speciale voorzorgs maatregelen genomen tegen het mogelijk uitbreken van gewelddaden, hoewel men eraan twijfelt of de staking algemeen zal zijn. De 1.200.000 Fransen in Algerije heb- bij zich al herhaaldelijk heftig verzet tegen het toekennen van grotere politieke be voegdheden aan de negen miljoen Arabie ren van het land. NICE (Reuter) De dorpen Saint-Paul- en-Foret en Callas aan de Franse Rivièra worden bedreigd door de hevige bosbran den die in Zuid-Frankrijk woeden en al duizenden hectare bos in de as hebben gelegd. Uit geheel Frankrijk heeft men hulp laten komen. Elders in Zuid-Frank rijk hebben de afnemende wind en de te hulp gesnelde versterkingen de bestrijders van de brand enige verlichting geschon ken. De bewoners van vele geïsoleerde boerderijen zijn geëvacueerd. Grote tank auto's zijn door de brandweer van de marine te Marseille naar de bedreigde gebieden gebracht. (AFP) De branden, die in vijf dagen op een twintigtal plaatsen in het departe ment Alpes Maritimes meer dan tweedui zend hectare bos hebben vernield, zijn be dwongen. In het departement Var daaren tegen blijft de toestand gevaarlijk. Daar staat achtduizend hectare in brand. De meest kritieke zone bevindt zich in de bossen van La Cloë du Rouet, ten noord westen van Le Muy. Ten noorden van Toulon, waar zondagavond brand was uit gebroken is het vuur bedwongen. Acht honderd hectaren zijn platgebrand in de buurt van Nice. Men vermoedt dat de branden het gevolg zijn van onvoorzich tigheid met vuur. De autoriteiten hebben meegedeeld, dat men de branden op Corsica, waar acht personen de dood vonden, meester is. De brand in het gebied van Balagne in het noordwesten van Corsica, kon worden be dwongen, doordat de wind plotseling ging liggen. LONDEN (Reuter) Het indexcijfer van de vrachttarieven in de wilde vaart, be rekend door de Britse Kamer van Scheep vaart, heeft in augustus het laagste punt sedert drie jaar bereikt. De subindices voor kolen, graan, erts, suiker en hout ga ven alle een daling in vergelijking met de voorafgaande maand te zien. Het in dexcijfer van de tarieven van tijdcharter- overeenkomsten vertoonde zelfs een scher pe daling. STOCKHOLM (UP) Als de Stock- holmse politie haar zin krijgt zal binnen kort aan kinderen onder de 12 jaar ver boden worden in het centrum van Stock holm te fietsen. In twee andere Zweedse steden is een dergelijk verbod reeds geruime tijd van kracht. Statistieken, waaruit blijkt dat kinderen die op weg naar school zijn een groot gevaar lopen in de moderne ver keersdichtheid, zijn de aanleiding geweest tot het verbod. BANGKOK (Reuter) De toestand in de hoofdstad van Thailand, waar de mili tairen de macht hebben overgenomen en premier Piboel Songgram voortvluchtig zou zijn, was vanmorgen normaal. De KLM doet op haar diensten uit en naar het Verre Oosten het vliegveld van Bang kok weer aan, nadat gisteren was besloten de route om te leggen met het oog op de onzekere toestand in het land. In de afge lopen nacht zjjn de verbindingen tussen Hongkong en het vliegveld verbroken geweest. Gisteravond rukte het leger Bangkok binnen om de macht over te nemen en in de straten verschenen tanks. Er heerste al weken een gespannen toestand in het land, als gevolg van een conflict tussen de legerleiding en het leger, sinds maarschalk Sarit Thanarat en 46 andere legerleiders zich vorige maand uit het kabinet terug trokken. Hun terugtreden werd gevolgd door het geleidelijk aftreden van minis ters en tachtig parlementsleden. Gisteren waren alle ministers op drie na afgetreden en de legerleiding verzocht Piboel Song gram heen te gaan.. Zondagavond hadden duizenden mensen voor het regeringsge bouw een betoging gehouden tegen