v.h. F. YONCK Het nieuwe jaar wordt moeilijk voor de scholen- en huizenbouw Bulldozer maakte varkensstal met de grond gelijk Ernst des tijds drukt op het budget maar verplettert het allerminst DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs m Dames lingerie DONDERDAG 3 OKTOBER 1957 13 VELSENS BEGROTING SLUIT Openstelling postkantoor te Santpoort Voorrang opgeheven Stenen tussen een wissel: Sfoederentre'n ontspoord Ambtenarencentrum gaat protestvergadering houden Sneeuw in Madrid Roden in San Marino vragen UNO-politie Radioprijsvraag ten bate van kankerbestrijding mislukt Proces te München tegen ex- veldmaarschalk Schörner Scheepvaart Drastische maatregel in Bussum Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs over de maand september Beleidsfout oorzaak van het vliegongeluk op Merauke Vliegtuig met 28 man brandend neergestort Koopt uw KArMF!L Hf of OLIESTOOK bij de SMID. Fa. 3. VAM KOOTEN DE EERSTE INDRUK VAN de hedenmorgen verschenen Velsense gemeente begrotingen voor het jaar 1958 is, dat zij sluitend zijn gemaakt dank zjj zeer realis tische ramingen en door het feit, dat er weinig nieuwe projekten zijn opgevoerd met het oog op de bestedingsbeperking. „Het jaar 1958 zal voor de scholen- en huizenbouw een kwaad jaar worden", verzekerde ons vanmorgen de wethouder van financiën, de heer A. de Jong: vele urgentiegevallen in deze sector wachten op kapitaalsvoorziening en al kunnen dan de allerergste worden opgevangen met MAVEM-lokalen, de Duinwqk-plannen zullen niettemin op dit punt op grote moeilijkheden kunnen stuiten. Ondanks dezelfde rijksuitkeringen- schaal als verleden jaar en hogere salaris- posten sluit Velsens budget. Dit heeft veel hoofdbrekens gekost, maar men hield niet temin ongeveer f 94.000,over voor de post ..onvoorzien" (vorig jaar f 125.000, Dit is bereikt door een serie tarieven niet- ingrijpend te verhogen, zoals het tarief van de gemeentelijke bad-, was- en zwem inrichtingen, die daarmee niettemin nog beneden het landelijk niveau blijven. Ook het tarief van de ophaal- en stor- tingsdienst zal omhoog moeten (tot f 3,50 voor een aansluiting) en tenslotte bleek het nodig om algemene en belastinguit kering met 3 punten te verhogen in af wachting van het bekend worden van die uitkering over 1958. Openbare Werken lijdt sterk onder de bestedingsbeperking: er kan minder ratio neel worden gewerkt en verscheidene pro jekten, die door dit „gemeentebedrijf" al in voorbereiding werden genomen, kunnen niet uitgevoerd worden, hetgeen de impro- duktiviteit in de hand werkt. In het plantsoen- en reinigingsbedrijf zal men rekening moeten houden met een sobere opzet en een mede door de me chanisatie mogelijk wordende rationele uitvoering, maar, om met wethouder De AMSTERDAM Na de vastere stemming in het ochtend verkeer is de markt lelijk tegengevallen. Wel hebben aandelen Koninklijke op de declaratie van het onveranderde interim dividend in het geheel niet gereageerd, maar toch was de stemming 's ochtends bepaald vast en liepen Koninklijke olies tot boven de 190 gulden op. Over dit inte- rumdividend werd 's middags ter beurze nog veel nagepraat en per saldo was men het er over eens, dat in deze omstandig heden moeilijk een verhoging kon worden verwacht. Men onthield zich er dan ook van nu reeds vooruit te lopen op de resul taten van het lopende boekjaar, gezien het feit dat er nog drie maanden voor de boeg liggen, en er in die tijd nog veel kan ge beuren. 