SPION' IN BERLIJN f Particulier initiatief moet in ons land meer worden ontplooid Ouwe Job vertelt zijn avonturen Bijtsen?... Prachtbijts Ceta-Bever! Agenda voor Haarlem en bondig Radio geeft donderdag Jeugdtheaters in twee steden Expositie van „De Acht Kort WOENSDAG 2 OKTOBER 1957 4 Goede propaganda H erkenningsmelodie A mateur zanger PHILIPS RADIO - TELEVISIE H. J. MAERTENS NV. T elevisieprogramma Maatschappij voor Nijverheid en Handel Haarlems jeugdconcert Werk van Hindemtih Moskouse t.'v.-„quiz" GRIEP? WEG GRIEP! DE NEGEN MUZEN Thans samenwerking van „Arena" en „Scapino" Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS De programma's van de N.T.S. op dins dagavond zijn doorgaans sterk. Neder landse cineasten hebben dan de kans zich in het journaal van hun beste kant te laten zien en de samenstellers van het film programma kunnen een keuze doen uit de rolprenten, die belangwekkend genoeg zijn voor vertoning, maar in de huiselijke kring beter tot hun recht komen dan in de bio scoopzaal. „The heart of England" bleek een kort, lyrisch filmpje over een Engelse streek, die historisch interessant is en de cameraman in een gevarieerd natuurschoon een rijkdom aan mogelijkheden biedt: de vierenzestighonderd vierkante kilometer tussen Oxford en Worchester. De hoofdfilm had een bijzonder actuele betekenis. Met het oog op de 5 oktober te houden Reclasseringsdag werd de ver toning gegeven van de Engelse film „I believe in you" (De kinderrechter grijpt in) een produkt van de Ealing Studio's. Aan deze onderneming dankt men een aan tal sublieme films. „I believe in you" kan men beschouwen als een propagandistische film van de beste soort. Het reclasserings- werk krijgt er volledig gestalte in, is hier en daar indrukwekkend getroffen, dankzij een fijn psychologisch inzicht van regie en acteurs. Tot slot van het programma zond de N.T.S. nog een reportage uit op telerecor- ding van de 's middags in Wenen geopende Algemene Vergadering van het Internatio naal Bureau voor Atoomenergie ter op richting van een zogenaamde Atoombank voor vreedzame doeleinden. Ir. J. J. Arre- man gaf hierbij een korte en heldere uit eenzetting van de inleidende rede, die de Oostenrijkse bondspresident daarbij heeft gehouden. Beeldschermer Het programma „The younger genera tion" (De jonge generatie) dat dinsdag het nieuwe „Network Three" van de BBC (464 meter) inluidde heeft 'n speciaal daarvoor door Roger Fiske geschreven her kenningsmelodie, die gebaseerd is op de initialen Y. G. in morsetekens, namelijk punt-streep-streep en streep-streep-punt. Dat biedt een wat gecompliceerd ritme, verwant aan de rumba. De componist heeft zijn partituurtje geschreven voor gestopte trompet, fagot, spinet, slagwerk en twee morsesleutels, die afwisselend hoge en lage zoemtonen voortbrengen. Deze herken ningsmelodie wordt 's maandags voor het programma „What's your pleasure?" ge speeld. Dit beoogt een artistieke staal kaart voor de jeugd te zijn. Eens in de veer tien dagen is het geheel gewijd aan de mu ziek, in de daartussen liggende weken aan letterkunde, architectuur, beeldende kunst en zo voort. Op woensdag kan men de „tune" horen voor het programma „This changing world" (dat de jongste ontwik keling in wetenschap, handel en nijverheid en het belang daarvan voor de beroeps keuze behandelt) of „Such is life" (dat om de veertien dagen de jeugd in kennis brengt met tal van menselijke aspecten van het maatschappelijk leven). De Haarlemse amateurzanger Richard Blanken, winnaar van het deze zomer ge houden kleinkunstconcours op het Prinsen hof, die aan zijn televisiedebuut in het programma „Uit en Thuis" onder meer een aanbod dankt van een grammofoonplaten maatschappij, krijgt een nieuwe kans. Men zal hem op zaterdag 12 oktober in het N.C.R.V.