PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Vijfentwintig Kamerleden spraken over de Euro-verdragen Fa. b; engelenberg Labour propageert nu indirecte nationalisatie van concerns Onbestendig koud weer ICoij Ongerustheid over consequenties van de Euromarkt Wereldnieuws ió liet zo DONDERDAG 3 OKTOBER 1957 2 .OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Economische conferentie van Britse Gemenebest EBU-overschot in september Senembah passeert dividend De Bijenkorf plaatst f 5 milj. 6 pet. 15-jarige obligaties Peking-China uitgesloten van deelneming in atoombureau Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Staat moet delen in de winsten van particuliere firma's, waarop controle thans onmogelijk is DANPO Drie baby's van Franse vijfling overleden BAND CERAMIEK (Van onze Kamerverslaggever) Nadat 25 Kamerleden het hunne hadden gezegd over de op te richten Europese economische gemeenschap en de Europese samenwerking op atoomgebied, consta teerde minister Luns gisteravond in de Tweede Kamer met voldoening, dat, in weerwil van bezwaren tegen onderdelen, een grote meerderheid positief blijkt te staan tegenover deze zeer belangrijke Europese verdragen, die ten doel hebben de eenheid van West-Europa in politiek en economisch opzicht te bevorderen. Maar tevoren hadden de ministers achter de regeringstafel toch ook weer de gehele middag moeten luisteren naar velerlei uitingen van ongerustheid over de consequenties voor Nederland van de Euromarkt. Voor zijn handel en scheepvaart heeft Europese gemeenschap, in het vertrouwen, Nederland zich altijd gericht op de gehele wereld. Het heeft geen beschermende in voerrechten gekend, waardoor het zich economisch gezond heeft ontwikkeld, om dat het zo voordelig mogelijk kon inkopen en genoodzaakt was de scherpste concur rentie het hoofd te bieden. Met de Euro markt, aldus de heer Van Leeuwen (V.V.D.), wordt Nederland echter ingelijfd bij een blok van landen, die sinds onheug lijke tijden protectie hebben voorgestaan door middel van hoge, beschermende in voerrechten. Doordat wij onze invoerrech ten zullen moeten verhogen, bouwt de Euromarkt een tariefmuur rond ons land. De sterk protectionistische inslag van de groep blijkt duidelijk uit het overeenge komen gemeenschappelijke buitentarief dat de intelligente en ijverige Nederlanders in een groter geheel hun mannetje wel zullen staan. Steun in de rug Tenslotte verdedigde prof. Oud (V.V.D.) zijn amendement om in de akte van be krachtiging van het verdrag vast te leggen, dat Nederland bij de ondertekening ervan is uitgegaan, dat bij de uitwerking van het verdrag rekening zal worden gehouden met Nederlands sterke bevolkingsgroei, die j noodzaakt tot uitbreiding van de industrie in snel tempo. Een dergelijke verklaring is wel eenzijdig en niet bindend voor de an dere landen, maar daarom is zij toch niet zonder betekenis. Waarom grijpt de rege ring dit middel niet aan? Het versterkt van invoerrechten op goederen, die worden haar positie tegenover de partners in de ingevoerd uit landen buiten het kleine komende onderhandelingen en het neemt Europa. Graan, tabak, koffie, thee, cacao, iets weg van de ernstige bezorgdheid, die in en buiten de Kamer heerst. De Kamer leden zullen dan ook met minder bezorgd heid voor het verdrag kunnen stemmen, aldus prof. Oud. Geen vrijhandelszone palmolie, grondstoffen voor de chemische industrie en machinerieën worden zwaar belast terwille van de bescherming van an deren, ten koste van de Nederlandse con sument en de Nederlandse ondernemer. Het buitentarief snijdt ons af van de goed koopste markten en van traditionele ver bindingen. „Verbijsterd vraag ik me af", aldus de heer Van Leeuwen, „hoé het mo gelijk is geweest, dat de regering daarin heeft kunnen berusten. Ik zie geen vergro ting, doch een