IJmond-agenda Donderdag raad Beverwijk Jeugdige Haarlemmers laafden zich met „zure" wijn Zaterdagmiddag weer „hondenparade" van Velsens mooiste „straatkeesjes" Vier van de vijf verdachten werden veroordeeld tot vrijheidsstraffen Amsterdamse Beurs Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Traditioneel feest in garage te IJmuiden „Wenkend perspectief" IJmond-duiven kwamen van Eindhoven „Annemarie zeg jij 't maar" Oud-burgemeester Scholtens ere-praeses St. Michaël CASTRICUM HAARLEMSE POLITIERECHTER Nog HEEMSKERK slechts enkele kampioenen bekend bij LTC Bakkum Vliegseizoen besloten -- DINSDAG 8 OKTOBER 1957 HET JAARLIJKSE kinderfeest van de „Hondenparade", dat rond dierendag in Velsen al tot een traditie is uitgegroeid, zal ook in deze oktobermaand weer door gaan. En wel komende zaterdagmiddag in de garage van Van Oosten aan de Vecht- straat te IJmuiden. De afdeling Velsen-Beverwijk van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, die reeds ettelijke jaren achtereen voor deze gelegenheid alle straatkeesjes en -fikkies uit Velsen mitsgaders hun jonge baasjes en bazinnen oproept voor een parade, met als inzet de titel „de best verzorgde hond van Velsen", meende ditmaal de parade onder dak te moeten brengen in de garage, die vorige keren al zo spontaan werd afgestaan voor dit doel, omdat in deze tijd van het jaar het weer een onberekenbare factor gaat worden. Op verschillende adressen door de ge meenten Beverwijk en Velsen liggen aan meldingsformulieren en deelnemerskaar ten klaar voor de kleine kandidaten (die niet ouder dan achttien mogen zijn) en daar de inschrijving van vanavond tot en met vrijdagavond openstaat verwacht men weer een kleine tweehonderd deelnemers met honden van alle mogelijke en vooral onmogelijke rassen. Het gaat niet alleen om de eer, maar ook om een menigte van prijzen, waar van de belangrijkste uiteraard weer is de wissel-lauwertak, die van jaar tot jaar door de eerste prijswinnaar naar huis wordt meegenomen en die de organisato ren graag zaterdagmiddag uit handen van de huidige bezitster tegemoet zien. Daarnaast zijn er speelgoederen aange schaft, die de eerste, tweede en derde prijzen vormen en bovendien kan elke hond rekenen op een plak worst en elk kind op een koekje.... Een jury zal zaterdagmiddag na twee uur uitmaken, wie voor de prijzen in aan merking komen men vermoedt om on- geveer vijf uur met het festijn gereed te j zijn. Aanmeldingen kunnen worden ge- daan via de volgende adressen: Beverwijk: de heer J. van Wageningen, j Boogaerdstraat 10; Velsen-Noord: Kijkgrijp Kat, Wijker- straatweg; IJmuiden: Sigarenmagazijn Tellier, Wil- helminakade 77, wed. G. Stuut, Jac. van Heemskerkstraat 16; mevr. S. C. van Gin- kel, Kennemerlaan 141; Velsen: J. Folkertsma, Meervlietstr. 80; Driehuis: mevr. Schoonenberg, Jacob Catslaan 20; Santpoort: J. Kampman, Brederoodse- weg 18. Bovendien ligt er een lijst met kaarten in het Kerbert-asiel achter het zwembad De Heerenduinen. Onder de titel „Wenkend perpectief" heeft het N.V.V. zoals gemeld een studie laten verschijnen over de verdeling van het nationale inkomen. Hieraan schenkt de afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid bijzondere aandacht tijdens een openbare bijeenkomst die wordt gehouden op 18 oktober in ,,'t Centrum". Het weten schappelijk bureau van het N.V.V. zal op deze avond voor een terzake kundige spreker zorgen. Na de pauze bestaat er ge legenheid tot het stellen van vragen. Bazaar van tamboercorps Ter versterking van de kas houdt het tamboerkorps van de christelijke gymnas tiekvereniging „Hercules" te Beverwijk een bazaar in ,,'t Centrum" op vrijdag 1 en zaterdag 2 november. VELSEN DINSDAG 8 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Santiago". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal W(jkerstraat- weg 77, open van 19 tot 21 uur. Vrouwengroep P. v. d. A., IJmuiden, 20 uur, boekbespreking, Strengholtstr. 18. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, Velsen-Noord, open van 10 tot 12 uur. WOENSDAG 9 OKTOBER Thalia, als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30, 14.30 17.30 en 1921 uur. Filiaal Wijkerstraat- weg 77, open van 1417 uur (jeugd). PAL VU, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken. Het is elk jaar een vinnige maar vro lijke strijd om de „best verzorgde hond van Velsen" en naar ras of stand wordt nu eens niet gekeken: het gaat Dieren bescherming slechts om het dier en zijn verzorgers. De duiven van de leden der Beverwijkse ver enigingen „De Reisduif" en „Ons Genoegen", „De Atoom" uit Velsen-Noord en „De Vredes duif" uit Heemskerk hebben zondagmorgen deelgenomen aan een gezamenlijk IJmond-con- cours. De duiven werden om 9 uur in Eindho ven gelost en van de 171 dieren kwam de eerste om 10.58 uur binnen, de laatste deed er tien minuten langer over. De uitslag was: A. Hoogman (De Reisduif) 1 2 3; G. v. d. Win den (De Reisduif) 4 6; G. de Boer (De Vredes duif) 5 24 32; W. van Wijk (Ons Genoegen) 7; J. Luntz (De Reisduif) 8 19 22 27; R. Zoontjes (De Reisduif) 9; J. Knap (De Vredesduif) 10 16; A. de Bot (De Atoom) 11 28; C. Westrate (De Reisduif) 12 18 31; P. v. d. Outenaar (De Reis duif) 13; C. Hoeks (De Reisduif) 14 17 25; G. Grapendaal (De Reisduif) 15; A. Six (De Reis duif) 20; E. Verschuren (De Reisduif) 21 23; Th. Kuyer (Ons Genoegen) 26; W. Schouten (De Atoom) 29; D. v. d. Bend (De Reisduif) 30 33; P. Dekker (De Reisduif) 34. De Heemskerkse toneelvereniging „Vriendenkring" geeft op de dinsdagen 15 en 22 oktober in het Marquette-theater een opvoering van de klucht van Hans Nesna „Annemarie zeg jij 't maar". BEVERWIJK DINSDAG 8 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur; „De vagebondkoning". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De lont in het kruit". 't Centrum, 14 uur: Lezing voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. 't Centrum, 20 uur: Vergadering Alge mene Bond van Ambtenaren. Vrjjz. Kerk, Prinsessenlaan, 20 :uur Jaarvergaderihg van Vrijzinnig her vormden. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517 en 18.30 20.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. W(jk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. WOENSDAG 9 OKTOBER Bioscopen: als dinsdag. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Floralia vereni ging. Kennemer Theater, 20 uur: Concert Noordhollands Philharmonisch orkest. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1517 uur; lees- en studie zaal geopend van 1517.30 uur; jeugd leeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.1516.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10—13 en 15—18 uur; jeugd leeszaal geopend van 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K.- Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. Op de aanstaande Beverwijkse gemeen teraadsvergadering van donderdag 10 ok tober staan diverse onderwerpen, het on- dewijs betreffende, op de agenda: Een voorstel tot benoeming van de heer J. G. van den Berg te Haarlem tot onder wijzer aan de openbare VGLO school, de heer G. H. Vrijbergen te Beverwijk tot onderwijzer aan de o.l. Vondelschool en mej. Ch. L. Alphenaar te Haarlem tot on derwijzeres aan de o.l. Wolff en Deken- school. Met het oog op een toeneming van het aantal leerlingen der o.l. Wolff en Deken- school wordt een krediet gevraagd van 196.50 voor aanschaffing van enkele boe ken en leermiddelen. Voorts een voorstel tot wijziging van het aantal wekelijkse lesuren voor het vak onderwijs en wel bij het gewoon lager on derwijs van 6 1/4 tot respectievelijk 7 5/8 tot 9 7/8 uur en bij het u.l.o. van 3.29/42 tot 4.1/7 uur. Een nieuwe verwarmingsinstallatie aan de R.K. Kleuterschool aan de Koningstraat is zeer gewenst, doch door ontbreken van de nodige geldmiddelen stelt het college voor tot de hoogstnoodzakelijke voorzienin gen te beperken. Een verzoek van het bestuur van de St. Jozef- en St. Margrietschool tot betegeling van een strook langs de speelplaatsen en een verzoek van de Duinwij kschool om een krediet voor aanschaffing van leerboeken voldoen beide aan de bij de wet gestelde eisen en het college is van mening dat zij behoren te worden ingewilligd. Naar aanleiding van een verzoek van het Pius X-college om toekenning van subsidie In de recreatiezaal van het Jozef-Rust oord te Beverwijk heeft de afdeling Bever wijk van de Politiebond Sint Michaël haar patronaatsdag gehouden, welke begon met een H. Mis in de kapel van het rustoord. Na een gezamenlijk ontbijt, waaraan ook deken B. G. Hosman deelnam, vertelde de voorzitter, de heer G. van Weel, dat de patronaatsdag eigenlijk op 29 september moest worden gehouden, doch door de opening van de tunnel had een zo groot deel van de bevolking de „tunnelkoorts" gekregen, dat dit deel, met de A-griep patiënten tezamen, voor een bijzonder lege zaal zou hebben gezorgd. Gisteren werd dan het feest rond het altaar van de patronaatsheilige van de stad, St. Agatha, gevierd in wier kerk nieuwe klokken hun klanken laten galmen over Kennemerland. Hij begroette het oud- burgemeestersechtpaar Scholtens en om mevrouw en de heer Scholtens te bewijzen, dat het door de leden van de bond zeer op prijs werd gesteld dat zij meeleven met de politiemannen, had men gezocht naar een mogelijkheid om hen daarvoor te hul digen, zo ging de heer Van Weel verder. Dit was mogelijk geworden door een sta tuten- en reglementswijziging van de Bond. Sinds 1 januari is het mogelijk, dat een afdeling ook een ere-voorzitter benoemt en zo is vanaf die datum de heer Scholtens ere-voorzitter van de afdeling en de eerste ere-voorzitter van Sint Michaël in den lande. Na deze woorden speldde de voorzitter de heer Scholtens het wapen van Sint Michaël op de borst en overhandigde hij hem een oorkonde van de bond. De heer Scholtens repliceerde, dat het hem ten zeerste had getroffen, dat de leden een dergelijk besluit hadden genomen en hij was van oordeel dat persoonlijke ban den altijd hartelijker waren dan ambte lijke. De heer G. van Bavel, lid van het hoofd bestuur, heeft daarna in het kort behan deld het „Vraagstuk van de menselijke verhoudingen", daarbij een vergelijking gevende tussen de vorige eeuw en nu. Het is niet meer zo, dat „stootkracht" veran deringen kan bewerkstelligen, meende hij, doch alleen de overredingskracht zal lei den tot een betere samenleving, waar een ieder naast zijn rechten ook plichten heeft en andersom. ad 7.949.21 over het jaar 1956, zijnde het deel van de niet door rijkssubsidie gedekte kosten, merkt het Beverwijkse college van burgemeester en wethouders op, dat het voor de financiële moeilijkheden begrip heeft en dat het voor ditmaal redelijk is aan dit verzoek te voldoen. In het vervolg zal echter door dit soort scholen vooraf een subsidie-aanvrage dienen te worden gedaan en wel voor 1 oktober voorafgaand aan het jaar van subsidie, teneinde het college en de raad in staat te stellen