(Esso) Jean Sibelius overleden Haakon VII, een Deense prins, werd koning van Noorwegen Franse ronde-tafelconferentie leverde nog geen resultaat heropenen wij V""" MET ESSO BENT U BETER UIT! In Uw auto heerst een temperatuur van EXTRA MOTOR OIL ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 3 Van dag tot dag Vertegenwoordiger van muzikaal nationalisme Voor polio-vaccinaties 5,5 miljoen gevraagd Dp de Perfecte smering bij alle be- drijfstemperaturen Ongekende slijtageweerstar Reinigend vermogen Wijs en bemind vorst, die tegen de raad van zijn adviseurs, een socialist als premier aanwees Partijleiders zijn al even weinig ontvankelijk voor een compromis als de ministers C^raatótoel Aziatische griep in Limburg afnemend Berggids Max Julen op de Taschhorn verongelukt is het ontstaan?^ Dit woord: VAARWEL Het Centrale Overleg van Wegverkeer- en Vervoersorganisaties heeft een interes sante berekening opgezet, die in nauw ver band moet worden gezien met de voorne mens der overheid om enerzijds de tenuit voerlegging van wegenbouw te beperken en te vertragen en anderzijds de belastin gen op het wegverkeer te verhogen ter versteviging van 's rijks schatkist. Een interessante berekening inderdaad, die wel zeer duidelijk in het licht stelt hoe gemakkelijk het publiek een verkeerde in druk kan worden aangepraat, wanneer het erom gaat bepaalde overheidsmaatre gelen te motiveren. Want het is niet tegen te spreken, dat de regering gaarne de op vatting zou zien gehuldigd, dat de beper king van de wegenbouw noodzakelijk is om deze enigszins in balans te doen blijven met de inkomsten, die uit het wegverkeer worden geput. De berekening van Centraal Overleg leert anders. Zij toont aan, dat de inkom sten uit het wegverkeer in geen enkele redelijke verhouding staan tot de kosten aan het wegennet, zodat van enige betrek kelijkheid tussen een en ander zelfs niet kan worden gesproken. Wel kan worden vastgesteld, dat de belastingen op het wegverkeer een indrukwekkend deel van de rijksinkomsten vormen en dat het daaruit verkregen geld slechts voor een gering deel ten goede komt aan de bouw en het onderhoud van wegen. Een nieuwe wijze van wegenbouwfinan- ciering, waarop thans zowel van de zijde der weggebruikers als der wegenbouwers wordt aangedrongen, kan dan ook moeilijk als een onredelijke eis worden geken merkt. Want de oude manier zou het ver werpelijke systeem van willekeurige be lastingheffing op het wegverkeer doen voortbestaan, dat louter berust op de over weging dat dit wegverkeer tegen alle ver drukking in toch wel zal blijven groeien en dat het een welkom melkkoetje is. En nu de berekening. Nuchtere cijfers, gebaseerd op de perio de 19451970, met daarin verwerkt de prognoses omtrent toeneming van het aan tal vervoermiddelen, opbrengst der belas tingen en invoerrechten betreffende het wegvervoer, prognoses van de kosten van wegenaanleg en onderhoud, alsmeds de verwachtingen ten aanzien van het ben zineverbruik, leren het volgende: Het autopark wordt per 1 augustus 1970 geraamd op 885.100 stuks, dat is één op veertien inwoners. Het wegvervoer brengt in genoemde periode aan bizondere lasten 8.153.000.000 gulden op. De totale uitgaven ten behoeve van het motorverkeer bedra gen in genoemde periode 5.917.000.000 gul den. De inkomsten zullen de uitgaven dus met 2miljard gulden overtreffen een bedrag dat, zo zeggen de berekenaars iro nisch „voldoende zou zijn om het gehele Deltaplan te bekostigen". Wanneer men nu de wegenbouw afhan kelijk stelt van het conjunctuurverloop, vervalt elke garantie dat de weggebruiker „waar voor zijn geld" krijgt. Want bij een zuinigheidsgolf als die welke wij heden ten dage beleven, wordt die „waar" verminderd terwijl het „geld" vermeerderd wordt. En dat alles, terwijl de bizondere lasten op het wegverkeer worden opgelegd met het argument, dat de weggebruiker voor het bestaan en het onderhoud van de weg moet betalen. Dat argument houdt geen steek, integendeel, het krijgt een aspect van drogreden, terwijl