Discussies over gemeentelijke salarissen en onteigeningen Grote 2 pers. WOLLEN DEKENS Made 13. Velsen Noord protesteert bij de Velsense gemeenteraad BEWOGEN RAAD IN Geen begrip voor wethouderlijk betoog over „sociale rechtvaardigheid OPROEP van gisteren WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 9 98 Textiel en woninginrichting Oostenrijk is het land met de minste prijsstijgingen Het tandartsenconflict DE BEURS Geen tunnelfeesten in stadsdeel Nieuw proces tegen Djilas in voorbereiding 0 EEN DRUKBEZETTE publieke tribune heeft gisteravond Velsens raad een uit zestien punten opgebouwde agenda horen afwerken een agenda, die op het punt der salarië ring van de hogere gemeente-ambtenaren een langdurig principieel debat losmaakte, evenzeer als over het onteige- ningsvoorstel ten koste van de huiseigenaren langs de Hage lingerweg. Het college was over de salariskwestie verdeeld: wethouder D e B o e r (Arbeid), een eenhoofdige minderheid vormende, achtte het onbillijk en sociaal niet te rechtvaardigen voor het eerst na de oorlog, zoals hij stelde dat tegelijk met de verhoging voor de gemeentesecretaris en de gemeen te-ontvanger niet alle ambtenaren der gemeente zullen wor den opgetrokken, maar alleen de topfunctionarissen. Hier mee zag de wethouder de kloof tussen hoog en laag verder verbreed worden, terwijl men na de bevrijding juist bij voortduring heeft gestreefd naar de integrale verbetering wanneer dit voorstel niet zou worden aangenomen, zou daar mee voor de lager-bezoldigden niets verbeterd worden. Bovendien lag de zakelijke consequentie er in, dat het vrije bedrijf met zijn veel hogere honoraria een steeds gevaarlijker afzuiging op het hogere gemeentepersoneel uitoefent en de meerderheid stelde bovendien, dat met dit voorstel niet ge- voor „staf en „soldaten". Hier had de meerderheid haar standpunt tegenin gezet: zegd is, dat de lagere functionarissen in de steek worden gelaten. Dit laatste werd uit de raad aangevochten, waarbij ae „bevroren loonpolitiek tot en met 1958" werd aange voerd; er speelden gevoelsargumenten door zakelijke motie ven en de debatten eindigden in een stemming: de ver hoging werd aanvaard met 18-9 stemmen. Zo werd ook de Santpoortse onteigening na een lang en wel eens bewogen gesprek aanvaard met 16 van de 27 stem men voor hier lag echter het zwaartepunt der discussie op een heel ander terrein: dat van een gewraakte brief wisseling tussen eigenares en gemeente en dat van een vast gelopen onderhandeling. De heer Kruisman (Comm.) bleek in de aanvang der zitting een trommel vuurt je in petto te hebben in vervolge op zijn vra gen over de schoolmelkvoorziening, waarop de wethouder van Sociale Zaken, de heer C. P. J M a a s, het bluswater gereed had namelijk dat het college de melkprijs op 26 cent gaat handhaven waaruit een hogere subsidie voortvloeit, dat de minst- draagkrachtigen de schoolmelk moeten houden en dat een enquête onder de ouders zal moeten uitwijzen, welke kant men uitgaat. De heer Kruisman hield vol, dat de ouders, die op de rand van de budgetaire nood leven, de duurdere schoolmelk net de druppel zullen vinden, die de emmer zal doen overlopen. „Mocht het schoolmelkgebruik ernstig teruglopen, dan komt het college met nieuwe voor stellen", zei de wethouder tenslotte. Nieuwe bronnetjes Over de nieuwe precarioverordening, die de benzinepomphouders en tankstations gaat treffen, merkte de heer Dissel- köter (Arbeid) op, dat er wellicht nog andere verouderde en dus veel te lage ver ordeningen liggen, die een extra-centje in het laadje kunnen brengen. Daar bleek wethouder Verbeek (Ar beid, Opbare Werken) ook al aangedacht te hebben: er komen meer verouderde ver ordeningen op de helling. De heer Kruisman kwam terug met een vraagje over de aankoop van een pand aan de Neptunusstr.aat, waarvan hij de huurwaarde veel te hoog geschat vond, waaraan e°n te hoge koopprijs zou zijn op gehangen, en hierop had de heer Ver beek de repliek, dat bij de aankoop de huurprijs een rol speelt en in dit vérband was de prijs van f4000,bepaald niet te hoog, hoewel hij de mogelijkheid open