verkleining van de moge lijkheden voor ons land." Vooruitzichten Bij alle critiek, die ook bij ons leeft, zei de heer Nederhorst (P.v.d.A.) achten wij de Euromarkt toch ook een uitgangs punt voor de verdere opbloei van ons economische leven. De Euromarkt is niet alleen een bedreiging van ons land, zij opent ook wel degelijk vooruitzichten. Men bedenke, dat niet alleen Nederland offers heeft moeten brengen. Wij klagen over de verhoging van diverse invoerrechten, maar daar staat tegenover een verlaging van invoerrechten in andere landen, waardoor de industrieën in die landen een traditio nele bescherming zullen missen. Bovendien is er alle reden voor de veronderstelling, dat het hoge douanetarief niet blijvend zal zijn. De heer Nederhorst erkende, dat in het hoge buitentarief voor ons land bezwaren schuilen, die de regering wel wat onder schat. Het hoge tarief verhoogt de kosten, maar in het algemeen is het desondanks toch wel aanvaardbaar. Maar bepaalde be drijven zullen er grote moeilijkheden door ondervinden. De regering zou er verstandig aan doen dit te erkennen. Zonder de Euro markt heeft Europa echter geen toekomst, aldus de heer Nederhorst. In tegenstelling tot prof. Gerbrandy (A.R.), die van de Europese economische gemeenschap niets wilde weten, kwam de heer Wel ter (K.V.P.) tot de conclusie, dat de goedkeuring van het verdrag aan beveling verdient, omdat Nederland, na het verlies van Indonesië, gedoemd zou zijn een satelliet te worden van Engeland of Duitsland. Hij gaf er de voorkeur aan een zelfstandig lid te worden van een ADVERTENTIE Doelstraat S9 - Haarlem - Tel. 15252 SCHUIMPLASTIC VERFROLLERS In 1958 De ministers van Financiën van het Brit se Gemenebest hebben thans, naar in een communiqué werd bekendgemaakt, het voorstel van de Canadese regering goedge keurd, om in 1958 een economische en handelsconferentie van het Gemenebest te doen houden. De ministers kwamen over een, dat in het begin van 1958 te Londen voorbereidende werkzaamheden verricht zullen worden, die onder meer betrekking zullen hebben op de agenda en andere pro cedurekwesties. Verder kwamen de minis ters overeen de voorstellen der ministers conferentie aan hun regeringen over te brengen. Er werd nog geen besluit geno men omtrent tijdstip en plaats der confe rentie. De Nederlandse Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand september 1957 een overschot van 82.099.000(21.605.000 dol lars) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de verrekening op 14 dezer f 61.575.200 (16.204.000) in goud of dollars ontvangen; voor een bedrag ad 20.523.800 (5.401.000 dollars) wordt door Nederland krediet verleend aan de EBU. Op het door Nederland aan de EBU verleende krediet zal in mindering worden gebracht een be drag van 9.811.600 (2.582.000 dollars), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Noorwegen en IJsland gesloten consolida- tie-overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovengenoemde verrekeningen zal de vordering van Neder land op de EBU 244.761.800 (64.411.000 dollar) bedragen. De bezorgdheid en ongerustheid over de Euromarkt zijn voor velen in den lande aanleiding geweest een uitweg te zoeken in de plannen voor uitbreiding van de Euromarkt met een vrijhandelszone, waar bij Engeland zich eventueel zou willen aansluiten. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) kon het verlangen naar een vrij handelszone begrijpen, maar hij waar schuwde voor de consequenties, want de landen, die tot de vrijhandelszone behoren, zullen niet aan buitentarief en andere be perkende bepalingen van de Euromarkt- gemeenschap zijn gebonden, doch de Ne derlandse verwerkende bedrijven wel. Hierdoor zouden deze bedrijven in een on mogelijke concurrentiepositie komen. Er is ook nog veel gesproken, onder meer door de heren S c h u y t (K.V.P.) en Kikkert (C.H.U.) over de sociale conse quenties van de Europese economische ge- meeenschap. De regering heeft berekend dat de invoering van de gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaar dige arbeid zal leiden tot verhoging van de loonsom met drie percent. De tweede eis van Frankrijk, waardoor dit land zijn verloren concurrentiepositie door ver zwakking der andere deelnemers poogt te herstellen, is die van de percentuele toeslag op overuren, die boven de veertig worden gemaakt. Ook hiermee zou 3 a 4 percent van de loonsom zijn gemoeid. Een bezwaar vond de heer Van Leeuwen dat met deze sociale maatregel, waartoe Nederland ech ter niet is verplicht, de ruimte zou worden geblokkeerd, die er zou zijn voor loons verhogingen in andere en betere vorm en van sociale voorzieningen, die naar Neder lands inzicht de voorkeur verdienen. Over het Euratoomverdrag hebben spe ciaal de heren C a 1 m e y e r (C.H.U.), P a- tii n (P.v.d.A.) en Janssen (K.V.P.) ge sproken. In het algemeen blijkt de Kamer zich met dit verdrag gemakkelijk te kun nen verenigen. Vandaag antwoorden de ministers. Financieringsmijin Zwitserland door de Senembah opgericht Nu de algemene vergadering van aan- déelhouders is uitgesteld, heeft het bestuur der n.v. Senembah Maatschappij aan aan deelhouders meegedeeld dat het financieel resultaat van de maatschappij over 1956, tengevolge van boekverlies op de investe ringen, zodanig is dat het bestuur tot zijn leedwezen heeft moeten besluiten over dat jaar geen dividend voor te stellen. Teneinde de liquide Nederlandse midde len winstgevend te kunnen gebruiken, heeft de n.v. Senembah Maatschappij een finan cieringsmaatschappij in Zwitserland opge richt. Deze dochtermaatschappij heeft een gestort aandelenkapitaal van zes miljoen Zwitserse francs, welk bedrag reeds geheel door de n.v. Senembah Maatschappij is ge fourneerd. Het doel van genoemde dochter maatschappij is het financieren van sche pen, welke op „timecharter" zijn verhuurd aan maatschappijen van goede standing. Zeer goed winstsaldo eerste halfjaar De Amsterdamse Bank van Labouchère en Co. delen mee dat zij de inschrijving openstellen tot woensdag 9 oktober op nominaal f 5 miljoen 6 percent 15-jarige obligatie in stukken van nominaal f 1000 ten laste van de n.v. magazjjn „De Bijen korf" tegen 100 percent. De storting moet geschieden op vrijdag 1 november. Beurs notering zal worden aangevraagd. De Bijenkorf werkt met een geplaatst en vol gestort kapitaal van f 15.245.100. De lening is a pari aflosbaar in 1963 tot en met 1972 in 10 jaarlijkse termijnen. Vervroegde of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. Het prospectus zegt, dat de door „De Bijenkorf" in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam geëxploiteerde warenhuizen een gevestigde positie in de detailhandel heb ben verkregen en dientengevolge een daarmee overeenkomend aandeel bezitten in de detailhandelsomzet. Hetzelfde kan worden gezegd van de 28 filialen der doch teronderneming, de n.v. Hollandsche Een heidsprijzen Maatschappij „Hema". Sedert de laatste wereldoorlog heeft de omzet van Bijenkorf en Hema een voortdurende stijging laten zien, waartoe speciaal nog het filiaal Rotterdam sinds de heropening heeft bijgedragen. Het bestuur is er van overtuigd, dat deze tendentie zich voor de beide typen bedrijven in de toekomst zal voortzetten. In de periode 1950/56 werd voor een totaal bedrag van ruim f 35 mil joen geïnvesteerd. Over de periode 1 februari 1957 tot 31 juli 1957 werd een ex ploitatiewinst behaald van f 1.154.457. Na afschrijving onroerende goederen en inte restbetaling resteert een saldo winst, in clusief onverdeeld saldo vorig jaar, van f 846.843, vergeleken met een saldo winst over 1956/57 van f 1.373.197. Oostenrijker Gruber voorzitter van de algemene