bovendien op deze manier een belasting te algemenen nutte wordt geheven van een deel des volks. Een deel ook nog, dat sterk bijdraagt tot de instandhouding der vaderlandse economie. Omstreeks kwart over negen is vrijdag avond op zijn landgoed „Ainola" op der tig kilometer afstand van Helsinki de be roemde componist Jean Sibelius overleden. Ongeveer tezelfdertijd werd in de univer siteitshal van de Finse hoofdstad zjjn Vijf de Symfonie ingezet door het stedelijk or kest. Nadat de Finse radio het bericht over de dood van Sibelius wereldkundig had gemaakt gingen op vele plaatsen in Hel sinki de vlaggen halfstok. Hij was in Fin land dé vertegenwoordiger van het muzi kale nationalisme. Hij sprak in zijn mu ziek namens zijn landgenoten, die hem daarvoor hebben vereerd en geadoreerd. Jean Sibelius werd op 6 december in 1865 in het hart van Finland geboren. Zijn vader was in Tavastehus arts. Toen Jean hij heette eigenlijk Janne maar verfranste deze naam vijf jaar was, liet zijn vader hem viool studeren, toen Jean tien jaar was had hij zijn eerste composi tie gemaakt, „Waterdruppels" getiteld. Aanvankelijk heeft Sibelius in Helsinki rechten gestudeerd, maar de muziek trok hem meer. Zeer lang heeft hij violist wil len worden. Zijn belangstelling voor het componeren bleek echter groter en op een entwintigjarige leeftijd verliet hij zijn land om van een liefhebberij een beroep te maken. Hij reisde naar Berlijn en ging er muziek studeren. Later ging hij naar Wenen waar Vegelius, Becker, Goldmark, Fuchs en andere beroemde musici zijn leermeesters waren. Als componist debu teerde Sibelius met de symfonie „Kulle- roo", geïnspireerd op de legende over een oude Finse held. In 1892 dirigeerde hij het werk in Helsinki. Dit debuut werd ech ter niet gezien als een succes. Het werk werd beschouwd als te orthodox. Maar vier jaar na zijn terugkeer uit het buiten land had hij de bewondering van zijn landgenoten en werd hij als nationaal componist erkend door de regering, het geen onder andere tot uiting kwam in de toekenning van een vast jaargeld. Na zijn eerste symfonie schreef hij een aantal andere werken, die sterk op het Finse na tionale epos „Kalevala" waren geïnspi reerd. De suite „Lamminkainen" is daar van wel de bekendste. Het legendarische verleden van Finland boeide Sibelius niet alleen, hij bleek vooral onder de tsaristische onderdrukking een grote vaderlandsliefde te hebben. Het symfonisch gedicht „Finlandia" „Aan het vaderland" en de „Jaegermars" zijn voor beelden van composities, waarin zijn hoop op de bevrijding van Finland hartstochte lijk tot uitdrukking kwam. Uit dezelfde tijd dateren ook zijn beroemde „Valse triste", een aantal liederen en de meeste werken die grote populariteit hebben ge kregen. Sibelius schreef ook muziek bij Jedermann" van Hoffmannsthal, bij Dood" van Jaernefelt, „Pellas en Melisan- de" van Maeterlinck en bij „De Storm van Shakespeare. Sibelius componeerde zeven symfonieën. De laatste is van 1925. Jean Sibelius was een zeer individueel componist, wiens typisch Scandinavische muziek in brede kring wordt beschouwd als een voortzetting van de grote klassie ke traditie, al wordt zij niet overal in de zelfde mate gewaardeerd. In Scandinavië en in de Angelsaksische landen werd hij gezien als een van de grootste componisten van de wereld. Er zijn zelfs mensen, die hem na Beethoven de grootste componist van symfonieën noemen. In Duitsland en Oostenrijk ziet men in het bijzonder het nationalistische van zijn muziek. De Fran- ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN TeL K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook „De kinderverlamming zal worden be streden met alle ten dienste staande mid delen. Voor 1958 zal f5,5 miljoen worden uitgetrokken voor de vaccinaties tegen deze ziekte. In het algemeen is inenting het beste wapen tegen epidemieën, ook van andere besmettelijke ziekten als pok ken, difterie en kinkhoest. Verslapping van het immunisatiebeleid voert onher roepelijk tot