PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Minister Struijcken opende congres van politie-verkeersdeskundgen HOE WERKT DE BEURS? Het blijft rustig herfstweer Beursuitdrukkingen Wereldnieuws Bevolking DINSDAG 8 OKTOBER 1957 2 ff Het verkeer moet zich aanpassen aan de wegencapaciteit en niet omgekeerd" H. B I) S T E R )r. en In. Schildersbedrijf Besoeki handhaaft de passering van dividend Halfjaarscijfers A'damse Cultuur Associatie Produktie van de Demka- walserij verminderd Fruit naar Zweden Aandelenemissie British Petroleum Company Nederlandse uit- en invoer van januari tot augustus Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Bloemkoolexport Duitse deviezenreserves blijven stijgen Overeenkomst Amerikaans- Perzische olieleiding Cbu»U .-I Licht van de „Westhinder" doofde even na aanvaring Haagse Gomedie speelt opnieuw „Hamlet" TocU ió liet zo J Het eerste internationale congres van politieverkeersdeskundigen, georganiseerd door de Verkeerspolitiecommissie in Ne derland en de Vereniging van Hogere Politie-ambtenaren, is vanmorgen in Eindhoven door de minister van Binnen landse Zaken, mr. Strugcken, geopend. De minister zei ondermeer dat men voor het snel groeiende verkeer geen oplossing kan zoeken in een grandioze vernieuwing van de steden. Er zit zijns inziens niets anders op, dan te aanvaarden, dat een natuurlijk evenwicht ontstaat tussen het verkeer en de verkeerscapaciteit. Wanneer het weg verkeer bij onvoldoende capaciteit van wegen, door gebrek aan snelheid of par keergelegenheid geen voordelen of nadelen gaat opleveren, zullen andere middelen worden gezocht en gevonden om zich te verplaatsen, meende de minister. Bij dit natuurlijk evenwicht zal steeds een rijke en veelomvattende taak voor de politie zijn weggelegd. De verkeerspolitie, aldus minister Struijcken, heeft geen zelf standige taak. Zij vormt een kern van des kundigen, die zich beperken tot die onder delen van de algemene politiezaak, waar specialisatie onmisbaar is. De overheid mag ordenen en beschermen in het algemeen belang. Zij moet echter niet meer doen, dan het treffen van die maatregelen, die de individuele burger zelf niet kan nemen of die redelijkerwijze niet van hem kunnen worden verwacht. Een te ruime opvatting van overheids verantwoordelijkheid stompt de verant woordelijkheidszin van het publiek af. Elke gedragsregel, waarvan de logica niet aanstonds in het oog springt en die niet met een minimum aan inspanning te door gronden is, zal een gezonde toepassing van de persoonlijke verantwoordelijkheid in de weg staan, zo verklaarde de minis ter, die voorts zei dat niemand twijfelt aan de noodzaak van verkeersonderwijs op scholen. De overheid heeft in de sector van de verkeersopvoeding verder geen taak, dan morele en financiële steun te geven aan het particuliere initiatief ter stimulering van het verantwoordelijk heidsgevoel van de burger. Hoewel de minister begrijpt, dat de politie wel eens een bromfietscursus geeft aan de van ver keersonderwijs verstoken hedendaagse generatie, acht hij het toch beter, dit over te laten aan particuliere verkeersbonden. Ten aanzien van processenverbaal van verkeersongevallen vroeg minister Struijc ken zich af of het voor een bevredigende rechtgang noodzakelijk is te beschikken over uitvoerige relazen van de politie. In dien geen strafvervolging nodig is zou vol staan kunnen worden met beknopte ge gevens, die de benadeelde of zijn verzeke ring tegen betaling kan verkrijgen, waar door het tijdrovende getuigenverhoor kan worden vermeden. