Parijs rekent op lange en moeizame formatie Federale troepen blijven in Little Rock Portier van rijksdienst leverde blanco documenten N.PH.O.-SEIZOEN GEOPEND MET EEN GALACONCERT Mildred Dilling in Haarlem „De garanties van gouverneur Faubus zijn onvoldoende Robert Casadesus solist Intimiteit Socialistische bonden steunen stakingen na de val van het compromis-kabinet „lady of the harps" Stichting-Spaak voor vrede, vrijheid en democratie Hartstimulator EISENHOWER HERROEPT ZIJN BESLUIT Cycloon trof Okinawa Schietstoel redde piloot van neerstortende straaljager Diefstal van bijna 12 mille uit postkantoortje snel opgehelderd Miltvuurbesmetting in het Ouwehands dierenpark Koning Haakon in de Eerste Kamer herdacht Vorstelijk Paar uit Oslo in ons land teruggekeerd Is autorijles onderwijs in de zin der Grondwet? FEESTELIJKE- GEBEUR TENIS WOENSDAG 2 OKTOBER 195 7 (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl gisteren de drie Kamers van het Franse parlement in alle gemoedsrust haar presidenten in hun waardigheid be vestigden, is president Coty, eveneens volgens de traditionele ritus, begonnen een uitweg te zoeken uit de 23ste regerings crisis sedert de oorlog. René Coty heeft de hoogwaardigheidsbekleders der vierde republiek en de kopstukken der partijen ontboden en over één punt waren alle heren het bij het verlaten van het élysée, waar zij door de journalisten werden op gewacht, ten minste eens: dat deze crisis niet gemakkelijk en niet spoedig opgelost kan worden. Ieder ziet wel in, dat het geen zin heeft moeizaam een kabinet in elkaar te tim meren, zolang de politieke bodem uit drijf zand bestaat. Eerst moeten derhalve tus sen de partijen de voornaamste obstakels worden weggeruimd, die Bourgès-Mau- noury tot aftreden hebben gedwongen en daarbij ligt het Algerijnse vraagstuk op de voorgrond. Er wordt gesproken van een nieuwe rondetafelconferentie, maar de ervaringen met het vorige experiment maken de grootste optimisten sceptisch. Vermoedelijk zal het staatshoofd de be kende weg bewandelen door eerst een in formateur te verzoeken de partijtegenstel lingen te verzachten. In de wandelgangen van het Palais Bourbon werd de naam van de oud-premier René Pleven het veel- vuldigst genoemd. Ook bij de vorige crisis, vier maanden geleden, heeft Pleven de functie van wegbereider vervuld. Na hem zouden verschillende politieke leiders als Soustelle, Morice, Robert Schuman of Pflimlin een kans kunnen wagen, waar na de tijd rijp zou zijn om een serieus kandidaat in het veld te brengen. Tot dusverre zijn het de jonge links radicaal Francois Mitterrand en de socia list Guy Mollet, wie voor deze laatste fase de beste kansen worden toegekend. Wan neer het doek voor het laatste bedrijf zal worden opgehaald, is bij benadering echter niet te voorspellen. Chaos (Reuter/AFP) De staking van de groen te- en fruittelers heeft zich uitgebreid tot Zuid-Frankrijk, waar de aanvoer naar de dorpen verminderd is. Ook in het noorden en oosten van Frankrijk hebben verschei dene belangrijke steden te lijden onder de gevolgen van de staking. De telers staken omdat de regering een prijsstop heeft af gekondigd voor hun produkten. De Parijse slagers zijn dinsdagmiddag in staking ge gaan vanwege de maatregelen tot prijs- beheersing en uit protest tegen de vervol ging van zestien slagers die zich hiervan niets aantrokken. (UP) Er worden voor het week-einde nog meer stakingen verwacht op het „in dustrie-front". De drie grote bonden heb ben een oproep daartoe gericht aan alle 1.300.000 metaalarbeiders, die vrijdag hun werk zouden moeten neerleggen en er dreigt ook een staking van het spoorweg personeel. Dè val van het ministerie-Bourgès-Mau- noury heeft de vrije hand gegeven aan de socialistische vakbonden, die de