Wat kunt u doen Prinses Beatrix opende in Goirie een kinderdorp dt beterplakt beterbrandt beter MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 3 Brabant weigert grondruil voor vliegbasis Transformator explodeerde; een dode, een zwaargewonde Rotterdam-Zuid geruime tijd zonder stroom Winkelhuis in Meppel door explosie vernield Stille gang langs dodencel in „Oranjehotel" Heringa Wuthrich Antiekbeurs zakelijk een succes geworden Boerderijbranden Mag een advocaat tegen zijn cliënt getuigen? tegen Aziatische griep? Regen kan vrijgezellenpre niet verstoren Kerkelijk Nieuws Socialisme zonder atoombom" Internationale wandeltocht wegens griep uitgesteld Schreef Sibelius zeven of acht symfonieën? In Bergen op Zoom staan achttien huizen leeg Weer honderd man bij n.v. Schokbeton ontslagen Theaterdirecteur Max Poons gehuldigd Aanvaring nabij Kaap Finisterre, een vermiste (Dp de <*Praatótoel Prijsindexcijfers bewijzen: Ook in augustus werd het leven duurder Betaling abonnementsgeld per giro Prinses Beatrix heeft zaterdag in Goirie het kinderdorp Sint Godelieve geopend, waar 84 kinderen kunnen worden onder gebracht. Toen de hofauto tegen halfdrie het kinderlaantje naar het kinderdorp in draaide, stond daar de kinderharmonie „Jeruzalem" uit Tilburg klaar om de auto tot aan het koloniehuis vooraf te gaan. Prinses Beatrix, die vergezeld werd door haar particuliere secretaresse, mejuffrouw mr. M. Meurs, werd officieel welkom ge heten door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, door de burgemeester van Goirie, mr. G. L. Eisen en de voorzitster van het bestuur van de R.K. b-kolonie- huis „Sint Godelieve", mevrouw I. van Iersel-de Vink. Voor het hoofdgebouw stonden de „Scotjes", een kinderharmonie het doedelzakken uit Tilburg met Schotse „kilts" aan. De achtjarige Daantje Smiers uit Den Helder overhandigde Prinses Beatrix de schaar, waarmee zij het lint voor de ingang van het hoofdgebouw doorknipte. Daarmee was de kinderkolonie officieel geopend. Vervolgens hield mevrouw Van Iersel een toespraak, waarin zij de Prinses verzocht in de hal van het hoofdgebouw een pla quette te onthullen, die aan deze plechtig heid zal blijven herinneren. Daarna bezichtigde de Prinses een van de zes huisjes, die twaalf kinderen kunnen herbergen. Zij koos hiervoor het huisje dat de naam „Bambi" draagt. Tijdens de thee bood mevrouw Van Iersel Prinses Beatrix een merklap aan, waarop een B met een kroon daarboven waren gebor duurd en een voorstelling van spelende kinderen, bloemen, bomen, een haan en schapen. Na de thee begaf de Prinses zich naar de nabij gelegen school om een spel gade te slaan. Om al de jongens en meisjes ge zamenlijk te belonen schonk de Prinses hun een jong zwart dwerggeitje, dat „hannibal" werd gedoopt. De Prinses bracht voor de kinderen een klein zwart geitje mee. Het werd met vreugde in de kring opgenomen. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben geen goedkeuring verleend aan een raadsbesluit van Bergen op Zoom, betreffende ruiling van gronden met de staat der Nederlanden, welke ruiling noodzakelijk is geworden door de uitbrei ding van de vliegbasis Woensdrecht, waarvan de straaljagerstartbanen de Huij- bergsebaan en de Wouwbaan te Bergen op Zoom doorsnijden. Tevens was besloten, deze weggedeelten aan het openbaar ver keer te onttrekken. Ook dit deel van het besluit heeft niet de goedkeuring van Ge deputeerden van Brabant. Bij een ontploffing In een transformator- huis aan de Putselaan in Rotterdam-Zuid zgn zaterdag tegen het middaguur twee arbeiders, die In het gebouwtje aan het werk waren, ernstig gewond geraakt, ter wijl in het gehele stadsdeel beneden de Nieuwe Maas de elektrische stroom uitviel. Er was geen licht en geen