ALCOCHIN-SPECIAAL WOLLEN JERSEY PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Vele studenten in Indonesië kunnen geen examen doen Het weer blijft warm en nat TcoU ió het zo Geen examinatoren in alle faculteiten De radio geeft dinsdag Wereldnieuws Trillingen MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 2 Spanning in Little Rock bij begin van de schoolweek Alle partijen voorbereid op moeilijkheden Critiek in legerorgaan van Thailand op de ZO AVO Premier te nauw met de organisatie verbonden Adenauer wijst revaluatie van de Duitse mark af Ik heb ^Pllf gezond haar, ...en UI Kremlin ontkent poging tot ronselen van Israëliër Israel spreekt Russische beschuldiging tegen AO/XrP9NÜ lijn ANKERTJES onmisbaar gi Prins Bernhard op elanden jacht Hatta door Tsjoe En-Lai in Peking begroet V erkeers voor lichting in Hilversum (Van onze correspondent in Djakarta) Drie jaren geleden spraken woordvoer ders van Bandungse studentenverenigingen bij het vertrek van Nederlandse hoog leraren en lectoren (van wie sommige enige tientallen jaren aan de technische hogeschool hadden gedoceerd), als hun vrees i uit dat de technische studie in ern stig gevaar zou komen, als er geen maat regelen genomen werden de vertrekken- den snel te vervangen. Dat hun vrees niet ongegrond is geweest, blijkt uit het be richt dat enkele kandidaat-ingenieurs van de afdeling bouwkunde der technische hogeschool hun studie niet kunnen af maken. Zij kunnen namelijk geen examen doen door het ontbreken van de leerkrach ten om deze examens af te nemen. De daartoe bevoegde buitenlandse do centen hebben na het beëindigen van hun dienstverband Indonesië verlaten. Vervan gen zijn zij echter nog niet of althans in onvoldoende mate, zulks als gevolg van de geringe animo onder buitenlandse hoog leraren om een functie in Indonesië te aanvaarden of om hun contract met de In donesische regering te vernieuwen. Wat daarvan de oorzaak is heeft een der leiders van de Bandungse studentenver eniging destijds in woorden, die niet waren mis te verstaan, aangeduid. Tot zijn spijt zo zei hij moest hij erkennen, dat de vertrekkende buitenlandse docenten vaak niet naar behoren zijn behandeld. Dikwijls legde het betreffende ministerie de zake lijke overwegingen ter zijde en liet men het sentiment een woord meespreken, tot schade van het hoger onderwijs, aldus de studenten-voorzitter. Andere afdelingen van de technische faculteit der Bandungse hogeschool kam pen ook met de moeilijkheid, dat de stu denten hun studie niet kunnen afsluiten. Een lichtpunt voor het hoger onderwijs in Indonesië is, dat de (Amerikaanse) In ternational Cooperation Administration, de I.C.A., opnieuw meteen paar miljoen dollar te hulp is gekomen. Zes hoogleraren van de universiteit van Californië in Los Angeles zullen aan de Gadjah Mada uni versiteit te Djokja colleges geven in het kader van de uitbreiding van het oplei dingsprogram voor technici aan die uni versiteit. De I.C.A. heeft hiervoor een be drag van 1.300.000 dollar beschikbaar ge steld. Verder heeft de universiteit van Indone sië met die van Kentucky een overeenkomst gesloten, waarbij een team van veertien leden onderwijs komt geven aan de land bouwkundige en veeartsenij kundige facul teiten te Bogor. De I.C.A. financiert dit met 1.250.000 dollar, waarvan voor het studiejaar 1957-'58 een bedrag van 400.000 dollar is uitgetrokken. Dat Amerikaanse docenten wel bereid zijn om naar Indonesië te komen, spruit ongetwijfeld voort uit het feit, dat hun ver blijf in dit land onder auspiciën van de I.C.A., dat wil dus zeggen van de „keiharde dollar", staat. De voorwaarden, waaronder zij hun diensten aan de Indonesische rege ring verlenen voorwaarden in de meest uitgebreide zin, als bijvoorbeeld zorg. voor huisvesting enzovoorts verschillen uiter aard nog al met die van de buitenlandse hoogleraren,' die