„De tunnel is een uitdaging voor Haarlems middenstand" In Rotterdam is de tunnel een (soms gevaarlijke) gewoonte Duizelingwekkende hoeveelheden EERSTE EN LAATSTE UUR OVER TUNNELS Q.'th.SanUuria Groen-oranje-rood onder water DRS. P. MOURIK: I SCHEPEN VAREN Centrumfunctie van de stad wordt een stuk belangrijker MET DE IJMUIDER COURANT DOOR DE TUNNELS Geen gevaarlijke stoffen! F. C. K U I P E R S NAAIMACHINES EFKU Volksmachine wat „verschijnsel" betreft. In augustus 1938 ver sleepte men immers net eerste Rotterdamse tunnel element uit het bouwdok een eerste stuk, dat de lijn Park-Charlois zo recht mo gelijk zou moeten trekken. En daarmee is zijn bouw wijze direct gekarakteri seerd: de „zinkmethode", waarbij doosvormige, ge wapend betonnen tunnel elementen van ongeveer 61 meter lengte, 25 meter breedte en 8,5 meter hoogte drijvende werden aange voerd, om in een vooraf ge baggerde geul te worden neergelaten en daarna on derling te worden ver bonden. Negen van zulke „dozen" zijn op deze manier in de Maasbodem neergelaten, aan de buitenkant door een 6 mm-dikke stalen mantel tegen de waterdruk be schermd: die dan weer door een dunne laag beton tegen roestvorming werd be schermd. Vloer en stukken zijwand werden vooraf klaarge maakt in hét gemeentelijke bouwdok aan de Heyse Ha ven, zij werden drijvend gehouden door ze met hou ten schotten af te sluiten en aldus drijvend werden de gevaarten verder in de Waalhaven afgebouwd „Drijflichamen" hielden de gevaarten tijdens de laatste afwerkperiode boven water door deze „dobbers" vol water te laten lopen, kon men de tunnelsegmenten op verantwoorde wijze naar de kelder jagen. Aan weerskanten van de Maastunnel zetelen de ven tilatiegebouwen als hurken de sfinxen op de oevers der stroom bouwsels, die meer dan welk onderdeel van de Rotterdamse oever verbinding ook haar aange zicht bepalen. De automobi list, die de tunnel zoekt zal pas gerust zijn, als hij de iets uitlopende lijnen en de zes ronde ramen van de „longen" zijner onderdoor passage ziet en de onder wijzer, die met zijn klas op schoolreis de tunnel heeft „gedaan", zal onverander lijk op de „Saarloose" kade naar de overkant van de rivier wijzen op de grim mige elegantie van het an dere ventilatiegebouw: „Daar loopt de tunnel heen, recht onder je door". Achttien miljoen gulden kostte de Maastunnel, twee miljoen kubieke meter lucht per uur worden bulderend uit de twee autobuizen en de ene voetgangers- en fiet- senbuis gezogen, automa tische telapparaten boeken elke auto in, acht roltrappen en twee dienstliften, 52 ver keerslichten en een capaci teit van 50.000 auto's per dag maken hem tot een werk van indrukwekkende omvang. En niettemin is de Velser tunnel een veel beter ant woord op de vraag naar moderne kunstwerken voor het snelverkeer. Want Rot terdam baart een vreemde, haastende angst, Velsen geeft een onmiskenbare, op luchtende rust. Aantal arbeiders 1957: 1000 (in 1953: 350). Op de rijksbegrotingen uitgetrokken bedragen (in miljoenen guldens): 1951: 2,5; 1952: 6; 1953: 12; 1954: 27; 1955: 35; 1956 31,5; 1957: 25. Totaalkosten beide tunnels (inclusief aansluitende werken) 130.000.000,Te ontgraven: 2.700.000 m3 grond. Aangevuld na voltooiing: 2.150.000 m3 grond. Voor aanleg aansluitende wegen was nodig: 680.000 m3 zand. Weg te baggeren en elders op te spuiten: -1.300.000 m3 grond. Verwerkte materialen: Aan de tunnels: 340.000 m3 beton; 35.000 ton wapeningsstaal; 1300 ton asfaltbitu- men; 420.000 m2 wolvilt; 240.000 m2 asbestvilt; 13.000 m2 dunne koperplaat; 9000 m rubber profielplaat. Voor open bouwputten: 10.000 ton damwandstaal, waarvan weer 9000 ton wordt getrokken. 