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE ROODKAPJE voor BA8V en KLEI/TER Grote Houtstraat 116 - Tel. 13339 KONINGIN NAAR VOORSTELLING DOOR CHARLOTTE KOHLER Koningin Juliana is voornemens woens dagavond in de Amsterdamse Stads schouwburg de jubileumvoorstelling van Charlotte Kohier bij te wonen. Charlotte Kohier zal een voordracht geven van „Yvette" van Guy de Maupassant in de vertaling van Adriaan Morriën, ter gele genheid van het feit, dat zij vijfentwintig jaar de voordrachtkunst heeft beoefend. ADVERTENTIE J. J. Hamelinkstraat 26 II Tel. 14519 De maatschappij heeft 625.000 uitgezet tegen zes percent In de algemene jaarvergadering van de Besoeki Tabak Maatschappij n.v. was de dividendpassering over 1956 het belang rijkste punt van bespreking. Aandeelhou ders wezen de directie op de 200.000 di videndreserve, die op de balans paraisseert en suggereerden hieruit alsnog een divi dend van 314 percent uit te keren. Het be stuur deelde mede, dat de inkomsten ver minderden doordat in plaats van 4 percent commissie van de opbrengst van de tabak in Nederland zoals voorheen, thans slechts 3°/o kon worden behouden. Hiertegenover waren de onkosten veel hoger. Het ver mogen is van 850.000 achteruitgelopen tot 275.000. Op deze manier, aldus de di rectie, zou de maatschappij het nog 2 a 3 jaar kunnen uithouden. De kosten in Am sterdam waren eveneens 20 percent hoger onder andere door loonronden. De directie heeft een dividenduitkering zeer ernstig overwogen en is tot de conclusie gekomen dat, gezien de financiële onzekerheden tén aanzien van het ontvangen van winst transfer, verhoging van onkosten enzo voorts, het financieel niét verantwoord is een dividend, hoe gering ook, over 1956 uit te keren. Het bedrijf heeft 625.000 uitgezet tegen 6 percent. Deze mededeling was voor de aandeelhouders het sein de directie weder om met klem te verzoeken 314 pet. divi dend uit te keren, omdat het daartoe beno digde bedrag gelijk zou staan aan de rente van 6 pet. over 625.000. De directie zei slechts te kunnen herhalen, dat dit niét verantwoord was. Het voorstel werd ver worpen met 48 tegen 26 stemmen. Indien enigszins mogelijk, zal de direc tie er naar streven in 1958 een dividend over 1957 uit te keren. De oogstverwach- tingen over 1956/57 zijn goed. De Amsterdamse Cultuur Associatie n.v. publiceert een tussentijds bericht, waarin tevens vermeld wordt het voorlopige re sultaat van het eerste halfjaar 1957. Daar de amalgamatie met Michiels-Amold n.v. pas einde juni tot stand kwam, kon het effect daarvan in deze resultaten slechts ten dele tot uitdrukking komen. De omzetten van commissie en handels zaken waren in het eerste halfjaar over eenkomstig de verwachtingen. Zij bedroe gen ongeveer 12.500.000. Voor zover thans te beoordelen valt, zullen ook in de twee de helft van het jaar de omzetten aan de verwachtingen voldoen. De bruto winst vóór aftrek van belastingen en reserverin gen was per 30 juni 1957 202.000. De A.C.A. is in het bezit van alle aan delen Tiedeman en van Kerchem n.v. en Sterling West n.v. Een nominaal bedrag van 73.850 aandelen Michiels-Arnold (on geveer 5 percent van het geplaatste en vol gestorte kapitaal) is nog niet ter verwisse ling aangeboden. Het aanbod blijft nog geldig tot uiterlijk 30 november a.s. (een aandeel Michiels-Arnold kan worden ver wisseld in 1 aandeel A.C.A.). Door vermindering van de vraag naar staafijzer voor de export en voor de Ne derlandse markt, mede als gevolg van de bestedingsbeperking en van het alom ver lagen van de voorraden bij de verbruikers, is besloten de produktie van de walserij van de Koninklijke Demka Staalfabrieken n.v., Utrecht, voorlopig terug te