KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF SPION IN BERLIJN HOE WERKT DE BEURS? Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES bondig De beurs in tijden van oorlog en daarna Kort en Agrarische reorganisatie in Frankrijk voorgenomen Veeteelt gewenster dan verbouw van granen Toewijzing van schatkistpapier Belgische lening in de V.S. zonder moeite voltekend Belgische deelneming is aanzienlijk geweest Syrië wenst groter aandeel in de Tapline-royalties Irak verlangt hogere royalties van IPC Brits EBU-tekort gestegen Agrarische produktie in de wereld met 3% gestegen Onderontwikkelde volken breiden te snel uit Sovjet-Unie wil meerjarig handelsverdrag met Japan Eigen Rijnrederij voor Amsterdam? Japan en Thailand lenen van de Wereldbank Washington verwacht geen revaluatie in Europa Nieuwe Eurostudie van de vrijhandelszone Wordt u gekweld ^UAG 17 SEPTEMBER 1957 Tot aan het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog werkte de Vereeniging voor den Effectenhandel geheel particulier; zij was dus niet gebonden aan enig overheids voorschrift. Toen echter in 1914 tengevolge van de oorlogsdreiging een scherpe koers daling intrad en ingrijpen geboden was, werd de beurs op 29 juli gesloten en kwam de Beurswet 1914 tot stand, waarbij de Mi nister van Financiën de bevoegdheid ver kreeg te beslissen over openen en sluiten van de beurs, noteringswijze en wijze van handel, afwikkeling van prolongatie-affai res, terwijl ook de aanwijzing van te note ren fondsen in handen der regering kwam. Hoewel de maatregel als tijdelijk bedoeld was en aanvankelijk ten doel had „slach tingen"', welke onvermijdelijk zouden voortkomen uit overhaaste en gedwongen afwikkeling van credietposities te voorko men en tevens langzaamaan de beurshandel weer op gang moest worden gebracht de beurs werd op 9 februari 1915 heropend is de Beurswet 1914 nog altijd van kracht. Pogingen, in 1919 en 1925 gedaan, om een nieuwe beurswet tot stand te brengen, faal den, zodat het ondermeer nog altijd tot de bevoegdheid van de Minister van Financiën behoort te beslissen over het sluiten en openen van de beurs men merkt dat nog bij het vaststellen van beursvakantiedagen en over de opneming van nieuwe fond sen in de notering. In de praktijk is dit echter althans in normale tijden slechts een formaliteit. In de Tweede Wereldoorlog was de beurs gesloten van 10 mei tot 15 juli 1940. Zij werd op 5 september 1944 opnieuw geslo ten, om pas op 7 januari 1946 te worden heropend met een op zeer bescheiden leest geschoeide handel.Men zal zich uit die tijd herinneren de geldzuivering, nodig om de zeer grote bedragen aan chartaal geld (bankpapier en muntbiljetten) die in om loop waren en de sterk opgelopen tegoeden bij banken, girodiensten enzovoorts, de zo genaamde girale gelden, tot een normaal peil terug te brengen. Omstreeks diezelfde tijd werden ook de maatregelen getroffen tot de effectenregistratie, nodig in verband met de door de bezetter veroorzaakte wan orde en ongeoorloofde verschuiving van vermogens. Men denke slechts aan de dief stal van Joodse vermogens. Het zou ons te ver voeren hier alle maat regelen te releveren, welke tijdens en na de oorlog zijn genomen. De onderpands- koersen, de stopkoersen, de fluisterkoersen behoren gelukkig weer tot het verleden, evenals de roemruchte Vermogensaanwas- belasting en de Heffing ineens. Gaandeweg kon na de oorlog de beurshandel ruimer worden en thans is het zover dat de meeste beperkende bepalingen zijn weggevallen. De nog geldende liggen voornamelijk op deviezengebied. Geldend is evenwel nog de bepaling uit de Beschikking Beursverkeer 1947 dat de aan- en verkoop van effecten niet toege staan is anders dan door tussenkomst van een lid der Vereeniging voor