-programma uit de Stadsgehoor zaal in Leiden wederom in actie kunnen zien. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15229 HILVERSUM I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Idem. 14.00 Metropole ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amus.muz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Mezzo-alt en piano. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ons. 18.00 Gram. 18.10 Kamermuz. 18.30 Bespreking Intern, tentoonstelling kunst fotografie te A'dam. 18.45 Leger des Heilskwar- tier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Gram. 22.30 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20- 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de huisvr. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Tussen de wal en het schip caus. 11.15 Omr.ork. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianospel. 12.45 Vraaggespr. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Instr. trio. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en bas en piano. 14.30 Theaterork. en solist. 15.00 Cabaret. 15.30 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 18.45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld: Het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties, door mr. C. W. A. Schür- mann, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Dooltocht door de nacht, hoorsp. 22.45 Act., 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Sportact. 23.30— 24.00 Nieuwe gram. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Kunstrubriek. 20 40 Filmdocumentaire. 21.00 Filmkader. 21.20 Cabaret. 21.50—22.00 Dagsluiting. BRUSSEL 324 M. 12 00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Operette- muz. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Lichte muz. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Piano en bazuin. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17 15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20 00 Verz. progr. 21.30 Jazzmuz. 282.00 Nieuws. 22.11 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Orgelconc. 22.55 23.00 Nieuws. „Wat is „community development" en is het ook een voor Nederland bruikbare methode van welvaartsbevordering?" Op deze vraag heeft de algemeen secretaris van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, mr. J. A. van Lan- schot Hubrecht, dinsdagmiddag een ant woord gegeven tijdens een in café-restau rant Brinkmann te Haarlem gehouden koffiemaaltijd van het departement Haar lem van de Maatschappij. Het betoog van mr. Van Lanschot Hubrecht liet uitkomen, dat men deze „community development" moet zien in het licht van de Amerikaanse levensgewoonten. Men verstaat er onder: een bepaald systeem van welvaartsbevor dering, gegroeid uit het particulier initia tief. Het idee voor deze methode om de wel vaart en het welzijn van de bevolking op hoger peil te brengen is in de tweede we reldoorlog ontstaan, toen de vraag beant woord moest worden, hoe een zo groot mogelijke werkgelegenheid kon worden Woensdagmiddag 9 oktober wordt in de grote zaal van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden aan de Jacobstraat in Haarlem een bijzondere muziekuitvoering gegeven door de Linos-ensembles van het Haarlems Gemeentelijk Gymnasium onder leiding van Eduard Biele welk concert wordt uitgezonden door de NCRV. Deze omroepvereniging blijkt al enige tijd met succes het gemeenschappelijk musiceren door de jeugd met dergelijke uitzendingen te kunnen stimuleren. In verscheidene steden van ons land zijn mede naar aanleiding van zulke uitzen dingen jeugdorkesten opgericht of plannen daartoe opgewekt. De jeugdconcerten, die de N.C.R.V. in haar programma opneemt, staan alle onder redactie van de muziek pedagoge mevrouw