Uitgaan in Haarlem HONIG KAAS SPION IN BERLIJN Ouwe Job vertelt zijn avonturen i r i Agenda voor Haarlem Korf en bondig NAAIMACHINES VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 5 TONEEL MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Schipbreukelingen wilden niet door de „Willem Ruys" gered worden doeméér met Kaas is voedzaam en gezond Voorlopig nog geen t.v. in Indonesië Lily Bouwmeester niet in t.v.-spel „Hommeles" Gemeente weigert geld Minister Cals opent vijfde faculteit in Nijmegen Colleges beginnen met 17 studenten Excl. Tweedjassen v.a. 97.50 Zaterdag 28 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft onder regie van Elise Hoomans een voorstelling van „De prins en de show girl" van Terence Rattigan. Medewer kenden zijn onder meer Annie de Lange, Elise Hoomans en Kees Brusse. Johan Greter maakte de decors. Zondag 29 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" her haalt onder regie van Elise Hoomans een voorstelling van „De prins en de showgirl" van Terence Rattigan, waar in de titelrollen respectievelijk worden vervuld door Kees Brusse en Annie de Lange. De vertaling is van Ineke Brink man. Woensdag 2 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Johan de Meester een voorstelling van het blijspel „Romanoff en Julia" van Peter Ustinov. De titel rollen worden vertolkt door Allard van der Scheer en Rita Maréchal. Andere medewerkenden zijn onder meer Mimi Boesnach, Mien Duymaer van Twist, Johan Fiolet, Johan Schmitz en Joan Remmelts. De decors werden ontworpen door de Engelsman Denis Martin. Vrijdag 4 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad-Operette geeft een uitvoering van „Een walsdroom" van Oscar Strauss onder leiding van Fritz Steiner en Otto Aurich met solistische medewerking van de Weense operette zangeres Lizzy Schöffmann. Vri j dag 27 september, Heemstede, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Henri Arends en met solistische medewerking van de bas Hermann Schey een uitvoe ring voor leden van de Heemsteedse Kunstkring. Het programma vermeldt de Eerste Suite en de Cantate nr. 56 van Johann Sebastian Bach, de Serenata Notturna van Mozart, „Greisengesang" en „Dem Unendlichen" van Schubert en de Haydn-variaties van Brahms. Maandag 30 september, Grote Markt, 15.30-16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt weer het carillon van de Grote Kerk. Maandag 30 september, Concertgebouw, 19.30 uur: Het Noordhollands Philhar monisch Orkest geeft onder leiding van Henri Arends een concert, dat wordt aangeboden aan het provinciaal bestuur en gemeentelijke autoriteiten uit Noord holland. Het programma vermeldt de Eerste Suite van Johann Sebastian Bach, het Trompetconcert van Haydn en „Alborado del Gracioso" en de Rhap- sodie Espagnole van Ravel. Dinsdag 1 oktober, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering hervat zijn inleidingen tot de concerten door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Dinsdag 1 oktober, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Henri Arends het eerste in de nieuwe serie van negen D-concerten. Solistische medewerking wordt verleend door de pianist Robert Casadesus. Het program ma vermeldt: „The trumpet voluntary" van Clark, de Eerste Suite van Johann Sebastian Bach, het Kroningsconcert van Mozart en van Ravel: „Alborado del gracioso", Pianoconcert voor de linker hand en de Rhapsodie Espagnole. Woensdag 2 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Ten bate van het Marine Sana toriumfonds geeft de Marinierskapel onder leiding van de nieuwe dirigent, de eerste luitenant der Mariniers H. C. van Lijnschooten voor de tiende keer 'n con cert in Haarlem. Het programma ver meldt het sprookje „Peter en de Wolf" op muziek van Prokovjev. Als verteller treedt op Manus Willemsen. Donderdag 