zich een oordeel over de aanvrage te vormen. Het college zal dit, na besluit, scherp doorvoeren, dus danig, dat na genoemde datum ingediende verzoeken niet meer in overweging zullen worden genomen. Voor de Beverwijkse dienst van Open bare Werken worden enkele kredieten ge vraagd. Aangezien door Gedeputeerde Sta ten onder de huidige omstandigheden al leen kredieten worden goedgekeurd indien deze kunnen worden gefinancierd uit een ter beschikking van de gemeente staande vaste geldlening, dienen de te verstrekken kredieten tot het hoogstnoodzakelijke te worden beperkt. Een aantal aanvragen is derhalve in verband hiermee reeds uitge steld. De kredieten die geen uitstel kunnen lijden zijn: 23.300 voor aanleg van speel- en wan delgelegenheden in het .uitbreidingsplan Arendsweg-Zuid. Dit bedrag kan uit kort- geld gefinancierd worden, omdat het een voortzetting betreft van een reeds op 13 juli 1957 onderhanden zijnd project. Voor de aankoop van een roltrpmmel- vuilnisauto wordt 40.200, van 2 bakfietsen 1400 en een werkauto 13.000 gevraagd, welke kredieten uit een door de Rijkspost spaarbank toegezegde tweede vaste lening ad. 500.000 kunnen worden gefinancierd. Politie schoot in de roos De politieschietvereniging Castricum en Omstreken heeft op haar schietbaan aan de Zanderij de jaarlijkse schietwedstrij den gehouden voor leden en donateurs. Het weer was prachtig en de belangstel ling van leden zowel als van donateurs was mede daardoor groot. Ook waren aan wezig de commandanten van de rijkspoli tie van Castricum, Heemskerk en Uit geest alsmede de chef-jachtopziener de heer C. Schoen. Vooral bij de donateurs bleek dat de ouderen nog een woordje meespreken. Kapitein Rommel slaagde er in van de 100 te behalen punten er 89 te bemachtigen hetgeen wel een bijzondere prestatie ge noemd mag worden. Hij behield hiermede tevens de wisselbeker voor een jaar in Castricum. Leden max. 100 punten: 1. P. Vijn 94 punten. 2. J. Kloos 92 pnt. 3. J. S. v. d. Water 92 pnt. 4. Tj. v. d. Plaats 90 pnt. 5. J. W. Bleeker 90 pnt. Donateurs max. 100 punten: 1. A. Rom mel 89 pnt. 2. J. M. Heykoop 89 pnt. 3. C. P. Zonneveld 82 pnt. 4. E. J. Lute 79 pnt. 5. R. v. d. Werf 73 pnt. Dat een „avondje uit" soms onaangena me gevolgen met zich mee kan brengen, ondervonden vijf Haarlemse jongeman nen, die op een avond in augustus de bloe metjes eens flink buiten zetten met het drinken van tal van glazen bier. Maar daar bleef het helaas niet bij, want twee hunner, een 26-jarige kantoorbediende en een 24-jarige timmerman, trokken er na het vrolijke avondje in het holst van de nacht op uit, om te kijken of ze niet het een of ander op de kop konden tikken. Bij een café aan de Grote Markt in Haar lem zagen zij hun kans schoon en besloten door een raam naar binnen te klimmen. Vele flessen voortreffelijke wijn werden uit het café meegenomen naar het huis van een der vrienden en werden daar sol daat gemaakt. Vervolgens togen zij met z'n vijven op het inbrekerspad en stalen nog enige flessen. Ook deze werden leeg gedronken. Wegens diefstal met inklim ming moesten vier van de jongens zich maandagmorgen voor de Haarlemse poli tierechter, mr. J. P. Petersen, verant woorden. De vijfde stond terecht wegens heling van de wijn. Deze jongen, een 25- jarige Haarlemmer, had zich weliswaar niet aan diefstal schuldig gemaakt, maar wel van de wijn gedronken, terwijl hij I wist, dat de wijn gestolen was. Twee van de jongemannen werden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek. Een 27-jarige loodgieter kreeg twee maanden gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk met aftrek en de 24- jarige timmerman twaalf weken, waar van de helft voorwaardelijk, eveneens met aftrek. De jongeman, die had geholpen om de wijn op te drinken kwam er zonder vrijheidsstraf af. Hem werd een boete van veertig gulden en een maand voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar op gelegd. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, had echter aanzienlijk hogere straffen geëist. Tegen de aanstichters van de inbraak had hij zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek en een prpeftijd van drie jaar geëist. Tegen de andere inbrekers werd respectievelijk vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk en twee maanden, waarvan één voor waardelijk geëist. De eis tegen de heler luidde: 25 gulden boete en een maand voorwaardelijk. De politierechter begreep niet hoe de jongens het hadden aangedurfd om in een café aan de Grote Markt in te breken, omdat het daar op het late uur toch nog altijd druk is. Ook wordt er geregeld ge surveilleerd door agenten van het bureau in de Smedestraat. Bovendien ging het openschuiven van het raam met vele moeilijkheden gepaard. De jongens von den de wijn niet eens lekker. „Ze was ge weldig zuur", merkte een van hen op. „Jullie hadden zeker liever een zoet wijn tje, gehad", .zei de politierechter hierop. Toch hadden zij het meeste opgemaakt hetgeen de politierechter wel enigszins vreemd vond. Enige van deze jongens had den al verscheidene veroordelingen we gens diefstal, vernieling, joyriding en mis handeling achter de rug. Bovendien moes ten zij zich maandagmorgen nog verant woorden voor een inbraak in een con sumptie-tent in Haarlem-Noord, waar zestig stuivers en wat blikjes sardines werden buitgemaakt. „Snoeperijtjes" De officier van Justitie vond, dat het zo langzamerhand de spuigaten begon uit te lopen. „Deze jongens zetten hele stroop tochten op touw, waarbij het niet zozeer om waardevolle artikelen gaat, maar meer om allerhande snoeperijtjes. En ze doen het zo, dat er weinig kans is, dat ze be trapt worden. Dat moet nu maar eens uit zijn", zei hij ondermeer. De vier verdedigers van de jeugdige die ven legden er echter in hun pleidooien de nadruk op, dat men de jongens niet zo zeer als criminele types moet zien, maar meer als gelegenheidsdiefjes. „Velen van hen behoren tot de grote klasse van on verantwoordelijke mensen", merkte een van de verdedigers, mr. L. Ali Cohen, op. Mr. J. W. Crefeld noemde het feit een kwajongensstreek onder invloed van ster ke drank. Mr. J. Jansonius vergeleek de jongemannen met een stelletje kinderen, die voor de kinderrechter moesten ver schijnen. De vierde verdediger, mr. H. Co lenbrander, sloot zich grotendeels bij de meningen van de andere raadslieden aan. Poging tot diefstal Wegens poging tot diefstal werd een 24-jarige loodgieter uit Bloemendaal door de Haarlemse politierechter veroordeeld Later dan de meeste mensen in de wereld hoorden de Moscovieten dat de Russische kunstmaan was gelanceerd. Radio-Moskou stelde eerst het buiten land en pas later het Russische volk op de hoogte. Toen het nieuws eenmaal door de radio was gekomen, wilde men ook alle bijzonderheden weten. Bij de krantenkiosken in de Russische hoofd stad was het zondag dan ook extra druk. Volgens het Franse persbureau AFP werd het bericht rustig opgeno men, al toonde men zich in intellec tuele kringen voldaan over het feit, dat de Sovjet-XJnie de Verenigde Staten voor is geweest. tot een boete van 75 gulden en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De officier had tegen de verdachte een boete van vijftig gulden en twee maanden voorwaardelijk geëist. De verdachte was met twee vrienden