„Mauretania": schoon voorbeeld van kloeke scheepvaartkunde TUNNEL-FEEST Groot Feestbal IJmond-agenda THALIA A OPENING Koningin opent in Beverwijk door druk op knop spoorwegtunnel Visserij- varia IJmuider Courant HET VERRE OOSTEN Volmaakte RUST LANGS SLUIZEN EN HAVENS Vanmorgen in de vishal en op zee Aanmeldingsformulier WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 Zijn trotse voorganger ontsprong aan alle torpedo's OLD CLOTHES NEW Weer in korte tijd gereed De strijd om de Zilveren Vaas weer ontbrand Dansorkest: „THE SUNBEAMS" BalleiderJOHN STOL Santpoorts huisvrouwen stichtten eigen afdeling Chr. Wijmer bij jubileum gehuldigd Spreekuur wethouder Verbeek DE VERLEIDSTER Bandieten van de autobaan WEEKABONNEMENTEN Bonn onaangenaam verrast door kolenprijsverhoging Tankschip „Kelletia" overgedragen Raadsvergadering in Gastricum 4 Onze bedden- afdeling heeft lÓAüh dë matras die U de volmaakte nachtrust geeft 7 i HET LAATSTE passagiersschip dat Engeland in gebruik nam voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog is de „Mauretania" geweest en ongetwijfeld is dit een der mooiste schepen van de Cunard White Star Line. Maar niet de grootste, want de „Queen Elizabeth" en de „Queen Mary", respectievelijk 83673 en 80774 reg. ton bruto spannen nog altijd de kroon. De „Mauretania" is wat grootte betreft te verge lijken met onze „Nieuw Amsterdam". De naam „Mauretania" is niet nieuw bij de Cunard White Star Line. We moeten heel wat jaartjes in de geschiedenis teruggaan om het eerste schip van die naam tegen te komen. We komen terecht aan het begin van deze eeuw toen de vernieuwing van de vloot een aanvang nam al zag de toe komst voor de Cunard Line er niet zonnig uit. De maatschappij ondervond hinder van de concurrentie. In het midden van de negentiende eeuw had men daar ook al mee te kampen gehad: een Amerikaanse scheepvaartmaatschappij maakte het de „Cunard" toen niet gemakkelijk en in het begin van de twintigste eeuw begonnen ook de Duitse scheepvaartmaatschappijen een krachtiger positie in te nemen. De Cunard Line kon de concurrentie strijd slechts voortzetten met behulp van een lening van de Britse regering en een jaarlijkse subsidie. Zo werden twee grote schepen gebouwd, die in 1904 besteld kon den worden. Een van deze twee schepen was de eerste „Mauretania", de andere heette „Lusitania". Nummer l De „Mauretania" de eerste werd op 20 september 1906 tewatergelaten; de afbouw nam ruim een jaar in beslag en op 3 no vember 1907 kon de technische proeftocht plaats vinden waarbij het schip een snel heid haalde van ruim 26 mijl per uur. Ge bouwd bij Swan, Hunter Wigham Ri chardson te Newcastle was de „Maureta nia" met het zusterschip „Lusitania" in die tijd het grootste stoomschip ter wereld. De bruto inhoud bedroeg 30696 ton, de lengte 232,30 meter, de breedte 26,82 me ter en de diepte 17,40 meter. Zij waren ook de eerste grote snelvarende schepen die door middel van turbines werden voortbe wogen en met 4 schroeven waren uitge rust. De turbines ontwikkelden 78275 apk. De equipage bestond uit ruim 800 man en beide schepen hadden accommodatie voor 560 passagiers in de eerste klasse, 475 in de tweede klasse en ongeveer 1300 in de derde klasse. De eerste reis van de „Mau retania" ving aan op 15 november 1907 en deze overtocht van Liverpool naar New York nam 5 dagen, 5 uren en 10 minuten in beslag. De terugtocht over de Noord- Atlantic werd afgelegd in ruim 4 dagen. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 De leden van de biljartclub „Parkzicht" te Beverwijk willen de komende winter maanden weer proberen de „Zilveren Vaas" die men het vorig jaar af moest staan aan de biljartclub „'t Centrum" in Haarlem, in hun bezit te krijgen. De win naars waren uitgenodigd de vaas te verde digen. Ondanks de griep, hadden enkele heren de reis naar Beverwijk aanvaard. De voorzitter van „Parkzicht", de heer Van der Sluis, zei in zijn begroetingswoord, dat hij er van overtuigd is, dat de wedstrijden zeer sportief zullen worden gespeeld. Deze eerste avond moesten de gasten het onder spit delven, wat niet wil zeggen dat dit zo zal blijven. Het bestuur van „Parkzicht" had van het gemeentebestuur het verzoek ontvangen een paar leden te willen zenden naar de openingsplechtigheid van de tun nel, een verzoek waaraan het bestuur hoopt te kunnen voldoen. ADVERTENTIE in het Hotel-Café-Restaurant „ROIA L" Kennemerlaan/Houtmanstraat IJmuiden - Telefoon 7452 zaterdag 28 en zondag 29 sept. aanvang 8 uur Entree 2.incl. bel. Voorziet u tijdig van kaarten Kaarten vanaf heden verkrijgbaar in Hotel „Royal", Ter meerdere opluistering van het Tunnelfeest speelt a.s. zaterdag en zondag in het Café-Restaurant het ensemble „DOLF BROUWER". Bijna alle 130 leden, waarmee de prille afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen van start is gegaan, waren gisteren present in de gro te zaal van „De Weijman" aldaar, om de eerste bijeenkomst van deze afdeling bij te wonen en het bestuur te zien installeren. Mevrouw J. Hamaker, lid van het hoofd bestuur, heeft als zodanig haar vreugde uitgesproken over deze nieuwe loot aan de grote stam, die in wezen ontstond door de Velsense dualiteit: de Santpoorste huis vrouwen waren zowel thuis bij de afdeling Haarlem als bij IJmuiden, maar een eigen afdeling zou alle gereis overbodig maken. Zij liet deze woorden volgen door een pro pagandistisch woord over het doel en stre ven van de vereniging, die de huisvrou wen van Nederland wil samenbinden in hun eigen en anderer belang. Onder leiding van mevrouw O. Mecha nicus-Klomp hebben daarna de gezamen lijke maar door ziekte sterk gedunde koor tjes van de beide Velsense afdelingen eni ge liederen ten gehore gebracht met be geleiding door Milly de Vries, onder meer het bondslied van de vereniging, dat tot spontaan meezingen noodde. De Duitse dansen van Schubert namen nogal wat tijd in beslag, maar blijkens het stevige ap plaus werden de prestaties van het ensem ble hogelijk op prijsgesteld, een waardering, die nog nadrukkelijk werd onderstreept door een charmante bloemen- en chocola de-hulde uit de handen van de waarne mend presidente der nieuwe afdeling. Een eindeloze verkiezing leverde de volgende bestuursleden op: mevrouw Hor beek (pre sidente), mevrouw Busselman, mevrouw v. d. Slikke, mevrouw Schadij, mevrouw Visser, mevrouw Vogel en mevrouw Vee- nemans. Nadat dit bestuur door mevrouw Hama ker was geïnstalleerd heeft mevrouw Ver doom, presidente van de afdeling Velsen- IJmuiden het nieuwe bestuur gefeliciteerd en nog even teruggegrepen op de moeilijk heden, die de Velsense eenheid in de weg stonden op het gebied der huisvrouwen organisatie. De middag werd afgesloten met een cau serie van de heer A. D. Dijkstra, gemeen te-archivaris, die zijn vrouwelijk gehoor meenam door de boeiende historie van ge west en gemeente. I - V ""s'-• -j ■mmm De majestueuze „Mauretania" van de Cunard White Star-line - een kasteel van een schip uit 1938. Tijdens de eerste wereldoorlog werd de „Mauretania" gerequireerd om dienst te doen als hulpkruiser; de „Lusitania" daar entegen bleef de passagiersdienst tussen