een individueel contract met de Indonesische regering aangaan. De I.C.A. behoeft nu eenmaal op een dollar meer of minder niet te kijken als het er om gaat de Amerikanen hier het werken aan trekkelijk te maken. Ook West-Duitsland helpt om de studie moeilijkheden van de aankomende Indone sische technici te verlichten. Onlangs is tussen Indonesië en West-Duitsland een overeenkomst inzake economische steun gesloten, waarbij West-Duitsland beurzen voor studie in dat land heeft beschikbaar gesteld. Als uitvloeisel hiervan vertrekken dezer dagen veertien studenten van de technische faculteit in Bandung naar West- Duitsland om daar hun studie voort te zetten. Enkele studenten van de technische faculteit van de universiteit van Djakarta zullen binnenkort met hetzelfde doel naar West-Duitsland gaan. SEA ISLAND (Reuter/AFP) De gou verneur van de Amerikaanse staat Arkan sas, Faubus, heeft te Sea Island in Geor gia gezegd, dat het altijd mogelijk is, dat zijn plaatsvervanger de nationale garde weer te hulp zal roepen, indien het van daag bij een poging van negerkinderen de middelbare school van Little Rock te be zoeken tot ongeregeldheden zou komen. Hij zei te hopen, dat de negerkinderen zullen wachten met het bezoeken van de school totdat de gemoederen wat gekal meerd zullen zijn. Faubus woonde te Sea Island de jaarlijkse bijeenkomst van de gouverneurs van zuidelijke staten bij. NEWPORT (Reuter) President Eisenhower heeft zaterdag verklaard dat de terugtrekking van de nationale garde van Arkansas van de school in Little Rock „een noodzakelijke stap in de goede richting" is. Eisenhower zei te vertrouwen dat „de ingezetenen van Little Rock en Arkansas deze gelegenheid zullen aangrij pen om te tonen dat in hun stad en hun staat de lastgevingen van een federaal Amerikaans hof terstond en ordelijk zul len worden opgevolgd". LITTLE ROCK (Reuter) De burge meester van Little Rock, Woodrow Mann, heeft verklaard dat de politie een ieder zal arresteren, die, wanneer de middelbare school weer wordt geopend, zou pogen wanordelijkheden te veroorzaken. Hij voegde hieraan toe dat de politie neger leerlingen niet zal beletten het schoolge bouw te betreden. (AFP) Drie van de negen negerscho lieren, aan wie tot dusver de toegang tot de school onmogelijk is gemaakt, hebben gezegd, zich vandaag te zullen melden. Alarm-toestand (UP) Vijftig man troepen van Arkan sas kregen gisteravond order uit buiten districten naar Little Rock te gaan, om de stadspolitie te versterken, die in alarm toestand is voor mogelijk geweld. De stadspolitie, voorzien van geweren en traangas, heeft de opdracht gekregen, een cordon rond de school te leggen, teneinde geweld tegen de gaan. De schoolraad heeft bekend gemaakt dat de eerstkomende da gen geen andere volwassenen dan perso neel van de school in de school toegelaten zullen worden. Dit geldt ook voor journa listen en fotografen. Er zijn tien politie mannen naar de school gestuurd, nadat de nationale garde verdwenen was, Om de school tegen vandalen te bewaken. Blanke 'scholieren hebben met massa-sta kingen, betogingen en zelfs geweldpleging gedreigd als er negers tot de school wor den toegelaten In Little Rock hebben predikanten en priesters zondag in de kerken voor ras senvermenging zonder bloedvergieten ge beden, op verzoek van de burgemeester. (Reuter) Vijf negers hebben zondag getracht de rassenbarrière in een kerk te I Little Rock te breken. Zij werden echter teruggezonden. BANGKOK, (Reuter) Het orgaan van het Thailandse leger, Thai Raiwan, heeft critiek geoefend op de benoeming van Pote Sarasin tot premier. Het blad zegt, dat het Thailandse volk niet houdt van de Verenig de Staten en ook niet van de Zuid-Oost Aziatische Verdragsorganisatie en dat Sa rasin met beide is verbonden. De ZOAVO is de nachtmerrie van de Thailanders gewor den en dient slechts de belangen