vergadering WENEN (AFP) De Oostenrijker Karl Gruber, oud-minister van Buitenlandse Zaken, is eenparig gekozen tot voorzitter van de algemene vergadering van het in ternationale atoombureau. De Russen zijn er niet in geslaagd om waarnemers van communistisch China tot de vergaderingen toe te laten. Hun motie, met steun van Tsjechoslowakije ingediend, werd verworpen met 35 stemmen tegen, 13 voor en een onthouding. Een westelijk tegenvoorstel ingediend door Canada en gesteund door Nederland, de V.S. en Groot- Brittannië, om slechts leden van de UNO of UNO-organen toe te laten, werd met 39 stemmen aanvaard. Er waren geen tegenstemmers en zeven onthoudingen. Zwitserland duurder Het indexcijfer van de prijzen van verbruiks- goederen in Zwitserland heeft na een langdurige en aanhoudende stijging per einde augustus het recordpeil van 179,5,(1939 is 100) bereikt. Er worden echter nog meer prijsstijgingen in Zwit serland verwacht, onder andere van melk, kaas, boter ën andere levensmiddelen, terwijl ook een stijging van de huren is te verwachten. Baconoverleg De Deense, Engelse en Nederlandse producen ten van bacon hebben, naar te Londen aan het eind van een Deens-Brits-Nederlandse bespre king verklaard .werd, besloten in de toekomst regelmatig contact te onderhouden over prijzen en alle andere aan bacon verwante problemen. (Van onze correspondent in Londen) De Labourconferentie te Brighton heeft gisteren, na een lang en vaak scherp debat, met verrassend grote meerderheid, maar zonder geestdrift, de door het partij bestuur aangegeven richtlijnen inzake deelgenoot van de staat in de industrie door het opkopen van aandelen goedge keurd. In welke bochten de partijleiding zich ook wrong, de aanhangers wilden onder geen beding afstand doen van wat hun nog altijd „heilig" is, namelijk het in gemeenschapsbezit, of althans onder ge- meenschapsbeheer, brengen van de be langrijkste takken van het bedrijfsleven. In de periode 1945-1951 heeft de eerste na-oorlogse Labour-regering reeds een reeks nationaliseringen tot stand gebracht, namelijk van de Bank van Engeland, de telegraafmaatschappij, de kolenmijnen, elektriciteit, gas, transport, staal en kern energie. De conservatieve regering haalde daarna een streep door de nationalisering van het wegvervoer en van ijzer en staal. Labour kondigt nu aan, dat een volgende socialistische regering het wegvervoer en de zware industrie zal nationaliseren. De nationalisering van de watervoorziening zal worden voltooid. Voorts zullen als Labour tenminste de kans daartoe krijgt de zes miljoen woningen, waarvan de huurbescherming is opgeheven, tot ge- meentebezit worden gemaakt. Maar voor verdere rechtstreekse nationalisering deinst Labour, door schade en schande wijzer ge worden, voorlopig terug. De enkele jaren geleden ongestelde ge detailleerde verlanglijst dienaangaande, die onder anderen de cement- en suiker industrie en het assurantiewezen omvatte, ligt in de nolitieke prullemand. De nieuwe socialistische tactiek is de staat aandelen bezit te laten verwerven in meer dan vijf honderd belangrijke industriële en com merciële ondernemingen, die naast de reeds genationaliseerde steutelbedrijven de basis vormen van de Britse economie. Ongeveer de helft van alle winsten en meer dan de helft van de beleggingen van de gehele Darticuliere Britse industrie komt voor rekening van deze grote han delsinstellingen, zoals Shell en Unilever. Nieuw verschijnsel Er is hier volgens het rapport van de Labournartij sprake van een geheel nieuw economisch verschijnsel, dat onder andere wordt gekenmerRt door het feit, dat de aandeelhouders in al deze ondernemingen nagenoeg geen invloed meer uitoefenen en dat deze concerns voor hun financiering ook niet langer op hen zijn aangewezen. Labour wil, dat de gemeenschan ingriint. omdat deze ongecontroleerde ondernemin gen de voornaamste bron vormen van sociale onaeliikbeid. Voorgesteld wordt nu de staat voortaan in de winst te laten delen in nlaats van de ..slapende" aandeelhou ders. die onevenredig grote rükdommen verwerven. De heiastingsc*.