VHF-station „Maassluis Radio" zal de middengolven ontlasten Wandelaars tippelden hun van de BB „tunnelloop „Hector" sleept de „Stentor" op langste reis naar Ravenna autorijlessen Inenting tegen kinderverlamming ondanks A-griep, niet schadelijk Procuratiehouder J. M. Ensering nam afscheid van De Plaatwellerij Bel 7179 IJmuidense kapitein kon botsing in de mist niet voorkomen Noodgolf uit het gedrang Oud Wijsmuller-kapitein J. Kok op de brug van de sleper „Hector' Hij diende 43 jaar het bedrijf Aanvaring van „Luna" met „Persic" voor de Raad voor de Scheepvaart NIEUW MEDIUM VOOR DE „METERGOLVEN" Bel 7179 Tunnelf eesten ten einde „Welgemeende dank aan alle medewerkers" Ernstig gewond na val van 7 meter hoog dak Examens Vier keer „tunnel-sleep- assistentie" Botsing in de mist Tentoonstelling over het havenwezen Bondscompetitie van „Pat-Mat" begint weer AFSCHEID VAN IJMUIDEN NA 36 JAAR Ansems verdrong Dukel van de kop DINSDAG 8 OKTOBER 1957 (Speciale berichtgeving) MET EEN KORT, gemoedelijk gesprek tussen ir. A. J. Ehnle, directeur algemene zaken en radio van de PTT en kapitein C. Haagmans van de Statendam is in het gebouw van Dirkzwager te Maassluis het VHF-station „Maassluis Radio" ingewijd en daarmede de radio-telefonie-communicatie op de z.g. metergolven in het haven gebied van Rotterdam, dat ook de Waterweg bestrijkt, in gebruik genomen. Ir. Ehnle zei dat hij het een genoegen vond in deze nautische omgeving met zicht op het landschap van de Waterweg het eerste gesprek met de gezagvoerder van de Staten dam te voeren en kapitein Haagmans hoopte dat allen die gebruik zullen maken van deze radiotelefonie-communicatie er veel gemak en plezier van zullen beleven. Dit eerste gesprek had plaats in de rap portage-afdeling van Dirkzwager via een gewoon telefoontoestel, dat was aange sloten op de nieuwe ontvang- en zend apparatuur van Maassluis Radio de in gebruikneming van dit nieuwe communi catiemiddel zal het intense radiotelefoni- sche verkeer in de zogenaamde midden golven sterk ontlasten, waarvan vooral de noodgolf voordeel zal hebben. De VHF-radiotelefonie, welke zich in de golven beneden honderd meter afspeelt, werd mogelijk door de ontwikkeling van de radiotelefonie met hoge frequentie. Een schip dat in 't bezit is van een VHF-appa- ratuur zal zonder tussenkomst van een kuststation, bijvoorbeeld direct met Maas sluis Radio contact kunnen opnemen om een belangrijk bericht af te geven. Maar ook het verkeer tussen schepen onderling zal mogelijk zijn, wat zeer belangrijk kan zijn voor de navigatie. Na de ingebruik stelling heeft ir. Ehnle in een korte toespraak de belangrijkheid van deze radiotelefonie-communicatie uiteengezet. Hij memoreerde de opstuwing die ontstond in het verkeer op de Oostzee en de Noord zee en het ernstige feit dat de noodgolf in het gedrang kwam te zitten. De ontwikke ling van de hoge frequenties heeft het mo gelijk gemaakt in deze richting een oplos sing te zoeken en via enkele conferenties op internationaal niveau is dit nu een feit geworden. Hij verklaarde dat de banden die de PTT met Dirkzwager had door deze ontwikkeling nog nauwer zijn geworden en hij bracht dank voor de gastvrijheid welke de PTT ook nu weer wordt verleend bij de ontwikkeling van dit speciale havenverkeer via de vhf-radiotelefonie. Al op de grote meren De heer J. F. Houtmuller, hoofdinspec teur, van de kust- en scheepsradio van de PTT, heeft daarna een overzicht gegeven van de ontwikkelingsgang van deze VHF- communicatie, die men op de grote meren in de V.S. al had. Hij wees er op dat de meest