THALIA 'grieven aan de redactie Het kinder hoek je van tante Els Sportstichting stelt zich voor in juni grote manifestatie te geven Hockey in Kennemerland Visserij-varia^) I.f mond-agenda „Sportdagen 1958" zijn reeds in studie genomen pantoffels vanaf f 9.95 7 Markus en Schuringa samen aan kop Oort kampioen van tafeltennisciub Sportief in de onderlinge competitie Wedvlucht St. Ghislaine Hornu voor Kennemer duiven Verlichte „gids" op het Marktplein „Tunneltochten" voor de bejaarden vanavond en morgen Inzegening en opening nieuwe R.-K.-kleuterschool Bridgekampioenschap van „Groot-Velsen" Ontwerpconventie inzake het zeevervoer van passagiers Musical-show voor KWF in het Rex Theater Muzikale hulde aan gouden paar Examens Moppen trommeltje SCHOENHANDEL HEEMSKERK DONDERDAG 3 OKTOBER 1957 NA EEN AARZELEND BEGIN in dit jaar denkt de Sportstichting „Velsen" de gezamenlijke sportmanifestatie van de bij haar aangesloten verenigingen voor de komende zomer te laten uitgroeien tot één of meer „sportdagen". In principe is het besluit hiertoe gevallen tijdens een vergadering, die gisteravond in het Cultureel Centrum te IJmuiden werd gehouden en waar een voorstel uit de vergadering door het bestuur met graagte werd overgenomen, om de verschillende „groepsvertegen- woordigers" als contactmensen bij de organisatie van dit sportfestijn in te schakelen. Indachtig aan de oneffenheden, die de afgelopen zomer moesten worden wegge streken voor het tot een eerste „sportdag" kwam, heeft men nu reeds vroegtijdig de koppen bij elkaar gestoken, om tot een zo hecht en groots mogelijke opzet te komen. Het voornemen bestaat voor de sport- dagen-1958 het midden van juni te kiezen met de climax een gezamenlijke mani festatie op „Schoonenberg" op een za terdag. Zaalsporten De vergadering van gisteravond, die ge presideerd werd door drs. A. Demmers als voorzitter van de Stichting, werd als ge volg van de griep en drukke werkzaam heden door niet alle aangesloten vereni gingen bezocht, maar niettemin was de zaal behoorlijk vol en kon er een prettige discussie ontstaan over een aantal sugges ties en voorstellen. De heren W. D. Wiljouw en A. v. Dongen werden welkom geheten als herkozen af gevaardigden uit de gemeenteraad; de' groepsindeling der aangesloten verenigin gen is goedgekeurd en men heeft nog even gepraat over de stemmenverhouding in de algemene vergadering, daar er vooral onder de zaalsportverenigingen, die in één groep tesamengebracht zijn, vrees ontstaan was, dat daardoor het evenwicht jegens de an dere spottminnaren in het gedrang zou komen. Drs. Demmers heeft deze vrees goeddeels weg weten te nemen, door er op te wijzen, dat iedere deelnemende vereni ging haar stemrecht heeft in de algemene vergadering en dat via de groepen het be stuur wordt gekozen, hetgeen er op neer zal moeten komen, dat de besten naar voren geschoven dienen te worden. Raamplan De „sportdagen 1958" hebben alvast een „raam" gekregen, waarbinnen de organi satie thans verder kan worden opgebouwd. Driemanschap Het Sichtingsbestuur stelt zich van deze tweede manifestatie na de eerste schuch tere aanloop van. 1957 veel voor en wil in overleg met en met goedkeuring van de vergadering het driemanschap C. H. ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 u. Een groots epos geladen met spanning HELENA VAN TROJE in Cinemascope en kleuren met Rossana Podesta - Jack Sernas en duizenden medewerkers. De roof van „de schoonste vrouw ter wereld" en de strijd, welke als een stroom van spannende gebeurtenissen daaruit voortkwam. Het klassieke verhaal, enorm van opzet en actie!14 j. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur ALAN LADD in SANTIAGO in Warnerscope en kleuren Een avontuurlijke wapensmokkel - dwars door de oerwouden van Cuba, vol romantiek.14 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur: BURT LANCASTER in DE RODE PIRAAT DONDERDAG 10 OKT. - 8 uur in de serie „speciale voorstellingen" Grace Kelly - Stewart Granger in JACHT OP HET GROENE VUUR Een drama van hebzucht en liefde in Cinemascope. HEDENAVOND 8 uur Romy Schneider - Hans Moser in WIEN BLEIBT WIEN in prachtige kleuren. Om de provinciale damtitel In de strijd om de provinciale damtitel eerste klasse hebben de Amsterdamse kampioen Chr. Markus en de Kennemer- land-kampioen Schuringa van de dam club HaarlemOosterkwartier samen de leiding. In de derde ronde speelden de kampioens-kandidaten tegen elkaar. De partij die werd afgebroken in remise stelling kon om beurten door Schuringa en door Markus worden gewonnen. Beide spelers misten de kans en wanneer men aanneemt dat in het eindspel door beiden tot remise wordt besloten dan staan na de derde ronde Schuringa en Markus samen met 5 punten op de bovenste plaats. Er volgen nog twee partijen tegen de uitge schakelde mede-spelers terwijl in de zes de en laatste ronde Schuringa en Markus opnieuw tegen elkaar moeten uitkomen. Zaterdag wordt het toernooi in het Am sterdamse schaakhuis voortgezet. Voor de hoofdklasse krijgt Dukel een zwaar programma in het komende week einde. De IJmuidenaar ontmoet de G.S.- speler J. H. Ansems en zaterdag de Joseph Blankenaar-speler M. R. C. Stahlberg. DCIJGezellig Samenzijn Voor de Noordhollande damcompetitie is op 19 september de wedstrijd Gezellig SamenzijnDCIJ gespeeld. Wegens het late uur moest de wedstrijd in een 9—7 stand voor DCIJ worden afge broken. Thans is door de competitieleider be paald. dat de twee afgebroken partijen van H. Laros en P. v. d. Berg ver der moeten worden gespeeld. DCIJ houdt het op een kleine overwin ning (11—9). Gezellig Samenzijn denkt aan gelijk spel (1010). De partijen worden op 22 oktober in het clublokaal van Gezellig Samenzijn uitge speeld. Vos, J. v. 't Veer en J. Smit met de heer H. G. F. Smakman als toegevoegd secre taris wederom met de entralisatie der nit de verenigingen komende plannen belasten. Daardoor ontstaat dus een centraal or gaan, dat zich met het opvangen en ver der doorgeven der ideeën belast plannen en ideeën, waarvan de Stichting zelf zich verre houdt omdat de verenigingen dit in eigen hand zullen moeten nemen. De secre taris, die in het Cultureel Gebouw zetelt (telefoon 5743) zal dan ook nu al gaarne plannen aanhoren, verband houdende met de Velsense sportdagen voor de komende zomer. Andere delen Men wilde meer dan één dag nemen voor deze manifestatie, om de sporten, die minder spectaculair zijn, ook volledig aan hun trek te laten komen en daartoe zijn reeds suggesties gedaan, om voorafgaand aan het grote sluitingsfeest, dat een cen traal en afgemeen karakter krijgt, over de verschillende delen der gemeente de ver schillende sporten te spreiden. Aanloop Hiermee is de aanloop begonnen tot wat het Stichtingsbestuur hoopt, dat het een feestelijk en sportieve gebeurtenis kan worden in Velsens sportkringen en ver daarbuiten. De traditie getrouw heeft de Velser Tafeltennisclub enkele weken voor de competities beginnen, een onderlinge strijd geleverd om de begeerde kampioenstitel. Een strijd