twee laatste regeringen gesteund hebben. De stakingen voor hogere prijzen voor de landbouwprodukten en voor hogere fa- briekslonen vormen een tweevoudige aan val tegen de pogingen van de aftredende regering, de inflatie tegen te houden. Sommige politieke kringen vrezen dat eèn nieuwe daling van de franc het komende kabinet misschien zal dwingen de franc nog verder te devalueren. Chantage (Reuter) De vroegere gouverneur-gene raal van Algerije en ex-gaullist Soustelle heeft in het links-onafhankelijke dagblad „Combat" een felle aanval gedaan op de Amerikaanse politiek inzake Tunesië. Soustelle schreef: „Het pan-Arabisme pleegt weer chantage en Washington haast zich weer er aan toe te geven. Bourguiba wil wapens, chanteert het Westen op een welbeproefde manier en krijgt dadelijk genoegdoening van Amerika, evenals Nas ser en evenals Jordanië. Zo is het van nu af aan officieel dat, terwijl de vrije wereld enerzijds de Russische wapenleveranties ten strengste veroordeelt, anderzijds de Fransen die door Italiaanse kogels gedood worden tevreden moeten zijn, met de zegen van Dulles, gelijk de Israëliërs die door Amerikaanse kogels worden gedood". WASHINGTON (Reuter) Het Reuter- bericht van gisteren, waarin werd gezegd dat Frankrijk nog geen stappen in Washington had gedaan over de levering van wapens aan Tunesië, was onjuist, zo zo meldt Reuter thans. De woordvoerder van het State Department zei slechts, dat het hem niet bekend was of Frankrijk Amerika had verzocht geen wapens aan Tunesië te leveren. PARIJS (UP) Frankrijk heeft de V.S. officieel gevraagd geen wanens aan Tu nesië te leveren, voordat Frankrijk een nieuwe poging zal hebben gedaan, zijn ge schillen met Tunesië te beslechten. ALGIERS (UP) De Franse minderheid in Algerije verborg haar vreugde over de val van de regering niet. De veteranen- organisatie verklaarde vandaag dat „de val van een kabinet oneindig minder ern stig is dan het verlies van Algerije". Vol gens deze organisatie zal de politieke crisis vergezeld gaan van een „gezonde morele crisis, die een nationale her-opleving teweeg zal brengen". De federatie van bur gemeesters in het departement Algiers onderschreef deze verklaring. (Reuter) Franse troepen hebben in West-Algerije dinsdag 39 opstandelingen gedood. In een gevecht ten zuid-oosten van Tlemcen zijn 26 rebellen gesneuveld. Jacques Soustelle. BRUSSEL, (Belga) Vrijdag zal in het Volkshuis te Brussel in bijzijn van de Bel gische secretaris-generaal van de NAVO Spaak, een Stichting P. H. Spaak worden opgericht. De stichting zal om de twee jaar een prijs van 20.000 franks toekennen aan de persoon die zich door zijn houding, zijn actie en zijn geschriften zal hebben onder scheiden ten bate van de vrede, de demo cratie en de vrijheid. WASHINGTON (UP) Het Ameri kaanse ministerie van Handel heeft be kendgemaakt dat het medisch laborato rium van de Amerikaanse luchtmacht een eenvoudig, compact, veilig en betrouw baar elektronisch werktuig heeft ont wikkeld om het menselijk hart weer op gang te brengen of te stimuleren. SPAANSE DICHTER ANDRIANO DEL VALLE OVERLEDEN De Spaanse dichter Andriano del Valle is dinsdag na een langdurige ziekte in zijn woning te Madrid overleden. Hij werd tweeënzestig jaar. Del Valle .afkomstig uit Sevilla, behoorde tot de meest vooraan staande Spaanse dichter. WASHINGTON (UP en Reuter) Kort nadat Eisenhower gisteravond de verklaring uitgegeven had, dat de federale troepen uit Little Rock teruggetrok ken zouden worden, is de president der V. S. plotseling op dit besluit terug gekomen. Hij motiveerde deze omzwaai met de verklaring, dat gouverneur Faubus van Arkansas niet voldoende krachtige verzekeringen wenste te geven, dat hij alles in het werk zal stellen om verdere tegenwerking van de