doelmatige plaats het centrum voor informatie van Dirkzwager was en de PTT achtte zich gelukkig met het feit dat Dirk zwager bereid was de behandeling van dit nieuwe communicatiemiddel te verzorgen. Hij sprak de hoop uit dat deze dienst zou bijdragen in een nog sneller behandeling van de scheepvaart in de Rotterdamse haven. De heer V. W. Maas, directeur van de Kon. Dirkzwager's Scheepsagentuur, heeft in zijn antwoord gezegd dat de Waterweg ADVERTENTIE Neem nu bij A R I E BEEKHUIS in VOLKSWAGEN of OPEL REKORD SPECIAAL CURSUSTARIEF TORRICELLISTRAAT 32 UMUIDEN De voorzitter van het comité voorberei ding feesten ter gelegenheid van de ope ning der Velser tunnel, de heer H. de Boer, schrijft ons: „Nu de feestelijkheden ter gelegenheid van de opening der Velser tunnel ten einde zijn en ik niet het gevaar wil lopen iemand te vergeten, wil ik gaarne langs deze weg nog even een blik terugwerpen en een welgemeende dank laten horen aan allen die tot het slagen van de festiviteiten hebben meegewerkt. Het is steeds van het comité, dat de feestelijkheden mocht voorbereiden, de bedoeling geweest, het feest een manifes tatie te doen zijn van onze wil tot samen werking en vertrouwen in de toekomst, gelijk ook het machtige bouwwerk der tunnel dit is. Zo moeten dan ook de concerten met de gezamenlijke zangkoren, de uitvoering van „Die Schöpfung", het machtige jeugddefilé, de taptoe, de wandelmarsen, het drumband-concours, het sprookjes zwemfeest, de fototentoonstelling en het défilé van bedrijfsauto's met daaromheen het prachtige vuurwerk, de wedstrijd van de gezamenlijke middenstand en de schit terende verlichting van parken en gebou wen, gezien worden. Ook de medewerking van het onderwij zend personeel, enkele scholen uitgezon derd, dat zorgde voor een haag van vreug devolle kinderen bij aankomst van de Koningin te Driehuis, is zeer op prijs ge steld. Zo ergens critiek was, kwam dit door misvatting omtrent de bedoelingen van het comité, dat, indien overleg was ge pleegd, zeker tot oplossing gebracht had kunnen worden. Ons rest nu nog een woord van harte lijke dank aan allen die hebben meege werkt de opening van de tunnel tot een waardig feest te maken. Dank vooral ook aan de burgers, die door hun aanwezig heid het optreden van diverse activiteiten mogelijk hééft gemaakt. Het feest is ten einde en ieder is weer op eigen plaats aan de arbeid. De achter ons liggende feesten heeft ons geleerd vertrouwen te hebben in deze ar beid om van de IJmond een woongemeen schap te maken. een rivier is die om zoiets als de VHF vraagt. De verbindingen met een schip in de vaart waren tot nu toe eigenlijk maar zeer provisorisch. Deze radio-telefoniecom- municatie met uitsluiting van de tussen komst van een kuststation is een oplossing. Hij geloofde dat binnen vijf jaar alle sche pen met een dergelijke apparatuur zullen zijn uitgerust. Hier hebben het samengaan van de noodzakelijkheid van het gebruik en de technische mogelijkheid waarvan de PTT altijd uitgaat, iets goeds tot stand ge bracht. De heer Maas gaf nog een interessant overzicht van de snelle ontwikkeling van de communicatiemiddelen in de laatste halve eeuw, die zich bewogen tussen be- richtoverbrenging per rijtuig via de Bell- telefoon, de eigen lijn, de ondergrondse verbindingen en de telex naar het com municatiemiddel dat nu in gebruik is ge nomen en hij bracht dank aan de PTT die dit alles heeft mogelijk gemaakt. Maandagmorgen omstreeks half elf is de 23-jarige loodgiter J. S. uit IJmuiden van het zes tot zeven meter hoge dak van een woning ter hoogte van