liet, dat er verzet tegen de huurprijs, die tot de afbraak van het pand moet worden betaald, niet tot de onmogelijkheden be hoort. Tuintjes weg De allang dreigende onteigening van de voortuintjes langs de Hagelingerweg maakte in vele fracties de tongen los. De heer N u y e n s begon als voorzitter van de katholieke fractie met te betogen, dat de verbreding van de Hagelingerweg na de aanleg van het tunneltje iedereen billijk toelijkt. Dat er niettemin grieven zijn bij de grondeigenaren, leidde de heer N u y e n s af uit de door hem ten tonele gevoerde omstandigheid, dat er op rede lijke voorstellen van de eigenaren nimmer enig commentaar van de kant der gemeen te is gekomen en dat heeft kwaad bloed gezet. Er is nog een grief: bij onteigening wordt te zeer de taktiek van manchan- deren toegepast door openbare werken, waar gebruik wordt gemaakt van een be paalde machtspositie. Als dit gebeurd is, kon de heer Nuyens zich de ontstemming onder de gedupeerden best voorstellen. De aankoopprijs was f 4,per vierkante meter, de gemeente zou van f 0,25, via f 1 naar f 3 en later f 4 gesprongen zijn en dit soort koehandel zinde de katholieke fractiepraeses allerminst. Dit alles onder voorbehoud van de juistheid van dit ver haal vertellende, zou de heer Nuyens, ge zien ook de vrij moeilijk te bepalen waar devermindering van de percelen, tenslotte een arbitrage het liefst zien om toch nog via onderling overleg naar een minnelijke schikking te komen. A r bitrage Uit de A.R.-fractie kwam de heer Lips met een korte onderschrijving van het katholieke standpunt: ook hij was be nieuwd naar de juiste gang van zaken in dit precaire geval ook hij wilde de deur openlaten en arbitrage te hulp roepen. Hieruit bleek, dat de A.R.- en de K.V.P.- fractie zich als geheel hun standpunt voor lopig voorbehielden en daarachter plaat ste de heer Pleyler (Vrijheid) de op merking, dat openbare werken blijkbaar, gezien de door dit lichaam aangehaalde „verstrekkende gevolgen voor de bebou wing", wel degelijk met een waardever mindering rekening houdt. De heer Kruisman toonde aan de ene kant alle begrip voor het standpunt der eigenaren, maar merkte anderzijds op, dat de peni bele verkeerssituatie daar om een oplos sing schreeuwt. Hij stelde voor het fiets pad achter de huizen om te leggen de heer Tabernal (Arbeid) vond het ont- eigeningsvoorstel ook al weinig sympa thiek en legde de vinger bij het feit, dat er alleen onteigend moet worden als de betrokkenen kennelijk in het geheel niet meewerken. Dit is hier zeker niet het ge val: de eigenaren hebben echt niet ge probeerd er „alles uit te halen" en werk ten spontaan mee aan het laten dempen van het bermslootje voor hun huizen. Overigens liet hij de hoe-grootheid van de schade in het midden, twijfelde aan de op rechtheid der briefwisseling en wenste zijn stem niet te geven aan een mogelijke onfatsoenlijke afwikkeling dezer kwestie. Voor de heer Disselköter prevaleer de de gevaarlijke situatie, die door de tun nel in de Vondellaan—Hagelingerweg is ontstaan en pleitte allereerst voor een par keerverbod in de flessenhals. „De bijkomstigheden zijn breder uitge meten dan de hoofdzaak", meende wet houder Verbeek, die de levensgevaar lijke verkeerstoestand als nummer één aanvoerde: hier moet een oplossing voor komen. Inmiddels gaf hij ook de „bijkom stigheden" het volle pond: lichtelijk ge- ergerd door een beschuldiging van „onfat soen", stelde de wethouder, dat vier jaar geleden deze affaire begon, toen de oos telijke kant van de Hagelingerweg ver beterd moest worden: hier vond de ge meente alle begrip bij de tuineigenaren en kreeg zij de grond „om niet", dat wil zeg gen voor f 0,25 met de bepaling, dat de gemeente de nieuwe (dure) tuinafscheiding voor haar rekening zou nemen. Inmiddels kwamen de voortuinen aan de andere zijde aan de beurt, waar veel belangrijkere stukken grond moesten wor den ingepalmd en waar de gemeente f 3.50 per meter wilde geven. De tuineigenaren schreven aan de directie van openbare werken, dat zij f 13,50 per meter wensten plus een vergoeding voor de waardever mindering der