Faubus beticht federale troepen van wangedrag Golden Fiction r Opmars naar rode bolwerk van San Marino op til Van dag tot dagj <*Praatótoel Washington: „Onzi Op de school is alles rustig Rij-examen aar en laaghartig v. DE KWESTIE LITTLE ROCK Curasao wil geen lening met Nederlandse garantie Bakkerijtentoonstelling in het RAl-gebouw (Op de Diplomatieke koerier der V.S. niet in Syrië toegelaten GARAGE DEN HOUT Amerika heeft achterstand in afweerprojectielen Verwijten in luchtvaartblad Aviation Week Strijdmacht van vijftig man treft voorbereidingen Bende van 800 „nozems" stichtte brand in centrum van Warschau Sovjettroepen onderweg naar Poolse grens? Dreigend tekort aan rijst op West-Java Prijzen vliegen omhoog De KLM vierde haar 38ste verjaardag Belgische Staatsprijs voor Marnix Gij sen Legerauto met soldaten in een sloot DINSDAG 8 OKTOBER 1957 De „Harrisburg Patriot" een provinciale krant in Pennsylvania, die het gebied be- ADVERTENTIE De Eilandsraad van Curagao heeft met elf tegen negen stemmen het voorstel vocrr het aangaan van een geldlening van vier miljoen dollar met Nederlandse garantie verworpen. De raad nam een motie aan waarin hij zegt zeer erkentelijk te zijn voor de bereidheid van Nederland de Nederlandse Antillen financiële bijstand te geven bij de ontwikkeling, maar dat Curagao, gezien de huidige financiële situatie en de beperkingen in Nederland, verplicht is om te proberen zonder de aan geboden hulp met de uitvoering van de projecten te beginnen. Curagao vertrouwt evenwel, dat Neder land, indien dit te zijner tijd nodig zou blijken, weer bereid zal worden gevonden het eilandgebied Curagao bijstand te ver lenen. De gedeputeerde van Financiën van Curagao, Everts, lid van de Nationale Volkspartij, is naar aanleiding van deze motie afgetreden. Zijn partij stemde tegen de lening, evenals de Katholieke Volks- oartij. Maar de Democratische Partij 'regeringspartij) was ervoor. Het besluit is genomen na een lang durige veelbewogen vergadering, waarin gezagheber Gorsira ernstig waarschuwde voor de consequenties van een verwerping van de Nederlandse garantie. Vier complete proefbakkerijen met totaal negen ovens staan in het RAI-ge- bouw te Amsterdam, waar vanmorgen de eerste nationale bakkerstentoonstelling is geopend. Het is een expositie zowel voor de vakman als voor het publiek. De vak man vindt er alles, wat zijn beroep recht streeks aangaat, zoals verpakkingsmate riaal, bakkerijmachines en stands van grondstoffenfirma's. Ook wordt het zoge naamde diepvriesbrood getoond. Verder kan men er alle in Nederland vervaardig de broodsoorten zien, ook die met een folkloristisch karakter, zoals de duive katers en de Hoornse Broeders. Voor de bakkers is het instructiecentrum op de expositie bijzonder interessant. Prof. dr. mr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, heeft de tentoonstelling geopend. De strijd der PKP Er woedt nu in vele huisgezinnen een heftige strijd tussen de leden van de PKD (Pro Kachel Partij) en de AKP Anti Kachel Partij). De PKP'ers willen bij het eerste ver killen van de avondlucht, het eerste op kruipen van de dodelijke, ijzige rillingen naar achterhoofd en rugpartijen, onmid dellijk niet slechts de kachel zetten en het pijpje plaatsen maar het geheel ook on middellijk in vlam zetten. Wij, lezer, zijn een vurig lid van de PKP. Wij zijn ervan overtuigd dat het seizoen niet te remmen is door de haard koud en harteloos te laten staan; wij aanvaarden de winter reeds bij het eerste kleumen. Dat is het standpunt van een goede PKP-er en hem ziet men dan ook reeds zeer vroeg in het seizoen met de kolenkit door de tuin lopen, gehaast in de houtkist rommelen