's Middags openden de Olies op 189 gulden. De lichte Parijse aankopen wogen niet op tegen het aanbod. Wel ont stond daarna enig herstel maar de koers bleef toch beneden de f190. De affaire was gering, zoals trouwens ook voor de andere internationale soorten. Vooral Unilever viel geducht tegen, 's Morgens werd 360 (plus 10) genoteerd; de opening 's middags was 357V2, om vervolgens in te zakken tot 352%. AKU was de enige die zich goed wist te handhaven. Philips lag twee punten hoger dan dinsdag maar 1 punt beneden het niveau van 's morgens. KLM was licht aangeboden. Aanvankelijk zag het er in de scheep vaart iets beter uit, temeer daar KNSM op 134 belandde (plus 2). De overige soor ten stelden echter teleur hoewel het ver loop onregelmatig was. Scheepvaart Unie reageerde tot 137 na 139. Ter beurze was het bericht bekend gemaakt omtrent de arrestatie van officieren op Noord-Suma- tra; dit lokte enige belangstelling uit voor sommige Indonesische fondsen, zoals Am sterdam Rubber en Verenigde Deli. maar de affaire had niet veel te betekenen. Suikeraandelen daarentegen hadden een weinig gunstig verloop en Java Cultuur bijvoorbeeld liep tot 36 achteruit. Van de satatsfondsen waren de staffels aange boden. Na 80 5/8 zakten zij in tot 80 'aten. De markt sloot ongeanimeerd. Prolongatie 5 percent. (ANP) Jong te spreken: „er komt toch altijd een vaas met bloemen op de brandkast". Uitbreiding Visserhuis? Het W. F. Visserhuis voor bejaarden blijft een zorgenkind der gemeente met een tekort van f 55.399,maar men denkt aan uitbreiding, om de rentabiliteit te ver hogen. De suppletoire begroting voor 1958, die binnenkort het licht zal zien, houdt reke ning met een uitgavencijfer van f 28 mil joen extra, waarvan f 12 miljoen aan de huizenbouw ten laste zal worden gelegd. Hierbij moet rekening worden gehouden met het feit, dat na 1 januari 1958 alle woningbouwprojekten via Den Haag gaan lopen. Wat de financiële toestand van de gemeente Velsen aangaat, kan worden op gemerkt, dat dank zij de goede naam en de nog gezonde situatie der gemeentelijke kas, de kans niét uitgesloten is, dat de Bank voor Nederlandse gemeenten genegen zal zijn, leningen over te nemen en af te lossen. Niettemin is uiterste waakzaamheid voor de toekomst geboden, want de plannen voor een centraal kantorenpand, een nieuw raadhuis en andere projekten, die straks op een urgentielij st zullen worden gegroe peerd, gaan uiteraard sterk op de ge meentebegrotingen der komende jaren drukken. Geen „sluitposten" Gelukkig heeft het gemeentebestuur zo veel mogelijk weten te voorkomen, dat onderwijs, sport en cultuur als sluitposten gingen fungeren: al zullen nieuwe initia tieven moeilijk tot ontwikkeling kunnen worden gebracht, de oude koers wordt ongewijzigd voortgezet. In het kader van de in uitvoering zijnde landelijke regeling tot vervroeging van de eindsluiting van hulp-PTT-kantoren en PTT-stations zal ingaande 7 oktober de avondopenstelling van het hulp-PTT-kan- toor te Santpoort-dorp worden gewijzigd. De openstellingstijdvakken worden dan van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 12.30, van 14 tot 16 en van 17 tot 18,30 uur. Op zaterdag zal het hulpkantoor van 8 tot 13 uur geopend zijn. Het tijdstip van de laatste lichting van de kantoorbrievenbus wordt van maandag tot en met vrijdag gesteld op 18.45 uur. Op zaterdag blijft het tijdstip van de laatste lichting van de kantoorbus ongewijzigd. Als gevolg van de tunnelopening zijn de verbindingen Santpoort-Velsen-Zuid (het „oude" tracé over het viaduct) en de Wij- kerstraatweg tussen het noordelijk pont plein en de spoorwegovergang niet langer voorrangswegen meer. Gistermorgen om tien uur zijn bii het station Ter Apel van een goederentrein vier wagons uit de rails gelopen. Twee zijn er gekanteld. De ontsporing werd ver oorzaakt doordat er stenen tussen een wis sel zaten. De rijkspolitie en de spoorweg recherche onderzoeken wie dat gedaan hebben. Vermoedelijk zijn jongens uit de buurt de schuldigen. Gisteravond tegen acht uur kon het treinverkeer over het baanvak worden hervat. XXXXXXXJOOOOOOOOOOnOOODOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOCXXlCOt Het bestuur van het Ambtenarencentrum heeft besloten op zaterdag 26 oktober in de Haagse Dierentuin een grote openbare bijeenkomst