Rijk heeft wankel creditsaldo door verkoop van schatkistpapier in het buitenland G R E P I Chefarine A Duitse kolen duurder; golf van prijsstijgingen verwacht PANDA ÈN DE MEESTER-BRANDMEESTER 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nog krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falenj Bewolkt en minder koud Zeelt ió Uet Aan deviezen f 23 miljoen afgevloeid BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Prof Erhard moest zwichten r Wereldnieuws zo r WOENSDAG 2 OKTOBER 1957 2 WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Super haarvilthoed ƒ21.50 Internationale Viscose te Breda passeert dividend Geen dividend over 1956 van Tandjong Priok Raad van bestuur Unilever Komkommers naar Frankrijk Verkorte balans van de Nederlandsche Bank Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Stand van het schatkistpapier Bevredigende ontwikkeling van de Moluksche ft II General Aniline-conflict voor Int. Gerechtshof Daggeld verhoogd OUDE INDUSTRIE i .1 i Een bijzonder grote steun voor de schatkist in de afgelopen week is geweest het feit, dat het rijk schatkistpapier heeft verkocht aan de Nederlandsche Bank ten gunste van buitenlandse circulatiebanken. De staat heeft hiermee deviezenschulden van de Nederlandsche Bank overgenomen, en de post „schatkistpapier waarin gul- denssaido's uit betalingsakkoorden zijn belegd" is op deze weekstaat van nihil ge sprongen op f 151.8 miljoen. Hierdoor konden de voorschotten worden afgelost en kon de schatkist een creditsaldo kweken van f 101.2 miljoen. In de afgelopen week is geen papier vervallen, maar de eerste oktober is een zeer belangrijke vervaldag. In kringen van de geldmarkt heeft men berekend dat het rijk dan ongeveer f 100 miljoen wegens vervallen papier op tafel heeft moeten leggen. Vandaar dat het beeld van deze weekstaat, wat de schatkist betreft, ietwat bedrieglijk is, aangezien het zeer de vraag is of het creditsaldo gehandhaafd kan blijven. Aan deviezen is weer voor bijna f 23 miljoen afgevloeid, zodat de netto devie zenreserve nu juist iets onder de f 700 mil joen is beland. Aangezien de goudvoorraad niet is aangesproken, maken goud en de viezen samen nu een bedrag uit van f 3348.2 miljoen. Het deviezen verlies mag echter niet uitsluitend aan het handels verkeer worden geweten. Dit laatste is slechts debet voor ongeveer f 10 miljoen; de resterende f 13 miljoen zijn van het rijk afkomstig wegens aflossing en rente betaling van buitenlandse leningen. Het convertibele bedrag valt in de gegeven omstandigheden betrekkelijk mee, nu het een verlies heeft geleden van slechts ruim f 6 miljoen. De banken hebben deze week grote be dragen moeten financieren, waartoe on der andere papier in disconto is gegeven tot een bedrag van f 30 miljoen en voor schotten zijn opgenomen, waardoor de post „voorschotten in rekening courant" is gestegen van f 188.5 miljoen tot f 262.8 ADVERTENTIE E Grote Houtstraat 96 Telefoon 12210 Spaans transfer bleef uit Het bestuur van de n.v. Internationale Viscose Compagnie te Breda stelt voor de netto winst over 1956/57 ad 293.766 toe te voegen aan de „reserve tegenover deelne mingen" zodat deze reserve dan zal bedra gen 1.183.547. Voor het dividend over 1956 van de dëelrfèmiftg Lh Seda de Bar celona was tot heden geen transfermoge lijkheid aanwezig. Ook ditmaal werd deze vordering daarom niet geboekt. De gang van zaken bij La Seda de Barcelona blijft zeer goed. Het uitblijven van het dividend transfer heeft de positie der liquide mid delen van de Internationale Viscose zo danig beïnvloed, dat een dividend thans niet mogelijk is (over 1955/56 werd 9 per cent uitgekeerd. De netto winst bedroeg slechts 29.225, maar toen werd ten laste van de „reserve voor egalisatie van uitke ringen" aan deze winst toegevoegd een be drag van 183.696). De gemaakte netto winst van 293.766 komt voort