krachtstroom, de trams stonden stil en zelfs de telefoonver bindingen waren op enkele uitzonderingen na gestoord. Pas in de namiddag kon de sto ring voor het grootste deel worden opge heven. De ontploffing veroorzaakte een grote steekvlam, die schrik zaaide onder de voorbijgangers. Even later zag men de twee mannen met ernstige brandwonden kreunend naar buiten kruipen. De G.G.D. heeft hen naar het Zuiderziekenhuis ver voerd. Het waren de 36-jarige D. Lammers en de 34-jarige J. H. de Boom, beiden uit Rotterdam. De heer De Boom is later aan zijn brandwonden, die van zeer ernstige aard waren, overleden. Men hoopt het leven van de heer Lammers te kunnen be houden. De elektriciteitsvoorziening in Rotter dam-Zuid is wat de tram betreft gestoord geweest tot 's middags twee uur. In bijna het gehele winkelcentrum op en om de Beijerlandselaan kon pas tegen zes uur 's avonds weer het licht branden. Het onderzoek heeft uitgewezen dat een transformator uit elkaar is gesprongen. Doordat hierbij een deel van de schakel installatie werd vernield, heeft het zo lang geduurd voordat de stroomvoorziening kon worden hersteld. Nog een ontploffing Er heeft zich zaterdag te Rotterdam nog een ontploffing voorgedaan en wel in de vetsmelterij van een destructiebedrijf in Overschie. Daarbij liepen twee lassers vrij ernstige brandwonden op. Beiden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De lassers waren aan het werk in de buurt van een vat benzine. Meppel werd zaterdagavond om kwart voor elf opgeschrikt door een hevige ont ploffing, welke deed denken aan het in slaan van een bom. Het bleek, dat in het noordoostelijk deel van de stad een ont ploffing had plaatsgehad in een winkel huis van de sigarenhandelaar J. Bilstra aan het Troelstraplein. De ontploffing is ontstaan in een ver trek achter de winkel. Een groot deel van de achtergevel van het pand werd wegge slagen. Het grootste deel van de vloer van de bovenwoning kwam naar beneden. De heer Bilstra, die daar rustig bij de haard zat, werd met stoel en al opgenomen en enige meters weggeslingerd. Hij liep echter slechts enkele schrammen op. Van verscheidene woningen in de omtrek en enkele winkels moesten de ruiten het ontgelden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het onderzoek naar de oorzaak is nog gaande. Gedacht wordt aan een ontploffing van aardgas uit de leiding van het ge meentelijk gasbedrijf. VISUM ELECTRONICUM In ons verslag over de opening van het congres van de wetenschappelijke film te Amsterdam in ons blad van zaterdag wordt ten onrechte de film „Visum Electronicum" aan Polygoon toegeschreven. De film is vervaardigd door Wim Gerdes en gepro duceerd door Multifilm. Zaterdag in is Scheveningen de jaarlijk se stille gang langs de dodencel in het „Oranjehotel" gehouden. Terwijl buiten op de binnenplaats de vlag in de gestage regen halfstok hing, luisterden ongeveer duizend nabestaanden, oud-gevangenen, autoriteiten, officiële vertegenwoordigers en andere belangstellenden naar de her denkingstoespraak van de voorzitter van de stichting „Oranjehotel", professor mr. R. P. Cleveringa, in de strafgevangenis. Toen tegen elf uur des ochtends de ge nodigden door het beruchte „poortje" bin nengingen om, zoals naast deze kleine in gang geschreven staat, al degenen die hun laatste gang door deze poort gingen, te eren en te herdenken, regende het hard. Daarom werd de plechtigheid, niet zoals bij vorige herdenkingen, op de binnen plaats, maar in een in allerijl in orde ge maakte zaal gehouden. In zijn rede sprak professor Cleveringa over de duizenden die hun zpivere daden stelden tegenover de invallen van de teu- tonische horden in 1939 en 1940. Toen rrtr 1944 de léden van de Stijkel- groep werden