te beleggen om te protesteren tegen het salarisbeleid van de regering. Het Ambtenarencentrum, dat 30.000 le den telt, heeft deelgenomen aan het ge organiseerd overleg met de regering over de salarisverhoging voor lagere en middel bare ambtenaren, waarover geen overeen stemming kon worden bereikt. Het bestuur heeft verklaard, dat het dwingende motieven heeft, in een periode van bestedingsbeperking met voorstellen tot salarisverbetering te komen. Het meent echter dat bij een koopkracht-ver- gelijking met de jaren 1928 en 1938 deze motieven zeer zeker aanwezig zijn, omdat de ambtenaren in het algemeen nog lang niet de koopkracht van deze jaren hebben terugontvangen, ondanks de verbeteringen in de secundaire arbeidsvoorwaarden. Aan de algemene na-oorlogse welvaartsstijging hebben de ambtenaren in het geheel geen deel gehad, zo meent het Ambtenaren centrum. Pas wanneer deze achterstand is ingehaald, kan men van de ambtenaren met recht bestedingsbeperking verlangen. Niet ondanks, doch juist op grond van de bestedingsbeperking heeft het Ambtena rencentrum gemeend met salarisvoorstel- len te moeten komen. De Madrilenen, die drie dagen gele den nog in de openlucht gingen zwem men en in de heerlijkste zomerse tem peratuur van 25 graden rondliepen, do ken gisteren diep in hun jaskragen. Het sneeuwde en de temperatuur was ge- daald tot acht graden SAN MARINO (UP en Reuter) De door communisten beheerste regering van de dwergrepubliek San Marino heeft woensdagavond de UNO telegrafisch ver zocht, een internationale politiemacht te zenden „om de veiligheid van ons volk te verzekeren en onze eeuwenoude vrijheid te beschermen". In het telegram aan de UNO heet het, dat een ernstige toestand is geschapen door het gedrag van de Italiaanse re gering, „die de grenzen heeft geblok keerd". De onder communistische leiding staan de militie, die thans honderd man zou tel len, is woensdag de bergen afgedaald in de richting van de zetel der anti-communis tische tegenregering. Deze tegenregering heeft intussen ver klaard, dat het grootste deel van San Ma rino thans in handen is van benden ge wapende fanatici, die de bevolking terro riseren. Overigens is daarvan naar buiten toe niet veel gebleken. Volgens de cor respondenten van de internationale pers bureaus was het gisteren overal rustig in de miniatuur republiek. Premier Adone Zoli van Italië heeft woensdag verklaard, dat Italië „nooit de communistische regering van San Marino zal erkennen". Amerika verzet de bakens (UP) De Amerikaanse consul in Flo rence zal vermoedelijk bij de niet-com- munistische tegenregering van San Marino worden geaccrediteerd. De buitenlandse belangen van San Marino worden door Italië behartigd. De V.S. onderhouden geen diplomatieke betrekkingen met San Marino. De consulaire betrekkingen tus sen beide landen gaan via de Amerikaanse consul in Florence. Thans is wel gebleken, dat de radio prijsvraag, die Wim Kan op 31 augustus in het nationale radio-programma heeft opgezet en verzorgd ten bate van de kan kerbestrijding, een grote mislukking is ge worden. Er zijn slechts een kleine 6000 op lossingen binnengekomen. Bovendien heb ben velen ingezonden, omdat zij voor het goede doel nog wel iets over hadden, maar zij maakten daarbij de aantekening dat de prijsvraag onoplosbaar was. Kan zong in de uitzending zes liedjes, waarvan een bepaald aantal van hemzelf was en een aantal van anderen. Men moest per briefkaart opgeven welke van Kan waren en welke van anderen en te vens extra port opplakken. Wim Kan heeft het publiek overschat door te denken dat zijn repertoire een dergelijke bekendheid had, dat iedereen direct zijn liedjes zou herkennen, Om deze reden, dat de prijs vraag dus te moeilijk bleek, is ook een herhaling van de uitzending niet over wogen. MUNCHEN (Reuter) Te München is een proces begonnen tegen de 65-jarige vroegere generaal-veldmaarschalk