de Goede Her derkerk aan de Velserduinweg gevallen. De loodgieter viel, toen een lat, waarop hij met de voeten steunde, afbrak. Hij kwam op het trottoir terecht en moest met ernstige inwendige kneuzingen wor den overgebracht naar het Antoniuszie- kenhuis in IJmuiden-Oost. Houtstof aangevoerd Maandagmiddag is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweed se s.s. „Skirner", dat van de Zweedse ha ven Hallstanas een lading van 1450 ton houtstof aanvoerde. (ADVERTENTIE) VOOR LUXE VERHUUR zonder chauffeur A. BEEKHUIS - Torricellistr. 32 IJmuiden Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht mej. A. M. T. van Kempen te Rotterdam, mej. J. Steketee te Noordwijk, mej. E. M. Lemm te Rotterdam en de heren W. A. Entzinger te Leiden J. W. Smit te Den Haag. Geslaagd voor het kandidaatsexamen genees kunde (tweede deel) mej. A. M. E. Bulk te Bos koop, mej. J. M. de Haan te Den Haag (cum laude), mej. A. J. van Houten te Den Haag, mej. H. J. G. van Oosterhout te Haarlem, mej. E. A. S. Pronk te Den Haag en de heren W. J. F. B. Boerrigter te Heemstede, H. T. Boucher te Wassenaar, A. Bijl te Den Haag, J. S. van Dam te Amsterdam, J. G. Dresscher te Rotter dam, H. R. Groesz te Rijswijk, A. B. Haartsen te Rotterdam, J. Junge te Leiden, H. A. E. de Koning te Leiderdorp, W. van der Leeden te Voorschoten, L. J. H. Lempers te Den Haag, A. H. Mulder te Waddinxveen, J. van Noort te Lei den, J. H. M. Pieck te Oegstgeest, R. la Rivière te Rotterdam, E. A. de Ruiter te Breda, J. Veld kamp te Den Haag, J. J. Veltkamp te Driehuis en C. R. Vonk te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde (II) mej. C. A. Bakker te Velsen (cum laude) en de heren D. Maingay te Bussum, J. H. Scheeper te Zeist en H. Smith (V.S.). Geslaagd voor het artsexamen mej. C. F. Schtil- ler te Amsterdam, mevr. L. L. J. Stokhuijzen- Ochtman te Leiderdorp en de heren F. M. Lali- sang te Oegstgeest en H. Meinardi te Den Haag. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Situatie-analyse en sociaal-psychologisch expe riment" de heer J. Ex te Nijmegen, cum laude. Doctoraalexamen psychologie: G. L. de Bruijn, cum laude, Nijmegen; mej. D. M. J. L. A. Tie- lens, Nijmegen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie: R. Molemaker, Harderwijk; H. A. V. Bottenburg, Hilversum. De tunnel-kraanwagendienst heeft het gisteren druk gehad met het oplossen van kleine onregelmatigheden in het verkeer. Het begon des ochtends omstreeks elf uur al met een zware legertruck, die in de nabijheid van het noordelijk viaduct door een verkeerde manoeuvre van de weg af in de berm raakte en daar wegzakte. De zware kraanwagen moest er aan te pas komen om het gevaarte uit de berm te wrikken. Voorts kwam er in de oostelijke tunnelbuis gistermiddag een auto met motorpech stil te staan en moesten er twee wagens worden weggesleept wegens ben zinegebrek. „Arjos" wordt opgericht De oprichtingsavond van de A.R.J.O.S. in IJmuiden zal worden gehouden op 11 okto ber in „De Carius" aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost. Als spreker treedt op dr. P. J. Richel van Heemstede. „Arjos" is een afkorting van de Anti Revolutionaire Jongeren Studie kring. Op de Amsterdamseweg is een per sonenauto gistermorgen omstreeks tien uur tijdens de dichte mist ingereden op een geparkeerd staande vrachtauto. De personenauto reed met grote snelheid en de bestuurder merkte de vrachtauto te laat op om een aanrijding te voorkomen. Vooral de personenauto liep bij de aan rijding aan de rechterzijde grote schade op. De bestuurder had lichte verwon