s CHIEF WHIP Een goede raad Vijftig jaar geleden 5 I Little Rock lijkt een vredige stad, waar niets gebeurt Dubbelzinnige oproep tot rust van gouverneur Faubus Debat over Algerije in Franse Assemblee verloopt rumoerig i AAMBEIEN Geen incidenten in Little Rock Bezoekcijfer van de middelbare school neemt alweer toe ^Praatótcel Van dag tot dag V. De spanning is echter voelbaar en de mensen vooral in de negerwijk, zijn bang En of,.. Chief Whip op ieders lip Van Oldenbarnevelt en Bali bij opening Velser tunnel Mr. dr. L. de Gou wordt burgemeester van Venlo „Ik ben een christin' „Waar is de herrie?" „Dat is ver genoeg!" inzake een probleem dat velen thans bezig houdt. Leider van zuidelijk blok spreekt van „Hitlertactiek" Al 35 jaar de beste Virginia! Op de „Dorus" mag niet geïmiteerd worden Uit Haarlems Dagblad van 27 september 1907 DAG 27 SEPTEMBER 1957 Aneurin Bevan, een invloedrijk Brits politicus en een der kopstukken van de Britse Labour Party, is teruggekeerd van een reis door Polen en Rusland en hij heeft iets losgelaten over zijn indrukken ten aanzien van het grote vraagstuk, dat iedereen bezighoudt: de toekomstige ver houding tussen Rusland en de rest van de wereld. De conclusie van zijn betoog is de moeite waard met aandacht te worden be schouwd. „Ik ben van mijn bezoek, mijn te korte bezoek, aan Rusland en Polen terugge komen met de diepe overtuiging, dat de sociale veranderingen die in deze landen plaatsgrijpen, een grotere politieke ver draagzaamheid teweeg zullen brengen, de spanning zullen doen afnemen en die krachten zullen versterken, welke streven naar vredelievende betrekkingen met de rest van de wereld." Daar kunnen wij, in hoop en vrees levende wereldburgers, het voorlopig wel mee doen. Deze conclusie van een intelli gent en door de wol geverfd politicus (welke adjectieven we de heer Bevan wel mogen toevoegen) doet de verwachting herleven, dat er toch nog wel enig uit zicht op een goede toekomst is, ook al krijgt de mensheid dagelijks onheilspellen de vergezichten op donkere, paddestoel- vormige wolken te verduren. „De rest van de wereld" is een uitlating van Bevan, die enig stof tot nadenken geeft. Als hij met die „rest" niet alleen maar de landen bedoelt, die zich tot nu toe vrij hebben kunnen houden van de Sovjet- Russische voogdij, doch daarbij ook alle landen rekent die ofschoon buiten het staatsterritorium der Sovjet-Unie gelegen thans nog pijnlijk de ijzeren hand van Moskou voelen, is het toekomstbeeld ge heel en al optimistisch. Wanneer de ontwikkelingen in Rusland zouden kunnen leiden tot een „politieke verdraagzaamheid" en „vredelievende be trekkingen" ten opzichte van de satelliet- landen zodat geen volk in Europa of elders meer knechtsdiensten aan Moskou behoeft te bewijzen, zou de wereld inder daad verlost zijn van een der gevaarlijkste complicaties voor de vrede. Laten wij hopen dat Bevan zijn optimis tische verwachtingen op een dergelijke ontwikkeling heeft gebaseerd. ADVERTENTIE na na aa a aa aa a *1 SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op De wetenschap heeft thans een nieuwe helende substantie ontdekt met de verbazingwekkende eigenschap de aambeien eenvoudig te doen wegdro- gen - pijn verdwijnt, bloeden houdt op. Zelfs in de meest hardnekkige ge vallen schrompelen de aambeien ineen, zó afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn. Het geheim zit in het weefsel vernieuwende Bio-Dyne. Deze stof wordt thans toegepast in de nieuwe SPERTI-zalf, zacht en des infecterend. Voor veilige, recht