3 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Onder auspiciën van het Haar lems Comité voor Kamermuziek geeft de Amerikaanse harpiste Mildred Dil- ling een recital. Op het programma staan werken van onder anderen Han del, Bach, Couperin, Albeniz, Tournier en Renié. Vrijdag 4 oktober, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Onder auspiciën van de Commissie ter bevordering van de cul turele en esthetische vorming van de schooljeugd geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam de eerste in een reeks van vier uitvoeringen. Vrijdag 4 oktober, Minervatheater, 20.15 uur: Voor de leden van de Heemsteedse Kunstkring geeft de Weense altviolist Paul Doktor een uitvoering. Hij wordt begeleid door de pianiste Miep van Luin. Het programma vermeldt onder andere de Arpeggio-sonate van Schubert en een sonate van Brahms. AMATEURTONEEL Zaterdag 28 september, gebouw St. Bavo, 20 uur: De Friese toneelvereniging „Gysbert Japicx" geeft een opvoering van het blijspel „In tizeboel" van G. Burgy. Dinsdag 1 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Het r.-k. Haarlemse toneelgezel schap „Thalia" geeft een opvoering van „De zon tegemoet". Donderdag 3 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Het r.-k. Haarlems toneelgezel schap „Thalia" geeft nogmaals een op voering van „De zon tegemoet". FILMVOORSTELLINGEN Lidotheater: Zaterdagavond 23.30 uur vertoning van „Geheime opdracht" met Cornel Wilde en Karl Malden. Zondag ochtend 11 uur nogmaals vertoning van „Lassie's grootste avontuur" met Paul Keilen en Gary Gray. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur we der vertoning van de expeditiefilm „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea". Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur opnieuw vertoning van de Duitse expe ditiefilm „Naar het rijk der Inca's" met gesproken tekst door Paul Steenbergen. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 27 september, Brinkmann, 14.30 uur: Tijdens de algemene vergadering van de christelijke vereniging „Zeden- opbouw" zal de zenuwarts dr. G. B. Mastenbroek een voordracht houden ge titeld „Vragen rond de ongehuwde-moe- derzorg". Vrijdag 27 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de leden van het genoot schap „Geloof en Wetenschap" houdt prof. dr. J. van Laarhoven op de eerste bijeenkomst in het winterseizoen een lezing getiteld „De mens zoekt God". ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Eerste luitenant der mariniers H. C. van Lijnschooten is de nieuwe dirigent van de Marinierskapel, die woensdag 2 oktober voor de tiende keer in Haar lem concerteert ten bate van het Mariniers Sanatoriumfonds. Aan de bijeenkomst wordt muzikale medewerking verleend door „Die Haer- lemsche Musyckcamer" onder leiding van André Kaart. Vrjjdag 27 september, gebouw „Irene", 20 uur: In gebouw „Irene" aan de Elswout- laan 1 in Overveen houdt de afdeling O verveen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond een bijeenkomst waarop ds. G. Toornvliet een voordracht zal houden getiteld „Er zijn geen grenzen aan Jezus' macht". Vrijdag 27 september, Raamsingel 16 om 19.30 uur: Op de openingsavond in het nieuwe seizoen treden voor de leden van de Haarlemse Jazzclub een aantal vooraanstaande Nederlandse jazzmusici op. Eén van de huisorkesten van de Haarlemse Jazzclub werkt hieraan mede. Zaterdag 28 september, Grote Markt, 20.45 uur: Ter gelegenheid van de opening der Velsertunnel houden verscheidene harmonie-orkesten uit Haarlem en om geving een taptoe. Er is onder andere medewerking toegezegd door de Harmo nie Crescendo uit Haarlem, Eensgezind Excelsior uit Heemstede en de Drum band van Bato. Zondag 29 september, Orionweg, 14 uur: Op de Orionweg tussen de Perseusstraat en de Zaanenlaan nemen elf geünifor