Horen en zien GETAFLEX rrr lijmt kond alle hout! SPION IN BERLIJN GENERATIEVERS CHILLEN IN BESCHOUWINGSWIJZE Ouwe Job vertelt zijn avonturen j Zandvoorts burgemeester zet muurbekladders aan het werk r Agenda voor Haarlem Aambeien? BANDRECORDERS Grote schoonmaakvan watertoren De radio geeft vrijdag Kort en bondig DONDERDAG 3 OKTOBER 1957 5 Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Avond in het Stadion Nieuwe Radio-Televisie- Gids groot succes! Hongaarse documentaire Conclusie na onderzoek van omstreden nationaal programma der VPRO-televisie Wet van Buys Ballot een eeuw oud H. J. MAERTENS NV. Benoemingen hoogleraren Zeepost Een historisch orgel in Beekbergen hersteld P.v.d.A. royeert wethouder van Apeldoorn als partijlid Nog 121 militairen ziek in Sennelager V. .J neem -dit tabletje en U stilt de pijn.* HEMOTABS De Nederlandse Televisie-Stichting heeft woensdag de avond gevuld met een recht streekse reportage uit het Olympisch Sta dion te Amsterdam, waar de spelertjes van de jeugdelftallen van Nederland en Enge land op het uitstekend verlichte veld stap ten voor een miniatuur-voetbalwedstrijd. Engeland won en dat was op het scherm bijzonder duidelijk te zien. De hoofd camera die het gehele veld besloeg, volg de de bal tot in alle hoeken van het ter rein, zodat men uitstekend kon bekijken hoe de jongens van zestien en zeventien jaar het er afbrachten. Bovendien had men bij deze avondwedstrijd het voordeel dat alleen het veld beschenen werd, door hon derd lampen van duizend watt elk, waar door de- aandacht geen enkel ogenblik kon worden afgeleid. De sintelbaan en de tri bunes bleven namelijk voortdurend in een diepe duisternis gehuld en alleen de spier witte jasjes van de kelners verraadden dat dit gedeelte van het stadion er óók nog bijhoorde. Over de kwaliteit van het beeld en over de regie van Jean Smits dus niets dan lof, hoewel deze regisseur mis schien af en toe de grondcamera's iets meer had kunnen inschakelen. Voor het begin kreeg men een vraag gesprek tussen reporter Siebe van der Zee en de voorzitter van de technische jeugd commissie, de oud-Haarlemmer Van Es, te horen en te zien. Het was kort, zakelijk en er werd geen woord teveel in gezegd. Iets anders was het met het commentaar van de heer Leo Pagano. Keer op keer zette hij een breedvoerige beschouwing op, maar slechts zelden kwam hij aan het einde van zijn volzin. En dat was hinderlijk. Tijdens de wedstrijd werd het iets min der, maar wanneer er in het veld iets bij zonders gebeurde dan kwam daar steeds weer de stem van de heer Pagano aan om nog eens precies te vertellen wat de kij kers allang hadden gezien. In de pauze kwam er uit de studio marsmuziek. Dat is nu eenmaal traditie. Beeldschermer ADVERTENTIE Rijk van kleur! Veel uitgebreider! Het programma-blad van de VARA was al zeer overzichtelijk en interessant. Maar nü is deze Radio-TV-Gids zijn tijd eigenlijk vèr vooruit! Nu is het een nieuw en nog gezelli ger radio- en televisieblad geworden, opge fleurd met vele fraaie kleuren en prachtige foto's. Alle radio-programma's even groot, Hilversum I en II nóast elkaar en de tele visie-programma's weer daérnaast. Een (gekleurde) pluim voor deze gezellige verbetering. In het N.C.R.V.-programma van maan dag 28 oktober wordt een klankbeeld uit gezonden, dat eigenlijk meer het karakter draagt van een hoorspel en waarin een zo nauwkeurig mogelijke reconstructie wordt gegeven van de Hongaarse opstand van 23 oktober tot 4 november 1956. Deze uitzen ding is getiteld „De nacht viel opnieuw over Budapest" en werd samengesteld door Joop Simons, die aan de hand van authen tieke, op de band opgenomen radio-uitzen dingen van tien Hongaarse omroepstations de dagen der revolutie als het ware van uur tot uur heeft gevolgd. Hoorspelacteurs zullen de rollen van omroepers en „revo lutieleiders" vervullen. De VPRO zal een televisieprogramma- commissie instellen. Zij zal geestverwan ten, die op verschillend levensterrein des kundig zijn, uitnodigen in deze commissie zitting te nemen. Bij de samenstelling zal er voor worden gezorgd, dat de verschil lende inzichten, die in het vrijzinnig pro testantisme bestaan over een aantal vraagstukken, tot hun recht