streekse behandeling van aambeien, zonder verdovende middelen, een tube SPERTI a f. 3.30. LITTLE ROCK (UP) De inwoners van Little Rock noemen het de hoek van de Veertiende en de Schillerstraat, maar de 101ste luchtlandingsdivisie noemt het Post Alpha. Het is een typische straathoek in een typisch Amerikaanse woonwijk. Langs net trottoir staan hoge eiken, de witgeschilderde huizen met een voor-veranda liggen ongeveer tien meter van de straat. Op de hoek staat een wegwijzer: „Asbury Methodist Church, twee blokken naar het noorden". Woensdagochtend is de straathoek Post Alpha geworden. Toen reed een leger- jeep langs het trottoir van de Veertiende straat, gevolgd door een vrachtauto met soldaten. Twee groepen van ieder ongeveer acht parachutisten werden aan weerskanten van de straat geposteerd. Sindsdien is hier niemand gepasseerd zonder toestemming van het leger. Die toestemming werd gegeven aan de leer lingen van de middelbare school, vlakbij, aan verslaggevers en fotografen die behoorlijke perspapieren konden tonen, aan de bewoners van de huizen tussen Post Alpha en de school, in „niemands land". Er zijn ongeveer een dozijn posten rondom het schoolgebouw, maar Post Alpha is het centrum van de tot dusver voorgevallen moeilijkheden geweest. Het bloed dat in de eerste 24 uur van de legerbezetting van Little Rock is gevloeid, werd hier vergoten. ADVERTENTIE uctcioii. ccn uiuc 6 "ohan van Oldenbarnevelt van de n.v. Stoomvaartmaatschappij Nederland als eerste passagiersschip, enkele uren na de feestelijke opening, zo om en nabij zes uur in de namiddag over de Velser tunnel varen. Aan boord van het schip zullen zich 1435 emigranten bevinden met be stemming Australië. Nog een ander schip van deze maat schappij, het m.s. Bali, zal aan de opening van de tunnel een feestelijk tintje geven. De Bali zal namelijk alvorens de reis naar Antwerpen en Londen te beginnen, eerst nog zaterdag gepavoiseerd en des avonds verlicht, gemeerd liggen langszij de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal tussen de Velserbrug en de sluizen van IJmuiden. Dit op speciaal verzoek van het gemeentebestuur van Velsen. Met ingang van 16 oktober is benoemd tot burgemeester der gemeente Venlo mr. dr. L. de Gou, thans burgemeester van Steenbergen. Deze laatste functie heeft hij bekleed sinds 16 juli 1946. Mr. dr. De Gou is lid der Eerse Kamer voor de K.V.P., rechter plaatsvervanger in Breda, lid van het parlement der NAVO- landen te Parijs en van het parlement der WestEuropese Unie. Ook maakte hij deel uit van raadgevende vergadering van de Ra- ->a te Straatsburg. Het begon met de 45-jarige wisselwach ter Blake, die met twintig andere blanken op de veranda stond van Schillerstraat nr 1401, een van de witte huizen met groen wit gestreepte markiezen, op de hoek van de straat. Zij waren daar opgevlucht, toen de soldaten met de bajonet op het geweer de mensen van de trottoirs joegen. De sol daten gelastten Blake en de anderen weg te gaan. „Dit is particulier terrein. Wij zijn hier op bezoek", schreeuwden zij terug. Twee gehelmde parachutisten kwamen op hen af. Blake greep het geweer van de voorste soldaat en worstelend vielen zij op de grond. De tweede soldaat stapte over hen heen, nam zijn geweer bij de loop en sloeg Blake met de kolf op het hoofd. De gevallen soldaat stond op en Blake werd bloedend naar een dokter vervoerd. Het tweede slachtoffer was de 35-jarige zakenman Downs, die tegen een soldaat zei: „Ik ben een zuiderling, ik loop niet zo hard". Wat daarna