Schör ner, die beschuldigd wordt van moord en poging tot moord. Schörner zou in het eindstadium van de oorlog hebben bevolen de bevelhebber van Neisse, kolonel Georg Sparre en diens majoor-plaatsvervanger Helmut Jüngling terecht te stellen. De executie werd niet uitgevoerd. Wel echter het bevel tot terechtstelling van korporaal Walter Arndt. Sparre treedt op als getuige in het proces. Schörner, die de reputatie had „de meest gehate man van het Duitse leger" te zijn, voerde in het laatste stadium van de oorlog het bevel over de centrale legergroep aan het oostelijke front. Hij liet, volgens zijn verklaring voor de rechtbank, zijn leger groep na de capitulatie van Duitsland in de steek om in Oostenrijks Tirol voorbe reidingen te treffen voor een eventuele voortzetting van „de strijd tegen het bolsjewisme". Toen het bleek, dat er geen compromis tot stand kwam over het voort zetten van de strijd, gaf hij zich aan de Amerikanen over, zo verklaarde hij. Schör ner werd later aan de Russen uitgeleverd, die hem in 1952 tot 25 jaar dwangarbeid veroordeelden. In 1955 keerde hij terug uit krijgsgevangenschap. Over het bevel tot terechtstelling van kolonel Sparre zei Schörner, dat hij zich alleen herinnerde de kolonel te hebben gezegd, dat diens hoofd afhing van het behoud van Neisse. Volgens de aanklacht gaf Schörner op 24 maart 1945 bevel tot de terechtstelling, omdat de stad was geval len. Over de terechtstelling van de kor poraal, zei een getuige, dat deze onder invloed van sterke drank achter het stuur van een vrachtauto was ingeslapen en daarmee Schörner in zijn bewegingen had belemmerd. (UP) De beide officieren werden ge red door het ingrijpen van hun superieu ren, de generaals Siegfried Henrici en Friedrich Schulz. Schörner verklaarde, dat indien de feiten omtrent de dronkenschap van Arndt en het blokkeren van de weg door diens vrachtauto correct waren, hij geen reden kon zien om de korporaal te doen executeren. Hij zei dat het niet de ontbrekende sterkte aan soldaten was, die verantwoordelijk was voor de ernstige positie aan het oostfront, maar onbruik bare officieren. Hij verklaarde voorts nim mer een nazi te zijn geweest. Schörner was de laatste Duitse generaal die door Hitier werd bevorderd tot veldmaarschalk. Hij verklaarde dat hij in die laatste dagen van de oorlog een ijzeren discipline had gehandhaafd De Duitse troepen waren, volgens hem, zo gedemoraliseerd, dat hele divisies terugweken voor een Russische tank. De Russische infanterie was, volgens hem, waardeloos geweest. Het waren slechts „plunderaars" met in de ene hand een geweer en in de andere een instructie voor het schieten ermee. De Duitse neder laag was te wijten, zo zei hij, aan gebrek aan geestkracht en leiderschap, niet aan zwakheid. „De Italiaanse regering is niet in het minst van plan op enigerlei wijze tussen beide te komen", zei de premier in de Se naat. „Wij hebben heus wel wat anders te doen". Algol, 2 dw. Lissabon n. Las Palmas. Andijk, 2 v. Havana n. Houston. Alamak, 2 v. Santos n.Montevideo. Abbekerk, 4 v. Bulan te Manilla. Alwaki, 3 te Rotterdam. Aagtedijk, 2 te Chalna. Agamemnon, 2 v. Caibarien n. Nederland. Alcor, 2 nog te Rosario. Alioth, 2 v. Vitoria n. Ilheos. Almdijk, 2 te Antwerpen. Annenkerk, pass. 2 Gibraltar n. Marseille. Alhena, 2 te Bremen verw. v. Hamburg. Almkerk, 2 32 m. n.o. Kp. Fao n. Vlissingen. Amstelwal, 2 110 m. o. Malafa n. Rotterdam. Attis, 1 100 m. n.o. Curagao n. Curagao. Alphacca, 2 v. Paranagua n. Santos. Batjan, 2 v. New York n. Alexandrië. Baarn, 3 te Pta. Cardon. Boschkerk, 2 v. Colombo n. Calcutta. Boskoop, 2 v Madeira n. Plymouth. Bussum, 2 te Rotterdam. Beninkust, 2 nog rede Accra. Blijdendijk, 3 te Antwerpen verw. Baïi, 2 te Londen n. Amsterdam. Breda, 2 v. Ciudad Bolivar n. Pto. Ordaz. Britsum, 1 380 m. z.z.w. IJsland n. Brake. Callisto, 2 te Liverpool. Caltex Utrecht, 5 te Savona verw. Camerounkust, 3 v. Freetown n. Dakar. Calamares, 3 te Pto. Barrios. Carrillo, 3 v. San Francisco n. Pto. Amuellos. Cinulia, 2 40 m. z.w. Wight n. Curagao. Cistula, 15 te Stanlow verw. Castor. 