doodgeschoten heeft een Duitse predikant gezegd: „Het moet een groot volk zijn dat zulke mensen voort brengt". Zij en anderen toonden ons, aldus prof. Cleveringa, hoe wij, gering in tal en wonend op een klein gebied, een groot volk kunnen zijn. Wij moeten ons beijve ren dat hun geest vaardig blijft zowel in tijden van oorlog, mocht deze onverhoopt komen, als wel in zaken van vrede". Aan het slot van zijn rede sprak profes sor Cleveringa het Onze Vader. Daarna zongen allen het Wilhelmus. Tenslotte trok men langs de dodencel 601. Velen legden er bloemen. Ook buiten bij het monument aan de muur van de gevangenis werden bloemen gelegd. Namens H.K.H. Prinses Wilhelmina was bij de plechtigheid aanwezig haar particu lier secretaresse, mejuffrouw J. C. M. M. Geldens. ADVERTENTIE HA ARLEM ELECTRISCHK INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De Oude Kunst- en Antiekbeurs, die voor de negende maal in het stedelijk mu seum „Het Prinsenhof" in Delft is gehou den, is zowel zakelijk als artistiek een succes geworden. Dit heeft de voorzitter van de stichting, de heer B. Stodel, zondag meegedeeld, nadat de beurs was gesloten. De beurs, die enige dagen korter heeft ge duurd dan vorige jaren, werd door 21.500 mensen bezocht. Volgend jaar zal zij dit is althans voorlopig vastgesteld wor den gehouden van 20 augustus tot 10 sep tember. Zaterdag is de Antiekbeurs nog bezocht door een groot gezelschap direc teuren en deskundigen op het gebied van schilderijen van een aantal belangrijke musea in het buitenland. Unaniem waren zij het er over eens, dat de Delftse beurs belangrijker is dan de antiekbeurzen, die regelmatig in Londen en Parijs worden gehouden. In juli zijn in ons land 42 boerderijbran den voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. De schade werd geraamd op f 1.724.000. In de meeste gevallen was blikseminslag de oorzaak. Juristencongres in Groningen ADVERTENTIE Weinig en ook eigenlijk heel veel. Het be langrijkste is, verstandig en gezond leven, overmatige vermoeidheid vermijden en zor gen voor vitaminenrijke voeding. Hiermede verhoogt u uw weerstand en sti muleert u de natuurlijke afweerkrachten, die uw lichaam tegen infecties bezit. Volgens alle tot dusverre verkregen gege vens draagt de Aziatische griep een onschul dig karakter en kan deze in de regel met huismiddelen worden behandeld. Het huismiddel bij uitnemendheid tegen griep is „Aspirin", het wereldbefaamde Bayer-product. „Aspirin" bevordert de transpiratie, doet de koorts dalen en stilt de pijn in hoofd en ledematen. U doet er ver standig aan, te zorgen, dat u thans „Aspirin" in huis hebt, zodat u het bij de eerste symptomen van griep in uw gezin direct bij de hand hebt. Kwaliteit en betrouwbaarheid worden u gegarandeerd door het bekende Bayer-kruis op de verpakkingen en op de tabletten. („Aspirin" en „Bayer": gedeponeerde han delsmerken.) In Groningen is vrijdag een vergadering van de Nederlandse Orde van Advocaten gehouden, tijdens welke zich een interes sante discussie ontwikkelde over de vraag of een advocaat onder bepaalde omstandig heden mag of moet getuigen tegen zijn cliënt of diens belangen in. Een der beide preadviseurs, mr. C. H. Telders uit Den Haag, betoogde dat „de advocaat, die nood zakelijk medeweter wordt van allerlei ver borgen dingen, nimmer als getuige tegen over de rechtzoekende mag worden ge steld". De tweede preadviseur, de Gronin- se jurist mr. R. A. Vos, stelde daar entegen, dat de advocaat ten aanzien van feiten, die niet vallen onder het beroeps geheim, geen beroep kan doen op het ver schoningsrecht. „Eenmaal als getuige ge dagvaard, zal hij wettelijk verplicht zijn, getuigenis af te leggen", betoogde hij „waarbij de balie er echter zelf voor dient