130 onderwaterpompen, capaciteit 40 m3/uur, opvoerhoogte 38 m, maken ge middeld 2800 m3 water per uur uit. WIJ WAREN BEGONNEN met de heer Mourik te vragen of hij als gevolg van het gereedkomen van de tunnel structurele veranderingen voor Haarlem verwachtte. „Een grove vraag", gaven wij meteen toe. „Wel, daar geef ik natuurlijk ook een grof antwoord op", zei onze zegsman. „Neen, ik voorzie alleen, dat bepaalde functies van deze stad erdoor geaccentueerd zullen wor den." En ziet u het dan niet alleen als een gevolg van de tunnel, maar vooral ook mede als uitvloeisel van de wording van IJmond. De heer Mourik haalde, aanvankelijk tot onze verwondering, een kaartje van Duits land voor de dag, maar wij hoefden ons I niet lang af te vragen, wat dit met de Velser tunnel te maken bad. „Het viel me op, dat de route Stock holm—Parijs, die al door vele. Skandina- vische toeristen wordt gebruikt, namelijk die langs de Noordzeekust, er nog heel wat aantrekkelijker op is geworden", zei hij. „Men ziet namelijk steeds meer Zweedse toeristen, die niet meer via allerlei secon daire wegen in Noord-Duitsland naar Pa rijs rijden, maar via Friesland, de Afsluit dijk en Noordholland. Het toeristenverkeer over deze route zal zich ongetwijfeld uit breiden. Dat is nog maar een van de kansen voor Haarlem." „Maar het verkeer zal uiteindelijk toch de beschikking over grote randwegen krij gen, die langs Haarlem leiden?" „Dat is zo", antwoordde de heer Mourik, „maar Haarlem vertegenwoordigt genoeg, om daar geen schade van te lijden. Het dagbezoek van vreemdelingen op door tocht, dat nu al verreweg het belangrijk ste deel van het bezoek van buitenlanders uitmaakt, wordt door de verbeterde ver bindingen nog aantrekkelijker. Denkt u vooral ook aan het dagbezoek uit de noor delijke provincies. En wat het doorgaand verkeer in het algemeen betreft, dat nu door de stad rijdt, daar hoeft men zich naar ik meen niet zulke zorgen over te maken. Het heeft zich in toenemende mate aan een tijdschema te onderwerpen. En in verreweg de meeste gevallen is al van tevoren bepaald, waar de rit wordt onderbroken voor een kop koffie of een lunch. En daar wordt meestal toch niet van afgeweken. Ik ben, vooral ook na onderzoekingen op dit terrein, steeds meer de mening toegedaan, dat het belang van het doorgaande verkeer voor de Haarlemse middenstand lang niet zo groot is als men denkt er zich dan boven dien nog beperkt tot enige Horeca-bedrij- ven en sigarenhandelaars. Voorzover Haar lem hieraan verliest, wordt dat toch weer gecompenseerd door andere factoren, die Haarlem zeker ten goede komen." „Haarlem wordt dus geen historisch stadje, dommelend tussen grote verkeers aders, zoals ik het een pessimist wel eens heb horen voorspellen?" „Dat lijkt me wat erg somber, wanneer het over een stad gaat, met een midden stand en een bedrijvigheid als Haarlem. We hadden het er net nog over, dat er enige functies van Haarlem geaccentueerd worden. Wel, als er één is, dan is dat zeker Haarlems centrumfunctie. Het zal straks werkelijk niet veel verschil meer maken of men nu onderuit Heemstede naar Haarlem moet komen of uit Bever wijk. De ponten maakten de busrit van Beverwijk naar Haarlem tot nu toe nog een hele onderneming. Nu wordt dat een rit, die nog maar twintig minuten hoeft te duren vroeger vijfendertig. De mensen van de overzijde zullen veel gemakkelijker even naar Haarlem kunnen komen." „Maar dat kon met de trein toch ook?" „Zeker, maar het reizen daarmee, had voor mensen, die eventjes naar Haarlem wilden, toch meer weerstanden, berede neerd of niet beredeneerd. Kaartjes kopen bijvoorbeeld of het feit, dat de trein in Haarlem één station heeft en niet ver schillende haltes, zoals de buslijnen heb ben. Daarbij komt, dat steeds meer men sen ook in hun vrije tijd de beschikking over een auto hebben. Ook hun komst hier wordt zeer vergemakkelijkt. Tenminste als zij voldoende parkeerruimte hebben." „Ja, want het laat geen twijfel of ook in de IJmond ontwikkelt zich een zakencen trum van allure." „Goed, maar daarbij heeft Haarlem al tijd nog déze voorsprong, dat tal van vroegere inwoners van Haarlem, die nu in IJmond wonen, nog altijd hun inkopen in Haarlem blijven doen. Dat