gerechte lijke bevelen tot rassenvermenging op de scholen te voorkomen. Voor de blanke obstructie in Little Rock, die al door de straten demonstreerde met spandoeken als „God zij dank, zij (de federale troepen) gaan weg!", kwam de herroeping van Eisenhowers bevel als een donderslag uit heldere hemel. De wild-juichende en schreeuwende blanke massa demonstranten veranderde in een morrende, ver warde menigte, zodra het nieuws bekend werd, dat de „federalen" zouden blijven. Hoe gouverneur Faubus op deze „nieuwe slag in zijn gezicht" gereageerd heeft, is nog niet bekend, maar men vreest, dat deze nieuwe ontwikkeling de rust in Little Rock allerminst ten goede zal komen. In de noordelijke staten is men echter in grote meerderheid van oordeel, dat president Eisenhowers besluit om de federale troepen in Little Rock te laten, een verstandige en krachtige beslissing is, die het aanzien van de V. S. in het buiten land zeer ten goede zal komen. Donderdagavond kan onder auspiciën van de Volksuniversiteit in het Frans Hals museum in Haarlem een bijzonder concert worden beluisterd. Mildred Dilling, die in de Verenigde Staten grote bekendheid ge niet als harpiste zij wordt daar de „Lady of the harps" genoemd geeft er dan een recital. De Amerikaanse ambassa deur in Nederland, de heer Philip Young, zal hierbij aanwezig zijn. Mildred Dilling maakt op het ogenblik een Europese tournee onder auspiciën van de United States Information Service. Als onderdeel daarvan geeft zij vier uitvoerin gen in Nederland, waarvan de tweede in Haarlem. In de Verenigde Staten geeft zij per seizoen ongeveer zeventig concerten. In alle staten, alsmede in Canada, Mexico, Cuba, het Caraïbische gebied, midden- en zuid-Amerika is zij opgetreden. Zeven keer is haar de eer te beurt gevallen te mogen optreden in het Witte Huis, de ambts woning der Amerikaanse presidenten in Washington. Zij werd geboren in de staat Indiana, waar zij ook begonnen is met mu ziekstudies. Deze heeft zij later voorgezet in Europa onder leiding van de bekende Franse harpiste Henriette Renié. Haar pro gramma in Nederland omvat onder andere het Concert voor harp in B van Handel (in de bewerking voor harpsolo van Marcel Grandjany) en een korte verhandeling over de geschiedenis van de harp. Volgens welingelichte kringen te Washington werd Eisenhower gistermid dag benaderd door vier gouverneurs van zuidelijke staten, die als bemiddelaars in het conflict-Little Rock naar de federale hoofdstad gekomen waren en daar drieën half uur met de president confereerden. Zij legden hem een ontwerp-compromis van gouverneur Faubus van Arkansas voor, waarin deze beloofde, zich niet langer tegen de bevelen van het Opperste Gerechtshof inzake de rassenvermenging te zullen ver zetten. Eisenhower nam daar genoegen mee en verklaarde vervolgens, dat hij er thans in toestemde, de regeringstroepen uit Little Rock terug te trekken, „zodra dit enigszins mogelijk is." Toen later de definitieve tekst van Fau bus' verklaring aan de president werd voorgelegd, bleken er twee woorden aan de oorspronkelijke tekst toegevoegd te zijn, die Eisenhower aanleiding gaven, zijn belofte omtrent de terugtrekking der fede rale troepen te herroepen. Eisenhower zei, dat hij nu niet langer overtuigd was dat Faubus oprecht van plan is, zich bij de bevelen van het Opperste Gerechtshof neer te leggen en dat ook diens garanties om trent de handhaving van orde en rust in Little Rock onvoldoende waren. De twee woorden die Eisenhower van gedachten deden veranderen, waren „door mij". In Faubus' definitieve tekst stond: „Ik verklaar bij deze dat ik na de terug trekking van de federale troepen opnieuw in samenwerking met de plaatselijke over heid de volle verantwoordelijkheid op me zal nemen voor de