Liverpool en New York onderhouden tot dat het schip op 7 mei 1915 door een torpe do werd getroffen. Hoewel de „Mauretania" ten volle aan de strijd ter zee deelnam, wist het alle torpedo's en mijnen te omzeilen eerst als troepentransportschip en daarna als hospi taalschip. Toen de vijandelijkheden wer den gestaakt kwam de „Mauretania" weer als passagiersschip in dienst. Ruim een en twintig jaar heeft het schip de Blauwe Wimpel gevoerd. In 1929 moest die afge staan worden aan de Duitse „Bremen" en toen was het meteen met de roem gedaan. Na enige jaren toeristenreizen te hebben gemaakt werd het oude passagierschip in 1935 naar Glasgow gesleept om te worden gesloopt. Op 17 juni 1939 vertrok de 35738 reg. ton bruto metende nieuwe „Mauretania" voor de eerste reis van Liverpool naar New York. De foto is gemaakt toen het schip nieuw was. Had de eerste „Mauretania" vier schoorstenen; de nieuwe heeft er twee. De geschiedenis heeft zich echter weer herhaald want gedurende de jaren 19401946 is de „Mauretania" troepen transportschip geweest om op 26 april 1947 weer in de normale passagiersdienst terug te keren. (Nadruk verboden). Arie van der Veer In de wachtkamer tweede klasse van sta tion IJmuiden vond gisterochtend onder grote belangstelling de huldiging plaats van de heer Chr. Wijmer bij zijn 40-jarig dienstjubileum der Nederlandse Spoorwe gen. Uit alle hoeken van het land, Gronin gen, Limburg en Friesland waren colle ga's en oud-collega's gekomen om de jubi laris geluk te wensen, 's Middags recipieer de de heer Wijmer in hotel „Royal" aan de Kennemerlaan te IJmuiden. Vele bloem stukken en talloze telegrammen gaven daar een indruk van de grote vrienden en kennissenkring, die de heer Wijmer in in de loop der jaren, zowel als stations- ambtenaar als in zijn functie van secreta ris van „Stormvogels", heeft gemaakt. De heer W. Suwerink wees op de merkwaar dige parallel die tussen deze werkzaamhe den te trekken is. Het secretariaat van een voetbalvereniging achtte hij nog steeds de spil waar alles om draait en hij bracht in deze felicitatie-rede namens .Stormvo gels" hartelijk dank voor de arbeid die de heer Wijmer in de loop van de laatste der tig jaar heeft verricht. Ondanks het feit dat het in de vereniging niet aangenamer is geworden nu het prof.-voetbal zijn in trede heeft gedaan was de voorzitter er zeker van aan de heer Wijmer een secre taris te hebben die zich gelukkig nog met veel clubliefde en animo van zijn taak kwijt. Namens de vereniging bood hij een enve. loppe met inhoud aan en een grammofoon plaat voor mevrouw Wijmer waarna hij uit naam van het bestuur twee boeken over oude Egyptische en Griekse kunst overhandigde. Na de heer Kramer en de heer J. H. Jansen sr. die respectievelijk namens de supportersvereniging en het eerste elftal van „Stormvogels" spraken, voerde, de heer C. H. Vos het woord uit naam van de Velser Sportstichting. Hij feliciteerde de heer en mevrouw Wijmer hartelijk met het jubileum. Hij merkte op dat de Velser Sportstichting de kinder ziekten nog steeds niet te boven is, maar hij hoopte dat de samenwerking vrucht dragend mag worden. Hierna betraden nog enkele sprekers het spreekgestoelte om hun felicitaties en dankwoorden kenbaar te maken. Aan het begin van de avond dineerde het feestvie rende echtpaar gezamenlijk met enkele intieme vrienden in „Royal". De wethouder voor Openbare Werken, de heer R. Verbeek, heeft op donderdag 26 september wel spreekuur, doch geen spreekuur op donderdag 3 oktober a.s. VELSEN WOENSDAG 25 SEPTEMBER Fototentoonstelling IJmond en tunnel bouw, 19.30 uur, Cultureel Gebouw, ope ning door voorzitter commissie tunnel feesten, de heer H. de Boer, daarna ge opend tot 22 uur. Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wethou der van Sociale Zaken C. P. J. Maas. Thalia, 20 uur, „Bandieten van de auto baan". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 10-12.30, 14.30-17.30 en 19-21 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 14-17 uur (jeugd). DONDERDAG 26 SEPTEMBER Thalia, 20 uur „De verleidstejr". Rex, geèn opgave. Fototentoonstelling IJmond en tunnel bouw, Cultureel Gebouw, open van 19 22 uür. Raadhuis, geen spreekuur wethouder van openbare werken. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 10-12.30 en 14.30- 17.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg, open van 1012 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 25 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Der Bettelstudent". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Kitty in de grote wereld". Hotel „Parkzicht", 20 uur: Kennemer Pluimvee Vereniging. Gebouw K.S.A., 20 uur: Katholieke Ar beiders Vrouwen. „De Groentenbeurs", 20 uur: Schilders. 20 uur: Werknemende middenstand. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees- en studie zaal geopend van 1517.30 uur; jeugd leeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15 16 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uitlening, geopend van 15.1516.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 1518 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Kitty in de grote wereld". „De Groentebeurs", 20 uur: Vrouwen centrum. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odolfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in een speciale voorstelling Kan zoveel slechtheid huizen in zoveel schoonheid met Arlene Dahl - Phil Carey - Herbert Marshall Eén man had haar gemaakt tot wat zij was Een fascinerende film vol sfeer en verleidelijke scènes Toegang boven 18 jaar. HEDENAVOND 8 uur Een film vol sensatie dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Weinig verse vis Er was zeer weinig verse vis aan de woensdagmarkt. De IJM 209 en de KW 124 zorgden voor 400 kisten schelvis. Ook de haringtrekker KW 176 had een trek mooie schelvis van 180 kisten in de hal gezet De schuitjes van enkele dagen los ten wat schol. Voor de vishandel, die op gul, schelvis, schol en kabeljauw voor het binnenland zijn aangewezen, was het een zeer schrale dag. Vandaag weer 9000 kisten De aanvoer bestond vandaag uit ruim 9000 kisten, waarbij 900 schelvis, 25 wij ting, 100 gul en kabeljauw, 6400 haring, 1100 makreel, 140 diversen, 2000 kg tong en 150 kisten schol. De KW 176 was er met 240 kisten schel vis, 320 makreel en 470 haring; de „Emma" IJM 15 met 100 makreel, 1650 haring, 50 diversen; de Beatrice met 30 kisten schel vis, 70 makreel, 820 haring, 230 kantjes haring; de Wiron 4 met 200 kisten schel vis, 40 gul en kabeljauw, 300 makreel; de Deining met 1820 kisten haring en 10 di versen; de Medan met 1600 kisten haring en de Limanda met 140 kisten schelvis, 340 makreel en de logger- en kottervloot met de platvisaanvoer. Voor de tweede beurt loste de KW 81 Francina 1300 kisten ma kreel, 50 haring, 50 schelvis en 60 kantjes. Wat er komt Voor de donderdagmarkt waren van morgen reeds vier trawlers binnen: de Elie met 540 makreel, 130 haring, 280 schelvis, 100 koolvis, 40 kabeljauw en gul, 8C haai, 10 wijting, 20 diversen en 40 stuks stijve kabeljauwen; dé Stadt Enckhuysen met 1300 kisten makreel en 150 diverèen; de „Vikingbank" met 1200 kisten makreel, 150 schelvis, 80 haring en 20 diversen en de Francisca KW 153 met 1300 kisten haring. Vis voor de export Er waren vandaag geen rijen kabeljauw. De export had belangstelling voor kisten kabeljauw, grové schelvis, tong. grove en middelschol en tarbot. De kisten grote kabeljauw deden f 143f 160, kleine f 124. Grote schelvis noteerde f 45f 48, groot middel f 40f 25. De grote schol bracht op f 56f 60, middel f 53f 56, zetschol f 51—f 56 en schol I f 46—f 50. Grootmiddel tong noteerde per kg f 4.80f 4.00, klein- middel f 3.70—f 4.00 tong I f 2.70—f 2.80, slips f 2.20f 2.10. De tarbot haalde f 2.50 f 2.60. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de grote gul al voor f 57f 60, middel voor f 34 f 36, torgullen voor f 20f 22. Kleinmiddel schelvis deed f 32f 23, pennen f 27f 16, braadschelvis f 22f 13 en wijting f 25 f 18. De schol II maakte f 35f 45, schol III f 23f 30, grote tong per kg f 6.00f 5.20. De haring, voor zover verkocht, maakte f 11f 13 en de makreel f 10f 15. Besomming van f 90.000 De diesel-elektrische trawler „Cape Tra falgar", die het snelste en veiligste schip van zijn soort zou zijn, heeft in Huil, Engeland, aan het eind van zijn eerste reis van 22 dagen een vangst van 308.000 pond (Engels gewicht) gelost. De vangst werd verkocht voor 8658 pond sterling. Haringvangsten In de afgelopen nacht waren de vang sten van de vleetloggers: KW 2-1 k. 147-80, ADVERTENTIE VRIJDAG a.s. 12 uur Chin.-Ind.-Cafe-Rest. ir. J. Dirks«traat 6-6a - Te! K 25.50-4408 IJMUIDEN bjj het Tha(ja Theater 47-1, 140-2, 168-70, 22-2, 18-6, 67-6, 86-2, 151-4, 41-2, 15-2, 110-10 k. Geen vangst: KW 25, 19, 54, 163, 175, 70, 45, 127, 130, 20, 29, 39, 40 en IJM. 75. De vangst van de trawlloggers waren: KW 9-67, 37-35, 95-35, 48-20, 101-40, 74- 60, 85-30, 135-95, 122-50 kisten. Gemiddelde vangst vleet 7 en trawl 45 kantjes. In moeilijkheden De Vlaardingse trawllogger VL.121 heeft gisteravond omstreeks kwart over zes bij het uitlopen van de Scheveningse haven, een defect aan het roer gekregen. Er be stond gevaar, dat het schip op het strand zou lopen. De reddingboot van Schevenin- gen voer ter assistentie uit. Omstreeks vijf over zeven is de VL.121 door de Scheve ningse reddingboot „Arthur" en een an dere logger binnen de pieren gebracht. (Van onze correspondent in Bonn) De prijsverhoging van kolen en cokes per 1 oktober heeft in West-Duitsland een onaangename indruk op de bevolking ge maakt. Men vindt het tijdstip van deze prijsverhoging, zo kort na de uitslag van de verkiezingen, slecht gekozen. Boven dien heeft de minister van Economische Zaken prof. Erhard kort geleden ver klaard, dat na de verkiezingen geen prijs verhogingen waren te verwachten. Ver hinderen kan Erhard deze prijsverho gingen niet, omdat de mijnindustrie in het Ruhrgebied met het vaststellen van de prijzen niet van hem afhankelijk is. Mi nister Erhard heeft intussen al een onder houd met Bondskanselier Adenauer ge had over het eventueel verminderen van de lasten op de uit Amerika geïmporteer de kolen, opdat deze beter met de Duitse kolen kunnen concurreren. De kolen- detailhandel is nog wel aan vaste maxi mumprijzen gebonden, maar men zal toch niet kunnen verhinderen, dat deze wor den verhoogd. Men vreest ook, dat tal van andere prijsverhogingen zullen volgen. De prijzen voor gas en elektriciteit zullen stijgen staal zal duurder worden en de bakkers willen hogere prijzen voor brood vragen. Koningin Juliana zal zaterdag op het nieuwe perron van het station te Bever wijk door het indrukken