Akke de Vries. Scho lieren, die door de Linos-ensembles te geven uitvoering wensen bij te wonen, worden daartoe gratis in de gelegenheid gesteld. Zij kunnen een toegangsbewijs krijgen van zaterdag 5 oktober af tussen vier en zes uur 's middags bij de concierge van het gebouw der Vrijzinnig Hervorm den aan de Vestestraat 1 in Haarlem. Het concert begint woensdagmiddag om drie uur en is om vijf uur afgelopen. Belang stellenden wordt verzocht met het oog op de opname om kwart voor drie aanwezig te zijn. Het programma bevat: Sonatine in D voor fluitorkest van Johann Joachim Quantz, Kleine Suite in G voor strijkor kest van G. Chevalier de Saint George, Sonate voor drie fluiten van James Hook en Sonate in g voor fluitorkest van Johann Christian Pepusch. De uit 1947 daterende compositie „Ap- parebit repentina dies" van Paul Hinde- mith is een werk, dat wegéns dé bijzon dere bezetting slechts zelden wordt uitge voerd; Hét is namelijk geschreven voor gemengd koor en tien koper-instrumenten. De V.A.R.A. zal het uitzenden op maan dagavond 7 oktober. Het wordt uitgevoerd door koperblazers van het Radio Filhar monisch Orkest en het Omroepkoor, onder leiding van Wolfgang Sawallisch, welke gastdirigent tevoren een uitvoering van de Symfonie no. 25 in g (KV 183) van Mozart zal leiden. MOSKOU (UP) De enige televisie- „quiz", die ooit in Moskou werd ge geven, is een mislukking geworden, aldus bericht een Moskou's avondblad. Aanvan kelijk waren prijzen uitgeloofd voor hen, die het juiste antwoord wisten op bepaal de vragen. Later besloot de programma leiding echter de prijzen waaronder televisietoestellen toe te kennen aan de eerste drie personen, die in winterkle- ding in de studio verschenen. Binnen enkele minuten zagen de tele visiekijkers de eerste mensen met bont mutsen en -laarzen de studio binnenstap pen. Spoedig was het aantal personen dat een prijs opeiste aangegroeid tot vijf honderd. Na een half uur de situatie te hebben „besproken" werd het programma „om organisatorische redenen besloten". geschapen. Andere van belang zijnde fac toren waren en zijn nog de sterk voort schrijdende industrialisatie en de verhui zing van industrieën, die soms over een afstand van duizend kilometer worden verplaatst In sommige gebieden kampte men trouwens met werkloosheid, bijvoor beeld doordat de mijnen moesten worden gesloten. Om voor deze problemen een op lossing te vinden, stapt de Amerikaan niet naar de overheid. De bevolking neemt zelf het initiatief in handen, hetgeen mogelijk is door de sterke gemeenschapszin, waar aan de bevolking van ons land ongetwij feld een voorbeeld kan nemen. Met „community" bedoeld men niet al leen de stadsbevolking, doch elke groep van mensen, die bijeenkomen ter bespre king van de hun rakende problemen. Dit- wijls worden de initiatieven genomen door de plaatselijke Kamer van Koophandel, te vergelijken met de departementen van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del in ons land. Er worden „community- meetings" georganiseerd, bijeenkomsten, waarop in kleine steden soms enkele dui zenden personen aanwezig zijn, die dan bijvoorbeeld een welvaartsplan opstellen, dat betrekking zou kunnen hebben op de verfraaiing van de stad, verbetering van het onderwijs, het aantrekken van industrie of verbetering van de wegen. Een groot aantal commissies wordt dan ingesteld ter bestudering van de verschil lende aspecten, die het te bestuderen pro bleem vertoont. Mr. Van Lanschot Hubrecht heeft op zijn studiereis door de Verenigde Staten kunnen constateren, dat deze commissies in een bepaalde stad vijftienhonderd le den omvatten. De resultaten van de com missies worden in rapporten neergelegd. Om de plannen te verwezenlijken worden door de bevolking soms grote bedragen