2 v. Paramaribo n. Amsterdam. Celebes, 3 v. Amsterdam n. Bremen. Caltex Leiden, 2 voor anker rede Suez n. Pernis. Calt. Nederland, 2 60 m. w.n.w. Algiers n. R'dam. Caltex Rotterdam, 2 170 m. n. Port Sudan naar Bandar Mashur. Caltex The Hague, 2 310 m. o.n.o. Madagascar naar Lourenco Marques. Cradle of Liberty, 22 te Philadelphia verw. Charis, 1 540 m. n.w. Fayal n. Pampatar. Crania, 2 250 m. n.w. Fayal n. Liverpool. Delfland, 2 dw. Casquet n. Z.-Amer. via L. Palm. Dordrecht, 8 te Santos verw. Doris, 3 v. Paramaribo n. Amsterdam. Diemerdi]k, 3 v. San Francisco n. Vancouver. Duivendrecht, 13 te Birkenhead verw. Esso Nederland, 2 120 m. w.z.w. Kreta n. P. Said. Ena, 3 te Pta. Cardon. Elizabeth B, 2 260 m. n.w. Bermuda n. Oslo. Eemland, 2 v. Las Palmas n. Amsterdam. Felipes, 2 v. Pladju n. Tjilatjap. Farmsum, 2 te Amsterdam. Friesland SSM, 3 te Methil. Giessenkerk, 2 v. Hongkong n. Shanghai. Guineekust, 2 v. Antwerpen n. Hamburg. Graveland, pass. 2 St. Paulsrocks n. Recife. Gaasterland, 2 v. Santos n. Rio Grande. Gadila, 3 v. Surabaja n. Ballkpapan. Groote Beer, 4 te Rotterdam verw. Hydra, 1 250 m. n.n.w. Fayal n. Willemstad. Hersilia, 3 te Amsterdam. Hera, 2 v. Pto. Ordaz n. Morrisville. Hermes, 2 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Ittersum, 2 v. Manchester n. Houston. Japara KRL, 10 te Colombo verw. v. Port Said. Jason, 2 te Bremen verw. v. Amsterdam. Java, 2 v. Aritificial eil. n. Beyrouth. Joseph Frering, 4 te Monrovia verw. Jupiter, 2 dw. Algiers n. Tunis. Karimun, pass. 2 Gibraltar n. Marseille. Kelletia, 3 te Gibraltar. Khasiella, 2 te Philippeville. Keizerswaard, 3 te Rotterdam. Kermia, 2 te Rotterdam verw. Kieldrecht, 8 te Marseille verw. Loosdrecht, 3 te Kuwait verw. Liberty Bell, 8 te Philadelphia verw. Lutterkerk, 2 235 m. o. Malta n. Palermo. Lawak, 4 te Trinidad verw. Leto, 6 te Boston verw. Limburg, 3 v. Kuwait n. Abadan. Lissekerk. 3 v. Bandar Abbas n. Ummsaid. Larenberg, 3 v. Cardiff n. Las Palmas. Lombok, 3 voor anker rede Suez. Leersum, 3 v. Port Said n. Aden. Lekhaven, pass. 2 Kp. Finisterre n. Las Palmas. Lemsterkerk, 2 te Bahrein. Maaslloyd, 2 v. Surabaja n. Semarang. Marnelloyd, 2 v. Marseille n. Barcelona. Mitra, 3 'te Pta. Cardon. Molenkerk, 2 v. Le Havre n. Antwerpen. Marnelloyd, 3 te Barcelona. Mentor, 3 te Willemstad. Min jak, 3 te Sorong verw v. Manokwari. Munttoren, 2 v. Curagao n. Groton U.S.A. Moordrecht, 9 te Hamburg verw. Notos, 1 dw. Finisterre n. Algiers. Musilloyd, 2 v. Aden n. Djeddah. Nw. Amsterdam, 2 v. Southampton n. N. York. Nestor, 2 v. Maracaibo n. Aruba. Overijsel, verm. 2 v. Antwerpen n. Amsterdam. Osiris, 2 v. Maracaibo n. Guanta. Oranje Nassau, 2 v. Barbados n. Plymouth. Orion. 3 v. Calamata n. Rotterdam. Orestes, 4 te Paramaribo verw. Oldekerk, 2 v. Marseille n. Antwerpen. Overijsel, 3 te Amsterdam. Parkhaven, 4 te Las Palmas verw. Prins Frederik Willem, 2 te Le Havre. Polyphemus, pass. 2 Gibraltar n. Port Said. Polydorus, 2 v. Tj. Priok n. Singapore. Pr. Will. v. Oranje, 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Prins Alexander, 2 v. Hamburg n. Amsterdam. Pygmalion, 2 v. Norfolk n. Wilmington. Prins Philips Willem, 2 te Londen. Purfina Hellas, 3 te Fiumicino. Pieter S, 2 te Swansea. Pendrecht, 4 te Kaohsiung verw. Rondo, 3 te Port Said. Ridderkerk, 2 v. Kaapstad n. Las Palmas. Rita, 3 te Pladju. Rotti, 3 te Genua. Saroena, 3 te Pladju. Stanvac Riou, 2 v. Abadan n. Colombo. Straat Torres, 2 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Stentor, 2 te Amsterdam. Statue of Liberty, 3 te Pta. Cardon. Steen wijk, 6 te Rotterdam verw. Stad Haarlem, 2 te IJmuiden. Stad Gouda, 2 52 m. z. Lissabon