gebeurde is voor twee lezingen vatbaar. Downs zegt dat de sol daat hem met de bajonet stak, De soldaat zegt dat Downs zijn bajonet op zij wilde stoten en zichzelf verwondde. In ieder ge val had Downs een grote wond in zijn arm, Er is ook een vijftien-jarige negerjongen, bezorger van een levensmiddelenwinkel, gewond. Hij fietste door de Schillerstraat met boodschappen. Een groep van 40 blan ken blagen sloot hem in en begon hem met vuisten te bewerken. De negerjongen vluchtte bloedend naar het adres waar hij wezen moest. De huisvrouw liet hem bin nen en sloeg de deur voor de neus van de aanvallers dicht. De jongens begonnen de fiets van de neger te vernielen en te schreeuwen dat zij het huis in brand zou den steken, als de neger niet uitgeleverd werd. De bewoonster opende daarop de deur. „Ben je een nikker-vriend?", schreeuwden de jongens. „Ik ben een christin", antwoordde de vrouw rustig en sloot de deur weer. Op Post Alpha was de aanval nu ge meld. Een afdeling parachutisten kwam de straat af. „Steekt op de bajonet,. Chargeer", commandeerde een onderofficier. Toen de soldaten hun aanvalskreet lieten horen stoven de jongens in alle richtingen weg. Voor de eerste maal op een lange dag van spanning lachten de soldaten luidop. Het eerste dat men opmerkt als men Little Rock betreedt, is dat het stadje zo vredig lijkt. Hoewel wij geen, bepaalde ver wachtingen hadden, toen wij aankwamen hadden wij er toch niet op gerekend dat het er zo kalm, zo „gewoon" zou zijn Er zaten een paar verveeld kijkende mensen in de lobby van het Marionhotel. „Waar zijn de troepen?", vroegen wij de recep tionist. Hij haalde als enig antwoord zijn schouders op. Wij wandelden de Lousiana straat af naar het plaatselijke U.P.-kantoor in het gebouw van de Arkansas Gazette. „Waar is al de opwinding en de herrie waar je over geschreven hebt?", vroegen wij Miller, de U.P.-correspondent. „Kom maar mee voor een autoritje", zei hij. Het was acht uur in de avond, maar de straten waren verlaten. De weinige mensen die wij tegenkwamen, liepen in groepjes van drie of vier, en stapten flink door. We draaiden de Negende straat in, de voornaamste winkelstraat van de neger- wijk. Er waren heel weinig mensen in de gokautomatenhallen en de café's. Hier en daar stond een groepje negers op een straathoek, ernstig pratend. In deze buurt brandden in de meeste huizen licht achter neergelaten jalouzieën. „Voel je het niet?", vroeg Miller. Ja, dit was het. Wij begonnen te voelen dat de mensen in Little Rock bang zijn. Wij passeerden an dere auto's, veel politiewagens. Ook auto's met in nauwe zwarte broeken en zwarte hemden gehulde blanke jongelui: een soort uniform blijkbaar. Zij waren door de politie gearresteerd. Een paar huizenblokken verder, op de hoek van de Veertiende straat en Park- street stopten wij voor een barricade. Daarachter lag, badend in het licht van schijnwerpers, het gebouw van de centrale middelbare school, het middelpunt van de opgewonden gebeurtenissen der laatste da gen. Voor de barricade stonden mannen van de 101-ste luchtlandingsdivisie, het ge weer in de rechterhand. Wij liepen op de barricade af, tot een soldaat, zijn geweer even oplichtende, met zachte stem zei: „Thats far enough, mister". („Dat is ver genoeg, mijnheer"). Toen wij ons als jour nalisten bekendmaakten riep de soldaat de sergeant van de wacht, aan wie wij vroe gen hoeveel mannen hij hier had en waar zij geposteerd waren. Hij verwees ons voor alle inlichtingen naar het hoofdkwartier. Toen wij terugkeerden ratelde