van een knop, die een sein doet verspringen de Velser spoor wegtunnel officieel in gebruik stellen. Dat gebeurt zaterdagmorgen omstreeks elf uur in aanwezigheid van ongeveer vierduizend genodigden die het station tot de laatste plaats zullen vullen. Om 10.58 uur arri veert de directietrein van de N.S., waarin Koningin Juliana zich zal bevinden, bjj het nieuwe Beverwjjkse perron waar burge meester J. G. S. Bruinsma zjjn hoge gas ten zal ontvangen. Na de verwelkoming worden enkele autoriteiten aan de Ko ningin voorgesteld en vervolgens houdt de burgemeester een toespraak aan het slot waarvan hjj de hoge gasten een bord van Makkummer aardewerk zal aanbieden Ook enkele andere aanwezigen zullen een der gelijk bord ontvangen en vervolgens zal de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, Ko ningin Juliana uitnodigen een knop in te drukken waardoor een van de seinen van rood op groen zal verspringen als teken dat de spoorwegtunnel geopend is. Op dat moment zullen de ruim driedui zend Beverwijkse en Heemskerkse school kinderen Hare Majesteit met hun vlagge tjes een feestelijke hulde bereiden, waar na de kinderen onder leiding van de heer Remmerswaal en met de begeleiding van de Beverwijkse Harmoniekapel ge/amen- lijk het lied „Als het feest is in ons Ne derland" zullen aanheffen. Vervolgens vertrekt de trein met de Ko ninklijke gaste om tien voor half twaalf in de richting van de tunnel. Behalve de schoolkinderen uit de vijfde en zesde klassen van de openbare scholen in Beverwijk en Heemskerk zullen op het Beverwijkse perron onder meer nog aan wezig zijn de gemeenteraadsleden met hun dames, de diverse burgemeesters uit de gemeentes in Noordholland boven het Noordzeekanaal, vertegenwoordigers uit handel, industrie en middenstand. VVV- bestuurders en afgevaardigden van alle verenigingen en organisaties in Beverwijk, welke plaatsen tezamen met padvinders en padvindsters een levende afzetting voor de schoolkinderen zullen verzorgen. Uiteraard zal het Beverwijkse station op dit moment van de feestelijke zaterdag reeds overvol zijn en de burgemeester van deze IJmond-stad maakt een ieder er dan ook op attent dat men zonder uitnodiging Tijdens een proefvaart op de Noordzee is het 12146 metende stoomturbineschip „Kelletia" door de Rotterdamse Droogdok Maatschappij opgeleverd. Het is gebouwd in opdracht van de Maatschappij tot finan ciering van Bedrijfspanden en zal in lang durige tjjdcharter gaan varen voor de n.v. Petroleum Maatschappij „La Coruna" te 's-Gravenhage. De „Kelletia", die op 11 mei te water ging, heeft een lengte van ruim 172 meter bij een breedte van 21 meter. Hét draag vermogen is 18.200 ton, de dienstsnelheid 14'/i mijl. De eerste reis van het tankschip zal naar Curasao zjjn. in de morgen het station niet zal kunnen betrèdèn, ook niet wanneer men een per ronkaartje of een plaatsbewijs voor een kort traject koopt. De schoolkinderen, die evenals de ge meentelijke diensten en bedrijven in Be verwijk zaterdag vrijaf hebben, zullen naar het station begeleid worden door de mu ziekkorpsen St. Caecilia uit Heemskerk, Arion uit Wijk aan Zee en de Beverwijkse Harmoniekapel. Wanneer vrijdag de raad van Castricum bijeen komt zal haar worden gevraagd goedkeuring te verlenen aan de volgende voorstellen: Overname in eigendom van de provincie van gedeelten weg, bekend onder de naam Sifriedstraat en Duinpad; het aanvaarden van het onderhoud van die wegen en van een bijdrage van de provin cie Noordholland voor verbetering van die wegen. Ook zal worden voorgesteld over te gaan tot