n. Rotterdam. Sinabang, 3 te Sorong v. Biak. Sliedrecht, 3 te Philadelphia verw. Stad Rotterdam, 2 60 m. w. Lofoten n. Kirkenes. Stad Leiden, 2 60 m. n.n.o. Las Palmas n. Pepel. Straat Mozambique, 5 te Durban v. Penang. Sarpedon, 2 te Mobile v. Miragoane. Scherpendrecht, verm. 2 v. Rotterdam n. Fao. Sliedrecht, 3 te Philadelphia verw. Soestdijk, 1 te Bremen. Stentor, 2 te Amsterdam n. Trinidad. Straat Banka, 3 te Brisbane verw. v. Bali. Talisse, 2 v. Tandjong Priok, 5 te Belawan verw. Tjiwangi, 2 v. Hongkong n. Singapore. Tarakan. pass. 2 Bizerta n. Alexandrië. Tabian, 2 v. Belawan n. Colombo. Telamon, 2 v. Miragoane n. Philadelphia. Tamo, 10 te Buenos Aires verw. Tara, 5 te Rio de Janeiro verw. Telamon, 1 120 m. o.z.o. Jamaica n. Miragoane. Tjiluwah, 2 180 m. o. Balabak n. Hongkong. Taria, 2 te Curagao. Thelidomus, 2 370 m. n.n.w. Brisbane n. Pladju. Tiba, 2 te Buenos Aires v. Necochea. Vivipara, pass. 2 Gibraltar n. Montreal. Wonosobó, 3 te Cebu. Wonorato, 3 te Longview verw. v. San Francisco. Waingapoe, 3 te Kadjang. verw. Witmarsum, 3 te New Orleans. Wieldrecht, 19 te Yokohama verw. Woensdrecht, 8 te Port Said verw. IJssel, 3 v. St. Maarten n. Philadelphia. Zuiderkruis, pass. 2 Kp. Race n. Quebec. Zuiderkerk, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. KLEINE VAART Bab T, 30 te Nykoping v. Newcastle. Boreas, 1 v. Malta n. Piraeus. Draco, 1 te Amsterdam n. Kopenhagen. Elsa, 1 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Heerengracht, 2 te Hamina. Joost, 27 te Gefle v. Tuborg. Kaap St. Vincent, 28 Kiel gepass. n. Hernosand. Leliegracht, 1 v. Frederikshavn n. Mantyluoto. Lijnbaarlsgracht, 2 te Mantyluoto. Nero, 1 te Aalborg n. Aarhus. Pavo, 29 Kiel gepass. n. Stockholm. Phidias, 2 160 m. z.w. Ouesant n. Rotterdam. Plato, 2 40 m. n. Bilbao n. Bilbao. Ponza, 29 Kiel gepass. n. Hernosand. Tilly, 1 v. Blankaholm n. Huil. Westerdok, 2 te Gravesend n. Amsterdam. SLEEPVAART Barentszee, 1 te Puerto Cabello. Cycloop met Titan, 1 880 m. z.o. Bermudas naar Vlissingen. Ebro, 3 v. IJmuiden n. Hamburg. Friesland, 1 v. Rotterdam n. Toronto. Gele Zee, 1 90 m. w. Kaap San Antonio naar Maracaibo. Hudson, 3 te Calcutta. Humber, 3 210 mijl z.w. Kaap Finisterre naar Port Harcourt. Noordholland, 1 235 m. z.w. L'end n. Montreal. Rode Zee, 3 v. Rotterdam n. Cardiff. Thames, 3 150 m. w.n.w. Malta n. Daz-eil. P.Glf. Tyne, 1 290 m. n.o. Aden n. Kuwait.. Zwarte Zee, 1 580 m. z.z.w. Fayal n. Baltimore. NEW YORK De voortgezette vraag naar de toon aangevende fondsen deed de totale waarde der ter beurze genoteerde fondsen weder om toenemen met anderhalf miljard dol lar. 's Middags verslapte de aandacht om dat vele beurslieden het schouwspel van de eerste baseballwedstrijd in het wereld- toernooi niet wilden missen. De omzet bedroeg 1.760.000 aandelen tegen 1.680.000 op dinsdag. Van de 1123 verhandelde fondsen sloten er 659 hoger, slechts 232 lager. Het industriegemiddelde kwam van 460,80 op 456.03. dat voor spoorwegen van 124,75 op 126,02 en dat voor openbare nutsbedrijven van 66,76 op 67,04 (UP). 3% o/o Nederl '47 3 °/o Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.PhilipsGloeil pref PhilipsGloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijk N. Scheepv. Unie Phs. v Ommeren H V. A Verg. Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij lolterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U S. Steel General Motors. Shell Union Tidewater - Slotkoers gisteren 80'/ie 87% 150 273 277 250 200 242% 248 137% 353% 196 863 189,60 62% 110,— 150% 137% 207% 104 69% 190 147 156 156 52H 43% 60% 40 76 28 Voorbeurs koersen 242 344 180 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het gemeentebestuur van Bussum heeft gisteren een complex varkensstallen aan de Laarderweg, dat daar al 25 jaar in ge bruik was bij boer Hage, door een grote bulldozer met de grond gelijk laten ma ken. De 