een kon vooi jeeps de straat in en langs de barri cade het schoolterrein op. Daarachter kwa men vijf open legervrachtauto's, vol sol daten. Zij droegen volledige gevechtsuit rusting: helmen, geweren, bajonetten. Zij waren zwijgzaam en hun gezichten ston den strak, heel anders dan bij oefeningen, m,eer ?osls vaq mannen die .de strijd in gaan. Louis Cassets ADVERTENTIE De berichten van de laatste dagen hebben de z.g. Aziatische griep weer in het centrum geplaatst van de publieke belangstelling. Van officiële zijde is echter al verschillen de malen verzekerd, dat voorshands niet kan worden gesproken van een ernstig karakter. Tot nu toe is de „Aziatische griep" niet dra matischer dan de influenza, waarmee de be woners van onze lage landen zo rege.matig worden geplaagd. Terwijl het op het ogenblik zeker in ieder geval is aan te bevelen, bij griepverschijn- selen uw dokter te raadplegen, zal hij er geen bezwaar tegen hebben, dat u intussen ook zelf een verstandige maatregel neemt, door „Aspirin" toe te passen. Het is bekend, dat „Aspirin" bij griep uit stekende resultaten pleegt op te leveren. Dit populaire geneesmiddel, ontwikkeld in de wereldberoemde laboratoria van het Bayer- concern, neemt nog altijd een aparte plaats in. Als „huismiddel" is er nog nooit een ver vangend praeparaat van gelijke kracht voor gevonden. Men vergewisse zich ervan, dat men het originele Bayer-product in handen krijgt, voorzien van het bekende Bayer-kruis. En men neme nu alom „Aspirin" in huis, om bij de eerste griepverschijnselen, die zich in het gezin voordoen, te kunnen ingrijpen. („Aspirin" en „Bayer": gedeponeerde han delsmerken). Achter geweer en bajonet wordt in Little Rock middelbaar onderwijs gegeven aan blank en bruin. WASHINGTON (UP) De' democrati sche senator Richard B. Russell uit de staat Georgia heeft een telegram aan pre sident Eisenhower gestuurd, waarin ver klaard werd dat parachutisten van het leger een tactiek van het recept-Hitier toe passen om de schoolintegratie in Little Rock, Arkansas ,af te dwingen. De senator eiste hun bestraffing. Russell, die leider van het „zuidelijk blok" in de senaat is, stuurde ook een protesttelegram aan de minister van Defensie, Charles E. Wilson, waarin de parachutisten er van beticht werden hun toevlucht te nemen tot „aan matigende en illegale methoden". O LITTLE ROCK (Arkansas, V.S.) (Reuter) De negen negerleerlingen van de mid delbare school te Little Rock in de Ame rikaanse staat Arkansas, hebben donder dag voor de tweede maal, onder bescher ming van militairen de scho 1 bezocht. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Er hadden zich slechts vijftig blanken voor de school verzameld. Het aantal leerlingen dat de school bezocht, was don derdag van 1250 tot 1350 van de 2000 ge stegen. Dit is honderd meer dan woensdag. De kring soldaten om de school is iets wijder gemaakt, zodat de militairen uit het gezicht van de scholieren staan. In alle zuidel::ke staten zijn speciale leger eenheden paraat om aan mogelijke ge welddaden als gevolg van de rassen integratie het hoofd te bieden. (UP) Evenals woensdag reden jeeps met soldaten voor en achter de stationcar waarin de negers werden vervoerd. De tiende negerleerling, Jane Hill, zal pas vrijdag naar school gaan. Het blad van de middelbare school van Charlotte, Noord-Caroline, prijst de school gelukkig, dat zich geen incidenten zoals in Little Rock hebben voorgedaan. „In de geschiedenis van de rassenmenging zullen slechts de scholen van Little Rock en Nashville