meerde muziekkorpsen uit Haarlem, Heemstede, Hoorn, Onderdijk, Zaan dam, Hillegom en Grotenbroek deel aan een „festival". De jury bestaat uit de heren Jos de Klerk, Gijsbert Nieuw- land en J. A. Reijnoudt. Maandag 30 september, Brinkmann, 20 uur: Dr. T. de Booy uit Rotterdam ver toont voor leden van „Geloof en Weten schap" kleurendia's en een film over zijn deelneming aan de Peru-Andes- expeditie. Dinsdag 1 oktober, Minervatheater, 20.15 uur: Als eerste in de wereldreizigers serie 1957-1958 spreekt mr. A. L. Hus- tinx over Ceylon. Woensdag 2 oktober, Brinkmann, 20 uur: Op de openingsbijeenkomst voor de le den van de Vereniging voor Pedagogiek wordt een film vertoond getiteld „Ang sten bij kinderen". Spreker is drs. H. G. Bos, psycholoog in Haarlem. Donderdag 3 oktober, Sionskerk, 20 uur: Voor de leden der Volksuniversiteit in Haarlem-Noord spreekt de heer Simon de Waard over „Marokko in de bran ding" met vertoning van een kleuren film. Donderdag 3 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Leden van de Haarlemse Klavar- skribo Accordeonclub geven een uit voering. Vrjjdag 4 oktober, Minervatheater, 14 uur: Op de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen voor de leden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, af deling Haarlem en omstreken, geeft Bert Brugman met zijn marionetten theater een opvoering van „De barbier van Sevilla". Galerie Espace: Tot 12 oktober exposeert de Haarlemmer Anton Heyboer etsen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Kunsthandel Lohr: Aan de Zandvoortse- laan 69 in Heemstede exposeert tot 4 oktober de beeldhouwer J. van Stolk een collectie aardewerk. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingen februari 1953. Geopend dage lijks van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10-12.30 uur en van 13.30- 17 uur en zondags van 13-17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen, behalve maandag, van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Huis van Looy: Tot 7 oktober kan men de achtste jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy bezich tigen. Dit jaar werden er werken van diens tijdgenoot Isaac Israëls aan toe gevoegd. De expositie is op werkdagen geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur, zondags van 14-17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuur kundige instrumenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11-17 uur. Ie eerste zondag van elke maand van 13-17 uur. Vishal: Tot 7 oktober wordt onder de titel „Het portret rond Jan Sluyters" een tentoonstelling gehouden waarop onder meer werk is vertegenwoordigd van Jan Sluyters, Kees van Dongen, Jan Wiegers, Leo Gestel, Charley Toorop en Kees Verwey. Dagelijks geopend van 10 tof 17 uur, dinsdag-jen vrijdagavond tevens tTaii 1050-22 uur. Munniks: Zaterdagmiddag 28 september Wordt in de bovenzaal van rcèfthfraiit „Munniks" aan de Grote Markt in Haar- lam een nieuwe tentoonstelling geopend van werk van leden van de kunstkring „De Acht". De expositie duurt tot 5 ok tober en is dagelijks geopend van 10-17 uur, zaterdag en zondag van 10-21 uur. ADVERTENTIE een soep voor fijnproevers De „Willem Ruys" die uit Indonesië in Rotterdam arriveerde, ving in de buurt van The Brothers, een groepje onbewoon de eilanden in de Rode Zee, een radio-tele gram op, dat meldde dat op een van de eilandjes het 2000 ton metende Egyptische s.s. „Aida" op de rotsen was gelopen. Kapi tein De Jonge van de „Willem Ruys" liet direkt de koers wijzigen. Bij The Brothers zag men het schip hoog op de rotsen zit ten. Door kijkers nam men waar dat zich ongeveer 30 mensen op het eiland bevon den. Een motorsloep werd erheen gezon den, maar deze kwam korte tijd later te rug zonder schipbreukelingen. Deze bleken liever op het onbewoonde eiland te blij ven dan met de „Willem Ruys" mee te gaan. Het mailschip heeft toen de reis voortgezet. Ja, toen die inboorling alarm geslagen had, was 't meteen uit met de rust op het eilandVan alle kanten kwamen de mannen schreeuwend en dreigend aangehold. Ze kwamen het strand oplopen en wezen naar ons. „We zijn ontdekt, jochie!", zuchtte Govert. „Wat jammer, dat we nog niet wat ver der weg waren". „Zoudea ze ons te pakken krijgen?", vroeg ik ongerust. „Dat zal er aan liggen, of ze ons achterna komen in een boot!", bromde Govert. 