die, hoewel niet zo spannend als in 1956, toen pas in de allerlaatste partij de beslissing viel, toch weer de prettige sfeer en diverse nerveuze gezichten achter de groene tafels met zich bracht. Na een serie boeiende wedstrijden wis ten de heren Snelders, Dekker, Noorman, Van Weelderen en Oort zich in de finale te plaatsen en een halve competitie moest toen tussen deze spelers worden uitgevoch ten over de vraag wie zich VTC's club kampioen 1957 mocht noemen. Van Weel deren moest in zijn eerste partij de strijd aanbinden tegen zijn teamgenoot en tevens grootste rivaal, Oort. Na een spannend duel wist Oort in 3 sets Van Weelderen te verslaan. De twee jonge, maar veelbelo vende spelers van V.T.C. wisten hun wed strijden tegen Snelders, Dekker en Noor man in hun voordeel te beslissen, waar door Van Weelderen met 1 punt minder zijn titel aan Oort he.eft moeten afstaan. De uitslag was: 1. Oort (clubkampioen 1957); 2. Van Weelderen; 3. Dekker; 4. Noorman; 5. Snelders. Vrijdag Beverwijk en Zandvoort op visite De uitslagen van de onderlinge compe titie van damclub „Sportief", waarin de A-groep onderling speelde, en de B-groep haar eerste competitiewedstrijd speelde, waren: Groep A: J. SlagerGé Mooi 11; J. M. JanssenJ. Bakker 20: W. PostW. 't Hart uitgesteld; H. LichtendahlP. C. Bais 02; J. VisserJ. Groen Sr. uitge steld; J. de BoerP. Bakker afgebroken. In deze groep gaat J. M. Bakker nog zonder verliespunten aan de kop van de ranglijst, gevolgd door P. Bakker en J. Groen Sr., en P. C. Bais, welke laatste ook nog geen verliespunten heeft, doch één partij minder speelde. Het tweede tiental speelde haar eerste competitiewedstrijd tegen de dammers van het tweede uit Beverwijk BDC II en ver loor met 137. De uitslag was: Sportief IIBDC II: 1. S. NijdamS. Hoogvorst 02; 2. F. PostmaK. Nijman 02; 3. H. Nieuwen- huizenD. v. As 02; 4. H. HoltChr. Dijcks 11; 5. J. WartenhorstA. Diemeer 11; 6. H. DijkhuizenW. Waarts 02; 7. J. de RuiterA. v. Son 11; 8. W. 't Hart G. Hoogland 20; 9. KI. LichtendahlJ. v. Zutphen 02; 10. H. VeldmanJ. Broersma 20. Totaal 713. Voor de onderlinge competitie werden nog enkele achterstallige wedstrijden ge speeld, waarvan de resultaten waren: A. KosterN. Michel 02; P. Westerwal H. Huigen 02; J. Groen Jr.H. Veldman 0—2. Vrijdag 4 oktober speelt het eerste tien tal tegen B.D.C. I in de volgende opstel ling: 1. P. C. Bais; 2. J. Visser; 3. J. Slager; 4. J. M. Janssen; 5. J. de Boer; 6. P. Bak ker; 7. Gé Mooi; 8. J. Bakker; 9. J. Groen Sr.; 10. H. Lichtendahl. Het tweede tiental ontvangt die dag Zandvoort. Door het slechte weer werden de duiven van de IJmuider Concours Commissie opgehouden tot maandag. De eerste duif in de IJ.C.C. viel weer eens bij de bekwame liefhebber de heer Joh. Broek om 13.9.23, waarbij deze vogel een voorsprong op de tweede aankomende duif heeft van tien minuten. Oranje Nassau Joh. Broek 1 6 8; B. Visser 2 4; Borgart 3 7; Geyteman 5: A. de Waard 9 12; Verburg 10; A. Gravenmaker 11; Sikkelerus 13. Bonte Duif J. Minneboo 1; W. Donkersloot 2; C. Broek 3: G. v. Zutphen 4 8: Verschuren 5; Pieterman 6 7. Eerste duif 13.19.18. Snelvlieger A. J. Koster 1 2 3 5 11; C. Zwanenburg 4 9 10; Schaap 6; Otte 7; Wezelman 8. Ons Genoegen Met 32 duiven heeft de Beverwijkse postdui- venhoudersvereniging „Ons Genoegen" deelgeno men aan de wedvlucht vanaf St. Ghislain-Hornu, een afstand van 240 km. Als gevolg van de slechte weersomstandigheden werden de dieren eerst maandagmorgen om 9.30 uur gelost. Eerste prijsduif