bekendheid krijgen", aldus dit blad. Niettemin werd de enige negerleer ling te Charlotte, een zestienjarige jongen, de eerste dagen met kreten en gejouw begroet. Thans is alles rustig. De bisschop van de episcopaalse kerk te Arkansas, Robert R. Brown, heeft de ge beurtenissen te Little Rock „een steek in het hart der gelovigen" genoemd. In een brief, die in de kerken zal worden voor gelezen, roept hij zijn lidmaten op te bid den voor „Gods bijstand voor onze leiders". (Reuter) Gouverneur Orval Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas heeft er donderdagavond bij de bevolking van Little Rock op aangedrongen jegens de federale troepen in en rondom de centrale middelbare school van de stad haar kalmte te bewaren. Faubus zei in een radio- en televisietoespraak: „De federale autoriteiten, met inbegrip van de federale troepen, hebben de macht in handen. De toestand ligt in hun handen en wij kunnen er niets aan doen". Hij zei te weten, dat zodra het Amerikaanse volk beter met de toestand op de hoogte is, het het federale bestuur het ongerechtvaardigde gebruik van federale troepen zal verwijten. „Wij zijn nu bezet gebied", zo ging hij voort. Hij drong er bij de bevolking op aan bij de aanpak van haar problemen de wet te eerbiedigen. „U zult zich herinnoren, dat het rustig was in Parijs tijdens de Duitse bezetting en dat het nu rustig is in Boeda pest. Het wordt altijd rustig onder een militair bestuur", aldus Faubus. De gouverneur zei het een groot gevaar te vinden, dat soldaten negerleerlingen begeleiden als laatstgenoemden van het ene lokaal naar het andere gaan. Eén on doordachte daad van een blanke scholier kan tot gevolg hebben, dat een soldaat hem een wonde toebrengt met zijn bajo net, zei hij. De gouverneur verklaarde voorts, dat zolang de nationale garde met 36 man de orde had bewaard, er geen enkel incident was geweest. Na aankomst van 1.200 man van een federale luchtlandingsdivisie deden zich incidenten voor, waarbij een steek met een bajonet en slag met een kolf van een geweer werden toegediend. Andere incidenten PHILADELPHIA (Reuter) In de mid dagpauze is het donderdag tussen blanke en negerleerlingen van een middelbare school in de Amerikaanse stad Philadel phia tot vechtpartijen gekomen, waarbij een veertienjarige blanke jongen verwon dingen aan hef gezicht" Kreeg, die in een ziekenhuis moesten worden behandeld. Later werden in dezelfde stad de leer lingen van een rooms-katholieke school voor meisjes een half uur na schooltijd vastgehouden, terwijl de politie een groep volwassenen en jongelieden voor het ge bouw uiteendreef. Het gerucht ging, dat negerjongens twee blanke meisjes wilden mishandelen voor elke mishandelde neger jongen. In Butterfield in West-Virginia hielden donderdag ruim 75 middelbare scholieren eén betoging uit symoathie met de tegen standers van de ot>heffing der rassen scheiding in Little Rock. Er werden tomaten en eieren gegooid naar een door een neger bestuurde auto. De politie dreef de demonstranten terug van de school, waarop onlangs negerleer- l.ingen zijn toegelaten. Vatbaarheid Ik lees - uiteraard tot mijn verdriet en verontrusting - dat zich onder de studen ten aan de Technische Hogeschool tè Delft gevallen hebben voorgedaan van Aziatische griep. Ik lees in een mijner dagbladen: „De meeste gevallen zijn geconstateerd bij leden van het Delfts Studenten corps. Bij de R.K. Studentenvereniging Virgilius is het aantal veel minder en bij de Delftse Studentenbond heeft men nog in het geheel geen meldin