94-95 ADVERTENTIE ,ne cn aan 9* .„reotenboek|e u I Vraag ,chrl|l »»n i k,.luiten 1) l leverancier or „ostiegel u ^■"v>'9ure.U.G5e*P..„7.Rli,wi1V^ 1 Cort van der u In Indonesië zal voorlopig wel geen tele visie komen. Technisch zou het mogelijk zijn, maar commercieel niet. Er zal geen voldoende afzet van televisietoestellen zijn en de weinige kijkers zouden niet voldoen de kijkgeld opbrengen. Alleen een kleine commerciële televisiezender voor het ge bied rond Djakarta zou misschien kunnen renderen. Dit is de mening van de heer D. J. Broos, president-directeur van de N.V. Philips in Indonesië, die donderdagochtend met de Willem Ruys in Rotterdam aan kwam. De heer Broos is drie jaar in Indo nesië geweest om de werkzaamheden van Philips daar te leiden. Hij keert niet naar Bandoeng terug. Erg optimistisch kon de heer Broos zich over de perspectieven daarginds niet uitlaten. Philips heeft in In donesië twee fabrieken, een in Soerabaja, waar gloeilampen worden vervaardigd, en een te Bandoeng voor de fabricage van radiotoestellen. De lampenfabriek onder vindt geen moeilijkheden, maar met de ra diotoestellen voor Indonesië een luxe artikel gaat het minder goed. Totaal werken er 800 man in beide fabrieken. Het aantal Nederlanders onder hen is sinds 1954 teruggelopen van 60 tot 27 man. On danks alle moeilijkheden is men echter niet ontevredenover produktie en afzet. JDe sqtq.ce Lily, Bouwmeester, die de rol van de pensionhoudster zou spelen in dé serie „televisie-musicals", die. Annie M. G, Schmidt en Cor Lemaire voor de VARA' schrijven onder de titel „Hommeles", heeft op medisch advies haar rol ter beschik king moeten stellen. De VARA heeft nu Mieke Verstraete bereid gevonden deze rol te spelen. De uitzending van het eerste deel geschiedt op zaterdag 5 oktober. Hoe kwalijk de financiële positie van sommige gemeenten ook moge zijn, het college van B. en W. van Oud- en Nieuw Gastel heeft een lening van 300.000 gulden, aangeboden door de coöperatieve suiker fabriek V.C.S. „De Dinteloord" tegen een rente van 4,5 procent, afgeslagen. Het be sluit ontlokte aan de gemeenteraad een storm van protesten tegen het beleid van B. en W. Burgemeester Hofland noemde als motief voor de weigering van de lening „gebrek aan bouwgrond". De raadsleden beweerden echter dat er wel bouwgrond te koop geweest zou zijn, bijvoorbeeld in Stampersgat, waar men van de drie ton minstens vijftien huizen had kunnen bou wen. Er onstond tenslotte een zeer ver warde discussie, waarin zeer onparlemen taire taal werd gebezigd. De naburige ge meente Dinteloord heeft de drie ton van de suikerfabriek geleend. Minister mr. J. M. L. Th. Cals, zelf oud leerling van de r.-k. universiteit in Nij megen, heeft gisteren in het gebouw van zijn Alma Mater een nieuwe faculteit die der wis- en natuurkunde geopend. In zijn rede noemde de bewindsman van O., K. en W. het een eis van rechtvaardig heid, dat alle universitaire instellingen zoveel mogelijk gelijke ontplooiingskansen krijgen, maar tevens een blijk van wijs beleid, de nieuwe faculteit op bescheiden schaal te starten. De grote belangstelling van de maatschappij voor de natuurweten schappen houdt, zo zei mr. Cals, namelijk ook een gevaar in: het gevaar dat zij meer gewaardeerd worden om hun praktische resultaten