van de westelijke mogendheden, aldus het leger- blad. (AFP) Sarasin die voorlopig voor drie maanden tot premier is benoemd, heeft ontslag gevraagd als secretaris-generaal van de ZOAVO. Tot aan de benoeming van een opvolger van Sarasin zal de plaatsver vangend secretaris-generaal van de ZOAVO generaal Worth, de functie waarnemen. Sarasin heeft verklaard, dat de vrede in Zuidoost-Azië slechts bewaard kan worden door samenwerking tussen de burgelijke en militaire besturen van de leden-landen van de ZOAVA. Generaal Jira Visjit Songram, de Thailandse stafchef, legde de nadruk op het belang van de militaire paraatheid der Aziatische landen. Korea en Vietnam wa ren naar zijn zeggen het slachtoffer van agressie geworden door hun gebrek aan paraatheid. Admiraal Felix Stump, de Amerikaanse afgevaardigde, uitte zijn voldoening over het feit, dat de Thailandse regeringskringen de verzekering hadden gegeven, dat Thai land de ZOAVO zal blijven steunen. (Reuter) De bijeenkomst van militaire raadgevers der Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie te Bangkok is vrijdag ge ëindigd. In een communiqué is medege deeld dat op de zeer geslaagde bijeenkomst plannen zijn besproken, om eventuele aan vallen in het ZOAVO-gebied tegen te gaan. Tevens werd gesproken over de militaire zijde van de strijd tegen communistische ondergraving in de ZOAVO-landen. Er is ook aandacht geschonken aan het organi seren van een aantal militaire oefeningen. BONN (Reuter) Bondskanselier Adenauer heeft in een vraaggesprek voor het Amerikaanse radiostation Columbia Broadcasting System de voorstellen om de Duitse mark hoger te waarderen, verwor pen. Adenauer verklaarde voorts dat het van de ontwikkeling van de Westduitse economie afhangt of de bondsrepubliek haar bijdrage aan de NAVO zal verhogen. De Bondskanselier verwacht dat in de ko mende vier jaar enige vorderingen wor den gemaakt in de richting van ontwape ning onder toezicht en hereniging van Duitsland. Adenauer acht de tijd nog niet rijp voor een vier-mogendhedenconferen- tie over de geschillen tussen Oost en West. ADVERTENTIE U, die lijdt san voortdurende haaruitval, kale plekken, sterke roosvorming, enz. kunt óók bast vinden bij het weten schappelijke middel: ALCOCHIN-SPECIAAL, dat haar tot nieuw leven wekt! Tallozen ondervonden de krachtige werking van een ALCOCHIN- SPECIAAL-KUUR. Ook Uw haar zal erdoor tot nieuw leven komen. Wacht niet tof hef te laat is, maar begin direkt met de ALC O C H I N - S PE C IA A L-K U U R. Het gaat om het behoud van Uw haar. vloeibaar voedsel voor uw haar luiste» nea» de ALCOCHIN-UITZENDING woensdags en aterdags om 10 01 uui op RADIO LUXEMBURG 208 ADVERTENTIE EXTRA BREED... 155 cm., zodat zelfs 2 meter reeds voldoende is voor een leuk pakje of flatteuze japon. EXTRA VOORDELIG, want deze zware, soepel val lende zuiver wollen jersey is belangrijk meer waard dan i MOSKOU (Reuter) Een woordvoerder van de persafdeling van het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken, dat Eliahoe Chazan, atta ché van de Israëlische ambassade, aan be dreigingen en druk zou hebben bloot ge staan, omdat de Russen hem tot spion hadden willen maken. De woordvoerder zei, dat Chazan „illegale anti-Russische litteratuur" onder de burgers in Odessa had verspreid en op 7 september op heter daad werd betrapt. Hij was een uur vast gehouden en ondervraagd, maar vrijgela ten, toen hij zijn diplomatieke identiteits kaart toonde. JERUZALEM (Reuter) Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische beschuldiging tegengespro ken. MOSKOU (UP) Het Russische partij blad „Pravda" uit de veronderstelling dat Israel zijn corps diplomatique recruteert van de Lilienblumstraat in Tel Aviv het verzamelcentrum van zwarte handelaars, smokkelaars en andere lichtschuwe ele menten. Het verhaal van Chazan is volgens de Pravda „een vulgair