komen en dat ook de verschillende generaties vertegen woordigd zijn. De VPRO denkt zo een sterkere en bredere basis te scheppen voor het voorbereiden en doordenken van haar televisiewerk. Dit wordt medegedeeld in het radioblad „Vrije Geluiden" van vandaag. In dit or gaan worden de bevindingen meegedeeld, waartoe het door de VPRO ingestelde „comité van bijstand" is gekomen naar aanleiding van het gekritiseerde nationale televisieprogramma op 31 augustus. Dit comité, bestaande uit de heren dr. E. H. Ebels, mr. W. H. Fockema Andreae en prof. mr. G. J. Wiarda, heeft over deze uitzending in „Vrije Geluiden" de volgen de verklaring gepubliceerd: „Geen twijfel kan er na onderzoek van het gebeuren bij de televisie-uitzending op 31 augustus 1957, gewijd aan het oude feest van Koninginnedag, bestaan, dat de leiding van de VPRO is bezield geweest van de eerlijke behoefte in deze uitzending de grootheid en onaantastbaarheid te doen uitkomen van Prinses Wilhelmina ge durende haar koningschap. Evenmin is twijfel mogelijk aan het feit, dat de goede bedoelingen in het geboden programma onvoldoende tot haar recht zijn gekomen en dat de uitzending onder delen bevatte, welke critiek verdienden. De oorzaak is van tweeërlei aard: ten eerste heeft de leiding van de VPRO de gevoeligheid van het programma onvol doende beseft en zich te weinig ingesteld op de gevoelens der kijkers, ten tweede is gebleken, dat er grote verschillen bestaan tussen de vooroorlogse en de naoorlogse generatie in de beschouwingswijze van ge beurtenissen en ontwikkelingen gedurende de laatste halve eeuw, welke in dit pro gramma onvoldoende tot evenwicht zijn gekomen". Onaanvaardbaar In een toelichting bij deze verklaring deelt het VPRO-bestuur mee, dat deze formulering is aanvaard en overgenomen. Over wat het bestuur noemt: „de ont sporing die op 31 augustus plaats had" wordt gezegd: „Met behulp van beelden van de Koninginnedagvieringen gedurende de regeringsperiode van Koningin Wilhel mina, gezien tegen de achtergronden der algemene situatie van ons volk, samen met de grote moeilijkheden en tegenslagen welke ook in deze periode moesten wor den overwonnen, werd getracht de per soonlijkheid van Koningin Wilhelmina als onaantastbaar boven alle tegenslagen uit rijzende gestalte te laten zien. Glorieus en overwinnend, gelijk dit in het van alle kanten gewaardeerde slot van Wim Kan tot uitdrukking werd gebracht. De stof werd echter te beperkt en te eenzijdig be naderd. Hierdoor werd niet voldoende recht gedaan aan hetgeen men wilde. Bovendien werden stukken in het pro gramma gebracht, welke daarin niet, zeker niet in de gekozen vorm, mochten voor komen. Daarenboven werd bij de voorbe reiding vergeten, dat juist dit programma zich richten moest tot het gehele volk. Daardoor werd het een onaanvaardbaar nationaal programma. Het bestuur van de VPRO onderschrijft dan ook de op 2 sep tember in die zin afgelegde verklaring van het dagelijks bestuur der Nederlandse Televisie-stichting. Bij verder onderzoek is intussen ook gebleken, dat het grootste deel van het programma in verschillende kringen van kijkers wèl gunstig heeft ge werkt op het punt van eerbied, ontzag en aanhankelijkheid jegens ons vorstenhuis. Hier ligt een ernstig vraagstuk: speelt hier een generatie-verschil, in het bijzon der bij hen, die na de wereldoorlog vol wassen zijn geworden, geen grote rol? Zijn er verder in onze tijd in ons volk geen snel voortgaande verschuivingen, waar mede wij bij de televisie-uitzendingen zo goed mogelijk rekening dienen te houden? Kortom: wij willen bewust de consequen ties van het gebeurde aanvaarden en veel intenser ons bezinnen op onze taak en daarbij onszelf geen enkele critiek, noch moeite besparen", aldus dit enigszins ver kort weergegeven communiqué van het VPRO-bestuur. Herdenking in De Bilt ADVERTENTIE n Kwaliteitsproduct *an de Wyhert-Fabrleken. 