nieuwe, hevige epidemieën, zoals de ongekend-felle difteriegolf tijdens en kort na de laatste oorlog bewezen heeft. Het streven van de overheid blijft er dan ook op gericht", aldus minister Suurhoff in de toelichting op zijn begroting voor Volksgezondheid. De minister deelt tevens mee, dat de drinkwatervoorziening in de zogenaamde onrendabele gebieden goede voortgang maakte: in 1956 werden ruim 80.000 woningen in de genoemde gebieden op de waterleiding aangesloten. De beste dingsbeperking zal ertoe leiden, dat de verdere vermeerdering van het aantal aan sluitingen volgend jaar - en „wellicht nog enkele jaren daarna" - minder vlot ver lopen zal. Expositie Bij de kunsthandel Santee Landweer n.v. aan de Prinsengracht 1083 in Amsterdam exposeert Rie Pluim van 28 september tot 17 oktober schilderijen, gou aches en tekeningen. Jean Sibelius op vijfenzeventigjarige leeftijd. sen en Italianen hebben er in het alge meen niet veel belangstelling voor. Tijdens zijn leven is Sibelius zeer ge- eerd, niet alleen in zijn vaderland, maar ook door mensen en instellingen in alle delen van de wereld. Vooral in Engeland en Amerika had Mij vele bewonderaars De dirigent van het orkest van Philadel phia, Eugene Ormandy, beschouwde hem als een der zeer groten. Enkele jaren ge leden bezocht hij Finland met zijn orkest en werd met alle musici door Sibelius op diens landgoed ontvangen. De Finse rege ring decoreerde Sibelius met de hoogste onderscheidingen. Hij ontving bovendien een staatstoelage van honderdduizend Finse marken per jaar voor het leven. Bij zijn vijfenzeventigste verjaardag wilden zijn landgenoten hem eren door een mo nument voor hem op te richten, maar Si belius vond dit te overdreven en stelde voor het daarvoor beschikbaar gestelde geld te schenken aan slachtoffers van de Fins-Russische oorlog. Hij zei, dat men hem niet beter kon eren dan zijn muziek te spelen. Ter gelegenheid van zijn negen tigste verjaardag in 1955 is in vijftig ste den en dorpen een plein naar hem ge noemd. De laatste jaren leefde Sibelius zeer te ruggetrokken op zijn landgoed „Ainola" Hij onving er alleen goede vrienden. Maar ondanks zijn hoge leeftijd leidde hij tot voor kort nog een actief leven. Hij begon elke dag met een wandeling door de bos sen. Daarna ging hij uren achtereen zit ten lezen en luisteren naar binnenlandse en buitenlandse uitzendingen over muziek Hij besloot elke dag met een glas cognac, In 1892 trouwde Sibelius met een doch ter van een generaal, Aino Jarnefelt. Zij schonk hem vijf dochters. Tijdens de oor log verbleven beiden op het landgoed „Ainola", dat herhaaldelijk werd gebom bardeerd, maar niet werd geraakt. Als vrienden in het buitenland hem schreven zijn land toch te verlaten en bij hen te komen, antwoordde hij hen steeds, dat hi;i bij zijn volk wenste te blijven, in goede en 1 in slechte tijden. ADVERTENTIE In de motor treden krachten op, waarvan de man achter het stuur zich zelden rekenschap geeft. Bij een snelheid van 100 km per uur gaan de zuigers iedere minuut 3000 k 4000 maal op en neer. In de verbrandingskamers worden daarbij temperaturen ontwikkeld tot 1500° C, die uiter aard de metaaldelen ook niet koud laten. Een miniem oliehuidje, van minder dan 6/100 mm dikte, moet de zuigers en de zuigervoeringen beschermen. Dat oliehuidje moet die razend snelle beweging en een enorme hitte weerstaan, uren lang. Deze extra zwaar belaste punten in de motor hebben extra bescherming nodig. Die extra bescherming biedt u ESSO EXTRA MOTOR OIL (in het gouden blik). VOOR EXTRA BESCHERMING Een complete set van twee multi- grade motoroliën 10W - 20 W - 30 20 W - 30 - 40 want Esso Extra Motor Oil reageert in de nog koude motor als een dunne olie, bij hogere motortemperaturen als een dikkere olie. Uitgebalanceerde „dopes" geven aan Esso Extra Motor Oil deze bijzondere „motorsparende" kwaliteiten. Haakon was een Deense prins, die onge dacht koning werd van een klein, vrijheid lievend land, verwierf de eerbied en de liefde van zjjn nieuwe volk