„oef kan hlllh- baar niet verder m»"r wo-den aangedraaid. Bovendien heeft Labour het oog on de winstgevende particuliere sec tor van de industrie laten vallen om het door het congres aanvaarde nieuwe verstrekkende oensioenolan te financieren. Labour- is tot het besef gekomen, dat socialisme niet noodzakelijk staatsbezit van de industrie behoeft te betekenen, maar dat. soeciaal bii commerciële licha men die een onoverzienbaar te/rein be slaan. vaak beter volstaan kan worden Evenals gisteren bevindt zich nabij Ier land een krachtig gebied van hogedruk. Het centrum ervan verplaatste zich de laatste 24 uur ongeveer 200 kilometer naar het zuidwesten. In het koufront, dat de rond dit hogedrukgebied aanwezige stro ming aan de noordzijde begrenst, ontstond gisteren een kleine storing, die zich in de middag en avond belangrijk uitdiepte en snel naar zuid-Noorwegen trok. Aan de achterzijde van deze storing kwam boven een groot deel van de Noordzee een noord westerstorm tot ontwikkeling, waardoor het koufront met grote snelheid naar het zuiden werd verplaatst. Het bereikte van ochtend omstreeks 7 uur Den Helder en wordt morgenochtend bij de Alpen ver wacht. De polaire lucht achter het kou front zal daarom heel Nederland gaan overstromen. De lucht is onstabiel, zodat morgen opklaringen door enkele buien zullen worden afgewisseld. WEERRAPPORTEN ADVERTENTIE en pijnweg- wrijven met Vrijdag 4 oktober Zon op 6.47 uur, onder 18.13 uur. Maan op 16.16 uur, onder 2.10 uur. Maanstanden 8 okt. 22.42 uur volle maan. 16 okt. 14.44 uur laatste kwartier. 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 oktober Hoog water: 0.31 en 13.08 uur. Laag water 8.27 en 20.46 uur. Temperaturen buiten- tm cm land maxima van giste 5 -ë ren. Binnenland, heden 'O e| 7 uur. Neerslag laatste •S O 4) r* 24 uur c.5 Stockholm regen zw 12 3 Oslo half bew windst. 11 4 Kopenhagen regen zzw 12 4 Aberdeen regenbui nw 16 0,1 Londen zwaar bew. w 13 Amsterdam regen w 14 0,1 Luxemburg licht bew. windst. 11 0 Parijs licht bew. windst. 14 0 Bordeaux onbewolkt nnw 16 0 Grenoble geheel bew. nw 12 0 Nice licht bew. nnw 19 0 Berlijn geheel bew. zzw 10 0 Frankfort mist windst. 14 0 München onbewolkt zzw 11 0 Zürich onbewolkt windst. 13 0 Genève zwaar bew. windst. 13 0 Locarno geheel bew. windst. 16 0 Wenen onbewolkt windst. 14 0 Innsbruck onbewolkt windst. 15 0 Rome regen no 25 0,2 Ajaccio half bew. nno 23 0 Den Helder zwaar bew. nw 13 0,4 Ypenburg lichte regen wnw 12 0,3 Vlissingen geheel bew. w 12 0 Eelde motregen w 10 0,2 Twente geheel bew. zw 8 0,1 De Bilt motregen wzw 11 0,1 Eindhoven geheel bew. wzw 8 0 Vlv. Z.-Limb geheel bew zzw 5 0 10. Nu de brandmeester er eindelijk van overtuigd was, dat er om de hoek van de straat brand was uitgebroken, ging hij onmiddellijk tot handelen over. Hij greep de brandslang en, samen met Panda, stormde hij onvervaard op het vuur af. „Voorwaarts!", riep hij, „stormpas!" „Voor waarts!", herhaalde Panda ferm, „we zul len HELA! Wat is dat?!" Een plotselinge ruk aan de slang deed hem achterover tui melen. Hij zag nog net twee benen over zich heen flitsen en om de hoek verdwij nen enwèg was de brandmeester. Op de plaats, waar hij zich nog zoeven had bevonden, tolde zijn helm in de lucht! „Au! Ooei!", mompelde Panda, over de harde stenen rollend, „er is iets mis, geloof ik!" Hetzelfde overdacht de arme brandmees ter, die aan de zwabberende slang werd meegesleurd. Een snelle blik achterom maakte hem duidelijk, wat er mis was: iemand reed zomaar met de brandweer auto weg! met de bedrijven onder