geofferd. De gemeentebesturen, die in Amerika niet zo'n grote bevoegdheid heb ben als in ons land, juichen deze zelf werkzaamheid van de bevolking zeer toe. Uiteraard levert het bedrijfsleven een be langrijke bijdrage aan de realisering van de welvaartsbevordering. Ook de open bare nutsbedrijven spelen hierbij een be langrijke rol. De kerken en velerlei orga nisaties in de plaatselijke gemeenschappen dragen eveneens hun steentje bij. Naar de mening van de heer Van Lan schot Hubrecht zou deze methode niet zonder meer voor ons land kunnen wor den overgenomen. Zij zou slechts in bot sing komen met de hier toegepaste geleide economie. Voorts kan de Amerikaanse methode slagen, dank zij het sterke ge meenschapsgevoel van de Amerikanen. De algemeen secretaris zei echter wel te ge loven, dat hier meer initiatieven bijvoor beeld ten behoeve van streekontwikkeling kunnen worden ontplooid in samenwer king tussen particulieren en overheid. Men zal niet alles aan de overheid moe ten overlaten. „Laat de overheid ervoor waken, het particulier initiatief niet te verstikken", aldus spreker, die voorts het aankweken van gemeenschapszin in ons land gewenst achtte. Tenslotte zei spreker te menen, dat het onderwijs in ons land meer naar Ameri kaans voorbeeld op de praktijk van het dagelijks leven moet worden afgestemd en dat gepoogd moet worden meer plaat selijk kapitaal te gebruiken bij de stimu lering van de industrialisatie. De Maat schappij voor Nijverheid en Handel kan hierbij nuttig werk verrichten, aldus spre ker. Nadat enige aanwezigen op de in teressante inleiding waren ingegaan, sprak de voorzitter, de heer B. W. F. van Riemsdijk, een dankwoord tot de inleider. ADVERTENTIE Lakenhal. Op 4 oktober wordt in de Leidse Lakenhal een tentoonstelling ge opend van schilderijen en tekeningen van Frans Hazeveld, Kees van Roomburg en Will. H. Tweehuysen. Op 5 oktober wordt in hetzelfde museum een tentoonstelling van grafisch werk van Marius Bauer, uit een particuliere collectie en uit het Museum Boymans in Rotterdam, geopend. Deze ten toonstelling blijft tot 28 oktober te bezich tigen. Verlengd. De duur van de tentoonstel ling „Amsterdam Theaterstad" in museum Fodor te Amsterdam is verlengd tot 20 ok tober. Exposities in Arnhem. Van 6 oktober tot 15 december exposeert het Arnhems Ge meentemuseum aquarellen en gouaches van De Bruyn Ouboter, Jan van Heel en Jan Wiegers. Van 3 oktober tot 10 november ex poseert hetzelfde museum nieuwe werken van Chris le Roy. Expositie. Van 4 oktober tot 5 novem ber wordt in het Stedelijk Museum in Am sterdam als onderdeel van de permanente expositie „De vijf generaties" werk getoond van Jaap Wagemaker. Ja, raak was hetde zware cocosnoot uit Goverts hand kwam met 'n flinke klap tegen 't gezicht van één der inboorlingen terechten die kerel piepte hoor! „Zo", zei Govert. Die is raakik zal jullie leren, dat we niet bang zijn!" Weer bukte hij zich, greep 'n paar cocosnoten en smeet die naar de vijand. En hij mikte goed, want ze waren weer allebei mooi raak! 102-103 ADVERTENTIE Van half oktober tot eind maart zal het Nieuwe de la Martheater te Amsterdam weer als zogenaamd Zaterdags Jeugd theater dienst doen. Voor de vijfde keer neemt de balletgroep „Scapino" onder lei ding van mevrouw Hans Snoek aan deze vaste bespeling deel. Geschiedde dit tot dusver met „Puck" in samenwerking, thans is daarvoor de door Erik Vos gelei de toneelgroep „Arena" uit Den Haag uit genodigd. Ter afwisseling zal bovendien nu en dan het kindercircus „Elleboog" op treden met een gevarieerd programma. De openingsvoorstelling op zaterdagmid dag 12 oktober, wordt door „Scapino" en „Arena" gezamenlijk verzorgd. Laatstge noemde groep begint met een opvoering van het „experimentele" stuk „De Plaag geesten" van