werd om 1.25 uur geklokt; laatste duif deed er veertig minuten langer over. De uitsla gen waren: P. v. Dessel 1 4; B. de Smet 2; W. Rijnders 3; R. Zoontjes 5; J. Kramers 6. Nog deze week zal op het Marktplein, tegenover de uitmonding van de Kenne- merlaan op de Oosterduinweg, een door een Huizens reclamebureau ontworpen, verlichte „gids" van de gemeente Velsen worden geplaatst. Deze kaart der gemeente is naar het model van ook elders geplaatste oriëntatie plattegronden gemaakt en omvat een grote kaart van Velsen. De naast de kaart ge stelde advertenties corresponderen op lampjes op de kaart wanneer men de bijbehorende drukknoppen induwt, springt er op de plaats waar de betreffende zaak gevestigd is, een gloeilampje aan. Het reclamebureau heeft vergunning voor de plaatsing van een tweede, iden tieke plattegrond .Of en waar deze ge plaatst wordt, is nog een punt van bespre king. Door een zetfout in onze aankondiging over de „tunneltochten" voor de bejaar den zijn de data verminkt in de krant ge komen. De bejaarden gaan vanavond, donderdag 3 oktober en morgenavond, vrijdag 4 okto ber tussen 6.45 en 7 uur van verschillende punten vertrekken daarna zal hun een feestavond worden geoffreerd in het Pa tronaat. De R.-K. Schoolvereniging „St. Lauren- tius" te IJmuiden-Oost zal de inzegening en opening van de nieuwe R.-K. Kleuter school (naast het Zusterhuis) te IJmuiden- Oost op maandag 21 oktober a.s. des voor middags om half elf doen geschieden. Pater dr. Clementinus, rector van de pa rochie, zal de inzegening verrichten. Me- juffr. W. T. Muller, inspectrice van het Kleuteronderwijs, heeft zich bereid ver klaard daarna het schoolgebouw officieel te openen. Op dezelfde dag wordt in de parochie kerk te IJmuiden-Oost om negen uur een H. Mis opgedragen. Nu vier van de zes ronden in het brid gekampioenschap van „Groot-Velsen" voorbij zijn, wordt het gedrang in de bo venste regionen steeds groter. Vooral in de eerste en tweede klasse zitten de eerste vijf paren elkaar goed in de haren om zich aan de top te handhaven. Uitgezonderd de hoofdklasse is de stand in de diverse afdelingen nog zeer onoverzichtelijk, en zijn verrassingen zeker niet uitgesloten. De belangrijkste uitslagen zijn in per centen: Hoofdklasse: 1. Born-Cleeren 65.87. 2. mevr. Prins-Jonker 65.87. Eerste klasse: 1. De Haas-Koudijs 64.29. 2. Snoek-Pieterse 59.52. Tweede klasse: 1. Porck-Porck 61.11. 2. Reyendam-Sival 57.14. De totaalstanden van de eerste twee paren luiden: Hoofdklasse: 1. Wey-De Winter 226.19. 2. Mains-Wittebrood 219.05. Eerste klasse: 1. Valk-Bais 226.98. 2. Pieterse-Snoek 223.80. Tweede klasse: 1. Echtp. Seydel 219.24. 2. Groot-Stals 218.26. Tijdens de internationale conferentie over het zeevaartrecht is woensdag in Brussel een ontwerp voor een internatio nale conventie besproken dat betrekking heeft op het zeevervoer van passagiers. Het ontwerp werd opgesteld tijdens de twee jaar geleden in Madrid gehouden bij eenkomst van het internationale zeevaart comité. De conferentie benoemde een commissie, welke de definitieve tekst van de conven tie moet vaststellen. Door de conventie zal een nieuwe minimale fundamentele ver antwoordelijkheid worden vastgesteld voor de vervoerders ten aanzien van passagiers en hun bagage. De bedoeling is de bestaan de 33 jaar oude conventie te moderniseren. Zoals verwacht hebben de hoogste elf tallen van Starwberries geen kans gezien in de eerste wedstrijden de volle winst te behalen. In de moeilijke ontmoeting te gen de B.D.H.C.