gen". Ik vind deze mededeling eigenaardig. Want hieruit blijkt duidelijk, dat het corpslidmaatschap vatbaarder maakt voor de griep dan het bondslidmaatschap. Menig ouderpaar zal het nu betreuren, het pand zijner liefde aan de hachelijke hoede van het Corps te hebben toevertrouwd instede van aan de veel veiliger zorgzaamheid van de Bond. Dat Sanctus Virgilius tussen bei de staat, laat zich verstaan: het lidmaat schap van deze vereniging immers sluit het Corpslidmaatschap en dat van de Bond niet uit. Het merkwaardigste van dit alles is, dat ziektebacillen zich blijkbaar het een en ander gelegen laten liggen aan de ver eniging bij welke de mens zich aansluit. Dit werpt vragen op. Zo zou men, dunkt mij, willen weten hoe de verkoudheidsverhouding is van leden van de A.N.W.B. tot die van de Konink lijke Nederlandse Vereniging Onze Vloot wie vatbaarder zijn voor branding op de maag: de leden van de bond van Bedrijfs autohouders of die van het Nederlands Heraldisch Genootschap; en of de leden van de Bond zonder Naam meer gepredes tineerd zijn voor tandwolf dan die van de Bond van Handelaren in Gazeuse Dranken. (Uiteraard speelt bij deze laatste vraag, evenals in Delft, de geloofsovertuiging een niet te verwaarlozen rol). Ik hoop dat de Inspectie der Volksge zondheid na deze Delftse onthulling kon- sekwent zal zijn en haar inzichten ten deze zal publiceren, omdat de bevolking in het algemeen en ondergetekende in het bij zonder willen weten, waar zij aan toe zijn wanneer zij het lidmaatschap van een of andere vereniging op zich nemen. Persoonlijk zou ik bijvoorbeeld gaarne weten of mijn maagzuur het gevolg is van mijn lidmaatschap van de Vereniging De Hollandse Molen dan wel van dat van de Bond Heemschut, en is er inderdaad ver band tussen het feit dat mijn rechter-wijs- vinger is gaan zweren en mijn recente toe treding tot de Nederlandse Vereniging van Eigenaren van Renpaarden? Men heeft - meen ik - wèl de plicht ons hieromtrent volledige inlichtingen te ver schaffen. Elias De cabaretfiguur „Dorus" zal in de toekomst geen concurrentie behoeven te duchten van een soortgèlijke creatie. De president van de Amsterdamse recht bank heeft namelijk in dé uitspraak vari het kort geding tussen de cabaretier Tom Manders en de amateur-artiest F. M. Perrin, die onder de naam Fred Menger optrad, laatstgenoemde verboden bij zijn optreden te imiteren en gebruik te maken van teksten en liedjes van „Dorus". De president liet de vraag of „Dorus" een oorspronkelijke creatie van Tom Man ders is als van geen belang buiten be schouwing. Zijns inziens geeft Fred Men ger, door „Dorus" te imiteren blijk te er kennen dat de creatie van Tom Manders een duidelijk eigen karakter bezit. De president achtte de .imitatie strijdig met de zorgvuldigheid die in het maat schappelijk verkeer tegenover de beroeps artiest past, daar het aannemelijk is dat zij Tom Manders schade heeft berokkend. PARIJS (Reuter) De sociale republi kein Soustelle heeft bij de hervatting van het debat over Algerije in de Franse kamer gezegd dat Frankrijk het zich niet kan blijven veroorloven geen politieke actie in zake Algerije te voeren. Wij moeten naar de UNO-Assemblée gaan als aanklagers en niet als beklaagden De minister met stand plaats Algerije. Lacoste, zei: „De opstande lingen zijn op de vlucht gejaagd. Het is nu de tijd om voort te gaan met de grondwets hervorming, die de weg voor het Algerije van de toekomst zal banen". Sedert febru ari, toen elke dag twee moorden voorkwa men, is dit getal tot