brengen van 3 op 2 ploegen. Voor een veertigtal werknemers, die hierdoor zonder werk zouden komen, is door tussenkomst van Demka elders een passende werkkring ge vonden. In totaal zijn in het bedrijf te Utrecht ruim 2000 personen werkzaam. In het vorig artikeltje werd reeds ge sproken van de verdeling der beurs in hoeken, vaste plaatsen waar een bepaald fonds, bepaalde fondsen of groepen van fondsen, verdeeld naar belangrijkheid, soortgelijkheid, land van herkomst enzo voort, worden verhandeld. Het is onmo gelijk dat de leden of hun bedienden per soonlijk alle orders zouden kunnen be handelen, dat wil zeggen, dat zij voor elk fonds dat zij hebben te kopen of te ver kopen een tegenpartij zouden moeten zoe ken. Er zijn immers ongeveer 2300 fondsen op de beurs genoteerd. Er zijn daarom bepaalde leden die zich specialiseren in de handel in een bepaald fonds, bepaalde fondsen of een bepaalde groep van fondsen en die daarin de orders van medeleden verzorgen. Dit zijn de zo genaamde hoeklieden. Elk lid van de Ver- eeniging kan zich als hoekman vestigen; het vereist echter wel een grote mate van vakkennis, kennis van de marktpositie en de mérites van de betreffende fondsen en vooral „feeling" en handigheid. Want de hoekman moet behalve van de kleine cour tage die hij geniet voor de diensten die hij zijn medeleden bewijst, zijn inkomsten ook verkrijgen uit de zaken die hij voor eigen rekening doet. Kan hij zijn kopers niet geheel bevre digen, dan worden bij de notering die in de officiële prijscourant en in de bladen wordt opgenomen, de letters g.b. gevoegd, wat betekent gedaan en bieden. Er is dan tegen deze koers gehandeld (gedaan), maar er is nog vraag op die koers, waar tegenover echter geen verkopers stonden. Op dezelfde wijze, maar in omgekeerde richting, worden zo nodig de letters g.l. aan een koers toegevoegd, hetgeen be tekent gedaan en laten. Gedaan: verhan deld op die koers en laten: er zijn nog stukken op deze koers aangeboden, maar er zijn geen kopers op dit moment. Kan de hoekman bij gebrek aan handel of om markttechnische redenen geen koers tot, stand brengen, dan ziet men wel de toe voeging b. of 1., afkortingen van bieden of laten. Een enkele maal ziet men twee koersen in de gewone rubriek, namelijk één met de toevoeging b (bieden) en een lagere met de toevoeging 1. (laten). Kopers en verkopers kunnen dan niet tot elkaar komen. Wij wezen er reeds op dat een bepaald aantal fondsen behoort tot de zogenaamde actieve fondsen, waarvan meer dan één koers wordt genoteerd. Men vindt ze op de eerste bladzijde van de Prijscourant, zij worden ook wel A fondsen genoemd. Deze notering geschiedt in zeven tijdvak ken, wat niet wil zeggen dat er in al die zeven tijdvakken een koers tot stand be hoeft te komen. Afrekening vindt plaats tegen de zogenaamde middenkoers, een systeem waarover al veel te doen is ge weest, maar dat de gemiddelde Nederlan der het beste ligt en er daarom moeilijk uit te krijgen. Het betekent, dat als een fonds bijvoorbeeld bij het begin van de beurs 150 noteert en zonder tussenliggende noteringen op 160 de markt verlaat, zoals dat heet, afrekeningen plaats vinden tegen het gemiddelde, dus tegen 155 percent. Zijn er meer noteringen geweest, dan wordt van alle tezamen de middenkoers berekend. In het bovenstaande voorbeeld, dus bij oplopende koersen, wordt de beurs vast genoemd, zij kan ook flauw, lusteloos, prijshoudend, willig, zeer willig, geani meerd of ongeanimeerd zijn, voorts lui, oplopend, terughoudend, enzovoorts. Is de beurs zeer vast of levendig, of vast voor een bepaald fonds, dan kan het ge beuren dat de