-reserves bleven de dames uit Velsen met het kleinst mogelijke ver schil in de minderheid en het ziet er naar uit dat Strawberries het ook in de uitwed strijd tegen H.H.IJ.C. niet tot winst zal brengen. Het herenelftal gaat op bezoek bij de Laren-reserves, hetgeen voor de Straw- berries-heren eveneens geen gemakkelijke opgave is. Het resultaat van het eerste herenelftal tegen Amsterdam II doet ech ter het beste verwachten. De reserves ontvangen op eigen terrein het altijd bijzonder fel spelende H.I.C. en wij geloven niet dat de reserves het tot een zege zullen brengen. Wellicht zorgen de overige teams van Strawberries er toch nog voor dat het komende weekeinde de nodige winstpunten in Velsen terecht komen. Het nog zo jeugdige Eechtrop-elftal is tegen Zandvoort bijzonder goed te voor schijn gekomen en ook tegen de A.M.J.V.- heren mag toch zeker wel op een zege worden gehoopt. De reserveploeg van Eechtrop ontvangt D.E.M., welk elftal het vorige seizoen zulk een voorname rol heeft gespeeld en ook nu weer met de volle winst is begonnen. De Beverwij kers slaan wij in dit duel hoger aan dan de Eechtrop-reserves en de volle buit zal ook nu wel naar Bever wijk gaan. Het actieve werkcomité Velsen-Noord van het Koningin Wilhelminafonds is van de gedachte uitgegaan, dat men niet voor één gat te vangen is en dus op andere dan de voorgenomen weg, welke men afgeslo ten vond, zijn steentje wil bijdragen tot geldelijke steun aan het Koningin Wiihel- minafonds. Weliswaar wordt zaterdagmiddag op het Stratingplantsoen te Velsen-Noord het drumbandconcours gehouden, waarvan de baten evenzeer aan de lijdende mensheid ten goede komen, doch daarnaast heeft het comité het voornemen een grote muzi kale showavond te houden op dinsdag 22 oktober in het Rex Theater te IJmui den-Oost. Het K.W.F.-comité heeft zich de mede werking verzekerd van de bekende arties ten Tante Leen, de Jordaanzangeres en Toby Rix, de muzikale excentriek, welke optreden in het programma van het show- accordeonorkest „De Klavierschippers" onder leiding van Jan Stoker. Solistische medewerking uit de orkestleden verlenen de zanger-pianist Non Verschoor, wiens elfjarig zoontje Oetse als zanger van „De Klavierschippers" zijn debuut gaat ma ken; The Bicesto's, het mondaccordeon- trio; The Accordeon Sisters; Jan Steen bakker met een muzikaal praatje; Pete Jongejan, kunstfluiter en Ann en Mary Stoker als zingende zusjes. De heer Jack Hammer zal de algehele leiding van deze uitvoering hebben. Hoewel pas vandaag het gouden huwe lijksfeest van het echtpaar M. v. d. Haak- W. S. v. d. Born in de Van Rijswijkstraat wordt gevierd en de feestdag vanmorgen begon met een plechtige Misviering van dankbaarheid in de St. Josef-parochiekerk, werd reeds woensdagavond het feest in gezet met een muzikale hulde door de r.-k. Harmonie „St. Caecilia". De klankvolle huldebetuiging ging ver gezeld van een toespraakje door de heer J. Nieuwenhuyzen, die namens het mu ziekgezelschap de felicitatie overbracht, wat uiteraard de nodige belangstelling te weeg bracht. In de afgelopen dagen mocht het echt paar grote belangstelling ontvangen, ge paard gaande met geschenken en bloe men. Ook het gemeentebestuur zond een aardige attentie, evenals de afdeling Vel sen-Noord van de bond van bejaarden. Grondstof fenaanvoer Woensdagmorgen is voor de papierfa briek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Aldebaran" met een lading van 1350 ton cellulose uit de Finse haven Mantyluoto. De dames van