36 varkens waren tevoren naar het openbaar slachthuis overgebracht, waar de eigenaar ze noodgedwongen heeft moeten verkopen. Er waren reeds lang onderhandelingen gaande tussen boer Hage en het gemeente bestuur over verplaatsing van het bedrijf. De raadsman van de heer Hage, mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam, had destijds met de burgemeester van Bussum afge sproken Hage de gelegenheid te geven zelf naar een ander geschikt terrein voor zijn varkens uit te kijken. Het gemeentebe stuur had de veehouder een andere wo ning aangeboden, die hij aanvaard heeft. Vroeger woonde hij in een zeer klein huisje naast de stallen. Hij heeft een vrouw en twee kinderen. „Wat er nu echter gebeurd is, kan men zich nauwelijks voorstellen", zei mr. Van der Tas. „Zonder sommatie, zonder deur waarder, zonder rechterlijk bevel en zon der Hage tijd en gelegenheid te geven nog wat te redden, heeft men het bedrijf zo grondig vernield, dat een grote bom het niet beter had kunnen doen. Hage kreeg de avond tevoren bericht, dat de volgende ochtend tot ontruiming zou worden over gegaan. „Ik weet van niets" In alle vroegte begon de bulldozer zijn werk. IJlings belde ik de burgemeester thuis op. Hij zei, dat hij in deze toestand niets kon doen en dat hij niet wist, wie de beslissing tot de ontruiming genomen had. Ik belde toen het gemeentehuis en kreeg de loco-burgemeester aan de lijn. Ook die antwoordde: „Ik weet van niets". Op aandringen van mr. Van der Tas beloofde hij onmiddellijk de burge meester op te zoeken om te zien of de reeds begonnen afbraak nog moest wor den opgehouden. Mr. Van der Tas heeft daarna echter niets meer vernomen. Volgens mr. Van der Tas heeft de bur gemeester zich destijds op het standpunt gesteld dat boer Hage beloofd had met zijn bedrijf te zullen verhuizen. „Alleen op voorwaarde, dat ik ergens anders het bedrijf zou kunnen plaatsen of een nieuw bedrijf zou kunnen vinden", zegt Hage zelf. Hij heeft er naar gezocht en vele advertenties geplaatst, maar was niet geslaagd. Met de burgemeester had mr. Van der Tas afgesproken, dat mocht men uit eindelijk niet tot overeenstemming komen de gemeente Bus'sum de zaak aan de rechter zou voorleggen met het verzoek Maandag 30 september 1957 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned Hoogovens Ned Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon Petroleum f 189,20 Holland-Amerika Lijn Kon Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H. V A Ver Deli Maatschappijen 3»/2% Staffellening 1947 3% Invest, cert NederlanJ 3% Nederland 196264 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 30 aug. 153 y2 178% 154y2 21H 184 201 184 177 191 178 9% 265 301 265 25 y2 252 272 252 13 246 282 247 30Vs 352% 416 353% 57% 197 227 y2 197 27 189,20 ƒ219,— 189,30 15,50 147 162yz 153 9 128 141 133% 7 133 y2 155 139% 143% 198 240 210 3i y2 72% 71 63% 107 1171/2 107% 7% 65 8i y2 68 y2 12 79 85 80% l'/i« 88'/i« 90% 88% "/32 87 89% 87 25/32 7/l« Omzetten (nominaal): augustus 1957 (def.) september 1957 (voorl.) jan.-sept 1957 september 1956 jan.-sept. 1956 Aandelen 36.588.731,- Aandelen 29.546.663,- Aandelen 330.992.816,- Aandelen 29.061.932,- Aandelen 373.821.183,- Nieuwe noteringen: In september 1957 nieuw tot de beurshandel toegelaten: Obligaties 60.562.682,- Obligaties 47.824.815,- Obligaties 416.852.588,- Obligaties 49.239.317,- Obligaties 451.920.847,- Aandelen 5.218.500,- Obligaties 121.110.000,- Pandbrieven 1.350.000,- Koersindices: New York (Dow Jones, industrie): Londen (Reuter, industrie): Amsterdam (A.N.P.-C.B.S., industrie): (A.N.P.