„Beperken" begroting is het slagwoord, dat de 1958 is gaan beheersen Laatste feestklank Geld komt en geld gaat m Velsens gezonde maar bedreigde financiën Dank zij de realistische opzet van het budget kon echter de balans in evenwicht blijven Vele uitgaven stegen met sprongen Uw bril klaar terwijl u wacht J. DE BOER - Mr. Opticien VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 Handiger Grond-politiek Duurder gas Bloempjes uit het begrotingshoeket Sociale steun Rationelebloemen Huizenbezit: te lage normen Propere zaken Al veel gedaan Ontratten *sJ Ml Mèi MS f(j| Lam stapt vlag uit Leraressen aan de Velsense huishoudschool op voordracht Examens Ongeluk op het terrein van de Hoogovens VELSENS BEGROTING voor het jaar 1958 is dus uit gekomen - een week vroeger dan vorig jaar en na heel veel werk en beraadslagen - en uit dit omvangrijke stuk documen tatie schemert het toekomstige beleid onder de nieuwe, moei lijke financiële verhoudingen door. In de korte beschouwing, die wij reeds gisteren aan dit belangrijkste aller gemeente stukken wijdden, kwam reeds vast te staan, dat de beste dingsbeperking de gemeente voor een aantal ernstige pro blemen plaatst, maar dat men niettemin ook weer niet te somber gestemd is over de naaste en de verdere toekomst: thans gaat het gezonde financiële beleid zijn vruchten af werpen, want het is een zaak van niet geringe importantie, dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten al heeft laten horen, dat zij Velsen een goed hart toedraagt vanwege dit beleid in de afgelopen jaren en dat zij als het nodig mocht zijn, wil helpen. In een uitgebreide toelichting op de be groting hebben B. en W. het een en ander uit de doeken gedaan over de omstandigheden, waaronder Velsens budget voor het nieuwe jaar tot stand is gekomen en over de moge lijkheden, die er ondanks de druk der tijden nog in schuilen. CXDOOOOOOOOOOO<X)OOOOOOOC>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOC)OOOC)OCOC Bij het opmaken van de begroting is uitgegaan van de veronderstelling, dat de geldende regeling betreffende de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten, die in 1957 afloopt, nog met een jaar zal worden verlengd. (De voorberei dende maatregelen tot dat doel zijn van regeringswege reeds getroffen.) De beperking der gemeentelijke bestedingen op de gewone dienst, werd door de regering gesteld op 20 a 25 miljoen, terwijl de rechtstreeks ten laste van de gemeenten komende gevolgen van de salarismaatregelen voor 1957 globaal werden geraamd op 30 miljoen. Ondanks deze beide, elkaar tegenwerkende factoren, is het Velsen gelukt de begroting sluitend te houden, een prestatie, die zo langzamer hand in de rij der gemeenten met een deficit gaat opvallen. Dat dit is gelukt moet worden toege schreven aan de omstandigheid, dat er bfj de ramingen op is gelet om alleen onont koombare stijging van uitgaven, andere dan die, voortvloeiende uit de herziene salarissen, te aanvaarden en de ramingen aan te passen aan de jongste gegevens. Voorts werden enkele inkomsten door tariefswijziging gebruik van vuilnis emmers, bad- en wastarieven en aanslui- tingskosten bij de ophaal- en stortings- dienst - verhoogd en tenslotte bleek het noodzakelijk, om algemene- en belasting uitkering met 3 punten te verhogen in afwachting van het bekend worden van die uitkeringen voor 1958. Deze bescheiden verhoging achten B. en W. verantwoord, omdat in het verleden steeds zulk een verhoging plaats vond. Hieronder laten wij enige grepen volgen uit de begroting der verschillende ge meentebedrijven. De gronden, ondergebracht in het grond bedrijf, zijn thans onderverdeeld in een viertal categorieën, n.l. gewone gronden, ADVERTENTIE ALLEEN BIJ LANGE NIEUWSTRAAT 789 PRISMA-KIJKER 7x50 135.