70 en 90 cl alléén bij Apothekers en Drogisten In een bijzonder colloquium van het K.N.M.I. te De Bilt is het feit herdacht dat honderd jaar geleden de Utrechtse hoog leraar C. H. D. Buys Ballot in de zitting van de afdeling natuurkunde van de Ko ninklijke Academie van Wetenschappen zijn wet liet aantekenen. Deze wet legt het verband tussen de richting van de wind op een gegeven plaats en de ligging der middelpunten van hoge en lage luchtdruk ten opzichte van deze plaats. Dr. H. P. Berlage, dlirecteur van het K.N.M.I. wees er tijdens deze herdenking op dat de wet van Buys Ballot haar stempel heeft ge drukt op een eeuw meteorologie. Dr. H. G. Cannegieter besprak uitvoerig het ontstaan van de wet van Buys Ballot. Dr. F. H. Schmidt tenslotte ging in op de talrijke vergissingen en fouten, die door meteoro logen van naam zijn gemaakt voordat men er in slaagde de wet van Buys Ballot defi nitief de haar toekomende plaats te geven in de dynamische meteorologie. (ADVERTENTIE) Nassaustraat 5 - Haarlem Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem Tel. 15220 Tel. 15229 Bij K.B. is met ingang van 16 september 1957 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in de experimentele alge mene psychologie: dr. J. Linschoten, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de psychologie aan deze universiteit; tot ge woon hoogleraar in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, om onderwijs te geven in de Latijnse taal- en letterkunde en de Romeinse staatsinstellingen: dr. H. L. W. Nelson, thans lector aan deze universiteit. Bij K.B. is met ingang van de dag, waar op hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de algemene geofysica: dr. J. G. J. Scholte, wetenschappelijk hoofdambte naar A bij het meteorologisch instituut; tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuni versiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Griekse taal- en letterkunde en de cultuurgeschiedenis van de oud-christelijke, de byzantijnse en de nieuwere tijd: dr. P. G. J. A. Hendrix, thans rector van het Stedelijk Gymnasium te Dordrecht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „High- land Princess" 8 okt.; Australië: s.s. „Oronsay" 9 okt.; Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" 8 okt.; Chili: via New York, 9 okt.; Indonesië: m.s. „Bali" 10 okt.; Ned. Antillen: m.s. „Jason" 7 okt.; Nieuw- Zeeland: via Engeland 7 okt.; Suriname: m.s. „Oranjestad" 9 okt.; Brits-Oost- Afrika: via Frankrijk, 12 okt. Het historische orgel in het oude kerkje van Beekbergen bij Apeldoorn is volledig in zijn oude glorie hersteld. Dit orgel werd in 1780 door stadhouder Prins Willem V en zijn gemalin Wilhelmina van Pruisen, geschonken aan de Nederlands Hervormde Kerk in Apeldoorn. Het werd op last van Koning Willem I in 1842 overgeplaatst naar Beekbergen, toen de oude kerk in Apel doorn werd afgebroken. Tijdens de Bataaf se Republiek uitten de patriotten hun anti-oranjegezindheid onder andere door te gelasten, dat het wapen van stadhouder Willem en de appeltjes van oranje, die zich op het orgel bevonden, moesten worden verwijderd. Gelukkig was de schilder, die de opdracht hiertoe kreeg, een trouwe oranjeklant, die er alleen maar enige stre ken gemakkelijk te verwijderen verf over heen haalde. Men heeft nu tijdens de restauratie van het orgel en de verplaatsing ervan naar de torenzijde van de kerk, de oude schilde ringen weer te voorschijn weten te bren gen, terwijl in muzikaal opzicht met de verbeteringen zoveel mogelijk getracht werd tot de oude toestand terug te komen. „Hahaha!", juichte Govert. „Daar kunnen ze 't voorlopig mee doen! Ja, zwemmen jullie maar, vrindjesploeter maar gauw naar je eiland terug, vóór de haaien je te pakken krijgen!" Ja, we hadden 't gewonnen... Govert had met zijn projectielen de inboorlingen netjes uit de prauw gekegeld; die zwommen nu proestend en blazend door de golven. Ze begrepen nu wel, dat ze ons geen kwaad meer konden doen en dus keerden ze zich om en zwommen naar de kust terug... 