den Effecten handel, tenzij met toestemming van de Mi- ADVERTENT1E De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 TeL 0 2500-11932 PARIJS (AFP) De Franse minister raad heeft een agrarisch plan op lange termijn aangenomen, dat, uitgaande van de Franse overproduktie van granen en onderproduktie van vlees, beoogt hierin verandering te brengen. De Franse graan- produktie overtreft de binnenlandse be hoeften aanzienlijk en het overschot moet worden verkocht in het buitenland, waar slechts prijzen kunnen worden bedongen, die aanzienlijk lager zijn dan die welke de Franse landbouwers ontvangen. De Franse staat koopt tarwe duur van de boeren en verkoopt in het buitenland te gen lage prijzen. Dit kost de schatkist jaarlijks ongeveer tien miljard frank. Daarentegen moet jaarlijks vijf tot zes miljard frank in harde deviezen worden uitgegeven voor de voorziening in de Franse vleesbehoeften. Het plan der regering heeft ten doel de boeren er toe te bewegen minder graan te verbouwen en zich toe te leggen op de veeteelt, in het bijzonder de runderteelt. Om dit te bereiken stelt de minister van Financiën, Gaillard, voor de veeprijzen geleidelijk te doen stijgen en de graanprij zen geleidelijk te doen dalen. Men hoopt, dat door de uitvoering van het plan de vleesproduktie in 1961 voldoende zal zijn om de binnenlandse behoefte te dekken. Ook de produktie van zuivel zal worden gerationaliseerd. Basisprijzen (Reuter) Naar verluidt houdt het plan in, dat de basisprijs van tarwe, die thans 3.350 frank bedraagt, zal worden verlaagd tot 2.800 frank per honderd kg, welke prijs dan voor de eerstkomende vier jaar zal gelden. Bovendien zal er aan de tar- weproducenten, die minder dan twee honderd kwintalen tarwe produceren, een premie worden uitgekeerd, die in 1958 400 frank zal bedragen, in 1959 300 frank, in 1960 200 frank en in 1961 100 frank per honderd kg. De gemiddelde prijs voor vlees zal wor den bepaald op 360 frank per kg levend gewicht, welke prijs in de komende vier jaren elk jaar met vier percent zal wor den verhoogd. Ook zal er gestreefd wor den naar verlaging van de maisprijs en naar verhoging van de prijs van suiker bieten. Voor aardappelen zal een garantie prijs worden ingevoerd. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat vrijdag is ingeschreven op eenmaands promessen 20,7 miljoen en op driemaands promessen 17,3 miljoen, welke bedragen ten volle worden toegewezen. nister van Financiën. Dit is dan de commis- sionnairsdwang, aanvankelijk bedoeld om controle te kunnen uitoefenen op effecten zaken, in veTband met geldzuivering, effec tenregistratie en blokkering van gelden en wat dies meer zij, maar thans niet meer noodzakelijk. Toch bleef zij tot dusver be staan, met bepaalde uitzonderingen (bij voorbeeld bij emissies), zodat men bij het verhandelen van effecten praktisch altijd een tussenpersoon nodig heeft. Dat de beurshandel als zodanig hiermee gediend is, is wel duidelijk en er bestaat dan ook weinig aandrang om de bepaling te wijzi gen. Een andere maatregel, genomen bij de Beschikking Beursverkeer 1947, betreft die van het verbod van prolongatie. Aankoop van effecten anders dan met eigen geld, werd bij deze Beschikking verboden. Slechts met toestemming van de minister van Financiën mag daarvan worden afge weken. Wij zullen nog wel in de gelegen heid zijn tezijnertijd op de zogenaamde prolongatie-affaires terug te komen. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgischee lening van dertig mil joen dollar in de Verenigde Staten, waar voor de inschrijving op 11 september was geopend, was in twee uur tijds voltekend. In een mededeling van het ministerie van Financiën wordt gezegd dat er op het ein de van de eerste inschrijvingsdag op de markt belangrijke aanbiedingen beston den, met een lichte premie in verhouding tot de koers van de uitgifte. Deze bedroeg 97,5 en de premie Volgens het officiële communiqué verheugde men er zich in New York over, dat België is geslaagd in een uitgifte op de Amerikaanse markt, in een periode van kapitaalbeperking. Het rooms-katholieke blad „La Libre Belgique" merkt op, dat men deze mede deling met een korreltje zout moet nemen, omdat de lening voor een flink deel is gedekt door Belgisch kapitaal, dat de weg via New York heeft genomen met het oog op de voordelen, die aan deze lening zijn verbonden: de voordelige koers van uit gifte en garantie in dollars. Minister Li- baert heeft met deze handelwijze de uit gifte van een lening in België nog moei lijker gemaakt. BEIROET (Reuter) Syrische ministers hebben besprekingen met ministers van Libanon en de Trans-Arabian Pipeline Company (Tapline) geprotesteerd dat aan Saoedi-Arabië een te groot aandeel is aan geboden in de royalties, die de Tapline be taalt voor het vervoer van olie uit Saoedi- Arabië door de buisleidingen naar de Middellandse Zee, zo verluidt te Beiroet. De Tapline had verleden jaar aangeboden de helft van de winst op het vervoer van de olie uit te keren aan Saoedi-Arabië, Jordanië, Libanon en Syrië, die dan zelf de royalties zouden moeten verdelen. De vier landen konden het echter niet eens wor den, waarop de Tapline voorstelde 63 per cent van de helft van de winst op het ver voer van de olie te betalen aan Saoedi- Arabië en de rest te verdelen onder Syrië, Libanon en Jordanië. Bij de jongste besprekingen, waaraan niet werd deelgenomen door Saoedi-Arabië en waarbij Jordanië werd vertegenwoor digd door Libanon, zijn Syrië en Libanon tenslotte overeengekomen aan Saoedi- Arabië te verzoeken een deel van de dit land toegedachte 63 percent af te staan aan andere landen. Na afloop van de besprekingen deelde de Libanese minister van Economische Zaken, Sayed Kazam el Khalil, aan de pers mede, dat Libanon waarschijnlijk onderhandelin gen met de Iraq Petroleum Company (IPC) zal openen over een verhoging van de buisleiding royalties, nadat de onderhande lingen over de royalties van de Tapline geëindigd zullen zijn. LONDEN (UP) Het tekort van Groot- Brittannië bij de Europese Betalingsunie (E.B.U.) bedroeg in augustus 63.516.786 pond, zo heeft het Britse ministerie van Financiën bekend gemaakt. Groot-Brit- tanië heeft driekwart van dit tekort met goud gedekt en kreeg krediet van de E.B.U. voor de rest. Voorts deed Groot- Brittannië betalingen aan andere Euro pese landen, om zijn schuld bij de E.B.U. te verminderen. Aan België werd 438.928 pond betaald, aan Nederland 327.143, aan Zweden 152.857 en aan Zwitserland 226.786. De totale Britse schuld bij de E.B.U., die 111.716.071 pond had bedragen, steeg tot 126.449.286 pond. Blijkens een rapport van de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO (F.A.O.) is de agrarische wereldproduktie in 1956/ 57 met ongeveer drie percent gestegen, iets meer dan de groei van de wereldbevolking, die geraamd wordt op 1,6 percent per jaar. Sedert de periode 1948/52 is de productie stijging in alle minder ontwikkelde gebie den iets groter dan de gemiddelde stijging van de wereldproduktie. In de meer ont wikkelde gebieden voltrekt de stijging zich over het algemeen in een langzamer tempo. Het effect van de grotere produktiestijging in de minder ontwikkelde gebieden wordt echter grotendeels teniet gedaan door een snellere bevolkingsgroei. Meer dan de helft van de wereldbevolking wordt nog steeds onvoldoende gevoed, al is de dreiging van hongersnood kleiner geworden. Meer produktie De uitvoer van tarwe en tarwemeel was in 1956/57 groter dan ooit tevoren met on geveer dertig miljoen ton. Voor