— erfpachtsgronden, terreinen herbouwplan nen en gronden voor stadaanleg, recreatie en agrarische doeleinden. Onder de categorie „Erfpachtsgronden" zijn de aan de diverse woningbouwvereni gingen in erfpacht uitgegeven gronden be grepen. „Terreinen herbouwplannen" omvatten de gronden, welke gelegen zijn binnen de door het rijk vastgestelde wederopbouw- plannen. Deze gronden zijn hoofdzakelijk door onteigening verkregen en de „gronden voor stadsaanleg, recreatie en agrarische doeleinden" waren voorheen begrepen on der de „gewone gronden" en zijn voor namelijk door de gemeente aangekocht voor het uitvoeren van werken van stads- aanleg(b.v. de recreatieweg in nieuw-IJmui- den). Zodra deze werken zijn uitgevoerd en de juiste oppervlakten dezer werken be kend zijn, zullen de boekwaarden van deze gronden in rekening worden gebracht aan de algemene dienst van de gemeente. Ge deeltelijk komen deze gronden dan ten laste van het fonds voor stadsaanleg. Overwogen wordt om de industrieterrei nen eveneens als een afzonderlijke cate gorie te gaan administreren zodat duide lijker een gemiddelde kostprijs tot uitdruk king kan komen, in verband met de grote verschillen in de kosten van aankoop per m2 van deze gronden. Blijkens de begroting verwacht de ge meente in 1958 heel wat jubilea: de post „huldeblijken" is namelijk gestegen tot 5.000,hetgeen het dubbele is van 1957. Hoger is ook de post „adviescollege voor de IJmond", die tot 10.000.opliep. In 1956 werd hiervoor uitgegeven 3630,77. De kostenstijging zet zich uiteraard ook bij de politie voort, vooral nu de tunnel gereed is: men raamt echter voor de post „bijdrage van het rijk in de kosten van de eigen politie" 1.277.109.hetgeen tegen over 1957 met 980.567,een niet onaan zienlijke stijging betekent. Hierin spreken uiteraard de hogere salarissen een stevig woordje mee. De reservepolitie alleen al vraagt 11,500,en voor politiescholen en -cursussen raamt de gemeente 39.700. Alleen de kosten van wachtgebouwen en bureaus worden hopelijk lager: van 52,765 in 1957 naar 51.325 in 1958. Dat ook de brandweer een ferme post op de begroting veroorzaakt, nu de nieuwe kazerne in gebruik is, blijkt alleen al uit een salarispost van 123.571,tegenover 45.488 in 1957.... In totaal meer kosten: 98.000.—. De BB zal met een bedrag van 94.000 bedacht worden, zulks in afwachting van de begroting Bescherming bevolking. In 1956 werd blijkens de rekening over dat jaar 128.153 aan de BB uitgegeven. Pro Juventute komt er voor 1958 maar slecht af: de begroting rekent op 250, tegenover 750,voor 1957. Daar er in 1958 geen onderzoek op TBC gehouden zal worden, kon de post „bestrij ding der tuberculose" teruggebracht wor den tot f 9000.In 1957 was het 25.000. De Stichting Schooltandverzorging zal f 15.000,ontvangen als Velsense bijdrage in haar werk tegenover 10.000 over 1957. Dit gebeurt in afwachting van de begro ting, welke door de stichting moet worden ingediend en in afwachting ook van de nieuwe bijdrageregeling door rijk en zie kenfondsen. Het Chinese theehuis en het „Jannever- huisje" in Velserbeek zullen naar schat ting aan onderhoud in 1958 f 200,te zamen vergen. De gemeenschappelijke voor- en achter tuinen in de gemeente gaan de overheid 32.800,kosten. Voor het park Beecke- steyn alleen al is 10.120 uitgetrokken. Vergeleken bij 1957 is het tekort op de bad-, was- en zweminrichtingen met 36.000.toegenomen, hetgeen de nieuwe tariefering dus niet eens opvangt. Aan volksfeesten denkt men in 1958 1000.minder uit te geven dan in 1957. Voor de leeszalen staat echter 32.500 meer op de begroting; voor de onderwijs inspectie 15.000 meer. Aan school- en speeltuinen wordt 1000 minder besteed. Een bedrijfsoverschot bij het gasbedrijf van 52.129 werd, ter storting in het egalisatiefonds begroot, waarbij