handhaving van recht en orde en dat de bevelen van de federale hoven niet door mij tegengewerkt zullen worden". Deze twee vetgedrukte woorden kwamen niet in Faubus' ontwerp-verkla- ring voor, zoals die aanvankelijk aan de president voorgelegd werd. Gouverneur Hodges van Noord-Carolina, een van de vier die met Eisenhower over leg pleegden, verklaarde, dat Faubus de woorden „door mij" later had toegevoegd. Faubus had verder verklaard zich „zoals immer het geval is geweest", verantwoor delijk te stellen voor het handhaven van orde en rust in Little Rock. Demonstratie in Washington Een aantal voorstanders van de rassen scheiding heeft dinsdag voor het Witte Huis in Washington gedemonstreerd. De demonstranten droegen borden mede, waarop te lezen stond: „Houdt onze scholen blank", „Amerika wordt opgeofferd aan de roden" en „Trek de troepen uit Little Rock terug". (UP) Negerkinderen mishandeld Ook in Matoaka (West-Virginia) zijn demonstraties gehouden tegen het toelaten van zes negerkinderen tot de middelbare school aldaar. De zes kinderen werden door blanken geslagen en getrapt. De po litie moest eraan te pas komen om de negerscholieren in het schoolgebouw te brengen. 150 blanke scholieren renden hier op naar buiten. Bomaanslag In Colp in de Amerikaanse staat Illinois is een bom ontploft in het café van een neger, die tevens voorzitter is van het schoolbestuur van Colp, dat tot opheffing van de rassenscheiding op de scholen is overgegaan. Er vielen geen slachtoffers. TOKIO (Reuter) Het Japanse eiland Okinawa is de vorige week door een zware wervelstorm getroffen, die volgens nog onvolledige berichten aan 58 mensen het leven heeft gekost. 82 mensen worden nog vermist. Japanse vissers die in de buurt van Okinawa vissen, melden, dat bij elke trek één of twee lijken worden opgehaald, vermoedelijk afkomstig van vissers van Okinawa, die verrast werden toen de cycloon hun eiland naderde. Vrijwel alle verbindingen op Okinawa zijn verbroken. Amerikaanse militairen zijn nog bezig de puinhopen op te ruimen. Vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht zoeken het zeegebied rondom het eiland af naar vermiste vissersschepen. Amerikaanse functionarissen in Tokio hebben niet willen bekendmaken of er veel schade aan de militaire installaties op Okinawa is aangericht. Men verkeert nog in het onzekere over het lot van de bevolking van Tamara, een eiland bij Okinawa dat eveneens door de wervelstorm is getroffen. Twee kilometer ten noorden van Mill is dinsdagmiddag om kwart over twee een straaljager van het type F 84 F, Thunder- streak neergestort. De bestuurder, de 23- jarige sergeant-vlieger J.. B. Wesseling, merkte op ongeveer 1200 meter hoogte dat de motor haperde. Hij verliet met de schietstoel het toestel en bereikte onge deerd de grond. Het vliegtuig kwam neer bij een wegkruising, maar veroorzaakte geen schade van betekenis. Dinsdagmiddag is in het postagentschap aan de Anjelierstraat te Eindhoven dief stal gepleegd. Op dat moment was het agentschap voor het publiek gesloten, maar aangezien het gevestigd is in een winkel, kon er een man binnenkomen, die een pak je sigaretten kocht. Nadat de man vertrok ken was, ontdekte de houder van het post agentschap, dat uit een geldkistje een be drag van 11.900 was verdwenen. Hij alarmeerde de politie. De bezoeker was aan de winkelier bekend als een inwoner van Rijswijk (Z.