dingen aan het hoofd. In de gemeente Velsen zal zoals wij za terdag reeds meldden op 15, 16 en 17 okto ber begonnen worden met de vaccinatie van kinderen geboren in 1955 tegen kinderver lamming. Voor een volledige immunisatie zijn 3 inentingen noodzakelijk. De tweede injectie zal precies vier weken later worden gegeven dus op 12, 13 en 14 november. De derde injectie geschiedt een half jaar later op nader te bepalen dagen. Deze vaccinatie zal plaats vinden op 15 oktober in het Witte Kruis gebouw, Kennemerlaan te IJmuiden. Op 16 okt. in het Wit Gele Kruis gebouw, Willembeeksweg te IJmuiden-oost. Op 17 oktober in de morgenuren in het St. Jozef huis te Velsen-noord en in de middaguren in het Badhuis aan de Wüstelaan te Sant poort. Dat de B.B. ook in de wandelsport haar mannetje weet te staan .heeft de wandel vereniging „Vé-Bé" van de A-kring Vel- sen-Beverwijk van de Dienst Bescherming Bevolking zaterdag en zondag bewezen met de door deze vereniging voorbereide „tunnel-loop". Ondanks haar prille be staan en het gemis aan organisatie ervaring op het gebied van wandeltochten „Vé-Bé" werd in februari van dit jaar door een handjevol enthousiaste tippelaars onder de B.B.-ers van bovengenoemde kring opgericht met het doel een bindend element te scheppen kan de organi serende vereniging zowel wat het gepres teerde als wat het aantal deelnemers be treft meer dan tevreden zijn. Reeds in de afgelopen zomer behaalde „Vé-Bé" met het houden van enige jeugd- tochten, waaraan door honderdentwintig meisjes en jongens werd deel genomen, een aardig succes, m 1 te De opening van de Velser- P&K tunnel vormde de aanleiding V tot deze eerste „Tunnel-loop". Ruim vierhonderd deelnemers, T afkomstig uit Zeist, Hilver- sum, Haarlem, Alkmaar. Am sterdam en Hillegom zonder de A-griep zou de deelname nog groter zijn geweest wandelden door de omge ving van Driehuis, Velsen, Santpoort en Beverwijk. Zij waren allen vol lof over de uitgezette parkoersen over afstanden van 1, 15, 20 en 30 kilometer. Over het al gemeen liep men in groepsverband maar er waren ook verscheidene individuele wandelaars. De start had plaats vanaf het B.B.-centrum aan de Kriemhildestraat in Driehuis, waar ook de finish was. Bijzon der succesvol was wel de wandelvereni ging „DSV" uit Amsterdam die met haar jeugd- en seniorgroepen het leeuwendeel der prijzen in de wacht sleepte. Een uitstekende indruk maakte ook de in de bekende blauwe overalls gestoken wandelgroep van de B.B. uit Zeist en de „B.B.-Tippelaars" uit Hilversum. Het hoofd van de A-kring Velsen-Be- verwijk, de heer W. van Lier, reikte zon dagmiddag in de stampvolle zaal van het B.B.-centrum de fraaie prijzen uit. De heer Van Lier zei dat deze eerste „Tunnel loop" een groots succes is geworden en hij hoopte dat zij een jaarlijks terugkerend wandelevenement zal mogen worden. Hij sprak woorden van dank en waardering tot allen die aan de voorbereiding hebben meegewerkt. De deelnemers nodigde spre ker uit het volgende jaar weer naar Drie- In het Amsterdams Historisch Museum „De Waag" is de tentoonstelling „Hier uw haven" geopend, die ter gelegenheid van het internationaal expediteurscongres van de F.I.A.T.A. (Federation internationale des associations de transitaires et assimilés) is ingericht. Op deze tentoonstelling zijn naast een overzicht van de huidige ontwikkeling van de zee- en luchthaven Amsterdam beelden uit het verleden opgenomen. De ontwikkeling van de weg van de haven naar zee en verkorting van de ver binding met het achterland wordt op kaar ten verduidelijkt. Aan de hand van ar