104-105 ADVERTENTIE Tijdens een ledenvergadering van de Partij van de Arbeid te Apeldoorn is bij schriftelijke stemming de wethouder van Openbare Werken, de heer S. R., als lid van de partij geroyeerd. De heer R. is indertijd, eerst tijdelijk, later definitief, voor de P.v.d.A. als wethouder benoemd, toen zijn voorganger, de heer J. H. de Groot, wegens ziekte deze functie niet kon vervullen. Daarbij zou de afspraak zijn gemaakt, dat de heer R. zou aftreden, wanneer de heer De Groot weer in staat zou zijn zijn werkzaamheden te hervatten. Toen zulks het geval was weigerde de heer R. echter heen te gaan. De P.v.d.A. - raadsfractie distancieerde zich enkele maanden geleden van de heer R., nadat deze door de ledenvergadering als lid was geschorst. Er werd tijdens die vergadering op verzoek van de betrokken wethouder een commissie samengesteld, die een on derzoek naar de gang van zaken in deze kwestie zou instellen. Deze commissie, zo bleek thans, is echter niet tot een eens luidende conclusie gekomen. Zij gaf haar opdracht terug. Daarna stelde het bestuur voor de heer R. als lid te royeren, waartoe bij schriftelijke stemming werd besloten. Op het ogenblik bevinden zich nog 121 Nederlandse militairen in het hospitaal van Sennelager in Duitsland, van wie er 15 af komstig zijn van de bataljons, die onlangs naar huis zijn teruggekeerd; 26 andere be horen tot de kampstaf. De nieuwe Neder landse bataljons, die sedert enkele dagen aan de oefeningen in Sennelager deelnemen, tellen tot op heden 84 zieken, van wie er 60 aan Aziatische griep lijden. Dit cijfer steekt echter tegenover de eerste oefening, toen het aantal zieken als gevolg van de griep het cijfer van 411 bereikte, zeer gun stig af, aldus heeft luitenant-kolonel Nau- huys, chef-arts van de vierde Nederlandse divisie medegedeeld. Bezoek van de Prins Prins Bernhard zal 10 en 11 oktober in zijn functie van inspecteur-generaal van- de landmacht de oefeningen bijwonen die door de 13de gevechtsgroep van de parate Nederlandse vierde divisie in Sennelager worden gehouden. Deze gevechtsgroep wordt gevormd door het 433ste bataljon stoottroepen uit Grave, het eerste bataljon van de Prinses Irene-brigade en het .eer ste bataljon van de Limburgse Jagers. tf Toen de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, onlangs tegen zijn gewoonte meestal neemt hij de lift de trap pen van de Zandvoortse watertoren naar 't restau rant beklom, moest hij tot zijn ergernis zien, dat de muren van de toren waren beklad met talrijke namen van meestal jeugdige be zoekers, die op deze wijze hun vroegere aanwezigheid kenbaar maakten. De meeste opschriften, die met behulp van potlood, ballpoint en soms zelfs met lippenstift waren aange bracht, vermeldden tevens naam en adres van de scri bent met de toevoeging: „Wie schrijft mij eens?" Aan dit verzoek meende de burgemeester niet voor bij te moeten gaan en zo kon hét gebeuren, dat tien jeugdige inwoners van Zandvoort. twee uit Heem stede en één uit Overveen, een dezer dagen een brief van Zandvoort's burger vader ontvingen. In die brief wordt her innerd aan de verwoesting van de oude watertoren door de Duitsers in 1943 en aan de moeilijkheden en kosten, die met de bouw van de nieuwe in 1952 gepaard gingen. Verder merkt de burgemeester op, dat hij bij het zien van al d-;e na men en van die vriendelijke uitnodiging om eens te schrijven, besloten had aan de laatste gevolg te geven „Niet", aldus de brief, „omdat ik zoveel tijd heb, ook niet, omdat ik die af schuwelijke kladderij op onze nieuwe, prachbge en met ontzettend veel geld gebouwde toren zo aardig vind. Dat zul je wel be grijpen, doch om je een voorstel te doen. Gewoon lijk geeft iemand, d*e een overtreding begaat waar straf op staat, niet zijn naam en adres bij die over treding op, anders zou het voor de politie al heel ge makkelijk zijn om er „werk van te maken", zoals dat heet. De jongelui, aan wie ik deze brief schrijf, heb ben dat wel gedaan, in hun kinderlijke onschuld niet denkend aan de gevolgen. Maar ik wil niet onsportief zijn en jullie „erin laten vliegen", op één voorwaar de en hier komt dan mijn voorstel: Ik nodig je uit, op een vrije zaterdagmiddag, na melijk op zaterdag 19 okto ber om twee uur, dót ge deelte van de muren weer schoon te maken, dat je hebt bevuild. Voor schoon maakartikelen wordt hier gezorgd. Wordt 't werk goed gedaan er zal toe zicht zijn dan word je als gast behandeld en na afloop om circa vijf uur in het restaurant ontvangen, hoe wel je dat eigenlijk niet verdiende. Ik houd niet van de „stok achter de deur", daarom zal ik geen dreigementen uiten, voor het geval je aan deze uit nodiging om te herstellen wat je hebt misdreven, geen gevolg geeft. Het lijkt mij echter bepaald ver standig als je komt. Tot ziens dus in de watertoren (aanmelden loket gas en waterbedrijven) te Zand voort op 19 oktober om twee uur". HILVERSUM I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8 50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. IJ,40. Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Uans- muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederl. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouwen. 14.00 Gram. 14.35 Alt en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Omr.ork. 15.45 Lichte muz. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17 15 Kinderkoor, en gram.-intermezzo. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comment, op het nieuws. 19.15 Regeringsuitz.Nationale reclasseringsdag 1957, door prof. mr. I. A Die penhorst. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratierubriek Het emigratiepraatje van H. A. van L"yk. 19.35 verz. progr. v. d. militairen. 20.05 Roulette. 20.30 Act. 20.45 Uitsl. Koningin Juliana-Fonds. 21.45 Gram. 22.00 Amus.muz. 22.30 Gram. 22.50 Niet gelukkige huwelijken, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Jazzmuz. HILVERSUM II 298 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8 18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. (9.35— 9.40 Waterst.). 9,40 Schoolradio. 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voorde]kleuters. 10.40 Orgel en zang. 11.15 Harprecital. 11.35 ftrdkork. 12 00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13 00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Viool, cello en clavecimbel. 14.28 Voor dracht. 14.48 Koorzang. 15.00 Alles voor de Fir ma, radio-operette. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Instr. kwart 18eo Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De nunties op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 ?n caus 19.45 Nieuws. 19.55 Wereld-dierendag, caus. 20 00 Nieuws 20.05 Nationale Reclasseringsdag, caus 20 10 Op het eerste gezicht, toneelpremières. 20 15 Voordr. 20.35 De Verenigde Naties weer bij een, caus. 20.45 Mensen in het gezin, caus. 21.00 cram 91 55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Gram. aZAkj ZorTom de Sens, caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12 34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Negro-spirituals. 16.15 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 181.00 Gram. 1810 Voordr. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19A0 Gram. 19.45 Voor de kind. 20.00 Kamermuz. 20 45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Prix Italia 1957. 22.00 Nieuws. 22.11 Ethnische muz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. 20. Sigaret? 'Dit keer biedt zij me een heel pakje aan, met een doosje lucifers .erbij-. Ik bedank haar vriendelijk, maar het licht is al uit en ik hoor het geluid van het projec tieapparaat klinken. Op het witte doek een paar lichtstrepen en daarna gewoon een cijfer: 456 J. Meteen zitten we midden in het onderwerp. Een luchtfoto van Parijs. Dan een overzicht van het gebied rond Parijs en een bord met een plaats naam. We zijn in Meudon. De opnamen moeten gemaakt zijn vanuit een auto, want op het doek zijn nogal eens de „kozijnen" van de autoraampjes te zien. De filmoperateur houdt zich bij voorbaat op bij huizen, die aan een wegkruising liggen en plotseling komt er een andere auto opdagen. Zij komt van rechts en rijdt erg hard. „Onze" wagen gaat nu ook harder rijden. Plotseling wordt de film afgebroken. De projector blijft echter op het witte doek schijnen, zodat het licht bepaald hinderlijk sterk is. Ik vraag miss Morelli wat er aan de hand is, maar zij zegt: Niets, dit stukje van de film zou je trouwens toch niet interesseren! Zij zal wel gelijk hebben, maar wacht, daar begint het weer. We zijn nu bij een villa die er vredig uit ziet. De muren zijn rose gesausd (ik heb nog vergeten te zeggen dat het een film in kleuren is). De dakgoten zijn grijs. De camera, die kennelijk een telelens had, wandelt aan alle kanten om het huis. Elk detail blijft minuten lang gefilmd, zodat ik alles goed in me kan opnemen. Naast mij geeft miss Morelli