te zorgen, dat de advocaat., zich .onthoudt van handelingen, die tot gevolg kun nen hebben dat de raadsman als ge tuige optreedt in een procedure, waarin hij als advocaat occupeert en geoccupeerd heeft." De vergadering was algemeen van oor deel, dat het voor het verschoningsrecht van de advocaat geen verschil maakt, of zijn getuigenis betrekking zou hebben op een onderwerp waaromtrent zijn cliënt een algemene wettelijke mededelingsplicht heeft. De vraag of het in het algemeen onge oorloofd is dat de advocaat getuigt omtrent datgene, wat de wederpartij hem monde ling heeft megedeeld, werd door de over grote meerderheid bevestigend beant woord. De meerderheid was van oordeel, dat het voor de positie van de advocaat als getuige zeer bijzondere gevallen daargelaten geen verschil behoort te maken of zijn cliënt hem al dan niet uit de geheimhoudingsplicht ontslaat. Een in strijd met zijn geheimhoudingsplicht af gelegde verklaring van een advocaat be hoort niet als bewijsmiddel te worden ge bruikt. De geheimhoudingsplicht van een advocaat behoort ook voor de leden van zijn personeel te gelden. De minister van Justitie, prof. mr. Samkalden, woonde de discussies bij. In Grevenbicht zijn van zaterdag tot en met vandaag weer honderden vrijgezellen uit een groot aantal landen in congres bij een. „Een bijeenkomst die", zo zei de bur gemeester in zijn openingsrede, „zeker een serieuze kant heeft maar toch ook de deel nemers enige dagen van ontspanning wil bieden". De organisator van het vrijgezel lencongres^ de heer Ger Grein (zelf inmid dels getrouwd en zeer gelukkig, naar hij opmerkte) betoogde, dat het congres in de loop van de jaren zijn bestaansrecht be wezen heeft. De werkbijeenkomst van het congres is gewijd aan het probleem „alleen op de wereld", dat werd ingeleid door de Maas trichtse letterkundige Frans van Olden burg Ermke. Diens voordracht was aanleiding tot een voorstel uit het gehoor, een resolutie over de belasting voor vrijgezellen op te stel len. Hierover zal nader worden beslist. Zondag kozen de congressisten hun „vrij gezellenkoningin": de 26-jarige Toos Klein tjens uit Nuth in Limburg. Voorts werden verkozen „de sympathiekste vrijgezel", een titel die bleek weggelegd voor de Duitse Leni Plönnis uit Düren. Het heeft in Gre venbicht vrijwel de gehele zondag gere gend, maar dit heeft de vreugde in de grote feesttent niet kunnen verstoren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kockengen J. Spelt te Din teloord. Geref. Kerken Bedankt voor Uithuizermeeden S. Bloem te Hoogezand-Sappemeer. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Zwartsluis W. Bax, kand. te Amsterdam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk H. van Gilst te Dirksland. Beroepen te Wageningen W. Hage te Nunspeet. In een bijeenkofnst van de afdeling Am sterdam van de Pacifistische Socialistische Partij (P.S.P.) heeft prof. dr. J. de Graaf, voorzitter van de Geloofsgemeenschap van Christen anti-militaristen „Kerk en Vre de", gesproken over „Socialisme zonder atoombom". De hoogleeraar was van oor deel, dat het socialisme de laatste jaren meer en meer bezoedeld is door het mili tarisme. Bij een antwoord op de veront rusting in de gehele wereld ten aanzien van de gevolgen der atoomwapens moet zijns inziens meer gedacht worden aan een van militarisme gereinigd socialisme. „Wa re dit socialisme schoon en zuiver geweest, dan was een tragedie als in Hongarije door het communistisch geweld ondenkbaar ge weest, evenals die in Algerije", zei hij. Ook in kringen van de socialistische Interna tionale heeft men de kracht niet opge bracht zich van deze gewelddaden te dis- tanciëren. Alleen een van militarisme bevrijd so cialisme zal volgens prof. De Graaf