echter in aanmerking, moet worden genomen, dat de kolenprijs op 69,50 per ton werd ge raamd: de thans door Hoogovens in reke ning gebrachte kolenprijs. Elke gulden verhoging van de berekende kolenprijs per ton geeft een vermeerderde uitgave van ruim 15.000. Indien in 1958 de kolenprijs mocht stijgen boven 72,50 per ton, zal een gasprijs-verhoging moe ten worden overwogen, menen B. en W. De begroting van het waterleidingbedrijf sluit met een nadelig saldo van 6947, te dekken uit het reservefonds, hetgeen be tekent, dat de verhoging der watertarieven met ingang van 1 januari 1957 voor een zeer groot gedeelte weer is achterhaald door intussen tot stand gekomen verhoging van lonen en stijging van materiaalprijzen. Mocht echter het waterverbruik gunsti ger uitvallen dan werd begroot, dan zal het geraamde verlies in een kleine winst kun nen omslaan. Ten aanzien van de begroting van het bedrijf voor Openbare Werken wordt op gemerkt, dat de outillage van het bedrijf toelaat, dat er thans met een lager bedrag aan uitbreidingen kan worden volstaan. In voorgaande jaren zijn belangrijke aan schaffingen tot stand gekomen, waardoor het mogelijk is thans een aanmerkelijk ge ringer bedrag te ramen. Dat desondanks het totaal van deze posten toch nog hoger is dan in het voorgaande jaar, spruit voort uit het feit, dat het nodig moet worden geacht de centrale verwarmingsinstallatie voor het kantoor Velserbeek wegens de af tandse staat, waarin deze verkeert, voor een groot deel te vernieuwen. Opgemerkt wordt, dat de bestedings beperking voor het bedrijf als gevolg heeft, dat er minder rationeel kan worden ge werkt. In het afgelopen half jaar is reeds gebleken, dat projecten, die in voorberei ding zijn genomen, niet de vereiste hogere goedkeuring hebben kunnen verwerven. Er dient rekening mede te worden gehouden, dat deze improduktieve werkwijze zal aan houden zolang beperkingen op de beste dingen zullen worden toegepast. Bjj de ontsmettingsdienst is rekening ge houden met kosten voor het verlenen van certificaten van ontratting en voor het ont- ratten van zeeschepen. Een bijdrage in deze kosten wordt ver leend aan de gemeente Amsterdam, als dekking van de extra kosten van transport naar IJmuiden in gevallen van ontratting. De raming van het nadelig saldo van de ophaal- en stortingsdienst voor 1957 21.588,46 bedragende, moest voor 1958 worden opgevoerd tot 23.004,61, dus tot een bedrag, dat ruim 1400 hoger ligt. Deze stijging wordt voornamelijk veroor zaakt door de verhoging van de salarissen en de daarmede verband houdende hogere uitgaven voor sociale lasten. De raming van de salarisuitgaven moet ten opzichte van 1957 met bijkans 7000 worden ver hoogd. Tegenover deze stijging van de las ten staat een verhoging van de ramingen wegens incassoloon, rente en bijdrage van de deelnemers - bovendien wil de ge meente de bijdrage van 2.- tot 3.50 verhogen. Daar verwacht moet worden, dat als ge volg van de looncompensatie e.d. de kosten van het levensonderhoud in de loop van dit jaar enigszins zullen stijgen, zal aan passing van de gemeentelijke ondersteu ningsnormen niet kunnen uitblijven. Dien tengevolge is voor de ondersteuning in geld met een kleine stijging van de kosten rekening gehouden. De kosten van verpleging in ziekenhuizen e.d. zomede de kosten voor verzorging van behoeftigen in inrichtingen zijn niet on belangrijk gestegen, zodat deze kosten be langrijk hoger moesten worden geraamd. Vooral de kosten der verpleging van gees teszieken zijn belangrijk gestegen en wel van 1910, basisbedrag voor 1957 tot 2400 basisbedrag voor 1958, zulks ingevolge de brief van het provinciaal bestuur van Noordholland d.d. 3 april 1957. Tegenover de hogere uitgaven in 1958 zijn ook meer inkomsten verwerkt, als gevolg van de