chiefstukken wordt de historische achter grond van de meeste beroepen en organi saties in en om de haven aangeduid. De tentoonstelling blijft open tot en met 15 november. huis te komen om de thans gewonnen wis- selprijzen te verdedigen of om te trachten dan tot de prijswinnaars te behoren. De uitslagen in de verschillende groepen luidden: Jeugdgroep 10 en 15 km: 1. DSV (Am sterdam); 2. DSV (Amsterdam); 3. „Jeep- jeugd" (Alkmaar). DSV legde daarmede voor een jaar beslag op de wisselbeker, uitgeloofd door „ÏJmuidens Bloei". Tevens won DSV de zilveren wisselpenning, be schikbaar gesteld door het gemeentebe stuur van Velsen, voor de beste jeugdgroep van de beide wandeldagen. Senioren 20 km: 1. DSV (Amsterdam). Deze groep legde tevens beslag op 3e wis selbeker van het gemeentebestuur van Be verwijk, beschikbaar gesteld voor de beste wandelgroep van beide dagen. Van de B.B.-groepen wist die uit Zejst zich als eerste te klasseren en daarmede de wis selbeker te veroveren, welke door de Dienst Bescherming Bevolking A-kring Velsen-Beverwijk beschikbaar was ge steld. De bondscompetitie voor de Kennemer schaakclub „Pat Mat" staat weer voor de deur. Op 17 oktober moet het eerste tien tal reeds aantreden tegen „Rolland". De uitslagen van de onderlinge compe titie zijn: t Afdeling I: StrengersSuiker remise. HartHuijgen remise. Afdeling II: BannenbergJanssen 01. PeltzerWulms remise. SonneveldTijs- sen 10. SchroderComis afgebr. Afdeling III: BeentjesBakkum afgebr. LubertNijhoff 0lT v. d. BergDe Vries 1—0. Afdeling IV: v. d. LelyPortegies 10. MolenaarDe Gelder 01. WesterVan Dijk 1—0. De ouders van de in te enten kinderen krijgen tijdig bericht op welke plaats en op welk uur zij met hun in 1955 geboren kin deren worden verwacht. Teneinde deze vaccinatie-campagne vlot te doen verlopen is het noodzakelijk, dat de ouders zich strikt houden aan de hen opgegeven plaats en tijd. Velen zullen zich bezorgd maken, dat de vaccinatie tegen kinderverlamming een schadelijke invloed zou kunnen hebben op de gezondheid van het kind in verband met de thans heersende influenza- epidemie.. Dit is echter niet het geval. Na een diep gaand onderzoek en na rijpe overweging zijn deskundigen tot de overtuiging gekomen dat vaccinatie van gezonde kinderen tijdens de thans heersende griep-epidemie geen schadelijke gevolgen meebrengt voor het kind. Natuurlijk zullen er enkele kinderen zijn van wie de huisarts vaccinatie niet wenselijk acht. Het volgende voorjaar zal begonnen wor den met het vaccineren van een groter aan tal jaarklassen kinderen, zodat tegen de tijd, dat een nieuwe epidemie van kinder verlamming kan worden gevreesd de kin deren, die het meest gevoelig voor deze ziekte zijn zullen zijn ingeënt. Wel moet men echter bedenken, dat vaccinatie tegen kinderverlamming niet een volkomen be schutting geeft, maar wel een grote mate van. onvatbaarheid, zodat de overige maat regelen ter voorkoming van deze ziekte, zo als uiterste zindelijkheid en waken tegen oververmoeidheid van kracht blijven. MET GEMIDDELD VIJF MIJL vaart per uur koerst de oude IJmuidense stoom- sleepboot „Hector" sinds gisteravond met de rederijgenoot „Stentor" op sleeptouw voor de langste reis, die het tweetal ooit heeft gemaakt, naar de Italiaanse kust plaats Ravenna aan de Adriatische Zee. In het schemerduister hebben enkele honderden IJmuidenaren het zesendertig jaar oude tweetal gistermiddag omstreeks zes uur uitgeleide gedaan. De sirenes en fluiten van de slepers „Nestor", „Winston Churchill" en „Junior" loeiden om het hardst tussen de pieren en de