deden ze zelfs al ondanks de pontenmisère." „Dus Haarlem zou ook voor IJmond koopstad kunnen worden?" „Dat hangt van Haarlem af." ADVERTENTIE De tunnel brengt u dra Direct bij DANTUMA. VULPENNEN bij de vleet 't Is maar, dat u het weet Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Evenals in de Maastunnel te Rotterdam zullen voertuigen, welke ontplofbare, licht ontvlambare of sterk corrosieve vaste stof fen, vloeistoffen of gassen, of onder ho gere druk dan die van de dampkring sa mengeperste of tot vloeistof verdichte of in opgeloste toestand verzamelde gassen vervoeren of b(j zich hebben, uit de Vel ser tunnel geweerd worden. Onder die gevaarlijke stoffen worden bijvoorbeeld verstaan stoffen welke scha de kunnen veroorzaken door: explosie, brand, etsende of bijtende werking, gifti ge werkinf, zoals: 1. gassen onder verhoogde druk, meestal in stalen cilinders; 2. Vloeistoffen met een' laag kookpunt; 3. Munitie, vuurwerk en ontploffingsmid delen; 4. Licht ontvlambare vloeistoffen; 5. Licht ontvlambare vaste stoffen; 6. Stoffen, die door opname van vocht, of door contact met water, brandbare, licht explosieve, bovendien soms ernstig gif tige, gassen kunnen afgeven; 7. Stoffen, die sterk oxyderend op andere •stoffen kunnen inwerken en deze onder omstandigheden tot ontbranding of tot explosie kunnen brengen; 8. Minerale zuren; 9. Organische zuren; 10. Sterk alkalische stoffen. Het bovenstaande is niet van toepassing op vloeistoffen of gassen, welke zich be vinden in de daarvoor bestemde tanks en dan dienen als brandstof voor het betrok ken motorrijtuig. Zo zag het oorspronkelijke, vooroorlogse projekt er uit: bijna het evenbeeld van Rotterdam Zij, die van het begin af dus van 1941 af het Velsense Tunnelproject heb ben meegemaakt en thans de voltooiing mogen aanschouwen, verdienen een plaats op wat een erelijst zou kunnen zijn: Technisch hoofdambtenaar G. Visser uit Driehuis; Technisch hoofdambtenaar Th. Donkers uit Santpoort; opzichter A B. J. Brevoord uit Santpoort; opzichter D J. Sloot uit IJmuiden en hulpopzichter J. Rademaker uit IJmuiden. Zij kenden het eerste en het laatste uur van de Velser tutu?el. Zij worden slechts overtroffen door ir. A. Eggink, die al 21 jaar „in de tunnel" zit: hij kwam namelijk als jong ingenieur bij het IJmuidense tunnelbureau en kan aanspraak maken op de veteranentiteL DE VELSER TUNNEL en de daarbij behorende wegen en pleinen vormen een geheel van autowegen, aangeduid door de bekende blauwe borden met witte auto; dit betekent dat alleen motorrijtuigen welke sneller mogen of kunnen rijden dan 20 km/uur in de tunnel worden toegelaten. Het is dus verboden met bromfietsen, tractoren, heftrucks en dergelijke voertuigen door de tunnel te rijden. Ter regeling van het verkeer zijn om de 60 meter links en rechts in de tunnelbuizen lichtsignalen aangebracht. Bij deze signalen betekent: A. Groen licht: Doorrijden. Bedenk echter dat zich onverwachts een verkeersopstopping kan voordoen; blijf dus oplettend. B. Oranje knipperlicht: Voorzichtig rijden. Er moet onmiddellijk één file gevormd worden, omdat zich in de tunnelbuis een verkeersstremming heeft voorgedaan of de helft van de rijbaan is versperd. Extra oplessen dus enafstand bewaren! C. Rood licht: Stop en motor afzetten. Onmiddellijk vóór het rode licht stoppen. Motor afzetten om een opeenhoping van uitlaatgassen tegen te gaan. Achterlicht ontsteken ter waarschuwing van achteropkomend verkeer. schuwde ervoor, dat men in Haarlem vooral niet passief moet gaan zitten wachten op economische verbeteringen, dankzij de tunnel. Dat geldt volgens hem met name de middenstand. „De tunnel schept alleen maar mogelijkheden", zei hij, „en het is aan Haarlem om daar gebruik van te maken". Hij erkende, dat hem de ontwikke ling die zal volgen op de opening van de tunnel zo fascineert, omdat er toch ook veel onzekere factoren in zijn. Haarlem heeft ontegenzeggelijk een heleboel