-H.). De politie aldaar werd gewaarschuwd en arresteerde de man toen deze later op de middag arriveerde. Hij was nog in het bezit van het geld. Twee tijgers reeds aan ziekte bezweken De roofdieren in het dierenpark te Rhe- nen, vooral tijgers, wolven en leeuwen, zijn in ernstig gevaar. Een uit de vleeskeurings kring Tiel afkomstige koe, die was afge keurd voor menselijke consumptie, is er de oorzaak van. Maandag stierf een moeder tijger en dinsdag lag de vadertijger dood in zijn nachtverblijf. De drie jonge tijgertjes, die drie maanden oud zijn, zijn nog in le ven, maar ook zij aten van de koe, die naar is komen vast te staan besmet was met miltvuur. De directeur, de heer Ouwehand, heeft een dierenarts uit Heelsum naar het dieren park ontboden, die gisteren de hele dag be zig is geweest om de leeuwen en de wolven in te spuiten; geen eenvoudig werk, want beest voor beest moet daarvoor in een spe ciale kist worden gelokt. Een reinigings dienst is op grote schaal aan het ontsmet ten gegaan en drie oppassers zijn ingespo ten met penicilline, omdat miltvuur ook voor de mensen zeer gevaarlijk is. De oud ste leeuw van de kolonie, Maxie vertoont ook de ziekteverschijnselen. De dierenarts heeft verklaard, dat alle dieren van het vlees hebben gegeten en dat het niet denk beeldig is, dat ze alle aan het miltvuur zullen omkomen. Dit zou een schadepost zijn van anderhalve ton. Een 29-jarige ex-portier van de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Den Haag heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad voor het plegen van fraude op grote schaal. Hem was ten laste gelegd diefstal van blanco kentekenbe wijzen voor auto's, diefstal van blanco rijbewijzen, het vervalsen van talloze blan co- en bestaande kentekenbewijzen en het aannemen van vele duizenden guldens aan steekpenningen van autohandelaren, voor wie de valse kentekenbewijzen bestemd waren. De verdachte bezorgde aan een 38-jarige Haagse vertegenwoordiger van een firma in vrachtauto's ongeveer 45 vervalste ken tekenbewijzen, waarop hij het laadver mogen van de betrokken auto's een paar ton te hoog had ingevuld. Aan een 33- jarige Amsterdamse autoverhuurder ver kocht de portier enige dozijnen blanco kentekenbewijzen, die onder meer gebruikt worden om uit Duitsland gesmokkelde auto's verkoopbaar te maken. Per kentekenbewijs kreeg de portier een beloning van 150 tot 200. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie, dat dit soort corruptiezaken vele zeer ernstige kanten hebben. Allereerst wordt door corruptie de eerlijkheid en be trouwbaarheid van de overheidsdiensten aangerand. Verder heeft de corruptie ern stige gevolgen voor het bonafide zaken leven: er ontstaan oneerlijke concurrenten. Voorts wordt door het te hoog stellen van het laadvermogen van vrachtauto's de vei ligheid van het wegverkeer in ernstig ge vaar gebracht. Tevens werd de smokkel handel in auto's bevorderd, waardoor zeer grote bedragen aan de schatkist werden onttrokken. „Corrupte ambtenaren", zo zei de offi cier, „blijken altijd labiele figuren te zijn. In ons land kan men onder normale amb tenaren geen corruptie verwachten of aan treffen. Deze verdachte is zulk een labiele figuur: eerzuchtig en baatzuchtig, een on gelukkige combinatie van eigenschappen. Door zijn grote slimheid draaide hij de Rijksdienst voor het Wegverkeer een rad voor ogen. Hier is geen sprake geweest van een tekort aan toezicht of organisatie, aldus de officier, die tenslotte tegen de ex-portier een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden eiste. De verdedigster, mej. mr. L. D. F. C. Bienen, betoogde dat er zo'n personeels- schaarste bij de dienst was, dat men in vakantietijd wel eens schoolkinderen moest laten aanrukken om het werk door te laten gaan. Het publiek oefende steeds dwang op de verdachte uit. Men had steeds haast en zo kwam de verdachte ertoe zelf handelingen te verrichten om de mensen vlug aan kentekenbewijzen te helpen. Dit werd oogluikend toegelaten. Zo kwam de verdachte op de verkeerde weg. De ver dedigster vroeg tenslotte clementie. De officier van Justitie eiste ook tegen ieder van de twee voornaamste