bedenksel". Met Cha zan noemt het blad nog drie andere Israë lische diplomaten, die twee jaar geleden „genoodzaakt waren de Sovjet-Unie over haast te verlaten nadat zij op heterdaad betrapt waren bij handelingen die in strijd zijn met de diplomatieke waardigheid". ADVERTENTIE 7 uur. Neerslag; laatste 24 uur A •ö'-g c i-c se c S Gedurende het weekeinde trokken ver- Morgen kan zij bij Zuidwest-Engeland schillende storingen vergezeld van veel aankomen, waarbij opnieuw warme en zeer regen van de Golf van Biscaye via Enge- vochtige lucht naar West-Europa wordt land, Noordwest-Frankrijk, België en ons gestuwd. Het onbestendige weer duurt dan land naar Duitsland. Zij voerden grote hoe- ook voort, veelheden zachte en zeer vochtige lucht uit de subtropen met zich mee. WEERRAPPORTEN De grootste hoeveelheden regen bracht Temperaturen: buiten een storing, die in de nacht van zondag op land maxima van giste- maandag via België en het zuiden van ons ren- Binnenland: heden land naar West-Duitsland trok. Op ver schillende plaatsen viel omstreeks 30 mm. Op de oceaan heeft een tropische cycloon, welke gepaard gaat met stormen van or kaankracht, de laatste dagen een onge- bruikelijke koers gevolgd. Zij bewoog zich A°pe'? agen aanvankelijk in de richting van Amerika pDe™een doch in de buurt van de Bermuda's zwenk- V'on°en te zij naar het oosten af. Zondagmiddag T om 16 uur passeerde zij, nog steeds het pUxemg karakter van cycloon behoudend, een van Rar'js de eilanden van de Azoren. Maandagmor- por e^1ux gen naderde de kern met flinke luchtdruk- N^eno e dalingen en aanwakkerende winden het R a?.. weerschip, dat in de Golf van Biscaye op ']f post ligt. Waarschijnlijk zgl zij in kracht jyjünchen afnemen. Stockholm Oslo HILVERSUM I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Emigratie-afbraak of opbouw, caus. 15.30 Groot koor, kamerork. en sol. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Promenade-ork. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Vrede als uitda ging: het belangrijkste wereldprobleem, door dr. E. H. F. van der Lely. Eerste lezing: Vrezen wi] de vrede? 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Cabaret. 22.35 Muzikale caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en Ut. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 1150 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Lich te muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee. De wetenschappelijke expeditie naar het Sterrengebergte in Centraal Nieuw-Guinea. door G F. Venema. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Gram. 19.40 Idem. 20.20 Ca techismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Bariton en piano. 21.15 Internat, vocalistencon cours 1957. 22.35 Niet kleiner dan de wereld, klankbeeld. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45—23.00 Film programma. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Piano recital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Jeugdkron. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.11 Godsd.uitz. 22.40 Ork.conc. 22.55— 23.00 Nieuws. Prins Bernhard is zondag naar Zweden gereisd, waar hij op uitnodiging van de koning van Zweden zal deelnemen aan een jacht op elanden in de omgeving van Oe- rebro in centraal Zweden. De prins reisde met een privé-vliegtuig. zwaar bew. z zwaar bew. n zwaar bew. zw regen no zwaar bew. zw regen w regenbui wzw zwaar bew. w onbewolkt z 12 15 16 12 22 18 22 24 zwaar bew. windst. 24 Dinsdag 21 september Zon op 6.31 uur, onder 18.37 uur. Laag water 7.25 uur, onder 18.37 uur. Maanstanden 23 sept. 30 sept. 20.18 uur 18.49 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 september Hoog water: 3.36 en 15.59 uur. Laag water: 11.44 en uur. Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. n regen ■zzw regen zw regen z regen wzw regen zw geheel bew. windst. 