hoekman handen tekort schiet om zijn cliënten-medeleden te be vredigen. De leden gaan dan onderling zelfstandig handelen door loven en bieden. Men spreekt dan van het open maken van een open hoek. Wij zagen reeds dat het er in dat geval soms zeer heet kan toegaan. De officiële prijscourant, een uitgave van de Vereeniging, bevat de volledige koerslijst van alle genoteerde fondsen groepsgewijs ingedeeld, met, indien ver handeld, de koersen van de dag. In de prijscourant vindt men voorts de koersen van de vorige dag of de koers waartegen zij het laatst werden verhandeld, verder alles omtrent de laatst uitgekeerde divi denden, de nummers van de dividendbe wijzen welke zich aan de stukken moeten bevinden, de koers geldend voor boedels (successiekoersen) enz. In een bijblad wordt alles vermeld wat voor de leden van belang is, terwijl van tijd tot tijd Mede delingen aan de leden uitgaan, al dan niet voor publicatie vrijgegeven. Voorts worden nog allerlei gegevens verstrekt over ge stolen en zoekgeraakte effecten en wat dies meer zij. Met ingang van 12 oktober is de onbe perkte invoer in Zweden toegestaan van peren. In voorgaande jaren was Zweden steeds een belangrijke afnemer van ons land maar het moet worden betwijfeld of er dit jaar weer export van betekenis zal kunnen zijn als gevolg van de zeer geringe aanvoer van peren op de Nederlandse vei lingen. Verder is in Zweden tevens bekend gemaakt dat de onbeperkte invoer van ap pelen zal mogen geschieden met ingang van 9 december a.s. Ook de British Petroleum Company heeft thans aan de houders van preferen te en gewone aandelen meegedeeld, dat de maatschappij nieuw geld zal aantrekken voor verdere expansie; door de uitgave van tachtigmiljoen gewone aandelen van elk 1 pond sterling wordt het kapitaal van de maatschappij gebracht op 200 miljoen pond sterling. Een buitengewone aandeel houdersvergadering is bijeengeroepen voor 22 oktober. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de volgende cijfers, betrekking heb bende op de in- en uitvoer per land over de periode januari/augustus 1956 en 1957 gepubliceerd. De cijfers zijn in miljoenen guldens. Uitv. in Invoer Uitvoer v. d inv. jan. -aug. jan. aug. jan. aug. 1956 1957 1956 1957 1956 1957 Totaal 9166 10515 7003 7522 76 72 w.v. België en Luxemburg 1730 1885 974 1177 56 62 Ver. Kon. 746 812 877 828 118 102 Frankrijk 319 338 368 386 115 114 W.-Duitsland 1641 1911 1220 1347 74 70 Zweden 282 343 321 358 114 104 Italië 107 137 159 180 149 131 Amerika 1298 1436 427 381 33 27 Indonesië 290 295 218 193 75 65 Inclusief pakketpost en diamanthandel; exclusief ruw en halfbewerkt goud, gouden mun ten en circulatie-munten van ander metaal. Tels: geen transfer In de vergadering van L. E. Tels en Co.'s Han delmaatschappij n.v. heeft het bestuur nogmaals uiteengezet, dat de maatschappij door overmacht niet in staat is over 1956 een dividend uit te ke ren, aangezien nog geen transfer uit Indonesië was ontvangen. De vennootschap heeft een be langrijk saldo bij de bankiers van ongeveer drie miljoen gulden. De bezoeken van Maudling In de loop van het komende halfjaar zullen zeker vorderingen gemaakt worden in de rich ting van de oprichting van een vrij handelsgebied in Europa, zo heeft na zijn terugkeer uit Rome de Engelse paymaster-general Reginald Maud ling verklaard, die met het voeren van onder handelingen over dit vrij handelsgebied belast is. Ook te Bonn en Brussel heeft hij tijdens deze reis soortgelijke besprekingen gevoerd. De Engels-Canadese conferentie Canadese en Britse functionarissen zullen „in het begin van het nieuwe jaar'' te Londen