rijst was 1956/57 een goed jaar, waarin de produktie zowel als het verbruik een stijging te zien gaven. Vooral in Azië werd de produktie uitgebreid. Ten aanzien van suiker deden zich in 1956/57 opmerkelijke wijzigingen voor. Het verbruik overtrof de produktie, waardoor de voorraden verminderden, ter wijl de wereldprijs zich bijna verdubbelde. Naar raming was het verbruik van suiker in 1956 tien miljoen metrieke ton groter dan vijf jaar tevoren. Deze stijging gebeur de hoofdzakelijk in de minder ontwikkel de gebieden. De vleeesproduktie was in 1956 groter dan ooit tevoren, voornamelijk als resultaat van aanzienlijke produktie- stijgingen in de Verenigde Staten en Ar gentinië. In het lopende jaar zal de pro duktiestijging vermoedelijk minder groot zijn. De produktie van zuivelprodukten gaf een stijging te zien, die meer het gevolg was van een grotere opbrengst dan van grotere kudden. De wereldproduktie van wol bereikte in 1956 de recordomvang van 1,28 miljoen ton. Ondanks het toenemende verbruik van kunstrubber overtrof het verbruik van natuurrubber de pro duktie. Over het algemeen ontvingen de agra rische producenten in 1956 en 1957 iets hogere prijzen, hetgeen in sommige geval len het resultaat was van een verhoging der garantieprijzen. Sedert 1954 is de groei van de wereld voorraden van agrarische produkten aan zienlijk minder snel geworden en in 1956/ 57 deed zich slechts een kleine stijging voor. TOKIO (AFP) De Sovjet-Unie heeft Ja pan voorgesteld een handels- en scheep vaartverdrag op grote schaal te sluiten, in plaats van de eenvoudige handels- en betalingsovereenkomst, die de Japanners wensen, zo verluidt in Tokio, waar Ja pans-Russische besprekingen zijn begon nen. Japan wenst een overeenkomst voor de tijd van een jaar, maar de Sovjet-Unie zou trachten een verdrag te sluiten, dat drie jaar geldig zal blijven en dat ook betrekking zou hebben op de vestiging te Tokio bij de ambassade van een perma nente Russische handelsdelegatie. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Voor de afvoer van kolen en erts via Amsterdam is het vaak moeilik te rechter tjjd voldoende binnenvaart en vooral Rijn vaart-tonnage aan te trekken. Hiervoor moeten weerstanden bjj de in Rotterdam gevestigde Rijnreders worden overwonnen, die remmend werken en op den duur zeer irriterend zijn. Indien In deze ongewenste toestand geen verbetering komt, moet Am sterdam een eigen grote Rijnrederij voor het vervoer van massagoederen in het leven roepen, die ln de eerste plaats Am sterdamse belangen bij het massavervoer behartigt. Dit staat te lezen in het verslag over 1956 van de vereniging „De Amsterdamse Haven", dat voorts vermeldt dat 1956 voor de Amsterdamse haven een goed jaar is geweest. Het scheepvaartverkeer, zowel zee- als binnenschepen, nam sterk toe: 6837 zeeschepen met ruim 8,2 miljoen nrt. kwamen de haven binnen (in 1955: 6187 met ruim 7,3 miljoen nrt.). Het rechtstreekse Rijnverkeer van en naar Amsterdam bedroeg in 1956 5907 schepen met meer dan 4,4 miljoen ton in houd (in 1955 1424 schepen met ongeveer 1,5 miljoen ton). Het internationale goederenverkeer langs rivieren en kanalen steeg met circa 9,3 percent van 3.417.000 ton in 1955 tot 3.733.000 ton in 1956. Het goederenvervoer ter zee steeg met bijna 2 miljoen ton en bereikte met ruim 9,7 miljoen ton een recordhoogte. Deze vooruitgang is voor het grootste deel te danken aan de vergrote verscheping van steenkool, erts en minerale olie via Am sterdam. De overslagbedrijven stelden de haven in staat haar deel aan de vergrote aanvoer van steenkolen, erts en minerale olie naar West-Europa te krijgen. Totaal staat in de petroleumhaven en Jan van Riebeeckhaven thans meer dan 450.000 kubieke meter tankopslagruimte ter beschikking. De