23 mist zzo 22 regen windst. 22 half bew. windst. 29 zwaar bew. n 26 mist windst. 28 22 19 19 20 23 23 half bew. wzw 15 geheel bew. w 16 geheel bew. w 15 geheel bew. wzw 15 geheel bew. wzw 15 geheel bew. wzw 14 lichte regen w 15 geheel bew. wzw 15 4 0 13 4 2 3 9 0 0 0 3 T 4 15 2 1 0 1 0 0 0 11 12 25 9 9 31 6 33 1. Toen Panda op een kille ochtend be neden kwam, trof hij Jolliepop aan, ge hurkt bij de grote schouw. „Morgen, Jollie pop", zei hij, „ga je de haard aanmaken?" „Inderdaad meneer Panda", antwoordde de trouwe knecht, „de zomer is alweer bijna voorbij en de tijd van lange avonden bij het haardvuur is in aantocht, als ik het zo mag uitdrukken". Onder het spre ken blies hij krachtig met de blaasbalg op het smeulende hout, dat voorlopig meer rook dan vuur ontwikkelde. „Pff! Wat rookt dat!", zei Panda, terwijl hij kuchend een raam openschoof, „trekt de schoor steen niet?" „Een haard, die geruime tijd buiten werking is geweest, is immer las tig aan te maken", verklaarde Jolliepop, onafgebroken met de blaasbalg werkend. „Doch wanneer de schoorsten eenmaal warm is, zal het wel beter gaan. Er begint reeds trek in te komen. Weldra zal hier een verkwikkend vuurtje branden, dat vocht en kilte uit de vertrekken zal ver drijven". Maar helaas was er meer kil vocht in aantocht, dan zelfs een laaiend vuur zou aankunnenPlotseling klonk een sissend geluid en een forse waterstraal trof de arme knecht midden in het gezicht! TOKIO (UP) By zijn aankomst in Peking heeft de oud vice-president van Indonesië, Mohammed Hatta, verklaard dat China en Indonesië „de wereld moe ten tonen, dat landen met verschillende ideologieën vreedzaam naast elkaar kun nen leven". Hatta maakt de reis op uitno diging van premier Tsjoe En Lai. Deze was ter begroeting op het vliegveld aan wezig. De Indonesische staatsman verklaarde voorts, dat de ideologische verschillen geen beletsel vormden voor het nauwer aan halen der vriendschapsbanden. Premier Tsjoe En Lai antwoordde, dat de betrek kingen tussen Indonesië en China gedu rende de afgelopen jaren „een nieuwe basis" hadden gekregen. Hatta zal maan dag door de premier officieel worden ont vangen. DJAKARTA (ANP) Luitenant-kolonel Ahmad Hussein, de militaire commandant van Midden-Sumatra en voorzitter van de Bantengraad, heeft in Padang gezegd op timistisch te zijn over de kansen van de ingestelde „commissie van zeven", waar van ook Sukarno en Hatta deel uitmaken, om de legervraagstukken op te lossen. Hussein vroeg zich echter af wat de com missie zal doen in de drie weken, die Hatta in China doorbrengt. Behalve Sukarno en Hatta hebben in deze commissie premier Djuanda, vice- premier dr. Leimena, de minister van Ge zondheid Azis Saleh, sultan Hamengkubu- wono en de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasution zitting. Hussein deelde voorts tijdens de pers conferentie in Padang, waarin hij dit zeide, mede, dat de commissie bij het zoeken naar een oplossing voor de legervraagstukken ook contact zal opnemen met kolonel Zul- kifli Lubis, die sinds zijn mislukte staats greep in Oktober vórig, jaar nog - steeds voortvluchtig is, met kolonel Simbolqn, ko lonel Sukanda Br.aUunenggala en. enige andere officieren, die bij de legermoeilijk- heden betrokken zijn. Op de vraag of tijdens het nationaal overleg in Djakarta nog bepaalde verlan gens zijn geuit over de toekomstige samen werking tussen Sukarno en Hatta, ant woordde Hussein, dat vele afgevaardigden zich hadden uitgesproken voor de vorming van een presidentieel kabinet. Hij wei gerde echter op bijzonderheden daarover in te gaan. Burgemeester J. J. G. Boot van Hilver sum heeft zaterdagmiddag in een huis, dat vroeger in gebruik was bij de recher che, een verkeersvoorlichtingscentrum van de Vereniging Veilig Verkeer Hilversum geopend. Het voorlichtingscentrum be schikt over apparaten, waarmee automo