uit het dividend 1955 op de aandelen La Seda de Barcelona. Dit divi dend moest echter worden aangewend ter betaling van de in Spanje verschuldigde kosten ad 335.000 op de verkrijging van bonusaandelen La Seda de Barcelona. De deelneming hierin van de internationale Viscose steeg tot nominaal 42.893.000 pese ta's aandelen. Door uitblijven van roepiahtransfer kan dividend 1955 niet worden uitbetaald De n.v. droogdok-maatschappij „Tand jong Priok" heeft in 1956 uit haar Neder landse kasmiddelen belangrijke bedragen betaald ten behoeve van haar Europese personeel in Indonesië. Slechts een deel van deze betalingen is gedekt door sociale transfers uit Indonesië. De onderhavige lasten, gepaard gaande met het wegvallen van baten uit Indonesië, hebben geleid tot een verlies over 1956 van 97.188. Dienten gevolge wordt voorgesteld het dividend over 1956 te passeren. Het verlies zal ge dekt worden uit de reserves. Het over 1955 gedeclareerde dividend van 10 percent kan ten gevolge van het uitblijven van winst transfer nog niet worden uitbetaald. Per 31 december is de opzet van de ba lans herzien. De Indonesische activa en passiva zijn nu samengevat onder het hoofd „bedrijf in Indonesië". Vermelding van vergelijkende cijfers heeft daarom weinig zin. Het Indonesische vermogen is in de balans gewaardeerd op 3.567.432. Na toevoeging van de Indonesische winst reserves 1954 en 1955 en van het vernieu wingsfonds bedraagt het vermogen in In donesië rp. 13.116.753. Met ingang van 1956 is de verantwoording van het Indonesisch resultaat vervangen door de verantwoor ding van de metterdaad in Nederland ont vangen winsttransfers. Dientengevolge be vat de winst- en verliesrekening noch een bate uit Indonesische exploitatiewinst, noch een bate uit winsttransfer. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van Unilever n.v. is de heer M. M. van Hengel met algemene stemmen benoemd tot lid van de raad van bestuur van deze vennootschap. Volgens een mededeling van het produkt- schap voor Groenten en Fruit heeft de Franse regering een bedrag van 5 miljoen francs gegeven voor de invoer van kom kommers uit Nederland. miljoen. In de daling der saldo's van de banken met niet minder dan f 125 miljoen weerspiegelt zich voornamelijk de zeer krachtige uitzetting van de bankbiljetten- circulatie. Deze is opgelopen van f 3953 miljoen tot f 4118 miljoen. Men wijst er echter op, dat in deze forse stijging de ge hele ultimo verwerkt is en dat op de vol gende weekstaat ongetwijfeld reeds een belangrijke terug vloeiing van biljetten te constateren zal zijn. De banken kunnen zich deze verlaging van hun saldo's tot ver beneden het vereiste gemiddelde rus tig permitteren, aangezien zij tot dusver zeer ruim boven dit gemiddelde hebben gelegen. De post diverse rekeningen aan de pas siefzijde van de balans is met f 3.5 miljoen omhooggegaan. Op de geldmarkt heerst nog altijd krapte hetgeen tot uiting is ge komen in een verhoging met Vi percent van de notering van daggeld tot 3% per cent. Voornaamste cijfers ACTIVA: Wissels enz. in disconto Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank Schatkistpapier enz. door de bank gekocht Id. overgen. van de Staat Voorsch. in reken.-courant Waarvan aan Indonesië Voorschotten aan het Rijk Boekvord. op de Staat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Totaal goud en zilver Vord. en papier in buiten lands geld a) b) Buitenl. betaalmiddelen b) Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden a) Diverse rekeningen PASSIVA: Bankbiljetten Rek.