dan als wetenschap. Ook vele studenten laten zich bij de keuze van hun studierichting sterk beïnvloeden door de materiële toekomstperspectieven, hetgeen begrijpelijk is. Maar dit brengt mee, dat de universiteiten onder druk komen te staan van alle mogelijke en wellicht zelfs onmogelijke maatschappelijke wen sen en eisen. Het is verheugend, dat dit inzicht veld wint, want op den duur zou dit de academische vorming degraderen tot een soort van hogere vakopleiding. De nieuwe faculteit zal daarom een open oor en oog moeten hebben voor de behoefte van het maatschappelijk leven, maar toch het streven naar wetenschappelijk peil voorop dienen- te stellen» Voorlopig alleen biologie Hoewel de nieuwe Nijmeegse faculteit thans officieel geopend is, zal het nog wel enige jaren duren voordat daar werkelijk les in de vakken wis- en natuurkunde zal worden gegeven. Weer enkele jaren later hoopt men de afdeling scheikunde er aan toe te kunnen voegen. Wel begint dit jaar reeds het onderwijs in de biologie. Dit heeft de voorzitter van de nieuwe facul teit, prof. dr. A. G. M. van Meisen, hoog leraar in de wijsbegeerte, tijdens de plech tige openingszitting medegedeeld. Directeur-beheerder van de vijfde facul- is dr. C. J. M. Aarts. Een van zijn voor naamste moeilijkheden is het ruimtepro bleem, maar wellicht kan plaats worden gevonden op het landgoed Heijendaal. Voor de afdeling biologie hebben zich 17 studenten aangemeld, een bevredigend aantal, als men in aanmerking neemt dat in totaal aan de Nederlandse universiteiten ongeveer 80 tot 90 studenten biologie studeren. Leeropdrachten Leeropdrachten aan de vijfde faculteit zijn gegeven aan prof. dr. A. G. M. van Meisen, prof. dr. T. M. van Nieuwehoven SJ, prof. dr. H. F. Linskens, prof. dr. S. J. Geerts (genetica), prof. dr. A. J. Vendrik (fysica), dr. G. A. J. van Os (fysische chemie), dr. R. J. F. Nifard (organische chemie) en dr. R. D. Kruisinga (geologie en paleontologie). .j 15. Mijn gezicht gaat schuil achter een vreemdsoortig metalen masker, dat met tal van draden verbonden is met een luistertafel, waaraan een jongeman zit, die allerlei knoppen bedient. Die jongeman vraagt me heel beleefd of ik wil proberen een bepaald gebaar te maken of aan een sigaret, een aardig meisje of iets dat mij lief is te denken. Ik gehoorzaam instinktief, maar mijn hersens zijn er niet bij, die zijn leegik probeer niet meer te denken, ik zou alles willen vergetenniet meer weten dat ik in werkelijkheid een spion ben, en dat ik in werkelijk heid Sam Morgan heet. Vanmorgen heb ik een hevig verhoor moeten onder gaan. Ze hebben me alles gevraagd over mijn jeugd, mijn studiejaren, over mijn beroep, kortom, een waslijst van persoonlijke vragen waarop ik eerlijk heb geantwoord. Miss Angela vond het blijkbaar nodig me te assisteren bij die ondervraging. Dikwijls antwoordde zij voor mij en maakte met opzet vergissingen, die ik snel corri geerde, want zo makkelijk loop ik nu ook weer niet in een valstrik. Maar nu wordt het veel moeilijker, nu zijn ze met een soort leugenmachine bezig. Men stelt iemand een serie vragen en met behulp van een seis mograaf worden op een band de reacties van de „pa tiënt" genoteerd. Om met succes tegen dit apparaat te kunnen „ope reren", moet men zich een bijzondere grote en blij vende zelfcontrole kunnen opleggen, een manier vin den zich volledig te ontspannen en zo mogelijk zijn aandacht richten op iets, dat absoluut niets met de on dervraging te maken heeft. Ik speel eigenlijk een dubbelrol: uiterlijk moet ik nerveus en geagiteerd lijken, maar tegelijk moet ik mijn zenuwen en mijn hersens volledig in bedwang hebben. Miss Morelli zit op een stoel tegenover mij en begint op haar blocnote te tekenen. Nog zo'n fijn maniertje om het slachtoffer in de war te brengen. Een rode lamp gaat