Eechtrop ontvangen Randwijck en de uitslag van deze wed strijd is in dit stadium moeilijk te voor spellen. Deze week starten ook de elftallen in de onderbond zodat, indien de regen nu eens niet als spelbreker zal optreden, een af werking van een normaal programma te gemoet kan worden gezien, hetgeen overi gens ook wel noodzakelijk is, indien de competitieleiders niet teveel achterop wil len raken. „IJmond"-lassers naar tentoonstelling De afdeling „IJmond" van de Neder landse Vereniging voor Lastechniek biedt haar leden in de IJmond en Haarlem ge legenheid om deel te nemen aan een ex cursie, die op zaterdag 12 oktober naar de lastentoonstelling „LASTU" in de Mar griethal in het Utrechtse jaarbeursgebouw wordt gehouden. Het voornemen is de le den te laten profiteren van een goedkope autobustocht naar Utrecht en evenzeer van goedkope toegangsbewijzen. Amsterdam: Gemeente Universiteit. Kandidaatsexamens geneeskunde 2e gedeel te: R. Th. Eiselin, Amsterdam; E. I. Heath, Paramaribo; J. C. Kraayenbrink, Batavia; A. M. Kroon, Haarlem; J. M. de Mol v. Otterloo, Utrecht; J. L. van Proosdij, Schaesberg; A. Rengelink, Amsterdam; K. Schoen, Benningbroek; A. G. Smals, Her ten. (Verkort weergegeven) Telefoonaansluitingen. In uw blad van 19 september 1957 kwam onder de rubriek „Van dag tot dag" een artikel voor, geti teld „Entreegeld". Aangezien het hier een onderwerp betreft, dat in brede lagen be langstelling ondervindt, zou ik het op prijs stellen, indien u ook de zienswijze van PTT onder de aandacht van uw lezers wil de brengen. Zoals u reeds veronderstelt, betreurt de leiding van PTT het inderdaad, dat alle wachtenden en alle nieuwe gegadigden niet vlot en tegen een aantrekkelijker tarief op het Nederlandse telefoonnet kunnen worden aangesloten. Terecht merkt u op, dat PTT de taak heeft te zorgen, dat er aan de vraag zo goed mogelijk wordt voldaan en dat PTT de daaraan verbonden technische moeilijk heden maar binnenshuis moet oplossen. Er is echter aan deze oplossing een fi nancieel probleem verbonden, dat niet binnen PTT kan worden opgelost en deel uitmaakt van het geheel der financiële moeilijkheden waarin ons volk zich be vindt. Voor elke nieuwe aansluiting zijn aanzienlijke kapitaalsuitgaven nodig en kapitaal hebben wij thans voor het com plex van onze behoeften te weinig. Men kan er over twisten in hoeverre, wanneer een dergelijke situatie zich voor doet, een prioriteiten (distributie)systeem of een stelsel waarin een groter initieel offer wordt gevraagd, de voorkeur ver dient. PTT hanteert bij het afwerken van de wachtlijst naar beste weten een priori teitenmethode; het bedrijf kent daardoor terdege de zwakke punten hiervan. Zou men dit stelsel zover doortrekken, dat op deze basis een niet reëel geachte vraag kon worden afgewezen, dan zijn eindeloze moeilijkheden te verwachten. Het andere middel is, zolang de barrière niet te hoog wordt opgetrokken, voor dit doel practisch beter hanteerbaar. Dat daaraan ook bezwaren kleven, kan worden toegegeven; dat het, in de mate waarin het in de huidige omstandigheden wordt toegepast, geen aanvaardbare oplos sing zou zijn, lijkt echter te kras gesteld. w.g. Hoofd van de Pers- en Propagandadienst der PTT Noot van de redactie: Het is ook niet onze bedoeling geweest de PTT te advise ren, meer aanvragen af te wijzen, doch wel hebben wij gemeend bedenkingen te moe ten laten horen tegen de voor-selectie van aanvragen naar draagkracht, die spontaan ontstaat doordat het aansluitingsbedrag voor