snel varende binnenvaart-tankers van 1000 ton en meer dragen in ruime mate bij tot het drukke scheepvaartverkeer op het Amster dam-Rijnkanaal. De toenemende industrialisatie van de IJmond is eveneens reden voor de stijging van het verkeer met binnenschepen. Zeer veel produkten van de hoogovens met che mische industrie worden met binnensche pen naar het achterland gevoerd. De omvang van het graanvervoer via de Amsterdamse haven, niettegenstaande deze de natuurlijke en goedkoopste voor een zeer groot verzorgingsgebied voor brood- en voedergranen is, stemt nog niet tot tevredenheid, aldus het verslag. Obstakel Hembrug Bij alle vreugde over de voorspoedige groei van de haven is er nog een zaak, die de vereniging „De Amsterdamse Haven" zeer verontrust. Door de snelle groei van de tankers roept de Hembrug een halt toe aan de nieuwbouw- en reparatiewerven van Amsterdam om deel te nemen aan de bouw en reparatie van de grote tankers (nieuwbouw boven 65.000 ton en reparatie boven 45.000 ton). Een tanker van 65.000 ton kan met grote voorzichtigheid en onder zeer gunstige omstandigheden voor zijn proeftocht nog wel een keer zonder risico de brug passeren. Een schip dat gerepa reerd moet worden en de keuze heeft tus sen een haven met of een zonder brug, neemt de risico's, die bij schepen met 45.000 ton beginnen, niet en blijft weg. Op grond van de jongste ontwikkeling maakt men zich in de haven var Amsterdam zor gen over de gang van zaken met betrek king tot de oeververbindingen. TOKIO (Reuter) De Japanse regering zal trachten een lening van de Wereldbank te krijgen van 314.990.000 Amerikaanse dollar. Van dit bedrag wil Japan 166 mil joen dollar gebruiken voor de elektrici- teitsproduktie, 70 miljoen dollar voor de ijzer- en staalindustrie en 17 miljoen voor de aanleg van wegen. PARIJS (ANP) De Wereldbank heeft aan Thailand een lening verstrekt van 66 miljoen dollar voor de financiering van een omvangrijk project voor de opwekking van elektrische stroom door middel van waterkracht en voor bevloeiingswerkzaam- heden. De lening wordt verstrekt tegen een rente van 5 3/4 percent, met inbegrip van de gebruikelijke commissie van een per cent. De looptijd der lening bedraagt 25 jaar. De aflossing zal in 1963 beginnen. De leningsovereenkomst, welke werd gesloten met het gezagsorgaan voor het Yanhee elektriciteitsproject wordt gegarandeerd door het koninkrijk Thailand. De inboorling verdween, maar even later kwamen er 'n stuk of wat van die bruine knapen de hut in. Ze keken ons niet kwaad aanintegendeel, ze lachten en klop ten me vriendschappelijk op m'n schouder. Ze grijnsden en wezen opgetogen op mijn fluit. Toent namen ze me mee de hut uit, zetten me op een verhoging en wezen, dat ik spelen moest. Toen ik begreep, wat ze wilden, ging ik verder met het spelen van allerlei liedjes. 76-77 WASHINGTON (UP) Naar verluidt zal het Internationale Monetaire Fonds, dat op 23 september in jaarvergadering bijeenkomt, geen aanbeveling doen uit gaan de Europese valuta te revalueren. Het Amerikaanse departement van Fi nanciën verwacht niet dat op de jaarver gadering, die drie dagen zal duren, in grijpende beslissingen zullen worden genomen. In Fondskringen is men van oordeel dat een revaluatie niet noodzake lijk is wanneer Frankrijk en Groot-Brit- tannië bij hun tot op heden gevolgde fi nanciële politiek blijven. Een openbare verklaring daar omtrent zou echter een eind kunnen maken aan de kapitaalvlucht uit Groot-Brittannië en Nederland, in het bijzonder naar West-Duitsland. De West- duitse herbewapening zal waarschijnlijk in versneld tempo worden voortgezet en wegens de grote uitgaven die daaraan zijn verbonden zou een revaluatie van de mark weinig waarschijnlijk worden. Franse financiële