profiteurs, de Haagse vertegenwoordiger en de Am sterdamse autoverhuurder, een gevangenis straf van anderhalf jaar. Verder stond nog terecht een 35-jarige In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, koning Haakon van Noor wegen herdacht. Hij schetste de uitzonder lijke rol, welke de Noorse koning heeft vervuld en de grote plaats welke hij in de harten' van het Noorse volk innam. De minister van Justitie, prof. Samkal- den, sloot zich namens de regering bij de woorden van deelneming en herdenking aan. Zonder hoofdelijke stemming werd hier na het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 349, tweede lid en 250 van het Wetboek van Strafrecht goedgekeurd. Door deze wijziging wordt bepaald, dat de rechtbank bevoegd is om over een sub sidiair naast een misdrijf ten laste gelegde overtreding te oordelen, zonder dat de ver dachte het recht heeft zich op de onbe voegdheid van de rechtbank te beroepen. Het is vaste jurisprudentie, dat in geval van een primaire en subsidiaire tenlaste legging ook hoger beroep open staat, indien de rechtbank het primair ten laste gelegde misdrijf niet en de subsidiair ten laste ge legde overtreding wel bewezen heeft ver klaard. Tenslotte werd het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Sociale Ver zekeringsbank en de Raden van Arbeid, welke wet ten aanzien van de verenigbaar heid van functies is aangepast aan de Be- roepswet, zonder beraadslaging of stem ming goedgekeurd. Amsterdamse monteur, een zwager van de autoverhuurder, aan wie heling van ken tekenbewijzen was ten laste gelegd. Tegen hem eiste de officier een gevangenisstraf van zes maanden. Voorts hadden de Amsterdamse autover huurder en een 34-jarige Amsterdamse typograaf zich te verantwoorden wegens het verhandelen van gesmokkelde auto's. Tegen de typograaf eiste de officier ander half jaar gevangenisstraf en tegen de Am sterdamse autoverhuurder nog eens twee jaar. De zwager van de autoverhuurder hoor de wegens het verhandelen van gesmok kelde auto's acht maanden tegen zich eisen. Op 15 oktober zal de rechtbank in alle zaken uitspraak doen. Omstreeks kwart voor acht dinsdag avond zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard, vergezeld van Prins Felix van Luxemburg, per vliegtuig uit Oslo op Soesterberg aangekomen, aldus deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mede. Het gezelschap vertrok naar het paleis Soestdijk., Vandaag heeft prins Felix de reis naar Luxemburg voortgezet. De Hoge Raad heeft gisteren een princi piële zaak behandeld, waarin het gaat om de vraag, of autorijles onderwijs is in de zin van artikel 208 van de Grondwet. De Federatie van de Nederlandse Or ganisaties voor het Personenvervoer (F.N.O.P.) is van mening, dat de huidige toestand wat het geven van autorijlessen betreft niet kan worden gehandhaafd. De federatie is van mening, dat deze situatie dringend verbeterd moet worden. De minister van Verkeer en Waterstaat is niet ongenegen in te grijpen. Hij heeft echter nog geen wettelijke maatregelen voorgesteld omdat deze mogelijk in strijd zouden zijn met de bepaling van artikel 208 der Grondwet, dat vrijheid van on derwijs waarborgt. Enige deskundigen op het gebied van het staatsrecht hebben de minister geadviseerd de Hoge Raad te doen beslissen of een dergelijke regeling al dan niet grondwettelijk zou zijn. De mogelijkheid daartoe stond open om dat in Gouda een verordening bestaat, die een vergunning eist voor het geven van autorijlessen. De geldigheid van deze ge meenteverordening kan aan de Grondwet worden getoetst. Dit deed dan ook de kantonrechter te Gouda, die kreeg te oor delen over een tenlastelegging tegen de voorzitter der vereniging, die in overleg met de minister een procesverbaal had uitgelokt. De