in te voeren verhoging van de uitkeringen ingevolge de algemene ouderdomswet en andere sociale renten. De uitbreiding van de werkplaats voor minder validen aan de President Kruger- straat en het overnemen van de werkplaats aan de Houtmanstraat per 1 april van de vereniging voor zwakzinnigenzorg, waar voor een nieuw hoofdstuk aan de begro ting is toegevoegd, eisen meer uitgaven.. Hiertegenover staat echter een belangrijke besparing op uitkering in geld. De begroting van het dienstjaar 1958 van het plantsoenbedrijf kenmerkt zich door een verhoging van het bedrag, ge raamd voor het onderhoud van de alge mene plantsoenen. Deze verhoging is een gevolg van uitbreiding van de oppervlakte der onderhouden beplantingen en van de gestegen lonen. Hoewel de staat van het onderhoud van beplantingen mede bepalend is voor de waardering van het publiek en de mate waarin de plantsoenen worden ontzien, is het bedrag dat voor dit onderhoud wordt geraamd, gebaseerd op een sobere opzet en een zo rationeel mogelijke uitvoering. VELSENS RAADSLEDEN - en zij niet alleen - hebben in het verleden meermalen aangedrongen op een over zichtelijker opstelling van de gemeente begrotingen, die toch nog altijd tot de moeilijkst-leesbare stukken uit de ge meentelijke huishouding behoren. Nadat u de afgelopen jaren al heel veel ten 8 goede was veranderd heeft de nieuwe jj wethouder van Financiën, de heer A. g de Jong, thans een boekje ten doop ge- 8 houden, dat voorlopig alleen voor intern gebruik is, maar dat als basis voor een nóg populairdere uitgave wellicht zou kunnen leiden tot een vlotte leesbaar heid van de gemeentelijke begrotingen voor iedereen, die daar behoefte aan heeft. Het nieuwe boekje heet „Begroting 1958, samenvatting inkomsten en uitga ven" en het is nog niét in een geplasti- ceerd handje gevat - het werd trouwens niet voor het oog of de gezelligheid uit gegeven, maar alleen maar om de dikke boeken, waaruit het een uittreksel wil zijn, handzamer te maken - maar het is wel een geslaagde poging om van dorre, jj zwaarwichtige materialen als begrotin- 8 gen leesbare lectuur te maken. In onze 8 beschouwingen over de begroting 1958 j hebben wij dan ook een dankbaar ge- g bruik gemaakt van deze samenvatting f en zo zal het de raadsleden, die in no- vember te beslissen hebben over Vel- 8 sens miljoenennota, ook wel vergaan. 8 OOOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCOOCOOCOOOOOOOOOCXX> In 1956 werd het openluchtbad „De Hee renduinen" bezocht door 28.504 personen, een laag aantal, dat veroorzaakt werd door de slechte zomer. Het lopende jaar gaf per 1 juli reeds 4500 bezoekers meer aan dan op hetzelfde tijdstip van verleden jaar. Een verdere stijging mag op basis van de zomer-inzet van 1957 verwacht worden en ook 1958 zal bij een normale zomer een groter bezoek geven. In 1956 namen 22.794 personen in „Spaarnberg" een bad. Het eerste halfjaar 1957 bracht rond 300 personen meer dan in de overeenkomstige periode van ver leden jaar. De stijging is regelmatig en over 1957 en 1958 zal een lichte toename van het bezoek verwacht mogen worden. De vergaderzalen daar zijn zeer gewild en constant bezet. Aan alle aanvragen kan niet altijd worden voldaan. In juli 1956 geopend, bedroeg het bezoek gedurende het tweede halfjaar 1956 aan het badhuis aan de Snelliusstraat 13.188 personen. Het eerste halfjaar 1957 bracht 13.918 personen. Een verdere toename van dit bezoek is voor 1957 en 1958 wel te ver wachten, want dit badhuis blijkt in een grote behoefte te voorzien, evenals de zelfwasserij, die in het tweede halfjaar 1956 19.163 kg was verwerkte, wat in het eerste halfjaar 1957 tot 29.767 kg gestegen was. Het gebruik van deze wasserij neemt toe en een verdere stijging van de aangeboden was mag ook voor 1958 worden