-cour. saldo schatkist Id. bijzondere rekening Saldo's van banken in Ned. Saldo's uit betalingsakk. Andere saldo's van niet- ingezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenlands geld Diverse rekeningen Circulatie muntbiljetten Schatkistpapier waarin guldenssaldo's uit beta- ^ingsakkoprd. zijn belegd a) In deze twee posten te zamen zijn begrepen ge consolideerde vorderingen tot b) Van deze twee posten is convertibel Percentage goud en devie zen (In duizenden guldens) 30/9 23/9 162.210 133.725 nihil nihil nihil nihil 460.000 460.000 262.797 188.519 13.177 13.177 nihil 85.798 200.000 200.000 2.643.757 2.648.757 12.074 12.727 2.660.830 2.661.483 751.305 665.734 638 643 159.004 178.703 39.895 41.039 4.117.852 3.953.279 101.213 nihil 16.760 16.760 266.090 390.767 27.697 90.706 15.260 15.348 71.755 72,213 16.683 16.658 64.148 60.699 129.436 128.163 .stnxM 151.800 A 0 nihil 69.641 291.831 63,33 69.681 298.070 64,55 De Engelse baconinvoer Te Londen zijn onderhandelingen tussen Deen se en Nederlandse baconproducenten en de En gelse nationale landbouwersbond begonnen over mogelijke contingentering van de Engelse ba coninvoer. De Engelse baconinvoer is aanzien lijk gestegen en de hoeveelheid kan bij lange na niet in Engeland worden verbruikt. Londense handelaars betwijfelen het, of de Denen zullen instemmen met een stelsel van contingenten. Premielening Breda Van de premielening 21 pet, Breda 1954, groot 7 miljoen en aflosbaar door jaarlijkse uitloting telkens op 1 oktober, zijn 77 obligaties van no minaal f 100 elk uitgeloot, waarbij de hoofdprijs van 25.000 is gevallen op obligatienummer 49.548. De premie van 1000 viel op obligatie nummer 36.202. Super-supertankers De Amerikaanse reder Daniel K. Ludwig heeft zijn scheepsbouwmaatschappij, de National Bulk Carrier, die te Kure in Japan werven heeft, op dracht gegeven voor de bouw van vijf olietank schepen van elk 104.500 ton. Deze schepen zullen in grootte niet onderdoen voor de grote passa giersschepen, zoals de Queen Elizabeth, de Queen Mary en de United States. Zij zullen 270 meter lang en 40'4 meter diep zijn. Het eerste super tankschip zal het volgend jaar gereedkomen. Chinees vijfjarenplan Te Peking is bekendgemaakt, dat de Chinese Volksrepubliek de voornaamste doelen van haar eerste vijfjarenplan reeds heeft verwezenlijkt en in sommige gevallen zelfs overtroffen; het plan loopt pas over drie maanden af. Bij de uit voering van een nieuw vijfjarenplan zal een ab solute voorrang worden verleend aan de ont wikkeling van de zware industrie. In de Chinese pers wordt medegedeeld, dat China op econo misch gebied de socialistische revolutie vrijwel voltooid heeft. R.V.S. boven 2 miljard De levensverzekeringmaatschappij R.V.S. deelt mede dat het verzekerde bedrag van haar gehele bedrijf de twee miljard gulden heeft overschre den. 151.800 460.000 460.000 544.100 544.100 .075.512 2.075.512 261.000 261.000 Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier op 23 en 30 september 1957: 30/9 23/9 (In duizenden Schatkistpromessen en -bil- guldens) jetten ter belegg. v. saldi op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank Overige schatkistpromessen in het binnenland Schatkistbiljetten in het binnenland Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta Geen symbolisch dividend In de algemene jaarvergadering van de n.v. Moluksche Handels-vennootschap heeft een aandeelhouder opgemerkt, dat er volgens de balans een dividendreserve is van f 290.000. Deze aandeelhouder vond het overbodig, dat f 50.000 was gestort in het ondersteuningsfonds in Nederland. Hij stelde voor om in het belang van de maat schappij en van aandeelhouders een - zij het symbolisch - dividend van ongeveer 4 percent uit te keren. De directie kon met deze zienswijze niet instemmen. Het kassaldo is belangrijk achteruitgelopen, ook al is het grote ver schil met 1955 grotendeels verwerkt in de post debiteuren. Gezien de kredietpolitiek van de Nederlandse regering, waardoor het zeer moeilijk is gelden te verkrijgen en gezien de vereiste middelen voor verdere uitbreidingen in Singapore, Paramaribo en het entameren van nieuwe zaken in Neder land, zou het zeer onverstandig