percelen. Hierop zijn de onderhandelingen tussen een commissie uit de gedupeerden en de gemeente afge kapt, hoewel de sfeer zakelijk bezien, ge heel normaal was. Het geval werd inmiddels voorgelegd aan B. en W. met een gesprek met drie betrokkenen als intermezzo. De demping van het slootje was een andere zaak: men wilde er maar al te graag af. Over deze gang van zaken zijn de betrokkenen voort durend op de hoogte gehouden er is dus geen sprake van enige onfatsoenlijke hou ding aan de kant der gemeente en ten slotte werd er een onteigening voorbereid, omdat men op f 5 per vierkante meter nog niet tot overeenstemming kon komen. De onteigeningsprocedure is een zeer om slachtige de raad zou met het thans, voorliggende voorstel slechts „voorlopig" goedkeuren, hetgeen zeggen wil, dat de hele procedure slechts wordt voorbereid en dat de weg der minnelijke schikking nog geheel openligt. Pas daarna komt de definitieve onteigening in de raad en ver volgens gaat de affaire naar de Kroon en de rechtbank. Te lang Hij stelde nadrukkelijk vast, dat de ont eigening eigenlijk al veel te lang op zich heeft laten wachten een geluid, dat hij al veel eerder had verwacht uit de ge meenteraad, die de plaatselijke situatie toch echt wel op zijn gevaren kan beoor delen. Er is daarna nog even driftig aan de kwestie getrokken de heer Nuyens vond, dat de wethouder de verkeers situatie overtrokken had en dat er op be paalde brieven geen antwoord is gekomen dat er bovenal grieven van burgers zijn geweest, die wellicht niet op de juiste ma nier zijn afgewerkt. Dat er niet gemar chandeerd zou zijn wilde de heer Nuyens de grondprijs maakte, gaf hem kennelijk toch wel te denken. Hij probeerde dus ondanks alle tegen-argumenten aan te sturen op een arbitraire uitspraak de heer Lips kwam eveneens terug in ge matigde vorm en bleek de briefwisseling op bepaalde punten nog steeds van enige vraagtekens te voorzien. Zijn betoog kwam er op neer, dat het college wat meer soe pelheid zou kunnen betrachten. De ove rigen van het sprekerslijstje kwamen stuk voor stuk nog eens aan bod, er bleef een kloof bestaan tussen raad en college, er vielen harde woorden over nogmaals die briefwisseling en het eind was een tegen weer van de wethouder, die stuk bij voet hield. De nevenvragen over een omlegging van het fietspad en een parkeerverbod verwees hij naar de voorzitter, als hoofd van de politie. Aan het overleg heeft naar zijn smaak niets gemankeerd, wie hier een zweem van onfatsoen wil volhou den, drukt veel te zwaar op dit onderdeel der onderhandelingen en bovendien heb ben de betrokkenen óók „onfatsoenlijk" lang met antwoorden gewacht. Het ver schil tussen vraag en bod bleek onover brugbaar te zijn de stellingen waren beklommen en men stond elkaar scherp. Zestienelf Omlegging van het fietspad en een par keerverbod beloofde de voorzitter vlak voor er gestemd werd, aan de politie autoriteiten voor te zullen leggen. De stemmen wezen uit, dat er door de P.v.d.A.-fractie een scheidslijn liep het voorstel werd met 16 tegen 11 stemmen aangenomen. Salarissen De rust daalde nauwelijks in de raad, toen de nieuwe jaarwedde van de gemeen te-secretaris aan de orde kwam, ook hier bleek nog wel wat buskruit onder het discours te schuilen: het college was namelijk over deze verhoging verdeeld: de meerderheid meende, dat de salarissen der topfunctionarissen der gemeente mee- opgetrokken moeten worden en wethouder Maas maakte zich tot tolk van dit meer derheidsstandpunt, die meende, dat de goede gemeentelijke huishouding mede af hangt van een juiste beloning. Wethouder De Boer (Arbeid) die ^et minderheidsstandpunt verdedigde, merkte daarentegen op, dat in deze wat pijnlijke kwestie de sociale rechtvaardigheid in het gedrang dreigt te komen. De wedstrijd tegen het vrije bedrijf is toch niet vol te houden, maar de „afstand", die men nu wettelijk verder wil scheppen tussen lager en hoger personeel is daarmee nog niet moreel verantwoordDe gemeente zal dit principe hoger moeten stellen dan het zakelijke motief, dat men anders de hogere ambtenaren kwijtraakt. Nee, zei de heer De