op deze schepen meevarende walpersoneelsleden van de n.v. Bureau Wijsmuller en de familieleden van de twaalf opvarenden van de „Hector" en „Stentor" kregen voor de laatste maal gelegenheid even buiten de pieren met een armzwaai en een roep afscheid van elkaar te nemen. Zij zagen, hoe de „Hector" tussen de pieren de „Stentor" op een korte tros nam en deze even buitengaats uitvierde om daarna aan de laatste zeereis te beginnen. Kapitein J. Kok uit Maassluis was in de loop van de ochtend al in IJmuiden aan gekomen om na tientallen jaren weer op de brug van de „Hector" te komen staan. Ook in de beginjaren van N.V. Bureau Wijsmuller, toen de maatschappij haar grote groei beleefde, voer hij op de met de zwart-wit-blauwe band getooide slepers. In 1916 kwam hij bij de maatschappij en met genoegen grijpt hij in een gesprek terug naar het verleden, toen Wijsmuller met de „Jacob van Heemskerk" in Vigo aan de Portugese kust op station lag. Ook voer hij lange tijd tot 1926 op de nu door hem weg te brengen „Hector" en „Stentor" in de havendienst en op de kust voor korte reisjes. Oude bekenden kwam hij op deze mid dag op de wal tegen. Daar was in de eerste plaats eerste machinist Kuiper,, nu 83 jaar, die uiteraard bij het vertrek niet wilde ontbreken. Kapitein Kok ging in 1926, toen de vloot Voor de n.v. De Plaatwellerij is het zaterdag een bijzondere dag geworden, aangezien de heer J. M. Ensering, hoofd boekhouder en procuratiehouder na niet minder dan drieënveertig jaar zijn beste krachten aan dit bedrijf te hebben gegeven met pensioen heenging. Dat de heer Ensering zich in de voorbije periode van hoog tot laag onder het perso neel grote waardering verwierf, liet de grote belangstelling in het schaftlokaal zien, waar behalve de beide bedrijfsdirec teuren, de directeur van het accountants bureau de heer Van Til, het personeel van de afdeling boekhouding en vele collega's en vrienden zich hadden verzameld. Directeur ir. E. F. Peltzer opende de rij van sprekers om zijn grote erkentelijkheid te betuigen jegens de scheidende functio naris voor het vele werk door hem ver richt in het belang van het bedrijf, dat hij meehielp opbouwen tot de huidige middel grote fabriek. Mededirecteur ir. J. F. Clau sen sloot zich aan bij de vorige spreker om de heer Ensering vervolgens een goede levensavond te wensen. Als afscheidsge schenk van de directie en bij wijze van De kapitein G. B. uit IJmuiden van het 35 jaar oude stoomschip „Luna", dat op 13 mei van dit jaar betrokken was b\j een aanvaring met het 20.000 ton metende m.s. „Persic", heeft gisteren voor de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam een toelichting gegeven op zijn manoeuvres vlak voor het ongeluk. „Er was een dichte mist, ik had daarom vaart laten minderen en op het voorschip stond voortdurend een uitkijk", zo zei de kapitein. Plotseling hoorde men aan boord van de „Luna" schuin voor aan bakboord zijde mistsignalen van een ander schip. Beide schepen gaven door twee lange sto ten op de fluit te kennen, de motoren ge stopt te hebben en geheel stil te liggen. Kapitein B. liet toen sterk naar stuurboord uitwijken zodat hij de signalen van het door de mist onzichtbare schip achter zich hoorde en stoomde toen ongeveer tien mi nuten rechtuit. Toen meende hij dat het gevaar wel geweken was en besloot op zijn oude koers terug te komen. Nauwe lijks was dit gebeurd of opnieuw hoorde men aan boord van de „Luna" mistsig nalen. Bijna tegelijkertijd doemde een groot schip uit de mist op. De „Luna" gaf volle kracht achteruit maar kon een aan varing