zijn een dividend in welke vorm ook uit te keren. Wat betreft de f 50.000 voor het ondersteu ningsfonds zei de directie, dat de employés in Indonesië onder zeer moeilijke omstan digheden de zaken van de vennootschap behartigen en tezijnertijd recht hebben op pensioen, waarvoor gelden gereserveerd moeten worden. De nieuwe zaken in Nederland zijn tot dusver bevredigend verlopen en leveren een kleine winst op. Getracht wordt de kosten van het bedrijf zoveel mogelijk buiten Indonesië te verdienen. De zaken in Singapore, die meestal verliesgevend zijn geweest, tonen een verbetering. Er wordt zelfs een kleine winst gemaakt. De zaken in Suriname ontwikkelen zich tot volle tevredenheid. Eventueje uitbreidingen al daar hebben de volle aandacht. Winst transfers over 1955 en 1956 werden tot he den niet ontvangen. Hoewel de kracht van de maatschappij in Indonesië ligt, streeft men er naar elders uitbreidingen te be werkstelligen. Mr. V. G. M. Marijnen Mr. V. G. M. Marijnen, .tot voor kort directeur van de agrarische handel en nijverheid en hoofd van het bureau Exportbevordering van de di rectie Voedselvoorziening bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, is benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen! I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Prof. Erhard, de Westduitse minister van Economische Zaken, heeft tot kort voor middernacht besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers van de grote kolen- mij nondernemingen van het Roergebied in Essen. Maar toen heeft hij de strijd tegen de onmiddellijke verhoging van de prijzen voor kolen en cokes, die gisteren al van kracht had zullen worden, moeten opgeven. Tevergeefs heeft hij getracht ge daan te krijgen, dat de prijsverhogingen nog ongeveer een maand zouden worden uitgesteld en dat zjj minder sterk zouden zijn. Prof. Erhard bestemde de houding van de machtige ondernemers in het Roerge bied als „ongehoord" en als „een brus- kering" van de bondsregering. De plaats vervangende voorzitter van de onder- nemersbond verklaarde na afloop van de onderhandelingen vannacht nog, dat geen tak van het bedrijfsleven in de bonds republiek in de laatste jaren zoveel offers had moeten brengen als juist de mijn bouw. De verhoging van de prijzen was noodzakelijk, om de hoge lonen van de mijnwerkers te kunnen blijven hand haven. Op de kolenmarkt heerste gisteren al grote verwarring. Niemand wist i waaraan hij. zich moest houden. In het.mijn.- en Roergebied vroeg de ene kolenhandelaar andere prijzen voor zijn waren dan de andere. Minister Erhard wil nog proberen Nabij Ierlands westkust bevindt zich het centrum van een gebied van hoge druk, dat langzaam naar het zuiden trekt. Van dit hogedrukgebied strekt zich een be langrijke rug uit in de richting van mid den-Europa. In verband hiermede trad in onze omgeving een verdere stabilisatie van de atmosfeer in en kwamen de afge lopen nacht vrijwel alleen langs de kust van Zuid-Holland en Zeeland nog enkele buien tot ontwikkeling. In de droge po laire lucht kwam evenals de vorige nacht een sterke uitstraling voor met als gevolg plaatselijk nachtvorst. Op waarnemings hoogte werd op verscheidene plaatsen in het noorden van Drente een laagste tem peratuur van nul graden bereikt. Langs de noordelijke rand van het hoge drukgebied stroomt via Schotland zachte en tamelijk vochtige oceaanlucht naar de Noordzee. Het ziet er naar uit, dat deze lucht ook Nederland zal bereiken. Er zal daarom morgen belangrijk meer bewol king zijn dan vandaag, terwijl bovendien plaatselijk regen is te verwachten. De nacht wordt minder koud, maar in het zuiden van het land is het nachtvorstge- vaar nog niet geheel geweken. WEERRAPPORTEN Donderdag 3 oktober Zon op 6.46 uur, onder 18.16 uur. Maan op 15.52 uur, onder 1.07 uur. Maanstanden 8 okt. 22.42 uur volle 16 okt. 14.44 uur 23 okt. 05.43 uur 30 okt. 11.48 uur maan. laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 oktober Hoog water: 11.53 en uur. Laag water: 6.59 en 19.32 uur. Temperaturen: buiten M land maxima van giste •3 g' ren. Binnenland: heden •22 a ,3g 7 uur. Neerslag: laatste <V r« 24 uur u +-> cS Stockholm licht bew. zw 8 0,2 Kopenhagen licht bew. zzw 10 0 Aberdeen geheel bew. wzw 9 0,4 Londen mist n 14 0 Amsterdam mist windst. 