Marietje Scheltema, speciaal bestemd voor leerlingen van de eerste klassen der lagere scholen. Dit korte stuk met veel pantomime wordt door Erik Vos geregisseerd. Bert Bennema heeft het decor en de kostuums ontworpen. Het Modern Jazz Quartet verleende muzikale medewerking. Daarna zal „Scapino" een keuze doen uit de noviteiten, waarvan op zondag 12 oktober in de Rotterdamse Schouwburg de premières worden gege ven. Voor het begin van zijn dertiende speel- jaar heeft het Scapino-Ballet verscheidene choreografen uitgenodigd nieuwe werken in diverse stijlen naar eigen voorkeur te maken. Achtereenvolgens zullen worden vertoond: „Hoeden en dromen" van Denis Carey op muziek van Paul Bowles, „Piet de Smeerpoets" van Claudia Moser op mu ziek van Domenieo Scarlatti, „Het Wol- venjong" van Kit Hoitingh op muziek van Bob Jacobs, „Broodjes en boeketten" van Jan Büchli op muziek van Jacques Offen bach en „Ankelien en de jagersman" van Jean Rebel op muziek van Edvard Grieg, waarvoor Peter Brandsma de tekst schreef. Het scenario voor „Het Wolvenjong" is door Manuel van Loggem naar een gege ven van Rudyard Kipling uitgewerkt. In studie zijn verder: „De Tip-Top-manne- tjes" naar een verhaal van Mies Bouhuys •en een reeks kinderspelen onder de verza meltitel „Een regendag". In het vorige seizoen heeft „Scapino" honderdvijftig voorstellingen gegeven, waarvan ruim zestig in de hoofdstad. Het tableau de la troupe is voor dit seizoen onder meer met de Engelse danseres Be verley Rowles en de Zuidafrikaanse dan ser Richard Glasstone uitgebreid. Jan Büchli, hierboven genoemd als choreo graaf, zullen velen zich als danser uit de tijd van Yvonne Georgi herinneren. De schoolvoorstellingen in de Sinterklaastijd worden dit jaar in Theater Carré gege ven. De balletmeester Jean Rebel is door Darja Collin uitgenodigd met haar Ita liaanse groep zijn succesrijke „Prinses op de erwt" te komen instuderen. Ook in Den Haag Het jeugdtoneelgezelschap „Arena" gaat zijn derde seizoen in. Men hoopt ditkeer, in triplure spelende, ongeveer vierhonderd Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Noordwijkerhout (toez.) A. H. Smits vicaris te 's-Graven- hage. Geref. Kerken Beroepen te Groningen-Oost (vac. F. Vroon) W. van Boeijen te Eindhoven. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Steenwijk J. H. Carlier te Zutphen en S. Wijnsma te Broek op Lan- gendijk. Tijdens mijn bezoek aan de tentoonstel ling „De Acht" (die tot 5 oktober in de bovenzaal van het restaurant Munniks aan de Grote Markt te Haarlem gehouden wordt) getuigde de heer Mets, ijverig lid van deze nu meer dan acht liefhebbers van de beoefening der beeldende kunst omvattende kring van zijn spijt over het feit dat deze kunstkring niet vermag al haar leden vast te houden, waardoor de expositise niet tot een kwaliteit kunnen komen, die recht zou geven op een wat gunstiger belangstelling en meer tegemoet koming nog bij de moeilijkheden van het exposeren. Ik geloof niet dat daar veel aan te doen is. Men plaatst zijn geestes kinderen graag in de beste omgeving. Bij de kans op een betere zal men de vorige verlaten. Ziet men „De Acht" als een groepje lief hebbers, dan valt op deze tentoonstelling het een en ander te waarderen. Bij enkele figuren is zeker sprake van vakkennis, maar dit is nog iets anders dan kunste naarsschap. In zijn werk is nu toevallig de heer Mets één van de meest pretentie loze lijnen met een toch aardige techniek. Slechts een .paar, waaronder \V, Donker, .die ondertrieer een portret van zijn mede lid modelleerde, reiken hóger. Verscfiei'de- nen zou ik Mets' aardige kleinigheden ten voorbeeld willen stellen. Bob Buys voorstellingen te geven. Van het oude re pertoire blijven „Het dansende ezeltje" en „De reis naar