gedurende de jaren van zijn bewind en werd, in de tweede wereid-ooriog, een nationaal sym bool voor alle Noren, die streden voor de nationale onafhankelijkheid. Toen hjj op 3 augustus 1872 te Charlot- tenlund in Denemarken geboren werd als tweede zoon van koning Frederick VIII en koningin Louise bestond er voor Christian Frederick Carl Georg Waldemar Axel geen redelijke kans, dat hjj koning zou worden. Hij werd opgeleid als marine-officier en werd pas tot de rang van kapitein be vorderd, toen Noorse staatslieden hem de kroon van Noorwegen aanboden. Noor wegen had zich in 1905 losgemaakt van Zweden, waarmee het sedert 1814 onder de kroon van de Bernadotte's verenigd was geweest. Prins Carl trouwde met prinses Charlot te Mary Victoria Maud, de jongste doch ter van koning Edward VII en koningin Alexandra van Engeland. Het huwelijk werd in 1896 voltrokken in Buckingham Palace. Hun zoon prins Olav werd in 1903 geboren en is nu dus 54 jaar oud. Koning in Maud stierf in 1938, vlak voor haar 69ste verjaardag. Toen prins Carl werd aangezocht voor de Noorse troon verklaarde hij, dat hij de kroon zou aanvaarden, als het Noorse volk zich bij plebisciet voor hem zou hebben uitgesproken. De Noren kozen hem met een overweldigende meerderheid (260.000 tegen 70.000 stemmen). Na het plebisciet koos het Storting (par lement) hem met algemene stemmen tot soeverein. Door de naam Haakon aan te nemen, verbond hij het lot van de nieuwe constitutionele monarchie met het roem ruchte middeleeuwse rijk, waarvan de ko ningen heersten over Groenland, IJsland, de Faroër, de Shetlands, de Orkneys, de Hebriden, het eiland Man en het konink rijk Dublin. Strikt constitutioneel Na de dood van koningin Maud trok hij zich vrijwel uit het openbare leven terug, maar hij woonde elke zomer de zeilwed strijden in Zuid-Noorwegen bij, waarin zijn zoon en zijn kleinkinderen deelnamen. De koning was een veelzijdige persoonlijk heid, die een gedegen kennis bezat van be stuurszaken. Hij won de eerbied van de ministers en van net volk door zijn wijze raad en zijn on-conventionele levensstijl. Eenmaal kwam hij bij een politieke crisis tussenbeide. Dat was in 1928, toen hij, te gen het advies van de aftredende premier en dat van de voorzitter van het Storting maar in overeenstemming met de con stitutionele praktijken de parlementaire leider van de grootste partij, de Noorse arbeiders-partij, verzocht de nieuwe rege ring te vormen. Toen de nazi's in april 1940 Noorwegen binnenvielen verliet de koning zijn hoofd stad, gevolgd door zijn regering en leden van het Storting. Duitse vliegtuigen en tank-patrouilles trachtten hem te onder scheppen, maar hij wees het voorstel van de Duitse ambassadeur, orr naar Oslo terug te keren en te regeren met de Na- tionaal-socialist Vidkun Quisling als pre mier, van de hand. Gedurende de rest van de Noorse campagne trok de vorst van plaats tot plaats, met de Duitsers op de hielen, totdat hij aan boord van de Britse kruiser „Devonshire" op 7 juni 1940 van Tromsoe uit naar Engeland ontsnapte. In Londen trad hij op als chef van de Noorse strijdkrachten overzee en van de ondergrondse strijdkrachten in het bezet te Noorwegen. Hij sprak ook voor de B.B.C. tot zijn benarde landgenoten. Op 7 juni 1945, precies vijf jaren nadat zijn ballingschap begon, keerde hij naar zijn land terug, stormachtig verwelkomd door honderdduizenden onderdanen. Na de oor log toonde hij grote belangstelling voor de wederopbouw. Met het koninklijke jacht „Norge" een geschenk van het volk na zijn terugkeer uit de ballingschap zeil de hij langs de hele Noorse kust en bracht hij ook een bezoek aan Denemarken en Engeland. In de zomer van 1954 bracht hij zijn tweede bezoek aan ons land, nadat Prins Bernhard en Koningin Juliana, die evenals hij, de Koning van Denemarken en de vorst van Nepal, kolonel van het Britse Royal Sussex regiment is, het jaar tevoren in Noorwegen waren geweest. Zijn eerste bezoek aan Nederland bracht hij in 1923 