14 1 Luxemburg half bew. no 11 0 Parijs onbewolkt nno 14 0 Bordeaux onbewolkt n 13 0 Grenoble geheel bew. o 11 0 Nice zwaar bew. nnw 16 0 Berlijn mist windst. 12 0 Frankfort licht bew. ono 13 0 München mist windst. 10 0 Zürich licht bew. n 11 0 Genève half bew. no 12 0 Locarno geheel bew. O 15 1 Wenen onbewolkt windst. 11 0.1 Innsbruck half bew. O 9 0 Rome regen zo 26 5 Ajaccio zwaar bew. no 23 4 Mallorca geheel bew. n 18 0 Den Helder zwaar bew. z 8 1 Ypenburg laagh. mist no 7 1 Vlissingen laagh. mist ono 7 2 Eelde mist windst. 0 0,5 Twente mist windst. 1 1 De Bilt laagh. mist ono 2 0,1 Eindhoven laagh. mist nno 3 0 Vlv. Z.-Limb. dichte mist windst. 5 0 9. „Trek toch niet zo aan die slang", riep de brandmeester, „ik heb je al gezegd, dat je hem alleen maar strak moet houden". „Maar er is brand! Hier pal om de hoek! Geloof me toch!", riep Panda opgewonden. „Nu moet je niet eigenwijs zijn, assistent" zei de brandmeester streng, terwijl hij rus tig voortging met het opwinden van de slang, „ik zit lang genoeg in het vak om te weten, wat een brand is. Als er werke lijk iets aan de hand zou zijn, zou je men sen zien rennen enHij brak af toen de wegwerker om de hoek kwam snellen. „Hm eh vervolgde de brandmeester onzeker, „en natuurlijk moeten er ook echte vlammen aan te pas komen, voor je van een brand kunt spreken. En daarom Voor de tweede maal brak hij af, toen een felle vlammentong loeiend om de hoek kronkelde. „En daarom", vervolgde hij vastberaden, „moeten we nu dadelijk aan het werk! Vooruit, assistent, praat niet zoveel en help een handje!" te verhinderen, dat ook andere prijzen in de Bondsrepubliek omhoog gaan, maar het is nog niet geheel duidelijk hoe hij dat zaï kunnen bewerkstelligen. Het verhogen van de prijzen voor de kolen heeft tot dusver steeds een golf van andere prijsverhogin gen tot gevolg gehad. De ijzer- en staal industrie is thans reeds bezig met het uit werken van een plan voor prijsverhogin gen van haar produkten. De Westduitse bierbrouwerijen hebben laten weten, dat het bier duurder zal worden en bovendien wordt reeds over een aanzienlijke ver hoging van de prijzen voor textielwaren, zelfs van tussen de 10 en 15 percent ge sproken. De binnenscheepvaart zal haar tarieven nog voor het einde van dit jaar verhogen en een verhoging van de spoor wegtarieven lijkt eveneens onvermijdelijk te zijn. Het deficit van de bondsspoorwegen neemt gestadig toe. Officieel is meege deeld, dat de schulden van dit jaar onge veer 900 miljoen mark zullen bedragen, zodat de totale schuldenlast van de spoor wegen boven de twee miljard zal komen. De Zwitserse regering heeft dinsdag be kend gemaakt, dat zij het geschil met de Verenigde Staten over de eigendom van de „Interhandel"-maatschappij zal voor leggen aan het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage. Dit geschil loopt reeds over twaalf jaar en betreft de weigering van de Ameri kaanse regering de geblokkeerde activa van de maatschappij, een bedrag van 500 miljoen Zwitserse frank, te deblokkeren. De activa werden aan het einde van de Tweede Wereldoorlog geblokkeerd omdat de Interhandel aan het Duitse chemische concern I. G. Farben zou behoren. De activa in de Verenigde Staten stonden op naam van de General Aniline and Film Corporation. De Zwitserse regering heeft nooit het recht van de Verenigde Staten tot het blokkeren der activa erkend en houdt vol, dat Interhandel een Zwitserse holding company