en even later met een mooi rozig gelaat voor het venster zitten terwijl, als de vlag der PKP, de blanke rook uit zijn schoorsteen krult. Maar wat zeggen de AKP-ers hierbij? Let nu eens op: de AKP-ers zijn bijkans altijd de vrouwelijke huisgenoten van de merendeels mannelijke PKP-ers. Die (vrou welijke) huisgenoten zeggen: „Ba", als zij bij de achterburen zulk een vlagje zien uitsteken, zulk een wit rookpluimpje zien opkringelen, „Ba, daar zit weer zo'n ver wekelijkte modderaar. Heeft nou de kachel al an! Snap je z o'n vrouw no u?" Het typische van deze opmerking is, dat zij „modderaar." zeggen. Dus een man wil len aanduiden. Alsof niet ginds evengoed een oude dame van een jaar of negentig, honderd, kan zitten met kroep, rheuma, blafhoest. En ten tweede: zij zeggen „Snap j e z o'n vrouw no u!" En dat betekent, dat zij vermoeden dat ginds, bij dat in- gezellige venster met die bloemen ervoor en die poes en die glimlachende heer die warm en gezond voor zich uitblikt met vrede in de kijkers, een ploert van een man (een PKP-er duseen zachte, mee gaande, slaafse vrouw (AKIP) heeft geprest de kachel aan te doen. Die vrouw dus is gezwicht voor de brute pressie van die beestmens. „Snap je nou", zeggen de AKP- ers dus, „dat zo'n vrouw opzijgaat voor zo'n tiran!" Er is geen kwestie van pressie. Want een PKP-er lijdt altijd in stilte. Hij is paars van de kou. Hij zit levenloos in een vaal hoekje ergens bij de radio en zwijgt. Want hij vreest, als waar PKP-er, de vervolging van kreten als: „Jou groeit het geld zeker op de rug! J ij wilt de kachel midden in de zomer al a a n". Hij verliest alle levenslust. Hij is als een bromvlieg op een vroege vorst- dag; hij kwikt niet meer en hij kwekt niet meer. Hij zit daar maar en huivert. Meer kan hij niet doen. En de huisgenoten? Zij zien hem niet staan, zoals dat heet. Zij lopen, met de monterheid van het verple gend personeel in een chirurgische kliniek, af en aan en geen Uevemoedertje helpt er aan. Tot tenslotte de kachel aangaat: „Zo'n gezicht de hele dag is gewoon niet te ver dragen!", roept de AKP-leiding dan, „laten we hem z'n zin maar weer geven". En dan knettert het vur blijde in de pot. Eerst verdwijnt het paars van de ongelukkige. Ook dat van zijn ziele. Dan wordt hij diep blauw. Daarna ineens helder-groen. Dit heldere groen nu maakt plaats voor een vaal bleek-roze. De man keert wéér tot dit leven. Hij beweegt reeds weer enkele lidmaten. Hij trekt met de lippen. Hij brengt een zwakke glimlach tevoorschijn. De blos begint .hem op de wangen te bloeien. Hij gaat zelfs al een beetje fluiten. De kanarie in zijn kooi valt aarzelend in. De poes klimt glimlachend op zijn schoot. De bloemen op de vensterbank schieten in bloei. De wereld wordt schoon en gevuld van vrede. De man doet het kacheldeurtje lekkertjes open en kijkt smullerig als een fijne kok naar binnen. Hij zingt. Hoor, hoe hij zingt! Hij is van bromvlieg to mens verkeerd. De vlag van de rookpluim (de PKP) wappert van zijn dak. „Daar zit weer zo'n brutselige modde raar", zeggen aan de overkant de nog on gebroken AKP-ers. „Ba!" Duif strijkt waar president Eisenhowers boer derij ligt, heeft uit haar 1800 krantenbe zorgers, een vijftienjarige jongen gekozen om een gezelschap van 230 „buren" van Eisenhower als goodwill-ambassadeur te begeleiden op een vijf tiendaagse reis door Europa. De „Patriot" zal tijdens hun be zoek een speciale editie per luchtpost oversturen, in het Engels voor Londen en Amsterdam, in het Duits in Keulen en Luzern, in het Italiaans in Rome en in het Frans in Parijs. Het doel van de reis is „gewone" Amerikanen in contact te bren gen met „gewone" Europeanen, zoals