aan Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik, toen Koningin-Moeder Emma nog leefde. Na een bezoek van Koningin Eli zabeth en Prins Philip in 1955, brak de bejaarde vorst zijn rechterdijbeen, zodat zijn regeringsjubileum rustig moest wor den gevierd. Sindsdien liet de gezond heidstoestand van de Koning te wensen en werden zijn officiële plichten waarge nomen door kroonprins Olav, die als prins-regent optreedt. Diens zoon Harald wordt nu kroonprins met voorbijgaan van zijn zusters Ragnhild, die met een Noorse reder is getrouwd en in Argentinië woont, en Astrid. Oud botje Er is onlangs een hard stuk gevonden van het beenderstelsel van een heer die tweehonderdduizend jaar geleden geleefd heeft. Gewoon maar een stuk gewricht, maar dat vale, harde, droge ding heeft mijn mijmerlust opgewekt, als altijd wan neer er iets gevonden wordt dat bewijst hoe oud de mensheid is en hoeveel ouder zij nog zal worden; want over tweehon derdduizend jaar zullen ze een gewrichtje vinden uit het jaar 1957 en daar zal de wetenschap dan net zo gulzig op aanval len als de onze dat nu gedaan heeft op dit stokoude tijdsgewricht. Evenmin als wij nu iets anders weten dan dat het van een tweehonderdduizend jaar oude meneer is, zonder dat wij ook maar een vermoeden hebben van hoe-die- heette, evenmin zullen ze over tweehon derdduizend jaar weten van wie dat knookje dan is. Erger: het zal hun niets kunnen schelen. Het zal hun 'n zorg zijn of het van een liedjeszanger of van minis ter Mansholt is, van een schobbejak of van de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, van een hoogleraar of van een notoire stommeling. De tijd maakt alle botjes gelijk en of die man van twee duizend eeuwen geleden nu een goed huis vader of een losbol was, of hij Dirkse of Willemse heette, dat zal dan geen mens interesseren, noch wie zijn vrouw van zich zelf was. Misschien had hij bijna evenveel grootkruisen als de heer excellentie Luns, misschien had hij alleen maar een Vier- daagse-kruisje. Het zal er allemaal niets meer toe doen, wanneer dat stukkie bot wordt opgegraven op de plaats waar in de grijze oudheid een stad moet hebben gestaan, die men ,,'s Gravenhage" noemde, een stad die het regeringscentrum moet zijn geweest van een voorwereldlijk koninkrijk „Neder land", een landje dat voor zijn tijd een hoge graad van beschaving moet hebben bezeten. Daarvan getuigen de uit die tijd bewaard gebleven bandopnamen van de zangstem van een troebadoer die „Sjonnie Jordaan" zou hebben geheten en daarvan getuigen ook de fragmenten van schitte rend vaatwerk - borden, schotels en drink nappen - waarop letters voorkomen die de geleerden hebben samengevoegd tot de woorden „Hecks lunchroom" vermoedelijk afkomstig uit het paleis van Heek de Eerste uit de zesde dynastie van de toen malige Nederlandse faroos. Die man van tweehonderdduizend jaar her heeft nooit kunnen vermoeden dat hij, als een dor stukje gewrichtsbeen, na twee duizend eeuwen, zij het volstrekt anoniem, over de tong zou gaan en geen van ons nu. kan zich dit indenken van zichzelf over zoveel jaar. Ik wilde dat ik erbij kon zijn als in 201957 een stukkie gewricht van ene Van Dam (anno nu) wordt omhoog geschept. Hoe zou de wereld er dan uitzien? In ieder geval is het zeker dat ze u, de meneer van heden, dan zullen zien als een baarlijke wildeman. Elias ADVERTENTIE Maandagmiddag 25 september 1 uur onze STOFFENZAAK in de Grote Houtstraat, welke verbouwd en geheel naar de eisen van onze tijd is ingericht. De keuze van onze Franse en Engelse stoffen overtreft al de voorgaande collecties Als bijzonderheid gedurende één week 10 reductie. (Van onze correspondent in Parijs) De ronde-tafelconferentie van de negen tien leiders der Franse partijen lijkt er nog niet in te zijn geslaagd een algemeen aan vaarde oplossing te vinden voor het Alge rijnse probleem, zoals dat voor parlement en regering in eerste instantie wordt ge steld. De regering is, niet teu onrechte, van oordeel dat Frankrijk met het oog op de aanstaande debatten in de