commentaar op de Franse wijze van bouwen, maar plotseling breekt de projectie af. Waarom houdt u er mee op? Holden, het werk begint, hier is een velletje pa pier teken nu de villa eens na die we net op de film gezien hebben. Maar. De eerste keer zal ik niet veeleisend zijn, maar zie wat u kunt doen Ik kijk op naar miss Morelli, die alle hartelijkheid heeft verloren. Zij kijkt ernstig en streng. Ik voel het complex van het leiding geven in haar boven komen, een complex dat bijna elke vrouw bezit, maar zo zel den durft uiten. Om haar niet tegen te spreken, neem ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) ik het papiertje en teken de villa. Met opzet maak ik een paar vergissingen, maar ik krijg toch een com plimentje van miss Morelli. Holden, ik geloof dat we uitstekend zullen samen werken. Dat geloof ik ook, Angela. Kom, we gaan verder met de film. Dit keer zijn we in de villa en heimelijk bewonder ik de geheime agenten, die erin geslaagd zijn zo ver binnen te dringen. Ik vraag aan miss Morelli hoe zo iets kan en zij antwoordt: Holden, wij beschikken over miniatuur camera's, die een gewone arbeider kan meenemen en een werk man heeft altijd wel een reden om ergens binnen te komen. Ook een goed bewaakte villa kunnen wij wel binnen komen. Dat is zelfs kinderspel, Holden. Als uw opleiding voltooid is, zult u dit soort opnamen ook kun nen maken. Opleiding? Ja, die begint morgenvroeg. Maar nu kun je beter naar je kamer gaan. Om zes uur is 't weer opstaan ge blazen. All right. Een Fransman zou zeggen O.K. U weet wel dat een Fransman wel vaker van dat soort Amerikaanse uitdrukkingen gebruikt. Zij loopt het zaaltje uit en gebaart dat ik haar tot de eerste verdieping moet volgen. Terwijl zij de trap op loopt, slaat er een deur achter ons dicht. Ik kijk om. Een man van een jaar of dertig, atletische figuur, loopt achter me aan. Zeker mijn beschermheilige Ik lig op bed en laat me een beetje in slaap sussen door grammofoonmuziek die onophoudelijk klinkt. Bach.... Mozartenzovoort. Eerlijk gezegd heb ik nooit veel om klassieke muziek gegeven, maar die veertien dagen dat ik in dit huis zit opgesloten, heb ik niets anders ter afleiding. Er is geen radio en de grammofoonplaten zijn alle maal serieuze muziek. Twee weken werk ik met ijver aan de ontvangen opdrachten. Achter het huis waar ik gevangen zit, ligt een enorm groot gebouw, het lijkt wel een filmstudio. En in die studio heeft men een levensgrote maquette gebouwd van het huis in Meu don dat wij op de film zagen. Alles is tot in de puntjes nagemaakt, van de ingang tot de beeldjes die sommige salonmeubelen versieren. Miss Morelli heeft me verteld waarom ze dit gedaan hebben. Om mijn opdracht goed te kunnen uitvoeren, moet ik me in volslagen donker in die villa kunnen bewegen. Vandaar dat ik dus goed moet weten waar alles staat en hoe alles er uit ziet. Ik moet toegeven dat ik nooit zo'n zorgvuldige voor bereiding heb meegemaakt, zelfs met de heer Smith niet. Elke dag lag er weer een andere opdracht klaar. Men begon me te leren hoe ik ongemerkt kon binnenkomen zonder een deur of een raam te beschadigen. Ik moest me ook vertrouwd maken met het doorsnijden van bepaalde elektrische draden, nadat ik eerst het om hulsel, waardoor zij niet te zien waren, had moeten verwijderen. Die draden waren verbonden met een alarm-instal latie bij de ingang. «Het moeilijkste deel van de on derneming is een slapend mens te naderen en dan een sleutel van een brandkast bij hem weg te nemen. De Rus, die de rol van de schone slaper vervulde, was wakker en maakte me elke keer dat ik een fout maakte, daarop attent. Dan moest ik weer opnieuw be ginnen. Toen op een keer midden in dé nacht was 't raak! Ik slaagde erin de slapende man van zijn sleu tel, die om zijn nek hing, te beroven, de brandkast open te maken en de documenten mee te nemen. En alles bij donker! Het moeilijkste was nog op de tast de envelop X te herkennen. De eerste paar keren lukte het niet, maar toen had ik het befaamde document toch te pakken. Het ging dus allemaal wonderwel en ik was erg te vreden over mezelf, toen er op het laatst toch nog iets mis ging. Een Duitse herdershond lag op de drempel van de villa te