waar devolle bijdragen kunnen leveren in de vier omwentelingen, die thans in de wereld gaande zijn en die de wereld van straks van karakter zullen veranderen, namelijk de omwenteling tegen het gebrek, tegen de vreemde overheersing, tegen de rassen discriminatie en tegen de oorlog. Ten aanzien van de eerste sprak de hoogleraar van een intercontinentale klassestrijd. Ten aanzien van de tweede zei hij dat er in Azië een zekere reserve bestaat tegen het socialisme, omdat van die zijde geen steun is verleend in de strijd om de vrijheid van vele volken. Over de rassendiscriminatie in de V.S. zei prof. De Graaf onder meer, dat hij een eresaluut wilde brengen aan de negers voor hun „bovengewelddadige" strijd. Ten aanzien van de oorlogsdreiging zei hij het gevoel te hebben, dat het so cialisme verstek laat gaan. De P.S.P. heeft deze problemen ver staan en op de voorgrond gesteld" zo ein digde prof. De Graaf. „De P.S.P. is geen splinterpartij, ze is ontstaan uit een be raad van de politiek daklozen, die geen onderkomen voor hun geweldloze strijd vonden." Zondag zou in Nijmegen en omgeving op initiatief van de leraren lichamelijke op voeding van de plaatselijke middelbare scholen een internationale wandeltocht ge houden worden ten bate van lichamelijk gebrekkige kinderen. Er waren honderden inschrijvingen van m.o.-leerlingen uit Gel derland, Noordbrabant en Limburg als mede uit Rijn- en Roergebied Niet minder dan 480 deelnemers aan deze liefdadigheidsmars hadden echter wegens griep moeten afschreven. Daarbij kwam, dat het dusdanig regende, dat men het niet verantwoord achtte de tocht te laten doorgaan. De mars is nu voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een groot aantal gevallen van Aziatische groep onder de leerlingen van het r.k. lyceum in Hilversum is aanleiding ge weest enkele klassen naar huis te zenden. De school telt ruim 700 leerlingen waar van 25 percent met griep het bed houdt. Een Amerikaanse professor, Harold E. Johnson, die een studie van een jaar heeft gemaakt van de figuur en het oeuvre van de vrijdag overleden Finse componist Jean Sibelius, heeft in een artikel, dat hij voor het Finse dagblad „Helsingin Sano- mat" schreef, de veronderstelling geuit dat er nog een niet gepubliceerde symfo nie van Sibelius moet bestaan. Uit brieven en ook uit andere aanwijzingen, conclu deert Johnson, dat het werk, dat als de Zevende symfonie bekend staat, die naam pas later heeft gekregen. De originele naam was „Fantasia Sinfonica opus 105". Pas in 1924 of 1925, toen Sibelius wist, dat zijn werk goed ontvangen was, kreeg het de naam Zevende symfonie. Maar Sibe lius heeft in diezelfde jaren gewerkt aan een andere compositie, een andere Zevende Symfonie in drie delen, waarvan het laat ste, zoals Sibelius in enkele brieven uit die tijd zelf schreef, een „Helleens rondo" was. Dit werk zou de Achtste symfonie van Sibelius moeten zijn. De componist heeft, om redenen die alleen hem bekend zijn, wellicht besloten dit werk niet te publiceren, aldus mededelingen van prof. Johnson. Hij is ervan overtuigd, dat het niet in andere vorm of slechts als een voorstudie voor een ander werk, is aan gewend. De oudste dochter van de over leden componist heeft naar aanleiding van Johnson's publikatie gezegd, dat er geen ongepubliceerde werken van haar vader bestaan voor zover zij weet. Thans is ook bekend gemaakt, dat het stoffelijk overschot van Sibelius zal wor den begraven in de tuin van de villa „Ainola", waar de Finse componist het grootste deel van zijn leven heeft gewoond. Van een complex van 65 nieuwe wo ningen te Bergen op Zoom staan er 18 al sinds enige tijd leeg. Zij worden niet op geleverd, omdat in de dakelementen een constructiefout zou zitten, waardoor de daken een kleine golving vertonen, welke echter voor een leek niet zichtbaar is. De architect, die het gebruik van deze dak elementen had voorgeschreven, levert de woningen met dit gebrek niet op. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom het zijn namelijk gemeentewonin gen heeft nu de aannemer verzocht de fout in de dakconstructie op te heffen. De aannemer meent, daar hij geheel volgens bestek en in opdracht van de architect heeft gewerkt, niet tot het aanbrengen van voorzieningen verplicht te zijn. Ruim een week nadat aan 92 werk nemers van de n.v. Schokbeton in Kampen ontslag is aangezegd, is het opnieuw nodig gebleken een groot aantal mensen werk zaam bij dit bedrijf op te zeggen. Het be treft thans 105 werknemers. De reden van deze nieuwe ontslagen is het nog steeds teruglopen van het aantal opdrachten. De ontslagen strekken zich uit over alle af delingen. ADVERTENTIE Neem niet langer zo - maar vloei, vraag uitdrukkelijk om Mascotte. Max Poons, artistiek leider van Grand Theatre Gooiland, is zaterdagavond in Hilversum gehuldigd naar aanleiding van het feit, dat hij veertig jaar aan het toneel verbonden is. Max Poons, die in mei van dit jaar tachtig jaar werd, werd een voor stelling aangeboden in Grand Théatre Gooiland door de Haagse Comedie. Het gezelschap voerde „Naakt met Viool" van Noel Coward op. Na afloop van de voor stelling werd de jubilaris toegesproken door burgemeester J. J. G. Boot van Hil versum, ere-voorzitter van het huldigings comité. Burgemeester Boot overhandigde de jubilaris een bedrag onder couvert en een fotoalbum van Parijs. Cees Laseur bracht de gelukwensen over van de Haag se Comedie, de Nederlandse Comedie, het Rotterdams Toneel en de toneelgroep Theater. Max Poons sprak een kort dank woord tot burgemeester Boot, Cees La seur en tot drs. P. J. Mulder, de secretaris penningmeester van het werkcomité. In zijn dankwoord betrok de jubilaris even eens de heer J. G. Buurke, directeur van Grand Théatre Gooiland. BREST (Reuter) De Franse passa giersboot lie de la Reunion (8822 ton) en het Franse vrachtschip Penze (5438 ton) zijn zaterdag zuidelijk van kaap Finister re, noordwest-Spanje, met elkaar in aan varing gekomen. De vrachtboot zonk on middellijk, maar de voltallige bemanning werd opgepikt door een kleinere Franse vrachtboot, de Katiola. Ter hoogte van Brest had voorts in dich te mist een aanvaring plaats tussen een Finse boot, de Atalaya (op weg naar Rot terdam), en de Franse Chateau Laffitte. Beide schepen kregen slechts geringe averij. Uit een later radiobericht bleek dat de hoofdmachinist van de Penze wordt ver mist. Oorlog Dat de oorlog tot op vandaag nog in kleinigheden zijn scheuren achterliet be seffen wen en onze kinderen, die hem mee maakten, niet. Met het herstel en met het mateloos ver lies, dat blijven zal, is die tijd voor ons verleden tijd geworden en wat verbaasd bevinden wij ons iedere dag in een wereld van welvaart, ontwaken we in een dag zonder angst. Maar de kleintjes van na de oorlog horen ons achteloos opmerken: „Die boeken zijn in de oorlog verloren gegaan; die wieg heb ben we in de oorlog geruild tegen aard appelen". En mijn toewijding voor onze blauwe regen klinkt vele malen in het hartstochtelijk bevel: „Kinderen, bederf die boom niet; hij stond te bloeien op de puinhopen". Voor Michieltje is de oorlog een onvoor stelbare onderwereld, waarin zijn moeder heeft vertoefd. Een zwarte wolk, als de sprinkhanenplaag tussen twee paradijzen van aards leven in. En toen ik het eens met de oudste zoon had over de éérste wereldoorlog, sprong Michiel als gebeten omhoog en vroeg vol afschuw: „Is er dan nóg een oorlog ge weest?" „O, hemel", lachte de oudste op een toon alsof hij Michiel