sommigen te hoog wordt zodat deze aanvragen niet eens worden ingediend.) BESTE KINDEREN, Een heleboel van jullie vinden het erg leuk als ze 's avonds met vader of moeder meemogen op visite of naar een feestje. Meestal valt er wat te zien onderweg en dan bedoel ik heus niet het verkeer of de andere wandelaars, maar dan heb ik het „firmament" op het oog. Weet je wat ik bedoel met dit moeilijke woord? Firmament wil zeggen: uitspansel of hemelboog. Dus nu weet je ook meteen dat ik het vandaag over de nachtelijke hemel wil hebben. En wel speciaal over de maan. Natuurlijk zie je al meteen wanneer je buiten komt (als het niet zwaar bewolkt is tenminste) of er een hele of een halve maan aan de hemel staaf. Maar nu, wanneer het toe vallig een sikkeltje is die avond? Kunnen jullie mij dan vertellen of het „wassende" of „afnemende" maan is? Nee? Nu, dan zal ik je daarbij eens een handje helpen. Jullie weten natuurlijk allemaal dat de zon niet alleen de aarde, maar ook de maan verlicht. Als het verlichte gedeelte van de maan helemaal te zien is als een lich tende cirkel, dan noemen we dat volle maan. Daarna wordt de rechterhelft van de maan langzamerhand donker, zodat er tenslotte nog maar een manesikkeltje links te zien is. Kijk maar naar het plaatje, dit heet afnemende maan. (Een ezelsbrug getje voor deze „stand" is, dat je van het gebogen sikkeltje een A kunt maken). Als dat sikkeltje tenslotte ook ver dwenen is, spreken we van nieuwe maan. Langzaam verschijnt er dan weer een nieuw manesikkeltje, maar nu aan de rechterkant. (Daar kun je geen A van ma ken, wel een W). Dat noemen we dus „wassende" (groeiende) maan. Die sikkel breidt zich uit tot de maan weer vol is en dat gebeurt allemaal in een tijdvak van 28 dagen. Nu begrijp je dus ook best dat het woordje „maand" nog herinnert aan de tijd, dat de lengte van een maand ge rekend werd naar de maan-standen, hoe wel nu onze kalender afgestemd is op de zon. De Sioux-Indianen rekenden echter wel naar de maandstand. Zij noemden de maanden als volgt: januari-koude maan; februari-sneeuwmaanmaart-wormmaan april-plantenmaanmei-bloemenmaan juni-hete maan; juli hertenmaan; augus- tus-steurenmaanseptember-korenmaan oktober-trekmaannovember-bevermaan en december-jachtmaan. Die namen voor de maanden z^jn eigen lijk betekenisvoller dan de onzei Als je denkt aan de manier waarop deze mensen leefden, zul je dit volledig begrijpen. En nu maar eens opgelet hoe de maan er in zijn verschillende gedaanten uitziet en hoe de namen voor die „standen" zijn. i li "V w 1. Hij at een snee brood. 2. Ik loop in kou en regen. 3. Werk niet te hard, dat is niet goed voor je. 4. Anton ging op visite bij zijn tante. 5. Heeft Hanna gelijk? Toon dat dan eens door de volgende woordgroepen snel achter elkaar op te lezen: 1. nevel, gevel, knevel, bevel, hevel. 2. reden, rebel, regen, regel, regent. 3. geleitaart, geleibiljet, geleidsraad. 4. bessen-gelei, appel-gelei, spie-gelei, vruchten-gelei. 5. degelijk, tegelijk. En nu nog een keer allen achter elkaar! OOOOOCOOOOCOOOOC)OOOOOOOOOOCKXXXXXXXX500<XX>COCCOOOOOOOOOOC Gymnastiekonderwijzer: „Jongens, i nu heb ik nog een extra-oefeningetje, waarbij al je spieren in werking ko men!" Jopie Slim: „Ook de lachspieren, meneer?" Oma vertelt aan haar kleindochtertje het sprookje van Roodkapje. „En toen toen sneed de jager de wolf open j endaar kwam grootmoeder levend en wel tevoorschijn...." „O, Oma", viel de kleine toen in de i rede, „wat was die wolf dan een j schrok-op