Piboel Songgram ten gunste van Sarit Thanarat, die thans tot opperbevelheber van leger, vloot en luchtmacht is benoemd. Staat van beleg Hedenochtend werd de staat van beleg in het gehele land afgekondigd, nadat de zetel der regering door het leger was om singeld. Via de radio werd een communiqué van het leger uitgezonden, en met tussenpozen van vijf minuten herhaald, waarin werd gezegd dat het leger gedwongen is geweest orde in de chaos te scheppen. Soldaten betrokken de wacht bij de politiebureaus en bezetten het post-, telegraaf- en tele foonkantoor. De radiozender van het leger maakte bekend dat generaal Phao Sriya- nond, het hoofd van de vijftigduizend man politietroepen, en de vlootvoogd Oettasart Kosol, die eerder, met Piboel Songgram, waren opgeroepen zich te melden op het hoofdkwartier van het leger zijn aange komen. Ook de ministers hebben bevel gekregen zich te melden. Veldmaarschalk Sarit heeft in een radio boodschap de buitenlanders in Bangkok verzekerd, dat alle maatregelen genomen zullen worden om hun levens en eigen dommen te beschermen. Aan de Ameri kaanse ambassadeur heeft hij laten weten, dat de pro-westerse buitenlandse politiek van Thailand niet zal veranderen. De 49-jarige Sarit heeft deelgenomen aan de staatsgreep van 1947 die veldmaar schalk Songgram opnieuw aan het bewind bracht. Hij verleende in 1951 ook zijn medewerking aan het neerslaan van een opstand bij de vloot. In alle regeringen van Songgram is Sarit onderminister van Defensie geweest. Hij is voorts directeur van 21 ondernemingen, waaronder de bank van Azië. Veldmaarschalk Sarit Thanarat heeft op een persconferentie meegedeeld, dat Song gram in het land kan blijven als hij dat wenst, maar de oud-premier is met zijn snelle auto op weg naar de Cambodjaanse grens. Sarit zei dat hij Piboel gaarne ex cuus zou vragen voor zijn optreden. „Piboel heeft fouten gemaakt en naar ver keerde raad geluisterd, maar hij heeft ook veel voor het land gedaan. Ik beschouw hem nog steeds als mijn leider", aldus veldmaarschalk Sarit. Hij deelde mee dat generaal Phao naar het buitenland zou gaan. Op de vraag of dit vrijwillig of gedwongen zou gebeuren, zei Sarit lachend: „beide". NEWPORT (Reuter) De woordvoerder van president Eisenhower, Hagerty, heeft de Amerikaanse Democraten ervan be schuldigd, dat zij met de controverse over de rassenscheiding op de scholen in Ar kansas partijpolitiek bedrijven. Hij zei dit in commentaar op een verklaring van de adviesraad der Democratische partij, die de president ervan heeft beschuldigd, dat hij geen gebruik maakt van zijn prestige en zijn bevoegdheden. Voorts leverde de adviesraad critiek op het optreden van de Democratische gouverneur Faubus van Arkansas Hagerty zei, dat de president een oplossing voor de moeilijkheden pro beert te vinden. NASHVILLE (UP) Te Nashville in Tennessee, heeft de federale rechter Miller John Kasper en negen anderen verboden zich te mengen in de rassenvermenging op scholen te Nashville. Kasper, lid van de „White Citizens Council", zit op het ogenblik in voorarrest wegens het aanstichten tot ongeregeld heden. Zijn opruiende toespraken zijn, naar het oordeel van de politie, de oorzaak voor de geweldplegingen tegen negers. Ook de ontploffing in de „Hattie Cotton School", die door een dynamiet-aanslag is verneld, schrijft men aan de invloed van Kasper toe. Gouverneur Faubus van Arkansas, die ook na zijn onderhoud met Eisenhower de nationale garde van zijn staat op post laat staan bij de middelbare school van Little Rock, om te voorkomen dat negerscholieren deze onderwijsinstel ling bezoeken, is gul met interviews voor radio, pers en televisie. Hier be groet hij Wallace Terry, verslaggever