op een avond in augustus op de motor naar de kop van de Zeeweg in Bloemen daal gereden en had getracht door een tuimelraam een café binnen te dringen. Toen hij zich halverwege door het tui melraam had gewrongen kregen enige omwonenden hem in de gaten en zetten het op een schreeuwen. Toen is de lood gieter hard weggelopen. Koekoeksklokken en bollen Een 36-jarige losarbeider uit Hillegom moest bij de politierechter op het matje komen, omdat hij op 15 augustus bij een bloembollenbedrijf negen paketten met zo genaamde koekoeksklokjes had gestolen, waarvan hij er later vijf had terugge stuurd. Behalve de koekoeksklokjes zou de man ook een partij bollen hebben ont vreemd. De eigenaar zou hier echter niets van af geweten hebben. „Ja, maar ik heb ze toch gestolen", zei de los-arbeider. De verdediger, mr. M. B. Cohen, wees er op, dat verdachte ondanks de vele veroorde lingen, die hij reeds achter de rug heeft, zich de laatste tijd goed heeft gedragen. De Hillegommer werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden, waar van één voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De eis luidde een maand met aftrek. Het programma van de onderlinge wed strijden der tennisclub Bakkum kon van wege de A-griep niet geheel worden afge werkt. Dit was temeer een tegenvaller, om dat de weersomstandigheden het afgelopen weekeinde ideaal waren voor de tennis sport. De cracks zullen elkaar nu volgende week ontmoeten, zodat op de kampioenen nog even zal moeten worden gewacht. Bij het kampioenschap van de jeugd dat wel kon worden afgewerkt werd reeds zater dag fel gestreden. Tenslotte zegevierde Uiterwijk met 6-4, 6-2 over Jac Zaal, zodat hij voor een jaar jeugdkampioen is gewor den. Het heren enkelspel in afd. B. werd gewonnen door J. Zaal die M. v. d. Ende met 2-6, 6-3 en 8-6 versloeg. Nummer 1 in het heren dubbel werden D. Molenkamp en L. Nyhoff, die in 3 sets wonnen van J. Paardekoper en D._v.,d. Horst 6-4, 6-2, 7-5. De heer en mevrouw Nyhoff bleken bij de veteranen de sterksten. Zij versloegen met sterk spel hun tegenstanders H. Teemeyer en mevrouw Torken met 6-3, 7-5. In afd. B werd het gemengd dubbel ge wonnen door het koppel M. Kuenen en mej. H. Smeets dat het dubbel D. de Zwart en mej. Sikking met 6-2, 6-2. aan de zege kar bond. Heren enkel: J. ZaalJ. Helderman 6-4, 6-0. Heren dubbel: C. Tempelmans en J. Hel dermanJ. Veltman en W. Sjoerdsma 6-3, 6-4. Gemengd dubbel: H. Kitsz en mej. Hee- meyerC. Tempelmans en mevr. v. Keeken 7-5, 6-3. Geringe aanvoer bij „Ons Belang" De aanvoer van groenten was ook giste ren zeer gering op de veiling van „Ons Be lang" te Castricum. Ook de handelaren wa ren slechts matig vertegenwoordigd, het geen betekende dat er niet al te hoge prij zen werden betaald. Sperziebonen kwamen weliswaar niet beneden de gulden maar bospeen, prei, groene- en bloemkool waar van de kwaliteit uitstekend was, brachten slechts lage noteringen op. Ze waren: Spruiten 57, prei liy2-liy2, komkommers 12, bospeen 21-23, bloemkool 14. Zondag besloten de leden van de IJmuider Concours Commissie het vliegseizoen 1957 met de jaarlijkse Potten en Pannenvlucht op Eind hoven. De weergoden waren de liefhebbers ook dit jaar weer goed gezind waardoor de vlucht een vlot verloop kreeg. Hoewel deze uitslag maar voorlopig is, ziet het er wel naar uit dat Santpoort dit jaar met de grootste Pannen gaat strijken, met aan het hoofd de voorzitter van de Snelle Wieken, de heer M. Janssen, De voorlopige uitslag is als volgt: M. Janssen 1 4 20; Jenninga 2 4; J. Molenkamp 3 21; A. Tervoort 5 27 31; J. Hoogzaad 6 25; Joh. Broek 7 16 24 32; E. de Boer 8 33; v. Dongen 9 34 I'abernal 10 22; J. Wanmaker 11; J. de Weerdt 12 35 44; H. Harms 13 14 48 49 50; Wezelman 15 19 42; A. J. Koster 17; F. Schaap 18; J. de Waard 29 46; B. Visser 36;. W. Donkersloot 37; Pieter man 39; A. Graverriaker 40: C. Geytema 41; C. Broek 42; Waal 43; Th. Dekker 45; Jung 47; A. de Waard 51; Jellema 52. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3 A ®/o Nederl. '47 79 3 ®/o Nedl. 1962/64 8Vllu, A. K. U 143 138 Calvé Delft 250 Van Gelder Zonen 172/iS K. N. Hoogovens 239 Nederl. Ford 188 N. Kabelfabriek. 225 gew. Philips Gloeil. 225'A 214 pref. Philips Gloeil. 130 Unilever 316 K 305 Wilton Feijenoord 185 Dordtsche Petrol. 778 Konkl. Petroleum 171, 162,— A'dam Rubber 56 K. L. M 107,— Holl. Amer. Lijn 143 N. Scheepv. Unie 130 K Phs. v. Ommeren 202 H. V. A 95 A Verg. Deli Mijen 60 Amsterd. Bank 179 Ned. Handel Mij. 141 Rotterd. Bank 148 Twentsche Bank 151'A Anaconda Copper 50»/is Bethlehem Steel 41% U. S. Steel 58% General Motors. 39"/i6 Shell Union 74K 27 Vandaag 5500 kisten De aanvoer te IJmuiden bestond van daag uit 5500 kisten vis. Hierbij waren 1000 kisten schelvis, 175 kabeljauw en gul, 125 koolvis, 50 wijting, 2200 haring, 1500 makreel, 200 stokkebit, 300 haai en 225 stuks stijve kabeljauwen. De „Emma" (van 25 sept.) was present met 275 kisten schelvis, 55 gul, 80 kool, 220 haai, 410 ma kreel, 450 haring, 15 diversen en 30 stuks stijve kabeljauwen; de SCH 171 „Cornelis Vrolijk" (van 21 sept.) met 700 kisten ha ring, 90 diversen en 60 stuks stijve kabel jauwen; de KW 176 (van 25 sept.) met 400 kisten makreel, 600 haring, 100 diversen, 50 stuks stijve kabeljauwen en 170 kantjes haring; de „Eli Cheneviere" met 160 kisten schelvis, 40 kabeljauw en gul en koolvis, 450 makreel, 330 haring, 100 haai en 25 stuks stijve kabeljauwen; de Wiron 4 met 160 kisten schelvis, 60 gul en kabeljauw, 60 makreel, 70 diversen en 60 stuks stijve kabeljauwen en de HD 79 met 180 kisten schelvis, 140 makreel, 30 diversen en 25 stuks stijve. Voor de export De kabeljauw in rijen en kisten, de wit te kool en de grove schelvis waren voor export bestemd. De jumbo's noteerden f 54 tot f 57, de grote schelvis f 31 tot f 40 en de grootmiddel f 26 tot f 35. De regels gro te kabeljauw maakten f 130 tot f 160, kleine f 74 tot f 80, kisten grote kabel jauw f 188 tot f 224 en kleine f 168 tot f 180. De witte kool ging van de hand voor f 98 tot f 100. Het binnenland in De haring van de westkust leverde van morgen f 20 tot f 24 op, terwijl die van de Noordzee van f 14 tot f 18 deed. De makreel bracht f 10 tot f 16,50 op. Kleinmiddel schelvis ging van de hand voor f 32 tot f 20, pennen voor f 28 tot f 21 en braadschelvis voor f 22 tot f 13. De wijting haalde f 27 tot f 18, de haai f 10 tot f 12,50, de leng f 84 tot f 80, de schol II f 42 tot f 49 en de schol III f 28 tot f 32. Grote gul maakte vandaag f 46 tot f 68, middel f 36 tot f 40, torgullen f 16 tot f 20. Zwarte koolvis deed f 60 tot f 74, grote gullenmaat zwarte koolvis f 21 tot f 26. Kleine gullenmaat noteerde f 15. Wat er komt Voor de woensdagmarkt lost de „Stadt Enchuysen" (van 26 sept.) 350 kisten schelvis, 240 makreel, 150 haring, 50 ka beljauw, gul en leng, 50 koolvis, 40 wij ting, 100 haai, 20 stokkebit, 45 stuks stijve kabeljauwen en 70 kantjes. Verwacht werd de „Nestor" (van 24 sept.) met 550 kisten haring en makreel; de VL 131 „Pe- tronella" (van 25 sept.) met 600 kisten ha ring en de SCH 27 „Onderneming II" (van 21 sept.) met 250 kisten haring en 200 ma kreel. Oudste boten zijn thans: KW 99 (van 23 sept.), SCH 153 (van 23 sept.), VL 153, SCH 117 (van 25 sept.), Van Hattem (van 27 Sept.), Job Gouda (van 28 