verwacht. De nog niet volledige bezetting van de zelfwasserij is de oorzaak van het nadelig saldo. De chemicaliën vergden vooral in den beginne hogere kosten door meer ge bruik. Prijsstijging hiervan en van brand stoffen veroorzaakten hogere exploitatie kosten. Men wil echter thans de tarieven gaan verhogen. Het W. F. Visserhuis blijft „moeilijk": de post „Bijdrage van de gemeente", die in de begroting 1957 40.508 bedroeg, wordt thans geraamd op 55.399, een stijging dus van 14.891. De uitgaven voor onderhoud van straten en pleinen, wegen, voetpaden, pompen en riolen zijn aanmerkelijk lager geraamd. Te dien aanzien zij opgemerkt, dat in de afge lopen jaren een zodanige hoeveelheid werk is verzet, dat het thans in het kader van de bestedingsbeperking verantwoord lijkt minder geld ter beschikking te stellen. Daarbij is uitgegaan van de gedachte, dat in tijden, waarin op de bestedingen niet zo zeer zal behoeven te worden beperkt, het nodige onderhoud in versterkte mate zal kunnen worden hervat. De gehele bedrijfsbegroting van de rei- nigings- en ontsmettingsdienst draagt het kenmerk van het steeds groeiende inwoner tal, hetgeen in vrijwel alle posten door werkt, met name o.a. in de post huisvuil ophaaldienst, alsmede in die van schoon houden der gemeentegebouwen en scholen. Voor de huisvuilophaaldienst werden de kosten geraamd van het afvoeren van huis vuil door een aannemer naar Broek in Waterland. De straatveegdienst vertoont een sterke vermindering van arbeidslonen, hetgeen verband houdt met het in gebruik nemen van een tweede veegmachine. Onder dit hoofd wordt eveneens rekening gehouden met het schoonhouden van het zeestrand en het „slag" tussen parkeerterrein en strand. In 1956 werd de overdekte bad- en zwem inrichting „Velserbad" bezocht door 293.958 personen. Het eerste halfjaar 1957 gaf reeds een toename aan van rond 11.500 bezoekers, zodat het lopende jaar een totaal van rond 310.000 verwacht mag worden, indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen. Verwacht mag worden, dat 1958 wederom een stijging te zien zal geven. Over uit breiding is echter het laatste woord nog niet gezegd. Het bezoek aan de stortbad afdeling vertoont een lichte neiging tot teruggang. De begroting van de woningstichting „Velsen" is gebaseerd op 4830 woningen, die naar schatting in 1958 beheersobjecten van de woningstichting zullen zijn, hetzij als eigendom of in beheer van gemeente, gemeentebedrijven of derden, zoals nader in de memorie van toelichting is verklaard. Met de huurverhoging op 1 augustus 1957 kan in de begroting 1958 geen rekening worden gehouden, omdat bij het opmaken ervan geen nadere gegevens beschikbaar waren. De post algemene onkosten vertoont ten opzichte van de begroting 1957 een stijging van 6500. Per woning uitgedrukt be tekent dit een toename van 16,24 tot 16,77 of wel 0.53. Deze stijging ad 3 is belangrijk minder dan het percen tage waarmede de salarissen in i?et afge lopen jaar zijn gestegen, zodat deze opzet zeer bevredigend kan worden geacht. Ove rigens wordt van rijkswege bij de exploi tatie-opzet slechts een norm voor algemene onkosten van 14,10 per woning per jaar toegelaten. Aangezien de kosten, die hierop betrek king hebben, als salarissen, sociale voorzie ningen, bureaukosten, etc., na deze datum met meer dan 30 gestegen zyn, is het duidelijk, dat de gestelde norm verre van toereikend is. Door de woningstichting zelf, als ook via Bllll |PP^ f m r"- ÏJ r< L. Vv - v Y?f., de Nationale Woningraad is meermalen op verhoging van deze norm aangedrongen. Verwacht wordt, dat de huurverhoging mede verhoging van de hier bedoelde norm tot gevolg zal hebben. De onderhoudskosten dienden 93.700 hoger te worden geraamd dan voor 1957 als gevolg van het feit dat voor bijzondere