bij eenkomen ter voorbereiding van de in dat jaar te houden economische en handelsconferentie van het Gemenebest. Derde zoutindustrie In Delfzijl zal de derde zoutindustrie van Ne derland verrijzen. Men hoopt in december met het heien te kunnen beginnen en de fabriek in april/mei 1959 in gebruik te kunnen stellen. De nieuwe fabriek te Delfzijl, waarvoor het ruwe zout wordt gewonnen in Winschoten (dit zout wordt ook gebruikt voor de grote sodafabriek te Delfzijl), krijgt een capaciteit die de helft zal zijn van de zoutindustrie te Hengelo, die de grootste ter wereld is. Interim dividend Moeara Enim Naar aanleiding van het door de n.v. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij gedecla reerde interim dividend, ligt het in de bedoeling van het bestuur der n.v. Petroleum Maatschappij „Moeara Enim" over te gaan tot de uitkering van een derde interim dividend over het boek jaar 1957, nadat het dividend van de „Koninklij ke" zal zijn ontvangen: 14 2/5 ®/o voor aandeel houders of 27,27.voor houders van winstbewijzen, 254.— voor houders van op richtersaandelen onder aftrek van 15 °/o dividend belasting. Levering aan Argentinië De Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij n.v. heeft thans een door haar gebouwde Skinner- scheepsstoomrnachine-installatie naar Argentinië verscheept. Deze machine-installatie is de eerste van een tweetal, dat besteld werd door de Ar gentijnse marine om te worden ingebouwd in twee op de marinewerf Astillero Rio Santiago i in aanbouw zijnde sleepboten. Ook de ketels, condensors en de hulpwerktuigen worden door de Amsterdamse werf geleverd. Met ingang van 7 oktober mag er weer Nederlandse bloemkool naar België en Luxemburg worden geëxporteerd. Er is thans nog wel een vrij ruim aanbod van bloemkool in ons land, vooral in de kool streek van Noordholland. Export van enige betekenis vindt alleen plaats naar West- Duitsland. In de week van 23 tot 30 september zijn de deviezenreserves van West-Duitsland met 148.018.000 dm gestegen. De goudre serve bleef onveranderd en bedroeg op 30 september 10.032.638.000 dm. Goud en de viezen tezamen beliepen op 30 september 24.360.957.000 dm. In de week tot 23 sep tember waren de reserves met 435 miljoen dm gestegen. Perzi'è krijgt 75 pet. van de winst In de Perzische Senaat heeft de Sjah zondag meegedeeld dat er een overeen komst is getekend met een Amerikaanse oliemaatschappij voor het leggen van een oliepijpleiding tussen de olievelden van Qum en de Turkse haven Iskenderun aan de Middellandse Zee. De Amerikaanse maatschappij, waarvan de naam niet ge noemd werd draagt hiervoor 500 miljoen dollar bij. De pijpleiding wordt meer dan 1600 kilo meter lang en 75 percent van de winst zal naar Perzië gaan, en zelfs meer als een bepaald minimum van de winst wordt overschreven. Het onderzoek naar olie werd gedaan door Perzië. De Sjah liet zich zeer optimistisch uit over 's lands inkomen tengevolge van de olie-voorraden. De provincie Khazistan zal, volgens hem, een van de meest wel varende streken van de wereld worden, dankzij hetgeen daar door de Amerikanen op stapel werd gezet. Perzië blijft lid van het Pakt van Bagdad en zal zijn de fensie versterken. De geschikken met Rus land over het water van de grensrivieren Aras en Strak zijn, zo deelde hij mee, op voor Perzië gunstige voorwaarden opge lost. (UP). Door flinke stijgingen van de lucht druk in het Oostzeegebied is een verbin ding ontstaan tussen het hogedrukgebied boven midden-Europa en een krachtig hogedrukgebied in de Poolzee bij Nova Zernbla. Een uitloper van de machtige hogedrukzone handhaaft zich boven