kantonrechter meende, dat deze ver dachte moest worden veroordeeld omdat het eisen van een vergunning bij een ge meenteverordening niet in strijd is met artikel 208 der Grondwet. Van dit ver oordelend vonnis ging de voorzitter in cassatie. Zijn raadsman, mr. S. van Oven, betoogde op historische gronden, dat het geven van autorijlessen niet onderwijs is als bedoeld in artikel 208 der Grondwet, evenmin als bijvoorbeeld fiets- of bridge- lessen. De advocaat-generaal zal op 15 oktober conclusie nemen. Nooit te voren is een wintercampagne van het Noordhollands Philharmonisch Or kest voorheen Haarlemse Orkestvereni ging zo briljant, ingezet als dit kegr. Dit „briljant", wil niet zeggen „beter" ,of „waardevoller". Bedoeld is: bijzonder mee slepend en rijk aan effect. Daartoe werk ten mee de extra grote bezetting van het orkest ter vertolking van drie werken van Ravel en verder een feestelijk programma- nummertje „The trumpet voluntary" van Jeremiah Clarke, dat van eenvouding cla- vecimbelwerkje door Sir Henry Wood ge transformeerd werd tot een daverend ef fectstuk, in staat om al wie Nurks of Droogstoppel heet te doen meesmuilen. Op de jeugdige, impulsieve directie van de nieuwe dirigent Henri Arends werd door de musici vlot gereageerd. Tenslotte was er de suggestie van het fenomenale piano spel van Robert Casadesus, de incarnatie van de volmaakt evenwichtige interpreet, die alle uiterlijkheid ontberen kan en niet temin het hoogst denkbare bereikt en de toehoorder in de ban van zijn wonderlijk herscheppend vermogen gevangen houdt. Henri Arends, die ter verwelkoming een krans aan zijn lessenaar vond, begon zijn taak voor het Haarlemse publiek met een opgewekt Wilhelmus, gevolgd door het bravourstukje van Clarke-Wood, waarin de solo-trompettiste Nelly Boerée op hoge d-trompet glansrijk wedijverde met de uitgebreide „batterij" slagwerk om het sei zoen feestelijk in te luiden. De Suite in C van Bach voor strijk-orkest en dne bla zers klonk in het forte-spel wel wat ge forceerd, dus even over de grens van wat de strijkersbezetting aan werkelijke klank schoonheid vermag te geven, maar er wa ren ook fraaiklinkende momenten, die ons een gracieuse Bach te horen gaven Daarna begon het feest der artistiek zuivere ver houdingen met de vertolking van Mozarts „Kroningsconcert" voor piano en orkest. De beheerste bezieling van Robert Casa desus deelde zich op frappante wijze mee aan dirigent en orkest en zo klonk in een volmaakt evenwicht deze heerlijke mu ziek in haar zonnige klaarheid, haar stille weemoed en haar pétillante opgewektheid. Later op de avond heeft Casadesus knap gesecondeerd door Arends en het rijk be zette orkest, het fameuze Concert voor de linkerhand van Ravel gespeeld. Men kon bij de schitterende verklanking van dit terecht geduchte werk ervaren wst een gelukkig toeval het geweest is, dat een „gewezen vijand" uit de eerste wereld oorlog aan de „ex-soldaat" Ravel dit werk bestelde. De ongemene problemen, die het aan de Franse componist stelde, hebben het tezamen met de geestelijke achter grond van het geval, een spanning en een allure gegeven, die het tot een zeer ori gineel meesterwerk maakten. We mogen aannemen, dat Casadesus ons dit „chef d'oeuvre" in uiterste volkomenheid heeft laten horen. Verder toonde Henri Arends, evenals maandag op het extra-concert voor ge nodigden zijn directie-vaardigheid met de interpretatie van „Alborada del Gracioso" en van de „Rapsodie Espagnole" van de zelfde componist. Vijftig jaar zijn verlopen sinds het ontstaan van dit laatste werk en hoe fris en raak tekenend van impres sie is het gebleven. Uiteraard moet het voor velen vreemd in de oren geklonken hebben toen Colonne het ten doop hield. Maar er waren ook van meet-af bewon deraars. Het