van de krant van de Brownuniversiteit in Providence. Inmiddels heeft de liga van moeders van de school te Little Rock aangekondigd dat zij haar in stemming zal betuigen met de maat regel van Faubus door een beroep te doen op het Hof van Appèl om de ge rechtelijke uitspraak ten aanzien van de onmiddellijke invoering der rassen integratie ongedaan te maken. TUNIS (Reuter) Tunesië heeft er bij Frankrijk tegen geprotesteerd dat Franse vliegtuigen, die uit Algerije kwamen, bo ven Tunesisch grondgebied hebben gevlo gen en burgers met machinegeweervuur hebben bestookt, waardoor een Tunesiër werd gedood. In een verklaring van de regering van Tunesië wordt voorts gezegd, dat de regering ook geprotesteerd heeft tegen bewegingen van Franse oorlogssche pen voor de Tunesische kust. Zaterdag klaagde Tunesië ook dat Franse vliegtui gen het Tunesische luchtruim hadden ge schonden en het dorp Boerma gebombar deerd. In een communiqué is gezegd, dat Tunesië alle Algerijnen, die uit Algerije komen en om asyl vragen, zal beschermen. Frankrijk wenst uitlevering van deze men sen. Volgens de Franse militaire overheid te Algiers hebben de Franse luchtmacht en artillerie zaterdag een bende Algerijnse opstandelingen uiteengeslagen bij het grensdorp Roem El Soek in Noordoost- Algerije. De opstandelingen hadden een Frans militair konvooi van een heuvel op 200 meter afstand van de grens beschoten. De benide verdween over de grens uit Tu nesië, maar werd niet vervolgd. Aan de Franse troepen in Tunis is zondag aange zegd dat zij zich niet buiten hun kazernes mogen begeven. Tot deze maatregel werd overgegaan, nadat een Tunesiër een Fran se soldaat had aangevallen en gewond. CAIRO. Egypte heeft Tunesië doen weten dat het bereid is de wapens te le veren waaraan Tunesië behoefte heeft, al dus een bericht van het persbureau voor het Nabije Oosten, aangehaald door radio- Cairo. WASHINGTON (UP) De V.S. hebben totnutoe nog geen beslissing genomen in zake het Tunesische verzoek om wapens. In ieder geval, zo wordt gemeld, zal de Franse regering van elke beslissing, posi tief of negatief, onmiddellijk op de hoogte worden gesteld. (Van onze correspondent in Rome) Italië begint al in de sfeer van de verkiezingen te komen, ook al scheiden ons nog negen maanden van dat gebeuren. Het kabinet-Zoli, dat op zonderlinge wijze tot stand is gekomen (een verstokt anti-fascist, die weigert het voorzitterschap te aan vaarden, wanneer fascistische stemmen de doorslag hebben gegeven, om dan tenslotte te moeten zwichten hoewel inderdaad één fascistische stem de beslissende is geweest - voor de redenering van de president der republiek, dat een minister geen stemmen mag weigeren, omdat Kamerleden hun stem niet geven als partijleden, maar als volksvertegenwoordigers) zal wel het kabinet worden, dat „de verkiezingen maakt". Vandaar dat Zoli niets nalaat om duidelijk te doen uitkomen, dat de christen democratische party, waarvan hij de voorzitter is, over een programma beschikt, dat is aangepast aan de noden van het land. Hy streeft er verder naar de, inderdaad onjuiste, indruk, dat hy enige sympathie zou koesteren voor de neo-fascisten, weg te nemen. Zijn anti-fascistisch verleden is brandschoon. Verder is hij veeleer een man van links, maar binnen de perken van de rooms-katholieke partij. Vandaar dat hy er ook prijs op stelt te doen uitkomen, dat hij niets gemeen heeft met het marxisme, hoe dan ook geïnterpreteerd. Gemakkelijk is zulk een positie niet. Een minderheidsregering heeft het nooit ge makkelijk en zeker niet in een land, waar de politieke hartstochten zo ongebreideld worden botgevierd als in Italië en op een ogenblik waarop alle politici weten, dat