voortdurend aan en uit voor mijn ogen. De man met de zwarte bril, die van zijn voornaam Kurt heet, stelt me de eerste vraag: Luitenant Hol den, houdt u van peterselie met room? Een nieuwe valstrik, die mijn centraal zenuwstelsel aan het wankelen moet brengen. Ongemak, verrassing, ongerustheid worden door deze vraag in mij opgewekt ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) en vrijwillig val ik door de mand. Waarom vraagt u dat? Geef antwoord. Ik verafschuw peterselie. Wie leidt de ontvangstcommissie voor vluchte lingen? De Franse commandant Pierre Bronnerguer. Juist. Hoe heet zijn secretaresse van haar voor naam? Weet ik niet. Ze ziet er aardig uit, maar zij is rossig en daar houd ik niet van. De vragen volgen elkaar steeds sneller op en ik heb moeite mijn aandacht op iets gericht te houden. Ik doe als een man in de bioscoop, die afwezig antwoordt als zijn vrouw hem vraagt of hij thuis de gaskraan wel heeft dicht gedraaid. Kurt kijkt naar de registreer- band en plotseling komt de klap: Wat denkt u van het communisme? Elk individu is vrij wel of niet te geloven in een theorie. Volgens u is het communisme een theorie? En in feite? In oorsprong, ja. Ik heb me nooit in de vraag verdiept. Het kapitalisme? Is me onverschillig. De oorlog? Ik doe mee, omdat ik moet. U bent dus communist? Nee. Waarom? Weet ik niet. Bent u erg gesteld op geld? Niet zo erg, enfin, om eerlijk te zijn. ja. Vanwege het gemak dat het verschaft? Misschien ja. Hebt u wel eens gestolen? Nee! Opnieuw een hevige reactie van mijn kant, die ik bewust gewild heb. De seismograaf zie ik in gedachten springen. Wat vindt u van miss Angela? Aardig meisje, tekent erg slecht. En van mezelf? U wordt vervelend. Stop! Kurt schreeuwt het bevel uit en de technicus achter de luistertafel zet de motor stil, die al sinds het begin van de vijandelijkheden in het vertrek bromde. Holden, u bent onverbeterlijk. Ik heb geen zin op al die vragen antwoord te geven. Toch moet het! We moeten zeker van u zijn. Terwijl hij voor me blijft staan, neemt miss Morelli de band op en kijkt naar de grafiek. Twee reacties, Kurt. Bij de vraag over het geld en bij het stelen. Verbaast me niks. Hij is zoals alle kapitalisten, gek op dollars, en deinst voor niets terug om er zoveel mogelijk te krijgen. Je gaat wel een beetje ver, Kurt, ik weet zeker dat luitenant Holden als een intelligent mens praat en dat wij het eens kunnen worden. Als hij gek op geld is, zal ik hem wat laten verdienen. Dank u, juffrouw Angela. Verontschuldig u niet, luitenant. Ik begrijp uw mentaliteit. De jonge vrouw maakt een gebaar en de technicus ontdoet me van de instrumenten, die ze gebruikt heb ben. Ik kan eindelijk mijn benen eens strekken en mijn armen. Wilt u me volgen, luitenant. Angela leidt me naar een deur, die me nog niet was opgevallen. Zij drukt op een knop en gaat me voor. Ik sta stomverbaasd over wat ik in die salon zie. Drie mannen zitten om een tafel. Alle drie dragen zij een zwart masker, waardoor zij niet te herkennen zijn. Angela komt bij me staan, legt haar hand op mijn schouder en zegt kalm: Ga zitten, luitenant. De drie mannen hebben zich niet verroerd, onbe weeglijk kijken zij de jonge vrouw aan, die hun de grafiek overhandigt. Het kaartje gaat van hand tot hand en tenslotte neemt de voorzitter van deze merk waardige vergadering het woord: Luitenant Holden, gaat u er mee accoord de Rus sische nationaliteit aan te nemen? (Wordt vervolgd Mimi maakt het goed. De tijgerin Mimi in Burgers dierenpark te Arnhem, die onlangs werd verlost van twee dode jon gen door middel van de keizersnee, maakt het naar omstandigheden goed. Ook in het buitenland heeft deze medische ingreep belangstelling getrokken en enkele direc teuren van dierenparken zijn naar Arnhem gereisd om Mimi in levende lijve te zien. Mimi