West-Europa. De oostelijke wind in ons land bleef betrekkelijk zwak, zodat in de afgelopen nacht plaatselijk weer mist ont stond. Rond een diepe depressie bij IJs land blijven storingen circuleren, waar van de invloed echter niet verder reikt dan tot Schotland. In ons land kan daar om op aanhouden van het rustige herfst weer worden gerekend. WEERRAPPORTEN Woensdag 9 oktober Zon op 6.56 uur, onder 18.02 uur. Maan op 18.04 uur, onder 7.31 uur. Maanstanden 8 okt. 16 okt. 23 okt. 30 okt. 22.42 uur 14.44 uur 05.43 uur 11.48 uur volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 oktober Hoog water: 3.52 en 16.10 uur. Laag water: 11.55 en uur. Temperaturen: buiten W) UI land maxima van giste G S ren. Binnenlandheden T3S d 7 uur. Neerslag: laatste c •r1 O 1 24 uur ■*3 c.S Stockholm geheel bew. ZO 11 0,1 Oslo regen no 19 0,3 Kopenhagen mist windst. 16 0 Aberdeen zwaar bew. z 16 0 Londen geheel bew. no 16 0 Amsterdam onbewolkt ono 16 0 Luxemburg onbewolkt nno 17 0 Parijs nevel windst. 19 0 Bordeaux mist no 20 0 Grenoble nevel windst, 19 0 Nice half bew. n 22 0 Berlijn nevel ozo 15 0 Frankfort mist ono 18 0 München mist windst. 15 0 Zürich mist windst. 15 0 Genève mist windst. 14 0 Locarno onbewolkt O 17 0 Wenen onbewolkt O 18 0 Innsbruck mist windst. 19 0 Home zwaar bew. no 26 0 Ajaccio zwaar bew. no 26 1 Mallorca regen windst. 21 28 Den Helder onbewolkt O 10 0 Ypenburg laagh. mist ono 7 0 Vlissingen dichte mist ono 9 0 Eelde mist windst. 5 0 Twente onbewolkt O 7 0 De Bilt onbewolkt O 7 0 Eindhoven dichte mist O 7 0 Vlv. Z.-Limb dichte mist O 6 0 14. De brandmeester was geweldig boos op Zwarte Dolf. „Dat was MIJN brandje!", gilde hij, „ik zag het 't eerst! Je had niet het recht, om het te blussen! Dat is oneer lijke concurrentie!" „Hoor hem eens!", smaalde Zwarte Dolf, zich naar zijn man nen kerend. „Ik geloof, dat hij warm loopt. Koel hem maar af, jongens!" Meteen werd de brandmeester getroffen door een krach tige straal. Dit maakte hem nog bozer, maar door al dat water in zijn mond, kon hij zijn gevoelens niet duidelijk uitdrukken en gingen zijn opmerkingen verloren in borrelende geluidjes. „Nog wat spuitwa ter?", hoonde Zwarte Dolf, „het kost je niets, hoor. Ik tracteer!" Maar de brand meester had genoeg van dit soort tracta- ties en, gevolgd door Panda, blies hij de aftocht. „Ik vind die Zwarte Dolf echt ge meen", sputterde Panda, in de wagen klim mend. „Waarom doet hij eigenlijk zo naar tegen u?" „Hij stuurt er op aan dat mijn brandpost wordt opgeheven", antwoordde de brandmeester, „dan is zijn brandpost de enige in de stad. Maar al zit hij mij nog zo dwars, opgeven zal ik nooit!" „Nooit! herhaalde Panda ferm. ADVERTENTIE Géén wachttijden van een half uur of nog langer... in 10 minuten van Haarlem in 20 minuten van Amsterdam naar 2 interessante bezienswaardigheden de Velser tunnel de grootste moderne woninginrichting van Nederland WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr. 74-84 250 modelkamers Geopend. 8-1230«n I4-I8Ü. Dinsdag 8-13u. Het Amerikaanse schip „John M. Boze man", op weg van Sluiskil naar New York, is maandagavond omstreeks half negen in aanvaring gekomen met het lichtschip „Westhinder". Het lichtschip werd daar bij beschadigd: het bovengedeelte van de voorsteven werd ingedrukt. Het lichtschip maakte evenwel geen water. Tengevolge van de aanvaring is het licht enkele mi nuten uit geweest. Het Amerikaanse schip liep weinig schade op. Het heeft zijn reis naar New York voortgezet. De Haagse Comedie zal zaterdagavond 19 oktober in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag de première geven