Eisenhower bedoelt met zijn „Volk-tot- volk"-program. Dat is een lofwaardig initiatief, maar wat komt ervan terecht? Een groep „ge wone" Amerikanen, die gewoonlijk niet naar het buitenland gaan, is gevonden, maar hoe kunnen deze mensen de „ge wone" Europeaan ontmoeten, als wij in Europa ons uiterste best doen Amerikaan se toeristen een beeld van ons te laten zien, dat niet op de werkelijkheid is afge stemd? Wij hebben voor die eendagsvlie gen een wondere wereld van beziens- waardigen ingeblikt met het opschrift: „Eerst Europa zien en dan sterven". Zij gaan naar huis met een valse impressie van een ogenblik, dat zij in een andere wereld hebben doorgebracht. Op onze beurt worden wij bedrogen met die krantenloper, van wie het hardnek kige gerucht gaat dat hij van alle Ameri kanen de meeste kans heeft miljonair te worden. Wij zijn liefhebbers van sprookjes maar wij maken daar misbruik van in de werkelijkheid. De Europeanen door de sfeer van het sprookje te handhaven in onze toeristenoorden en de Amerikanen door een krantenloper op ons af te sturen. ADVERTENTIE WASHINGTON (UP) Officieel is door de Amerikaanse regering de be wering van gouverneur Faubus van Ar kansas omtrent beweerd wangedrag der federale troepen in Little Rock tegenge sproken. Faubus had in een brief aan generaal Walker, de federale commandant in Little Rock, de beschuldiging geuit, dat soldaten van de federale troepen vrouwelijke leer lingen van de middelbare school achterna gezeten hadden tot in de kleedkamers. „Volstrekt onwaar en een volstrekte laag heid", noemde de woordvoerder van het Witte Huis deze bewering. Overigens had Walker deze brief nooit gelezen, want hij had hem ongeopend aan Faubus teruggestuurd. De brief was ge adresseerd aan „de commandant van de bezettingstroepen". Faubus had de inhoud van zijn brief daarna openbaar gemaakt. Ook de inspecteur van het middelbaar on derwijs in Little Rock heeft zijn aan tijgingen met klem tegengesproken. Wel licht heeft de gouverneur met deze „ge mene en onware" beschuldigingen een wanhoopspoging willen doen om het ver lopend getij van de publieke opinie te doen keren, want zoals mevrouw Lucius Bates, leidster van de nationale vereni ging voor de vooruitgang van de kleur lingen in Arkansas, maandag verklaarde, lijkt de spanning in Little Rock thans af te nemen en wordt het leven op de mid delbare school aldaar, weer langzamer hand normaal. Voor het ogenblik zijn er nog geen plan nen, de federale troepenmacht bij de school terug te trekken of te verminderen. ADVERTENTIE Voor de zoveelste maal gezakt Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275. Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM. Vraagt nadere inlichtingen bij De negerkinderen werden maandag weer door een gewapend escorte naar school gebracht, maar voor het eerst stonden geen blanke leerlingen op het schoolbor- des om hun aankomst gade te slaan. Er werd niet gejouwd of geschreeuwd en er deed zich geen enkel incident voor. Union neemt geen risico UNION (Reuter). Voor de sheriff en zijn acht plaatsvervangers in de plaats Union in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina zijn negen automatische geweren gekocht „om weerstand te kunnen bieden aan een eventuele invasie van Amerikaanse troepen naar aanleiding van een rassenkwestie of iets anders", aldus heeft een der senatoren van deze staat verklaard. „Union ver wacht geen toestand zoals in Little Rock", aldus de senator, „maar wij zijn voorbe reid". BEIROET (Reuter). - Aan een Ameri kaanse diplomatieke koerier die maandag van Beiroet (Libanon) naar Syrië wilde reizen, is aan de grens de toegang ontzegd. Een Syrische functionaris