vóór, maar het kan ook veel verspelen, wanneer het zijn kansen niet grijpt. „De tunnel is alleen maar een uitdaging", zei hij, „en de mensen hier zullen moeten weten hoe NAAIEN - STOPPEN ZOMEN - VERSTELLEN compleet electrisch in koffer slechts 295. Langdurige garantie. Volledige instructie. In huurkoop slechts 6°/o kosten. DE ECONOMISCH ADVISEUR van de gemeente Haarlem, drs. P. Mourik, waar zü die moeten opnemen...." Breder en ruimer, minder gevaarlijk door een betere overgang van licht naar donker en andersom wordt de Velser tunnel zeker. Maar of de gebruikers, waarvan er hier enige in de Rotterdamse tunnel gefotografeerd zijn, er het juiste en beste gebruik van maken, moet de toekomst nog leren. Tunnels zijn namelijk wonderlijke dingen KLEINE HOUTSTRAAT 112 aangeven, vertrouw de onderdelen van het Rotterdamse sil houet. Dat ook deze functionele bouw zijn eigen schoon heid heeft, bewijst „zomaar een foto". Straks wellicht zul len ook de ventila- tietorens van de Vel sense ,,luchtfabriek" een dankbaar object voor fotografen wor den. ADVERTENTIE Aan de oevers van de Maas zifn de sfynxen van de Rot terdamse tunnel ge zeten indrukwek kende blikvangers, die de uiteinden van de Maastunnel ALS VOLGENDE WEEK het verkeer ongestoord en in een alleen 's nachts wat minderende stroom de Velser- tunnel passeert, zal het moment al bereikt zijn, dat Rot terdam enkele dagen na de gedenkwaardige februaridag in 1942 kende: de gewoonte van „de tunnel". Want het is merkwaardig, hoe snel zich een nieuwe verkeerssituatie in de driftige gang van het moderne leven inpast. Maar er blijft één kenmerkend verschil voor de haastige auto mobilist, die de beide tunnels op één dag achter elkaar zal passeren: Rotterdam zal altijd de kleine, haast onver klaarbare gruwel opleveren bij de duik van het licht in de catacomben der gele natriumlampenVelsen daarentegen houdt de verkeersdeelnemer een rustgevende entree voor een vriendelijk welkom-tot-de-tunnel, dat onder de Maas verkeert in een extra-trap op het gaspedaal, om zo gauw mogelijk uit het lawaai, de smook en de geheim zinnige „ondergrondse angst" te komen. Het is een verschijnsel, 3 dat de verkeersdeskundigen al meermalen voor een §jj raadsel heeft gezet: die, „tunnelangst" van Rotter- S dam welke daar al een lange reeks ongelukken S heeft veroorzaak en die de H Maastunnel niet ten on- rechte een wat kwade naam heeft bezorgd. De verkeerspsychologie was Ej echter in de dertiger jaren, toen Rotterdam zich voor- nam een nieuwe slagader door de weke grond te gra ss ven, nog niet zover als thans en de voorbeelden, die het buitenland kon le- veren, leerden op dit punt nog maar weinig. Zaterdag echter, als de Koningin de „laatste belet- selen" zal hebben wegge- nomen en de eerste auto's van zuid naar noord en om- gekeerd onder het Noord ss zeekanaal door zullen gaan, =S komt de moedgevende rust in de Velsense tunnel, ver- H oorzaakt door een geraffi- SS neerd samenspel van ak- koustiek en geluiddemping, verlichting en betonnen zonneroosters, zeker nog menigmaal ter sprake bij hen, die dan zowel de Rot terdamse als de Velsense tunnel zullen „doen" eerst nog bij wijze van cu riositeit, al gauw echter als onmisbare schakel in hun reisroute. Rotterdams Maastunnel heeft niettemin een aantal punten van gelijkenis met Velsens nieuwe verbinding. Ook hier werd een werk be gonnen in de vooroorlogse jaren, om precies te zijn op 15 juni 1937, toen burge meester Droogleever For- tuyn de sirene inschakelde, die de eerste arbeidstijd der tunnelbouwers aangaf ook hier dreigde de bezetter een falikante streep door de rekening te halen, al was de kwetsbaarheid van het Rot terdamse project oneindig veel groter wegens zijn vol tooiing. Maar voor het ove rige: de Maastunnel is een gans andere dan de Velser tunnel qua karakter,, qua aanzicht, wat bouwwijze en architectuur betreft en dan

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 22