onderhoudswerken voor de woningen van de Hoogovens en de Papierfabriek van Gelder Zonen N.V. 70.000 extra is ge rekend en het aantal woningen met 283 is gestegen, waarvoor de rest van de ver hoogde raming noodzakelijk is. De norm voor onderhoudskosten is nog niet verhoogd. Men moest hierbij dan ook de van rijkswege gestelde norm voor on derhoudskosten in de exploitatiebegrotin gen ad 89 per woning per jaar aan houden. Alleen al rekenende met de uurlonen van de vaklieden, die gestegen zijn met circa 30terwijl ook de kosten voor leiding en toezicht een stijging vertonen, is het dui delijk hoe bezwaarlijk het onderhouds beleid te voeren is. Ook hier is herhaalde lijk op verhoging der normen aangedron gen en de hoop geldt ook hierbij, dat de huurverhoging tevens verhoging van de norm voor onderhoud zal inhouden. OOOOOOOCXIOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC De „gewone dienst" van Velsens begroting eindigt aan debet- en creditzijde op 'n totaal van f 15.555.000 rond en dit bedrag is uiteraard opgebouwd uit een aantal bronnen van inkomsten en uit uitgaven. Naar verhouding is de grootste bron, waaruit de gemeente haar gelden put, die van het Rijk, de „uit kering uit het gemeente fonds". Niet minder dan 43,90 percent van het to taalbedrag kwam hiervan daan tot een som van f 6.829.000. De andere Rijksuitkeringen leveren ook nog 31,82 percent op „onderwijs, kunsten en wetenschappen" de groot ste slokop der kasmid delen: de begroting voor 1958 houdt rekening met een uitgaaf van f 4.629.000 ofwel bijna 30 percent van de totale gemeentelijke uitgaven, maar Maat schappelijke steun en voorzorg is een goede tweede met 15 percent van de uitgaven ofwel f 2.338.000. De volkshuis vesting volgt daar met f 1.920.000 direct op (12,34 percent) en de openbare veiligheid vraagt eveneens een lieve duit: 11,89 per cent van het totaal of (f 4.950.000) en daar steekt f 1.849.000 per jaar. Het het bedrag van f 1.023.000 algemeen beheer der ge komen. Zij vertegenwoor digen f 1.512.000 van het totaal, ofwel 9,72 percent en als de volksgezondheid dan nog „betaald" is met f 445.000 (2,86 percent), zijn de grote happen wel uit de gemeentelijke taart. Deze cijfers zijn natuur lijk op zichzelf niet maat gevend voor een beleid. Men moet ze kunnen ver gelijken met vorige jaren en men zal ze dit jaar moeten projecteren tegen de omstandigheden en de toestand van 's Rijks fi nanciën. Dan valt, bij ver- Bij verschillende gelegenheden wordt in Velsen als gemeentevlag gebruikt een dundoek, bestaande uit twee banen> waarvan de bovenste blauw en de on derste geel is, overeenkomstig de in het gemeentewapen voorkomende velden van „lazuur" en „goud". Nu het aantal gevallen, waarin van 8 de vlag gebruik moet worden gemaakt, steeds toeneemt, komt het B. en W. voor g dat tot officiële vaststelling van deze 8 vlag wordt overgegaan. Het college heeft advies ingewonnen van de Hoge Raad van Adel, die in overweging gaf 8 door de aan zijn bureau verbonden wa- 8 pentekenaar een ontwerp van de vlag te laten vervaardigen en dit, na vaststel- 8 ling door de gemeenteraad, ter nadere 8 beoordeling in zijn handen te stellen. 8 Het nieuwe ontwerp is de vlag in haar oude kleuren maar zonder het ver- 8 trouwde gemeentewapen met het lam- p Gods: dit wapentje is namelijk, zo heeft de Hoge Raad van Adel uitge- 8 8 maakt, heraldisch onjuist en dient „dus" te verdwijnen. 