sept.), Tho- hina, Postboy, Dirkje. Ariadne, KW 80 en KW 87 (van 30 sept.). AMSTERDAM De beurs stond in de belangstelling van publieke verkopen - en aankopen door de arbitrage voor buitenlandse rekening, spe ciaal Parijs en Zwitserland. Dat een nieuwe emissie thans geen hausse-factor voor de aandelen meer is, werd verleden week be wezen (emissie Koninklijke Shell Groep en Standard Oil of New Yersey) en thans wederom het bekend worden van een le ning van 80 miljoen pond sterling van de British Petroleum. Aandelen Koninklijke Olies werden bij de opening verhandeld op ƒ168, tegen slotkoers vrijdag 178,50, een verlies derhalve van ruim ƒ10,(50 pun ten oude omrekening). De koers daalde hierna door middenkoersaanbod tot ƒ167,50, waarna zich strijd ontwikkelde tussen het publiek met verkopen en de arbitrage met aankopen. Laatstgenoemde won de strijd, want spoedig kwam een notering van 171,20 op het bord. Echter ook deze hoge koers kon niet behouden blijven en de markt sloot op ongeveer 170,In de morgenuren werd gedaan 172,- en 168,-. Van een paniekstemming was zeker geen sprake. De handel had een rustig verloop. Natuurlijk gingen de overige internatio nale waarden met de Koninklijke Olie mee en zo verloor Philips, na een zwakke ope ning, ongeveer 12 punten;AKU hield zich vrij goed en boekte slechts een verlies van 2 pet. Unilever trok aan van 310 tot 317. om op ongeveer 314 te sluiten, waardoor een verlies van ongeveer 18 pet ten op zichte van vrijdag werd geleden. Dit grote verlies moet gedeeltelijk worden toege schreven aan geruchten van een nieuwe emissie van het margarinefonds. Een beves tiging van deze geruchten was echter ner gens te verkrijgen. K.L.M. was 1,50 be neden vrijdag. Ook de scheepvaarten deelden in de alge hele malaise en zo waren Van Nievelt 5, Koninklijke Boot 5 en de overige waarden 2 tot 4 punten lager, bij zeer geringe om zetten. De politieke situatie tussen Suma tra en Djakarta zorgde voor lagere koersen in de Indonesische sector, waar Amsterdam Rubber 4 punten en Deli Maatschappij en HVA lager werden genoteerd. De aangekondigde 25-jarige 6 pet wo ningbouwlening a 100 pet groot tenminste 100 miljoen gulden, was van heel weinig invloed op de staatsfondsenmarkt, waar de verliezen slechts K tot V2 pet beliepen. Men is ter beurze van mening dat de le ning een succes zal worden, gezien de aan trekkelijke voorwaarden en omdat ook de kleine man, door de uitgifte van kleine cou pures zal worden ingeschakeld. Prolongatie 5 pet. (A.N.P.). NEW YORK De Russische kunstmaan heeft ter beur ze onzekerheid gewekt. Onder een sterke verkoopkracht daalden de koersen tot nieuwe laagtepunten voor 1957, waarbij de totale waarde der ter beurze genoteerde fondsen afnam met bijna drie miljard dollar. De beurs was vrijwel voortdurend in twee kampen verdeeld: de aandelen van industrieën die betrokken zijn bij de vervaardiging van geleide projectielen maakten forse stijgingen in verband met de verwachte verhoogde activiteit op dit gebied; en de overige aandelen onder gingen een scherpe daling waarin de staal-, olie- en metaalwaarden, de chemi caliën en enkele verspreide fondsen voor gingen. Tegen beurseinde nam de verkoopnei ging nog toe, waarbij ook de groep geleide projectielen betrokken werd, waarin aan vankelijk winsten van een tot vier dollar waren genoteerd bij flinke omzet. Van de 1.162 verhandelde fondsen sloten er slechts 175 hoger en 810 lager. Het industriegemiddelde kwam van 461,70 op 452,42; dat voor spoorwegen van 125.66 op 122,81 en dat voor openbare nutsbedrijven van 66,69 op 66,48. (UP).

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7