tweede deel de „Malagu- ena" werd zelfs op die eerste uitvoe ring gebisseerd. En toen daarbij protesten rezen van een gedeelte van het publiek op de dure plaatsen, werd van het schellinkje met donderende stem geroepen: „Nog een keer over voor die daar beneden, die het nog niet begrepen hebben!" En nu zijn we een halve eeuw verder en blijven derge lijke spontane reacties uit. Ravel heeft de muzikale wereld niet weinig verrijkt met de geheime kracht van zijn geniale per soonlijkheid. Al met al was deze openingsavond van het seizoen vol verblijdende tekenen. Ik geloof dat we dirigent Arends na de prestaties van deze beslissende mani festatie op de essentiële punten volcp kre diet kunnen geven. Jos. de Klerk Terwijl in vele Haarlemse woningen op geborstelde galakostuums klaar hingen om aangetrokken te worden, stond Robert Ca sadesus gistermiddag met zijn handen op zijn rug voor een etalageruit bjj de Grote Markt, alsof hij een Haarlemmer was. Hij is nu verdwenen en staat, terwijl men dit leest, misschien voor een etalageruit er gens in Amsterdam, als een Amsterdam mer: een sigaret in een mondhoek, een kleine grijze hoed op zijn hoofd en de tijd voor zichzelf in een omgeving waar hij zich kennelijk op zijn gemak kan voelen. Niemand herkent hem. Het is de vraag hoeveel mensen hem zo zouden willen herkennen. Hij wordt bewonderd, zijn naam noemt men met respect, maar de gedachte aan een man in een regenjas voor een etalageruit is in het beeld, dat men daarbij voor zich ziet, weinig ver trouwd of onmogelijk. In dat beeld bestaat een zwarte glimmende vleugel en een con certpodium op de achtergrond. Het gezicht van Casadesus drukt muzi kaliteit uit, of noblesse, of ingetogenheid. En hij is donker gekleed, geen knoop waar die niet hoort. Dit beeld bestaat en het is waar. Maar Casadesus in een regenjas en een hoedje op en de handen gewoon op de rug, inplaats van boven het toetsenbord, bestaat ook. Hoewel het ook waar is, moet men bij dat beeld toch niet denken aan degenen die gisteren tussen zeven en acht voor de spiegel stonden te worstelen met 't galakostuum en wat gedeprimeerd de huisdeur achter zich dicht deden, omdat zij een handvol strikjes en knopen hadden overgehouden. Als we goed hebben geluisterd en hem goed hebben geobserveerd bestaat er voor Casadesus geen verschil tussen een gala concert, een orkestrepetitie en alleen stu deren in een vreemde zaal, waar aan het andere eind een werkster jstaat te stof zuigen. Bij elk van deze gelegenheden geeft hij evenveel, dat wil zeggen: alles. Maar uiterlijk zijn er onderling zeker ver schillen. Tijdens een galaconcert is hij in derdaad ingetogen, heel af en toe kan men een fractie van een reflex zien op zijn ge zicht. Men zou gisteravond hoogst ver baasd zijn geweest, als hij bij het spelen plotseling was gaan meezingen. Bij de or kestrepetitie gebeurde dat wel. Het was een prachtige illustratie van zijn intimiteit met de muziek. Dat werd echter nog veel duidelijker zichtbaar en nog veel persoon lijker ook, toen hij gistermiddag in de grote concertzaal alleen zat te studeren. Zijn regenjas had hij op de tweede rij over een stoelleuning gegooid en zijn hoed lag er scheef boven op. Hij zat net zo achter de vleugel als men hem heeft kunnen zien zitten bij het galaconcert, maar zijn ge zicht was nu vol reflexen. Zijn spel was een gesprek met zichzelf over subtiele za ken. Men voetl daarbij de neiging rechtop te gaan zitten, maar voor wie? Casadesus ziet niets en het gebaar is wat gek in zo'n grote lege zaal. Het blijft dus bij een nei ging, maar dit apart is een belevenis, die men bij een galaconcert mist, want daarbij zit men al rechtop als de muziek nog moet beginnen. Johan Voskuil

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3