deskundigen zijn echter van mening dat een revaluatie van de mark de inflatoire druk op de frank, het pond sterling en de gulden zou verlichten. BRUSSEL (Belga) Het voorlopig co mité voor de Euromarkt en Euratoom heeft zijn werkzaamheden in Brussel besloten. Gedurende twee dagen heeft het comité hoofdzakelijk aandacht geschonken aan de problemen inzake de oprichting van een vrijhandelszone. De leiders van de delegatie hebben hun deskundigen op dracht gegeven een nieuw verslag uit te brengen. Tot dusver had het comité de studie van de vrijhandelszone uit een zeer algemeen standpunt aangevat. Het heeft de deskundigen nu verzocht een ontwerp voor te leggen, waarin de moeilijkheden die zich op de verschillende gebieden van de landbouw, de kapitaalbeweging, de diensten en de tariefproblemen voordoen, meer in bijzonderheden worden behandeld. Het verslag van de deskundigen zal be trekking hebben op dé wijze waarop de delegatieleiders later deze verschillende problemen zullen onderzoeken, terwijl het de houding van de zes delegaties zal aan geven, ten aanzien van de pogingen om de nog bestaande meningsverschillen uit de weg te ruimen. De zes landen zullen op de aanstaande zitting van de O.E.E.S. in staat zijn een eensluidend verslag aan te bieden. Het voorlopig comité nam eveneens ken nis van een verslag der douanedeskundi gen over de gemeenschappelijke benamin gen en de berekening van de bedragen der rechten van het toekomstige gemeenschap pelijke tarief, dat het comité in oktober aan de G.A.T.T. zal mededelen. Het comi té nam tenslotte kennis van verschillende informatieverslagen over de oprichting van een kernagentschap binnen de O.E.E.S. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, f 2.40 en 8.88. 6. De F.B.I. in Berlijn had een zeer imposant gebouw in gebruik, maar geen van de agenten ging er ooit heen. Smith had talrijke plekjes uitgezocht, waar je vol komen anoniem een afspraak kon maken. Zijn organi satie, die zo zorgvuldig was opgebouwd, kon in geen geval de aandacht trekken. Wie bijvoorbeeld, zou er zich over verbazen, dat een officier zijn wasserij opbelt en naar zijn was informeert? Wie zou het opvallen dat een officier bij de uitgang opzij gaat voor een charmante vrouw? Ik neem een pakje sigaretten uit mijn zak en steek er een op en weldra kringelt de rook om mijn gezicht. Ik ben nu al meer dan een half uur in Gloria Palast en ik heb verscheidene meisjes ten dans gevraagd. De ver rukkelijk mooie vrouw, die bij de wasserij zo beleefd tegen me was, is ook in de zaal. Van tijd tot tijd danst zij met een officier of met een burger. Wij weten allebei dat het onverstandig zou zijn met elkaar in kennis te komen. Eerst kijken wij de kat uit de boom om te zien welke figuren zich in de buurt van de partner ophou den. Ik kijk met belangstelling wie er belangstelling voor Pola aan de dag legt. Ik geloof dat alles rustig is. Er zijn wel een paar fi guren met een verdacht uiterlijk, maar zij horen niet bij het vijandelijke kamp lijkt me. Mocht de vijand toch aanwezig zijn, dan heeft hij een even geslaagd alibi als ik. De tijd waarin een geheim agent zich ging schminken, een snor ging opplakken, enz, is voorbij. Ook de spionage wordt met moderner middelen bedreven. Ik vind dat ik nu maar eens in actie moet komen en maak mijn sigaret uit. Ik sta langzaam op en loop naar de bar. Waarom die kant op? Omdat ik weet dat ik Pola ergens midden in de zaal zal tegenkomen. Het onvermijdelijke geschiedt. Hoewel zij niet strui kelt, valt Pola pardoes in mijn armen. Ik trek mijn voet terug, die ik met opzet had uitgestoken. Neem me niet kwalijk, juffrouw. Het is niet erg, luitenant. Hebt u zich pijn gedaan? No, not at all. Oh, praat u ook Engels? Ja, een beetje. Prachtigmag ik