maakte zijn visum aan de grens ongeldig zonder na dere opgave van reden, aldus de Ameri kaanse ambassade te Beiroet. DAMASCUS (UP). - Volgens Syrische persberichten hebben Turkse grens-pa- trouilles gisteren het vuur geopend met automatische wapenen, op een Syrische patrouille, waarop een vuurgevecht van een half uur volgde. Uit de pers-berichten kon men opmaken, dat de Syrische pa trouille Turkse arbeiders wilde aanhouden, die zand uit het Syrische district van Jara- bles naar Turkije vervoerden. ISTANBUL (Reuter). - Volgens betrouw bare kringen in Istanboel heeft Syrië het Russische aanbod om een marinebasis aan te leggen in de Syrische Middellandse-Zee- haven Latakia aanvaard. In deze kringen werd gezegd dat Syrië en de Sovjet-Unie hierover tot overeen stemming zijn gekomen tijdens het bezoek van de Russische vice-admiraal Kotov aan Damascus. WASHINGTON (UP). Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Aviation Week' is het Amerikaanse programma voor de ontwikkeling van afweer-middelen tegen projectielen op het tijdschema ten ach ter geraakt vanwege gebrek aan geldmid delen, hetgeen wger een gevolg zou zijn van een gebrek aan belangstelling van officiële zijde. Miljarden dollars zouden, volgens het blad, nodig zijn voor de per fectionering van de Nike-Zeus en de Wi zard, die hiervoor bedoeld zijn. Tegenover elk vijandelijk projectiel moeten, vol gens het blad, 10 tot 28 anti-projectielen klaar staan, uitgerust met een kernlading die per stuk meer dan een miljoen dollar kosten. Op het ogenblik is Amerika slechts voor beperkte gebieden beschermd. Het blad schrijft verder onder meer, dat het aan de politiek van beperkte voorlich ting op dit gebied van de president te wij ten is, dat de Senaat niet voorbereid is op zulke grote uitgaven. De Wizard, een project van de luchtmacht, bestaat, vol gens Aviation Week, slechts op papier. Verbazende domheid (Reuter). - De Amerikaanse deskundige dr. I. M. Levitt heeft in Philadelphia ver klaard, dat het Amerikaanse leger vorig jaar al zijn' reusachtige „Jupiter-c" - een geleid projectiel - had kunnen gebruiken om een satelliet de wereldruimte in te zenden, doch dat het departement van Defensie de voorkeur had gegeven aan ontwikkeling van de Vanguard-raket. Door deze „verbazende domheid" wgs het Ame rikaanse program vertraagd. Een wetenschappelijke medewerker van radio-Moskou heeft verklaard dat er „geen twijfel bestaat, dat de Verenigde Staten spoedig in staat zullen zijn een kunstmaan te lanceren". SAN MARINO, (RTR) De anti-commu nistische tegenregering van San Marino heeft maandagavond bekendgemaakt dat zij binnenkort de macht in het hele grondge bied van San Marino zal overnemen met een nieuwe „strijdmacht" van ongeveer 50 man. Men wilde geen bijzonderheden geven, maar aangenomen wordt dat de uit vier man bestaande tegenregering vandaag of woensdag een poging zal ondernemen om de communistische regering uit de hoofd stad te verjagen. Gisteren heeft de tegen regering daartoe van haar medestanders die de christen-democratische meerderheid vor men in de grote algemene raad der Repu bliek (parlement), opdracht gekregen. WARSCHAU (UP-Reuter) Ongeveer achthonderd opgeschoten jongens hebben maandagavond voor het „Paleis voor Cul tuur", een geschenk van de Sovjet-Unie, in Warschau een houten Iploemenstand in brand gestoken. De jongens kozen het ha zenpad toen militiemannen, met veertig overvalwagens aangevoerd, rake klappen uitdelend, charges uitvoerden. Ongeveer twintig raddraaiers werden gearresteerd. De brand was spoedig geblust. Na drie kwartier was de orde hersteld. Studenten-actie uitgesteld WARSCHAU (UP) Op aandringen van de