aankoop van een houten gebouwtje, thans in gebruik als kleuterschool, van de heer J. Biesterbos. Er zullen benoemingen aan de orde zijn van een onderwijzer in vaste dienst aan de C.O.I. school voor ge woon lager onderwijs en een onderwijzer in vaste dienst aan de openbare school voor ULO. Tevens zal worden voorgesteld over te gaan tot herbenoeming van de le den van de commissie van advies van de woonruimtewet. Medewerking zal worden gevraagd ten behoeve van de St. Augusti- nusschool voor aanschaffing van leermid delen voor het vak verkeersonderwijs. Voorts zal worden voorgesteld subsidie te verlenen in de kosten van avondzorg of avondvakonderwijs aan oud-leerlingen van scholen voor buitengewoon lager onder wijs. Tot slot zal ook een verzoek van de V.V.V. federatie in behandeling worden genomen. Prjjzen van dinsdag Heilbot 2, gr. tong 5.805.10, grm. tong 4.704, kim. tong 3.703.50, kl. tong I 2.602.50, kl. tong II 21.90, tarbot I 32.40 per kg. Tarbot II 88, tarbot IV 50, kim. schol 57, kl. schol I 50, kl. schol II 4414, Schar 2717, bot 3025, v. haring 2011, makreel 1410.20. gr. schelvis 46 37, grm. schelvis 4230, kim. schelvis 34 22, kl. schelvis I 3018, kl. schelvis II 23 17, wijting 2212, gr. gul 6257, mid. gul 4030, kl. gul 2116 per 50 kg. Gr. kabel jauw 216144, gr. koolvis zw. 9080. Aanvoer 57 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 124 schol, 5 schar, 10 bot, 7915 haring, 695 ma kreel, 769 schelvis, 116 wijting, 285 kabel jauw en gul, 27 koolvis, 46 diversen. Totaal 10050 kisten. Besommingen van dinsdag 2 Trawlers met 50.000, SCH 7 980, SCH 117 17.380, VL 131 9030, HD 79 8550, KW 46 4100, KW 76 3950, KW 101 9080, KW 159 3540, KW 91 3500, KW 169 3950, IJM 19 5500, IJM 45 3650, LL 575 8710 Zweed. Net opgevist De kotter KW 46 loste dinsdag de 230 kisten vis, omdat het maandag door de grote drukte te laat werd. In de afgelopen week viste de bemannning een behoorlijk en goed net op. Vermoedelijk was het een verloren vistuig van een Zweeds, Noors of Deens vissersvaartuig. De schipper besloot het net mee te nemen. Goede kwaliteit Omdat buitenlandse vissersvaartuigen voor een laatste losbeurt in aanmerking komen, als geen wachtend Nederlands schip meer wil lossen, besloot volk van een Zweedse kotter om in de nacht van maan dag op dinsdag zelf te lossen. Toen werd de Zweedse vis gelijk met die van de trawlers afgeslagen. De Zweed had alles keurig in kistjes verpakt, omdat het in Zweden verboden is losse haring en vis aan te voeren. De kwaliteit was uitstekend. Vers Het is dit jaar een buitengewoon verse haring- en makreelseizoen. Hoewel de maand september nog niet om is, staat nu al vast, dat de aanvoer de jaren 1955 en 1956 zal overtreffen. De schepen vangen zich in enkele dagen vol en de kaden zul len met wachtende schepen de gehele week gevuld zijn. Afgekeurd Een groot gedeelte van de haringvangst van de „Emma" IJM 15, die na een lange reis pas woensdagmorgen kon lossen, werd door de slechte kwaliteit afgekeurd. Bij het lossen (bijna 1900 kisten) viel de vangst van schipper Jan Blok nog al mee. Ook van de KW 176 werden tal van kisten af gekeurd. De „Deining" en „Medan" brach ten haring aan, die groot en van goede kwaliteit was. Beide schepen maakten korte reizen. ADVERTENTIE V, -V V Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats' wenst zich met ingang van te abonneren op per week 69 cent - per kwartaal 7.65. doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zij die rich met Ingang van 1 oktober 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5