bilisten hun reactiesnelheid kunnen testen en afstanden kunnen leren schatten. Het centrum wordt ook gebruikt om de kinde ren van de vijfde klasse der 45 Hilver- sumse scholen verkeersonderricht te geven. De gemeente Hilversum heeft f 10.000 besteed voor restauratie van het pand en het bedrijfsleven en particulieren hebben eveneens hun steun verleend. Binnenkort zullen verkeerscursussen wor den gegeven voor bromfietsrijders, auto mobilisten en bejaarden. Watersnood. Volgens officiële schattingen staan in de Indische staat Oettar Pra- desj 1500 dorpen blank als gevolg van overstomingen. Er zijn tot dusverre 92 doden gemeld. Razzia. De Zuidafrikaanse politie heeft in naturellenstadjes aan de Witwatersrand razzia's op alle soorten wapens gehou den. Men hoopt daarmee een herhaling te voorkomen van de gebeurtenissen van de vorige week, toen bij een ge vecht tussen stammen veertig naturel len om het leven kwamen. Botsingen. De botsingen tussen paria's en hindoes in het gebied van Madoerai in de Zuidindische staat Madras nemen grotere afmetingen aan. De politie heeft herhaaldelijk van de vuurwapens gebruik moeten maken. Officieel is be kendgemaakt, dat er zestig doden zijn, maar niet-officieel is het aantal doden op tweehonderd gesteld. Mijnongeluk. Zeven negers zijn zaterdag om het leven gekomen door een ex plosie in een schacht in de staatsmijnen te Johannesburg. Er wordt nog een neger vermist. De ontploffing was het gevolg van een zware aardschok, aldus een mededeling van een ingenieur der mijnen. Strenger. De Poolse minister van Justitie, Marian Rybicki, heeft tegen de Poolse rechters gezegd dat zij te zacht op treden tegen zwarte handelaars. Waar nemers in Warschau merken hierbij op dat de Poolse militie door vele profi teurs met verachting behandeld wordt. De Poolse regering heeft een actie op touw gezet tegen een „economische ondergrondse", waardoor elke maand miljoenen zlotys aan het normale han delsverkeer onttrokken worden. Reactie. Sedert juli 1955 zijn in communis tisch China 81.000 „reactionairen" ge arresteerd, aldus een bekendmaking uit Peking. Generalissimo Tsjang Kai Tsjek heeft in een interview verklaard de hoop op bevrijding van het vasteland van China nog niet te hebben opge geven. Vooral de onrust in verscheidene delen van het land acht hij bemoe digend. Onafhankelijk. Op het jaarlijkse congres van de Britse liberale partij te South- port is besloten, dat de partij bij de volgende algemene verkiezingen onaf hankelijk zal optreden. Dit is in het voordeel van de socialisten, daar de conservatieven bij de jongste verkie zingen stemmen verloren, die aan de liberalen ten goede kwamen. Duik. Professor Jacques Picard, de zoon van professor August Picard, heeft in de Thyrreense zee, bij het Italiaanse eilandje Ponza, een duik van ruim 3900 meter gemaakt. De geleerde stelt een onderzoek in naar de flora en fauna in de Thyrreense zee. Levenslang. Een kapitein van de Ameri kaanse luchtmacht is wegens een poging tot atoomspionage voor Rusland ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. Volgens de luchtmacht heeft ka pitein French gepoogd documenten en tekeningen aangaande het gebruik van kernwapens in vliegtuigen aan de Sov jet-Unie te verkopen. Hoorbaar. Egypte heeft uit de Sovjet-Unie een "krachtige fa'diözendér geïmporteerd, welke voor propaganda-uitzendingen van' dë ;,Stérri 'der Arabieren" zal wor den gebruikt. De nieuwe zender, die vijf maal zo sterk zal zijn als die welke te Cairo in gebruik is, zal binnen twee maanden in werking worden gesteld en overal ter wereld hoorbaar zijn, aldus het blad. Slachtoffers. De weduwe en een dochter van Bela Kun, de leider van de Hon gaarse Sovjet-republiek van 1919, zijn na een jarenlang verblijf in de Sovjet- Unie teruggekeerd in Hongarije. Bela Kun werd in 1937 in de Sovjet-Unie wegens „afwijkingen van de