geweest; hij had helemaal niet gekauwd >CXXOOOCX>COOOOOOCKXDOOOOOOC)OOOOOC>CXX)OpOOOOOC«DOOOOCOOOOOC)dr Prijzen van woensdag Gr. tong 5,40-5,10, grm. tong 3,70, kim. tong 3,20-3, kl. tong I 2,25-2,16, kl. tong II 1,75-1,55, tarbot I 2,50-2,20 per 1 kg. Kl. schol II 49-25, schar 27-22, bot 40- 30, v. haring 27-14,40, makreel 21-12,40, gr. schelvis 67, grm. schelvis 67-47, kim. schelvis 48-35, kl. schelvis I 32-27, kl. schelvis II 21-15, wijting 31-18, mid. gul 45, kl. gul 28-20, kl. koolvis zw. 28, kl. koolvis wit 45-42 per 50 kg. Gr. kabeljauw 288-154, gr. koolvis zw. 92-90, gr. koolvis wit 116-102 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 39 kisten tong en tarbot, 105 schol, 16 schar, 42 bot, 1620 haring, 950 makreel, 530 schelvis, 62 wijting, 50 kabeljauw en gul, 35 koolvis, 16 diversen. Totaal 3465. Besommingen van woensdag IJM 20 Polderman f 18.400, IJM 28 Am sterdam f 15.600, Herman en Medan f 32.200. ADVERTENTIE Weer volop voorradig de bekende Kennemerlaan 6J, Tel. 4781, IJmuiden ,,'t Snoekje" vist in Akersloot De Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" houdt op «eondag 6 oktober een onderlinge wedstrijd in het Noord- hollandskanaal bij Akersloot. Collecte van „Santos" Zaterdag heeft in Heemskerk een huis aan huis collecte plaats ten bate van de vereniging tot bestrijding van t.b.c. „San tos". VELSEN DONDERDAG 3 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Wien bleibt Wien". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30 uur. Filiaal Velsen-Noord: open van 1012 uur. „Looft den Heer", 20 uur, Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, uitvoering „Die Schöpfung". Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. V.A.R.A., 20 uur, De Weijman, Santpoor,t bijeenkomst. VRIJDAG 4 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Helena van Troje". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30, 14.30 17.30 en 1921 uur Filiaal, open van 1417 en 1921 uur. Velserbeek, 20 uur: Openluchtconcert door 600 zangers m.m.v. r.-k. harmonie „St. Caecilia". Fotokring Velsen, 20 uur, Cultureel Ge bouw, bijeenkomst. Raadhuis, 1112 uur, spreekuur, wet houder van financiën. AR.TOS, 20 uur: Oprichtingsvergadering. ABC, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, feest avond. BEVERWIJK DONDERDAG 3 OKTOBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De hemelbestormer". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond Arbeiders Toneelfonds. Gebouw K.S.A., 20 uur: Handels-, kan toor- en winkelbedienden. 't Centrum, 20 uur: Tuinbouwstudieclub. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1518 uur. Hervormd Verenigingsgebouw Schans, 20 uur: Amateurfotografen, lezing door de heer J. G. Beernink. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 1718 uur. VRIJDAG 4 OKTOBER Kennpmer Theater, 19 en 21.15 uur: „De ontembaren". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur:. „De vleugels van de vloot". W.B. Theater, 20 u.: 4.000 beloning dood of levend". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Wolf en Dekenschool, 20 uur: Fototen toonstelling. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan no. 19, geopend van 15—17 en 19—20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15—17 en 18.30 20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15 18 en 1921 uur; lees- en stu diezaal geopend van 10—13, 15—18 en 19 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 1718 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11