twee per maand ge daald. Het hervormingsplan moet worden aangenomen ook om de propaganda van de Arabische Liga te neutraliseren, aldus La coste. (UP) In de vergadering kwam het gis termiddag opnieuw tot wanordelijkheden. De communistische afgevaardigde me vrouw V aillant-Couturier zei „overeen komst" te kunnen aantonen in het optreden der Gestapo en dat der Franse troepen in Algerije. De rechterzijde barstte uit in een luid protestgejoel. Premier Bourgès-Mau- noury stond op en zei dat de regering met dergelijke verklaringen geen genoegen kon nemen. Uit protest tegen het voorzitter schap van mevrouw Vaillant-Couturier, be gonnen de rechtse afgevaardigden te joe len „schorsing". De socialistische afgevaar digde Merigonde, die op dat ogenblik het woord voerde, kon zich niet verstaanbaar maken. Een rechtse motie om de zitting opnieuw te schorsen werd echter bij hand opsteken verworpen. Op een gegeven moment betrad de oud gouverneur van Algerije, Soustelle, het spreekgestoelte en schreeuwde tegen de communisten „Jullie hebt altijd met de vijanden van Frankrijk geheuld". Het zijn echter Soustelle en zijn rechtse po litieke vrienden, die het Bourgès-Maunou- ry het moeilijkst zullen maken. De pre mier weet dat hij op de steun der com munisten niet behoeft te rekenen. Het heeft er alle schijn van dat de rechtsen zich niet zullen houden aan het compromis, dat gedurende de ronde-tafelconferentie van vorige week werd bereikt. Soustelle sprak over het „valse liberalisme" van het toekennen van teveel rechten aan de Alge rijnen, wat zijns inziens tot „barbarisme" zou leiden. De oud-gouverneur wordt alge meen beschouwd als de woordvoerder van het miljoen in Algerije wonende Euro peanen. Soustelle is bijzonder gekant tegen het onderbrengen op één kiezerslijst van Algerijnen en Europeanen. Lacoste antwoordde dat de wetsontwer pen niet zouden leiden tot een „Tunesische oplossing". Volgens Lacoste is het niet te vroeg de militaire activiteit met politieke te koppelen. Het afgelopen jaar zou de po litieke structuur der nationalisten zijn ver nietigd. Volgens Lacoste zijn „wegen en huizen gebouwd, keren de jonge moslems naar school terug en ziet de inheemse en Europese bevolking de toekomst met ver trouwen tegemoet". ALGIERS (UP) In Algerije is een nieuwe golf van ergernis, aangewakkerd door de hernieuwde openbare protesten, omhoog gekomen tegen het „autonomie"- wetsontwerp voor Algerije van de regering, dat in Parijs behandeld wordt. Tekenen, dat de spanning toeneemt, zijn „open brie ven" en communiqué's, dit uitgegeven wer den door belangrijke groepen kolonisten. BATAVIA. Onlangs is uit de gouver- nementskas van Atjeh te Koeta Radja een aanzienlijk bedrag gestolen. Het onderzoek naar den dader heeft tot een ontstellend resultaat geleid, daar de dief een broeder van den gouver neur blijkt te zijn. Men ging verden king tegen hem koesteren doordat zijn huishoudster plotseling over veel geld bleek te beschikken, over de herkomst waarvan zij een angstvallig stilzwijgen bewaarde. De gouverneur had zijn broeder enigen tijd geleden in huis ge nomen. Dit huis is slechts door een bruggetje van het kantoor van de al- gemeene kas gescheiden. Het raadsel, hoe de diefstal gepleegd kon worden, zal weldra opgehelderd worden, nu men weet dat de dader zich te Singa pore bevindt. Het grootste deel van het geld, f 292.625, is in een huis te Langsar in een koffer gevonden. Ver moedelijk was het daar door de huis houdster verborgen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5