indirect gemeen- schapsbeheer te brengen. De nadruk van het nieuwe plan ligt echter op de finan ciële baten. Dit was velen te gortig, want hierdoor zou Labour belang krijgen bij het voortbestaan van het verfoeilijk geachte kapitalistische stelsel. Geestdrift bekoeld Aangezien het congres beseft, dat het de eenheid zoveel mogelijk moet bewaren, wil het de kansen bij de stembus niet ver spelen, had partijleider Gaitskell, achter wie zich bovendien de machtige mijnwer kers- en transportarbeidersbonden hadden geschaard, het niet moeilijk de gemoede ren op dit punt te kalmeren. Hij liet door schemeren dat de kiezers kopschuw zijn voor nieuwe onvervalste nationaliseringen, zodat het maar het beste is, alles vaag te houden. Wel beloofde hij, als pleister op de wonde, dat de nieuwe Labourregering zal onderzoeken, of er mogelijkheden be staan voor verdere naastingen van indus trieën, die de partij evenwel weigert bij name te noemen. Volgens Gaitskell zou de aandelenver- werving door de staat wel degelijk tot de voor de Britse economie dringend nood zakelijk geachte overheidscontrole op de bedrijven leiden. Hij waarschuwde de con ferentie overigens voor ongemotiveerd optimisme. Degenen, die de conservatieven thans de rug hebben toegekeerd geven nog onvoldoende steun aan Labour. De geest drift van het congres, dat al in een over winningsroes begon te verkeren, is dan ook danig bekoeld. Bevan bindt in Het belangrijkste voor Labour is echter, dat er eindelijk een wapenstilstand is be reikt tussen Aneurin Bevan, de linkse aanvoerder, en Gaijskell, waardoor het leiderschap van de laatste meer dan ooit is bevestigd. Voor Bevan's wispelturigheid heeft Labour sinds de oorlog een zware prijs moeten betalen. De sensatie van het congres is wat „de nieuwe Bevan" wordt genoemd, zoals bleek uit de rede, die hij op een bijeenkomst, belegd door zijn week blad „Tribune", heeft gehouden. Bevan is na zijn gesprek met Kroesjtsjev van mening, dat op het ogenblik alles onder geschikt behoort te worden gemaakt aan de vrede, waarvoor hij een nieuwe La bourregering als voorwaarde ziet, met zichzelf als minister van Buitenlandse Zaken, op welke mogelijke toekomstige functie hij zich geheel concentreert. In spanning volgt Frankrijk op het ogenblik het nieuws uit de kraamkamer van mevrouw Christophe, een 28-jarige inwoonster van de havenstad Toulon, die gistermorgen tussen kwart voor elf en een uur het leven schonk aan een vijfling twee jongens en drie meisjes nadat haar huwelijk acht jaar lang kinderloos Ge bleven was. De vijf babies wier gewicht varieerde van 3.6 tot 3,9 pond. zagen er aanvankelijk ondanks het feit dat zij drie maanden te vroeg geboren waren zeer welvarend uit, maar al spoedig vertoon den twee van hen ernstige ademhalings stoornissen. Hoewel de doktoren alles deden om de kleintjes in hun couveuses te helpen, ademden zij steeds zwakker, tot dat een van hen. het meisie Helène om halfnegen gisteravond overleed. Kort voor middernacht bezweek ook het jongetje Philippe, de laatstgeborene van het vijf tal, maar inmiddels was ook de toestand van de overige drie snel verslechterd. Een tweede meisje, Geneviève. stierf vanmor gen om halfvier aan dezelfde aandoening. Een meisje, Michèle en een jongen, Roland de kleinste van het vijftal, zijn nu nog 'in leven, maar ook zij vertoonden vanmor gen de blauwe gelaatskleur, die typerend is voor deze gevaarlijke ademhalingsstoor nis bij zuigelingen. De moeder maakt het redelijk wel. De bevalling verliep zonder stoornissen in de kliniek St. Michel van waar de babies direct na de geboorte naar het Foch-hospitaal werden overgebracht. Mevrouw Christophe en haar 33-jarige echtgenoot zijn beiden employés bij de dienst der sociale verzekeringen in Tou lon; zij wonen op een kleine etagewoning in de Port Rouge-wijk en verdienen