socialistische jeugdorganisatie hebben de Poolse studenten besloten maandag avond geen protestbijeenkomst te beleggen tegen het verbod van het blad „Po Prostu". Uit geheel Polen waren maandag dui zenden studenten naar de hoofdstad ge reisd om deel te nemen aan de voorgeno men demonstratie, maar met het oog op de agitatie der straatjeugd heeft men deze protestactie uitgesteld. De militie is uit het stadsbeeld verdwenen, ook uit de om geving van de polytechnische school en de studentenhotels. Studenten van de polytechnische school hebben maandag het spandoek „Vrijheid van spreken", dat vier dagen geleden was aangebracht op de achtste verdieping van hun tehuis aan het Narutowiczaplein - waar donderdag de wanordelijkheden be gonnen op verzoek van de militie ver wijderd. Westerse waarnemers te Warschau be schouwen dit gebaar der studenten als een aanwijzing, dat deze de autoriteiten, die thans maatregelen tegen de „straatschen ders" laten nemen, niet te zeer in moei lijkheden willen brengen. Het Westberlijnse dagblad „Berliner Zeitung am Mittag" meldde maandag, dat Sovjetrussische troepen en pantser wagens zich uit de omgeving van Ber lijn naar de Poolse grens begeven. Pantserwagens, luchtdoelgeschut, artil lerie en vrachtwagens vertrokken vol gens dit bericht maandag tegen tien uur uit Zuid- en Oost-Berlijn naar de Poolse grens. Van Geallieerde zijde kon geen be vestiging van dit bericht worden ver kregen. De leden van de nieuwe strijdmacht van de tegenregering zijn aangeworven in de Italiaanse grensgebieden om San Marino. Het zijn manschappen van de Italiaanse politie. De tegenregering beriep zich voor deze recrutering op een verdrag van 1939 met Italië, dat San Marino toestaat, een po litiemacht uit de rangen der Italiaanse ca rabinieri, te recruteren. De mannen namen officiëel ontslag bij de Italiaanse carabinieri stapten de grens van San Marino over en naaiden San Marinese kentekenen op hun uniformen. Deze 50 man zullen de voorhoe de vormen bij een opmars naar de commu nistische citadel op de bergtop, indien de communisten blijven weigeren om tot een vreedzame oplossing van het conflict mee te werken. Hun zou gisteren door de tegen regering zijn voorgesteld, in te stemmen met het organiseren van nieuwe verkiezin gen op grond van een gewijzigde kieswet, waardoor fraude onmogelijk zou zijn en ook de vrouwen zouden mogen stemmen. (San Marino is met Zwitserland vrijwel het enige land in Europa waar nog geen vrou wenkiesrecht bestaat. (Red.). Men neemt aan dat de communistische regering dit plan verworpen heeft. Deens bemiddelingsvoorstel Een Deens parlementslid stelde maandag tijdens een bezoek aan San Marino voor dat de Scandinavische regeringen zullen trach ten te bemiddelen in het conflict. Rode Kruishulp gevraagd De communistische regering van San Ma rino heeft aan het Internationale Rode Kruis om hulp, in de vorm van voedsel en medicamenten, gevraagd omdat Italië de grens blokkeert. Het verzoek wordt mo menteel onderzocht. DJAKARTA (ANP) Het rijsttekort in West-Java, dat een kritieke omvang dreigt aan te nemen, was maandag het onderwerp van vragen in het Indonesische parlement. De islamitische en christelijke partijen vroegen hoe dit te rijmen valt met de door de regering gegeven verzekering, dat er een voldoende voorraad rijst aanwezig is en dat bovendien binnenkort twintig tot vijftigduizend ton rijst zal worden in gevoerd. In verschillende plaatsen in het achter land van West-Borneo is de rijst volko men van de markt verdwenen. In West-Java vliegen de prijzen omhoog, en in enkele districten in de buurt van Bandoeng zijn zij de laatste dagen verdrie voudigd. Uit enkele plaatsen