Bombola" gehandhaafd. Daaraan worden behalve het reeds ge noemde stuk toegevoegd: „De vrienden van Prikkebeen" door Mies Bouhuys en „Hoera voor zon en regen" van Hep van Delft, respectievelijk door Luc Lutz en Johan Walhain geregisseerd. Voor middel bare scholieren blijft men „School voor vrouwen" van Molière in de vertaling van Bert Voeten spelen. Wegens het grote succes van het „Zater dags Jeugdtheater" in Amsterdam hebben „Scapino" en „Arena" besloten voor Den Haag een „Woensdags Jeugdtheater" in te stellen. De voorstellingen beginnen op 30 oktober en worden in het gebouw Diligen- tia gegeven. Deze exploitatie wordt geens zins uit zakelijke overwegingen onderno men, want winsten zijn er door de geringe toegangsprijzen niet te maken. Beide ge zelschappen profiteren echter met graagte van deze gelegenheid om hun doelstellin gen te verwezenlijken. En daar sluit zich het kindercircus „Elleboog" van mevrouw Last bij aan. 19. U gaat naar Frankrijk om ons deze papieren te verschaffen. Ik?? Waarom niet een van uw spionnen. Ze weten precies Holden, de belangrijkste deugd van een lid van onze organisatie is gehoorzaamheid. Emil Murnau staat als een vorst op en begint door het vertrek te ijsberen. Hij is zichtbaar verstoord over mijn indirecte weigering. Miss Morelli is nog steeds heel kalm en steekt een sigaret op, terwijl zij me glim lachend aankijkt. Murnau komt plotseling voor me staan. Handen in de zakken, wijdbeens, kijkt hij me aan en zegt ijskoud: Jij gaat naar Frankrijk en probeert die papieren te pakken te krijgen. Meent u het? Of u wilt of nietIs dat duidelijk? En als ik weiger? U kunt niet weigeren, u hebt het recht niet en de kans evenmin. De Amerikanen zoeken u vanwege die moord.vergeet dat niet. Bovendien verplicht uw nieuwe nationaliteit u deze opdracht te aanvaarden, ik herhaal, of u wilt of niet.... Duidelijk? Goed. Natuurlijk zult u niet alleen zijn. Maar uw tegen woordigheid is noodzakelijk. U zult onder leiding van miss Morelli gaan. Ga ik met haar samenwerken? Onmiddellijk wordt mijn belangstelling bijzonder groot Als miss Morelli met mij naar Frankrijk gaat, zal het een koud kunstje zijn haar aan de Russen te ontfutselen en mijn oorspronkelijke opdracht als ge daan te beschouwen. Waarachtig, die opdracht komt als geroepen. Maar terwille van het decorum laat ik hem nog een beetje bidden en smeken. Mijnheer Murnau, ik zou graag precies weten waaruit mijn werk zal bestaan. Zo ver zijn we nog niet, stel u gerust. Hoewel wij zouden willen toeslaan voordat het proefmodel in actie komt, zal een zekere vertraging u in staat stellen u vertrouwd te maken met het werkOm te begin nen, spreekt u Frans? Een beetje. Zonder accent? ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Geloof ik wel. Prachtig, zegt u bijvoorbeeld eens: „Mademoisel le, ik vind u bijzonder aardig. Wilt u vanavond met mij gaan dansen in een van de kelders van Saint Germain des Prés?" Ik doe mijn best het zinnetje van Murnau, die uit stekend Frans praat, te herhalen. Dat gaat wel. Miss Morelli zal u nog wel verder helpen met de taal. U hebt, geloof ik, dienst gedaan in het garnizoen van Louveciennes? Inderdaad, voordat ik naar Berlijn ging, werkte ik voor de SHAPE als tolk, voor de Duitse taal uiter aard. Kameraad Holden, dit huis is uw huis. U zult er een paar dagen moeten blijven. Miss Morelli zal u zo veel mogelijk vertellen over uw toekomstige arbeid, al zult u voortdurend onder bewaking van twee van mijn mensen staan. Het heeft geen zin te proberen te weten te komen waar dit huis precies ligt. De luiken zijn altijd dicht, zodat u toch niet naar buiten kunt kijken. Alle uitgangen zijn bewaakt. We nemen die voorzorg om een eventuele vlucht tegen te gaan. Beste kameraad Holden, in het kort heb ik nu verteld