van „Ham let" van William Shakespeare in de verta ling van Bert Voeten. Paul van Steenbergen heeft de regie. De titelrol wordt vertolkt door Coen Flink. Noodweer Dertig mensen zijn in Tune sië door een hevig noodweer om het leven gekomen. Overstromingen en stormwinden, gepaard gaande met stort buien, verbraken de verbindingen tus sen de hoofdstad en de rest van het land. Gemorst In het Franse atoomcentrum Saclay moesten maandagmiddag enkele gebouwen worden ontruimd omdat een hoeveelheid radio-actieve fluorverbin ding op de grond terechtkwam. Het gevaar is inmiddels geheel geweken. Specialist In Tokio is een man gearres teerd, die dagelijks ongeveer twintig vulpennen uit de zakken van tram- en treinreizigers stal. De man was werk loos en reeds eerder veroordeeld. Reeds geruime tijd had hij door de vulpennen- diefstallen een goed bestaan. Het „werk" leverde hem weinig moeilijk heden op omdat, zoals hij zei, „de men sen die een dure vulpen hebben, deze ook duidelijk dragen". De griep De aziatische griepepidemie die momenteel in Europa en Amerika heerst, heeft haar hoogtepunt nog niet bereikt, aldus de wereldgezondheidsor ganisatie WHA. Met uitzondering van Japan en Israel zijn Azië en Afrika thans echter vrij wel griep-vrij, zo wordt voorts ver klaard. In België, Nederland, Grieken land, Portugal en Engeland nam het aantal patiënten toe. Het aantal zieken in Brazilië stijgt snel, evenals dat in de V.S. en Venezuela. De ziekte heeft over het algemeen een goedaardig ka rakter. Residentiebrand De zomerresidentie van de Ierse president Sean O'Kelly te Roundwood bij Dublin is maandag avond door brand vrijwel geheel ver woest. De schade bedraagt ruim 200.000 gulden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vliegtuig tegen heuvel Bij Uniontown in de Amerikaanse staat Pennsylvania is tijdens mist een vliegtuig van de Standard Oil tegen een heuvel gevlogen en uitgebrand. Vijf personen kwamen om het leven (Reuter). Watersnood In het gebied van Tokio zijn drie personen om het leven ge komen door overstromingen tengevolge van zware regenval. Ongeveer acht honderd woningen werden vernield en het verkeer werd ontwricht. Huwelijk De 23-jarige Annette Dionne een van de bekende vijfling zal vrijdag in het huwelijk treden met de 22-jarige Germain Allard, een student aan de universiteit van Montreal. Zoals bekend leven er nog vier meisjes van de vijfling. Oceaanreus Maandag is te Saint Nazaire in Frankrijk de Kiel gelegd van een passagiersschip van 55.000 ton, de „France", dat misschien later met atoommachines zal worden uitgerust. Het schip zal in 1961 klaar zijn voor de dienst op de Atlantische Oceaan, een kruissnelheid hebben van 31 kno pen en 2000 passagiers kunnen ver voeren. Wolkbreuken In Zuid-Italië en op Sici lië is maandag grote schade aangericht door zware wolkbreuken. Negen dor pen zijn overstroomd. Sommige plaat sen aan de kust zijn getroffen door een vloedgolf. De verbindingen zijn ver broken. In het noord-Italië woedden maandag tussen Genua en de Franse grens grote bosbranden. Verscheidene dorpen lopen gevaar. Honderden hec taren bos, olijfbomen en boomgaarden zijn al verwoest. Gebed per telefoon. Amerikaanse soldaten in West-Duitsland kunnen voortaan per telefoon een paar opwekkende woor den van hun aalmoezenier horen. Als zij een bepaald nummer draaien, krij gen ze gedurende 35 seconden een kort gebed te horen, met zachte orgelmuziek op de achtergrond. Van tijd tot tijd wordt het gebed veranderd. Het eerste gebed adviseerde de soldaten „op te houden met lamenteren en kankeren, de grieven niet uit te bazuinen, maar God te