Boer, kijk dan naar de laagst-bezoldigden der gemeente, die met een consumptief weekloon van f 48,- naar huis gaan. Wethouder Ver beek nam hier ten principale stelling tegen, erkennend, dat het moment van deze verhoging onrechtvaardig is; echter betogend, dat de lager-gesalarieerden be paald niet gebaat zijn bij het „afstemmen" van een verhoging voor de gemeentesecre taris. De afzuiging van het vrije bedrijf blijft natuurlijk sterk, zei de wethouder, maar als deze eerste klas gemeente deze stap niet zet, zal zij haar ambtenaren kwijtraken aan een tweede klas gemeente en dit kan Velsen zich niet veroorloven. Hier is uitvoerig over gediscussieerd: de heer K r u i s m n had een motie de sala rissen der overige ambtenaren direct mede op te trekken; de heer Nuyens (kath.) stelde, dat deze verhoging toch wel door zal gaan, of de raad gehoord wordt of niet, maar noemde het fout te stellen, dat er nimmer iets voor de lagere en middelbare ambtenaren is gedaan. Hij zag de raison dan ook niet van het geluid uit het col lege, dat plotseling deze groep ambtenaren in bescherming nam. „Tenslotte is er in het verleden regelmatig aan het optrekken der hogere salarissen gewerkt", zei de heer Nuyens, waarbij men direct dacht aan het mee-optrekken der lager geplaatsten". Is dit het moment De heer V i s s e r (a.r.) redeneerde, dat in deze tijd van bestedingsbeperking de vraag rijst, of d i t het moment moest zijn met dit voorstel te komen, hoezeer dit ar gument ook op zakelijke gronden verant woord is. Een gevoelskwestie, die voor hem te zwaarder woog, omdat er wellicht door het verder uitrekken van de afstand tussen hogere en lagere ambtenaren in de lagere regionen verbittering kan worden gewekt. Naast de heer Nuyens, die vóór het meerderheidsstandpunt was, bleken ook de heren Lips en Van Dongen (CH) met mevrouw Klimp (Arbeid) het met het meerderheidsstandpunt eens te zijn, al voelde men hier en daar wel veel voor het wat slecht gekozen moment dezer verho ging. „Voor de lagere arbeiders en beamb ten is tot eind 1958 geen kans op verbe tering", merkte de heer Hartman (Ar beid) op, die een onrechtvaardigheid in de verhoging zag: hier worden in enkele mo menten enige duizenden per jaar bijgege ven, terwijl heel Nederland moet worden omgespit voor een paar extra-centen voor de arbeider. Wethouder Maas repliceerde, kort sa mengevat, dat te constateren is, dat di recteuren van gemeentebedrijven minder verdienen dan middelbare ambtenaren uit de grote bedrijven en dat hier grove on billijkheden en gevaren schuilen. De laat ste jaren is er buiten de percentuele ver hogingen niets aan de salarissen der ho gere ambtenaren gedaan merkte de wet houder cp, die zich niet wilde distanciëren van de zorg om de lagere salarissen, maar als middel tot optrekking der lagere belo ningen het bevorderingssysteem voor de begaafdsten ter sprake bracht. Er zal heus geen overdaad worden bewezen aan de ge meentelijke topsalarissen, wanneer zij worden opgetrokken aan het verhoogd in komen van de gemeentesecretaris. Wet houder De Boer bleef bij zijn standpunt, dat hij baseerde op zijn socialistische over tuiging: de onbillijkheden worden uitge rekt en daar bleef hij tegen. „Onrechtvaardig" Hij verweet de heer Nuyens en de zijnen zwakheden in hun betoog: ondanks alle steun aan de laagst-gesalarieerden is er hoe dan ook een groep gecreëerd, die aan de rand van het bestaansminimum leeft en nu er één groepje uit het gemeen tepersoneel wordt gelicht, dat voor een verhoging in aanmerking komt, verzet zijn gevoel voor rechtvaardigheid zich hiertegen des te feller. Met de heren De Groot en Hartman was hij het eens, dat dit besluit alleen maar een grotere afstand schept in de salariëring. De wethouderssa larissen kwamen zelfs ter sprake en er dreigde heel wat stof tot principiële argu mentatie op te waaien; wethouder D e Boer eindigde met de uitspraak: „Tot nu toe hebben wjj op het punt van het ambtenarenbeleid samengewerkt. U neemt thans een onrechtvaardig besluit, ondanks alle zakelijke consequenties en ik acht dit besluit dan ook te enenmale on aanvaardbaar". Het werd een loontechnisch debat, waarin andermaal de posities werden uit gezet en afgepaald, doorspekt door kleine stekeligheden en vleugjes humor. Men tastte eikaars „zwakheden" af en kwam niet veel verder. De communistische mo tie werd met 3 stemmen voor verworpen; het meerderheidsvoorstel van B. en W. ging er met 189 stemmen door. De rest van de agenda werd hollen: met een aantal benoemingen, die conform de voordracht werden gedaan, kwam tegen half elf het einde. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Wie kent niet de moderne effen wol len Dekens, die u in elke goede L Dekenzaak kunt vinden en die in alle 2 etalages van deze zaken de boven- 2 toon voeren 2 Ook in onze collectie Dekens vindt u 2 diverse Jacquard geweven soorten in de decoratieve zachte tinten. 2 Maar evengoed weet u dat de prijzen 2 variëren van 20 tot 30 gulden, omdat alleen de beste garens zich lenen voor de fabricage van deze soorten. Nu heeft onlangs een fabriek, die speciaal was ingericht voor de fabri cage van deze Dekens en duizenden exporteerde naar het buitenland, haar productieschema veranderd en zij bood ons in verband daarmee het restant van haar magazijnvoorraad aan voor een prijs 30 tot 40 procent lager dan normaal. 2 effen en jacquard 2 geweven 2 170 x 210 cm voor slechts Donderdagmorgen om half 9 begint de verkoop van deze mooie WOLLEN DEKENS, stuk voor stuk juweeltjes. Zo lang de voorraad strekt. Maakt dat u hier van profiteert Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden (Van onze correspondent in Wenen) De Oostenrijkse minister van financiën, dr. Kamitz, heeft in een lezing voor de Kamer van Koophandel te New York uit eengezet dat de gezonde financiële politiek van Oostenrijk vooral is te danken aan de samenwerking tussen ondernemers en vak bonden, die een evenredige commissie in het leven hebben geroepen om de prijzen en lonen binnen bepaalde grenzen te hou den. Deze samenwerking verbonden met de politiek van een evenwichtige staats huishouding en een voorzichtig financieel beleid, heeft Oostenrijk gemaakt tot het land dat de minste prijsverhogingen no teert. Een groot gedeelte van de Oostenrijkers heeft vertrouwen in de klassieke financiële politiek. Daarnaast houdt men rekening metx de veranderde omstandigheden en daarom heeft men tevens zijn toevlucht tot andere hulpmiddelen genomen. Dr. Kamitz wees voorts op de noodzakelijkheid van particuliere investeringen, die in Oosten rijk sterke aftrek vinden. Hij besloot zijn lezing met de woorden: „Ofschoon wij als westelijk land het dichtst bij het ijzeren gordijn liggen, willen wij van Oostenrijk een etalage voor de gehele wereld maken". DOOCXXOOCOCOOCOOOCOOOOOOOCOOOOOOCKX)CODCOCOCXXXX)OOOC>OOOOOC Inwoners van Beverwijk, toont uw vreugde op zaterdag, 28 september 1957, de dag van de opening van de tunnels onder het Noordzeekanaal. Toont uw blijdschap door opgewekt deel te nemen aan de feestelijkheden i ter gelegenheid van dit heuglijke feit, j zo ook door in grote getale de vader- s landse driekleur uit te steken. Laat Beverwijk die dag één vlaggen- j zee zijn! Gaarne wens ik u een prettig feest! j De burgemeester van Beverwijk, J. G. S. BRUINSMA. )OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Dooc<xxyx300ooooooooooooooooooooooooaooooooooocoooooooooa De vervroegde verschijning van ons blad heeft tot gevolg, dat wij vandaag de Scheepvaart-rubriek niet kunnen op nemen. Wij hopen dat onze lezers ons deze omissie, zijnde een uitzonderings geval, niet euvel zullen duiden. )OOCOOOOCXDOCOOOOOOOOOOOOOOC)OOOOOOC)OOOC)OOOOOOOOOOOOOOOOOOC Dinsdagmorgen is in Den Haag in het S.E.R.