misschien deze dans van u? Zij kijkt me lange tijd aan, zoals elke andere vrouw ge daan zou hebben, en zegt dan glimlachend „ja". Tijdens de wals ontpopt Pola zich als een bijzonder ge- ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) slaagde danspartner. De Duitsers kijken met een tikkeltje bewondering onze kant uit, en dat zegt wat, want de meesten van hen dansen zelf uitstekend. Wat is die muziek van Strauss toch heerlijk! Bijna vind ik het jammer dat Pola geen avondjurk draagt. Niet dat haar cocktailjurk niet charmant is, maar een avondjurk zou toch nog vrolijker hebben gestaan. Ik word er bijna sentimenteel van. Ik heet Holden, en u? Pola Kautner. Mag ik u misschien iets aanbieden, juffrouw Kaut ner? Ik weet niet of ik dat wel mag aannemen. Het zou heel onaardig zijn als u het niet deed. Goed dan graag! Wij dansen de wals uit, lopen dan naar de bar, waar men ons twee glazen cognac inschenkt. Het gesprek is nu wat minder algemeen. Maar Pola's ge zicht verraadt niets. Wat een verrukkelijke komedian te! Onze buurman aan de bar zou geen moment kun nen vermoeden dat wij in gedachten met een moeilijk geval bezig zijn. Hij ziet een officier een jonge vrouw het hof maken, die na nog een dansje erin toestemt met hem het Gloria Palast te verlaten. Mijn Ford wordt nog steeds bewaakt door de por tier in livrei. Hij buigt en maakt het portier voor ons open. Ik geef hem een flinke fooi. Pola Kautner, die naast mij op de voorbank gaat zitten, boeit mij. Helaas zijn wij beiden onderdelen van een mechanisme waarin alles tevoren is geregeld. Toch vind ik dat ik de toekijkende portier wel iets mag gunnen: ik geef Pola een kus, die zij erg welwil lend beantwoordt. Zo, nu zit alles goed. De portier heeft het begrepen en draait zich om. Mocht iemand hem ooit om inlichtingen vragen over het gedrag van die officier met Pola Kautner, dan hoef je niet te twij felen hoe hij zich zal uitlaten. De afstand KurfiirstendammGrunewaldstrasse, waar mijn flat zich bevindt, is gauw afgelegd. Toch heb ik in die korte tijd wel twee lichtbundels in mijn spiegeltje waargenomen, die ons volgen als de ogen van een bos kat. Nu al? Dat had ik niet durven hopen! Pola heeft mijn blikken gevolgd en glimlacht geamuseerd. Die glimlach maakt mij een beetje ongerust, gelukkig zal zij weldra alles kunnen uitleggen. De ford staat stil, ik stap uit, zet de motor af en help mijn passagiere met uitstappen. Zij kijkt omhoog naar de vele verdiepingen van het flatgebouw en haar ogen schijnen te vragen hoeveel trappen 'ze moet opklimmen. Ijskoud zeg ik: Het is op de tweede. Er is een lift. Laten we gaan.... Zij geeft mij een arm en samen lopen wij naar de deur. Als wij de drempel overschrijden, zie ik in de ruiten het beeld van een andere auto, die een twintig meter verder stilhoudt. De boskat volgt mijn spoor. Nou ja, in zeker opzicht is dat des te beter. We zitten thuis. De lamp straalt brutaal omlaag en verlicht een modern, maar eenvoudig meubilair. Het eerste dat Pola doet is naar het raam lopen en over de Gruneweldstrasse uitkijken. Ik kom bij haar staan en even later laten we Berlijn bij nacht tot ons doordringen. Overal prikken neonlichten de hemel in. Auto's rijden af en aan, met zoemende geluiden van hun banden. Tegenover ons zit de flat vol met jonge echtparen, die nog maar kort in het nieuwe gebouw wonen. In de schaduw van een openstaand raam zien wij hoe een man en vrouw elkaar omhelzen. Pola doet hen onmid dellijk na, werpt zich in mijn armen. Zij legt haar hoofd tegen mijn wang, ik voel hoe haar mond langzaam naar mijn oor kruipt en zegt: Beneden op het trottoir, bij de lantaarn. Ik kijk onmiddellijk die kant uit en zie de omtrek ken van een schaduw, met in het midden een rood puntje kennelijk iemand die een sigaret staat te roken. We zullen hem iets aardigs laten zien.... Ik loop naar de radio, die ik aandraai om de gram mofoon te kunnen laten spelen. De muziek stroomt door de kamer. Ik pak Pola beet, die zich laat meevoeren. Na de tango klinkt er een wals. Onze lichamen, dicht aan een dansend, werpen vreemde schaduwen op de mu ren, die vanuit de straat heel goed te zien moeten zijn. Dan heeft die sigarettenroker ook iets. Maar nu staan er ernstiger dingen te wachten. Heb je de foto, Morgan? Wordt vervolgd Minister Algera terug. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, die de openingsvlucht van de nieuwe K.L.M.-lijn op Houston heeft meegemaakt en daarna een kort bezoek heeft ge bracht aan de Nederlandse Antillen, is za terdagavond op Schiphol teruggekeerd. Hij vertelde op de Antillen besprekingen te hebben gevoerd over waterstaatkundige-, luchtvaart- en scheepvaartproblemen. Gedupeerde fruitkwekers. Het Land bouwschap heeft onlangs aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening bijzondere kredietfaciliteiten ge vraagd voor de fruittelers die door de ernstige nachtvorst van dit voorjaar finan cieel zijn getroffen. De minister zegt nu dat het gezien de positie van de overheids financiën onmogelijk was geld uit te trek ken voor zulke bedrijfskredieten tegen een lage rente. Wel zal het de minister aange naam zijn als het Borgstellingsfonds voor de landbouw op zo soepel mogelijke wijze aanvragen van getroffen fruittelers zal be handelen, met name wat de aflossingsrege ling betreft. E.V.C.-actie. De hoofdbesturen van de bonden, aangesloten bij de „Eenheids vakcentrale" (E.V.C.) hebben in Amster dam besloten een actie tot loonsverhoging te gaan voeren. E.V.C.-voorzitter F. Reuter beschuldigde ondernemingen ervan, ar beiders te ontslaan uit vrees voor een ko mende inflatie. Luisteraars en kijkers. Op 1 septem ber 1957 bedroeg het aantal aangegeven radio-toestellen 2.319.809 tegen 2.309.041 op 1 augustus 1957. Op 1 september waren er 531.065 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 532.241 op 1 augustus Het aantal geregistreerde televisietoestel len steeg in het zelfde tijdvak van 168.762 tot 177.685. Veerboot aangevaren. Op de nieuwe Maas bij Rotterdam is de veerboot „Heen en weer XII", aangevaren door een Zwit sers tankmotorschip. Hoewel de voorste ven zich in de flank van de veerboot boor de, kwamen de vele passagiers bijna allen met de schrik vrij. Vier hunner werden licht gewond. Een Noorse zeeman sprong van schrik over boord, maar kon even later door een sleepboot worden opgepikt. Het Zwitserse schip kwam er zonder noe menswaardige schade af. HOE WU HANDEL DREVEN INVOER GEDEKT DOOR UITV0E:R(in%) *>1950 '51 52 '53 '54 '55 'SB'57 fagafehj. DINSDAG 17 SEPTEMBER Minerva: „Grote manoeuvres", 14 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Het grote spel", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 19.30 uur. Studio: „East of Eden", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 20 uur. Luxor: „Attack", 18 jaar, 19 en 21.15 uur: Lido: „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 18 SEPTEMBER Concertgebouw: Emigratie-voorlichtings avond over Nieuw-Zeeland, 20 uur. Lin- naeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. Roxy: „Het grote spel", 18 jaar, 14.30, 1.9 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Voor wie de klok luidt", 18 jaar, 14 en 19.30 uur. Stu dio: „East of Eden", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloed op de weg", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „At tack", 18 jaar, 14. 19 en 21.15 uur. Lido: „Der Zarewitsch", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor wilde dieren", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8