er wel op kon tracteren, „en daarvoor ook nog één, hoor. En een dertigjarige oorlog en een tachtigjarige en vier Engelse oorlogen. En de hele geschie denis door zijn er oorlogen geweest". Michiel keek mij aan. Ik knikte. Hij legde zich verbijsterd bij deze ont zetting neer. Maar sinds die keer zocht hij rusteloos oorlogsverhalen, spitste hij zijn kleine oren als het ergens over oorlog ging. En eens zag hij oorlogsgraven. Hij keek er langdurig met gespannen aandacht naar, alsof hij van elk graf het vernietigd men senleven trachtte te vatten en dan de ein deloosheid van het totaal ervan. Ik weet niet van welke gruwelijkheden hij in die tijd kennis nam. Slechts vluchtig lichtte hij mij af en toe in, weerde mij daarna gebiedend weer van dit terrein. Alsof hij bang was, dat ik hem zou beschermen en hij niet te weten zou komen, al wat hij wilde weten. Toen brak de opstand in Hongarije uit. En temidden van de roerige gesprekken tussen volwassenen de hele dag door, het onrustig commentaar door de radio, het bekijken van foto's over de strijd, over de vluchtelingen, temidden van ons ontsteld gedrag en onze verborgen vrees liep Michiel met een wit gezichtje, slapeloos en overspannen; niemand lette op hem. Maanden, maanden later tijdens een van de eerste lentedagen, toen wij koffie dron ken bij open deuren, de tafel in de volle zon, en automatisch luisterden naar de nieuwsberichten, die spraken over troepen in Algiers, zei Michiel: „Oorlog is iets vreselijks". Ik beaamde: „Oorlog is afschuwelijk", en keek rond of de kinderen hun bekers melk op hadden of gemaand moesten worden. „In de oorlog", vervolgde Michiel en zijn ogen sperden zich wijdopen naar een zwar te verte: „kun je je moeder kwijt raken" Maps Valk Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud van hand- en hoofdarbeiders gezinnen, dat maandelijks door het Cen traal Bureau voor de Statistiek wordt sa mengesteld, vertoonde van 15 juli tot 15 augustus van dit jaar een stijging van twee punten. Het indexcijfer, exclusief de AOW, steeg van 116 tot 118 en inclusief de AOW van 121 tot 123. De stijging werd voornamelijk veroor zaakt door de huurverhoging van 1 augus tus. De invloed hiervan op het totale in dexcijfer was uiteraard groter voor de grote steden dan voor de rest van het land, daar de huur in de grote steden een groter deel uitmaakt van de gezinsuitgaven dan elders. Voorts steeg de prijs voor suiker en suikerwerk, alsmede voor alcoholvrije dranken. Het indexcijfer voor kleding, dat de vorige maand een daling vertoonde ten gevolge van de uitverkoop, kwam per 15 augustus weer op het zelfde niveau te lig gen als dat van 15 juni. Tegenover de hiervoor genoemde prijs stijgingen stond een daling (van 172 op 15 juli tot 156 op 15 augustus) van het in dexcijfer voor aardappelen, groenten en fruit. De stijging van het indexcijfer van het rechtstreeks voor consumptie bestemde deel der gezinsuitgaven veroorzaakte te vens een stijging van de indexcijfers voor sociale verzekeringen en belastingen. De hoogte van de sociale verzekeringen en be lastingen is namelijk voor een belangrijk deel afhankelijk van het bedrag, dat nodig is voor de aanschaffing van het goederen en dienstenpakket, dat aan de indexcijfer berekening ten grondslag ligt. Het index cijfer voor de groep „verzekeringen en be lastingen" steeg van 153 naar 158. ocxxxDoooocoocoooocxioooor* YxxxxYrxxxxxxxxxooooooooooqj U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Hofrouw. Het Nederlandse hof zal we gens het overlijden van koning Haakon van Noorwegen twee weken halve rouw aannemen, welke 22 september is inge gaan. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking, In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5