-gebouw de commissie van bindend advies in het tandartsenconflict bijeenge komen. Deze door de tandartsen en zie kenfondsorganisaties samengestelde com missie beraadt zich op een uitspraak in het conflict, dat in maart ontstond tussen de Maatschappij voor Tandheelkunde en de ziekenfondsorganisaties én dat vijf maan den heeft geduurd. De uitspraak van com missie zal volgens het arbitragebesluit uiterlijk binnen drie maanden (gerekend van 1 september af) worden gedaan en bindend zijn voor beide partijen. De commissie heeft gisteren vertegen woordigers der ziekenfondsorganisaties ge hoord. AMSTERDAM In het niet-officiële ochtendverkeer wer den de koersen voor Koninklijke Olie aan gepast bij de slotkoers uit New York en werd gehandeld op 192,60. Unilever ging de markt uit op 363 en Philips op 252. Er hadden wat dekkingsaankopen plaats door de beroepshandel. Geleidelijk aan kwam er wat aanbod in een zeer dunne markt, waardoor de koersen inzakten tot 190,80 voor Koninklijke Olie, 360 voor Unilever en 250 voor Philips. Ten opzichte van de slotkoersen van maandag waren deze koer sen aan de lage kant en voor Koninklijke Olie en Unilever zelfs flauw. Een en ander was het gevolg van de flauwe stemming in Wallstreet, waar de koersen zijn ge daald tot gemiddeld het laagste punt sedert bijna twee jaren. De opening in het officiële beursverkeer was voor Koninklijke Olie 189,70. De handel had niet veel te betekenen. Deze koers werd blijkbaar toch wel wat te laag bevonden, waardoor wat vraag kwam op dagen. Geleidelijk steeg de koers tot 191,40 tegen maandag slotprijs 194,20. Heirdoor werd toch nog circa 3 verloren. K.L.M. was circa 2 lager. Unilever trok aan van 360 tot 365 en verloor dus slechts 2 punten. Ook Philips herstelde zich heel goed tot 2535/2 na een opening van 249. Het verlies bedroeg hier slechts een half percent. AKU opende IV2 punt lager doch haalde hiervan 1 punt in. Ook gisteren voeren de schepen bij de opening in het kielzog van de overige markttendentie en waren de aandelen in deze sector over de gehele linie lager. Hier kwam in het verdere beursverloop enige vraag los, mede door steun van de beroeps- handel en dekkingsaankopen, waardoor de koersen belangrijk opliepen. Uiteinde lijk verloor Scheepvaart Unie 2 punten. Bij de opening bedroeg het verlies voor dit fonds 5 y2 percent. HollandAmerika Lijn herstelde zich van 1475/2 tot 150, Van Ommeren van 198 tot 202, terwijl ook de overige fondsen het koersverlies van de opening geheel te boven kwamen en om streeks de vorige slotprijs sloten. In de staatsfondsenhoek had de staffel- lëning weer van aanbod te lijden. Het pu bliek- blijft voor deze papieren uit de. markt omdat deze lening een lange looptijd heeft (1987) en niet uitloot. De verplichte vraag was wederom niet voldoende om de koers te kunnen ophouden en na opening op 81 kwam spoedig een koers van 80 tot stand. Het slot kwam op circa 80 3/8 tegen gisteren 815/2. De overige papieren boek ten door elkaar een verlies van circa 1/4 percent. Men is ter beurze van mening dat de markt zo langzamerhand rijp is voor een technisch herstel. In dit opzicht wor den speciaal genoemd de industriële aan delen en die van de scheepvaartfondsen. In de Indonesische waarden ging bijna niets om en de koersen bleven binnen nauwe grenzen. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De koersen van de aandelen ondergingen een aanzienlijke verbetering, ondanks enige onzekerheid die het aanvankelijk snelle tempo van het herstel vertraagde. De marktprijs van de aandelen won on geveer een kwart terug van de 4.700 miljoen dollar die er in de verkoopgolven van maandag af was gegaan. Koopjesjagers deden de prijzen scherp oplopen- in de drukte bij de opening, maar zij werden daarna kieskeuriger. Sommige bezitters van aandelen, die niet deelnamen aan de verkoopgolf, maakten gebruik van de stijgende tendens om zich van enkele stukken te ontdoen. De totale omzet bleef met 2.840.000 beneden het totaal van maan dag 3.160.000 die de omvangrijkste was van dit jaar. Het Dow Jones gemiddelde voor in dustriële waarden steeg van 458.96 op maandag tot 462.87 op dinsdag, dat voor spoorwegfondsen van 124.35 tot 125.06 en dat voor openbare nutsbedrijven van 66.85 tot 67.23. (UP). De Oranjevereniging Velsen-Noord, het comité Koningin Wilhelminafonds en de winkeliersvereniging in Velsen-Noord hebben gisteravond na een spoedvergade ring het volgende telegram gezonden aan de Velsense gemeenteraad: „De drie ver enigingen, hedenavond in spoedvergade ring bijeen hebben met verontwaardiging geconstateerd, dat bij het