UNO-Assem- blee eindelijk te kennen moet geven hoe het de toekomstige betrekkingen met Alge rije in grote lijnen ziet. Het kabinet is evenwel nog altijd ver deeld over het ontwerp voor een kader wet, dat maandag aan de Nationale Ver gadering moet worden voorgelegd. Zoals te vrezen viel, heeft diezelfde verdeeldheid zich vermoedelijk nog krachtiger geopen baard onder de partijleiders, die minder verantwoordelijkheid dragen dan de mi nisters. Uit verklaringen, die premier Bourgès- Maunoury laat in de avond heeft afgelegd, zou moeten blijken dat slechts een paar technische punten nog niet geheel zijn op gehelderd, zodat de heren, onder wie zich zeven leden van de regering bevinden, vanmorgen opnieuw motsten vergaderen. Maar algemeen wordt aangenomen, dat aan die technische punten ook bijzonder netelige politieke kanten zitten. Het voornaamste geschilpunt is waar schijnlijk nog altijd artikel 12 van het ont- werp-statuut, dat handelt over een uit voerend orgaan, waarin de Algerijnen zelf ook over enige bevoegdheden zouden mo gen beschikken. De tegenstellingen in de partijen en de regering concentreren zich op de vraag of dat orgaan mettertijd over vier of meer jaren door een Algerijn, dan wel door een Fransman zou moeten worden gepresideerd. Een duidelijk antwoord daar op heeft de conferentie van gisteren nog niet vermogen te geven. Het rechtse kamp, in de regering ver tegenwoordigd door de minister van Oor log, André Morice, die overigens niet aan de huidige beraadslagingen deelneemt, wenst de Algerijnen noch wetgevende, noch uitvoerende macht te verlenen. De linkse partijen, met de socialisten voorop, beschouwen de raam-wet als een strikt minimum. De kloof tussen de beide posi ties is ook gisteren niet overbrugd. De minister van Buitenlandse Zaken, Chris tian Pineau, die onlangs een tournee maakte langs de Noord- en Zuid-Ameri kaanse hoofdsteden, heeft blijkbaar geen gehoor gevonden bij de politici, toen hij zijn waarschuwing herhaalde, dat Frank rijk op geen enkele steun van vrienden of bondgenoten bij de aanstaande UNO- debatten zal mogen rekenen, indien het niet eerst zelf een helder standpunt heeft geformuleerd. Helder is wel het laatste adjectief, waarmede de politieke situatie in Parijs ten aanzien van Algerije van daag omschreven mag worden. Volgens de medische autoriteiten van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid is de Aziatische griep thans in het zuiden des lands aan het afnemen. In het midden des lands wordt nu het hoogte punt genaderd, al zijn er plaatselijk ver schillen. In het noorden, met name in Groningen, heeft de ziekte nog geen grote afmetingen aangenomen. In het ziekenhuis te Maastricht heeft men het aantal opnemingen van niet- dringende gevallen moeten beperken, door dat ook verpleegsters door de griep zijn aangetast. hout»ti». 150 hqorlem De beroemde berggids Max Julen is tij dens een bestijging van de Taschhor. (4494 m. hoog) met een Zwitserse bergbe klimster waarschijnlijk in een ravijn ge vallen. Gidsen uit Zermatt hebben de berg afgezocht en de gletscherpiloot Hermann Geiger heeft tweemaal zonder resultaat de berghellingen afgezocht vanuit zijn vliegtuig. Beide lichamen zijn gevonden in een gletscher-spleet. De gletscher-piloot Her mann Geiger heeft het lichaam van de vrouw per vliegtuig de berg af gehaald. Het lichaam van Julen, dat dieper in de spleet ligt, is nog niet geborgen. Vaarwel is een zeer gewone term die men bezigt bij het afscheidnemen. Ons zeevarende volk is natuurlijk geneigd het woord te beschouwen als een ont lening aan het bedrijf van schipper of zeeman. Maar het werkwoord varen wordt hier gebezigd in de oude beteke nis van: gaan. Men vindt die ook be waard in woorden als: hemelvaart, bedevaart, kruisvaart, voortvarend, iets laten varen enz. Vroeger zeide men: iemand ontmoetend: hoe vaart u? In de zeventiende eeuw was de vorm: hoe vaertet? Deze is overgegaan in: hoe gaat het? en deze weer in: hoe gaat

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5