partijlijn" terechtgesteld. In 1956 werd Bela Kun gerehabiliteerd als een „der onschuldige slachtoffers van de stalinistische per soonlijkheidscultus". Kern aandrijving. Volgens een woordvoer der van het Amerikaanse staalconcern Bethlehem Steel is de onderneming zeer ver gevorderd met een ontwerp van een kernreactor voor een torpedoboot jager. Zij zou medio volgend 'aar met de uit voering van het ontwerp kunnen be ginnen. Binnenkort zou de kiel gelegd worden van een kruiser met kernaan drijving. Campagne. Te Tokio zijn 25 leiders van betogingen tegen uitbreiding van de Amerikaanse luchtbasis aan de rand van Tokio gearresteerd. De secretaris generaal van de Japa:.se socialistische partij heeft een campagne aangekon digd voor de onmiddellijke vrijlating van de gearresteerden. IN DIT LAND van zwaarwichtige akte tassen, weet bijkans ieder, dat zwaar, ge dreun van het straatverkeer aan de onder de arm gedragen tas kan worden gevoeld. Nog beter bewijs levert het luchtballon netje uit het warenhuis, dat - op korte afstand van de mond gehouden - voelbaar meetrilt wanneer we spreken. Met geslo ten ogen en dichtgestopte oren zout u dus kunnen voelen of een persoon tegenover u een verhaal af steekt, eenvoudig door het ballonnetje vlak voor zijn mond te houden. Een dergelijk apparaat voor het opvangen van trillingen bezitten vissen eveneens. Be halve het onlangs genoemde inwendige gehoororgaan, hebben sommige vissen ook nog een verbinding tussen dat orgaan en de zwemblaas. Bij de kabeljauw en enkele andere soorten rust een deel van de zwemblaas direct tegen het gehoorkap- sel, maar bij meervallen, karpers en som mige aquariumvisjes (bijvoorbeeld de Cha- raciniden) komt de verbinding tussen zwemblaas en gehoororgaan tot stand door middel van een viertal beentjes die bewe gelijk met elkaar zijn verbonden, waar door zij - wat hun functie aangaat - wel enige gelijkenis vertonen met onze gehoor- beentjes, namelijk hamer, aambeeld en stijgbeugel. De gespannen zwemblaas dient bij deze vissen dus als resonantietrommel voor het geluid en de bewegelijk met el kaar verbonden beentjes brengen de tril lingen versterkt naar het gehoororgaan over. Deze versterker is vooral van belang voor vissen die zich op de hoogte moeten stellen van de trillingen (geluiden) boven het wateroppervlak. Door proeven is aan getoond, dat vissen die van dit verster kingsapparaat zijn voorzien, veel beter op geluiden reageren dan hun soortgenoten, die dat niet bezitten. Zo blijkt een meerval te reageren op menselijk gefluit, maar dit dier is dan ook met zo'n versterker uitge rust. De meeste vissen hebben bovendien nog een ander orgaan, t.w. de zgn. zijlijn, die als een duidelijke streep van de kieuw- spleet tot de staart loopt. Deze zijlijn bestaat uit een kanaal, dat met een slijm achtig vocht is gevuld en door een reeks van poriën met het water buiten het lichaam in verbinding staat. Langs het hele kanaal loopt voorts een zenuwstreng met talrijke uitlopers, die in een zintuigje in het kanaal eindigen. Lang is de functie van de zijlijn een geheim gebleven, maar door proefnemin gen is tenslotte gebleken, dat hiermee langzame golven van 6 per seconde kunnen worden waargenomen. Dergelijke golven ontstaan bijvoorbeeld wanneer een ander dier voorbij zwemt, of wanneer watergol ven door de oever, of door andere voor werpen onder water weerkaatst worden. De in het water opgewekte golven van een eventuele aanvaller of de teruggekaat ste golven van een obstakel doen namelijk het vocht in het kanaal meetrillen en delen zich aan de zenuwuiteinden mede, waardoor zij in een gewaarwording kun nen worden omgezet. Hóe dit geschiedt, is natuurlijk weer niet bekend, maar dat weten we van geen enkel zintuig. Wist u, tussen twee haakjes, dat de mens een bijzonder fijnzinnig oor heeft? Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2