wat thans gebeurt of wordt nagelaten, beslis send kan zijn voor de verkiezingen. Het lijkt wel of men Zoli, een bejaard man, van wie op het eerste gezicht niet veel uitgaat en die bovendien een opvallend slecht spreker is, heeft onderschat. In de eerste plaats blijkt hij te beschik ken over een voor Italianen zeer ongewone zin voor humor. Een voorbeeld daarvan kregen wij toen hij voor de Kamer het regeringsprogram uiteenzette. Hij las met 'n toonloze stem, buitengewoon vlug en onver staanbaar de regeringsverklaring voor. Ieder zat verveeld te luisteren en het was vrijwel onmogelijk hem te volgen. De par lementaire zeden brengen mee, dat er bij de programmaverklaring van een nieuwe eerste minister niet wordt geïnterrumpeerd. Maar een communistisch Kamerlid dat zich niet langer kon bedwingen, riep: „Lang zamer". Zoli keek hem over zijn bril aan en merkte op: „U bent jong en kunt de dingen langzaam aan doen. Wij oudjes heb ben niet veel tijd en lopen wat rapper". Daarna ging hij onverstoord op dezelfde wijze voort. Die weinige woorden waren voldoende om te doen begrijpen, wat men aan hem had. Uiteenlopend De besprekingen over Euratoom en Euro- markt hebben geleid tot het eerste diep gaande conflict tussen communisten en Nenni-socialisten. Voor het eerst sedert de bevrijding hebben de twee linkse oppositie partijen niet op gelijke wijze gestemd. De communisten waren tegen beide internatio nale verdragen, geheel in de lijn van Mos kou. De socialisten hebben zich onthouden van stemming over de Euromarkt en hun goedkeuring gehecht aan Euratoom. Dit betekent dus, dat zij op het gebied van de buitenlandse politiek een sterk uiteen lopend standpunt innemen. Inderdaad heeft Nenni voor het eerst prijzend gesproken over het Atlantische pact, dat hij goed keurt, mits het defensie blijft en naast de militaire samenwerking ook aandacht wijdt aan de verbetering der betrekkingen op politiek en economisch gebied. De communisten blijven op hun afwijzend standpunt staan. Dit heeft onder meer tot gevolg gehad, dat vele intellectuelen in de laatste dagen de partij de rug hebben toe gekeerd. Vooral de overgang van het jeug dige communistische Kamerlid Giolitti naar de socialistische partij heeft diepe indruk gemaakt. Ook de brieven, waarmee enkele zeer vooraanstaande professoren uit de partij traden en wezen op het ontbreken van elke vrije discussie in de communis tische gelederen, deed die partij geen goed. Het zou echter verkeerd zijn te verwachten, dat dit veel invloed zal hebben op de ko mende verkiezingen. De miljoenen, die communistisch stemmen, weten van deze dingen niets af en staan op een veel te laag geestelijk peil om er door te worden be- invloed. Ook de fascisten, die meenden zich van een gunstige positie te hebben verzekerd door hun steun te geven aan Zoli, wiens kabinet - naar zy dachten - zonder hun hulp niet kon bestaan, hebben door de handigheid van Zoli een veer moeten laten. Hy stelt hun hulp niet op prijs en om dit te bewijzen vroeg hy de Kamer, onmiddel lijk nadat de Euroverdragen waren goed gekeurd en ieder er naar snakte met vakantie te gaan, nog „even" de wet op de pachtverdragen in behandeling te nemen. Van alle programmapunten van het kabi net-Zoli is dit wel het meest omstredene. De conservatieve partijen, waartoe men ook de fascisten moet rekenen, willen er niet van horen en de oorspronkelijke opzet der christen-democraten, althans van hun linkervleugel, wettelijk vast te stellen, dat pachtverdragen niet alleen voor een onbe perkt aantal jaren moeten worden afge sloten, maar alleen kunnen worden opge zegd, wanneer daartoe door de rechtbank erkende grondige redenen bestaan, wordt in conservatieve