in het zuide lijk deel van West-Ja va worden prijzen van tien rupiah per kilogram gemeld. Het militaire commando voor West- Java heeft aan het opslaan van rijst in Djakarta en Bandoeng beperkingen opge legd. Vice-premier Leimena verklaarde tij dens het afgelopen weekeinde, dat het rijsttekort zich alleen maar in West-Java en niet in de overige provincies voordoet. Hij merkte op, dat de beschikbare voorraad in West-Java voldoende is, doch dat de distributie gehinderd wordt door de mili taire voorschriften ten aanzien van de rijst-pellerijen en ten aanzien van het vervoer van rijst van het ene district naar het andere. De K.L.M., die gisteren 38 jaar werd, heeft deze verjaardag zoals ook vorige jaren is gebeurd gevierd met de uitrei king van onderscheidingen aan leden van het vliegend personeel, die respectievelijk 20.000, 15.000 en 10.000 vlieguren bereikt hebben. De president-directeur, de heer I. A. Aler, sprak in een van de cantines op Schiphol 90 leden van zijn personeel toe en reikte hun onderscheidingen uit. Drie ontvingen een gouden speldje met het KLM-embleem, omdat zij meer dan 20.000 uur in de lucht zijn geweest: gezag voerder A. G. Ekels, boordwerktuigkundige C. Biesheuvel en telegrafist G. J. C. Over weg. Bovendien overhandigde de heer Aler een gouden embleem aan de stewardess Josje C. Ringsma, die het voor stewardes sen hoge aantal vlieguren van 10.000 op haar naam heeft staan. Zij is na mej. Kre- mer de tweede stewardess die deze onder scheiding ontvangen heeft. Zes leden van het vliegend personeel ontvingen een zilveren penning voor het bereiken van 15.000 vlieguren: de boord werktuigkundige C. H. O. Meyer en C. Bergisch, de boordtelegrafisten G. Blauw, A. H. Welschen en J. Bakker en de ste ward R. F. Erlings. Bronzen penningen werden overhandigd aan 34 vliegers, 15 boordwerktuigkundi gen, 21 boordtelegrafisten en 10 leden van het cabinepersoneel, die 10.000 uren heb ben gevlogen. Des avonds hield de KLM-directie in het hoofdkantoor te 's-Gravenhage een ontvangst, waar onder anderen vele leden van het corps diplomatique, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, autoriteiten van land-, zee- en luchtmacht, directeuren van vliegtuigfabrieken, hoge ambtenaren van verscheidene ministeries en vertegenwoordigers van rijks- en ge meentelijke diensten haar kwamen com plimenteren. De Belgische schrijver Marnix Gijsen (pseudoniem voor prof. dr. J. A. Goris) heeft voor zijn roman „Er gebeurt nooit iets" de grote Belgische driejaarlijkse Staatsprijs voor de Letterkunde ontvan gen. RECHTZETTING In de rubriek „Van Dag tot Dag" van gisteren is onder de titel „Reële lening" onder andere meegedeeld dat de gemeen ten een vlottende schuld hebben van 1% miljoen. Dit moet zijn 13A miljard. Achttien soldaten, die in de laadbak van een zware legerauto zaten, gingen gister avond kopje onder, toen de wagen tussen Maasland en De Lier in een sloot reed. De wagen moest uitwijken en kwam toen met de rechterwielen in de berm, waar juist 's middags een geul voor de waterleiding was gegraven. Vier militairen werden licht gewond. De overigen kwamen er met een nat pak af. Zij hadden de boeren in de omgeving geholpen bij aardappel- rooien. Op de Jungfraujoch in Zwitserland ligt een van de belangrijkste waar nemingsposten van kosmische stralen. Het observatiestation, dat ruim 3650 meter hoog ligt, is onlangs uitgebreid met een „heliostaat", een instrument, dat automatisch de theoretische baan van de zon volgt. ...dat proeft u in de zondoorgloeide tabakken van Golden Fiction - in Virginia geplukt op het moment van hoogste rijpheid!

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5