organiseren van festiviteiten in Velsen-Noord ter gelegen heid van de opening van de Velser tunnel van de zijde van het gemeentebestuur en van de zijde der Velser Gemeenschap ern stige tegenwerking is ondervonden. Bo venstaande organisaties wensen tegen deze gang van raken met klem te protesteren en gaan over tot de orde van de dag". Op deze spoedvergadering waren bijeen de voorzitters van de drie organisaties. Het Koningin Wilhelminafonds in Velsen- Noord had aanvankelijk het plan opgevat in samenwerking met de Winkeliersver eniging een behoorlijk feest bij de tunnel opening in Velsen-Noord te organiseren. Achteraf is dit bij de actie van de Vel ser gemeenschap, aldus de vergadering, mislukt. De kermis in Velsen-Noord werd onmogelijk gemaakt, daar deze in IJmond- verband te Beverwijk moest worden ge houden. De wethouder van Financiën te Velsen betreurde deze gang van zaken en sprak van een „schadevergoeding" in de vorm van een drumbandconcours. Dit werd door het Comité KWF afgewezen. Het gevolg was dat te Velsen-Noord niets werd georganiseerd. Het comité heeft ook een eventuele schadevergoeding voor het niet doorgaan van de kermis in Velsen- Noord van de hand gewezen. Dit was niet toereikend, meende het Comité KWF. Namens de Oranjevereniging werd op gemerkt, dat nu in IJmuiden, Beverwijk en Haarlem wordt feestgevierd, terwijl de tunnel in Velsen-Noord ligt. Ook de kin derfeesten van de Oranjevereniging wer den getorpedeerd, aldus deze woordvoer der. Voor de uitreiking van de speldjes met het tunnelemblee heeft men tenslotte bedankt. Namens de winkeliersvereniging werd opgemerkt, dat Velsen-Noord steeds buiten de tunnel-zegelactie is gehouden. Men weet nog steeds van niets. Resumerende werd vastgesteld, dat alles wat in Velsen-Noord is georganiseerd, doelbewust is tegengewerkt. Alle plannen van de Velser Gemeenschap voor Velsen- Noord zijn tot op de dag van vandaag mis lukt. Men voelt zich aan het lijntje gehou den in Velsen-Noord, aldus de vergade ring. Men hoort er blijkbaar niet meer bij en wordt aan het lot overgelaten. Ook over de afvaardiging van leerlingen der scholen naar de opening der tunnels werd niets meer vernomen. (Showt, snufje* en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) B(j Witteveen Dinsdagmiddag woonden we in de Haar lemse Vleeshal de première bij van de naj aars- en wintershow van Witteveen. Naast Nederlandse modellen, waarbij vooral de weveniet japonnen, deux pièces en blouses uit de nieuwe collectie een be langrijke plaats innamen, zagen we ook importen uit Zürich, Dusseldorf, Londen en Milaan. Het was een collectie, die met veel zorg en smaak was samengesteld en in gematigde en aanvaardbare vorm de buitenlandse modelijnen had nagevolgd. Naast de poplin regenmantels zagen we ook sportieve modellen van geïmpregneer de loden stof en tweed, die de gure wind heerlijk buitensluiten. Bij de mantels veel box-coats waarbij de nieuwe manier van doorstikken langs zakken en revers was toegepast. Natuurlijk ook weer veel bont garneringen (zo langzamerhand raken we uit de mode met onze jas zonder dieren- pelsjel). Bijzonder mooi was een Zwitserse import: een zwarte jackard mantel met white coat garnering. Een ideale combinatie is het complet japon-jasje met dat heerlijke „verras element": je begint met een deux-pièce en naarmate het warmer of feestelijker wordt, voltrekt zich de metamorphose: het jasje gaat uit en de japon geeft een geheel nieuw effect. Iets volkomen nieuws was een reliëf geweven jackard wevenit, dat door haar grillige vormen een apart aan zien gaf. Zelfs wanneer het effen was toe gepast zoals bij een klassiek japonnetje met 3/4 mouw en een beige ceintuur, za gen we de stof nog „bewegen". Bij het openen van grootmoeders .doos kwamen niet alleen de hemdjurken weer tevoorschijn, maar ook de chemisier ja ponnen in Pied de poule, Unie en wafel piqué. In laatstgenoemd materiaal was bij zonder aardig een hooggesloten bruin ja ponnetje met 3/4 mouw en een brede gou den ceintuur. Naast de wevenit en wollen japonnetjes met raffia-effect strijden de gebreide japonnen om de