niet meer vermijden. Het schip raakte de ander het bleek de „Persic" te zijn in de flank en liep zelf schade op aan de voorsteven. De voorzitter van de Raad, mr. G. A. Schreuder, merkte op dat hij de indruk kreeg dat de kapitein volgens de voor schriften had gehandeld. Een lid van de raad informeerde of de gezagvoerder er wel volledig zeker van was dat het schip waarmee hij in aanvaring was gekomen, hetzelfde was als dat waarvan hij tien minuten voordien de mistsignalen had ge hoord. De kapitein antwoordde bevesti gend: „de fluittonen hadden dezelfde klank". De hoofdinspectie voor de scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening dat de kapitein zich geheel aan de mistvoor- schriften had gehouden en voldoende voorzichtigheid had betracht. Hij heeft de aanvaring niet kunnen voorzien op het moment dat hij op zijn oorspronkelijke koers terugkwam, zo be sloot de heer Metz zijn conclusie. honorarium voor zijn vele verdiensten of freerde hij hem een prachtig schilderstuk, een zeegezicht van de Haagse meester H. W. Mesdag. De directiesecretaris, de heer J. P. Rij ken, sprekende namens alle collega-be ambten haalde kostelijke herinneringen aan vervlogen tijden op en hij bood ver volgens de heer Ensering een prachtige leunstoel aan. Namens het bedrijfsfiliaal te Hoensbroek uitte de heer J. de Kan, bedrijfsleider al daar, zijn waardering voor de hoofdboek houder, die werd uitgenodigd het Lim burgse filiaal en de Staatsmijnen eens te komen bezichtigen, waarbij op een harte lijke ontvangst kon worden gerekend. Voor de meer dan dertigjarige, uitste kende samenwerking bracht de heer Van Til namens zijn bureau de welgemeende dank over, waarna de heer A. Amse, chef van de loonadministratie, namens deze af deling spijt liet horen, nu een goed vriend het bijltje er bij neerlegt. Om de goede verstandhouding „op afstand" nog lang te kunnen vasthouden bood spreker de schei dende enige fraaie boekwerken over schil der- en beeldhouwkunst .an. Hoewel de heer Ensering nimmer lid is geweest van de personeelsvereniging, wil de deze vereniging bij het afscheid niet achterblijven, omdat de scheidende toch wel altijd zijn warme belangstelling heeft getoond, zoals de heer K. Schipper op merkte, die een mooie plant aan zijn woor den toevoegde. De heer Ensering, die van de oprichting van het Fonds voor Bijzondere Noden, het „Van Biezenfonds" af penningmeester is geweest, mocht namens dit fonds bij monde van de heer L. Otte veel lof ontvangen voor zijn grote sociale verdiensten, hetgeen gepaard ging* met het overhandigen van een boekwerk over de Renaissance. Tenslotte was het de personeelschef, de heer H. Kraaijeveld, die de rij van spre kers completeerde en in een afscheids gedicht het leven en werken van de trouwe hoofdboekhouder en procuratiehouder bij de n.v. „De Plaatwellerij" bezong. De scheidende functionaris heeft met enkele woorden dank gebracht. Schouw uitgesteld In verband met de abnormaal hoge wa terstand is de schouw over de Heems- kerkse wateren die oorspronkelijk donder dag 3 oktober zou plaatsvinden, uitgesteld tot donderdag 17 oktober. MARKTBERICHT BEVERWIJK Beverwijk, 7 oktober. Andijvie 12-23, sla 4-10, bloemkool 15-34, bospeen 16-33. waspeen 10-27, sperciebonen 65-120, pronkbonen 34-67, tomaten 23-64, kom kommer 11-27, groene kool 8-15, rode kool 6-11, prei 10-20, druiven 140-165. van Wijsmuller uit elkaar viel, over naar de N.I.S.H.M. in Indonesië. Nu hij gepen sioneerd is, maakt hij voor de Rederij Gebr. Wijsmuller in Baarn, die zich spe cialiseert op het uitbrengen van schepen