-C.B.S., algemeen): vrijdag 30 aug. '57 484,35 230,6 143,72 215,47 maandag 30 sept. '57 456,30 200,5 134,07 196,37 officieel de ontruiming te gelasten. Dit is echter niet gebeurd. De loco-burgemeester van Bussum, wet houder L. Bouma, heeft naderhand het ANP desgevraagd commentaar verstrekt op de maatregel van het gemeentebestuur, het varkensbedrijf door een bulldozer met de grond gelijk te laten maken. „Het gemeentebestuur is jaren lang zeer coulant geweest. Dit deel van Bus sum is jarenlang door onogelijke varkens hokken en kippenbehuizingen ontsierd. Bovendien bezat de heer Hage geen offi cieel pachtcontract, al woonde hij er dan vijfentwintig jaar lang", aldus de wet houder. Maar de gemeente heeft wel steeds huur voor deze gemeentegrond van hem ont vangen en geaccepteerd. „De gemeente heeft het terrein voor wo ningbouw nodig en werd gedwongen tot maatregelen, die Hage volgens de wet houder aan zichzelf te wijten heeft. Hij kreeg een nieuwe woning toegewezen, on der voorwaarde dat hij aan de Laarder weg de varkenshokken zou ontruimen. Hij beloofde dit te zullen doen, doch heeft het nagelaten". Voorlichtingsdienst: De marinevoorlichtingsdienst deelt mede dat uit het voorlopig onderzoek is ge bleken, dat het ongeval van de Mariner PBM-5a VP-312 te Merauke op 12 augus tus niet te wijten is aan een materiaalsfout of een technische storing. De start vond plaats onder ongunstige weersgesteldheid voornamelijk veroorzaakt door slecht zicht; deze start werd nog ver zwaard door de omstandigheid dat de start baan slechts zeer beperkte bebakening heeft. De vliegtuigcommandant is afge gaan op een gunstig weerbericht voor de te vliegen route, maar heeft de ongun stige omstandigheden bij de start niet op de juiste wijze beoordeeld. Door die onder schatting van de werkelijke algehele on gunstige situatie bij de start, is het vlieg tuig van de baan geraakt en vervolgens verongelukt. BEIROET (UP) Een tweemotor Cur- tiss C-46 passagiersvliegtuig is vanochtend onderweg van Beiroet naar Koewait op enkele kilometers van Beiroet in brand geraakt en in zee gestort. Het toestel, dat eigendom was van een Libanese lucht vaartmaatschappij, had 28 personen aan boord, onder wie vijf bemanningsleden. Men vreest dat allen om het leven zijn ge komen. Een Shackleton van de RAF heeft de wrakstukken gesignaleerd. Nader wordt uit Beiroet gemeld, dat vijf lijken van passagiers zijn geborgen. Later is gemeld, dat zich tijdens de vlucht in beide motoren van het vliegtuig kort na elkaar ontploffingen hebben voor gedaan. Het toestel begon te branden en stortte in zee. Inmiddels zijn nog veertien andere lijken van inzittenden aan land ge bracht. Heden werd onverwachts van ons weggenomen, onze lieve vrouw en moeder BERBER VERMAAT geb. BOSMA in de leeftijd van 45 jaar. H. Vermaat Th. A. Groen- Vermaat A. Groen H. Vermaat E. Vermaat Dat zij ruste in vrede IJmuiden, 1 oktober 1957 Marconistraat 56 De teraardebestelling zal plaats vinden zaterdag 5 oktober a.s. om 3 uur op j de begraafplaats „de Bie zen", Vertrek sterfhuis 2.30 uur. Camisoles Directoires Slips Onderjurken Petticoats Uitgebreide sortering Heden werd tot onze grote droefheid geheel onverwachts van ons weggenomen, onze gelief de zuster, behuwdzuster en tante. BERBER VERMAAT- BOSMA Dat zij ruste in vrede Uit aller naam: F. Jensen-Bosma IJmuiden. Marconistr. 32 Op 17 oktober a.s. hopen onze geliefde ouders J. J. KAAN en C. A. KAAN-VERWATERS de dag te herdenken waarop zij voor 50 jaar in 't huwe lijk traden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. IJmuiden, 3 oktober 1957. Lange Nieuwstraat 326. U bent dan verzekerd van vakkundige voorlichting en een unieke service. Wij tonen u de beste merken, o.a.: E. M. JAARSMA BECKING EN BONGERS PERMANENT BECKERS BR ANBARIS *t<- Alleenverkoop van INTERNC HA VPHEN Voor grote vertrekken bieden wfi u de KOLENRADIATOR MET CON VECTOR Pres Krugerstraat 65-90 - IJmuiden - Tel. 5433 Eén blik op de advertentiepagina's in onze courant kan u overtuigen: De grootste zaken adverteren geregeld. Mede daardoor zijn zij groot geworden. En zij adverteren in dit blad.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3