waar het om gaat. Nu is het uw beurt, in samenwerking met miss Morelli natuurlijk, het probleem op te lossen. Ik kijk hem even aan en zeg dan: Kameraad Murnau, ik heb geen tandenborstel en geen overhemd bij meik zou toch wel Voor dergelijke ondergeschikte dingetjes kunt u beter bij de huisknecht aankloppen. Hij zal u volkomen tevreden kunnen stellen op het gebied van lijfgoed of van toiletartikelen. Emil Murnau geeft me een hand en verdwijnt, laat me alleen met miss Morelli. De jonge vrouw doet een beetje op een afstand, biedt me nog een glas whisky aan dat ik met graagte accepteer. Angela, was je op de hoogte van dit plan? Natuurlijk. En je hebt me er niks van gezegd. Ik geef de bevelen niet uit. Je bent gehoorzaam, volgzaam, wat een verrassing een vrouw als jij bent te ontmoeten aardig, intelligent, en tch zonder tegenspraak doen wat men haar opdraagt. Ik word er voor betaald. Ja, daar zat ik al op te wachten, juffrouw Morelli. De kwestie van de vergoeding. Ik heb nu wel de Rus sische nationaliteit aangenomen, maar niemand kan zonder geld leven en ik twijfel er eerlijk gezegd wel aan of je regering mij blijft onderhouden. Je zult een behoorlijke beloning ontvangen, Hol den, als je opdracht voltooid is, niet eerder. Zelfs geen voorschot? Zo is het reglement nu eenmaal. Het zal je aan niets ontbreken, maar je zult geen geld op zak hebben. All right. Je moet die gewoonte afwennen in je eigen taal te praten, probeer je liever op het Frans in te stellen. Voortaan gaan we alleen nog maar in het Frans praten. Ik kijk naar Miss Morelli die naar de deur loopt en iemand roept. Een mannenfiguur verschijnt in de deuropening die onderdanig salueert. In het Russisch maakt Engela haar wensen kenbaar. Het gaat over het in gereedheid brengen van een filmzaaltje. De man buigt en verdwijnt weer. Zij loopt op me toe en neemt me bij de arm. Het dos sier van Emil Murnau, dat nog op tafel lag, bergt zij op in zijn bureau dat zij met een droge klik sluit. Ik merk dat er geen sleutel op het bureau zit. Kom mee, Holden, ik zal je een filmpje laten zien. Ze draaien op het ogenblik een documentaire die ons bijzonder interesseert. Een aardig deel van Frank rijk zoals je zult merken. Iemand heeft eens gezegd dat Frankrijk geschapen is voor het toerisme en die man heeft zeker geen ongelijk gehad. Miss Morelli gaat me voor naar de deur die open was blijven staan. Zij loopt voor me uit in de verlaten gang, schaars verlicht door enkele muurlampjes en pas bij het binnengaan van het bioscoopzaaltje stapt zij even opzij en laat me voorgaan. We zijn in een zelfde genre salon als we Juist hebben verlaten, maar hierin staan alleen maar fauteuils. Tegen de achtermuur is een doek gespannen, zo wit dat het bijna pijn aan de ogen doet. Neem een stoel, Holden, een gemakkelijke, want we zitten hier wel een uurtje. Ik laat me dus maar in een van die kolossen van com fort neervallen. Miss Morelli komt naast me zitten. Klein seminarie. In een in alle kerken en kapellen van het bisdom Rotterdam voorgelezen herderlijk schrijven heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jan sen, de bouw van een eigen klein semina rie aangekondigd. Het ligt in de bedoeling dit klein seminarie te stichten op het land goed „Leeuwenhorst", te Noordwijkerhout. Opgeheven. Bij Koninklijk Besluit is het fort in de Botshol opgeheven als ves tingwerk. Dit fort ligt in de gemeente Abcoude. Gouden doctoraat prof. Brom. Op ini tiatief van de Nijmeegse vereniging van Neerlandici is prof. dr. Gerard Brom in de aula der r. k. universiteit te Nijmegen gehuldigd door oud-leerlingen en profes soren ter gelegenheid van het feit, dat het 50 jaar geleden is dat hij promoveerde aan de universiteit te Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Prof. dr. Gerard