8 x B. en W. van Velsen stellen de raad voor aan de mevrouw Dr. J. van den Bergh van Eijsinga-Eliasschool te IJmuiden te benoe men: tot lerares in tijdelijke dienst voor de cursus 1957/1958 de dames mej. J. H. Boon en M. H. Brits, mevr. G. H. J. Bos- Brus ep mej. M. Handgraaf, mevr. M. Marseille-Beeks en G. H. Wouwenaar- Eerelman en de dames mej. I. van Altena en W. Beukers. Voorts wordt voorgesteld te benoemen tot lerares in tijdelijke dienst voor het tijdvak 1 augustus tot 1 decem ber 1957 mevr. P. J. Eekhof-Jansen; als houshoudster/surveillante in tijdelijke dienst voor de cursus 1957/1958 wordt voorgesteld mej. E. R. Bruntink. In het proces tegen ex-veldmaarschalk Schörner te München heeft de vroegere veldmaarschalk Kesselring als getuige a décharge verklaard dat Hitier „ramp bevelen" placht te geven telkens als hij een aanval van woede kreeg doordat de zaak verkeerd liep in de oorlog. Op grond van deze bevelen hadden solda ten en officieren het recht iedereen neer te schieten, die duidelijk van laf heid blijk gaf. Hitier maakte er nooit bezwaar tegen, als deze bevelen met buitensporige hardheid werden toege past, aldus Kesselring. Schörner be roept zich op dergelijke bevelen. De 71-jarige Kesselring is zelf in 1945 door een Brits gerechtshof ter dood veroordeeld, omdat hij 335 Italiaanse partisanen had laten doodschieten in de grotten van Ardeatine bij Rome. Het vonnis werd later verzacht en in 1953 kwam hij vrij. Op de foto ziet men Schörner (rechts) in gesprek met een van zijn twee verdedigers, dr. Moser. De 65-jarige Schörner wordt beschul digd van een moord en twee pogingen tot moord. (DPA/UP). Leiden: kandidaatsexamen A wis- en na tuurkunde: P. van der Laan, Leiden. Doc toraal examen wiskunde: N. W. van Meer- ten, Heerlen. Kandidaatsexamen F wis- en natuurkunde: J. de Graaf en C. J. van den Berg, beiden te Leiden. Idem K: H. O. Voorma, Voorschoten; M. C. Roetering, Den Haag. WAGENINGEN. Landbouwhogeschool. Kandidaatsexamen Nederlandse landbouw: J. A. L. van Dixhoorn, Walsoorden; mevr. M. G. van de Hoek-Van Kampen, Ooster beek; A. A. M. Jansen, Dongen; J. H. Jan sen, Arnhem; F. S. Riemer, Arnhem; J. Born, Putten; H. G. Broeze, Almelo; S. Huijberts, Berkhout; mej. P. M. Drenth, Kerkrade; mej. A. van de Ende, Joure; J. J. van de Wind, Rietveld. Kandidaats examen tropische landbouw: K. Zijderveld, Den Haag. Kandidaatsexamen tuinbouw: J. P. van Eijk, Nootdorp; R. W. Oosterhuis, Hoogeveen; M. W. Prins, 's Gravenzande; mej. P. J. van Weijnsbergen, Hilversum. Ingenieursexamen Nederlandse landbouw: M. A. van der Beek, Dubbeldam; J. L. Berkenbosch, Apeldoorn; B. Fokkens, Maarn; A. P. Hidding, Bussum; R. M. ten Kate, Dordrecht; J. van den Kerkhoff, Rot terdam; W. M. Markusse, Kapelle; M. Mie- dema, Wirdum; W. Nieuwboer, Bunschoten; mej. G. van Randen, Roordahuizen; F. E. Schulze (met lof), Nijmegen; R. Sol, Sneek; J. J. Vonk, Den Haag. Ingenieursexamen tropische landbouw: W. H. Dekker, Zetten; H. Hoestra, Tiel; mej. A. S. N. Liem, Wa- geningen; J. van Lidt de Jeude, Hilversum; I. M. Said, Wageningen; C. V. J. Small, Wageningen; G. W. Uhlenbroek, Bilthoven. Ingenieursgexamen tuinbouw: A. A. Fran ken, Bergen op Zoom. Nijmegen: Kandidaatsexamen deel 2 ge neeskunde: mej. C. G. M. Voestermans, (cum laude) Roermond; A. F. Casparie, (Sneek); M. F. M. Delhaas, (Eindhoven); F. L. P. van der Hoeven, (Berghem) H. G. J. Houben, (Eys-Witten)R. M. C. M. Jans sen, (Nijmegen); G. J. M. Kortstee, (Raal- te); J. M. J. Scheepers, (Heerlen); mej. J. Scheepers, (Heerlen); J. M. E. van Zand- voort, (Nijmegen); E. Th. J. Beissel, (Kaal heide). BIJ WIJZE VAN verlate en ook beslist allerlaatste feestklank mogen wij u hierbij aanbieden een verrukkelijk kreupelrijm, stammend uit de vijfde klas van de Van Ossendorpschool. als totaal der gemeente lijke belastingen en hef fingen (6,85 percent) maar pover bij af. Voorts heeft de gemeen te nog een spaarpotje in de vorm van „teruggaaf of verhaal van uitgaven", zo als de kosten voor de' po- in dez® eye?