kringen uitgelegd als een beperking van het eigendomsrecht. Juist dat wetsvoorstel, waarover men al negen jaar kibbelt, bracht Zoli naar voren. Zijn eigen partij liet hem niet in de steek en ook de sociaal-democraten en de repu blikeinen gaven hem steun. De socialisten van Nenni, voor wie de pachtwet sedert jaren een stokpaardje is, konden niet an ders dan hem eveneens steunen. Algemeen werd verwacht, dat de communisten, onder voorwendsel dat men voor de vakantie toch weinig of niets zou kunnen beslissen, het voorstel om dat ingewikkelde wets ontwerp in behandeling te nemen, zouden verwerpen. Zij hebben er namelijk belang bij, dat die zaak, die nu reeds negen jaar hangende is, niet tot een voor de pachters gunstige oplossing komt voor de verkiezin gen. Het zou hun een van hun beste pro paganda-stunts ontnemen. Maar door tegen te stemmen zouden zij de indruk wekken niet voor de belangen der lagere klassen op te komen. En dus werd met een vrij grote meerderheid het voorstel aangenomen om op snikhete augustusdagen dag aan dag over de pachtwet te praten. De conserva tieven waren ziedend en verwensten het ogenblik, waarop zij het kabinet-Zoli in het zadel hebben geholpen. Ook de fascis ten waren razend, omdat Zoli, terwijl de fascistische woordvoerder op een heftige wijze uiteenzette, waarom zijn partij dit voorstel van Zoli zou verwerpen, de spre ker zijn rug toekeerde en met grote be slistheid weigerde naar zijn overigens niet weinig beledigende woorden te luisteren. Afgevoerd Op die wijze liet Zoli duidelijk uitkomen, dat zijn regering generlei steun van de fascisten wenst, maar dat zij het ook zon der hulp van uiterst links kan bolwerken. Toen dit doel was bereikt, werd na drie zittingen besloten, dat het toch maar beter was de verdere behandeling van de pacht wet uit te stellen tot na de vakantie. Het is niet meer die wet, waarin men belang stelt, doch de verkiezingen NEVADA (Reuter). Op het Ameri kaanse proefterrein in Nevada is maandag een der krachtigste proeven in de serie van dit jaar genomen. Men gelooft dat de kracht van de ontploffing gelijk stond met dertigduizend ton t.n.t. Het was de twin tigste ontploffing in de lopende serie. Het kernapparaat werd aan een helium ballon op een hoogte van 450 meter boven de grond tot ontploffing gebracht. Er ont stond een fel oranje kleurige vuurbal waarna de bekende paddestoelvormige rookwolk opsteeg die spoedig een hoogte van 4.500 meter bereikte. De lichtflits was in Los Angeles, op vijfhonderd kilometer van het proefterrein, nog flauw zichtbaar. De commissie voor atoomenergie heeft be kend gemaakt dat de ontploffing krachti ger was dan „normaal" (twintigduizend ton t.n.t.). Het was de laatste proef die verslaggevers op het proefterrein zelf mochten bijwonen. De rest van de proefne mingen er komen er zeker nog twee zullen zij vanaf een berg op een afstand van 65 kilometer kunnen zien. TOKIO (Reuter). Japan heeft in een protest bezwaar gemaakt tegen de kern proeven, die de V.S. in het komende voor jaar op Eniwetok in de Stille Oceaan wil len nemen. Het protest verwijst naar mo rele gronden en op het feit, dat door de proeven de vrijheid van scheepvaart aan getast worden. Strategische goederen naar Oost-Duitsland en Polen gezonden Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Amerikaanse export- privileges ingetrokken voor een Nederland se firma, wegens verzending van strategi sche goederen naar landen achter het ijze ren gordijn. Het ministerie verklaart dat de privileges van P. Meiman en zijn firma, gebrs. Mei man uit 's Hertogenbosch, zijn ingetrokken, omdat deze opzettelijke pogingen hebben gedaan Amerikaanse export-controles te omzeilen en borax