Brom woont thans in Wychen waar hij enige maanden geleden in alle stilte zijn 75ste verjaardag vierde. Onderzoek Neutronramp. Naar het ANP verneemt wordt er naar gestreefd de Raad voor de Luchtvaart nog dit jaar in openbare zitting een nader onderzoek te laten instellen naar het ongeval dat op 16 juli bij Biak is gebeurd met de „Neu tron", de „super constellation" PH-LKT van de K.L.M. Brits fregat in A'dam. Het Britse fre gat „Humber" is voor een operationeel be zoek van vijf dagen in de haven van Am sterdam gearriveerd. Het schip onder com mander Clark, heeft ligplaats gekozen aan steiger P aan De Ruyterkade. Aan boord bevinden zich zeven officieren en 40 man- schaiwen. Politieschool Noord-Brabant. Prof. dr. J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, heeft de politie-oplei- dingsschool te Eindhoven geopend, welke tot stand is gekomen in samenwerking tus sen de 14 Brabantse politiegemeenten: Bergen op Zoom, Boxtel, Breda, Eindho ven, Geldrop, Helmond, Den Bosch, Oos terhout, Oss, Rozendaal en Nispen, Tilburg, Valkenswaard, Vught en Waalwijk. De school begint met 25 leerlingen, die een cursus van een jaar volgen. De lessen worden voorlopig gegeven in de brand weerkazerne. Boerderij afgebrand. Door nog onbe kende oorzaak is dinsdagmiddag brand ont staan in de boerderij van de landbouwer vrachtrijder H. Drost in de Kolderveense Bovenboer (gemeente Nijeveen). De brandweer van Nijeveen kon het pand niet behouden. Een groot deel van de hooioogst ging eveneens verloren. (Wordt vervolgd ADVERTENTIE Haarlem WOENSDAG 2 OKTOBER Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „Romanoff en Julia", 20 uur. Concertgebouw: Concert door de mari nierskapel t.b.v. Marine-sanatoriumionds, 20 uur. De Leeuwerik: Film- en voorlich tingsavond over Canada en Australië, 20 uur. Frans Halsmuseum: Voordracht over moderne schilderkunst door Ewoud de Kat voor Volksuniversiteit, 20 uur. Roxy: „De zwarte pagina", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloedige zonsondergang" 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor. „Sénéchal, de geweldige", 18 jaar, 19 en 21 15 uur. Rembrandt: „Rose Bernd", 18 jr., 19 en 21.15 u. Cinema Palace: „De ontembaren", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Ave Maria" 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „Het huis der geheimen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 3 OKTOBER Frans Halsmuseum: Kamermuziekavond voor Volksuniversiteit met Mildred Dil- ling harpiste, 20 uur. Zandvoortselaan 69: Tentoonstelling aardewerk van Studio Lohr. Lange Veerstraat 16: B. van der Meer over „Wat doet u met het atoom?", 20 uur. H.J.M.V.-gebouw: H. van der Veer over „Sexuele hervorming, misverstanden en vooroordelen" voor Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming, 20 uur. Elimkapel: Bijzondere samenkomst „Jezus leeft", voor allen, die in nood verkeren, 20 uur Zui derkapel: J. Klein Haneveld over „Ver wikkelingen in het Midden-Oosten" met medewerking van het Haags kopertrio, 20 uur. Minerva: „City Lights", alle leeft., ten bate van de Nederlandse r.k. blinden- bond „St. Odilia", 20.15 uur. Roxy. „De zwarte pagina", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 u. Frans Hals: „Bloedige zonsondergang". 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Sénéchal, de geweldige", 18 jaar, '4, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Rose Bernd", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Pa lace: „De ontembaren", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Ave Maria", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „Het huis der geheimen", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 u.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6