®e„nJL litie en een deel van het zware last met f 1.330.000. gelijking met vorige jaren meen te, waaronder dus de gebouwen ressorteren, die de overheid in stand houdt, en meer speciaal het raadhuis, vraagt jaar lijks f 1.149.000, hetgeen al tijd nog ruim 7 percent van het totaalbudget is en de verschillende kasvoor- zieningen vormen vooral onderwijs, waaruit haar f 2.386.000 toevloeit ofwel 15,34 percent van het to taal budget. De overige in komsten hebben niet veel om het lijf: samen nog geen twee percent van het nodige geld. Percentsgewijs is de post Hetgeen 8percent van de uitgaven uitmaakt De openbare werken zijn dit jaar, zoals uit onze toelichtingen van gisteren en vandaag al gebleken is, een weinig in de knel ge er percentsgewijs voor 1958 slechter afkomt dan voor 1957, al is het totaal te besteden bedrag niet zoveel lager. Scherp is echter gestegen de post „kasvoorzieningen" het geen zonder meer terug te brengen is tot de uiterst moeilijke situatie op de kapitaalmarkt en de hoge kosten, die de gemeente zich moet getroosten om aan geld te komen. Was er ■n '956 slechts 2,48 percent het totaalbudget no- g voor deze kasvoorzie ningen, en was dit bedrag in 1957 al gestegen tot 4,96 percent, voor 1958 werd het8,55 percent. Het bootje van Pietje Donkersloot moest wachten voor een grote boot Het grote wegverkeer moest steeds met ponten over en weer. Daarvoor was er ook nog een loopbrug die hebben we echter al lang achter de rug. En dan was er nog de spoorbrug, die liet de treinen rijden over zijn rug. De schepen moesten daarvoor wachten en daarover kwamen heel wat klachten. Die klachten maakten niet veel uit het scheepverkeer moest wel vooruit. Dood door schuld niet bewezen geacht De Haarlemse rechtbank heeft vanoch tend een vijfendertigjarige chauffeur uit Beverwijk, die op 28 januari j.l. op het ter rein van de Hoogovens te IJmuiden op een groep grondwerkers was ingereden, tenge volge waarvan de achtenveertigjarige G. de Bie uit Wieringen om het leven kwam, vrijgesproken. Hem was dood door schuld ten laste gelegd. Op 22 juni was twee maanden hechtenis geëist. De rechtbank bepaalde echter dat een nader onderzoek moest worden inge steld. Tijdens een nieuwe zitting ter plaat se van het ongeluk op 20 september per sisteerde de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo bij zijn eis van twee maan den hechtenis. Verdachte had bij een proefrit op het Hoogoventerrein onder leiding van een jonge chauffeur het stuur overgegeven. Kort daarop had hij vermoedelijk op het gaspedaal gedrukt inplaats van op het rem pedaal en daardoor het ongeluk veroor zaakt. Maar de brug moest steeds weer dicht, dat was Baas de Boer zijn plicht, want er was een trein in zicht. Straks is de brug echter verdwenen, want er is een spoortunnel verschenen. Nu gaat hij niet meer open, want men gaat heel snel slopen. Bij de pont is heel wat minder kabaal dan bij de tunnel en onder het kanaal. Iedereen wil onder de tunnel door, want het is een mooie hoor. Krijgt er iemand motorpech dan staat er zo een rij tot Halfweg. De politie staat er met zijn tienen bij elke opstopping te grienen. En zo'n oude kar stuurt alles in de war. Een ander z'n benzine is op en krijgt een rij auto's op zijn kop. Daar komt de gele trekker, hij ratelt als een oude wekker. In minder dan geen tijd zijn we de rommel kwijt. Iedereen heeft lol de tunnel gaat weer vol. De trekker brengt de ravage snel naar de garage. Nu zijn we er eindelijk door, alleen de Koningin was ons voor. Laat het verkeer nu maar gaan. Moge de tunnel lang nog bestaan! Nieuwe leraren voor de handelsavondschool B. en W. stellen de raad voor te benoe men tot leraren, in tijdelijke dienst, aan de gemeentelijke handelsavondschool te IJmuiden voor het cursusjaar 1957/1958 de heren L. Sijtsma (voor het vak boek houden) en H. A. de Meijer (voor het vak handelsrekenen)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5