is van de General Ani line and Film Corporation en generlei connectie met de I. G. Farben heeft. De notering van call money (daggeld) is met een kwart percent verhoogd tot 3% percent, na slechts korte tijd op 3'A per cent te hebben gestaan. De verhoging werd nodig geoordeeld als gevolg van een lichte verkrapping van de geldmarkt, deels onder invloed van de ultimo. Wild. Leden van een Indianenstam, die in het binnenland van Brazilië in het stroomgebied van de Amazone woont, hebben een dorpje in het gepacificeer de gebied aangevallen. Zij doodden drie kinderen, verminkten een vrouw en verwondden vele andere personen. Compensatie. De Britse PTT-tarieven zijn verhoogd ter compensatie van de gestegen kosten en hogere lonen. Ongelukken. De Amerikaanse admiraal Arnold, bevelheber van de vloot vlieg dekschepen die aan de NAVO-oefenin- gen „Strike Back" hebben deelgenomen, heeft op een persconferentie aan boord van de „Forrestal" verklaard, dat bij de manoeuvres acht vliegtuigen ver ongelukt zijn, twee Britse en zes Ame rikaanse. Dertien piloten zijn daarbij om het leven gekomen. De meeste onge lukken gebeurden bij landingen. Geboorte. De opvarenden van het Ame rikaanse schip „Independence" zijn ge tuige geweest van de geboorte van een onderzeese vulkaan voor de kust van Fayal, een der Portugese Azoren. Vul kanische as, donker-gekleurde rook en stoomwolken stegen tot een hoogte van tienduizend meter, zo meldde de kapi tein. Aanvallers. De poli|ie in New York heeft twee Amerikanen gearresteerd wegens de aanval op de Nepalese UNO-ambas- sadeur. Beide mannen bekenden de ambassadeur op 19 september met mes sen te hebben aangevallen. Een mede plichtige wordt nog gezocht. De am bassadeur ligt nog in een ziekenhuis. Rovers. Vorige week zijn in de Zuidame- rikaanse staat Columbia 22 mensen door rovers vermoord, zo is officieel in Bo gota bekendgemaakt. Hun huizen zijn daarna geplunderd. Eenheden van het leger achtervolgen de misdadigers. Weer vrij. „Wereldburger" Gary Davis, die wegens diefstal van ondergoed in een groot warenhuis gearresteerd was, is op vrije voeten gesteld. Toppunt. De twaalf man sterke jury in de zaak tegen de te Los Angeles ver schijnende schandaaltijdschriften „Con fidential" en „Whisper", die het erop toelegden allerlei intieme bijzonder heden uit het particuliere leven van filmsterren te publiceren en wier mede werkers geen middel onbeproefd lieten om deze gegevens te verkrijgen, heeft de rechter, na twee weken beraad medegedeeld niet in staat te zijn tot een eenstemmig oordeel in dit geruchtma kende proces te komen. Zeven der twaalf juryleden meenden dat de uit gevers moeten worden veroordeeld. De duur van het beraad van de jury be tekende een nieuw record in de geschie denis van de Amerikaanse rechtspraak. Uit de boze. De aartsbisschop van Canter bury, dr. Geoffrey Fisher, heeft op een kerkvergadering verklaard, dat het uit de boze zou zijn in de kerkelijke voor schriften een verbod op te nemen om mensen, die gescheiden zijn en wier voormalige huwelijkspartners nog leven in het huwelijk te verbinden. Gewoonte. In Lyon zijn elf jongemannen gearresteerd, die er een gewoonte van maakten Noordafrikanen op straat af te ranselen met stokken en kettingen. „Ook. twee Italianen, die men voor Al gerijnen hield, werden mishandeld. Verschillen. Hete Afrikaanse winden heb ben op Sicilië de temperatuur tot 31 graden Celsius doen stijgen, terwijl in 't noorden sneeuwstormen woedden. De temperaturen in Rome en andere grote steden zijn normaal voor de tijd van het jaar. In Cortina d'Ampezzo in de Dolomieten vroor het. I.Tzig. De laagst bekende temperatuur op aarde, 73 graden Celsius is op 11 mei op de post Amundsen-Scott in het Zuid poolgebied geregistreerd, aldus berich ten die Zweedse geleerden te Stockholm hebben ontvangen. Het voormalige record, 69,8 graden werd in Noord- Siberië