slapen en sprong me naar de keel, toen ik hem op zijn staart trapte. Miss Morelli had alles nauwgezet gedaan, zij had zelfs voor een hond ge zorgd. Het beest beet me flink in mijn hand, maar na een hevig gevecht kon ik hem de keel dichtknijpen. We hadden natuurlijk wel wat lawaai gemaakt, maar de slapende man was er niet wakker van geworden. (Wordt vervolgd) Diplomatieke mutaties. De heer S. A. Kouznetsof, eerste secretaris van de Rus sische ambassade, is tot een andere be stemming geroepen en heeft ons land ver laten. De heer William H. Brown, vice-consul van Amerika te Rotterdam, is tot een an dere bestemming geroepen en heeft ons land inmiddels verlaten. De heer M. Maramis heeft de leiding van de diplomatieke vertegenwoordiging van Indonesië weer op zich genomen. Verzekering. Met ingang van 1 janua ri 1958 zal de stichting Nederlandse Sana toriumverzekering zonder premieverhoging haar leden ook verzekeren tegen de kosten van verpleging en behandeling in een zie kenhuis wegens kinderverlamming, gelijk aan ten hoogste het bedrag waarvoor zij tegen.de kosten van sanatoriumverpleging zijn verzekerd. De afdeling individuele verzekering van de stichting heeft de laat ste twee jaren zeer belangrijke overschot ten opgeleverd. In 1955 bedroeg dit over schot f 745.786.87, in 1956 f935.022.52. De stichting telt momenteel rond 8.300.000 vèrzëkèrdèn. Twaalf mille opgemaakt. De recht bank te Amsterdam heeft een 29-jarige administrateur wegens verduistering ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. Toen hij in dienst was bij een be schuitfabriek had hij uit de brandkast ruim 12.000 gulden weggenomen en maak te er in Parijs en Marseille zes weken goe de sier van. Toen het geld op was keerde hij naar Nederland terug waar hij werd gearresteerd. ADVERTENTIE Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1.47 Bij Apothekers en Drogisten DONDERDAG 3 OKTOBER Frans Halsmuseum: Kamermuziekavond voor Volksuniversiteit met Milfred Dil- ling harpiste, 20 uur. Lange Veerstraat 16: B. van der Meer over „Wat doet u met het atoom?", 20 uur. H.J.M.V.-gebouw: H. van der Veer over „Suxuele hervorming, misverstanden en vooroordelen" voor Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming, 20 uur. Elimkapel: Bijzondere samenkomst: „Je zus leeft", voor allen, die in nood verkeren, 20 uur. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld over „Verwikkelingen in het Midden- Oosten" met medewerking van het Haags kopertrio, 20 uur. Jeugdkapel Sionskapel: Simon de Waard over „Marokko in de branding" voor het culturele comité „Over de brug". 20 uur. Minerva: „City Lights", alle leeft, ten bate van de Nederlandse r.k. blindenbond „St. Odilia", 20.15 uur. Roxy: „De zwarte pagina", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloedige zonson dergang", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Sénéchal, de geweldige", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt „Rose Bernd", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De ontembaren", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Ave Maria", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „Het huis der geheimen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 4 OKTOBER Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette met „Ein Walzertraum", 20 uur. Concert gebouw: Eerste jeugdconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, 16.15 en 19.30 uur. Nassauplein 8: mevrouw E. van den Berg-Boldingh over „De wereld, waarin wij leven", 20 uur. Wilheiminastraat 22: Ver. van Spiritisten „Het licht" met een psychometrische avond, 20 uur. Minerva: „Viva las Vegas", 14 jaar, 20.15 uur. Lido: „De nacht vol beklemming", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De hemelbestormer", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Dieven en moorde naars", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De grote kraak", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Geef mij een kans", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Straatvijand nummer elf", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „Groot alarm bij de geheime politie", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9