op eigen kracht, nog wel eens reizen. De reis van de „Hector" met de „Sten tor" op sleeptouw zal drieduizend mijl ver zijn. Met een gemiddelde vaart van vijf mijl per uur denkt kapitein Kok over de gehele reis naar Ravenna ongeveer drie weken te doen. Aan boord van de slepende „Hector" be vinden zich in totaal tien man, waaronder enkelen uit de oude garde van n.v. Bureau Wijsmuller. Op de „Stentor" moeten twee man het drie weken lang met elkaar trachten te vinden: G. Bravenboer en J. de Heijer, die hier als runners aan boord zijn. De stemming was gistermiddag overigens opgewekt bij een ieder. Aan boord van de „Stentor" hield Bravenboer zelfs maar stoom op. Je kunt tenslotte nooit weten onderweg Kapitein Kok wist bij het vertrek nog niet waar de „Hector" uit de „Stentor" kolen en water zal overnemen. Een Britse haven zal men er niet voor binnenlopen. Het is mogelijk, dat voor de oversteek van de Golf van Biscaye gebunkerd wordt op de rede van Falmouth en anders in een Spaanse of Portugese haven. Beide slepers waren maandagmorgen vroeg al uit de vaart genomen, zodat de sterkte van de havensleepvloot van Wijs muller gisteren werd teruggebracht op drie slepers: de „Junior", „Nestor" en de „Win ston Churchill", 's Morgens werd door de „Hector" gebunkerd en vervolgens werd de sleep in orde gemaakt en werd door de bemanning gemonsterd bij de waterschout, de heer W. G. Meyboom. In de middag uren werd de overtollige radio-apparatuur van boord gehaald en werd de laatste proviand op beide schepen gebracht. Het ligt thans in^e bedoeling om nog een tweede boot van de Reederij v.h. Gebr. Goedkoop in charter te nemen tot de eerste nieuwe 1200 nk havenslepers van Wijsmuller worden opgeleverd. Waar schijnlijk komt de „Elizabeth Goedkoop" buiten de sluizen voor Wijsmuller te varen. De twaalf opvarenden van de sleep, die ook uitgeleide werden gedaan door de di recteur, de heer John F. Wijsmuller aan boord van de „Junior", kunnen begin no vember in Nederland worden terugver wacht. Na de overdracht van beide sche pen aan de vier Italiaanse eigenaren, rei zen zij per trein naar IJmuiden. Om de provinciale damtitel Er is elk weekeinde een nieuwe leider in het provinciaal damtoernooi van Noord holland. De gegadigden voor de kam pioenstitel zijn volkomen aan elkaar ge waagd. Maar met geen mogelijkheid is, met nog drie ronden in het vooruitzicht, te voorspellen welke spelers de eerste twee belangrijke plaatsen zullen innemen. Daarbij komt het voor de toernooi-lei- ding wel zeer ongelegen dat door de A- griep verscheidene partijen geen door gang hebben kunnen vinden, omdat twee kampioenskandidaten Grooteman en Stahlberg in bed moesten blijven. Dukel speelde slechts een partij en wel tegen Ansems. En reeds in de opening werd Du kel, welke niet zijn dag had, het slacht offer van een combinatie. Het duurde nog lang maar na drie en een half uur spelen moest Dukel zijn eerste nederlaag accep teren. Ansems won op bijna dezelfde wijze van Den Doop in de zesde ronde en zo heeft hij zich voorlopig stevig aan de kop genesteld. De uitslagen van de zesde en zevende ronde luidden: Berk—Van Heerden 1—1, Den Doop—Ansems 0—2, BeekeZijp 1—1, Chattelon—Van Berk 0—2, Belien-Beeké 1—1, Van Heerden—Chattelon 20, Zijp- Berk 1—1, Ansems—Dukel 2—0. De stand na de achtste ronde luidt: Ansems 13, 2. Dukel 11, (uit 7), 3. Beeke 9, 4. Grooteman 8 (uit 5), 5. Stahlberg 7 (uit 6), 6. Van Heerden 7, 8. en 9. Doop en Zijp 6, 10. H. van Berk 5, (uit 7), 11. en 12.' Belien en Chattelon 4.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11