en ehroomzuur hebben doorgezonden naar door de communisten beheerste gebieden. Meiman kreeg 30 ton dhroomzuur, ter waarde van 27.000 dollar, van de Verenigde Staten, welke partij hij naar Oost-Duits land stuurde, zo deelt het ministerie mee. Het borax kreeg hij echter niet regelrecht uit de Verenigde Staten, maar van Duitse leveranties, die over Amerikaans borax be schikten. Hij stuurde 1.000 ton borax, met een geschatte waarde van 200.000 dollar, naar Oost-Duitsland en Polen. Met ingang van 4 september is aan Mei man en zijn firma of enige andere persoon of firma met wie zij mogelijk geassocieerd zijn, hetzij direct of indirect, deelnemen aan Amerikaanse exporten ontzegd, zo ver klaart het ministerie. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft een kleine reor ganisatie ondergaan met het oog op de ko mende benoeming van Lord Hailsham, de minister van Onderwijs, tot voorzitter van de conservatieve partij organisatie. De strijdvaardige Hailsham moet er voor zor gen dat het partijapparaat met het oog op de naderende algemene verkiezingen zo goed mogelijk functioneert, nu de conser vatieven de wind tegen hebben. Hailsham blijft lid van de regering als Lord Presi dent of the Council (voorzitter van de kroonraad), een functie met een minimum aan departementale plichten. Geoffry Lloyd, die door Sir Anthony Eden, toen hij Sir Winston Churchill opvolgde, niet was gehandhaafd als minister van Brand stof, keert thans met kabinetsrang in de regering terug en volgt Hailsham op. De minister van Gezondheidszorg, Den nis Vosper, die om gezondheidsredenen wenst af te treden, wordt vervangen door Derek Walker-Smith, die de tweede man was aan het departement van handel. Derek Walker-Smith was van 1951 tot 1955 voorzitter van de speciale organisatie van conservatieve fractieleden, zodat zijn promotie van belang is voor de handha ving van de eenheid in de partij. Hailsham blijft plaatsvervangend leider van het Hogerhuis. Reginald Maudling, die de Britse regering vertegenwoordigt in de besprekingen over de oprichting van een Europees vrijhandelsgebied en die zich verder met kernenergie bezighoudt, krijgt kabinetsrang. T eleur stelling Voor degenen, die verwacht hadden dat premier MacMillan ingrijpende verande ringen in zijn kabinet zou aanbrengen, is de lichte verschuiving een teleurstelling. Velen achtten de tijd gekomen, om de mi nister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die verantwoordelijk was voor de afwikkeling van het Suez-avontuur, te vervangen. In het land heerst het gevoel dat de regering niet tegen haar taak is opgewissen, hetgeen tot uiting komt in de resultaten van de tussentijdse verkiezingen. De conservatieven hebben voor de eerstvolgende algemene verkie zingen, die binnen twee jaar gehouden moeten worden, gelegenheid de zaken beter aan te pakken dan tot nu toe. Want al is de regering op het ogenblik onpopu lair, dit betekent niet dat Labour, met zijn wankele partij-eenheid, het vertrouwen van de kiezers heeft gewonnen. De vlucht naar de onbetekenende liberalen is daar van het bewijs. MacMillan blijft kennelijk vertrouwen stellen in de oorspronkelijk door hem ge kozen ploeg, die in de komende kritieke periode vrijwel onveranderd blijft. CAIRO (UP) Alle 157 opvarenden van het Egyptische schip „Aida" (2000 ton), dat in de Rode Zee op een rif liep, zijn door het Britse vrachtschip Pipirika en de Noorse tankboot Bergehus opge pikt. De „Aida" is in zinkende toestand achtergelaten. De kanaalsneepboot „El Nasr" poogt de „Aida" die veel water in neemt te bergen. Volgens de gezagvoer der van de „Bergehus" kan zij niet meer geborgen worden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7