voorrang. Ze kunnen zéér flatteus zijn.als men ten minste een perfect figuur bezit! Het verti cale streepdessin is ook zeer populair en geeft als blouse op een effen rok of ver werkt in een gehele jurk aardige resulta ten. Terlenka, dat zelfs in de was plooihoudt en bovendien warm, sterk en soepel is, is een ideaal materiaal voor rok en japon. Evelijn Themans (tassen en bijoux), de firma Hoogenbosch (schoenen) en Maison Meyer (hoeden) brachten de juiste fi nishing touch aan en zorgden zo voor een voortreffelijk geheel. De muzikale opluis tering door Tonny Schifferstein en Joop de Leur en de attractie aan de mode-test ver bonden maakten er een gezellig mode festijn van. Bij V. D. In de lunchroom van V. D. te Haarlem konden we gisteren de nieuwe naj aars- en wintercollectie bewonderen. De grote ver dienste is, dat de nieuwe richtlijnen in de mode in gematigde vorm zijn toegepast. Geen extravagante veranderingen, of in het oog lopende details, die het merendeel van de dames toch niet kunnen bekoren,' omdat wij vrouwen nu eenmaal wat con servatief zijn. Het was verheugend te con stateren, dat aan alle matenen beur zen gedacht was; geen wonder dat deze show met zoveel warme belangstelling ge volgd werd. De z.g. flèche of pijllijn, die Dior het vorig jaar lanceerde en waarmee de taillelijn omhoog werd gebracht, von den we terug in enkele coquette jurkjes voor de bakvis. Met allerlei variaties is de verhoogde bustelijn te bereiken, zoals een gedrapeerde band boven de taille, een ge kruiste sluiting of een strakke band even onder de buste. Al stemt het weer van het ogenblik ons nog wel optimistisch, toch zullen we lang zamerhand eens aan de samenstelling van onze wintergarderobe moeten gaan den ken. Zo'n heerlijke mantel met bontkraag, dè grote mode van het komende seizoen, is dan wel onmisbaar. Ze worden in alle combinaties gebracht met een garnering van het dure persianer, vooral op tailleurs, tot het meer eenvoudige maar ijzersterke mouton toe. Is het weer minder koel, dan zijn de 7/8 jasjes of auto-coats ideaal. Wat een bezit zo'n beige auto-coat met ocelot kraag. Wat in geen enkele garderobe mag ont breken is de combinatie rok-blouse, die allerlei mogelijkheden geeft om te varië ren: met een jackard jersy jasje op een plissé rokje bereikt u een gekleed effect en een gezellige jumper of warme trui op een effen of fantasie rok brengt u meer naar het sportieve genre. De moderne toepassing van blauw-groen vonden we terug bij een regenjas in streepdessin; de fonteinlijn van Dior kwam tot uiting in een zachtgroene japon met afstaande kraag. De grote dessins en het royale gebruik van goud- en zilverdraad bij de cocktail japonnen deden afbreuk aan de vaak origi nele ontwerpen. Het gezegde „eenvoud siert de mens" was echter op geniale wijze in praktijk gebracht bij de stijlvolle ja ponnen van fluweel. De traditionele bruid in een japon van originele Engelse kant vormde een waar dig slot van een over het algemeen geno men zeer geslaagde show. Katy BELGRADO, (UP) Sedert drie weken wordt een nieuw onderzoek gevoerd tegen Milovan Djilas, het „enfant terrible" van de Joegoslavische communistische partij we gens de publikatie van zijn boek „De nieu we klasse" in New York. Waarschijnlijk zal in december een nieuw proces beginnen tegen Djilas, die een straf van drie jaar in de gevangenis van Belgrado uitzit. Djilas' verdediger is Veljko Kovacevitsj, een vroe gere socialist die Djilas in twee eerdere processen heeft verdedigd. Men verwacht dat Djilas deze keer te recht zal staan wegens misdaden tegen de communistische basis van regering en staatsbestel, alsmede wegens beledigende en tendentieuze critiek op hoofden van be vriende staten. Djilas zal wellicht niet de maximale (twin tig jaar) maar dan toch een zware straf worden opgelegd, onder andere omdat hij voor de derde maal met de strafrechter in aanraking komt. Het proces zal behalve de dagvaarding en de uitspraak, wel weer achter gesloten deuren worden gevoerd, omdat „De nieuwe klasse" in Joegoslavië een verboden boek is.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3