onge veer f 750 per maand, hetgeen voor een echtpaar zonder kinderen in Frankrijk een behoorlijk, maar zeker niet rijk inkomen is. Met vijf kinderen zouden zij er van de staat ongeveer de helft van hun maand salaris aan kinderbijslag hebben bijge- kregen. Ongeoorloofd. De Deense regering heeft de Rus Sergei Smirnov bevolen Déne marken te verlaten, omdat hij op onge oorloofde wijze getracht heeft geheime gegevens te krijgen inzake de Deense defensie. Smirnov wordt een assistent van de Russische militaire attaché ge noemd. Zijn naam komt echter niet voor op de plaatselijke lijst van diplo maten. Boycot. Afgevaardigden van de republi keins-democratische oppositiepartij in Portugal hebben zich op een bijeen komst in Oporto met grote meerderheid uitgesproken voor boycot van verkie zingen zolang de regering niet tegemoet komt aan de eisen van de oppositie aangaande de voorwaarden voor het houden van verkiezingen, aldus meldt het blad „Diario de Lisboa". Een maand geleden heeft het bestuur van de partij de Portugese president verzocht er op toe te zien, dat de voor de verkiezingen geëiste waarborgen worden gegeven. Verzet. De raad van de Duitse evangeli sche unie heeft nogmaals verzet aan getekend tegen de communistische jeugdwijdingen, die voor alle kinderen in Oost-Duitsland verplicht gesteld zul len worden. Een woordvoerder van de raad heeft verklaard, dat een jongere die een communistische jeugdwijding heeft bijgewoond niet ook belijdenis kan doen. Busongeluk. Woensdag is een bus, die reed van Cuenca naar La Roda in Spanje, in de rivier de Jucar gestort. Achtentwin tig inzittenden zijn omgekomen. Vier hebben het ongeluk overleefd, onder wie de chauffeur en de conducteur. Rechten. De Zwitserse „Standenrat" (Se naat) heeft een regeringsvoorstèl om de Zwitserse vrouwen dezelfde politie ke rechten als de mannen te geven, met 21 tegen 14 stemmen goedgekeurd. Het voorstel moet nog door de Nationale Raad (Tweede Kamer) worden goed gekeurd, waarna het aan een stemming van alle meerderjarige mannelijke in woners onderworpen moet worden. Huwelijk. Volgens het niet-officiële week blad van Vaticaanstad „Osservatore Delia Domenica" kunnen rooms katho lieken geëxcommuniceerd worden als zij een burgerlijk huwelijk sluiten en een van beiden reeds eerder voor de kerk getrouwd is. Hoewel het blad geen namen noemt zijn waarnemers van me ning dat het doelt op het huwelijk van de Italiaanse filmster Sophia Loren, die op 17 september in Mexico is getrouwd met de Italiaanse filmproduktieleider Carlo Ponti, die in Mexico is gescheiden van zijn eerste vrouw. Onafhankelijk. India heeft gisteren de 88ste geboortedag van wijlen Mahatma Gandhi herdacht in gebedsstonden en aan het spinnewiel. Gandhi heeft het spinnen aangemoedigd, omdat hij dit een bezigheid achtte, die de onafhanke lijkheid van het individu van de mo derne industriële maatschappij demon streerde. In een boodschap aan het volk verklaarde president Prasad dat Gandhi „het ideaal van vrede en geweldloos heid voorstond, dat een praktische uit weg wijst uit de moeilijkheid waarin de mensheid zich tegenwoordig be vindt". Ontslag:. De hoofdredacteur van het econo mische orgaan van de Indische Con gres-(regerings-) partij, Malaviya, is ontslagen wegens „heimelijke verstrek king van artikelen aan bladen, die val se en boosaardige verklaringen bevat ten". Malaviya schreef in maart, naar aanleiding van het bezoek van koningin Elizabeth van Engeland aan Portugal, „een samenkomst van vogels van een zelfde pluimage, aan de vooravond van hun ondergang". Moord. Een Joegoslavische rechtbank te Mostar heeft zes oorlogsmisdadigers ter dood veroordeeld wegens het vermoor den van vijfhonderd mensen in 1942. De schuldigen waren toentertijd lid van een Kroatische pro-Duitse beweging van dr. Ante Pavelitsj, die