geregistreerd. Echtpaar. Het Amerikaanse echtpaar SternDodd, dat door de Amerikaanse regering van spionage voor Rusland is beschuldigd, verblijft in Rusland. Rei zigers, die onlangs het Tolstoi-museum bij Moskou bezochten, hebben hun namen in het gastenboek opgemerkt. Amok. Twee gewapende mannen, die eerst in twee auto's en later samen in ontvreemde auto's reden, hebben in een reeks vuurgevechten tussen Clinton in Michigan en North Vernon in. Indiana twee politiemannen gedood* en vier ge wond. Een van de twee mannen werd tenslotte doodgeschoten, de ander werd in de bossen gegrepen. ZUID-LIMBURG, het mijnbouw- en in dustriegebied bij uitnemendheid in onze tijd, blijkt dezelfde rol te hebben vervuld in het Stenen Tijdperk. Door de Belgische geleerde Marcel de Puydt werd in 1881 bij het plaatsje St. Geertruid een uit de pre historie daterende vuursteenindustrie ont dekt, welke vondst door de excellente Bel gische onderzoekers Servais en Hamal Nandrin omstreeks 1923 nader is onderzocht. De terreinen waar deze vondsten tijn gedaan, liggen op het beboste plateau ten oos ten van de weg Maastricht- Luik, bij Ryckholt, tussen Gronsveld en Eysden. Daar zijn putten aangetroffen, aangelegd door mensen uit het Nieuw-Stenen Tijdperk met het doel vuursteen te delven. Soms waren deze putten verbonden door onderaardse gangen, waarin nog enkele hertshoornen waarin werktuigen zijn gevonden, die bij het gra ven van de mijngangen werden gebruikt. Ook is hier een skelet aangetroffen van een mijnarbeider die bij de werkzaamheden is omgekomen Behalve deze restanten uit het Nieuw stenen Tijdperk, zijn hier ook cultuurob jecten uit nog oudere perioden aangetrof fen, zodat onderzoekers aannemen, dat Limburg vanaf het quartair door de pre historische mens sporadisch bewoond of bezocht is geweest en dat in het Nieuw stenen Tijdperk dit gebied tot een plaats van langdurige bewoning is geworden. Hoe het ook zij, het onderzoek heeft uit gewezen, dat de vuursteen die hier werd gedolven ter plaatse tot gereedschap van verschillende aard werd verwerkt en wel volgens een techniek, die berustte op een oude traditie, zodat niet aan een van elders geïmporteerde vorm van cultuur wordt ge dacht. Wèl heeft men opgemerkt, dat de typen van sommige werktuigen herinne-' (Nadruk verboden) ren aan vormen die uit de paalwoningen cultuur Robenhausienbekend zijn, zodat men aanneemt, dat deze beschaving in het Nieuw-Stenen Tijdperk Limburg heeft be reikt en daar bevruchtend op de reeds be staande industrie heeft ingewerkt. Het merkwaardige is voorts, dat deze Limburgse industrie, die omstreeks 3000 v. Chr. floreerde, niet zó maar een inheemse industrie zon der meer blijkt te zijn ge weest, maar werkelijk moet worden opgevat als een groot bedrijf, dat voor een be langrijk deel voor export werkte! Haar produkten zijn in een groot deel van Bel gië aangetroffen. Omgekeerd zijn te St. Geertruid ook weer messen en bijlen uit Frankrijk gevonden, waaruit in ieder ge val kan blijken, hoe levendig de handel en het verkeer in die dagen al waren. Wat dit betreft, moeten we ons het ver schil tussen de handelstechniek in die dagen en die uit onze tijd, niet al te groot voorstellen. Ook in het Stenen Tijdperk trokken de kooplui er op uit om te trachten hun waren aan de man te brengen, zoals onze vertegenwoordigers het in de twin tigste eeuw doen. Dat is gebleken uit een verzameling vuurstenen voorwerpen die werden opgedolven in een gebied, waar in de wijde omtrek geen vuursteen voor kwam. Zodat archeologen moesten aanne men, dat op die plaats een reiziger in vuur stenen was omgekomen, zijn voorraad a an ons nalatend om er conclusies uit te trek ken. Andere bewoners van Zuid-Limburg blijken in de Steentijd de vervaardigers van het bandceramiek te zijn geweest. Daarover morgen. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2