danken voor zijn zegeningen". (UP) im Vlucht in tankwagen. Een Tsjechisch gezin van vier personen is er in geslaagd Tsjechoslowakije te ontvluchten door zich te verbergen in een tankwagen van een goederentrein, die van Tsje choslowakije naar Oostenrijk reed. Zij hebben politiek asyl in Oostenrijk ge vraagd. DE anthropologische samenstelling van de huidige Nederlandse bevolking is voor het eerst deskundig onderzocht door L. Bolk in 1908 en later in 1924. Uit de resul taten is gebleken, dat ons land gelegen is in de grenszone tussen twee mensenrassen, die als het Noordse en het Alpine ras wor den aangeduid. De Noordse mensen vallen bovendien weer in twee typen uiteen, t.w. de vertegenwoordigers met een lange, slanke gestalte en lang gelaat, waarnaast de typen met een steviger en hoekiger gestalte en bredere' schedel ge steld kunnen worden. Ieder die van generaliseren houdt zal als voorbeeld van de lange en slanke mensen de Friezen als bied in het midden van ons land een ge mengde bevolking laat zien. Gewoonlijk denkt men aan de Germanen als het lange blonde mensen betreft en ter verklaring van het Alpine element in het zuiden heeft men daarom wel eens gedacht aan invloed van de Kelten, die inderdaad sporen in Oost-Brabant en Limburg heb ben nagelaten. Maar de Kelten hadden volgens mededelingen van klassieke auteurs blortd of rossig haar en blauwe of grijze ogen, zodat zij on mogelijk ter verklaring kun nen dienen van een donkere bevolking. Waarschijnlijk - en hier komen we dan tot de conclusie van een inleiding voorbeeld noemen, terwijl de bewoners j die verscheiden dagen heeft geduurd - is van Oost-Nederland uitstekend als de het donkere type van de bevolking in de prototypen van de steviger en hoekiger i streken, waar eens Kelten een rol hebben mens met wat breder gelaat kunnen gelden, gespeeld, afkomstig van een ouder bevol- Maar daarnaast kennen we in ons land kingselement dat reeds in die streken ook de mensen die volgens de anthropolo- i woonde. Het kunnen afstammelingen zijn gen onder het Alpine ras vallen; zij zijn van de mensen die in het Nieuw Stenen kleiner van stuk met forse romp en korte Tijdperk het bandceramiek vervaardigden. ledematen, de kleur van haar, gelaat en ogen is donker, het hoofd is kort en het gelaat breed. Vertegenwoordigers hiervan worden ten zuiden van de grote rivieren voornamelijk aangetroffen op Zuid-Beve land, in Zeeuws-Vlaander en, delen van Noord-Brabant en Limburg en in Zuid- Limburg (in welk laatste gebied boven dien nog enkele vertegenwoordigers van het Mediterane type - korte gestalte, lang- hoofdig, sterk gepigmenteerd - worden aangetroffen). Vatten we de zaak samen, dan blijken in de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijsel de lange slanke typen te over heersen, in het Oosten de mensen met hoge gestalte, breed gelaat en vierkante sche del, in Limburg, Noord-Brabant en Zee land het donkere element, terwijl het ge- (Nadruk verboden) Dienovereenkomstig menen sommige an- thropologen, dat ook in Drente oude be volkingselementen aanwezig zijn, niet van de Hunebedbouwers - want dat was een ras van heersers die de in Drente wonende bevolking naar alle waarschijnlijkheid aan zich dienstbaar heeft gemaakt - maar mis schien van Koepelgrafbouwers, die een weinig later kwamen. Wat van deze ver onderstellingen over oude bevolkingsele ment in ons land waar is, valt moeilijk te achterhalen. Archeologische vondsten ge ven dienaangaande geen uitsluitsel. En weet u dat de langste Nederlanders op Texel en Vlieland wonen? Daarover morgen. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2