thans in Ar gentinië woont. Slachtoffer. Ten noorden van Gaza is een Canadese militair, behorend tot het po- litieleger van de UNO, om het leven gekomen toen hij met zijn auto dicht bij de bestandslijn op een mijn reed. Gered. Twee leden van de Britse zuid poolexpeditie zijn behouden op de basis van Halley Bay teruggekeerd, nadat zij elf dagen hadden doorgebracht op een ijsschots in het gebied van de Weddell Zee. Hun vliegtuig, een Auster, was door slecht weer tot landen gedwongen. Amerikaanse deskundigen hebben in het zuidpoolgebied geconstateerd, dat de wind daar 's winters een snelheid van 535 kilometer per uur bereikt. WANNEER we zeggen, dat het versprei dingsgebied van het prehistorische aarde werk, dat bij archeologen als „Bandcera- miek" bekend staat, vrijwel samenvalt met het gebied van de löss, betekent dit, dat de beschaving die dit aardewerk vervaar digde voornamelijk in Zuid-Limburg geves tigd was, althans voor wat ons land betreft. De Bandceramiek vertegenwoordigt het aardewerk van de oudste land- bouwende bevolking in het Rijnland en in de aangrenzen de gebieden van België en zui delijk Nederland. Dit aarde werk is gekarakteriseerd door zulke typische vormen en draagt een zó karakteristieke versiering, dat het lechts kan zijn verspreid door een bepaalde stam, die het al rondtrekkend heeft vervaardigd. Waar dit aardewerk gevonden wordt, moe ten dus leden van die stam hebben ge woond en elke opgraving hiervan levert dus een nieuw stukje in het grote mozaïek, dat in zijn geheel de lotgevallen van die stam beschrijft. Het blijkt dan, dat we het vaderland van de cultuur, die de bandceramiek vertegen woordigt, moeten zoeken in de landen aan de middenloop van de Donau, al wordt een Vóór-Aziatische invloed algemeen aange nomen. Van het Donaugebiecf zijn de men sen die dit soort aardewerk met zich voer den, uitgetrokken naar de Balkanlanden, zoals Griekenland en Roemenië en naar Zuid-Rusland, waar zij invloed hebben uit geoefend op verschillende culturen in die streken. Ook naar het westen hebben de stammen van de Bandceramiek zich verspreid en met behulp van het opgegraven aardewerk kan hun trek langs de Donau door Beieren nauwkeurig worden gevolgd. Vervolgens ging het in de richting van de Neckar naar Stuttgart en naar de laagvlakte van de Boven-Rijn, waar zij talrijke nederzettin gen hebben gehad. Langs de Rijn zijn de stammen toen verder getrokken tot bij Keulen en van hier hebben zij zich naar het Maasdal gericht, zodat zij in België en Zuid-Limburg belandden, wat omstreeks 2300 v. Chr. moet zijn geschied. Reeds direct hebben we opgemerkt, dat de lössgronden hun belang rijkste woongebied vormde, een verschijnsel dat op zich zelf wel verklaarbaar is, om dat Europa in die tijd in de warme en vochtige Atlanti sche fase verkeerde. Toen deze volksverhuizing plaats had, moet Midden-Europa bedekt zijn geweest met ontoegankelijke bossen; de lössgronden, waarop geen zwaar woud kan groeien, moeten voor de trek kende bevolking uit het Nievw-Stenen Tijdperk dus uitermate geschikt geweest zijn om nederzettingen te vestigen en ak kers aan te leggen. Omdat de mensen ech ter de voordelen van de wisselbouw niet kenden, zullen de gronden wel spoedig uit geput geraakt zijn, althans geen bevredi gende oogsten hebben opgeleverd, zodat na korte tijd naar nieuwe grond moest wor den uitgezien. In die tijd leverde dat wei nig bezwaren op, want het land was uiterst schaars bevolkt, zodat men eenvoudig weg ging om in een nieuwe streek een nieuw dorp te bouwen, zodra de akkers in de buurt van de oude nederzetting waren uit geput. Van een permanente bevolking kun nen we hier dus naar alle waarschijnlijk heid niet spreken. Daarvan is pas sprake bij het volk der Klokbekers en der Strijd hamers. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2