voelt zich blijkbaar niet meer ziek en eet goed. Naar Engeland. Dit weekeinde zullen 55 Nederlanders een bezoek brengen aan het kerkhof van Paddington in de Londen- se voorstad Mill Hill, waar verwanten, om gekomen leden van de Nederlandse strijd krachten in Engeland tijdens de oorlog, be graven liggen. Op elk van de 59 Neder landse graven zullen bloemen, per vlieg tuig uit Nederland overgebracht, gelegd worden. Zondag zullen de Nederlandse bezoekers, die de gasten zijn van het Bri tish Legion, een rouwdienst op het kerkhof bijwonen. Atoomconferentie. Op 1 oktober be gint te Wenen de eerste algemene confe rentie van de internationale atoomorga nisatie der Verenigde Naties die vier we ken zal duren en voornamelijk gewijd zal zijn aan organisatorische vraagstukken. Spreiding. De minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie geïnstalleerd die tot taak heeft hem van advies te dienen betreffende vraagstukken, welke verband houden met de spreiding van het hoger onderwijs, met uitzondering van het technisch- en het landbouwhoger onderwijs, in het bijzon der met het oog op de te verwachten toe neming van het aantal studenten. Veertig jaar. De n.v. Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. bestaat 40 jaar. De werf werd in 1917 gesticht dooi de vader van de tegenwoordige directeur, de ontwerper van het zeiljachttype „regen boog". In deze 40 jaar werden 2500 sche pen afgeleverd, onder meer 't koninklijke jacht „Piet Hein" en het jacht van Prin ses Beatrix „De Groene Draeck". De werf heeft opdracht voor de bouw van een 54 m. lang stalen driemast zeiljacht voor een Pa namese maatschappij, het grootste zeil jacht dat de laatste 30 jaren is gebouwd. Huwelijkszwendelaar. De Haagse po litie heeft een 31-jarige autohandelaar ge arresteerd, die een weduwe voor f 25.000 heeft opgelicht. Zij was via een huwelijks advertentie met hem in contact gekomen en had een huis verkocht om aan de finan ciële verlangens van haar „toekomstige echtgenoot" tegemoet te komen. Toen zij na enige tijd niets meer van hem hoorde, ging zij naar de politie. Uit foto's uit het archief herkende zij de man, die haar on der een valse naam had opgelicht en die al eens voor dergelijke feiten veroor deeld is. ADVERTENTIE TI-LI GR. HOUTSTRAAT 96 TELEFOON 12210 VRIJDAG 27 SEPTEMBER Minerva: N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends en solist Herman Schey voor de Heem steedse Kunstkring, 20.15 uur. Frans Hals: „Bloedige zonsondergang", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Sénéchal, de gewel dige", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Rose Berna", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De ontembaren", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De spookkoets". 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „La vie Pa- risienne", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „Het huis der geheimen", 14 jaar,19 en 21.15 uur. ZATERDAG 28 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep „Thea ter" met „De prins en de show-girl", 20 uur. Zandvoortselaan 69: Tentoonstelling aardewerk van Studio Lohr. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. Frans Hals: „Bloedige zonsondergang", 14 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Luxor: „Sénéchal, de ge weldige", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Rose Berna", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De ontembaren", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De spookkoets", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido: „La vie Parisienne", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Het huis der geheimen", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Johnny knapt het op", 18 jaar, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7